DE AANVAARDE LEUGEN schaak y Investituurzegels Volkenmoord kan nooit meer verjaren COMPUTER HOUDT MEDISCHE ONTWIKKELING BIJ PUZZEL VAN DE WEEK Vakantiekost (1) VACHT- DE ZATERDAG 28 JUNI 1969 Sam Sinclair Baker (59) verdiende dertig jaar achtereen een rijk belegde boterham in de wereld van de reclame. Toen hij in 1965 besloot z'n werkgever de rug toe te keren, deed hij dat om een boekje te kunnen opendoen over de, wat hij noemt, misleidende praktijken in zijn vak. Het resultaat hiervan is samengevat in zijn boek The Permissible Lie, waarvan de Nederlandse verta ling (200 blz. 9,50) deze week bij Bosch Cr Keuning, Baarn, is verschenen onder de titel: Bakers geschrift kreeg in Amerika nogal wat publiciteit, zij 't minder om de inhoud dan om het feit, dat de uit geverij Reader's Digest wei gerde het uit te geven (Baker had een contract met een kleine uitgeverij, die, toen zijn manuscript ter perse ging, door Reader's Digest werd opgekocht). Als motief gold dat The Permissible Lie in strijd was met de advertentie- belangen van Reader's Digest. Nadat over en weer met een proces was gedreigd, ging het boek tenslotte naar een andere uitgever. Het werd geen best seller, maar de verkoopresul taten waren toch meer dan goed. De aanvaarde leugens in de reclamewereld zijn volgens de auteur de halve waarheden, waarmee wordt gewerkt. Baker tracht daar een analyse van te geven, doch is er niet in geslaagd zichzelf als een man te presenterea die er op uit was de volle waarheid te schilderen. Over het economische nut van de reclame spreekt Baker met vrijwel geen woord. De ar geloze lezer, die in zijn „lekke re" voorbeelden duikt, denkt met een wereld te doen te heb ben, waar alle morele maatsta ven hebben afgedaan en die beheerst wordt door Mammon, maar dan in z'n meest afgrijse lijke gedaante. We hebben sterk de indruk mewereld bestaan. gedragsregels dat Baker van Madison Avenue met deze Newyorkse straat naam wordt het Amerikaanse reclamewezen aangeduid be wust een caricatuur heeft wil len tekenen. Als man, die daar meer dan de helft van z'n leven heeft gesleten (en decennia lang meegeholpen heeft de thans door hem gesignaleerde „leu gen" aanvaardbaar te maken), moet hij weten dat er, naast slechte, goede en zelfs heel goe de reclamecampagnes zijn, dat het consumentenlegioen kritisch is en dat advertentiebureaus, die alleen maar sidderen en be ven voor hun opdrachtgevere. geen lang leven beschoren is. ")e voorbeelden, die de auteur gebruikt om bij het publiek weerstand tegen de reclame op te roepen, zijn voornamelijk ge put uit de rapporten van de zo genaamde FTC, de federale commissie, die in de Verenigde Staten controle uitoefent op de aanvaardbaarheid van gedruk te, gesproken of gefilmde ad vertentieteksten. 't Gaat dus om uitwassen. Het bestaan van de FTC bewijst bovendien dat er ook in de Amerikaanse recla- Baker. die suggereert een door hoge idealen bezielde kruisvaarder te zijn behalve dan als 't gaat om het touche ren van de royalties van zijn thans in verschillende landen verschenen boek die boven dien de onhebbelijke gewoonte heeft te pas en te onpas met citaten van staatslieden, filoso fen en Nobelprijswinnaars (Al- bert Schweitzer) te schermen, zegt dat hij tijdens z'n werk in dienst van de reclame tot de volgende conclusies is gekomen: 1. Het allervoornaamste doel van reclame is: winst maken; de dienst aan het publiek komt pas op de tweede plaats en wordt daar bepaald door de grenzen van het winstmotief. Een leugen, die helpt winst te maken, wordt beschouwd als een aanvaarde leugen. 