Geef de wand ander gezicht ijna alles doen folie Huil eens fijn Minder kansen om rustia te sterven met Kast werd nis met caeteeën VOORSLANKELIJNERS MERCURIUS FEL LICHTPUNTJE dialoog SAMEN MET VAKANTIE ZATERDAG 28 JUNI 1969 POLITIEVERHAAL VAN N. A. M. WIJCHGEL Het is nuttig om iets meer te weten van de vele materialen die er voor de wandafwerking tegenwoordig in de handel zijn. Voor een flat van 90 m2 is het wandoppervlak al gauw 250 m2. Het aanbrengen van behang is betrekkelijk weinig arbeidsinten sief. Het gaat zelfs vrij snel, hoewel natuurlijk hiervoor een behoorlijke, vlakke muur nodig is. Rollywood is aan elkaar geweven hout. Het geeft een stijlvol effect, goed voor een wand die moet worden geaccentueerd. Juist omdat het snel gaat, zijn er ontelbare doe-het-zelvers en -zelfsters die in minder dan geen tijd en met succes een kamer een totaal ander aanzien geven. Een raad: begin bescheiden, met een niet al te grote kamer. Neem dan niet echt duur be hang, maar ook niet het goed koopste wat er is. De ontwikkeling van plastics heeft nieuwe materialen voor wandbedekking mogelijk ge maakt. Op de papieren onder grond wordt veelal vinyl aan gebracht. Deze plasticlaag is be stand tegen water en schoon maken, waardoor zeer duurzame en mooi blijvende wandafwer- kingen ontstaan. Balarex is er zo een. Het wordt aan hele rol len geleverd of per strekkende meter op een breedte van 66 cm 2,80, dat is 'ca. 4,25 per m*). Radovinyl heeft een breedte van 79 cm „schoon" (zonder zelf kanten) en wordt per strekkende meter verkocht 2,95, of ca. 4,25 per m'). Vocamural is eveneens ver krijgbaar per meter of per rol van 10,05 meter op een breedte van 67 cm. zonder zelfkanten. 2,65, 2,80 en 2,95 per strek kende meter). In de handel zijn er momenteel zo'n 100 dessins en kleurstellingen van. Voorts is er Vymura op rollen van 10,05 me ter lengte en 53 cm breedte netto, met ca. 75 dessins. De prij zen liggen van 24,tot 38, per rol, wat ca. 4,53 tot 7,17 per mJ is. Onder de dessins zijn er een aantal, die zeer geschikt zijn voor stijl-interieurs. Er is ook gecapitonneerde, af- wasbare wandbekleding. De bui tenste laag bestaat uit een folie. Deze is in de lengterichting vastgestikt op een aantal tussen lagen van celstof en een grond laag van textiel. Het gecapiton neerde oppervlak geeft aan de hiermede afgewerkte wanden een bijzonder effekt, het mate riaal kan goed aangebracht wor den op tamelijk oneffen wan den, zoals ruw beton. Kosten: 8,40 tot 13,20 per m'. Bij al dat nieuws behoeven we de klassieken niet te ver geten. Aan elkaar-geweven-hout (Rollywood) is zeer decoratief. Het bekende grasweefsel-behang wordt tegenwoordig ook in tegel- vorm geleverd. Japans gras weefsel is er in rollen van 7,20 meter lang en 90 cm breed. De prijzen variëren van ca. 52, tot 72,per rol. Zo'n rol kan voor u tot tegels gesneden wor den, in de formaten 45 x 45 cm, of 30 x 30 cm. Een doos met resp. 32 of 42 tegels komt dan op ca. 58,tot 78, Een ander stijlvol behang is het kurkbehang, bestaande uit een dun laagje kurk op papier in rollen van 9 mtr. lang en een breedte van 76 cm. Prijzen ca. 11,40 tot 15,60 per ms. Alleszins een haalbare kaart, er in vakantietijd alvast uw ge dachten over te laten gaan, hoe u, vóór de kille dagen komen, uw wand eens een ander gezicht kunt geven. J. de V. Wij zijn gewend aluminium-folie in de keuken te gebruiken. Toch geeft dit praktische materiaal meer mogelijkheden. Om eens iets te noemen: de verfkwasten worden niet meer hard als u ze na gebruik in folie wikkelt. Een