Gereformeerden zien geen heil in beroepingssysteem kranT van FORMAAT Algemene kerkvergadering Doorboor tong bij vloeken Wetenschappelijke staf wil ander toporgaan KLEINBEDRIJF DUPE VAN PRIJSBELEID Dertig schapen bij wijding Een woord voor vandaag Verzoek om synodale bemiddeling Uw probleem is het onze.... Ongerustheid over presidium Universiteit van Amsterdam Zaak-Schillebeeckx geseponeerd BEROEPINGSWERK Strengere eisen aan De Munnik Toelichting op statuut De Mooy: Snelle maatregelen Ds. Landsman, hachelijk experiment Griekse rechters 1 vragen ontslag Drie schapen „op schoot in Maasland MAANDAG 30 JUNI 1969 Christus heeft Zich vrijwillig vernederd. Hij is gehoorzaam geworden tot de dood. Dat is een houding van geloof. Hij ge loofde dat God zo groot was, dat de dood God niet kon weer houden om Hem te redden. Christus durfde over het graf heen te zien, omdat Hij wist dat God ook achter het graf staat. En dan schrijft Paulus aan de gemeente van Philippi„Daarom heeft God Hem ook uitermate verhoogd en Hem de naam hoven alle naam geschonken." Deze woorden zijn te vinden in Philippenzen 29. We gaan pa-s goed heseffen wat ze betekenen, als we hegrijpen dat de Zich vernederende Christus verhoogd is. Daar zit een ge weldige troost voor ons in. Deze verhoging heeft Christus niet huiten ons hereik gebracht. Dat gebeurt vaak. Er zijn mensen die heel nederig beginnen. Ze staan open voor iedereen. Ze zijn hartelijk. Maar dan krijgen ze hoge posities. Ze worden opeens machtig. En ineens zijn ze veranderd. Ze voelen zich verheven boven de gewone mensen. Ze bouwen een muur om zich heen. Ze zijn niet meer aanspreekbaar. Iemand heeft daarom gezegd dat macht altijd corrupt maakt. Maar Christus is niet eerst de nederige Helper en daarna de verhoogde Heer. De verhoogde Heer is de nederige Helper gebleven. Het feit dat Hij Zich vernederd heeft wordt niet opgeheven door het feit dat God Hem verhoogd heeft. Hij blijft voor ons gewone mensen bereikbaar. Hij blijft aanspreekbaar. Hij blijft ons ontvangen. Wie zich in gehoorzaamheid aan Hem overgeeft wordt aan genomen. En ineens ontdekken we dat wij in Zijn heerlijkheid mogen delen. Kenmerk van de verhoogde Heiland blijft Zijn nederigheid. We lezen vandaag: Zacharia 8 14-23. (Van onze kerkredactie) UTRECHT Slechts een zeer kleine minderheid van predi kanten zowel als kerkeraadsleden in de Gereformeerde Kerken wil het traditionele beroepingssysteem handhaven. De overgrote meerheid wil de een of andere vorm van bemiddeling. Dit is ge bleken uit een enquête die onder gereformeerde predikanten en kerkeraadsleden is gehouden. Het gevolg is dat de synode van de Gereformeerde Kerken voorgesteld wordt een „Stichting Bemiddeling Be- roepingswerk" in het leven te roe pen. Er is reeds een particuliere orga nisatie, die tot nu toe goed werk gedaan heeft op dit gebied, maar het ziet ernaar uit dat op grond van de enquête geconcludeerd kan worden dat het tijd wordt dit bureau een wat meer officieel karakter te geven. De predikanten en gemeenten zijn volgens het voorstel niet verplicht aan de nieuwe stichting deel te ne men. Er wordt voorgesteld dat er een vrije aanmelding blijft en dat de be trokkenen vrij zijn om van de resul taten van de bemiddeling al of niet gebruik te maken. Het huidige bureau wordt geleid door de heer F. Kruithof in Kampen. In het voorstel aan de synode wordt Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres Kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge heimhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden ingesloten. Vraag: In een zomerhuisje met buitenmuren van steen en betonnen ondergrond willen wij enige afschei dingen aanbrengen, van de grond tot het niatte dak. Van steen is niet nodig