Nu tot 7% rente! 4% 5% 6% 7% Zangvogel moet insecticiden gaan vervangen 4y2% AMRO BANK Dorpswoede bereikt in Beek het kookpunt Commentaren AMRO-spaarders profiteren vanaf 1 juli a.s. van de volgende rentepercentages: Groeiende achterstand in de woningbouw Uit de se hof 'ompidou: Met ïuropa samenwerken Daarna: protest VU-bezetters hopen op seponering AM STERDAM-ROTTERDAM BANK ^REBELLEN' WERPEN BARRICADEN OP POLITIE SLAAT FEL TERUG alles goed. I en wel Amsterdam krijgt zijn nieuwe stadhuis Nieuw wegdeel en klaverblad in het zuiden DONDERDAG 26 JUNI 1969 DEN HAAG De commissie Voor sociale zaken en volksge- londheid van het Europees par lement wil een uitbreiding van «Je Europese zangvogelstand. Deze op het eerste gezicht wat ludieke wens heeft wel degelijk r een ernstige achtergrond. Zang vogels zijn namelijk uitermate joede bestrijders van insecten en iet is voor biologische bestrij- lingsmiddelen, dat de commissie en met name haar rapporteur le Nederlandse chr.-democraat J. Boersma een warm jleidooi houdt. De Nederlander heeft In zijn rap- wt een aantal beginselen geformu- :erd, waaraan een Europese bestrij- jingsmiddelcnwetgeving zou moeten roldoen. Zijn rapport wordt volgende veek in de zitting van het Europese larlement behandeld. De door dr. Boersma genoemde be den voor een Europese wetge- ing komen op het volgende neer: vervanging van persistente jestrijdingsmiddelen (cumulatiegif- en) door middelen die snel worden afgebroken; —y PARIJS President Georges Pom- /pidou heeft gisteren in een boodschap aan het parlement samen werking met het buitenland, in het bijzonder Europa, toegezegd waarbij -j hij echter de nadruk legde op de noodzaak van handhaving van de Franse nationale onafhankelijkheid. De Franse president sprak uitvoe rig over de problemen van de univer siteit en beloofde een intensivering van de hervormingen, waarmee on der ex-minister Faure een begin is gemaakt. Hij drong er bij de studen ten op aan kalm te blijven en niet over te gaan tot gewelddadigheden. De boodschap werd in de Senaat voorgelezen door Alain Poher en in Öe Nationale Vergadering door ,Achille Peretti, die gisteren met 319 tegen 34 stemmen bij 55 onthoudin gen- tot voorzitter was gekozen. Hij volgt, .Chaban Delmas op, de nieuwe premier. De 58-jarige Corsicaan leidde in de Tweede Wereldoorlog een verzets groep. Bij de bevrijding van Parijs trok hij met De Gaulle de hoofdstad binnen. Later werd hij burgemeester van Neuilly. In 1958 werd hij geko zen in de Nationale Vergadering, waarvan hij sinds 1964 ondervoorzit ter is. b. een verbod van reclamefolders, die geen waarschuwing bevatten; c. beëindiging van preventieve rou tinebespuitingen en beperking van j het aantal giftige middelen; d. sterke bevordering van biolo- gische strijdmiddelen; e passende voorlichting om het verantwoordelijkheidsbesef van ie dereen die met vergiften omgaat, te versterken; f. de genoemde uitbreiding van de zangvogelstand. De gegevens, die drs. Boersma ln zijn rapport over chemische bestrij dingsmiddelen verschaft liegen er niet om. Vastgesteld is, dat che- i mische stoffen, waaronder insecbei- den, tot een even sterke stijging van de mutatiefrequentie kunnen leiden, als de in bet atoomtijdperk sterker optredende ioniserende straling. Bij j proeven op dieren is al aangetoond, I dat als gevolg van mutagene inv'oe- den belangrijke schadelijke effecten optreden. Drs. Boersma rekent in zijn rap port af met de wijdverbreide illusie. dat grondig wassen van groenten en j fruit ieder gevaar doet wijken. Slechts in een enkel geval is dat j juist. Meestal echter dringen