verveloze speelgoed auto of lelijk geworden vliegtuig worden weer begeerd speelgoed als u er aluminium-folie omheen doet. En wist u dat uw planten fris en vochtig blijven als u zowel de pot als de aarde bedekt met aluminium-folie? Vooral nuttig wanneer u eens een paar dagen op reis moet. In de keuken is de toepassing van het materiaal werkelijk eindeloos. Voorbeelden? Bakt u een ap peltaart bedek dan de spring vorm met een flink stuk folie. De geur van de taart blijft beter doordat er geen sappen verloren kunnen gaan én de springvorm blijft schoon. Als u eieren in aluminium folie wikkelt voor u ze gaat koken, voorkomt u dat u uit gelopen eieren op tafel moet zetten. Dat restjes uitstekend bewaard kunnen worden als u ze in folie in de ijskast zet, is geen nieuw tje. Maar dit wist u misschien nog niet: als er een dieetpatiënt in huis is, hoeft u niet twee potjes te koken. De zoutarme of zoutloze portie wordt in alumi nium-folie gewikkeld gewoon meegekookt. Aangesneden komkommers, citroenen en uien blijven goed dankzij de folie. Als u een daagje uitgaat, kunt u de dranken koel houden door de koude flesjes uit de ijskast in aluminium folie te wikkelen. Kip kunt u heerlijk braden in folie. U smeert een vel in met boter en verpakt daarin de kip stevig en zorgvuldig. Het geheel in een voorverwarmde oven plaatsen gedurende een half uur. Daarna de folie van de kip halen en de kip een kwartiertje bra den. U krijgt dan een buiten gewoon smakelijk en sappig kippetje. Voor mensen met maagklachten of diabetici moet u de braadtijd verlengen tot zes tig a zeventig minuten in de folie. Dus niet bruin laten braden. U kunt in folie koken, sla vinken klaarmaken, tomaten braden, cake bakken en vult u zelf maar aan. Mogelijkheden genoeg met dit glitterende spul. Een voordeel van deze werk wijze is 'n beter, geuriger resul taat én een schone keuken. Als u vis bakt, bedek de bodem van de pan dan met folie. U moet het wat royaler aanbrengen en de punten naar binnen vouwen. Gegarandeerd spetvrij. De (scho ne) pan kan zó weer in de kast, u hoeft alleen het stukje folie weg te gooien. Ook tijdens het kamperen werkelijk ideaal. Tot slot nog enkele tips: als u onder het strijkdek een vel folie legt, gaat het strijken vlugger en beter bij persen zit de plooi er beter in en valse plooien zijn sneller weg te strijken. Vetvlekken verwijdert u op de gewone manier met strijkijzer en grauw papier, maar met folie onder de stof gaat het beter en sneller. Als u voor een feestje wat hapjes klaar maakt en u zet ze weg in folie, dan blijven ze vers en geurig. Doe ook eens iets feestelijks met folie. Een geschenk ziet er in dat zilveren spul ineens an ders uit. Uw fruitschaal geeft een bijzonder effect als u een paar appels in folie verpakt. Zet uw fantasie eens aan 't werk, u zult zien dat u nog veel meer decoratie-toepassingen kunt vin den. Aluminium-folie wordt gele verd: 30 cm breed 25 meter-rol in doos met zaagje; 8 meter-rol met zaagrand; 25 meter-rol in plastic wandhouder; 25 meter- rol „Refill"; 44J4 cm breed, ex tra zware kwaliteit, speciaal voor bakken, braden van groot gevogelte, diepvries en camping. Hebt u eens een extra ijsbakje nodig, dan kunt u het hiervan vouwen. 2 Enig idee wat betreft de tijd van de moord?' 'Ik heb alleen haar pols aangeraakt,' antwoordde hij met een blik naar Hendrika, 'maar naar de rigor mortis te oordelen is het al vele uren geleden, best mogelijk al voor middernacht.' •Brandde het licht toen u hier kwam? 