2. Een aanzienlijk deel van de reclame is gebaseerd op het principe van de aanvaarde leu gen. 3. Deze verlakkerij onder mijnt. langs de weg van de ver zadiging en de herhaling, de ethische normen van de vol wassene. het kind, het gezin. 4. Ik ben ervan overtuigd dat het immorele principe van de aanvaarde leugen niet noodza kelijk is voor de vergroting van omzet en winst, die de adver teerder eist. In 1e toekomst ziet Baker Slagvaardigheid is een kreet die elke bridgespeler bekend in de oren moeten klin ken. Immers, hoe goed men ook theoretisch aan de weg timmert, in het spel wordt ook parate kennis gevraagd, men moet als in een schim zijn keuze bepalen. Dit gelqlt met name voor bieding en ope ning. In belde gevallen moet men als het ware aanvoelen hoe gehandeld dient te wor den, wil men het beoogde doel bereiken. Twee spelen dienen om wat wij bedoelen, toe te lichten. Het eerste voorbeeld vereist slagvaardig heid bij de bieding, zoals de lezer bij het zien van de kaartverdeling duidelijk zal zijn. A 10 O 976 V 6 5 3 A B 7 5 2 Correspondentie aan da haar B. J. Nuya, Burg. Baumannlaan 163c, Rotterdam. B 9 7 5 2 N W O A H 8 6 4 3 H 102 QAB 1084 AHB9 A 104 z A 98 V V 8 5 4 3 72 A AHV63 Zowel west/oost als noord/zuid hebben twintig punten, maar de verdeling Is in het voordeel van oost/west. Toch zou men niet zeggen dat zij een manche in schoppen wis ten te realiseren. Zuid opende met één kla ver en na passen van west en voorzichtig één ruiten van noord, moest oost zijn toch zwakke vljfkaart in schoppen bieden. Zuid vervolgde met twee klaver, west waagde twee schoppen, noord had minder durf en paste, waarna oost wellicht wat roeke loos vier schoppen liet horen. Nochtans een haalbare kaart. Zuid speelde twee keer klaver en moest toen wel ruiten laten zien. Noord speelde laag bij en de tien van west werd een slag. Oost hoopte maar dat troef aas en troef vrouw niet bij zuid zaten en vervolgde met schoppen twee Noord speelde de tien en oost de heer. waarna de vrouw in zuid viel. Vanaf dat moment was het contract onverliesbaar, de resterende slagen werden gemakkelijk ge maakt. Het vier schoppen bod van oost moge wat roekeloos aandoen, zijn slagvaardigheid werd beloond. De uitkomst vergt eveneens een zekere mate van slagvaardigheid, zoals het tweede spel aantoont. V 9 5 H A 8 6 4 2 A A B 9 4 A 6 3 B 106542 B 5 A 53 Zuid moest uitkomen tegen vier schop pen van oost, tot stand gekomen nadat west en oost alle kleuren hadden geboden. Hij verkoos ruiten boer. waarna oost het con tract maakte. Noord sloeg wel ruiten heer en vrouw en zuid troef aas, maar daarbij bleef het omdat de ruiten van west waren vrijgespeeld, zodat hij ook niet in klaver behoefde te snijden. Klaveruitkomst van zuid was het beste tegenspel, omdat noord/ zuid behalve de drie hiervoor genoemde sla gen, ook nog klaver heer incasseert, waar mee het spel één down gaat. graag dat het accent van cie re clame op drie manieren wordt verlegd: a. Zij moet zich erop toeleg gen ae waarheid te vertellen en niet de aanvaarde leugen culti veren. b. Zij moet zich tot de mensen richten alsof het ge respecteerde individuen met ge zond verstand zijn en niet een massa ongevoelige idioten. c. Bij het maken van reclame moet het accent liggen op het dienen van het publiek, waarbij het opvoeren van omzet en winst pas op de tweede plaats komt. De Aanvaarde Leugen is een oppervlakkig boek, dat een ver wrongen beeld geeft