Voorkom een herhaling van Miinchen LOT VAN TSJECHEN In Curacao-affaire niet Colijn schuldig Help!: „Der Kuli" verdwijnt! DEZE WEEK Mr. W. Aantjes: Duitse tv in t klap zonder quizmasters Gezegd ZATERDAG 28 JUNI 1969 3 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiii Het is Heel begrijpelijk, dat bij velen de vraag gerezen is of het na de Russische interventie wel juist was dat het Nederlandse parlement de uitnodiging om een delegatie naar Tsjechoslowakije te zenden accepteerde Die vraag hebben de leden van de delegatie ook zichzelf gesteld. Verleden jaar annuleerde ons parlement een uitnodiging van Polen. Dat was niet, om dat wij geen contact met Polen wilden of willen. Het is geen juist beleid om in een wereld, waarin wij toch samen zullen moeten leven, mogelijkheden van contact af te snijden. Het niet aanvaarden van de uitnodiging was een demonstratieve afkeuring van het ingrijpen in Tsjechoslowakije en tevens een sympatiebetuiging met het vrijheidsstreven daar. Met beide handen begroet Jozef Smrkovsky mr. W. Aantjes bij aankomst in Praag. Een parlementair bezoek aan Polen op dat moment zou in Tsjechoslowakije ervaren zijn als een daad van verraad je gens de worsteling om vrijheid, waarin het volk gewikkeld was. Dezelfde man, die van die be weging in Tsjechoslowakije de leiding had en ook op dit ogen blik nog meer dan iemand an ders het symbool is, is nu voor zitter van het federale parle ment Alexander Dubcek. Al is zijn directe politieke invloed in die functie vrijwel nihil, als symbool van het vrijheidsstre ven is hij ook op die post toch altijd nog van grote en inspire rende betekenis. En de uitnodi ging ging uit van dat parle ment Achteraf kunnen wij slechts zeggen (en daarin is de delega tie volstrekt unaniem) dankbaar te zijn de aanvaarding gestand te hebben gedaan. Ook al wordt de pas verworven vrijheid steeds verder ingeperkt en ook al moet een verdere beknotting worden gevreesd, de strijd is nog niet gestreden, maar nog volop aan de gang. Volle inzet nodig Er moesten echter wel enige voorwaarden worden vervuld, o.a. dat wij niet onder stoelen of banken zouden steken, wie wij waren en wat onze politieke opvattingen en idealen zijn. Dat betekende dat er soms hard moest worden gediscus- In het Zondagsblad van 7 juni las ik het interview, dat de heer Henk Houtman had met ir. L. A. Fruytier, oud-gouverneur van Cura$ao, wiens korte bewind samen viel met de overval van de Venezolaan Urbfaa en zijn aanhangers. Op een onderdeel van dat verslag wil ik reage- Na het gebeurde richtte dr. Colijn een felle interpellatie tot de minister van koloniën. Ir. Fruytier voegt in zijn vraag gesprek aan deze mededeling toe en daar is het mij om begonnen dat „Colijn vergat, dat hijzelf als minister uit zuinigheidsoverwegingen het bewakingsregiment op Curacao had geminiseerd en een handje vol politieagenten/militairen hetf opgedragen de vaderlandse driekleur op het broeierige ei land in naam van Hare Ma jesteit te verdedigen". Ik behoef allerminst aan heldenverering te doen, als ik deze opmerking over Colijn misplaatst vind. Het wordt lang zamerhand symptomatisch om zo ongeveer van alles, wat in de tijd tussen de wereldoorlogen politiek en ook sociaal in ons land fout ging, dr. Colijn de schuld te geven. Oorspronkelijk zo omstreeks 1910 lag op Cu racao een garnizoen, groot plm. 300 man; voorts was er een af deling schutterij van ongeveer 600 man; een derde groep voor bescherming van het eiland bestond uit, wat genoemd werd, een weerbaarheidskorps, plm. 100 man. En, zeer belangrijk, Curacao werd geregeld bezocht door Nederlandse oorlogssche pen. Deze bescherming heeft in de tweede helft van de twinti ger jaren veel te wensen over gelaten, waarvan u de schuld niet moet zoeken bij Colijn, maar bij de toenmalige be windslieden van koloniën, ma rine, (defensie). In 1924 inderdaad was Co- Hjn van augustus tot october fral van de Vlootwet) toen mi nister van financiën als