KNVB-BEKER DEFINITIEF IN PRIJZENKAST VAN SHO Spakenburgse aanhang zorgde voor nare rel AALT KOK: WIST NIET WAT IK DEED Diner voor de beker winnaar GOED BEGIN Geen overstap naar betaalde voetbal Asbak voor de 22 finalisten Van alles „wat Voetbaloorlog in Midden-Amerika SHO won finale in Sleeuwijk Drievondig sneees is uniek Sijbrands kon ook niet winnen Andere opzet van de basketbalcompetitie MAANDAG 30 JUNI 1969 SLEEUWIJK Jan van Leening en Frans van der Linden mochten dan bij SHO op het appèl ontbreken, ze leefden vanuit het verre Spanje, waar ze met vakantie zijn, volledig mee met de finale in Sleeuwijk. Za terdagmorgen kregen de spelers van SHO een telegram van hun speel makkers. Het heeft kennelijk zijn uit werking niet gemist. Van Leening en Van der Linden misten behalve de wedstrijd ook het diner dat het bestuur van de drie voudige beker-winnaar de spelers met dames In restaurant Bestebreur- tje in Barendrecht zaterdagavond aanbood. Het kon er best een keer af, temeer nu de ongeveer 4000 gul den opleverende recette in Sleeu wijk ook de Beijerlanders weer een aardige cent in het laatje brengt. (Van een onzer sportredacteuren) SLEEUWIJK De KNVB moet een nieuwe beker aanschaffen voor het zaterdag-amateurvoetbal. Nadat de eerste trofee in 1959 na der tien jaar trouwe dienst voorgoed aan de toenmalige winnaar ARC werd geschonken, is de tweede beker zaterdag voor de derde achtereenvol gende maal door SHO in triomf naar Oud-Beijerland gedragen om daar definitief te worden opgeborgen in de prijzenkast van de wit-zwarte club. 1 Na de 100 zege op 's-Gravenzande in 1967 en het beter benutten van strafschoppen vorig jaar tegen Heerjansdam nu een wat geflat teerde, maar stellig verdiende 20 overwinning op IJsselmeer- vogels dat evenals SHO voor de derde keer in de bekerfinale uit kwam. Het technisch wat gavere veldspel van de Beijerlanders was voor 3000 kijkers op het prachtige sportpark De Hoef in Sleeuwijk doorslaggevend. Daarbij kwam dan nog dat in feite een handjevol belhamels onder de vele honderden Spakenburg-supporters IJs- selmeervogels de das omdeed. Zij be gonnen 25 minuten na rust met gooien van glasscherven en bierflessen naar de voortreffelijke Beijerlandse keeper Gert Bons, Toen die moesten worden verwijderd ontstonden er vechtpartijen, zodat het stellig sportieve duel ruim drie minuten moest worden gestaakt en de spelers volledig uit hun ritme raakten. Aalt Kok, de 24 jarige centrale ver dediger van IJsseimeervoIgels, die met Jan den Boer van SHO tot de ster van het veld behoorde, was daardoor zo danig uit concentratie gehaald dat hjj een kwartier voor het einde volslagen onnodig bij een hoge voorzet de bal binnen het strafschop gebied opving. De door een knieblessure onvoldoende bewegelijke en onzekere arbiter 'tHart uit Leeuwarden moest op advies van grensrechter Boet een strafschop ge ven. Daaruit scoorde Ger Reedijk be heerst 20 en was een na rust onstui mig aanvallend IJsselmeervogels op slag kansloos geworden. ZUTPHEN Het Nederlandse jeugdschaakteam, bestaande uit Tim man, Eigterink, Wiersma en Böhm is het internationale jeugdschaaktornooi dat in Zutphen wordt gehouden, goed begonnen. Het versloeg Denemarken met 31, Oostenrijk met 3%en speelde gelijk tegen Zwitserland (2— 2). In de totaal stand deelt Nederland de leiding met West-Duitsland. I Op de schouders van Jan Braven- boer wordt de SHO-keeper Gert Bons van het veld gedragen als dank voor zijn fantastische prestaties in de beker finale tegen IJsselmeervogels. OUD-BEiJERLAND Jan de Boer van SHO heeft definitief afgezien van een contract bij de Rotterdamse ere- divisieploeg Sparta dat de Beijerlan- der een A-contract wilde aanbieden. Hij weigert om principiële redenen op zondag te spelen. Inmiddels heeft Jan den Rooyen van SSC een aanbieding