van Ma dison Avenue, en dat niet in de schaduw kan staan van Vance Packards Verborgen Verleiders. De Nederlandse versie we melt van taal- en stijlfouten. LINK VAN BRUGGEN V.l.n.r.: King's Gate, Eagle Tower en Queen Eleanore's Gate Verondersteld dat Hitler's voormalige „kanse larijchef" Martin Bormann nog in leven zou zijn en op een zekere dag boven water zou komen zou hij dan nog in de Bondsrepubliek we gens oorlogsmisdaden kunnen worden veroor deeld? Deze vraag is (zo lang men nog omtrent zijn werkelijke lot in het duister tast) slechts van theoretische betekenis, maar dat zou wel eens anders kunnen worden. Het antwoord op die vraag luidt tegenwoordig „ja". Want volkenmoord kan volgens de laatste herziening van het Duitse strafrecht in het ge heel niet meer verjaren. Anders ïs het met „gewone" moord. Daarvoor heeft men de verjaringstermijn van twintig tot dertig jaar verhoogd. Wanneer het bij de oude periode was gebleven, dan waren vermoedelijk tal van misdaden uit de nazltijd begin volgend jaar niet meer vervolgbaar geweest. Want die termijn voor misdaden onder Hitler was in 1949 begonnen: het jaar toen de Duitse justitie einde lijk weer zelf begon te functioneren. Het wetsontwerp beoogde oorspronkelijk de verjaringstermijn voor moord geheel te laten vervallen. Daartegen had men In de fracties van de Bondsdag geprotesteerd, omdat iemand al leen kan worden gestraft volgens de wetten, die van kracht waren toen hij die daad beging. De nu gevonden oplossing wordt als een aanvaardbaar compromis beschouwd. Aan de ene kant wordt op een zekere dag een streep onder het verleden gezet. Aan de andere kant zo redeneert men zal volgens menselijke berekeningen geen misdadiger uit de donkere jaren van het schrikbewind van Hitier meer ongestraft hoeven te blijven. Wat overigens Martin Bormann betreft: hij is al lang wegens tal van feiten in staat van beschuldiging gesteld, hij staat in de opspo ringsregisters van de politie en alle draden lopen bij de procureur-generaal in Frankfort '•Ij- een. Ook wanneer de vroegere verjaringstermijn van twintig jaar gewoon was afgelopen, zou hij, wanneer men hem te pakken had gekregen, toch de dans niet zijn ontsprongen. Hor. 1. slag. 5. huisdier, 9. plaats in N.H., 14. vrucht van de eik, 16. vinnige klap, 18. lipharen, 19. gelogen kwaad, 21. zuivelprodukt, 22. baan voor balspel. 23. boom, 24. vast deel van een boom, 26. spil van een wiel, 27. soort gebakje. 29. mondeling, 31. koraalrif, 32. aanw. voornaamw.. 34. eind. 35. deel van een fornuis, 37. joodse gemeente. 39. water in België. 41. welaan. 42. voorvoegsel. 43. sociëteit (afk.), 45. Europeaan, 46. plaats in Belgie. 47. water in N. Brab., 48. aard- hoogte. 50. geneeskrachtige wortel. 52. gast. 53. myth, figuur. 55. bril (scherts). 56. boom, 57. ambacht (Vlaams). 60. als 31 hor., 61 muziek noot, 62. soort van antilope. 64 lidwoord (Fr.), 65. vlug, 66. werp anker, 68. monddoek. 70. iemand de achting geven welke hem toe komt. 72. zoon van Jacob, 74. etage (Z.N.). 75. punthoed. 76. telwoord. 77. bij elkaar behorende voorwerpen Vert 1. raapstelen, 2. snoer om papieren aan te rijgen. 3. bijl, 4. als 16 hor., 6. voorzetsel, 7. eikenschors. 8. monster. 10. rijschool (afk.), 11. jongensnaam, 12. rlviervis, 13. metselspecie, 15. myth, figuur, 17. slulskolk, 20. zonderlinge, 25. graanhoop (ZN). 27. hemellichaam, 28. stof voor hoeden, 30. vaarwel, 31 beeld of voorzijde van munten, 32. meisjesnaam, 33. oude lengtemaat, 35. lied. 36. in zee uitlopend ge bergte. 