SCHADE DOOR VAN RIJN M REEUWDE VAN REEUWDK presenteert Minister ging vandaag de nieuw Kroontapijt van zuiver scheerwol Geen steun voor staking 4= Visbestand over enkele jaren weer op normale peil. Vissterfte neemt MET ROKEN ONDER DE LESSEN amilie staat "Sieren af an overledene Tweemaal per week vakantie-tv Geen verzet tegen overplaatsen van rijksdienst Weer 'n havenplan voor België Boete van 40 voor EHBO-er uit Maagdenhuis Vergadering senaat niet openbaar Grotere export eerste Atlantic „halen" van eieren |7] In A'dam geen - kranslegging Nederlander met sportvliegtuigje verongelukt DONDERDAG 26 JUNI 1969 v'.ia- DEN HAAG Staatssecretaris mr. J. H. Grosheide van onder- ei wijs en wetenschappen is graag n bereid de aandacht van alle schoolbesturen nog eens te vesti gen op het belang, dat aan het niet-roken door onderwijzers en leraren tijdens de lessen moet worden gehecht. Hij deed dat ook al in 1964. Rectoren en directeuren van rijksscholen werd toen ook ver zocht de leraren erop te wijzen, dat tijdens de lessen niet behoort te worden gerookt. Aan deze re- gel dient de hand te worden ge houden. Mr. Grosheide deelt dit mee in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid dr. J. H. Lam berts (PvdA). Hij beschikt niet over cijfers, waaruit kan blijken in hoeverre door leerkrachten wordt gerookt. Hij is met dr. Lamberts van oordeel, dat roken onder de les ongunstig is voor de atmosfeer en een slecht voor beeld voor de leerlingen. DÜSSELDORF De vissterfte in de Rijn neemt af. Proefdieren, die gisteren in de Rijn zijn uitgezet, zijn in leven gebleven. Dit vertelde de minister van landbouw van de Westduitse deelstaat Rijnland-Westfalen gisteren. Minister Diether Deneke dacht dat het insektenbestrijdingsmiddel Endosulfan mogelijk pas in verbinding met andere gifstoffen in de Rijn zo'n catastrofale uitwerking heeft kunnen hebben. Overigens hebben Westduitse on derzoekers nog niet kunnen bevesti gen dat de vergiftiging inderdaad is ontstaan door het bestrijdingsmiddel. De laboratoriumonderzoeken duren nog voort. Ook het Westduitse che- j mische concern Hoechst, dat Endosul- i fan fabriceert, is watermonsters gaan onderzoeken. Minister Deneke betreurde het dat Nederland niet tijdig in kennis is ge steld van de vissterfte. Volgens het huidige waarschuwingssysteem had het waterleidingbedrijf van Düssel- dorf de Nederlandse autoriteiten di- rekt op de hoogte moeten stellen. Wijnbergen Nog steeds wordt onderzocht hoe het vergif in de Rijn is gekomen. De minister achtte het waarschijnlijk dat een schip» het bestrijdingsmiddel heeft verloren. Ook is het niet uitge sloten dat het gif van de wijnbergen door de regen in de Rijn is gespoeld, omdat het ook in de wijnbouw wordt gebruikt. De verantwoordelijken voor de be smetting van de Rijn zullen rekening moeten houden met een strafproces en een enorme eis tot schadevergoe ding. De schade, die in de miljoenen WEERT - De familie van de "°5. overeien' ïopjl-jarige J. van de Moosdijk. die zon- ag tengevolge van een verkeerson- er' eval om het leven kwam. heeft zijn eide nieren voor transplantatie ter ge eschikking gesteld. De organen zijn gisteren per heli- opter overgebracht naar een zieken- ist< uis in Duitsland en naar het akade- '"Si. ïische ziekenhuis te Leiden. Het kleinste muntstuk in Enge- ind. de halve penny, wordt uit de irculatie genomen. Na 31 juli zal de nunt, die nog geen twee Nederlandse enten waard is, geen wettig betaal- liddel meer zijn. Prijsreis Ut A bl rol ho we Jc B oi; ,en. De heer J. van XJden uit Boekei bij wie drie maanden lang de hoofdprijs in de SUS-loterij in „latente" vorm aanwezig was. en gisteren met „een schok der her- kenning" het geluk