Vlaanderen marcheert Tom Okker haalde kwart-finale Wimbledon ook KWARTIER STRAF VOOR DOPING Traangas beteugelt in Assen herrieschoppers Hogeschool en Seminarie worden Stand ongewijzigd in Brinta-tornooi VROUW VALT UIT TREIN Tourrivalen ivalen een 9 ZATERDAG 28 JUNI 1969 i De militante groep VMO: ...vaandels.-. Een zaal in Antwerpen. Op het podium tientallen vaandels: gele met de zwarte Vlaamse leeuw, het Oranje Blanje Bleu. Stroken papier met de tekst ..Brussel Vlaams". Tussen het publiek (ongeveer 500 man) bewegen zich jongemannen in grijze hemden en zwarte broeken. Om half negen tromgeroffel. Twaalf trompetters blazen een fanfare. De eerste spreker, Bert van Boghout, wordt aangekondigd. Hij zegt in zijn welkomstwoord: „We zijn niet beschaamd samen te werken met Oostfronters, we vinden het een eer dat ze hier zijn." Even later: „Were Di wil steeds meer zijn een Dietse beweging zonder respect voor heilige huisjes, of ze nu België of Holland heten. We willen het hele Noorden bezielen van onze revolu tionaire levenswil, en het voortstuwen naar het ene Dietse doel." Applaus, dat er niet om liegt. Gisteravond organiseerde „We re Di" (Verbond van Nederland se Werkgemeenschappen) de Sporenherdenking 1969; samen met de Vlaamse Militanten Or ganisatie, het Sint Maartens- fonds (Oostfrontvrijwilligers) en de Vlaamse Oud-strijders. Er wordt gesproken door par lementariër dr. Leo Wouters van de Volksunie, door Karei Dillen, algemeen voorzitter van Were Di en Bert van Boghout, secre taris van Were Di. Er worden Vlaamse nationale liederen ge zongen en gedichten voorgedra gen. Er worden vaandels over handigd aan de kringen Amster dam, Limburg, Vilvoorde en Wil lebroek. Wat wil Were Di? Hoe is het te verklaren dat „Oostfronters" en verzetsstrijders broederlijk naast elkaar zitten op deze al en kele malen verboden „Sporen- herdenking"? Groot-Nederland In het beginselprogram van Were Di staat als eerste doel: „De eenheid van de Nederlandse volksge- meenschap te herstellen, haar grond gebied geheel en ongeschonden te be houden, de nationale bewustwording te bevorderen, het eigen karakter, de eigen taal, kuituur en deugden in volkomen gaafheid te doen gedijen." In een van vele brochures van We re Di staat het concreter: „In de da gelijkse strijd, die wij als Vlaamse Zuidnederlanders voor ons volk voe ren, is het doel...tweevoudig: wij wil len België vernietigen om de Neder landen te herbouwen." Herstel van de eenheid van de Zui delijke en Noordelijke Nederlanden; als Groot-Nederland („Heel-Neder- land" zeggen de Vlamingen) opgaan in het federale Europa van morgen; ongedaan maken van de ramp van 1830, de afscheiding; op korte termijn strijd voor gelijke rechten voor de Vlamingen in de Belgische staat: klanken die de hele avond worden gehoord. Eigen bestuur Dr. Leo Wouters zegt in zijn toespraak: „Wij herdenken vandaag de enige zegepraal (de Gulden Spo renslag) in de geschiedenis van het Vlaamse volk. Aan het offer van on ze voorvaderen van toen danken wij het bestaan van dit ogenblik." Hij memoreert de geschiedenis van de Vlaamse beweging, wekt op tot voortgaande strijd tégen de Belgische staat, voor het recht van de Vlamin gen zichzelf te zijn. Hij vertelt dat het parlement niet is ingegaan op het amendement van de Volksunie