en ook te kostbaar. Daarom denken wij aan hout, hardboard of eternit. Of weet u iets anders? Wat is het gemakkelijkst aan te brengen, het meest houdbaar enz. Antwoord: Hout wordt wel erg prijzig. Het goedkoopst is hard board: enkele guldens de vierkante meter (bij de beste kwaliteit) maar dit is wel erg afhankelijk van weers omstandigheden, waardoor er veel kans bestaat op „trekken". Eternit is twee maal zo duur en tevens zeer moeilijk te bewerken. Met de zaag gaat het helemaal niet. Daarom adviseren wij spaanplaat, dat meer dan twee maal zo duur is als hardboard, maar waarbij u veel minder houten raamwerk nodig heeft, namelijk slechts om de 70 tot 80 cm. Bovendien is het een zeer goede warmte-isolator. tengevolge van de poreusheid. U dient wel de oppervlakte tegen vuil te bewerken, bijvoorbeed met blanke lak, maar het tan even goed met lijnolie en dat gaat gemakkelijker. Vraag: Een Nederlands meisje, dat in Zwitserland werkt, gaat met een Zwitser trouwen, burgerlijk in Zwitser'and, kerkelijk in Neder land. Als zij nu van haar ouders de linnen uitzet en de cassette krijgt, moet zij dan in Zwitserland invoer rechten betalen? En hoe gaat het met andere geschenken die ze in Nederland krijgt? Antwoord: De aanstaande man moet bij het kantoor voor invoer rechten n het kanton van zijn toe komstige woo plaats een verzoek om vrijstelling van invoerrechten in dienen, voor alles wat uit Neder land meegenomen wordt, hetzij in de auto, hetzij met de spoorwegen in kisten, kpffers en gewone bagage. Daarvoor is het nodig twee lijsten in drievoud op te maken. In Nederland moeten daarvoor in- vuld worden eventueel twee gele modellen 61 verkrijgbaar op het kantoor voor invoerrechten en ac cijnzen. Deze wijze van vrijstelling geschiedt dan volgens een internatio nale regeling op basis van wederke righeid. Vraag: Is er een middel tegen zwam? Wij hebben namelijk onder de grond in de gang zwam. die de deuren aantast, Wij hebben dit al laten repareren, maar nu gaat het door naar een andere deur. Antwoord: De groeiomstandighe- den van de zogenaamde huiszwam zijn het gunstigst in vochtige en be dompte lucht. Veelal worden tegen de winter de zogenaamde muizen- roosters, die zorgen dat er voldoen de lucht onder de vloeren komt, dichtgemaakt en men laat dit ge makshalve maar zitten. Soms zijn deze roosters in het geheel niet aan wezig. Neem eerst de oorzaak weg en dan verdwijnt de zwam vanzelf. Misschien is er wel een luikje in de vloer. Zie van daaruit de haard te vinden. Bestrijk deze plaats of plaatsen met een sterke oplossing van ijzer- of kopervitriool. Ook kan u de zwam doden door deze veelvul dig te begieten met petroleum, waarin wat zout is opgelost. Vraag: Wat is het doel van de Sticusa, wat het adres, geeft zij een tijdschrift uit? Antwoord: Het doel wordt omschreven in de naam Nederlandse stichting voor culturele samenwer king met Suriname en de Neder landse Antillen. Adres J. J. Viot- tastraat 41, Amsterdam-Z. Pas verschenen zijn een jaarverslag en «en programma voor 1969. AMSTERDAM Het dage lijks bestuur van de wetenschap pelijke staf van de Universiteit van Amsterdam is bezorgd over het beleid van het presidium van de universiteit. In tweeër lei opzicht zou dit bèleid zich ontwikkelen in een richting die niet juist en ook niet wenselijk zou zijn. Het presidium is zijn taak steeds minder gaan zien als strikt uitvoe rend en steeds meer als beleidsbepa lend, waarbij tevens de indruk onstaat alsof het presidium naar bui ten toe de universiteit vertegen woordigt, aldus het stafbestuur. Het zou blijken, dat het beleid niet consequent erop is gericht de te genstellingen binnen de universiteit te verzoenen en de kloof te overbrug gen tussen het bestuur en de grote