be bestrijdingsmiddelen door tot in het binnenste van een plant. Men zal intensief moeten :oek--\n naar biologische bestrijdingsmidde len, die de taak van de chemische kunnen overnemen. Zolang die nog niet gevonden zijn moeten chemisc.ie I middelen ontwikkeld worden, die zo onschadelijk mogelijk zijn. (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM De officier van justitie bjj de rechtbank, mr. J. F. Hartsuiker, staat voor een moeilijke beslissing: moet de zaak van de be zetting van het VU-Provisorium, in verband waarmee 62 studenten wer den gearresteerd wegens lokaalvre debreuk worden geseponeerd of niet? Vanwege deze complexe zaak heeft hij al aangekondigd dat volgende week nog geen beslissing is te ver wachten. Wel heeft hij om nader contact op 1 juli verzocht met de president-di recteur van de V,U, prof.dr. G. J. Sizoo en een drietal studenfen(be- zetters), de heren Arnold Walravens, Gerrit van der Waf 'en Jelle Visser. De seponering zou, indien de be- rente op een AMRO- renteboekje of spaarrekening. rente op een AMRO-spaarrekening met een opzegtermijn van 3 maanden. rente op een AMRO- spaarrekening met een opzegtermijn van 6 maanden. rente op eén AMRO- spaarrekening met een opzegtermijn van 12 maanden. rente op een AMRO-spaarrekening met een vaste termijn van 24 maanden. DEN HAAG Prins Claus zal zich vrijdagavond in de Kurzaal onder de aanwezigen bevinden bij het concert van het Internationaal Koorfestival, waar dan koren uit Boedapest, Bel grado, South Hadley (V.S.), Praag, Pilsen en het Seventh Army Soldiers Choir uit de VS zullen optreden. slissing hierover alleen bij prof. Sizoo zou liggen, al een feit zijn. Ook de studenten willen seponering, echter niet zozeer vanwege het uitblijven van gevolgen voor hen persoonlijk, als wel omdat ze dan duidelijk menen te kunnen aantonen, of het hier een politieke zaak geldt, dan wel een zuiver juridische. Seponering van hun zaak zou vol gens de studenten inhouden, dat mr. Hartsuiker verschil ziet tussen de Maagdenhuis- en de VU-bezetters. De studenten zien dat verschil niet, maar hopen niettemin op, seponering, waar door zij de zaak van de Maagdenhuis bezetters op een waarschijnlijk be tere manier kunnen steunen, dan wanneer het besluit zou vallen dat wel tot strafvervolging zal worden overgegaan. (Van onze correspondent) ARNHEM De zomerhuisjesopstand in het Achterhoekse plaatsje Beek is gisteravond opnieuw in volle hevigheid losgebarsten. Ditmaal bleef de politie echter niet werkeloos toezien toen de in een toestand van razernij verkerende dorpelingen met fietsenrekken en allerhande afbraakmateriaal nieuwe barricaden gingen aanleggen. Cijfers spreken optimisme Schut tegen Studenten Het verwondert mij altijd weer dat n commentaar op de dingen van de ag zo weinig principieel is gesteld, let kwartet moet trachten zijn lezers le koers te wijzen in gebondenheid an Gods Woord, maar in uw com- ïentaar wordt vaak een levenshou- ling voorgespiegeld die men wel kan rerwachten uit kringen van de PvdA, 'SP e.d., maar toch niet van een or- aan dat zich anti-revolutionair moet pstellen. In uw commentaar wordt de revolu- lonaire houding van de VU-studenten oedgepraat met de veronderstelling 7 iat zij hoge idealen nastreven van echt en gerechtigheid in deze wereld. Pat betekent dat in onze tijd? Wordt len dan onrecht aangedaan, waardoor nen meent ons volk hun wil op te Siogen leggen met allerlei dreigemen- en en soms met geweld? Hebben die studenten het dan zo leroerd in ons land? M.i. staat Neder- and beslist aan de kop wat betreft lun rechtspositie. Laten zij naar elk