PRESIDENT ROEMENIË NIXON NAAR IN AUGUSTUS Sportvisser in zee verdronken Commentaren Moise Tsjombe overleden in Algerijnse gevangenis Hachelijk avontuur boven de Atlantische Oceaan BENZINE DUURDER Prof. Van Hulst bereid CHU te leiden Het Kwartet Grote verrassing in V.S. en Boekarest LAATSTE VLUCHT OP 30 JULI f^ntukje*3L— so. - C Vlgens Tsjombe Taak Aan een hartaanval Roemenië SPREUK (RITA) Meer bewolking Nieuwe Leidse Coniramt Maandag 30 juni 1969 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen - J Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14/10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Ander zwom uren DEN HAAG Schepen en vliegtuigen hebben tevergeefs gezocht naar de heer A. G. van der Helm (54) uit Delft, die gis termiddag op enkele kilometers uit de kust voor Monster in zee was terechtgekomen. De man was samen met A. M. can der Heijden (25) uit Pijnacker in een polyesterbootje met buitenboordmo tor aan het vissen bij het booreiland Triton, enkele kilometers van de kust. Door de stroming kwam ev een zware plank tegen de ankerkabel, waardoor het vaartuigje onder water werd gedrukt. De mannen klampten zich aan de plank vast. Na een half uur besloot de heer Van der Heijden naar de kust te zwemmen. Nadat hij een uur of drie had gezwommen hij had toen ruim zes kilometer afge legd was hij tot op honderd meter voor de havenhoofden van Schevenin- gen genaderd,waar een sleepboot hem oppikte. Daarna werd een speurtocht naar de andere drenkeling ingezet. De red dingboot van Scheveningen, de sleepboot Trip met de drenkeling aan boord, het marineschip Hr. Ms. Evertsen. een logger en een helikop ter en een bootje van de marine na men aan de opsporingswerkzaamhe den deel. Het bootje en twee zwem vesten werden gevonden. Toen het donker werd, werd da reddingsactie stopgezet. DEN HAAG Als gevolg van de verhoging van de benzine-accijns met ƒ2,- per 100 liter en de over deze verhoging verschuldigde 12 proc. om zetbelasting, zullen vanaf morgen de prijzen van super en normale auto benzine over het gehele land worden verhoogd met 2,2 cent per liter, aldus een mededeling van de gezamenlijke oliemaatschappijen. De prijzen van superbenzine zullen dan afhankelijk van de zones, 60,2 tot 61,2 cent per liter gaan bedragen; die van gewone benzine 57,9 tot 58,9 cent. VORDEN De 22-jarige P. M. Heitling uit Zutphen is vanochtend om het leven gekomen toen hij met zijn personenauto uit een flauwe bocht van de weg Vorden-Ruurlo vloog, tegen een boom. Hij werd uit de auto geslingerd. Betrekkingen Oost-Europa verbeteren Geen onvriendelijk gebaar jegens Russen Ook reis langs Zuidoost-Aziatische landen WASHINGTON President Nixon zal in de eerste dagen van augustus Roemenië bezoeken na een bezoek van een week aan Zuidoost-Azië. Op het Witte Huis is zaterdag gezegd dat de president tot zijn reis naar Roemenië heeft besloten omdat hij betere betrekkingen met Oost-Europa wenst. Het is geen onvrien delijk gebaar jegens de Sowjetunie. Vakantie* rust op Schiphol Hoewel de stiptheidsactie van de verkeersleiders voor Schiphol (nog) geen ernstige gevolgen heeft maar het kan verke ren ondervonden tijdens het weekeinde de vakantiegangers, die toch al popelden om hun bestemmingen zo snel mogelijk te bereiken, toch wel enige ver traging. Over het algemeen vatte men de situatie niet al te tra gisch op, daarvoor was het weer buiten te veelbelovend, en men wachtte dus maar gemoedelijk op het vliegtuig. Het is voor het eerst in de Amerikaanse geschiedenis dat een staatshoofd een bezoek brengt aan een communistisch land. In Boekarest is meegedeeld dat Nixon is uitgenodigd door de Roemeense president Nicolaas Ceausescu. Het is niet uitgesloten dat de presi dent in de toekomst ook een bezoek zal brengen aan Zuidslavië. President Tito heeft Nixon al verscheidene ma- j