ontdekte, is va spoorslags naar het Sufahoofd- iver kantoor in Rotterdam vertrok- >ngj ken om er de prijs in ontvangst n <j te nemen. Hij telde het bedrag, 250.000 gulden, maar niet na. Op de foto het echtpaar Van Uden maar de schade aan de visstand in het stuk Rijn dat door de deelstaat Rijnland Westfalen loopt, wordt al leen al op minstens 2'/s miljoen mark geschat. Het zal vermoedelijk wel drie tot vier jaar duren voordat het- visbestand weer op het normale peil is. Probleem Het grootste probleem van het ogenblik is evenwel, wanneer het sig naal "alles veilig" kan worden ge geven. Dat is niet alleen van belang voor de drinkwatervoorziening van vier miljoen mensen in de randstad, maar ook voor talloze andere betrok kenen, die economisch schade lijden door de vergiftiging. Het tempo waarin het insecticide in het water wordt afgebroken, is nog I niet vastgesteld. Wel weet men dat het erg langzaam gaat. Dit is van belang omdat het Rijnwater dat in zee stroomt, bij westenwind 'vastge houden' kan worden of kan worden teruggedreven naar het land en om dat verontreinigd water, dat in het Ijsselmeer terechtkomt, er niet uit stroomt. Dat het Rijksinstituut voor de volksgezondheid zo snel de soort van het vergif heeft kunnen vaststellen, was mede te danken aan het goede geheugen van een van de onderzoe kers. Hij herinnerde zich dat hij en kele jaren geleden ook met Endosul fan werd geconfronteerd. IHij onder zocht toen een monster uit een sloot waarin een boer een instrument, dat voor de verstuiving van het bestrij dingsmiddel was gebruikt, had uitge spoeld, wat eveneens vissterfte tot gevolg had. De mannenmode komt steeds meer in trek. Het Franse huis Perret-Jaunet heeft een impor santé collectie overhemden ge creëerd, die daarvan getuigt. Het materiaal is gedessineerde voile en popline; de coupe is slank, doordat in de taille het over hemd ook prés du corps blijft. (Van onze radio- en lv-redactie) HILVERSUM Van 1 juli tot cn met 8 augustus zal de NOS tweemaal per week, op dinsdag- en donderdag middag via Ned. 1 vakantieprogram ma's uitzenden, ook als het mooi weer (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De PSP'er Wieben- ga heeft gisteren in de Tweede Ka mer geen enkele steun gekregen voor zijn motie, waarin hij de regering verzoekt het overplaatsen van de Centrale Dienst van In- en Uitvoer naar Groningen in nadere overwe ging te nemen. Hij bestreed dat het vestigen van deze dienst in Groningen een wezen lijke bijdrage is tot bestrijding van de werkloosheid daar. Bovendien zouden de belangen van het perso neel (in totaal 180 man) geschaad zijn. Staatssecretaris Van Veen van bin nenlandse zaken maakte nog eens duidelijk dat hij herhaaldelijk gesproken heeft met de Centrale Commissie voor overleg in ambtena renzaken en dat er geen nieuwe be zwaren tegen de overplaatsing waren ingebracht. BRUSSEL Het ministerie van I verkeer in Brussel heeft naast de reeds bekende plannen voor bouw van een atolhaven voor de Belgische kust ten behoeve van mammoettan kers, nu ook een plan in studie voor een drijvende haven in volle zee. Dit plan voorziet in een drijvende haven op 45 tot 50 kilometer uit de Belgische >ust. dat de vorm zou moe ten hebben van een vork met twee tanden. De haven, door een pijplei ding verbonden met het vasteland, zou om een as draaibaar moeten zijn en daardoor steeds in een zo gunstig mogelijke positie ten opzichte van wind en zeestromingen gehouden kunnen worden. Het is een ontwerp van de Leu vense hoogleraar Cuypers en een Antwerpse loods voor reuzentankers, Ghys. Het zou volgens de ontwerpers veel goedkoper zijn dan de ontwor pen havens op de banken voor de kust, geen uitgebreide baggerwerken