afgeslagen van eerste divisieclub FC Den Bosch. Ook bij Den Rooyen is de principiële binding doorslaggevend. Tot slot gaat ook de overstap van Piet van Veen van PPSC naar Hermes DVS niet door. Na enkele proefwed- strijden leek het vrij zeker dat Van Veen een contract zou krijgen, maar het is uiteindelijk toch op niets uitge lopen. SLEEUWIJK Wat het sectie- bestuur zaterdagvoetbal niet nodig oordeelde heeft de KNVB uiteinde lijk zelf wel als nuttig ingezien door alle deelnemers aan de finale van de strijd om de KNVB-beker een blij vende herinnering te geven voor de geleverde prestatie. Elke speler kreeg een asbak van Delfts blauw, een geste die evenzeer op prijs werd gesteld als die var de voetbalvereni ging Sleeuwijk. Nadat de elftallen zich voor het begin van de wedstrijd aan het publiek hadden voorgesteld, boden pupillen van Sleeuwijk alle spelers alsmede scheidsrechter en grensrechters een draagmedaille aan met de inscriptie „Bekerfinale 1969' De genadestoot voor IJsselmeervo gels. Ger Reedijk van SHO schiet de bal uit een strafschop beheerst en on houdbaar langs Heinen. Veldslag Maar het duurde zeven minuten voordat er kon worden afgetrapt, om dat er een complete veldslag ontstond toen Beijerlandse supporters zich te buiten gingen aan de IJsselmeervogels- midvoor v.d. Groep. De twee aanwe zige politieagenten stonden evenals snél ingrijpende bestuursleden van Sleeu wijk machteloos. Het vormde een bijzonder onaange naam kwartiertje uit een strijd die in de eerste eelft stellig boeide ook al kon SHO niet tot het flitsende aanvals- spel komen als de Beijerlanders kun nen spelen. De veel te individualistisch te werk gaande Reedijk maakte het bovendien nog onmogelijk de anders zo schotvaardige Van Bennekom in stelling te brengen, terwijl een te weinig beweeglijke Boevé evenmin veel kon uithalen ook al had keeper Hei nen na vier minuten al veel energie nodig om een rake kopstoot van de SHO-rechtsbuiten onschadelijk te ma ken. Cup-vorm Met een enorm hard werkende Jan tje Grauss op het middenveld drong SHO in het eerste kwartier met vaak leuke combinaties wel aan, maar een steeds meer naar een ware Cup-vorm groeiend IJsselmeervogels, waarin Abram de Graaf buiten de ploeg was gelaten, kwam onder leiding van aan voerder Henk Koelewijn sterk terug. Door het directere spel en enkele schit terende acties van international Vedder moest de voortreffelijk spelende kee per Bons diverse goede dingen doen om een treffer te voorkomen. Zo in de 34ste minuut toen Henk Koelewijn na een vrije trap laag in kopte. Het was in feite verrassend dat SHO na 39 minuten de leiding nam toen Bravenboer de bal ingooide naar Reedijk, Deze zette voor waar de bal door Heinen werd gemist, Ruizendaal bijna in eigen doel kopte, maar de bal van de lat kwam. Van Bennekom kon er net niet bij, maar de toegelopen Reedijk wel en die scoorde: 10. Een schitterende redding van Bons bij een half mislukte kopbal van Hitzert voor kwam juist voor rust een gelijke stand. Climax bleef uil Met een scherp aanvallende Henk Koelewijn en een steeds verder naar voren komende en goed spelende Kees de Graaf drong IJsselmeervogels steeds fel aan, maar een koelbloedig spelen de aanvoerder Schipper, alsmede uit blinker Bons voorkwamen goals. Niet temin wachtte iedereen op de climax getekend in de gelijkmaker van IJs selmeervogels, maar het pakte anders uit door het schandalige optreden van enkele Spakenburgse supporters. Zo was de lol er zowel voor spelers als neutrale toeschouwers snel af en dat was jammer voor een bekerfinale die qua voetbal op zich ondanks het na rust beduidend minder goed spel aller aandacht verdiende. IJsselmeer vogels knokte na de reeds genoemde strafschop nog wel terug en scoorde door v.d. Groep maar op advies van grensrechter Boulonois annuleerde