37. zuivelprodukt, 38 organische verbinding, 40. onbeduidend. 41. komt van het varken. 44. voorzetsel. 46. teug. 48. plaats voor dieren, 49. stuk hout, 51. bijwoord. 52. heldenhistorie. 54. eenmaal, 56. het vertrek van het begintpunt bij een wedstrijd. 57. plaats in Utrecht. 58. meisjesnaam. 59. plant. 60. myth, figuur. 61. spoedig, 63. metaalhoudende delfstof, 64. ongevulde. 67. lopend touw tot het in korten der zeilen, 69. vochtmaat, 71. scheik. element (afk.), 73. muziek noot. ed. 16 peer. 20. knap. 21 Lies. 22. riet. 24 keel. 26. tros. 27. rein, 28. dole, 30 pieterman. 33. Leimulden, 35 neo, 37. lorgnet. 38. Ede. 39. vlieg. 41. Oenen. 43. Assen, 44 linde. 46 Ida, 48. nel 49 Ans. 50. mee. 56. een. 58. met. 60 aard. 61 Piet. 62 teer. 64. Eros. 65. mens. 66. lóss. 67. rial. 69 Enoa. 7C beest. 71. maal. 73. slak. 75. apart. 77 plas. 78. olie. 79. Edam. 82. gat. 84 an. 90. na. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Hor.: 1. glans. 5. hotte, 9. Reest, 13. lama. 15. Ria. 16. eind. 17. op. 19. park 21. lang. 22. re. 23. aek. 25 kentering, 28. dit. 29. neep 31. nar. 32. eed. 33. Loes. 34. rein. 36. polls. 38. eelt. 40. leed. 42. Son. «3. edi». 45. II. 47. toen. 49. asem. 50. ml, 51. idee. 52. nergens. 53. Uden, 54. ea. 55 reet. 57. seml. 59. ed. 80 amen. 61. pet. 63. Nade. 65 maan. 66. liter. 68. tere. 70. Bern. 71. moe. 72. eis. 74. none. 76 end. 77. pastorale. 80. aop. 81. ea. 82. glas. 83 lade. 85. ea. 86. kaal. 87 els. 89. karn. 91. trots. 92. prent. 93 maart. Vart.: 1. groen 2. al. 3 nap. 4 smak 1 er 7. file. 8. fa. 9. ring. 10 ang. 11. 86. k.o.. 87. er. 88. INZENDINGEN Oplossingen, uitsluitend op briefkaart, worden voor donderdag aan ons bureau verwacht. In de linkerbovenhoek vermelden: „Puz zeloplossing". Er zijn drie prijzen: een van 10 en twee van f 5. Martin Bormann GOUD VOOR EXCERPTA MEDICA De Vereniging tot bevordering van de belangen des boek handels heeft de D. A. Thienteprijs voor dit jaar toegekend aan de gezamenlijke redacteuren van Excerpta Medica. De gonden legpenning zal dinsdag 1 juli in Amsterdam door de vier hoofdredacteuren: prof. dr. G. P. M. Horsten en de artsen A. J. Dunning, P. J. Vinken en W. van Westering in ontvangst worden genomen. Wat is en wil Excerpta Medica? Dat wordt op boeiende wijze beschreven in een pas verschenen A en O-boekje, waarvoor bijgaand aandacht wordt gevraagd. Toen onlangs de Engel se postmasters general, John Stonehouse de ontwerpen voor de investituur-zegels aan de pers toonde, maakte hij bekend dat meer dan een jaar nodig was geweest voor de voorbereiding en het vervaardigen van de bijzondere herdenkingsze gels, die de plechtige instal latie van prins Charles tot Prins Wales gaan begelei den. In maart 1968 werden enkele grafische kunstenaars en kunsta cademies uitgenodigd ontwerpen in te leveren. Tenslotte heeft de terzake readgever.de commissie uit de vele zeer geslaagde Inzendin gen de ontwerpen van David Gen tlemen uitverkoren, Deze kunste naar heeft reeds vele Engelse postzegels ontworpen; o.a. de dit jaar verschenen serie Britse sche pen. De uitgifte bestaat uit een atrip van drie zegels, elk met een waar de van 5d en twee losse zegels van 9d en 1 sh. Op de drie strip zegels zijn gedeelten te zien van het oorspronkelijk uit de dertiende eeuw daterend kasteel Caernarvon in Wales, waar de installatie van prins Charles 1 juli zich zal vol trekken. Reeds in 1955 verscheen een zegel van 6sh, waarop het kasteel in zijn geheel Is afgebeeld. Op elk