zes Brusselse randge meenten in te schrijven als behorend tot het Vlaamse land. „Hiertegen ver zet zich gans Brussel en gans Wallo nië. En er is nog verdeeldheid in het Vlaamse land, er is nog geen Vlaams volk." „Wij moeten zorgen dat de Vlaams nationale idee blijft bestaan tot we een volk zijn met een eigen bestuur en een eigen wetgevende macht. Al leen ais alles Vlaams zal zijn. niet alleen de wet. maar ook de ambtena ren, die ze uitvoert zal de strijd ge wonnen zijn. Dan pas kan de opbouw beginnen van ons vaderland en ons vaderland is Nederland, is Groot-Nederlnd. Dan zullen we onze havenbelangen, de economische belangen kunnen bespreken in Nederlandse geest, on gehinderd door de jaloezie van onze Zuiderburen." Marcheren Er volgt samenzang: „Daar is maar een land", „Jeugd in 't gelid". „Gebed voor het vaderland" (Heer, laat het prinsenvolk der oude Nederlanden niet ondergaan in haat, in broeder twist en schande), „Het nieuwe jonge- Diet$land" (De stokoude wereld voor bij, vallera; het nieuwe jonge Dietsland, dat zijn wij, vallera; tot wij eens triomferen, zullen wij mar cheren; op mars naar de maat van de landsknechtentrom). Het koor dames in donkere ja ponnen zingt ..Het vendel moet marcheren", met deze zinnen: „Het vendel marcheert door 't veld: door die groene heide; opwaarts naar Ber gen op Zoom; marcheert, landsknecht marcheert" Als met het lied „Vaarwel mijn broeder" hulde wordt gebracht aan een Vlaams kunstenaar, zijn sommi gen zichtbaar ontroerd. Dichter Roni Ranke draagt voor uit zijn werk. Voor een Noord-Nederlan der opgeblazen volzinnen als: „Noemt vrolijk België geen staat, maar een cadaver zonder ruggegraat." Vals pathos, neo-fascisme? Of een eerlijke strijd voor de Vlaamse iden titeit, die een symboliek oproept, die wij Hollanders nog nooit gedwon gen voor eigen cultuur te vechten niet kunnen begrijpen? Huib Goudriaan Tachtig arrestaties in de nacht (Van een onzer verslaggevers) ASSEN De beroemde TT-nacht voorafgaande aan de motor races in Assen is vrijdagavond uitgelopen op een ordinaire vecht partij tussen herrieschoppers en politie. Er moesten traangasbom- men en rookgranaten aan te pas komen om de baldadige jeugd in bedwang te krijgen. Er werden tachtig arrestaties verricht. Enkele personen werden door rondsuizende bierblikjes en stenen licht ge wond, onder wie een politieman. Commissaris van politie J. W. A. Woldringh zei vannacht dat hij niet had geconstateerd dat de rellen wa ren veroorzaakt door een georgani seerde bende. Wel had het merendeel van de arrestanten niets uit te staan met de duizenden die vandaag in Assen de TT-races zouden gadeslaan. Burgemeester Grolleman noemde het dan ook betreurenswaardig voor de organisatie van de TT, die geen 'schuld heeft aan het gebeurde. Hij noemde de ongeregelmatigheden er ger dan de opstootjes die weieens in het verleden zijn voorgekomen. Pas om vijf uur vanmorgen werd het weer rustig in de Drentse hoofdstad. uit hoeken en gaten toestromende jongens met blikjes en stenen ge gooid. Even voor elf uur arresteerden politiemannen in burger enkele per sonen. „Vrienden" probeerden in te grijpen en de slag was compleet In de overvolle straten van Assen, waar het bier rijkelijk vloeide en velen reeds lichtelijk waren beneveld, werd de kring van vechtenden