Ien uitgenodigd voor een bezoek. I De mededeling dat Nixon Roeme nië zal bezoeken kwam zowel in Washington als in Boekarest als een grote verrassing. De hoogste Russische leiders zullen naar verwachting omstreeks midden juli in Boekarest besprekingen voe ren met Roemeense politici. Roeme nië heeft altijd een onafhankelijke koers gevaren in de communistische wereld. Het onderhoudt goede be trekkingen met China en het was een van de weinige communistische lan den die na de juni-oorlog de betrek met Israël niet verbrak. Het is waarschijnlijk dat Nixon via de Roemenen inlichtingen zal willen krijgen over de tegenstellingen in het communistische kamp en over het raadsel China. De Amerikaanse president komt verder aan de vooravond van het tiende congres van de Roemeense u\!oien: net lv ^vlucht van 15 m,n" A 27 50 vlucht van vi uur. toiaa, Jor3p<^i82< w®.vlucht van 3pers-.f vliegen Om moeilijkheden met de indeling te voorkomen is het nodig dot u zich met z'n drieën voor •en vlocht opgeeft. Het is ook veel gezelliger: U komt altijd bij elkaor te zitten. Noteert u voor een rondvlucht, type: (aankruisen wat u wenst) correspondentie-adres: naam: straat: plaats: telefoon:. Wij hebben reeds aan u betaald: f< (voor 3 personen totaal) en wel per giro contant we komen per: outo O trein bus 1 Al B| |CI bij voorkeur op: Vermeld duidelijk de datum in een der onderstaande vakjes voormiddag namiddag 's avonds J kunt kiezen tussen de woensdagen en zaterdagen lot en met 30 juli. HOE EN WAT Deze KWARTET-rondvluchten (alleen op woensdagen en zaterdagen) worden georganiseerd vanuit Luchthaven Rotterdam en zijn alléén voor KWARTET-abonnees. Er wordt gevlogen met ervaren verkeersvliegers, die geen dolle stunts uithalen maar u in een modern, comfortabel vliegtuig laten genieten van deze fascinerende ervaring. Terwijl men op z'n beurt wacht is een gezellig restaurant en een zonnig terras ter beschikking, vanwoar men het of- en aanvliegen kon volgen. Alle gewenste inlichtingen over lijndiensten of Iover leren vliegen zijn ter plaatse te krijgen. Aon het eind van de vlucht wordt u als herinnering een Oorkonde overhandigd. Uiterlijk twee dogen voor u aon de beurt bent krijgt u de instapkaart thuis. communistische partij dat op 4 au gustus moet beginnen. Zowel de Sowjetunie als China zullen dan naar verwachting belangrijke delegaties zenden. Het Russische persbureau Tass heeft zonder commentaar melding gemaakt van het voorgenomen be zoek van Nixon aan Roemenië. De Aziatische landen die Nixon zal bezoeken zijn: De Philippijnen, Indo nesië, Thailand, India en Pakistan. De kwestie-Vietnam zal niet het voornaamste onderwerp van gesprek zijn, zei een woordvoerder van het Witte IHuis. Nixon vindt, dat Amerika een 'pa cific-land' moet blijven, wat voor frustraties dat ook mag meebrengen. Hij wil een Aziatische politiek op lange termijn uitstippelen die Ameri ka niet in conflicten zal betrekken en de Aziaten zal aanmoedigen hun ei gen toekomst te scheppen. De Ameri kaanse president wil met de Azia tische leiders ook spreken over de mogelijkheden van welvaart. Nixon zal vergezeld zijn van zijn vrouw. Zij vertrekken op 23 juli uit Washington. Eerst vliegen zij naar het vliegdekschip Hornet, dat ten z.w. van Hawaii op de astronauten, die op de maan zijn geweest, wacht. Ifünister van buitenlandse zaken William Rogers zal het eerste deel van de reis in Azië meemaken. Na Indonesië, bezoekt de minister alleen Japan, Korea, Formosa, Australië en Nieuw-Zeeland. Omstreeks 3 augustus wordt Nixon weer in Washington terug verwacht. Als werk het toelaat DEN HAAG Prof. J. W. van Hulst, hoogleraar aan de vrije uni versiteit in Amsterdam en Eerste- Kamerlid voor de CHU, is in begin sel bereid het voorzittersehap van de CHU te aanvaarden, als de overgrote meerderheid van de Unieraad dat zou