ar biter 'tHart aanvankelijk had goedge keurd. Toen was de zaak definitief be slist SHO: d Bons; a v. Ruiven, Schipper, Hitzert, Bravenboer: m A. den Boer. J. den Boer en Grauss; v Boevé. Van Bennekom en Reedijk. IJSSELMEERVOGELS: d Heinen; a C. Ruizendaal, Kok, C. de Graaf en H. Koelewijn Pzn; m H. de Graaf, Har ry en Henk Koelewijn; v J. Ruizen daal, v.d. Groep en Vedder. Bondsvoorzitter Meuleman legt zijn hand in die van de SHO-aanvoerder Jaap Schipper om hem te feliciteren met de beker die de Bejjerlander in zijn linker hand houdt. SLEEUWIJK Het aantal KNVB-officials bij de bekerfinale in Sleeuwijk was niet groot. Maar ge lukkig waren tal van commissies uit het zaterdagvoetbal in elk geval door één persoon vertegenwoordigd. Het bond9bestuur door voorzitter W. Meu leman, het sectiebestuur zaterdagvoet bal door de heer R. Molemaker, het districtsbestuur Zuid en de bondsaf- vaardiging door de heer A. de Jong die tevens lid is van het bestuur van de afdeling Brabant en de keu ze-commissie Zuid. De afdeling Rot terdam had in de heer E. Roelfsema een representant en de afdeling Dordt in de heer W. de Bode. De Westelijke keuze-commissie was present dank zij de heer A. Wapenaar, Daarnaast troffen we vele scheidsrechters (zelfs uit Den Haag) en kijkers uit Maassluis, Heer jansdam, Rijnsburg en Zwolle. Zo was er in deze vakantietijd mede overigens dank zij onze opwekking vrijdag jl. in de rubriek Sport- knipsels toch nog van alles „wat". NEC heeft ln zijn eerste wedstrijd voor de zomercompetitie tegen het TJechlsche Zllina met l—l gelijkgespeeld. Bij de rust was de stand 10. Voor 11.000 toeschoöj- wers maakte Pijs het enige Nijmeegse doelpunt. Verlies Nederland LUDWIGSHAFEN Nederland heeft zaterdag in Ludwigshafen de een avond tevoren wegens de regen gestaakte wielerinterland voor baan- amateurs tegen West-Duitsland met 96 verloren, Negen dagen terug nog had Nederland de Westduitsers in Amsterdam met 105 verslagen. Zaterdag behaalde Nederland nog een overwinning: in de springvier- kamp door Jan Jansen. Vrijwel geheel verscholen achter clubgenoot Jan Vedder ontneemt aan voerder Koelewijn van IJsselmeervo gels de SIIO-er Ad den Boer de bal. Spakenburg in opspraak SLEEUWIJK Het dorp Spakenburg is hard op weg een onmogelijke -naam te krijgen In de voetbalwereld. In de laatste maanden zijn we bij wedstrijden waarbij Spakenburgse voetbalcubs zijn betrok ken geweest, van de ene rel In de ande re gevallen. Daar was b.v. de molestatie van scheidsrechter v. d. Horst in het beslissingsduel Spakenburg Huizen door een aantal verdwaasde Spaken burg-supporters. Afgelopen zaterdag waren een paar Spakenburgse belhamels In Sleeuwijk bij de bekerfinale SHO IJsselmeervogels de aanstichters van een fikse knokpartij. Daaraan voorafgaand hadden zij glas scherven naar de SHO-keeper Bons ge gooid om daarmee hun woede te koelen over het feit dat de inderdaad slap lei dende arbiter 't Hart o.l. overigens te recht geen strafschop had gegeven toen v. Ruiven international Vedder stevig had aangevallen. Misschien is het raadzaam dat de besturen van Spakenburg en IJsselmeer vogels gezamenlijk eens bespreken wel ke mogelijkheden er zijn om de raddraai ers uit hun dorp van de velden te weren. Al het goede werk van de spelers, de bestuurders en de leiders wordt door een handjevol benevelde aanhangers verwoest. Men zou in Spakenburg moe ten beginnen en liefst nog op alle velden om de verkoop van bier te verbieden. Althans in flessen. Het heeft •r veel van weg dat het van kwaad tot erger gaat en waar is het einde? ~Ï1 TEGUCIGALPA (Honduras) - Honduras liee/t de diplomatieke be trekkingen met buurstaat El Salva dor vrijdag als gevolg van een voet balwedstrijd verbroken. De moeilijk heden tussen de twee Middenameri- kuanse staten zijn in het begin