opvol ger van jhr. mr. de Geer werd de schutterij „om bezuini gingsmaatregelen" opgeheven. Niet lang vóór 1929 toen was Colijn al 3'/t jaar geen minister meer m is ook het garnizoen teruggeroepen. In 1928 kwam een groep Nederlandse politie- troepen plm. 120 man on der commando van de kapitein Borren, op Curacao. Het was half juli 1924 toen De Geer mededeelde als mi nister van financiën te zullen aftreden, hoofdzakelijk om zijn bezwaren tegen het ontwerp Vlootwet. En het was al au gustus toen Colijn van premier Ruys de Berenbroeck vernam, dat het gehele kabinet en de CH kamerfractie unaniem van oordeel waren, dat hij de ge dochte man was. Meerdere ma len hebben de CH arn Colijn verzekerd, dat zij geen man hadden, capabel om op dat ogenblik de portefeuille van fi nanciën te beheren en de Vloot wet te verdedigen. Uit de correspondentie blijkt, dat Colijn, voor hij het verzoek aanvaardde, voorwaarden heeft gesteld om zijn financieel be leid te kunnen voeren. Er moest 100 miljoen gulden bezuinigd worden. In zijn streven naar een sluitende begroting onze financiën waren toen niet zo gezond stelde hij o.m. als voorwaarde, dat elk ministerie afzonderlijk (met uitzondering door W. E. van Popta ten tijde van de overval maritiem redacteur van „De Standaard" van marine) 10 pet. moest be zuinigen. Iedere bewindsman moest zelf bepalen op welke posten kon worden bezuinigd. Zo is het gebeurd, dat niet Colijn, maar de minister van koloniën uit „zuinigheidsoverwegingen" het bewakingsregiment op Curacao „miniseerde", om met de oud Gouverneur Fruytier te spre ken. Het gehele kabinet heeft er mee ingestemd de 10 pet voor een deel te betrekken op het garnizoen op Curacao. U moet goed begrijpen, dat de verdediging onzer gebiedsde len in Azië en Amerika een overwegend maritieme defensie m niet geheel tot de verant woordelijkheid van de minister van marine (defensie) behoorde, maar voornamelijk tot koloniën. Zodra een oorlogsschip uit Den Helder vertrokken was op weg naar Curacao of Surabaia kwam de bewindsman van marine er niet meer aan te pas, maar wel als het schip vanuit Soerabaia of Curacao een buitenlandse reis ging maken. Dit dualistisch bestel is oor zaak geweest van veel narig heid. Zolang een Nederlands oorlogsschip in een der over zeese gebiedsdelen verbleef, viel het onder koloniën. Zo ook Hr. Ms. torpedobootja- ger Kortenaer. Dit schip was op bevel van de minister van kolo niën teruggeroepen uit de West, hetgeen, gezien de precaire po litieke toestand in het Beneden- windsgebiéd der Caraibische zee (wat hier te lande bekend mocht worden geacht) beslist fout is geweest. Na de overval moest hetzelfde schip dat in Nederland werd- klaargemaakt voor de Oost halsoverkop te rug naar Curacao. Hr. Ms. pantserschip Hertog Hendrik, enige dagen na de Kortenaer vertrokken, moest worden bemand grotendeels met jonge mannen, die nog in opleiding waren voor matroos 2e klasse, en pas de dag vóór vertrek van de Hertog Hendrik met Hr. Ms. Jacob van Heems- kerek uit Bordeaux in Den Hel der waren teruggekeerd. Wij konden toen nog niet eens twee pantserschepen tegelijk beman nen. Als er sprake is van gemaak te fouten, moet men die niet zoeken bij Colijn, die sinds ok tober 1924 geen minister meer was. De overval van Urbina in 1929 was mogelijk omdat het mari ne- en koloniaal-militair beleid door de betreffende bewindslie den vooral dat van koloniën ten opzichte van Curacao veel te wensen overliet. De interpellatie Colijn bij de minister van koloniën was te recht; Colijn behoefde zich ner gens voor. te schamen. sieerd. Om tot een werkelijk goede ontmoeting en een ver antwoord oordeel te kunnen ko men, moet men van elkaar drie dingen weten: waar kom je vandaan, waar sta je nu, en waar wil je naar toe? Met an dere woorden: wat zijn je ach tergronden, wat zijn je huidige omstandigheden, en wat zijn je idealen? Over die dingen moest klaarheid komen en daar heb ben we dan ook naar gestreefd. Ik kan niet