Eric Leman sprintte zich naar zege in saaie etappe Nederland wil alleen goedkope straaljager Geen vervolging van militairen Service-geweld Newcombe was Tom Okker te machtig HanKönig (75) overleden TOUR IN CIJFERS Superieure Berliner Geen gevaar voor naasting belangen van OGEM in Peru VLUCHT JOS TIMMERMANS WERD NIET BELOOND JAN JANSEN WEER DE BESTE NEDERLANDER Belgen zaten voorin Indonesië-excessen in Kamer WOENSDAG 2 JULI 1969 AMSTERDAM Op 75-jarige leeftijd is in Amsterdam de acteur en regisseur Han König overleden. König begon zijn carrière in 1932 bij Albert van Dalsum. Na de oorlog verwierf hij zich niet alleen als hoorspelacteur bekendheid, maar ook als regisseur van programma's als de NCRV-steravonden, „Negen heit de klok" (KRO) en de „Bonte dinsdaga- vondtrein" (AVRO). ROTTERDAM Naar aanleiding van geruchten, die op de beurs circu leren over moeilijkheden voor de Overzeese Gas- en Elektriciteits Maatschappij heeft de direktie van de OGEM meegedeeld, dat deze ge ruchten ongegrond zijn. Het peloton hier bezig aan de felle jacht op de eenzame vluchteling Jos Timmerman. De hoofdmacht staat hier onder aanvoering van de Belgen Eddie Merckx (rechts) en Jos Sprayt. Geen aanschaf MRCA Compromis-voorstel Minister Den Toom (links) en generaal Wolff. bezwaren tegen MRCA (Van onze parlementsredactie DEN HAAG Als West-Duitsland, Groot-Britannië en Italië ermee akkoord gaan. zal het Europese consortium, dat de MRCA-75 ontwikkelt, naast dat toestel een ander gevechtsvliegtuig in pro duktie nemen. Dat heeft de Nederlandse regering de drie landen voorgesteld, na de definitieve weigering van ons land een aantal MRCA-toestellen te kopen. Nederland heeft gisteren het memo randum over de produktie van dit toestel niet ondertekend. Minister Den Toom van de- CHARLEVILLE Het sprintgeweld van de Belgen en de Italia nen was teveel voor de Nederlanders. Op de meet van de derde etappe van Maastricht naar het Noordfranse stadje Charleville, moesten onze wegsprinters lijdelijk toezien hoe de prijzenpot op deze dag voornamelijk door Belgen en Italianen werd opgedeeld. En hoe Eric Leman voor de derde Belgische triomf in successie zorgde, vlak voor de drager van de groene trui, de Italiaan Basso. Jan Janssen, de bestgeplaatste Ne derlander, hijgde nog toen hij conclu deerde: „Ik heb vandaag wel meege- spurt, maar eigenlijk is het te gevaar lijk. Heb je gezien hoe die Belgen links en rechts aan truien zaten te trekken? Het is gelukkig allemaal goed afgelo pen, maar je moet er niet aan denken wat er kan gebeuren, wanneer daar door een valpartij ontstaat". Janssen, die voor zijn gevoel in deze rit een stuk beter had gefietst dan de dag tevoren, toen hij in Maastricht na de finish een tijd lang nauwelijks iets had kunnen zeggen, dronk nog een fles je mineraalwater leeg. „Ik heb de coup de pedale weer", zei hij tevreden. Vlot beantwoordde hij in het Frans vragen van buitenlandse journalisten. Onder meer de vraag waarom hij in Maastricht zo laat voor de dopingcon trole was verschenen. „Ik wist hele maal niet dat ik naar de dokter moest. Toen er werd omgeroepen „de eerste drie" dacht ik van de etappe, en daar was ik niet bij. Later bleek dat ze de eerste drie van het algemeen klasse ment vóór de rit moesten hebben. Dat hoorde ik pas, toen ik al op de mas sagetafel lag. Ik heb me meteen aan gekleed en ben teruggegaan naar Slechts drie Van de Willem 