'Ja, en de tuindeuren stonden open. Alles is trouwens nog net zó als het was toen ik arriveerde.' 'Weet u of dat een gewoonte van hen was, de open deuren, bedoel ik?' 'Ja, als het weer het ook maar enigszins toeliet deden ze 'Én weet u ook hoe laat zij gewoonlijk naar bed gingen?' 'Zelden voor elf uur en vaak nog heel wat later/ 'Het is dus zeer wel mogelijk dat zij hier gisterenavond nog, zeg tegen middernacht zaten naar uw mening?' 'O ja, maar daarover zal Marie u beter kunnen inlichten. 'Marie is de vrouw die ons binnenliet?' 'Dat moet haast wel want zij en haar man deden alle werkzaamheden met behulp van een werkster die maar eenmaal per week komt.' 'Hoe heten ze van hun achternaam?' 'Berger. Henk en Marie. Als u met haar spreekt doet u er goed aan luid en duidelijk te spreken, zij is nogal hardho rend.' 'Ik zal eraan denken.' Hij liep naar de tuindeuren en schoof de gordijnen open. Hij keek naar het brede terras en het aansluitende grote gazon waarop aan het eind tuinmeu bels, schuin tegen elkaar gezet, onder een rode beuk stonden. Het zoeken naar voetsporen zou hier niet helpen. Hij sloot de gordijnen weer en wendde zich tot Timmermans. 'Hans, als jij die Bergers eens ging'halen, eerst die vrouw maar.' Timmermans verdween en Veldring maakte aanstalten hem te volgen. 'Heeft u er bezwaar tegen, dokter, nog even te blijven? Ik zou het waarderen als u bij het komende onderhoud aanwe zig wilde zijn.' 'Als u denkt dat dat zijn nut heeft...?' 'Dat denk ik, ja,' antwoordde Verster overtuigd. Hij wend de zich naar de kamerdeur die hij hoorde opengaan. Marie stond aarzelend en verschrikt op de drempel. Timmermans leidde haar met zachte drang verder. 'Mevrouw Berger, is het niet?' vroeg Verster luid, maar vriendelijk. 'Zegt u maar Marie, meneer, zo noemt iedereen mij,' antwoordde ze. Ze was een vrouw van middelbare leeftijd of iets ouder. Haar moederlijk, vriendelijk gezicht was vlekke rig rood van het schreien en ze zag er ontdaan uit. 'Gaat u even zitten,' verzocht Verster. 'Hier...? Moet dat hier?' vroeg ze verschrikt. 'Heel even maar,' stelde hij haar gerust. 'Ik zou graag willen dat je de kamer zorgvuldig bekijkt en mijdan zegt of je iets bijzonders ziet. Iets dat verdwenen is, of mis schien een meubel dat verschoven is. Tn elk geval iets dat anders is als gewoonlijk.' Met zichtbare tegenzin voldeed zij aan zijn verzoek. 'Alles is als altijd, maar toen ik hier in de vroegte kwam stond het telefoontoestel schuin op de rand van het tafeltje en de hoorn hing aan het koord erlangs,' deelde zij zenu wachtig mee. 'En de tuindeuren, stonden die open?' Zij knikte toestemmend. 'Ik heb alleen maar getelefoneerd, eenmaal om de dokter en eenmaal naar de politie en heb verder niets aangeraakt.' (Wordt vervolgd) In de nis, ontstaan door het slopen van een kast, werd deze plantenbak ge maakt, gevuld met cactus sen. Binnenhuisarchitecten Lookman en Siegers advi seerden juist deze planten, omdat de stekels en de „be haardheid" ervan pasten bij de enigszins harige Sisal tegel-vloerbedekking. Erboven werd een licht bak geplaatst, gemaakt van palissander, die, wat lijn- voering betreft, doorloopt in de aftimmering van de vergrote doorloop-opening. Het ging hier namelijk om een te kleine kamer met weinig bergruimte, die om gebouwd werd tot een eigentijdse eetkamer. Speciaal TL-licht in twee tinten zorgt ervoor, dat de planten een lang leven be schoren is (waaraan de plaatsing naast de kachel qua warmte het nodige bij draagt). De moeder van een groot gezin die alle reden had tot dankbaarheid nadat haar man een