steeds gro ter. Feestverlichting ging aan stukken, spiegelruiten in gruizels en etalages werden vernield. De politie zette toen groot materieel in. Politie te paard werd ingeschakeld en uiteindelijk werd er traangas ge bruikt om de orde te herstellen. Al ramp voor de Nederlanden. Daarom vechten we voor het herstel van de Nederlanden van 1815, of in een an dere vorm. Wij willen els Nederlanders in een verenigd Europa intreden zonder het gevaar onder de voet te worden gelo pen. En na al wat de afgelopen 140 jaar is gebeurd, geloven we niet dat we het ooit met de Walen eens zullen worden. We geloven niet dat de Wa len ons ooit als gelijken zullen aan vaarden." Fascisme? „We zijn democraten, maar we zijn volks. Onze meeste mensen zijn arbeiders. Met fascisme hebben we niks te maken. Voor het verhaal van de Oost frontstrijders zouden we terug moe ten gaan naar voor de oorlog, toen duizenden mensen dopr een pater heet gemaakt zijn tegen het bolsje wisme. Men heeft toen ook gedacht met behulp van Duitsland als Vlamingen vrij te kunnen komen. Achteraf heb ben we wel ingezien dat Duitsland een heel verkeerde bondgenoot is ge weest." Palach Bert de Rijck, voorzitter van de vereniging van Oostfrontstrijders „Sint Maartensfonds" vertelt ^persoonlijk" tegen het nationeel-so- cialisme te zijn geweest. „Maar u denkt toch niet dat we ons vergist hebben met tegen het communisme te vechten? Ik heb bij de dood van Palach «n Praag dikwijls aan onze dode jongens (in Rusland) gedacht. U moet ook niet denken dat zij die te gen het Bolsjewisme vochten authen tieke nazi's waren." A. Verbist, stichter van de Vereni ging van Vlaamse nationale weerstandons en Politieke Gevange nen (hij is een bekend ex-verzets- strijder) zegt dat de fouten van 25 jaar geleden moeten worden verge ven. Hij vindt dat de Oostfrontstrij ders en de verzetsstrijders gezamen lijk moeten vechten voor de rechten van Vlaanderen. „Het is de verdeel- en heers-poli tiek van het verfranste Brussel de Vlamingen in witten en zwarten te verdelen. (De verzetsstrijders noemen wij „witten" en zij die met de Duitsers samenwerkten „zwarten"). Ge moet weten dat we hier al 140 jaar levon onder knechtschap van een Latijnse volksgroep, die met be hulp van Frans kapitaal overheerst. Het motto van deze groep was: Bel gië zal Frans zijn of niet zijn. De Dietse gedachte Dat hameren op fascisme is de pro paganda v: n deze groep om de 18 miljoen Nederlanders verdeeld te houden. Wij willen juist die 18 mil joen in een federatief Europa invoe ren, om samen sterk te staan tegen de Franse en Duitse cultuur. Dat is de Dietse gedachte." Verbist vertelt dat hij in 1950 naar Brussel -'erhuisde. Toen bleef hem geen keus: ..Onder de Walen word je of Flamingant of kruipdier Weet ge: Een Waal, die maar een taal spreekt, wordt /o directeur in een gebied waar geen van de onderdanen" hem kan verstaan. Van onze hogere leger leiding ;s 85 procent Franssprekend, maar van de dienstplichtigen is 70 procent Vlaamssprekend." Als ik informeer naar de militante, geüniformeerde „Vlaamse Militanten Organisatie" (VMO). zegt hij dat het hun taak is te demonstreren en te „plakken" Bij de VMO zijn zonen van Oostfronters. zowel als van ver zetsstrijders. Verbist besluit: „Als er geen fede- ratief België komt, waarbij