anders zeggen dan dat deze gesprekken zowel met progressieven als met conservatieven, zowel met felle veroordelaars als met gema tigde verdedigers van de ge beurtenissen van het laatste jaar zeer open zijn geweest. Een tweede voorwaarde is, dat je bereid bent je volledig in te zetten. Want ook dat is op zichzelf een bewijs van over tuigd meeleven. Onze delegatie was bij haar terugkeer dood moe. De meeste leden hebben niet meer dan vier vijf uur per nacht geslapen. Wij hebben de politieke gesprekken, zowel met de „officials" als met de „man in de straat", gezocht en ontspannende excursies naar vermogen gemeden. Symbolisch voor de werke lijke geest in Tsjechoslowakije op dit moment zijn de namen van Svoboda en Dubcek, die men op bruggen, muren en overal aantreft, vaak met hun portretten erbij. Toen Smrkovsky ons op het vliegveld afhaalde, werd hij door enthousiaste mensen met luid applaus begroet. Toen ik samen met Dubcek het parle mentsgebouw verliet, werd hij door de samengestroomde me nigte toegejuicht en men ver drong zich om hem de hand te drukken. Vanuit de menigte wees iemand mij op een parle mentslid, dat tot het laatst toe geweigerd heeft zich aan de jongste gebeurtenissen te con formeren: „Dat is een dapper man De bezetting door de Russén heeft het vanouds zo vrij heidslievende volk diep ge griefd. Op tal van plaatsen, waar toeristische aanwijzigin- gen in meerdere talen zijn aan gebracht, was de Russische tekst doorgestreept. Op het mo nument in Bratislava ter her denking van de bevrijding door de Russen in 1945 staat gekalkt: „De vaders kwamen om ons te bevrijden, de zoons kwamen om ons te bezetten". Ik vind dat een geweldige aanklacht. Het zou immers zo logisch geweest zijn, als de haat tegen de invasie zich zou heb ben ontladen in een afkeer van alles wat Russisch is en was. Maar de aanklacht tegen wat nu voorvalt, gaat gepaard met een appèl op wat een generatie geleden gebeurde. Het 'is een bewijs, dat men zich niet van het oosten wil af keren om zich in het westelijk blok te voegen. Men wil slechts vrijheid, de vrijheid die eens de Russische legers brachten en die zij hen nu ontnemen. Prijs voor de vrede De ligging, maar ook de hele geschiedenis van Tsjechoslowa kije wijzen er op, dat dit land bij uitstek geroepen is in Euro pa een brugfunctie te vervullen tussen Oost en West en tussen Noord en Zuid. Die rol willen zij ook blijven vervullen, en daarbij realiseren zij, dat zij dit moeten doen vanuit hun deelge nootschap in het oostelijk blok. Zoals een der leidende politici mij berustend zei: „Tsjechoslo wakije is nu eenmaal verkeerd gesitueerd". Tsjechoslowakije is niet al leen zo gelegen, het is ook zo ingedeeld. Dat is ons door de mensen, die naar een leefbare weg zoeken binnen het oostelijk blok en binnen de commu nistische wereld, ook steeds voorgehouden: „Bij Yalta en Teheran zijn wij ingedeeld en ons is niet gevraagd of wij er mee instemden". Men vraagt van ons en m.i. terecht begrip daarvoor, als wij oorde len over het streven naar een compromis binnen de commu nistische wereld. Zij hebben geen keus. Op die verdeling berust het behoud van de wereldvrede, althans het voorkomen van een nieuwe we reldoorlog. Het frappeerde mij, dat men ook niet alleen het Warschau-pact, maar ook de Navo niet zag als een agressief bondgenootschap, maar als een onvermijdelijk uitvloeisel van deze verdeling. Ook degenen, die tot de vu rigste en meest overtuigde aan hangers van de progressieve stroming behoren, realiseren Alexander Dubcek (rechts) In gesprek met mr. W. Aantjes (links). De parlementaire delegatie, die van 10 tot 18 juni een bezoek aan Tsjechoslowakije bracht, stond on der leiding van mr. W. Aantjes. de schrijver van dit artikel. Mr. Aan tjes is lid van het presidium van de Tweede Kamer en tweede voor zitter van de AR-fractie. Hij werd geboren te Bleskensgraaf, is 46 jaar en sinds 1959 parlementslid. Daarnaast is hij adviseur van het Algemeen Verbond