ernstig ongeluk was overkomen ('t gevaar was nu geweken), vertelde: „ik voel me vandaag zo down." „Huil eens lekker" zei ik haar. Er zijn maar weinig mensen die 't weten, maar ik kan onbedaarlijk huilen. Ik lig dan doodstil in bed tot ik weet dat ieder een rustig weg is, of slaapt. Dan geef ik alle opgekropte gevoelens de vrije loop. Mijn kussen is de geduldige schouder, die niets verklapt. Artsen en psychologen weten het: vrouwen bevrijden zich van hevige spanningen die bij mannen vaak tot lichame lijke ziekte leiden door tra nen. Huilen is gezond. De vrouw leeft instinctiever, waarschijnlijk kent ze in haar onderbewustzijn de grote kracht van huilen, maar men weet niet de ware reden waar om een man minder gemakke lijk huilt. Niet ten onrechte heeft men vrouwentranen het machtigste wapen ter wereld genoemd. Volgens onderzoekingen van de Amerikaanse arts Rathmann kan overigens nauwelijks de helft van alle vrouwen „goed huilen". Twee grote dikke tra nen die geluidloos over wangen druppen, kunnen een aanzien lijker effect oogsten dan een stroom zilt water uit roodom- rande ogen. Wij willen maar zeggen: spring zuinig met uw waterlan ders om. Stromen van tranen kunnen we nauwelijks opbren gen. Twintig dikke waterlan ders komen overeen met onge veer één cm3. Zelfs bij een hevi ge huilbui kan men in geen ge val meer dan vijf cm3 vergie ten. Dan is de voorraad name- lijf uitgeput. Wit u dat een baby de eerste drie maanden van zijn leventje niet écht huilt? Als hij pijn of honger heeft, hoe aandoenlijk zo'n schreiend hoopje mens ook is, komt er geen druppel water uit de oogjes. We huilen van pijn of woede, uit angst of teleurstelling, van vreugde óók en van ontroering. Oorzaak zijn in alle gevallen psychische spanningen. Worden tranen onderdrukt, dan zoeken deze spanningen een andere uitweg. Nu de man niet langer de stoere knaap dient te zijn, dat alleen-wijze en zakelijke deel van de mens, kan hij gerust- zijn tranen hun loop laten. Zet een grammofoonplaat op met muziek, die u diep ontroert. Neem een baby in uw armen, desnoods een huisdier. Ontspan u, en huil eens fijn, het zal u goed doen, het spaart wellicht een maaglijden of migrai- ne-aanval. Schaam u niet voor uw tranen! J. de V. Dikke mensen worden altijd slanker als ze voedsel eten dat weinig koolhydraten bevat. Men wordt nooit dik van één enkel voedingsmiddel, maar van een overmatige hoeveelheid verschillende soorten voedsel. Melk bevat over de hele linie een uitstekend assortiment voedingsstoffen in aanzienlijker hoeveelheden dan enig ander levensmiddel. Daarom is melk een nagenoeg volmaakt voedingsmiddel. Ook kaas en yoghurt slaan een goed figuur. Een nieuw recept voor slanke-lijners vergt: 1 blik perziken of ander vers fruit, 1 kopje blauwe druiven, 1 kropje sla, 300 gram magere smeer kaas. Voor de garnering: kopje magere yoghurt, eetlepel sinaasappelsap, afgestreken eetlepel klelngehakte sinaassnippers. mespuntje zout. Laat het fruit uitlekken. Was de druiven, halveer en ontpit ze. Rangschik de gewassen en geplukte sla op vier schotels en bedek de sla met smeerkaas. Vervolgens de perzikschijven (appel-pere-meloenschijven) en de druiven over de schotels verdelen en het geheel met de garnering be dekken. Hierbij een knackebrot Dit lekkere hapje als voorgerecht, zowel als lunch. Voor veel opgenomen bejaarden geldt: vroeger moesten ze vechten om te blijven leven nu om dood te kunnen gaan, aldus G. D. te H. die het verhaal vertelt van een onge neeslijk zieke bejaarde, over wie ze het volgende