Walen en j Vlamingen hun eigen boontjes kun nen doppen, zullen over tien jaar de Vlamingen de Walen onderdrukken. mentslid voor de Volksunie. „Jullie Noord-Nederlanders begrijpen ons niet en ongelukkigewrijs 3chieten jullie ons soms ook nog in de rug." nouzee Luuc Hennissen, lid van de Volksu nie, vertelt dat de Vlaamse arbeiders, die in Brussel moeten werken hun kinderen niet naar Vlaamse scholen kunnen sturen. Ze worden bewust verfranst. In de zaal wordt. „Houzee" geroe pen. Tromgeroffel. Vaandels worden overgedragen. Ik zeg dat dit alles on der Musserts NSB ook werd ver toond. Luuc Hennissen: „Wij zijn nu een maal het land vari de vaandels. Dit alles is traditie en vergeet niet dat hier twee culturen botsen. Ge moet ook weten dat het Franse ministerie van cultuur geld geeft aan Waalse groeperingen om de Franse cultuur te steunen. Wij moeten met Noord-Nederland streven naar een Groot-Nederlands cultuurgebied, anders zijn we verlo ren." De laatste spreker in de zaal besluit: „De Vlaams-nationale strijd is er een voor het Neder landse volk als geheel. Laten we standvastig, vastberaden en trouw blijven." Allen staan op. Er kan geld worden gegeven voor Nederland se scholen in Brussel. Dan wordt geëmotioneerd gezongen. De Vlaamse leeuw, („Ze zullen hem niet temmen, de fiere Vlaamse leeuw"), het Wilhelmus en „Ons vir jou, Suid Afrika". Waarom wordt het Zuidafri- kaanse volkslied gezongen? Zijn jullie voor de Apartheidspolitiek? Twee vragen aan Luuc Hennis sen. Hij antwoordt: „Het gaat niet om de Apartheidspolitiek, maar de Afrikaners zijn toch ook van Nederlandse stam, hè." Als typische tennisprof LONDEN Het plaatsingscomité van Wimbledon kan zich in de han den wrijven. Dertien van de zestien geplaatste spelers kwalificeerden zich voor de achtste finales van het 83ste kampioenschap en hij de dames lie pen zes van de acht door naar de laatste zestien. De enige, die vrijdag afhaakte, was de wispelturige Virgi nia Wade, die met 75 61 verloor van de tot Zuidafrikaanse genatura liseerde Pat Walkden. Zo benauwd als het de azen in de voorgaande ronde werd gemaakt, gemakkelijk hadden ze het nu. La- ver, Roche, Stolle, Drvsdale. New- combe, Graebner, Ralston en tot ie- dereens verbazing ook Pancho Gon zales hadden slechts drie sets nodig. Okker deed het in vieren: 46, 63, 62, 64 tegen de service-beul Crea- ly en ontmoet nu Bobby \yilson, de 33-jarige Brit, die aan zijn achttiende Wimbledon bezig is. De overige partijen voor de achtste finales luiden: Laver Smith, Drysdale Emerson, Ashe Gon zales, Stolle Newcombe, Gimeno Graebner en Ralston Roche. „Nieuwe" Okker Wimbledon heeft Tom Okker in een nieuwe gedaante gezien. Niet als de zwak retoumèrende speler uit de eerste ronde tegen El Shafei, niet als de weinig zelfbewuste opponent van Ron Holmberg, maar evenmin als de improviserende virtuoos, die vorig jaar in de krachtmeting met Roy Emerson de harten van alle kijkers won. De Okker, die zich vrijdag via een overwinning op de Australiër Zendingsfusie HOOGEZAND De uitslagen van de vrijdag gespeelde partijen voor het Inter nationale Brlnta-damtornool zijn: Eregroep (vierde ronde): AdJiedJ (Sur) Kuyken (Zwits) »—2. Wiersma (Ned) Sijbrands (Ned) 1—1, Koeperman (Rus) Andrelko (Rus) 1—1. Van Dijk (Ned) Bronstring (Ned) 1—4. Agafonov (Rus) Smith (VS) 1—1 Baba Sy (Sen) Hisard (Fr) 1—1. Stand na vier ronden: 1 Sijbrands 7 punten. 