willen. Overigens verwacht hij dat deze functie zeer moeilijk te combineren zal zijn met zijn hoogleraarschap, vooral nu de universiteit zo in bewe ging is. Hij zal dan ook pas defini tief beslissen als de meeste geledin gen in de Unie hem als voorzitter wensen. De ch-jongeren zijn de eersten die dat al kenbaar hebben gemaakt. In een brief aan de Unieraad dringen er zij erop aan, prof. Van Hulst als voorzitter te kiezen. De jongeren vinden hem een voor iedereen acceptabele figuur en niet alleen omdat hij de laatste maanden enkele opmerkelijke uitspraken heeft MïT. het overlijden van Moise Tsjombe is een hoofdstuk afge sloten in de Kongolese geschiedenis dat gekenmerkt werd door grote verdeeldheid welke verraad en moord in de hand werkte. Tsjombe zelf wist telkens de dans te ontspringen als de grond hem te heet onder de voeten werd. Hij werd dan ook ter dood veroordeeld toen hij zich in het buitenland bevond. Het vonnis werd geveld door men sen die niet minder schuldig waren dan Tsjombe, maar die tenslotte aan het langste eind trokken, omdat zij de macht aan zich hadden ge trokken. Na zijn geruchtmakende ontvoering was Tsjombe zo gelukkig dat het Algerijnse bewind hem niet aan Kongo uitleverde overigens om geheel andere dan menselijke en juridische redenen. Het bleek echter uitstel van executie. De grote onzekerheid en het gevoel elk ogenblik uitgeleverd te kunnen worden maakten de spanningen voor de 49-jarige Tsjombe ondragelijk. ALGIERS De door de Algerijnse regering gevangen gehouden ex-premier Moise Tsjombe van Kongo is gisteren in een gevangenis in de omgeving van Algiers aan een hartaanval overleden. Zijn dood werd bekend gemaakt door het Algerijnse persbureau APS. gedaan die bij de jongeren goed zijn gevallen. De leeftijd van de hoogleraar (58) vinden zij geen bezwaar. (De aftre dende voorzitter, drs. A. D. W. Ti- lanus, heeft in zijn afscheidsbrief aan de partij geschreven, dat fractie- en partijvoorzitters volgens hem niet ouder dan 55 jaar mogen zijn). De Unieraad van de CHU zal za terdag 13 september bijeenkomen (in Utrecht) om een nieuwe voorzit ter te kiezen. Het dagelijks bestuur zal een voordracht opstellen. Tsjombe werd op 1 juin 1967 naar Algiers ontvoerd toen hij met zijn particuliere vliegtuig een van zijn vele min of m^er geheimzinnige rei zen maakte. Hj werd sindsdien door de Algerijnse regering gevangen ge houden, ondanks verzoeken om uitle- vering van de regering in Kongo- Kinsajnsa en verzoeken tot vrijlating van humanitaire organisaties. Tsjombe heeft een grote rol gespeeld in de Kongolese politiek. Hij was premier van de Kongolese pro vincie Katanga, die hij na een felle strijd met de centrale regering in Kinsjasa, losmaakte van Kongo. Hij kwam voortdurend in conflict met de toenmalige president Kasavoeboe en premier Loemoemba, wiens dood hij op zijn geweten zou hebben. Zoals bekend werd Loemoemba, die com munistische sympathiën koesterde, op gewelddadige wijze vermoord, elf da gen na Kongo's onafhankelijkheid (30 juni 1960). Toen hij Katanga elf dagen na Kongo's onafhankelijkheid tot een republiek uitriep en zichzelf tot president benoemde, ontstond er een burgeroorlog in Kongo. Zijn leger, gesteund door huursoldaten, moest LONDEN De 260 inzitten den van een DC-8 van de Cana dian Pacific hebben gisteravond boven de Atlantische Oceaan een hachelijk avontuur beleefd. Hun toestel was op weg van de Ierse lichthaven Shannon naar To ronto in Canada, toen zich in een van de twee linkermotoren een explosie voordeed. Een van de wegvliegende stukken metaal trof de romp ter hoogte van de kombuis en veroor zaakte een lek in de drukcabine. De DC-8 bevond zich toen op circa 1.000 km van de Ierse kust op een hoogte van meer dan 8 kilometer. De bemanning zond een s.o.s. uit en berichtte dat zij terugkeerde naar Shannon. Voor