groep van leden van de universitaire gemeenschap. Negen punten Negen punten noemt het staf- bestuur op in het Weekblad voor de civitas academica die tot onge rustheid aanleiding geven: Het onmiddellijk inroepen van po- litiehulp bij de Maagdenhuis-bezet ting, dat het van meet af aan onmo gelijk heeft gemaakt het gerezen conflict als een intern universitaire kwestie op te lossen. Het publiceren van Het boek U, dat onmogelijk kan hebben bijgedra gen tot verbetering van het universi taire klimaat. De brief van de kanselier-direc teur aan de hoofdcommissaris van politie, waarin het presidium zijn lof uitspreekt over het optreden van de politie. Het niet ter beschikking stellen van de aula aan de ASVA voor de KRUISWOORD-PUZZEL Hor. 1. bijb. figuur, 5. hijswerktuig, 7. palmboom, 8. waterkering, 10. landtong, 11. isvje, 12. familielid, 13. afkorting van dyne, 14. zelfkant, 15. honigbij, 16. platvis, 17. kist van lat werk, 18, oningewijde 20. kan men uit drinken, 21. niet dicht opeen staande, 22. bloem, 24. onbekende, 25. plaats in Groningen, 26. muzieknoot, 27. speer, 28. nakroost, 29. vast rantsoen, 30. slijk. Vert. 1. muziekinstrument, 2. li chaamsdelen, 3. telwoord, 4. voeg woord, 5. zangstem, 6. voorzetsel, 8. soort van hond, 9. inwendig li chaamsdeel. 11. hoofddeksel, 12. ri vier in Nederl., 14. de opperste rand van een dak, 15. bezinksel, 16. schel, 17. uurwerk, 19. telwoord, 20. plaats in Zeeland, 22. jongensnaam, 23. eet gerei, 25. maling, 26. aanw. voor- naamw., 27. muzieknoot, 28. oude re kening (afk). Oplossing vorige puzzel 1. pieterman, 2. vervelend, 3. repe titie, 4. schimmels, 5. voornemen, 6. trimester, 7. reparatie, 8. tegendeel, 9. noordster. PEPINSTER. algemene ledenvergadering van 4 ju ni. Het sluiten van de Oudeman- huispoort op 12 juni voor de de monstranten tegen het Maagdenhuis proces. Het ophouden van convocaties voor een vergadering van politicolo gen. De uitspraken van de presi dent-curator en rector, dat de ASVA als gesprekspartner niet meer re presentatief zou zijn. De poging van de kanselier-direc teur om zich te mengen in het redac tionele beleid van het Weekblad voor de civitas academica naar aanleiding van de recente gebeurtenissen. Het plan tot reorganisatie van het centrale bureau van de universiteit, dat in feite al in staat van uitvoering verkeert, voordat het ter discussie is gesteld in de daarvoor in aanmerking komende organen. Geen plaats Op grond van deze ontwikkeling is dé wetenschappelijke staf tot de overtuiging gekomen, dat in de toe komst van de bestuursstructuur van de universiteit geen plaats dient te zijn voor een bestuurlijk toporgaan, dat vrijwel geheel bestaat uit profes sionele topbestuurders. Het acht het gevaar zeer reëel dat zij in mentaliteit te veel afstaan van wat in de universitaire gemeenschap leeft. In de praktijk blijkt dat het bepalen van het beleid en de uitvoe ring ervan vrijwel niet van elkaar te scheiden zijn, zodat de inbreng van de universitaire gemeenschap bij het besturen van de instelling met een sterk topbestuur gering zal zijn. geadviseerd hem dit werk te laten blijven leiden. Ontevreden Van de 1051 geënquêteerde predi. kanten heeft 52,7 procent gereageerd van de kerkeraden 58,5 procent. Uit de enquête blijkt dat sledhts 4,5 pro cent van de gereformeerde predikan ten en 9 procent van de kerkeraadsle den tevreden is met de huidige vorm van het beroepingswerk. Niet minder dan 70 procent van de predikanten en zelfs 77 procent van de kerkeraadsleden is voor de een of andere vorm van bemiddeling. Op merkelijk is dat een groot percentage predikanten (24,73) en van de kerke raadsleden (36,94) vindt, dat die het best particulier gegeven kan worden. De synode hoeft zich er voor hen niet