van deze maand begonnen toen hun nati onale elftallen tegen elkaar uitkwa men in het kader van de voorronden van het tornooi om hel wereldkam pioenschap 1970. Honduras won thuis de eerste wedstrijd. El Salvador de return. Een derde wedstrijd uerd vrijdag avond op neutraal gebied Stad Mexico gespeeld en door El Sal vador gewonnen. De eerste wedstrijd in Honduras verliep zonder moei lijkheden. Maar van de returnmatch in El Salvador vlogen de vonken af. Honduras klaagde, dat het Sal va- tloriaanse publiek zijn elftal had be ledigd en aangevallen en dat het oneerbiedig 'was opgetreden tijdens het spelen van het volkslied. El Sal vador spruk de beschuldiging uit, dat de Salvadoranen in Honduras waren lastig gevallen en dal zij na een naasting van hun bezit waren uitgewezen. Het Rode Kruis van El Salvador heeft verklaard, dat duizen den Salvadoranen naar hun land wa ren teruggekeerd. Velen hunner klaagden over wreedheden. Wal als een sportoorlog was be gonnen ontaardde al spoedig in een ruw politiek spel. El Salvador kon digde donderdagavond aan, dat het voornemens u>as de diplomatieke be trekkingen te verbreken. Honduras ging vrijdag verder. Het verklaarde, dat de diplomatieke betrekkingen met de buurstaat waren verbroken. Tenslotte maakte TACA, de lucht vaartmaatschappij van El Salvador, bekend, dat zij niet langer op Hon duras vloog. Jaap Schipper: 't Was een sportief duel HOOGEZAND Ton Sijbrands heeft in het vijfde internationale Brin- ta-damtornooi andermaal een fraaie kans voorby laten gaan om uit te lopen op z(jn concurrenten. Terwijl Ir. Van Dyk de Rus Andrciko op fraaie wijze in bedwang hield, Agafonov zijn eigen landgenoot Koeperman een vier de verlicspunt bezorgde en Harm Wiersma teleurstelde tegen de Zwitser Kuyken kwam Sijbrands ook niet tot winst. Hij kon niet voldoende variaties uitdenken om de Senegalees Baba Sy voor onoplosbare problemen te stellen. Overigens was het opvallend dat za terdag in de ere-groep slechts één par tij tot winst werd gevoerd. Die van Hisard tegen de zwakke Surinamer Adjiedj. Eregroep (vijlde ronde): Van DIJK (Ned)— Andreiko (Rus) 1—1: Agafonov (Rus) Koeperman iRus) 1—1; Smith (VSt) Bronstring (Nedi 1—1. Hisard (Fr) Adjiedj (Sur) 2—0: Sijbrands (Ned) Baba Sy (Sen) l—l: Kuvken (Zwl) - Wiersma (Ned) De stand na vijf ronden Is: 1 Sijbrands 8 punten. 2 Andreiko 7. 3 Koeperman. Wiersma. Kuvken en Agafonov 6. 7 Baba Sy en Hisard 5. 8 Bronstring en Smith 4. 11 van Dijk 3. 12 Audjledj 0. Hoofdgroep ivierde ronde): Langloy (Vst) Schotanus (Ned) 2—0; Heerlnga (Ned) Kolk (Ned) -1: Verleene (Belg) Koning Ferander (Sur) 1—1; Dall'.nga (Ned) Del- hem (Fra) 0—2: Plppel (Ned) Drost (Ned) 1—1. Vijfde ronde: Elhom Mesjanskl 0—2: Schotanus Heer-Inga 1—1; Koning Ferander nalllnga 1—1: Kolk Ver leene 2—0; D.ost Langley l—l; Dalllnga Verleene 2-0; De stand is: 1. Mesjanskl 7 (4). 2. Uingley 7 (5). 3. Drost 6 (4), 4. Delhom 6 (5). 5 Heerlnga 5 (5). 6. Plppel 4 (4). 7. Dalllnga 4 (4) 8. Kolk 4 (5). 9. Koning Ferander 3 (5). 10. Schotanus 2 (4), 11. Verleene (5). Succes v. d. Bunder GOES Toine V. d. Bunder heeft zater dag in Schoondljke een wielerwedstrijd voor nieuwelingen gewonnen. Reeds na 2 km wipte Van de Bunder uit het peloton en kreeg kort daarop gezelscl ap van wim de Waal. Dit tweetal werkte eendrachtig samer. cn zette na 35 km het restant van het veld op een ronde acherstand. In de eindsprlng klopte v. d. Bunder De Waal met een fietslengte. bekerfinales die SHO nu heeft ge speeld. Jan den Boer. fiard op weg om zijn oude vorm te Itervinden be waart overigens de beste herinnerin gen aan de eerste finale, omdat de score toen zo lekker tot 100 opliep ook al meent hjj dat de prestatie tegen IJsselmeervogels hoger moet worden aangeslagen. Duidelijk ontlast van zorg bekeek trainer Bol de situatie