van de thans bedoelde zegels Is een van de drie poorten te zien, die tijdens de plechtigheid een rol spelen; de Eagle-poort, waardoor de Prins binnentreedt, en de koningin Eleanorpoort en de koningspoort, alwaar hij na de in vestituur volgens oud gebruik den volke wordt gepresenteerd. Op de zegel van 9d is een bij zonder fraai specimen van kel- tische religieuze kunst gereprodu ceerd. Het is een kruis afkomstig uit de Margam-abdiJ te Glamor- gam. Van prins Charles zelf werd een gewoon portret beeldvullend voor de zegel van 1 sh gebruikt. De zegels werden bij Harrisons gedrukt De plechtigheden zullen onge veer dezelfde zl; als destijds in 1911, toen de instai'sïie van prins Edward als Prirs van Wales voor het eerst in dit ka-teel werd ge vierd. De eerste Prins van Wales was Edward II. toon van Edward I en koningin Eiearo., die op 25 april 1284 in het Noors kasteel dat hier oorspronkel"k gestaan heefi geboren werd. Het h"!clge Caer- narvon-kasteel, dat In de loop der eeuwen tot een ruina was verval len. werd jui6t voor 1911 gerestau reerd. zodat prins Edward er kon worden geïnstalleerd. Op de zegels staat de titel in de taal van Wales en in het Engels, respectievelijk „Tywysog Cymru" en „Prince of Wales". De officiële eerstedag-enveloppe van de Britse posterijen Is fraai geïllustreerd met de heraldische draak van Wales en de toepasse lijke tekst weer in beide talen, Voor dit bijzonder nationaal ge beuren is tenslotte nog een speci aal luchtpostblad met afbeeldlngeK van het Caernarvon-kasteel uitge. geven.. J. J. M. KIGGEN. 1 Keltisch kruis Prins Charles Zo snel neemt de weten schapsbeoefening in omvang toe, dat van alle geleerden die de wereld ooit heeft gekend, nog 95 procent in leven is (voorgaande eeuwen brachten dus 5 procent voort); na 1940 bijvoorbeeld de wiskunde zich elke tien jaar verdubbeld heeft; nieuwe vindingen vaak nog maar vier jaar nodig hebben om in massale produktie te komen, ter wijl dit tot aan de Tweede Wereldoorlog nog 50 jaar duurde. bied wordt verzameld en doorge geven in onder meer 34 maande lijkse referaatbladen. 21 specia listische referaatbïaden. wekelijkse informatie over onderwerpen waar om verzocht wordt, terwijl geabon- neerden te allen tijde kunne-n wor den voorgelicht over elk gewenst medisch onderwerp, waarvoor de computer alle gegevens „terug zoekt." Voorts doet Excerpta Me dica per jaar 30 tot 40 boeken verschijnen. Over het hoe van deze omvang rijke taak is in de AO-reeks (stich ting Ivio. Koninginneweg 62. Amsterdam) een helder boekje verschenen, geschreven door de Nijmeegse hoogleraar prof. dr. G. P. M. Horsten, die o.m. vertelt dat vier- tot vijfduizend prominente ge neeskundigen over de wereld be reid waren aan dit waagstuk mee te werken. Excerpta Medica werkt zonder winstoogmerk. Naast tijdschriften worden ook naslagwerken, congresverslagen en rapporten uitgegeven. Verder organiseert Excerpta Medica me dische bijeenkomsten en congres sen, bijvoorbeeld onlangs nog over harttransplantaties in Amster dam, en legt verslagen van studie groepen vast voor verspreiding over de wereld. Een belangrijke taak is vervol gens de opbouw van hospitaalsys temen. waardoor patiëntengege vens (ziektegeschiedenissen) in de computer kunnen worden opgebor gen. Men streeft naar een landelijk net om te komen tot centrale re gistratie van ziektegeschiede nissen, zulks tot heil vsn de ver pleegden. De Leidse universiteit en het academisch ziekenhuis aldaar zul len een verbinding met de Excerp ta