2-ers vielen alleen Rik van Looy (aan het wiel van Jans sen), Rini Wagtmans en René Pijnen in de prijzen. Pijnen stond later samen met Harm Ottenbros en Eef Dolman (beiden in de hoofdmacht, maar wel achterin) over de laatste twintig kilo meter van deze rit over smeltende teerwegen te filosoferen. Zij spraken met ontzag over het hoge tempo, dat toen door de geroutineerde Belgen en Italianen was ontketend. Dolman: „Zo hard als die gasten de laatste twintig kilometer bleven rijden kan ik niet eens spurten. Het is niet te geloven als ie er niet zelf tussen hebt gezeten. Het lijkt wel alsof ze achter de motor rijden". Harm Ottenbros en René Pijnen wa ren het roerend met hem eens. Otten bros voegde eraan toe: „Die mannen rijden bergop net z# hard als bergaf. Als ze zo doorgaan zijn ze een paar dagen te vroeg in Parijs. Ik ben blij, dat ze in het begin van de etappe zo rustig hebben gefietst anders had ik het nog niet geweten Wanhoopsdaad Het is overigens een vrij saaie etap pe geworden, waarin slechts de Belg Jos Timmerman opviel. Het was een wanhoopsdaad van de knecht van Rik van Looy, toen hij vlak na de start uit het opnieuw chaotische Maastricht demarreerde en aan een solo begon. Het werd een eenzame martelgang onder de brandende zon, een kruistocht in het niemandsland, een kwelling te midden van het glooiende koel aan doende groene landschap van de Belgi sche Ardennen. Maar voor Timmerman waren er onderweg geen verfrissende dranken als voor de luierende hoofd macht, waarin het tempo zo werd ge drukt, dat enthousiaste toeschouwers de petjes van de rennershoofden kon den rukken. Intussen trapte de Belg maar door. Ton Sybrands blijft uinnen HOOGEZAND Tonnic Sybrands heeft ook in de zevende ronde van het internationale Brinta-damtornooi de volle winst binnengehaald. Hii versloeg de Rus Agafonov. Sybrands behoudt echter zijn voorsprong van slechts één punt omdat ook de Rus Andreiko tot winst kwam. Hij versloeg Baba Sy. Het duel KoepermanWiersma eindigde In een puntenverdeling. De uitslagen: Ere groep: Koeperman (Rus.) —Wiersma (Ned.) I—1; Agafonov (Rus.) Sijbrands (Ned.) 0—2; Van Dijk (Ned.)— Adjiedj (Sur.) 1—1: Andreiko (Rus.)—Baba Sy (Son.) 2—0: Hïsard Fr.Bronst ring (Ned 0—2; Kuyken (Zwl.)Smith (VS) Stand: 1. Sijbrands 12 pnt 2 Andreiko 11 1 Koeperman, Wiersma en Kuyken allen 9. Agafonov 7. 7. Baba Sy en Bronstring bei den R. 9 Hisard en Van Dijk beiden 5. 11 Smith 4 12. Adjiedj 1. Kilometer na kilometer, aanvankelijk" omringd door motoren van fotografen, later met een enkele organisatie-auto en de liaisonwagen van Willem II-Ga- zelle achter zich. Men had het opgegeven omdat het langzaam maar zeker duidelijk werd. dat Timmerman voorbijgaand nieuws zou worden. Dat begon zich af te te kenen toen van zijn winst van ruim achttien minuten(l) na ruim honderd km bij de ravitaillering in Marche bin nen een half uur zes minuten werden teruggepakt. Timmerman wiens enige kans op een triomf ligt in een dergelijke sprong in het duister, bleef nog een tijd lang doorstrijden. Maar na 156 km op de cote de Daverdisse werd hij overwel digd door de Portugees Agostinho. die in zijn eentje uit het peloton was ont snapt, en de Belg als een sneltrein voorbij ging. Tol betalen Timmerman moest de tol betalen voor zijn inspanningen. Hij kon in het verdere verloop van de rit zelfs niet meer aansluiten bij de hoofdmacht en kwam tenslotte ruim