2. Andrelko 6. 3. Koeperman. Wiersma. Kuyken en Agafonov allen 5. 7. Baba Sy 4. 8. Hisard. Bronstring en Smith allen 3. 11. Van Dijk 2. 12. AdjledJ 0. Hoofdgroep, derde ronde: Schotanus (Ned) Pippel (Ned) 1—4. Koning Feran- der (Sur) Heertnga (Ned) a—2. Mesjanskl (Rus) Dallinga (Ned) 1—1. Kolk (Ned) Langley (VS) 0—2 Delhom (Fr) Verleene (Belg) 1—1. Stand: 1. Mesjanski 5 uit 3, 2. Drost en Langley 4 (2), 4. Delhom 4 (3). 5. Pippel en Heerlnga 3 (3). 7. Dallinga 1 (1). 8. Ver leene. Schotanus, Koning Ferander en Kolk allen l (2). Jaap Oudkerk winnaar NIJMEGEN Jaap Oudkerk is winnaar geworden van een internati onale prof stayerswedstrijd in Nijme gen. In de eerste manche eindigde Oudkerk als eerste achter gangmaker De Graaf en in de tweede rit werd Oudkerk met zeer miniem verschil Ki. i verslagen door de Belg Proos (achter bij de laaMcjMtien j Kochl De Belg werd )n he( t0(aa|_ klassement tweede. Al vroeg in de eertijds befaamde, maai- langzamerhand toch wel be rucht wordende Asser nacht was het onrustig in Assen. Groepen rondlum- melende jongens trokken samen in het centrum van de stad. Drie politieagenten die het verkeer regelden, lieten aanvankelijk tal van plagerijtjes langs zich heen gaan. maar toen de jongens met bierblikjes begonnen te gooien werd het anders. Aanvankelijk probeerden de agen ten het verkeer langs andere wegen te leiden, maar toen de jongens mid den op straat een vuurtje begonnen te stoken, verkeersborden omver wer den getrokken en richtingaanwijzers werdenn vernield, begon de straat- knokkerij goed. Er werd door allerlei Dick plaatste, presenteerde zich voor alles als een vakman: een typische ten nisprof. In zijn nog korte beroepscar rière heeft de Haarlemmer blijkbaar één ding geleerd: hij weet welke pun ten in een partij belangrijk zijn. Hij weet ook dat hij andere punten zon der bezwaar kan laten lopen. De ac ties van de „Okker-nieuwe-stijl". zo als hij zich vrijdag op Wimbledon presenteerde, is minder geïnspireerd, minder spectaculair dan vroeger. Toch had Okker tegen Crealy gran- Britse toeriste VOORSCHOTEN Langs de spoorbaan Amsterdam Den Haag is gistermiddag het stoffelijk overschot gevonden van de 58-jarige Britse mevrouw E. Y. O. uit Teign- mouth. Omtrent de doodsoorzaak tasten de rijkspolitie van Voorschoten en de spoorwegrecherche nog in het duister. De Haagse officier van justi tie mr. drs. E. A. J. Hillen heeft daar om opdracht gegeven sectie te ver richten op het stoffelijk overschot. De vrouw werd gevonden bij een overpad. Het lijkt niet uitgesloten, dat zij uit de -trein is gevallen. Op haar werd een treinkaartje Amster dam Den Haag gevonden. De trein mindert ter plaatse vaart in verband met werkzaamheden. Haar echtgenoot, die met haar op vakantie in Nederland was, infor meerde gisteravond bij de ambassade in Den Haag naar haar verblijfplaats. De rijkspolitie in Voorschoten ver zoekt mensen, die de vrouw in de trein hebben gezien, zich te melden (01717 - 2663). De vrouw was 1.60 m lang, had grijs haar, droeg een bril en was gekleed in een donkergroen mantelpakje, zwart hoedje en bruine platte schoenen. Continenten zijn inderdaad uit elkaar gedreven DEN HELDER De gegevens