gesprek opving: „Waarom gaan ze zo'n oude man nog pijn doen en opereren?" An dere stem: „Weet je wat het is? Aan liggende patiënten hebben ze (economisch) veel minder. Daarom „werken" ze eraan en doen ze nog al die ingrepen tot aan het bittere einde toe." Deze inzender vraagt zich af of er geen behoefte is aan tehuizen, waar ongeneeslijk zieken rustig kunnen sterven. Daarover zou onlangs nog een reportage op de tv zijn geweest. Over te jonge verpleegsters schrijft de oud-verpleegster, me vrouw B. G. te C.: Toen ik in 1937 in de verpleging wilde, moest ik twee jaar wachten omdat leerling verpleegsters minimaal twintig moesten zijn. Achteraf lijkt mij dat een wijze maatregel, vooral nu ik al die klachten over ,,te jong" lees. Waarom stapte men hier van af? Door de overbelasting wordt h.i. teveel verantwoordelijkheid op te jonge schouders gelegd. Indeling van patiënten volgens ontwikkelingsniveau, zoals een der lezers voorstelde? En dan zeker met een intelligentietest vooraf Och, och wat een onverstand, •a*****-»******************* Niet zo veel amateur-sterrenkun digen hebben kans gezien Mercu- rius waar te nemen. Deze kleine planeet bevindt zich altijd dicht bij de zon en gaat daardoor vrijwel steeds verloren In het heldere zon nelicht Begin juli bevindt Mercuri- us zich langs de westelijke kant van de zon en bijgevolg is zij te zien 's morgens vroeg, als de zon nog juist niet is opgekomen. Men kan Mercurius dan zien als een fel lichtpuntje laag boven de noord oostelijke horizon. De moeite v/ordt dubbel beloond. Hoog aan de ochtendhemel straalt name lijk Venus met haaat verblindende hel derheid. Deze planeet komt veel vroeger op en kan dua al worden gezien als het nog donker is: op het einde van de maand verschijnt zi] meer dan drie uur voor de zon boven de horizon. Het herkennen van Venus kan geen moeilijk heden opleveren: zij staat In het oosten en is helderder dan alle sterren. De helderheid van Mars neemt af. De rode planeet bevindt zich 'e avonds laag in het zuiden en is daar nog steeds een zeer opvallend hemellichaam. Ook Jupiter la '8 avonds zichtbaar, maar deze planeet nadert geleidelijk de zon en haar zichtbaarheid verslechtert dus. Zij Is echter nog steeds te zien en daarvoor moet men naar het westen kijken, na het vallen van de duisternis. Jupiter Is thane vrijwel even helder als Mars. Saturnua tenslotte Is wee r aan de moraenhemel waarneembaar. Hoewel minder spectaculair dan Venus en min der zeldzaam dan Mercurius, Is zil toch het opsporen waard. ZIJ staat een beetje verder van de zon af dan Venus (In werkelijkheid natuurlijk wel meer dan tien maal zover) en zij Is heel wat zwakker dan Venus (dit weer wegens haar grote afstand, want in feite is Saturnus zeer veel groter dan Venus en weerkaatst dus ook meer licht). Als er niets voortijdig misloopt, lan den op 20 'uil de eerste mensen op de maan. Het is dan twee dagen voor eerste kwartier en men kan de maan dus 's avonds waarnemen. De landingsplaats ligt ongeveer op de terminator, dè schei- dingsgrena tussen de verlichte en de donkere kant van de maanbol. Natuurlijk is vanaf de aarde van alle ektlvltelt op en rond de maan niets te zien, zelfs niet met grote teleskopen, maar ook zonder dat wekt een blik op de maan, die avond van 20 |ull, misschien een wat vreemd gevoel. Kaart boven het hoofd houden en het N laten samenvallen met de noordelijke horizon. De stand van de hemel Is die op 15 |ull om 22 uur. Voor vroegere tijdstippen de kaart draalen In de rich ting van de wijzers van de klok, voor