dertien minuten na de winnaar op de brede Avenue d'Arches in Charleville aan. Even nog werd hij medelijdend be keken, deze strijder van de eerste hete uren toen verdween hij uit het nieuws. Er was een troostprijs voor Timmer man: hij werd met grote meerderheid uitgeroepen tot de strijdlustigste van de dag en het moet voor deze beschei den Vlaming een, zij het geringe vol doening zijn geweest op deze wijze toch daadwerkelijk te hebben bijge dragen aan het spekken van de 'pot van Willem ÏI-Gazelle. Ook Agostinho's solo liep op niets uit. Toen de Portugees gezelschap '-,-eeg van Polidori en Matignon en i er van Altig, Stevens, Wright. Gon zales en Rodriguez ging Eddy Merckx. die volop had genoten van de hulde van tienduizenden landgenoten langs de route, er eens voor zitten, verza melde zijn troepen rond zich en leidde de tegenactie. Die had de nederlaag van Agostinho en zijn makkers tot ge- volg. Daarne werden de gebruikelijke ont snappingen ondernomen maar veldheer Merckx duldde geen grapjes. Pas toen de hele meute over de volle breedte van de boulevard in Charleville op de meet afstormde, hield Merckx zich af zijdig en liet het gevecht om de dag prijzen aan de kleintjes over. De Belg Eric Leman, die met zijn spurtzege België aan de derde etappe-overwinning hielp. De uitslag van de 3e etappe over 213.5 km van Maastricht naar Charleville-Me- zleres: Leman/Belg, Schotte 5 u 56 min en 15 sec met bonificatie 5.55.55 2. Basso/It Albani zt met bon 5.56.05 3 Rey- broeck/Belg Drlessens zt met bon 5.56.10. 4 Dancelli (It, Albani) 5.56.15: 5 Zandegu (It. Pezzi): 6. Kassen (Belg. Schotte): 7. Jans sen (Ned. Gemlniani): 8. Van Looy (Belg, •Vissers): 9. De Vlaeminck (Belg. Schotte»: 10. Bellone (Fr, Gemlniani); 11 Lopez Ro driguez (Sp. Machaln); 12 Altig (W Did. Pezzi): 13. Lemeteyer (fr, Magne>« u. Wagtmans (Ned. Vissers»15 Momene (Sp. Machaln); 16. Merckx (Belg. Drlessens): 17 Raymond (Fr. Plaud). De klasseringen van de overite Neder landers zijn: 20 Pijnen. 77. Ottenbros, 9! Karstens: 92. Dolman: 99. Beugels: ill. Van der Flaes. allen z.t. als de winnaar: 121 Haast 6.02.10; 125. Timmerman 6.09 52: 126. Poortvliet 6.12.34: 127 Nljdam 6.34.14 Algemeen klassement Het algemene klassement na drie etappes is: 1. Stevens/Belg Drlessens) 14.03.17; 2. Merckx/Belg Drlessens op 12 sec.; 3. Al- tig/Wdld Pezzi op 20: 4 ex aequo Grosskost/Fr Gemlniani en Janssen/Ned Geminianl op 32: 6 Gtmondl/It Pezzi op 41. 7 Bracke/Belg Plaud op 43: 8 ex aequo Poulidor/Fr Magne en Vlanelli/It Albani op 47: 10 Schutz/Lux Albani op 49; 11 ex aequo Pingeon/ Fr Plaud Wright/GB Ge mlniani en Harrlson/GB Caput allen op 57; 14 ex aequo Willy In 't Ven/Belg Cools en Ocaha/Sp Machaln op 59: 16 De Vlae- mlnck/Belg Schotte op 1.01; 17 Wagt- mans/Ned Vissers op 1.06 48 Otten- bros/Ned Vissers op 2.27: 60 Van Looy op 7.00 68 Beugels op 10.43; 74 Pijnen op 11.02: 76 Karrstens op 11.08 87 van der Flaes op 11.31: 101 Dolman op 12.39; 121 Haast op 20.16; 122 Timmerman op 20.32: 126 Poort vliet op 40.19: 127 Nljdam op 54.03. Ploegenklassem ent Het ploegenklassement van de derde etappe: 1. Schotte 16.48.45 15 pnt: 2. Geml niani z t 33: 3. Pezzi z t 35: 4. Vissers z l 38: 5. Albani z t 42. Puntenklassement fensie deelde dat gisteren op Ypenburg mee na overleg te i hebben gepleegd met zijn West- duitse en Italiaanse collega's. Nederland handhaaft zijn be zwaren tegen de