die tijdens het wetenschappelijk onder zoek van het opnemingsvaartuig H. M. Luymes op de Atlantische Oceaan zijn verzameld, wijzen er heel duide lijk op. dat de hypothese van de Duitse geleerde Wegener, dat de con tinenten uit elkaar zijn weggedreven, juist is. Dat was de algemene conclusie van dr. B. J. Collette, leider van een 2 man tellend team van het Vening Meineszlaboratorium van de rijksuni versiteit te Utrecht. De Luymes keer de gisteren in de haven van Den Hel der terug uit Suriname, waar het schip sedert 4 november 1966 ver bleef voor hydrografische onderzoe kingen. liet «por in Enrnpn weer Kopenhagen regen Londen zw. bew, Amsterdam onbew. Brussel 1. bew. Luxemburg onbew. Parijs h. bew. Nice zw. bew. Frankfort onbew. Het kamp van de speciale troe pen te Ben Het in Zuid-Vietnam heeft vrijdag onder zwaar artillerie-vuur van de Vietcong en de Noordvietna- mezen gelegen. Met een tussen ruim te van drie minuten vielen 500 gra naten op het kamp. Verscheidene mi litairen werden gedood en bunkers zouden zijn vernietigd. Pas na een WÊbombardement op de aanvallers door dioze momenten. Dan zwiept'hij de Amerikaanse B-52 bommenwerpers München Zürich Genèvc Locarno Wenen Innsbrtlck Rome Madrid Mallorca regen regen regen zw. bew. 1. bew. geh. bew. onbew. 1. bew. onbew. li in de vooravond rijd: Links Eddy UTRECHT Als de generale sy node van de gereformeerde kerken daarmee akkoord gaat, zal er een fusie tot stand komen tussen de her vormde Zendingshogeschool te Oegst- geest en het gereformeerde Zendings seminarie te Baarn. Aan deze beide scholen worden vrijwel alle pro testantse zendingsmedewerkers uit Nederland opgeleid. De kleinere ker ken hebben namelijk geen eigen op leiding en sturen hun kandidaten doorgaans naar Baarn of Oegstgeest. Het voorstel tot deze fusie is bij de generale synode ingediend door het deputaatschap voor de zending van de gereformeerde kerken. De synode De Westduitse baanploeg heeft in Ludwigshafen in de wedstrijd tegen Nederland een voorsprong van 5.5 te gen 3.5 punten genomen. Regen maakte verder rijden echter onmoge lijk. Het Haagse Sparta heeft vrijdag .cuuuió— ..„.x-.. in Den Haag een Nederlands record Verkeerde bondgenoot Daarom moeten beide volksgroepen op de 4 x 400 meter jongens ge- Achterin de zaal, aan de bar, knoop ik gesprekken aan. Ral van Hulse, voorzitter van de kring Antwerpen van „Were Di" zegt: „Wij zien de afscheiding van 1830 als de grootste zelfstandig worden in een federatief België." „Als de Gulden Sporenslag niet ge wonnen was. waren jullie in Holland er ook niet meer geweest", meent een vinnige dr. H. Goeman», parle- had gesteld. vestigd. De tijd van René van de Garde. Eltjo Zuidhoff. Rob op 't Hof en Henk Streek van 3 minuten 24.7 seconden. 0,3 seconden onder de li miet die de KNAU voor dete af»t«nd van de Hervormde kerk heeft het plan al goedgekeurd. Een van de voornaamste argumenten voor deze samenwerking is het feit, dat de her- vormde en de gereformeerde zending al jarenlang samenwerken in de the- ologische hogescholen in Indonesië. Van beide kanten stuurt men docen ten en helpt men ook financieel. Aan deze samenwerking bij de pre- dikants-opleiding in Indonesië heb ben de gereformeerde synodes in het verleden steeds hun goedkeuring ge- hecht. Zij vloeide voort