latere tijdstippen in tegenovergestelde richting. vindt W. van H. te W., die de fou ten hoofdzakelijk bij de patiënten wil zoeken; ze zeuren zo vaak en vallen het verplegend personeel met niemendalletjes lastig. Ze zou wel graag willen dat het personeel naamkaartjes droeg. Negatief: je wordt teveel als on mondige kinderen behandeld, niet zozeer door doktoren als wel door verplegend personeel. Positief: veel service ondervonden: bij ernstige ziekte mocht „bezoek" blijven sla pen en werd tussentijds bezoek ge regeld. Patiënten moeten niet al- leen hun gram, ook hun dankbaar heid tonen aan verpleegsters. Dat stimuleert haar in dezelfde richting door te gaan. Verkeerde medicijnen of geen medicijnen als het wel moet, zijn ervaringen die T. S. te S. heeft ondervonden. In dat opzicht minder nonchalance, zegt hij, om er dan op te wijzen dat de hele opname kwestie een procedure is die goed verlopen kan als op de „kleine dingen" wordt gelet. Voorbeelden: geen bloemen weggooien voor het aan de patiënt te hebben gevraagd; niet zonder toestemming (al is het nodig) in eigendommen van patiën ten rommelen; eens een lief woordje voor de patiënt over hebben, dat kan, ondanks alle drukke werk zaamheden. Tijdens de ronde moet de patiënt meer aan de doktoren kunnen ver tellen, de hoofdzuster treedt teveel op als spreekbuis zegt mej. G. B. te V. Zij vindt, dat bij een opname gegevens verzameld moeten wor den over de particuliere omstan digheden waarin de patiënt ver keert, omdat dan Iets van het goe de contact hervonden kan worden dat tussen huisarts en patiënt kan bestaan. Toen ik lopend patiënt was er gekleed in de gang wandelde, kwam een zustertje mij halen voor de wasbeurt Ik: morgen met alle plezier maar nu ga ik niet meer uit de kleren. Het zustertje had be grip en gaf toe. maar ze was in overtreding (werkte haar rooster niet af). Aldus mevrouw B. van V. te G„ die vertelt uitstekend tevoren geïnformeerd te zijn over het wel en wee in een ziekenhuis middels een prettig leesbaar boekje dat haar was toegezonden. Nog veel meer brieven kregen we, maar er moet nu echt een eind aan komen. Zoals u weet gaan alle reacties naar een centrale instantie die zich op het ogenblik op de menselijke kant van de zie- kenhulsverpleging bezint. Daar wordt deze inbreng van patiënten op hoge prijs gesteld. Het spreekt vanzelf, dat de anonimiteit van de schrijvers ook daar blijft gewaar borgd. Je bent verliefd, verloofd, en hebt vakantieplannen. Mogen jullie samen uit van je ouders? Wat voor voorwaarden stellen ze, of vertrouwen ze er zonder meer op dat het „goed zal gaan"? Ouders met opgroeiende jongeren: hoe gaat dat in uw gezin? We willen nog even herinneren aan de tv-uitzending van vorige week, waarin werd gezegd dat slechts tien pet. van de meisjes als maagd het huwelijk binnentreedt, en dat waarschijnlijk het artikel, dat op de kampkaart van de ANWB staat, en waarin een samenzijn van ongehuwde jongeren van beiderlei kunne in tent of caravan in de avonduren verboden is, geschrapt zal worden! De verantwoordelijkheid hiervoor wordt verlegd naar de gast heer, de gemeente die wèl zo'n verordening kan uitvaardigen, en naar de ouders. Samen met vakantie want daar draait het in wezen om. Er komt een tijd dat kinderen niet meer met de ouders er op uittrekken. We rekenen vast ook op jullie reacties, jongelui, en geven je graag inspraak in jullie vakantieprobleem. Vlieg meteen in je pen! Suggesties en ideeën zijn altijd welkom bjj „ZO".

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 17