mee te bemoeien. Grotere percentages stellen echter een bureau, dat direct verantwoorde - lijk is aan de synode, meer op prijs. Bemiddeling onder toezicht van de synode werd een oplossing geacht door 44,94 procent van de predikan ten en 40.14 procent van de kerke raadsleden. Benoemen In de afgelopen jaren klonken ook andere voorstellen. Door sommigen werd aangedrongen op het benoemen van predikanten, zoals dat bijvoor beeld in Nederland bij het Leger des Heils gebeurt. Maar de gereformeer de predikanten voelden daar maar heel weinig voor, 14,8 procent en de kerkeraadsleden nog minder: 6,33 procent. Adverteren en solliciteren kon ook nauwelijks genade vinden in de gere formeerde ogen. De predikanten wil den dan nog liever het huidige sys teem handhaven. Slechts 2,71 procent van de predikanten wilde sollicite ren. De kerkeraden voelden er nog min der voor. Slechts 2,25 procent wilde gaan adverteren. Het percentage ker keraadsleden dat er geen mening op ROME De Romeinse curie heeft de zaak tegen de Nijmeegse theoloog prof. E. Sohillebeeckx geseponeerd. Volgens het Italiaanse blad II Mes- sagero is deze beslissing genomen na een lang gesprek tussen paus Paulus en mgr. Philippe, de secretaris van de congregatie voor de geloofsleer. Deze instantie was verleden jaar be gonnen met een onderzoek naar aan leiding van klachten inzake afwij king van de leer door prof. Schille- beeckx. NED. HERV. KERK Beroepen te Genderen, kand. A. de Keizer te Stad aan 't Haringvliet. GEREF. KERKEN Beroepen te Drachtstercompagnie en te Heinenoord, kand. J. G. J. van Ech ten te Eestrum. Beroepbaar kand. J. G. J. van Echten, pastorie gereformeerde kerk, Eestrum. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Naarden, kand. R. van Beek te Ede. EVANG. LUTHERSE KERK Aangenomen de benoeming tot mu ziekleraar aan de muziekschool te Dok- kum, G. J. Mostert te Nieuwe Pekela- Winschoten. na hield v/as nog groter (3,28 pro cent). Half miljoen Niet alleen wordt voorgesteld dat de synode het bemiddelingsbureau op basis van vrijblijvendheid aan vaardt, maar ook dat zij haar gehele gewicht erachter stelt. Zo moeten vol gens het voorstel alle gereformeerde kerken en deputaatschappen drin gend worden aangeraden van het bu reau gebruik te maken. Het rapport van het huidige bemid delingsbureau aan de synode bevat eerst een zevental redenen waarom het huidige beleid faalt. Als punt nummer één staat er dat het te veel geld kost. Het bureau heeft berekend dat de plaatselijke kerken jaarlijks samen een half miljoen gulden uit geven om aan predikanten te komen. ZUIDLAREN In een sobere plechtigheid zonder mijters en kromstaven is zaterdag J. B. W. M. Möller gewijd tot rooms- katholiek bisschop van Gronin gen. Hem werden de handen opgelegd door zijn voorganger bisschop Nier man, kardinaal Alfrink en de bis schoppen Ernst (Breda) en Moors (Roermond). De aanwezigheid van schaapherder Powel Mos met dertig schapen inspi reerde kardinaal Alfrink tot een preek over de herder en de kudde. „Wij moeten ons de kerk niet aller eerst voorstellen als een schaapskooi, waarvan de omheining zogvuldig is afgepaald, terwijl waakzame her dershonden over het terrein lopen, onder de herdersstaf van de even waakzame herder", zei hij onder meer. De eerste daad van de nieuwe bis schop was, om de opbrengst van een collecte voor een cadeau te bestem men voor bisschop De Lange, een Fries, die een bisdom leidt in het Braziliaanse Amazone-gebied. Door atheneum opleiding UTRECHT „In de tweede klas van de bijzondere hogere burgerchool F. de Munnik in Utrecht zijn veel leerlingen blijven zitten doordat strengere eisen zijn gesteld. Boven dien lag het niveau van deze klas dit jaar niet zo erg hoog". Zo verdedigen rector en