uit de oecu menische situatie, waarin de kerken in Indonesië zich bevinden Trouwens niet alleen in Indonesië, maar in vrijwel alle zendingsgebieden is in terkerkelijke samenwerking ontstaan. I in de eerste plaats mei de jonge zelfstandige kerken overzee, maar j ook met de zending van andere ker- i ken in Europa en Amerika. De deputaten komen tot de con clusie. dat men de zusterkerken over zee het beste dient, door ook de orga nisatie van de opleiding af te stem men op de situatie waarin de kerken geplaatst zijn. l Overigens gaat. aldus het rapport. de in Nederland beoogde samenwer- j king veel minder ver dan b.v. in In- donesië. Daar werkt men samen aan de volledige predikants-opleiding. i Hier in Nederland gaat het alleen om de missionaire na-opleiding van stu- denten, die hun volledige theolo- I gische vorming reod* ontvingen bij I hun eigen kerkverband. bal met wervelend effect naar de ui terste hoeken van de baan, don slaat hij de gevreesde backhand rechtuit flitsend langs zijn tegenstander. Maar die acties maakten nu deel uit van een groter strijdplan. Vakmanschap, dat was was Okker nodig had om zich te handhaven te gen de schonkige krachtfiguur Dick Crealy. één van de hardste serveer ders uit het slinkende amateurlegi oen. Tom Okker en Marty Riessen heb ben zich geplaatst voor de achtste finales van het herendubbelspel door een overwinning met 16 46 63 6—4 64 op de Denen Jan Leschly en Joergen Ulrich. Ada Bakker en Astrid Suurbeek bereikten de tweede ronde van het damesdubbelspel. Zij wonnen met 6—1 61 van de Argentijnse Morgan en de Braziliaanse Petersen. Marijke Schaar en Els Veentjef kwamen niet tot winst. Zij verloren in drie sets (6—2 1—6 6—2) van het Britse duo Soady/Townsend. Betty Stöve en haar partner de Britse Joyce Williams versloegen in de tweede ronde van het damesdub belspel het Australische paar Gil- christ/Young met 63 64. Judith Salomé en de Fransman Georges Go- ven verloren in de tweede ronde van het gemengd dubbelspel van het als eerste geplaatste duo Court/Fletcher (Austr) met 26 16. Uitslagen Herenenkelspel, derde ronde: Okker (Ned) Crealy (Aus) 4—6 6—3 6—2 64. Emerson (Aus) Kalogeropoulos (Griek) 7—3 6—3 6—2. Roche (Aus) Ploetz (W-Dl) 6—1 9—7 6—4. Smith (VS) Bowrey (Aus) 3—6 9—7 6—3 6—4. Gimeno (Sp) Dent (Aus) 2—6 6—8 6—3 6—4 6—4. Graebner (VS) Nastase (Roe) 7—5 8—6 6—4. Laver (Aus) Leschly (Den )63 6—3 6—3. Newcorube (Aus) Anderson (Aus) 6—2 6—3 6—1. Stolle (Aus) Hoecek (Tsj) 6—2 6—4 6—2. Wilson (G-B) Carmichael (Aus) 6—1 6—4 15—13. Drysdale (Z-Afr) Cox (G-B) 6—2 11—9 6—4 Gonzales (VS) Edlefsen (VS) 6—4 6—3 6—2. Alexander (Aus) Addison (AUS) 6—3 8—10 13—11 3—6 6—3. Ralston (VS) - Buccholz (VS) 6—4 62 7—5. Damesenkelspel, derde ronde: King (VS) Brummer (Z-Afr) C—0 6—4. Casals (VS) Anthony (VS) 6—2 6—3. Richey (VS) Bartkowicz (VS) 6—4 8-6. Jones (G-B) Darmon (Fr) 6—1 6—2. Pigeon (VS) Perl- coll (It) 4—6 6—1 6—2. Morozova (Rus) Proctor (Z-Afr) 6—3 1—6 6—3. Heldman (VS) Carter (Fr) 6—2 6—3. Michel (VS) Van Deventer (Z-A-fr) 6—4 6—2. Krantzcke (Aus) Teeguarden (VS) 6—0 6—0. Tegart (Aus) Shaw (G-B) 6—0 75. Court (Aus) kreeg de bezetting enige verlichting. Ook elders deden zich zware gevech ten voor. Twee rivalen aan van de grote strijd: Merckx en rechts Jan Janssen in Roubaix, waar