Medica-computer krijgen, waar door belangrijke gegevens kunnen worden uitgewisseld. Excerpta Medica is er geslaagd een Informatiecentrum op te bouwen dat de medische infor matiestroom volledig beheerst en- deze steeds sneller en gespecia liseerder over alle betrokken we tenschapsmensen in de wereld kan verspreiden. Correspondentie aan de heer H. J. J. Slavekoorde. Goudrei- netstraat 125. Den Haag. Wetenschappelijk onderzoek en nieuwe vindingen geven zo'n over vloed aan informatie, dat deze moeilijk meer te verwerken is. In Nederland houdt, dank zij de com puter, een organisatie de totale stroom aan informatie over de me dische ontwikkeling in de hele we reld minutieus bij. De unieke instelling die dit doet heet Excerpta Medica Foundations, opgericht in 1946. die binnen enke- le tientallen jaren uitgroeide tot een lichaam, dat 80 medische spe cialisten. 195 aanvullende redactie leden en 230 bureauredacteuren, computertechnici. sy9teemanalisten en administratief personeel In dienst heeft. Er zijn bijkantoren In New York, Londen, Tokio, Parijs, Milaan en Buenos Aires Letterlijk alles op medisch ge- Wij hebben nu vele maanden achtereen gepoogd. U niet slechts aangenaam bezig te houden met een grote diversiteit var schaakstellingen, maar ook ge tracht U in de begeleiding daarvan iet6 te leren: over combinaties, motieven, doelstellingen, mense lijke zwakheden in het schaken, en nog veel meer. Dit leerstellige element gaan wij nu voor een aantal weken verlaten Het is reeds vakantie, of de va kantie etaat voor de deur De spanningen van tal van examens doen zich nog gevoelen of beqin- nen langzaam te wijken. Hoe dan ook: In oeze periode Is het goed. dachten wij, ook In onze rubriek het accent te verleggen naar het pure „plezier in het scha ken". Deze omschakeling bepaalt mede de keuze van de stellingen die U gedurende een aantal weken te zien zult krijgen. Géén stampvol bord, doch zo veel mogelijk een bescheiden hoe veelheid stuknen, opda' U snel een goed overzicht krijgt Er is we een „maar" aan deze keuze ver bonden: Weinig materieel garan deert niet altijd een gemakkelijk te vinden oplossing! Zoals véél ma teriaal niet altijd identiek is met een moeilijk te vinden oplossing. Maar en dit zal de zwakkeren mder onze oplossers genoegen 'oen wanneer wij ergens een eus hebben, zullen wij de voor- eur neven aan materie*' >net een betrekkelijk eenvoudige oplossing! (1) Uit een partij Einschad-Margolis (Leningrad 1957). OPLOSSINGEN Oe oplossingen van de opgaven uit de rubriek van 21 |uni. (Verder kijken): (1) Paulsen Anderssen. Na 1. Da7t 2. Khl Pg3t 3. hxg3 Tf6 speelde wit heel verrassend 4. Tf2l en nu kon zwart het opgeven omdat 4. Dxf2 niet gaat wegens 5. DxaSt (2) Marshall Swlderski. Inderdaad: (2) Eindspelstudie van J. de Ville- neuve-Esclapon (1910). zwart veroverde door 1. Dxg2t Kxg2 Pe3t 3. Kf3 Pxdl een pion t déér had hij op gemikt maar na wil antwoord 4. c4 ging het zwarte paard verlorenl (3) N.N. N.N. Zwart waande zich reeds winnaar toen hij met 1. Le5t 2. Khl Pf2t 3. Txf2 Dxf2 de kwaliteit won. Maar toen wit met 4. Pe4 ant woordde gef zwart zich gewonnen. U vindt wel waaroml (3) Eindspelstudie van L. Kubbelj (1916). I s a li a If B B A- 5 A W A m 1 i m ie 1 i g wm&M s i i i i abcdefgh Hoe brengt wit aan zet de zwarte koning ten vel? abcdefgh Wie aan zet is wint. Zoek de winst zowel voor wit als voor zwart. abcdefgh Hoe redden de witte pionnen (wit aan zet) hun vorst?

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 16