bestuur van De Munnik zich tegen beschuldi gingen van een groep ouders, die de minister van onderwijs heeft ge vraagd een onderzoek in te stellen naar vermeend wanbeleid. Er zijn dit jaar meer dan de helft van de leer lingen blijven zitten. De Munnik is speciaal bedoeld voor leerlingen die bij andere middelbare scholen weinig kans hebben. De klas sen zijn klein, in bepaalde vakken wordt extra les gegeven en het toela tingsbeleid is erg soepel. Rector J. P. A. Dekker zei dat de ouders van de leerlingen in de twee de klassen waar de grootste klap pen zijn gevallen een soepel over- gangsbeleid was toegezegd in die ge vallen waarin zij genoegen wilden nemen met een diploma driejarige HBS voor hun kind. Omdat De Munnik vorig jaar is begonnen met een zesjarige atheneum opleiding zijn de eisen veel zwaar der geworden. Leerlingen, die nu maar net zouden overgaan, zouden het volgende seizoen zeker blijven zitten, verwachtte de rector. Raad van Kerken UTRECHT De Raad van Kerken in Nederland heeft in een toelichting op het statuut een nadere verklaring gegeven van de preambule, waarop de raad gebaseerd is. Gesteld wordt, dat de woorden „het geloof in de ene Heer Jezus Christus, het Hoofd der kerk en de Heer der wereld", dienen te worden verstaan overeenkomstig Filippenzen 2 en andere bijbelgedeel ten. Ook trekt de toelichting in dit verband een vergelijking met de ba sisformule van de Wereldraad van Kerken: „kerken, die de heer Jezus als God en Heiland overeenkomstig de Heilige Schrift Jielijden". Een en ander is geformuleerd op verzoek van de vorige generale sy node van de gereformeerde kerken. Deze stelde n.l bij de oprichting van de raad het lidmaatschap afhankelijk van de vraag of duidelijk zou blij ken, dat de preambule positief gedra gen werd door de overtuiging, zoals deze nu in de toelichting tot uitdruk king is gebracht. (Van onze kerkredactie) WESTMINSTER. Maryland De officier van justitie van de Amerikaanse staat Maryland wil via een beroep op het hoogste gerechtshof van de staat uitzoe ken of een oude wet tegen het vloeken nog rechtsgeldig is. De wet werd 246 jaar geleden aange nomen. De officier kreeg zijn kans toen een gerechtshof een man vrijsprak die een politieagent had uitgevloekt. In eerste instan tie had een kantongerecht de man op grond van de wet uit 1723 veroordeeld tot 30 dagen ge vangenisstraf. Het gerechtshof kwam echter tot de conclusie dat de oude wet in strijd is met de huidige wetge ving. De officier van justitie ge looft echter dat een dergelijke uitspraak alleen gedaan kan wor den door het hoogste gerechtshof van de staat. Zeer waarschijnlijk zal ook dat gerechtshof de wet verouwerd verklaren in verband met de straffen die worden voorgeschre ven. Wordt iemand voor de eerste keer veroordeeld, dan moet zijn tong doorboord wor den, bij een tweede veroordeling moet de „B" van blasfemie op zijn voorhoofd gebrand worden en bij een derde veroordeling moet hij ter dood worden veroor deeld. RIJSWIJK De spanningen bereiken hun hoogtepunt; de uitlaatklep werkt niet meer. Als de minister niet op zeer korte termijn ingrijpt, worden de span ningen te groot." De waarschuwing is van de heer H. de Mooy, voorzitter van de Onder- mersfederatie, en hij uitte die van middag in Rijswijk. „Dat kan betekenen dat bij een versoepeling van het prijsbeleid op een te laat moment die spanning resulteert in een plotselinge en sterk opwaartse prijsontwikkeling. „Met een nieuwe prijsexplosie is niemand gebaat. Daarom doen wij als Ondernemersfederatie een dringend beroep op de minister om vandaag nog deze prijsstop in deze vorm voor het midden- en kleinbedrijf in te trekken." De heer De Mooy sprak bij het bereiken van het hoogste punt van het nieuwe kantoorgebouw van de federatie. „Onmogelijk" „Ik ben van mening dat het fout loopt", zei hij „De ontwrichting wordt nu duidelijk voelbaar. De absolute prijsbevriezing oefent een dagelijks zwaarder drukkende in vloed uit op de rentabiliteit en de liquiditeit van de bedrijven. „Door de vorm waarin de Het weer in Enropa weer max.t. gist. n.sl. Amsterdam zw.bew. 20 0 Brussel zw bew. 22 0 Frankfort geh bew. 21 0 Genève onbew. 