Ondernemers Bouwnijverheid (ontstaan door fusie tussen de katholieke en de protestants-christelijke aanne- mersorgarrisaties), voorzitter van de PTT-raad en voorzitter van het psychiatrisch centrum „Zon e.i Schild" te Amersfoort. zich, dat Tsjechoslowakije zich niet uit de oostelijke commu nistische wereld kan losmaken zonder de wereldvrede in ge vaar te brengen. Men verlangt ook niet van ons, dat wij hen daaruit bevrijden. Waar men als het ware naar hunkert, dat is, dat wij blijk geven te besef fen, dat zij die prijs voor ons allen betalen. De grote angst van de Tsje chen is, dat wij zullen reageren als na München: „Goddank, de vrede is gered, het is ons voor bijgegaan". En wij beseffen niet, dat wat er bij München gebeurde, ook ons aanging. Wij kunnen de situatie, zoals die is, niet veranderen. Dat ver wachten en verlangen zij ook niet van ons. Als wij maar beseffen, dat zij de prijs voor de vrede betalen, niet wij. Als wij maar iedere mogelijkheid benutten, hen van onze solida riteit te laten blijken. Hoe? Met luid applaus van buitenstaanders wordt niemand in Tsjechoslowakije gediend, eerder geschaad. Maar er zijn andere, soms heel simpele mid delen, die niettemin zinvol zijn en goed verstaan worden. Bij voorbeeld door geen va kantie-afspraken in Tsjechoslo wakije te annuleren, zoals he laas gebeurd is. Laat men integendeel liever vakantieafspraken in Spanje of Griekenland annuleren en in plaats daarvan naar Tsjechoslo wakije gaan. Niet alleen om daar de toeristische be zienswaardigheden te bezoeken, maar om zich onder de mensen te begeven en met hen het gesprek te hebben, dat zij zo vurig begeren. Of om het graf van Jan Pa lach te bezoeken, er een bloe metje neer te leggen en aan de velen, die daar dagelijks ko men, te vertellen dat U uit Ne derland komt en solidair wenst te zijn met ieder die voor de vrijheid van de mens opkomt. Solidariteit kunnen wij ook betuigen door politieke beslis singen. Door spoed te betrach ten met het afsluiten van een cultureel verdrag. Door ondub belzinnig „neen" te zeggen te gen het rampzalige Ameri kaanse idee om uitgerekend nu De TROS geeft vanavond op Ned. 1 een „feestje", dat verzorgd wordt door Fiet en Frans Koster. Zij bieden een selectie uit hun cabaret programma van het afgelopen seizoen. Hier de hele troupe: Martin Simonis, Fiet Koster, Matthé Vermaasdonk, Carla Wildschut, Fran* Koster en Maria Lindes. Spanje tot de NAVO toe te la ten; het zou een wijziging in de verhoudingen betekenen, die als een klap in het gezicht zou aan komen bij degenen in Tsje choslowakije, die terwille van de vrede de geweldige prijs be talen van zich te schikken in de bestaande verhoudingen. Door niet de D.D.R. te erkennen, welks Duitse laarzen opnieuw hebben meegeholpen de vrij heid te vertrappen. Angst, zorg, hoop en vertrouwen Een volk, dat de eeuwen door zijn vrijheidszin heeft bewezen en dat daarin met vele histo rische banden aan ons land ver bonden is, dreigt te worden te ruggeworpen in de onvrijheid. Wat verleden jaar gebeurd is, is een explosie geweest van een jarenlang onderdrukte vrij heidsdrang. Maar wisten de leiders, waar zij wilden uitkomen? Studenten zeiden ons, dat het een groot avontuur was. Dat kan geen po litieke leider zich veroorloven. De meesten zien geen andere weg dan zich te schikken naar het onvermijdelijke en daarbin nen een maximum te behouden van wat verleden jaar werd veroverd. De zorgen en angsten zijn ve le. In Lidice (het Tsjechische Putten) zei een vrouw, die de vernietiging had meegemaakt en overleefd: „Dat was een verschrikkelijk einde; wat ons nu te wachten staat is een ein deloze verschrikking". Er is naast angst en zorg ge lukkig ook hoop. Hoop, dat al thans de fundamentele mense lijke vrijheid en waardigheid zullen worden gered: geen ver volging meer wegens politieke overtuiging, geen concentratie kampen meer, vrijheid van oor deelsvorming en meningsuiting, vrijheid van discussie, openheid van gesprek