MRCA, die pas in 1978 in produktie kan worden genomen tegen een prijs, die het dubbele is van de maximaal ne gen miljoen gulden, die defensie voor een toestel wil neertellen. De bewindsman wacht momenteel op een uitnodiging van de drie ande re landen voor een gesprek over het Nederlandse voorstel. Italië heeft al laten weten, dal het geen enkel be zwaar heeft, dat ons land binnen het consortium hli.ift. Het voorstel van Den Haag behelst de evaluatie van een lichter, goedko per gevechtsvliegtuig, dat dan geza menlijk m produktie kan worden ge nomen. Dat betekent dat geen geld j meer behoeft te worden uitgegeven voor research en ontwikkeling van zo'n tweede toestel, omdat men bestaande typen op het oog heeft. (Saab Viggen, Mirage F-l en G, Northrop 981 en de Lockeed 530). Wordt het Nederlandse voorstel aanvaard, dan zouden ook andere (kleine) Navo-landen tot het consorti um kunnen toetreder.. Besluiten de drie landen echter geheel alleen met de MRCA door te gaan, dan zal Ne derland kontakt zoeken met andere kleine 'anden (Noorwegen, België) om gezamenlijk een nieuwe straalja ger in produktie te nemen. Een van de grote bezwaren van Nederland legen de MRCA is behalve de uiteindelijke leveringsdatum (1978) de grootte en ingewikkeldheid van het toestel. Nederland wil alleen een lichte jager, die in staat moet zijn de lucht te beheersen. De MRCA wordt echter een toestel met verstel bare vleugels (voor zeer korte start en landingsbanen), is een lan- ge-afstandsvliegtuig en een figb- ter-bomber. Bovendien had Den Haag grote be zwaren iegen de prijs, die het toestel moet gaan kosten. Dat zal zeker in de buurt van de twintig miljoen gulden per stuk kunnen zijn, aldus minister Den Toom. In principe zou Nederland honderd van deze toestellen hebben besteld. Maar nu er een goedkopere jager komt, zal dit aantal kunnen worden vernoogd. Als Nederland in het consortium blijft, betekent dat, dat ons land mee blijft doen aan de research en ont wikkeling van het toestel, ook al wil het de MRCA zelf niet kopen. Nederland zou dan mee kunnen profiteren van dc kennis, die men bij de ontwikkeling van het projekt op doet. De Nederlandse industrie wil een deel van de Nederlandse research en ontwikkelingskosten voor haar re kening nemen. Op dc begroting 1969 Is reeds een bedrag hiervoor uitge trokken. De premie voor de strijdlustigste renner ging naar Jos Timmerman (Belg, Vissers). Guido Reybroeck kreeg dertig strafsocon- den wegens onregelmatigheden In de eindsprint. Dc Nederlanders Poortvliet en Nljdam kregen resp. en 3 minuten straf wegens stayeren achter een auto. Algemeen ploegenklassement: 1. Drlessens 42.50.07: 2. Pezzi 42.50.24: 3. Geml niani 42.51.03: 4. Cools 42.52.19: 5. Plaud 42.52.40; 12. Vissers 43.01.57. Algemeen bergklassemen-1 De Vlae minck (Belg) 5 pnt: 2/3 Merokx (Belg) en Dancelli (It) 4: 4. ex aequo Timmerman (Belg. Vissers) 3. Ondanks miraculeuze comeback in vierde set LONDEN Voor het tweede jaar in successie is Tom Okker in de kwartfinales van Wimble don aan ademnood ten onder gegaan. Hfj brak onder het mo notone servicegeweld, dat de Australiër John Newcombe ont wikkelde en verloor ondanks een miraculeuze comeback in de vierde set met 68, 63, 16, 5i Wimbledon is meedogenloos voor de door de natuur wat minder be deelden. Clark Graebner bijvoorbeeld ging ten onder aan slecht zicht. Ver in de vijfde set van zijn heroïsch