and gaan (ook de socialistische en .mmunistische landen) en ons eens rertellen waar het beter is dan hier. Bovendien vind ik uw artikel be- >asld eenzijdig, wanneer ik denk aan ille jonge mensen die het voorrecht fan een universitaire opleiding heb ben moeten missen. Velen van hen moeten al hun vrije tijd. vaak zelfs een gedeelte van hun nachtrust opof feren om na een volbrachte dagtaak zich door studie een positie in de maatschappij te verwerven. Is dat soms recht en gerechtigheid? Deze mensen moeten volop belasting italen en hun studie zelf volledig bekostigen, zonder enige tegemoetko- —Wng van de overheid, vaak ten koste van hun gezinsleven. En dat terwijl mijnheer-de-student volop gelegen heid krijgt om met normale studie Evan 8 uur per werkdag op zijn slofjes zijn studie te beëindigen in vijf, zes of zeven jaar. Als men nagaat wat één student de maatschappij per jaar kost heeft men dan het recht om zo'n toon aan te slaan en bovendien nog geholpen te worden bij de revolutionaire acties? M.i. is er maar één oplossing: de stu dent, die zich niet tenvolle inzet voor zijn studie, geen toelage uit. 's rijks financiën. Rijswijk A.Bo ogaards DEN HAAG Er is een onmis kenbaar groeiende achterstand in het woningbouwprogramma van minister Schut. Blijkens recente cij fers van het Centraal bureau voor de statistiek zijn in mei maar 10.264 woningen in aanbouw gereedgeko men, tegen 12.614 in mei 1968. In de maanden januari tot en met mei is nu begonnen met de bouw van totaal 49.244 woningen. Dit betekent een achterstand van 2836 op het bouwprogramma van 125.000 per jaar. Ook het aantal gereed gekomen wo ningen stagneerde. Blijkens de cij fers zijn in mei dit jaar 10.681 nieu we woningen gereed gekomen, tegen 10.698 woningen in mei 1968. Vol gens he.t bouwschema van 125.000 woningen per jaar zou er in de pe riode januari tot en met mei 52.000 woningen klaar geweest moeten zijn. Maar dit zijn er maar 45.000, zodat de komende maanden een achter stand van 7.000 woningen moet wor den ingehaald. Te optimistisch? Dat lijkt onmogelijk. De Tweede Kamer zal volgende week bij de be handeling van de nota woningbe stand deze cijfers dan ook plaatsen tegenover het optimisme van de be windsman. Minister Schut diende zijn nota over de stand Van zaken bij de woningbouw begin van deze maand in en kon dus reeds beschik ken over de cijfers van mei. Versterkt door marechaussee en j leden van de vliegende bxiga.de der I rijkspolitie nil Arnhem voerde de I politie verschillende charges uit, waarbij het wild toeging. Tot in de eafé's achtervolgden de agenten de opstandelingen. Iedereen die zich I op straat waagde, kreeg direct de volle laag. De moeilijkheden begonnen dins- I dag toen de gemeente een klan- destien gebouwd zomerhuisje wilde laten afbreken. Een veertigtal poli tiemannen moest toen verhinderen dat de bevolking de slopers te lijf ging. Dinsdagavond kwam het tot een kompleet volksoproer, waarbij poppen werden verbrand die de burgemeester moesten voorstellen. De politie trad toen niet op. de afbraak onwettig genoemd.Hij sprak van grote onrust onder de dorpelingen. Gisteravond bereikte de woede van de Beekenaren op nieuw het kookpunt. Ook in het naburige 's Heerenberg was een begin van opstand, dat in tegenstelling tot die in Beek snel was bedwongen. Het is de hele. nacht onrustig gebleven. Bij de charges liep een 18-jarig meisje een hoofdwond op. De politie heeft een arrestatie verricht. AMSTERDAM De Amsterdamse gemeenteraad zal vanavond stemmen over de bouw van eert nieuw stad huis op het Waterlooplein volgens ontwerp van de Weense