vandaag de Ronde van Frankrijk begon, een wieier- festijn, dat de Fransen weken in de ban zal houden Gourlay (Aus) 6—1 Wade (G-B) 7—5 i Amos (Aus) 6—1 64, meova (Tsj) 6—1 8—1. Walkden (Z-Afr) i. Harris (Aus> Janes (G-B) Pal- I V im Pruisen derde in runde Roemenië BOEKAREST De Fransman Hezard heeft vrijdag de tiende etappe van de ronde van Roemenië een rit over 120 kilo meter van Deva naar Slbiu. gewonnen. Wlm Prinsen eindigde als derde. De Oost- dultser Juergen Wanzlik behield de lei derstrui. Uitslag: 1. Hezard (Fr) de 120 km ln 3.04.19. 2. PatzSg (O-Dld). 3. Prinsen (Ned), a Van Donk (Ned), allen in dezelfde tijd als de winnaar. Het algemeen klassement: 1. WanzlUc (O-Dld) 3E26.32. 2 Vaatle (Roam) op 2.08, 3. ROUBAIX Een renner die tij dens de ronde van Frankrijk wordt betrapt op het gebruik van stimule rende middelen, zal een tijdstraf van vijftien minuten worden opgelegd. Dagelijks worden drie renners gecon troleerd op gebruik van doping: de eerste drie van de etappe, of de eerste drie in het algemeen klasse ment. of drie door het lot aangewe zen renners. Tour-dokter Dumas heeft aan de voorzitten van de jury 22 gesloten enveloppen overhandigd met controle-formule voor elke etap pe. Jacques Goddet en Felix Levitan. leiders van de ronde van Frankrijk, hebben dit vrijdagavond in Roubaix bekend gemaakt. In het veld van 130 coureurs van de 56e Tour de France zijn niet min der dan 42 renners, die voor het eerst aan dit evenement beginnen. Voor velen betekent dit een mogelijke gro te stap omhoog op de wielerladder. zoals bijvoorbeeld voor onze Rini Wagtmans en René Pijnen, die nu carrière,kunnen maken. Er zijn echter ook „nieuwelingen" die de top van de wielrennerij al lang hebben bereikt. Dat geldt uiter aard in de eerste plaats Eddv Merckx. de Italianen Dancelli en Zandegu, van wie de laatste met 29 jaar de oudste debutant is. Oyerigens hebben de Belgen het grootste aandeel in de rennerskara vaan. Zij «tarten met 37 coureurs, verdeeld over tal van ploegen. Daar tegenover staan 36 Fransen, voorts 21 Spanjaarden, 18 Italianen, 10 Neder landers, 3 Engelsen, 2 Duitsers, 2 Luxemburgers en 1 Portugees. VEEL GELD De wielrennerij mag dan vooral door de dopingaffaires van de laatste tijd in een kwaad daglicht zijn geko men, toch vinden de heren Goddet en Levitan nog grote bedrijven en fir ma's bereid grote sommen in de Tour de France te steken. Dit jaar is er voor de renners weer meer te verdie nen dan in 1968. Er is een prijzenpot van totaal 565.500 nieuwe Franse franken (dat is ruim 410.000 gulden). „Ik wil zo snel mogelijk die gele trui pakken", zei Jan Janssen, toen hij vrijdag, vergezeld van echtgenote Cora, in het Grand Hotel in Roubaix neerstreek. Janssen lachte geheimzin nig bij zijn woorden en wilde er ver der niet over praten. Cora echter wel. „Wat je eenmaal hebt veroverd, j kunnen ze je niet meer afpakken", zo meende zij. terwijl zij haar echtge- noot nog wat kersen gaf en prompt I van soigneur José Vidal een verma- I nend woord kreeg. „Drie -mag Jan er hebben, beslis* niet meer", probeerde deze Spanjaard zijn regime te doen gelden. „Meer dan drie is bepaald niet goed voor Jan", die vanavond tijdens de tijdrit de gele trui draagt, die hij vorig jaar i won. 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9