naar Oost en naar West. Mijn indruk is, dat men bereid is een hoge prijs te beta len om dit te behouden. Het is zeer de vraag, of dat mogelijk zal zijn. Het woord van Comenius, dat achterop de penning staat die ik namens het Nederlandse par lement en daarmee namens het Nederlandse volk zowel aan Svoboda als aan Dubcek mocht aanbieden (hun beider beeltenis staat op de voorkant) is diep gegrift in het hart van het Tsjechische volk: „Ik geloof in God; daarom geloof ik ook dat, als het onweer zal zijn overge trokken, het beheer van Uw ei gen zaak in Uw eigen hand zal terugkeren, o mijn geliefd Tsje chische volk". Wij weten niet hoe zwaar het onweer zal zijn dat zich nu weer boven Tsjechoslo wakije samentrekt, en hoe lang het zal aanhouden. Wij kunnen niet veel doen, maar laten wij niet nalaten wat wij wèl kunnen doen. De mogelijkheden zoeken en benutten om hen te la ten merken, dat hun lijden niet buiten ons omgaat. Wat daar gebeurt is ook onze zaak; laat München zich niet herhalen. De slag komt wel heel gevoelig aan, voor de Duitse televisie: prompt nadat Hans Joachim Kulemkampff („Der Kuli" voor zijn miljoenen fans) bedankte voor langer quizmasterschap bij het eerste programma, liet Vico Torriani het afweten bij het tweede. En nu meldt Peter Frankenfeld, dat ook hij wil heengaan! Een radeloze boel bij de Duitse tv. Grootste kopzorg: waar ter wereld halen we nieuwe quizmasters vandaan? Reden voor het vertrek van Kulen- kampff „Ik ben nu 48 jaar. Ik ben al veel te lang op het scherm geweest. Ik ben tenslotte acteur, ik wil mij helemaal aan toneel en film wijden." Dat mag niemand verwonderen, want de man die wij in Nederland alleen als een befaamde quizmaster kennen, is in feite een groot toneel- en filmspeler, die bedolven is onder aanbiedingen en zijn rollen maar voor 't kiezen heeft. Kulenkampffs populariteit in de Bondsrepubliek is ongelooflijk groot: mil joenen leven precies mee met de ge beurtenissen in zijn gezin, met zijn va kantiebesteding (in de eigen boot er op uit met het hele gezin) en zijn persoon lijk zowel als zijn kunstenaarsbestaan. Zoiets kennen wij in Nederland niet Het vervangen van „Der Kuli" brengt dan ook de meeste kopzorg. Telkens weer wordt hemzelf advies gevraagd. Hij heeft enkele namen genoemd, o.a. Johan Heesters, ook een bekende en beminde figuur in West-Duitsland. Adviezen voor zijn opvolger: „Ach, hij moet gewoon zichzelf zijn, zich keurig maar vooral onopvallend kleden, de quizdeelnemers op hun gemak stellen, blunders die zij maken wegvagen voor 't publiek, heel objectief zijn en zich nooit laten verleiden tot grappen ten koste van een ander. Daarbij moet hij ook een pittig antwoord kunnen incasseren, als het moet zelfs een onaangenaamheid, alles zonder iets te laten merken." Kulenkampff zegt dit alles lachend, hij wil beslist niet als allesweter fungeren. Ach, ach, wie moet zo'n man opvolgen? klagen de programmamakers. Op 2 au gustus „doet" hij voor het laatst zijn qL'_ „Einer wlrd gewinnen". Zeker, hij is wel eens meer een jaar, anderhalf jaar zelfs, weggeweest Toen enige jaren geleden zijn oudste zoontje bij een ongeluk om het leven kwam, liet het Duitse kijkersvolk hem zelf vrij voor meer dan een jaar. Een enkele maal ook belette zijn toneelwerk hem het tv-optre- den voor langere tijd: „Ja, maar dan was hij toch nog aan de horizon te zien, hij zou altijd terugkomen", zuchten de tv-mensen. Met Vico Torriani Is het een ander geval. Hij I» een showman. Na de ge dwongen verdwijning van Lou van Burg werd hij aangezocht, voor ZDF „Het gul den schot" verder te presenteren. Dat is mislukt. Torriani voelt dat hij zijn popu lariteit verliest en daarom vlucht hij te rug naar de show. Erg verstandig. „Het gulden schot" heeft hiermee uitgediend. ZDF moet een nieuw tv-spel bedenken. Peter Frankenfeld is de grote man, door de jaren heen, van de „Actie Zor genkind". Zijn quiz „Vergeetmijniet" heeft al miljoenen opgebracht voor ge handicapte kinderen. Hem is door de kritiek al enige malen verweten, dat hij zo opgaat in zijn show, dat hij het doel soms vergeet te vermelden. In elk geval wil ook Peter Frankenfeld nu weg... en wat dan met de continu-actie, waarop zo wordt gerekend? Kulenkampff heeft nog een raad gege ven: „Waarom stichten jullie geen oplei dingsinstituut voor quizmasters? 