architect Holzbauer. Maar na de debatten van gisteren staat al wel vast, dat het stadhuis er komt Alleen de vier PSP-ers en oud- Provo mevrouw Van de Weetering bleken tegen de bouw te zijn. Zij zagen het nieuwe stadhuis liever in hét paleis op de Dam gevestigd. Onrustig Het bleef ook gisteren de hele dag onrustig. De bevolking van Beek is bang dat een groot aantal andere klandestiene zomerhuisjes, waarin vaak grote bedragen zijn ge ïnvesteerd, zal worden afgebroken. Ze vermoeden dat een vriend van burgemeester G. van Breeman, de grootgrondbezitter J. van Heek, wil voorkomen dat Beek een toeristen centrum wordt. ,Onlvettig, In de gisteravond gehouden ge meenteraadsvergadering heeft een raadslid bij het stellen van vragen Voorkomen I TAE Amerikaanse Senaat heeft een; besluit genomen dat bedoeld is preventief te werken, ofschoon het' voor de president niet bindend is. Het wil voorkomen, dat Amerika nieuwe militaire en financiële ver-; plichtingen in het buitenland aan- vaardt, zonder overleg met de Senaat.- En het is duidelijk dat de senatoren] lering getrokken hebben uit dc ont- j wikkelingen, welke leidden tot de ongewenste situatie in Vietnam. Nixon heeft als president grote be zwaren tegen het besluit, omdat hef zUn bevoegdheden op een gevaar-! ïykc manier zou kunnen beperken, j Als lid van het Congres zou h(J cr] vóór zijn geweest, zei hfj. Maar deze uitspraak kan nauwelijks serieus zijn" bedoeld. Mocht Nixon ccn gegronde reden hebben, nieuwe verplichtingen tegen-; over andere landen aan te gaan, dan. zal de Senaat hem niet tegenwerken.- Bovendlen staat het hem vrU. zonder! voorafgaand overleg te handelen, als zich een noodsituatie voordoet die geen uitstel duidt. Verleiding T"\E verleiding tot militair ingrjjpen- kan in Washington groot worden.! als Peru voortgaat met onteigening- van particulier grootgrondbezit. Andere Latijnsamerikaanse landen, kunnen dit voorbeeld volgen als de- regering van Nixon zou nalaten,; stappen te ondernemen. Het zou echter van een groot gebrek aan wU»held getuigen, als de presi dent zou proberen met dreigementen deze ontwikkeling tegen te gaan. Want het is vooral de grote econo mische macht van Amerikaanse maatschappijen, die in LatUns-Ame- rika sociale vooruitgang in de weg staat. Deze maatschappijen bepalen in be langrijke mate de politiek van Wash ington met betrekking tot de landen van Latijns-Amerika. Die politiek is er nog altijd op ge richt, de Amerikaanse belangen te beveiligen. Het wel en wee van de betrokken landen komt pas daarna. Hierin zal een radicale verandering moeten komen, wil Amerika nog ver mijden, dat zijn werkelijke belangen op het spel komen te staan. Sir Peter Garran, de Britse ambas sadeur. zit in zijn werkkamer in de nieuwe kanselarij aan het Lange Voorhout met de rug naar het raam. Misschien is dat wel expres ge daan, want voor wie graag een stukje Haags leven bekijkt, is het verleidelijk meer uit de ramen te zien dan de papieren op de schrijfta fel waarschijnlijk gedogen. Al vijf eeuwen is deze lindelaan de paradeerplaats geweest, waar men kwam om te zien en vooral om gezien te worden. Die tijd van ele gance is wel voorbij, maar toch is de oude sfeer blijven hangen. Daar kunnen geen rijen geparkeerde auto's zelfs iets aan veranderen. Het brede middenpad, dat maar eens per jaar bereden wordt, op Prinsjesdag, blijft trouwens ge spaard. Men kan er alleen flaneren. En genieten van de lange rij van negen reusachtige bloembakken rijk gevuld met rode vlijtige Liesjes en wat blauw van Lobelia's. Voor het front van het Paleis 'van Koningin Emma' zoals we hier nog