in de kleed kamer. „Ja. we hadden echt op die beker gemikt en dat het gelukt is is geweldig. Alle waardering voor de spelers, zeker ook de invallers, om de tactische aanpak. Tevoren was be sproken wat we zouden doen als we met 10 voorkwamen. Toen dat ge beurde hebben ze na rust allemaal uitstekend gedaan wat was opge dragen ook al was de wedstrijd niet zo hoogstaand." MOEILIJKER Dat beaamde voorzitter Arie Baars die echter duidelijk onderstreepte dat het dit seizoen voor SHO uiterniate moeilijk was om de beker te winnen, omdat elke tegenstander er op uit was een tweevoudige winnaar te wippen. Bovendien was de druk bij de spelers groter." Intussen mokte men in de Spaken burgse kleedkamer wat na. Aait Kok over die onbegrijpelijke handsbal: „Ik was na die rel met die bierfles sen en zo volledig de concentratie kwijt. Noem het een black out. Ik ving die bal als in een droom. Ik wist er niets van. Verschrikkelijk dat je zo kansloos wordt." Het kwaadst maakte aanvoerder Henk Koelewijn zich over de afgekeurde goal. „Be slist geen buitenspel", riep hij naar ieder die het hoorde. Er stonden twee SHO-ers op de lijn en de Spaken burger gaf dat ook nog grensrechter Boulonois te verstaan toen deze samen met scheidsrechter 't Hart en collega Boel Koelewijn de hand kwam schud den. OPVALLEND SNEL De roodwitte captain had na afloop niet de kans gekregen om arbiter 't Hart te bedanken, omdat deze opvallend en onnodig snel naar de kleedkamer rende, beducht voor Spakenburgse wraakgevoelens. Ook al had voorzitter Jaap Koelewijn voor het begin verklaard weinig prijs te stellen op de beker, zijn spelers zat het bepaald niet lekker dat zij na geslaagde grepen in 1957 en 1962 nu van SHO verloren. Maar dat lag vanzelfsprekend niet aan de organiserende vereniging Sleeuwijk. Voorzitter A. W. Molhoek had het met zijn vele helpers uit stekend voor elkaar. Het liep gewel dig en beide ploegen waren vol lof over de accommodatie. Ook de mede werking van het muziekkorps Wil- helmina droeg veel bij tot eer. sfeer vol gebeuren. DEN HAAG In het komende sei zoen zal de basketbal-competitie in de ere-divisie een andere opzet hebben en wel naar het voorbeeld dat de tafel tennissers nu al twee jaar lang hebben gedemonstreerd. De eredivisie wordt opgesplitst in twee groepen van zes teams. Na een hele competitie strijden de bovenste drie clubs van elke poule in een dubelle competitie (men speelt dus viermaal tegen elkaar) om de na tionale titel en spelen daardoor detrig wedstrijden. De overige clubs spelen in een degradatie-afdeling. In een wedstrijd voor groep 7 van d« zomercompetitie heeft GVAV zaterdag avond in Unz met 0—0 gelijkgespeeld te gen de Ltnzer ASK. (Van een onzer verslaggevers) SLEEUWIJK Na Madrid, waar hii bii de uitreiking van de Europa Cup was, na Rotterdam, waar h|j Feijenoord de beker van het betaalde voetbal overhandigde, stond KNVB- voorzitter W. A. G. M. Meuleman zaterdag in Sleeuwijk om aanvoerder Jaap Schipper van SHO na een korte speech andermaal de zaterdag-beker in handen te drukken. Omdat SHO voor de derde achtereenvolgende maal de finale won, mag de trophee nu voor goed en liefst op een opvallend plekje in de Beijerlandse prijzenkast blijven, want de door trainer Jan Bol en zijn jongens geleverde prestatie is met het woord „formidabel" nau welijks voldoende gewaardeerd. Te recht kende de vreugde in het Beijer landse kamp na afloop geen grenzen. De champagne verdween even snel in als uit de pas heroverde beker. Jaap Schipper glunderde, t Was jammer van die incidenten, want het was een leuke wedstrijd. SHO had veel meer inzet dan vorige week en durfde ook meer. Bestuurslid Ber- tus Grauss vond IJsselmeervogels de sterkste tegenstander uit de drie KOK: uit concentratie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9