21 0 Innsbrück zw.bew. 18 0 Kopenhagen l.bew 17 6 Locarno zw.bew. 0 Londen zw.bew. 25 0 Luxemburg l.bew. 0 Madrid l.bew 36 0 Mallorca onbew. 28 0 München regen 18 0.1 Nice onbew. 24 0 Parijs h.bew, 22 0 Rome zw bew. 25 0 Wenen regen 18 0.3 Zürich h.bew. 19 0 De Hervormde Kerk krijgt ook een pastoraal concilie. Zo althans hebben de meeste persorganen het synodebesluit uitgelegd om een „algemene kerk vergadering" te gaan organiseren. Helemaal juist is dat niet. De vergadering zal een geheel eigen stijl krijgen. Maar het doel is wel, evenals dat van het pastoraal concilie, om meer groepen uit de kerk in het gesprek te betrekken. Ds. F. H. Landsman is niet gelukkig met de naam „algemene kerkvergadering." In Hervormd Nederland schrijft hij, dat hij die liever gereser veerd had „voor een vergadering van alle kerken in Nederland, een soort Nederlands oecumenisch concilie". Maar er was geen betere naam te vinden. Bovendien zal de vergadering wel een algemeen karakter dragen, omdat niet alleen alle leden en ambtsdragers, alle groeperingen en verbanden ver tegenwoordigd zijn, maar omdat ook vertegen woordigers van andere kerken uitgenodigd zullen worden. Hoewel de bladen van de Gereformeerde Bond nog niet duidelijk op dit besluit zijn ingegaan, blijkt uit de jongste nummers van „De Waarheidsvriend" en het „Gereformeerd Weekblad" (uitgave Bout) dat daar nogal wat bezwaren leven. Kennelijk rekent ds. Landsman er op dat er ook in andere hoeken (of moet het zijn vleugels) van de kerk bezwaren kunnen leven. Hij legt tenminste uit wat het doel is van de algemene kerkvergade ring. „Wat de synode voor ogen staat is inderdaad een experiment dat allerlei hachelijke kanten heeft. De praeses van de synode, dr. G. de Ru, heeft daar met nadruk op gewezen. Maar tegelijk was ieder een het met hem eens, dat het moest gebeuren, ook al zou het gevolg wel eens kunnen zijn, dat de 'gevestigde orde' in de kerk, zoal niet omvergelo- pen, dan toch wel grondig veranderd zou blijken te moeten worden." Ds. Landsman schrijft dan in het hervormde opinieblad: „In de eerste plaats ontbreekt er nog wel eens het een en ander aan het functioneren van de zogenaamde 'meerdere vergaderingen' (clas- sicale vergaderingen, provinciale kerkvergaderin gen en generale synode)". „Wat de classis betreft, werd er zelfs van een malaise-stemming gesproken. De verbindingslijnen met het „grondvlak" (d.i. de plaatselijke gemeen ten) zijn zwak. Modern gezegd: er is gebrek aan communicatie." „De classicale vergaderingen zijn daardoor vaak onbelangrijk en slecht bezocht. Maar ook in vele plaatselijke gemeenten ontbreekt er wel'het een en ander aan de verbinding van kerkeraad en ge meente. Vraag: vertegenwoordigen de ambtelijke vergaderingen wel altijd de gehele gemeente? VERONTRUSTING „Zo komen we vanzelf op het tweede, dieper liggend probleem. Er is ook sprake van een geeste lijke malaise. Er zijn vele verontrusten, ook al lopen de dingen waarover men verontrust is nogal uiteen." Verontrusting over de vraag of het ,ene nodige' in de kerk-van-nu wel centraal staat. Verontrus ting over de trouw aan het belijden der kerk. Verontrusting over de vervulling van de opdracht van de kerk in het maatschappelijk en staatkun dige leven. Verontrusting over de geestelijke ver wildering. Verontrusting over de