altijd zeg gen, staan tien vlammen van meters hoge geraniums. Dat alles kan sir Peter vanuit zijn werkkamer zien. Waar nu dit vredig toneel Is, heeft zich echter een dikke driehon derd jaar geleden een Engels drama afgespeeld. De jongste zoon van koning Karei I van Engeland. Jacobus, logeerde in Den Haag bij zijn tante de ko ningin van Bohemen, de echtgenote van de 'Winterkoning'. Jacobus, net zeventien jaar, had kort daarvoor de terdoodveroordeling en drie da gen later de onthoofding van zijn vader meegemaakt en nu kwam hij uitgerekend op het middenpad van het Voorhout de Engelse gezant Oli- vir St. John tegen. De gezant van 3romwell dus. In die tijd wandelde een gezant niet zo maar. Neen, hij omringde op Voorhout zich door een stoet edelen. Het sta tussymbool van die tijd. De gezant en zijn escorte wilde niet voor de jonge prins wijken, riem zelfs niet groeten en de prins peinsde er niet over een stap op zij te gaan. Integendeel, hij stond dra leus aan neus met heer Olivir. Jacobus maakte korte metten en sloeg de gezant de hoed van het noofd. Even later stonden de twee met de degens in de hand. De Hagenaars, ook edelen met de degen opzij, snelden Jacobus te hulp en de gezant met zijn edelen maak te dat hij weg kwam. Een dergelijk conflict is in later jaren nog een paar keer herhaald tussen andere personages van hoge rang. In het toenmalig verkeer wa ren er nog geen vaste regels voor Jitwijken en laten passeren. Of het moest de regel zijn, dat de nindere voor de meerdere week. En hoe kon de gezant van Spanje de gezant van Frankrijk (of omge keerd) als zijn meerdere erkennen? Toen de koetsen van deze twee diplomaten elkaar op het Voorhout tegenkwamen, was er voor beiden geen wijken bij. Johan de Witt is er toen zelf aan te pas gekomen om de heren er van te weerhouden elkaar een kopje kleiner te maken of minstens ernstig te beschadigen. In 1664 stonden de koetsen van de toen veertienjarige prins van Oranje (later koning stadhouder Willem III) en de Franse gezant onverzette lijk tegenover elkaar en weer moest Johan de Witt bemiddelen. Die tijd van romantiek is voorbij. Hoogstens zal de Britse ambassa deur nu onder zijn raam twee bek vechtende automobilisten kunnen krijgen, maar zelfs dat is op deze deftige Haagse plek bijna ondenk baar. De politiemannen hebben het moeilijk om de -opstandelingen in toom te houden. Charges werden uitgevoerd ivaarbij de knuppel menigmaal werd gehanteerd. De woedende dorpelingen in Beek werpen barricaden op de straat óm zich tegen de politie te verdedigen.' (Van onze verkeersredacteur) DEN HAAG Het zuiden van ons land krijgt deze week twee nieuwe belangrijke ver- keersvoorzieningen. Vandaag is een nieuw, 15 km lang traject in het Nederlandse tracé van de E 3 (Lissabon-Stockholm) geopend: het gedeelte tussen Ommel in I Noord-Brabant en de Midden- - Peelweg in Limburg, en morgen volgt het grote klaverblad bij - Maastricht. Van het Nederlandse deel van de E - 3. die ten zuiden van Eersel ons land binnenkomt en via Eindhoven en Venlo naar Duitsland gaat, Is nu ge- - reed het traject Veldhoven - Midden Peelweg (bij Helenaveen). Vermoede- lijk zal het mogelijk zijn rechtstreeks van Venlo en Eindhoven over de autosnelweg naar Parijs te rijden. Het klaverblad Europaplein bij - Maastricht is een belangrijke nieuwe schakel in de rijksweg 75 (E 9), die l van Eindhoven naar Maastricht loopt en in de toekomst zal worden doorge- - trokken naar Luik. het geeft een goe- de aftakkingsmogelijkheid naar rijk»- weg 78 (richting Vaals en naar Bel» I -

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7