gevecht tegen de linkshandige Australische slagerzoon Tony Roche, waarin hij driemaal slechts één slag van de zege verwijderd was, spette de regen de glazen van zijn bril tot matglas. Blind rondtastend verloor hij in twee dramatische games zijn kansen, die hij daarvoor in een urenlange staat van uiterste concentratie had opgebouwd. En zo kwam het, dat aan het einde van de dag. de mannen met de brede schoudergordel weer onder elkaar waren. Morgen zullen zij el kaar ontmoeten: Rod Laver tegen Arthur Ashe en John Newcombe te gen Tony Roche. Moeilijk pratend, en zichtbaar ver moeid, gaf Okker na de match in het Een staaltje acrobatiek van onze landgenoot Tom Okker. Het heeft hem echter niet geholpen. In vier sets werd hij in de kwartfinale van het herenenkelspel op Wimbledon door de Australiër John Newcombe uitgeschakeld. benauwde perskamertje als voor naamste verklaring van zijn verlies, dat zijn service niet had gewerkt zo als hij wilde. „Mijn eerste service was te weinig in en Newcombe viel aan op de tweede, zodat ik vrijwel steeds in moeilijkheden was". In feite sloeg Newcombe de eerste service percentage-gewijs minder in en maakte de Australiër bovendien tien dubbele fouten tegen Okker vier. Het werkelijke verschil school hierin dat Newcombe zijn dubbele fouten compenseerde door cr een ace achter aan te slaan en op de kritieke mo menten buitengewoon sterk serveer de. Okker daarentegen zag geen kans daarvoor benodigde extra-energie uil zijn frêle body te persen. Twee en een halve set lang heeft de confrontatie van Okkers bravoure en Newcombe's slagengeweld het centrecourt in zinderende spanning gehouden. Het was tennis van grote klasse, waarbij ze om beurten een set verloren, die ze hadden moeten win nen. Want Okker was duidelijk snel ler warm gedraaid dan Newcombe en stond keer op keer op het punt een doorbraak te forceren. Hij verloor echter zijn eigen opslag in de der tiende game en gaf na 43 minuten de set uit handen. In de tweede daarentegen was Ok ker voortdurend in moeilijkheden, maar bracht de stand op gelijke hoogte via een doorbraak in de zesde game, toen hij vier backhandreturns met de snelheid van het geluid langs Newcombe liet raden. Het publiek, dat ondanks de investituur van prins Charles als prins van Wales in grote getale was opgekomen, had nauwe lijks tijd om de uiterst korte rallyes met passend applaus te begeleiden. Op backhand Okker retourneerde diep op dc backhandzijde. Dc enige slag waarop Newcombe zwak is. Maar de Austra liër onderschepte de bal meestal reeds aan het net en scoorde met scherp gehoekte volleys en daverende smashes. Zelfs Okkers geduchte fore- hand-topspinreturn temde hij bij tijd en wijle. Voor het overige testte hij met hoge lobs het uithoudingsvermo gen van de Nederlander. Dat brak halverwege de derde set, toen New combe met imposant vertoon van kracht een achterstand van 15—40 had weggeserveerd. Met een dubbele fout gaf Okker zijn service uit han den voor 1—3 en liet vervolgens de set lopen. „Ik wilde in de vierde set met serveren beginnen", gaf hij als verklaring. Maar die opzet slaagde niet. Tien games achtereen gingen verlo ren. Inleiding tot de doorbraak in de eerste game van de vierde set, een bal die via het net aan Okkers kant dood neerviel, alsof de gehele uit komst van de match van die balance rende bal afhing, sloeg Okker bij de volgende slagenwisselingen een een