de reddingsdienst van de Britse luchtmacht werd groot alarm gegeven. Op drie motoren en begeleid door een Shackle* on toestel van de Engelse luchtmacht kwam het Canadese vliegtuig echter behouden in Shan non aan de grond zodat de talrijke brandweerauto's langs de lan dingsbaan niet in actie behoefden te komen. Alle inzittenden bleken ongedeerd. Zij zijn vanochtend intussen met een ander vliegtuig naar Canada vertrok ken. het opnemen tegen de troepen van de centrale regering en het VN-leger. Tsjombe en de zijnen hielden stand tot 16 januari 1963. In april van het zelfde jaar viel Tsjombe in handen van zijn tegenstanders. Voor vervolg zie pag. 6 JQE reis van Nixon naar enkele Aziatische landen houdt verband met de felle debatten die in Amerika gaande zijn over het tempo, waarin troepen uit Vietnam teruggetrokken moeten worden. Te hopen valt, dat de president niet do weg van" de minste weerstand zal bewandelen door de verzekering te geven dat het zo'n vaart niet zal lopen en dat men zich geen zorgen hoeft te maken. Het is de taak van Nixon, de bond genoten in Azië erop te wijzen, dat zij hun eigen zaken moeten regelen en voor hun veiligheid naar onderlinge samenwerking moeten streven. En dit niet alleen omdat de Russen ernstige pogingen doen, in Azië een tegen China gericht systeem van collectieve veiligheid op te bouwen. De eerlijkheid gebiedt Nixon te zeg gen dat Amerika niet kan voortgaan in alle delen van de wereld ver plichtingen op zich te nemen, terwijl de betrokken landen zelf weinig of niets doen. D OEMENIË blijft tegenover Moskou hoog spel spelen. De uitnodiging aan de Amerikaanse president ge tuigt daar opnieuw van. Het is een demonstratie van onaf hankelijkheid, die na de inval in Tsjechoslowakije niet meer tot de mogelijkheden leek te behoren. Voor Nixon is het bezoek een unieke gelegenheid de Amerikaanse politiek ten opzichte van de landen van Oost- Europa duidelijk te maken. Hij moet daarbij met heel veel tact te werk gaan en nadrukkelijk ver mijden dc indruk te wekken dat het hier om een persoonlijk succes gaat. Bezoek Kiesinger aan VS Meer uitgesteld BONN Het bezoek dat bondskanselier Kiesinger op 4 en 5 augustus aan Amerika zou brengen, is uitgesteld in verband met het plan van president Nixon om na zijn be zoeken aan enige Zuidoost-Aziatische landen ook naar Roemenië ie gaan. Er is nog geen nieuwe datum uit gesteld. Niets is meer waard dan de dag van vandaag. GOETHE „Het geeft nieit, tante. Ik had die kauwgum niet meer nodig." Strandweer Aan de rand van een hogedruk- gebied wordt met een zuidelijke wind vrij warme lucht aangevoerd. Hierdoor ook morgen goed strandweer met zonnige perioden. In de middag 20 tot 22 graden: zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Voorlopig nog stabiel en goed strandweer. Barometerstand: heden 10 uur 76,4 cm (1018 millibaar), dalend. DE BILT Tijdens het af gelopen weekeinde werd het weer in grote delen van West en Midden-Europa bepaald door een gordel van hogedrukgebie- den die zich uitstrekte van de Azorenij via Noord-Frankrijk naar Midden-Europa. In deze ge bieden was het in het algemeen stabiel weer. Een storing in de bovenlucht veroorzaakte tijdelijk veel be wolking met voornamelijk in het noorden en oosten van ons land plaatselijk regen. Deze storing is intussen boven Tsje- choslowakije aangekomen. Om het hogedrukgebied heen trekken oceaandepressies tussen Schotland en IJsland door naar het oosten. Een frontensysteem van een depressie had veel be wolking met tijdelijk regen en motregen boven Ierland en Schotland tot gevolg. Dit systeem neemt in beteke nis af en kan morgen het noor den van ons land bereiken waar door de bewolking tijdelijk weer zal toenemen, maar regen van betekenis wordt niet verwacht. Zon eu maan

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1