vervreemding van de jeugd van het kerkelijk leven." „Maar komen al deze dingen wel en komen ze wel op de goede manier in de kerk aan de orde? Of is het kerkelijk apparaat toch weer verstard ondanks de goede voornemens waarmede in 1951 de (hervormde) kerkorde werd ingevoerd?" PRIORITEIT „In de derde plaats: Wat moet voorrang hebben? Waarover moet het in de gemeenten en in de ambtelijke vergaderingen gaan? Wat moet op de agenda bovenaan staan en hoe moet de wederop bouw, geestelijk en organisatorisch, dan worden aangepakt?" „In de vierde plaats: er is haast bij. We mogoi» en willen niet op de toekomst vooruitgrijpen. Er mag en moet geen paniekstemming worden ge kweekt als zou het ,zijn' van de kerk afhangen van onze goede werken. Maar de ontkerstening is een snel verlopend proces. Is de gemeente toebereid tot een vernieuwd geloof en een nieuwe gehoor zaamheid?" „Om al deze dingen gaat het al6 straks een poging wordt gedaan allen 'in' en 'buiten' de Her vormde Kerk in beweging te brengen, aan het vragen te zetten, zelf de agenda van de kerk te laten opstellen. Een agenda waar we misschien van zullen schrikken. Maar laten we bidden dat het een heilzame schrik zal zijn." prijsmaatregel is genomen, mogen verhoogde invoerprijzen en stijgende loonkosten niet worden doorbere kend. Ze moeten worden bestreden uit het inkomen van de ondernemer. Dat is natuurlijk onmogelijk." „De minister heeft wel gesteld dat de priisstop tijdelijk is, maar hoe gaat de minister liberaliseren? In welk tempo kunnen we terugkeer naar normale verhoudingen verwach ten? Hét zou voor ons totaal onaan vaardbaar zijn als eerst branchege- wijs moet worden aangetoond dat men in de verliescijfers zit, voordat liberalisatie ernstig kan worden overwogen." „Volks gericht" „Ook het vervolgingsbeleid begrij pen onze leden niet", merkte de heer De Mooy op. „Het lijkt nu en dan op een soort volksgericht, dat werkt aan de hand van klachten van de buurt. „We hebben de indruk dat dit be leid zich hoofdzakelijk richt tot de kleinere ondernemers, waarover klachten bij de Economische contro- i ledienst zijn binnengekomen. Van on- derzoeken bij grote bedrijven is ons weinig bekend. Dit vervolgingsbeleid f tast de bonafiditeit van het midden- f en kleinbedrijf aan." f ATHENE Zeker tien rechters in de Griekse staatsraad hebben ontslag gevraagd uit solidariteit met de presi dent van die raad, Stassinopoulos, die door de regering is ontslagen. De raad telt 25 leden. Stassinopoulos kreeg ontslag nadat I de staatsraad met 12 tegen 12 i stemmen het ontslag door de rege- ring van 21 rechters en officieren j van justitie onwettig had verklaard. 1 De regering heeft de uitspraak naast l zich neergelegd. In het Griekse kabinet zijn zater- j dag officieel nieuwe mutaties aange kondigd. Er zijn ministers en onder- j ministers benoemd voor de ministe ries van landbouw, communicatie, van financiën, economische coördina- tie-, en onderwijs en cultuur. De j nieuwe wijzigingen hebben weinig be- i tekenis. (Van onze correspondent) MAASLAND Mevrouw K. L. Bouwmeester kreeg gister avond om kwart over tien de schrik van haar leven. Ze zat rustig in haar woning aan de 's Heerestraat 84 in Maasland te le zen, toen plotseling een schaap met twee lammeren door de ruit sprong. De wollige dieren hadden een zondaaavondwandeling gemaakt nadat ze vermoedelijk uit een weiland waren ontsnapt doch schrokken zo van een voorbijrij dende brorhfiets dat de schapen de ruit als enige uitweg geschikt vonden. Er ontstond belangrijke schade aan gordijnen, bloemen, televisie en stoelen. Het schaap met de twee lammeren werd de voor deur uitgelaten. De politie zoekt naar de eigenaar van de dieren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2