voudige forehand in het net.. Vanaf dat moment was zijn te genstand gebroken, maar dat bete kende vreemd genoeg niet dat New combe de voor de hand liggende winst greep. Na een 5—0 voorsprong voor de Australiër, kreeg de partij nog een potsierlijk vervolg, waarbij Okker langs vier matchpoints nog op 55 kwam, alvorens set en match met 75 te verliezen. „Bij die grote voorsprong moet ik mijn concen'ratie verloren hebben," probeerde New- Vervolg van pag. 1 De heer D epenhorst noemde dat een zwarte bladzij en het enige onduide lijke punt uit de regeringsnota. An derzijds vond hij de seponering van strafzaken in 1954 alleszins begrijpe lijk. De heer Diepenhorst hekelde de pogingen van de buitenparlementaire discussianten de leidende figuren van toen te ontluisteren Volgens hem zou een breed opgezei onderzoek vruch teloos zijn na 22 jaar, nog afgezien van de vraag of men inderdaad tot het verantwoordelijk stellen van po litieke en militaire leiders zou ko men. Rechtsstaat Ook de heren Mel.ema en Toxo- peus spitsten hun betoog toe op Zuid-Celebes en de kwestie van het noodrecht. De heer Toxopeus distan tieerde zich uitdrukkelijk van het gebruikte middel. In een rechtsstaat mag men niet kiezen voor een me thode waarbij de macht in handen gelegd wordt van enkele individuele commandanten, met het gevaar dat anderen falen waar de een succes heeft. Zelfs een summiere vorm van rechtspraak zou een middel zijn ge weest. Op de opmerking van Den Uyl dat Drees en vier andeir- ministers als gevolg van de Indonesië-politiek hun ontslag hadden aangeboden, zei Toxopeus dat hun verantwoordelijk heid er daarom niet minder om was. Hij trok een vergelijking met West- Irian, waar hij zich althans verant woordelijk voor bleef voelen. Bak ker: des ie ergei dat Drees toch bleef. De democraat Visser drong vooral aan op het terbeschikking stellen van een team van deskundigen aan prof. S. L. van der Wal, die nu het bron nenonderzoek moet gaan doen waar uit de geschiedschrijving zal resulte ren. De hier Den Uyl vroeg snelheid bij deze zaak. geen acht jaar, maar twee tot drie jaar. Ook de a.r. Die penhorst sneed deze kwestie aan. Veel goeds De heer Schmelzer (kath.v.) vond het het door de VARA geschetste beeld volstrekt eenzijdig. Evenals verschillende andere sprekers had hij niets aangetroffen en dat is toch het gevaar van een dergelijke discus sie dat er ook zoveel goede staal tjes door Nederlandse militairen zijn vertoond. Hij had geen behoefte aan goedkope zondebokkerij De heer Schmelzer kwam de heer Visser hal verwege tegemoet door aan te drin gen op uitbreiding van de Commissie van Toezicht die het bronnenonder zoek van orof Van der Wal moet begeleiden. De pacifist Gortzak wenste uit drukkelijk de verantwoordelijkheden voor de .misdadige oorlog" opnieuw vastgelegd ie zien. De heer Van Dis (s.g.) trok fel van leer tegen de misdaden oegaan door Indonesische guerrilla's. Hij kon zich verenigen met combe achteraf voor zichzelf een ver klaring te construeren. „Het kan op Wimbledon voorkomen dat je een half uur lang nauwelijks weet wat je doet. Je kunt je dan niet eens meer herinneren wat voor een slag je even tevoren hebt gemaakt, I'k sloeg wat ballen, maar speelde geen tennis, dat overkomt ieder van ons wel eens. Uitslagen Herenenkelspel 'kwartfinales» Aahc (VS Lutz (VS (6—4. 6—2. 4—6. 7—5: Laver (Aus) Drysdalc (Z-Afr) 6—4. 6—2. 