't Is een erg moeilijk vak, dat je door de jaren heen moet leren. Zo'n programma valt en staat met de presentatie, 't zou de moeite lonen, hiervoor een goede cursus te geven." De tv-makers overwegen die raad: 't is niet zo'n gekke en ze hebben al ondervonden, dat al hun adverteren om „een quizmaster" niets oplevert... PHé WIJNBEEK Hans-Joachim Kulenkampff is nu op tournee als generaal Harras in „Des Teu- fels General" van Carl Zuckmayer. TUSSEN de buien door Ts b» te merken dat het de eerste j merweek is. De schoolkindei hebben vrij, de vakantieuitto) begint en spoedig zal in vt delen van Europa Nederlands i voertaal zijn. Voor Thuisblijvers de Televisie ij Tennis, TT en Tour de France. Insektengif mag in de li bouw onmisbaar geworden laten we liever zangvogels zetten, vindt een Europese missie, als dat spul in de terechtkomt (een schip dat lel boze opzet, nonchalance?) ven de vissen en moet de drii watervoorziening het een pooj van de reserves hebben. Het wordt rustiger met de denten, al is er nog even relletje in Nijmegen. Aan is de vrede getekend. Het Maj denhuis-proces gaat door; Kamer praat er nog over, m» het nieuwtje is eraf. De Kamer heeft het toch dri met Luns (tegen een Biafra-n tie, en in West-lrian valt het i genlijk wel mee), met de pq stop (die de minister wil v> zachten), met de pensioerf voor dragers van openbare am ten. Minister Schut lanceert e plan om huurders in te dure w ningen een bijdrage te geven. D woningbouw blijft duidelijk het 125.000-plan achter. Moeilij de SI de sj /en e i de l heden dreigen, uwej tas i is VI (va voorstelt, de 6-procents huurv# hoging een half jaartje te verg ten. Vele andere adviezen trouwi om de loon-prijsspiraal baas worden: een uitkering ineens één procent over dit jaar bedrijven en bedrijfstakken gal er al toe over), lonen maximi 5 procent omhoog, prijsstop o heffen, BTW niet verhogen en belastingcorrectie uitsmeren; zal nog wel wat aan gedoktei moeten worden. De kleine zelfstandigen woH meer kinderbijslag beloofd: uitkeringen AOW, AWW WAO worden hoger en er koii ook nog een procent ineens; d suikerprijs zakt begin juli 16 eet l de kilo (wat de tandartse s ontstemt); maar er is een min mumbroodprijs in de maak. Er vallen 420 ontslagen in tei tielfabrieken en de Spoorwege boeken weer een verlies van vi Ie tientallen miljoenen, maar bli ven optimistisch. Nog wat klein goed van eige bodem: de KLM mag binnenkol via Siberië naar Japan vlieger 'i wat de vliegtijd uren bekort; Tile nus treedt als CHU-voorzitter i en Mellema komt als fractieleide terug; Oe Thant vindt dat he I internationaal gerechtshof ui Den Haag moet verdwijnen, w3 heel Den Haag boos maakl Amsiardam krkjgt zijn nieuw! i stadhuis aan het Waterlooplein I en Beek in de Aóhterhoek is i I dagenlang in opstand tegen hé afbreken van een clandestien ge bouwd zomerhuisje. Buiten de grenzen: Dajan ver wacht een nieuwe oorlog Egypte, Thieu wil volgend jaa verkiezingen Z.-Vietnam. Rho hodesië kiest voor de repu bliek. Een brand stagneert kernwapenproduktie in Amen voor een half jaar. Nationalise ring van Anaconda in Chili, bran den in supermarkten van de fa milie Rockefeller in Buenos Ai res, landhervorming in Peru. Ir het Franse kabinet-Chaban Del mae zitten een paar „Europese' ministers en de vraag is of dit de politiek zullen weten om tt buigen. Mevrouw Brautigam om derschat de toewijding en het fa> natisme van deze aarzelende mi nister. (De Block) Ik zou acteur geworden zijn als ik geen lid van de koninMiike familie was geweest. (Prins Charles van Engeland)

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 14