6—3: Roche (Aus) Graebner (VS) 4—6, 4—6. 6—3. 6—4, 11—9. Damesdubbelspel (kwartfinales) Ho- gan/Mlchel (VS) Chant reau/Sheriff (Fr/Aus) 9—7, 6—1 Hcrendubbelspel (derde ronde) Con- tet/Jauffret (Fr) Ashe/Passarell (VS) 4-6. 6—4, 6-2, 3-6, 6—4, Lutz/Smtth (VS) FalrHe/Parun (Nw Zld) 8—6. m— 9. 3—6. 20—16. Gemengd dubbelspel (tweede ronde) Sto- ne/Gourtay (Aus) Matthews/Ernest (Gbr) 6—0 6-1. de conclusies van de regeringsnota. De heer Harmsen had geen behoef te aan een nader onderzoek. Wat hem betrof kon ,het doek vallen". De heer Harmsen laaide zich een terechtwij zing van voorzitter Van Thiel op de hals door bijna beledigend te worden voor dr. Hueting en VARA-journalist Wigbold. Aan het eind van de speech van de heer Bakker was er nog een incident. De heer Kronenburg interrumpeerde: laat die inan zijn mond houden. In Indonesië hebben de communisten zes generaals in koelen bloede ver moord en n China zijn 65 miljoen Chinezen bij de culturele revolutie omgekomen, aldus Kronenburg. Bakker: „Ik heb premier De Jong toch niet helemaal bestreden als hij zegt dat er ook in Nederland labiele elementen zijn?". ROTTERDAM Uiteraard was de grote zaal van de Doelen tijdens het concert van de „Ber liner Philharmoniker" onder Herbert von Kara jan van dins dagavond het gold hier het tweede optreden van dit wereld vermaarde ensemble tijdens het lopende Holland Festival tot in de nok bezet. Onverwacht kreeg het publiek de verrassing van de uitbreiding van het oor spronkelijke aangekondigde pro gramma dat ook wel èrg kort was met de symfonie in C van Strawinsky en de achtste (vroe ger vierde) symfonie van Dvo rak met het derde Branden- burgse concert van Bach. Ondanks de bijzonder grote om vang van het clavecimbel, waarach ter maestro Von Karajan persoonlijk plaats nam, om de obligaat-partij te spelen, was het volume van het instrument zo klein, dat het nauwe lijks hoorbaar was. Maar mede sprak in dit verband natuurlijk het feit, dat de orkestbezetting tamelijk groot ge noemd kon worden. Hoe dan ook, het werd onder ..regie" van de dirigent een perfect sluitende weergave, tbe weliswaar het show-element niet gëk heel ontbeerde, maar die niet kon nalaten indruk te maken, vooral door de verzadigde klank van de strijkers. Het gedeelte voor de pauze vond een grandioze afsluiting met een weergaloze, volledig tekstgetrouwe, uitvoering van één van Strawinsky's best geslaagde werken, de In 1940 volgens klassieke richtlijnen gecom poneerde symfonie in C. Enkele mis- sertjes bij de koperblazers in de fi nale herinnerden het publiek er aan, dat dit ongeëvenaarde orkest tenslot te ook uit mensen bestaat! Over de interpretatie van de na de pauze gespeelde achtste symfonie van Antonin Dvorak niets dan lof. Onder de temperamentvolle leiding van Von Karajan, die met zijn niet mis te verstane gebaar, dat overigens opviel door soberheid en souplesse, het ensemble volledig naar zijn hand zet te. klonk dit opus als herboren: zo fris en ontdaan van alle romantische sentimentaliteit werd het gespeeld. We zouden niet weten wat het meeste te prijzen: het schitterend ho^ mogene samenspel van alle orkestle den, de warme en lenige strij kersklank, of de zeldzame sonoriteit van de blazersgroepen. In ieder geval heeft het Doelenpubliek een onverge telijke avond gehad, hetgeen ook bleek uit het ovationele slotapplaus. P. Veenstra

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 13