behoeven en ook geen wijzigingen van stromingen en zandafzetting langs de kust en in de Scheldemond tot gevolg hebben. KROON TAPIJTEN I ®é"S Nieuw bloemdessin geweven in maar liefst 18 kleuren op een fond van beige of fraise. Kamerbreed natuurlijk en van zuiver scheerwol. Warme, echte tinten, oersterk geweven Gripper-Axminster. Bloemdessins, die doen denken aan de paleizen van Versailles. Alleen in een echt wollen tapijt komen zulke briljante kleuren tot hun recht. Een nieuw wollen kroontapijt, gemaakt door de K.V.T. Dus sterk, onverwoestbaar en toch een stuk weelde, dat uw kamer tot uw trots maakt. Des te verwonderlijker is de prijs; 225,- per strekkende meter van 4 meter breed. Van Reeuwijk's service is spreekwoordelijk! Dat wist u toch? Dit Kroontapijt wordt doorVan Reeu- wijk-vakmensen GRATIS gelegd. Zo komt het prachtige nieuwe bloemdessin in de Kroon-collectie het beste tot zijn recht. Van Reeuwijk, de grootste woninginrichting van Nederland AMSTERDAM De 40-jarige eerste jaars student medicijnen, Ni- colaas Z.. die in het Maagdenhuis als gediplomeerd EHBO-er eerste «iulp had verleend, is gisteren veroordeeld tot een boete van 40. De man zei op verzoek van de internist J. A. Groe- nink te zijn gebleven. De intenüst, die als getuige werd gehoord, zei ten volle het streven naar universitaire j hervorming te steunen. „De student en de internist hoor den daar niet", zei de officier. „Daar voor is de GGD". De raadsvrouwe, mevrouw mr. Jesserun d'Oliveira, zei dat de student was opgetreden met een objectieve medische hulpverle ning, een toekomstig arts waardig. Twee studenten die eerder hadden meegedaan aan de bezetting van het Mexicaanse consulaat kregen straffen van zes weken respectievelijk vier weken. Het waren de 22-jarige Ar thur D. en de 20-jarige Nick B„ bei den studenten. UTRECHT De Senaatsvergade- ring van de Rijksuniversiteit in Utrecht op 2 juli zal niet openbaar zijn. Eerst moet helderheid worden ROTTERDAM .OUDE" BINNENWEG 26. TEL. 010-141800 AMSTERDAM STADHOUDERS KADE 3. TEL. 020-160491 HILVERSUM LEEUWENSTRAAT 45-47. TEL. 02150-14565 TILBURG SPOORLAAN 340. TEL. 04250 - 22326 VENLO KONINGINNEPLEIN 46. TEL. 04700-16618 ZUTPHEN GROENMARKT 27-29, TEL. 05750 - 7620, LANGE HOFSTRAAT 1, TEL. 05750 - 5273 verkregen over eventuele vergaderin gen van de Senaat (wellicht openbaar) in het komende cursusjaar. Op de vergadering van woensdag zullen niet de onderwerpen ter sprake komen, waarop de studenten onlangs hebben aangedrongen. Daar om meent de senatus contractus, dat de bijeenkomst een besloten karakter dient te krijgen. Reactie van Willibrord de Graaf, voorzitter van de Utrechtse Studenten Faculteiten: "Ik zal niet verbaasd zijn wanneer velen nu enigszins, gewend aan de openbaarheid op 2 juli rustig naar binnen zullen wande len." Man doodt vrouw en zeven kinderen JERSEY CITY Een 40-jarige kruidenier in Jersey City (New Jersey) heeft vandaag zijn vrouw en zeven kinderen met een jachtmes I gedood. De leeftijd van de kinderen variëren van 9 tot 20 jaar. Het motief is niet bekend. De kruidenier. Rafael Torres, stelde zijn broer telefonisch op de 1 hoogte van zijn daad. MLD MODERNISEERT De uitzendingen beginnen om 4 uur en duren tot 5.10 uur. Begonnen wordt telkens met een kwartier oude komische Franse films, dan volgt een Amerikaanse natuurfilmserie, met veel opnamen van dierenleven in Afrika, Thailand, Japan en Zuid- Amerika. Tussen 4.40 en 5.05 uur is de Doris Day-show te zien: een serie over een moeder die met haar twee zoons (een vader is er niet) van 10 en 16 jaar oud op een Amerikaanse farm woont. Zij heeft haar recalcitrante bejaarde vader in huis en een wonderlijke huishoudster en zoekt bovendien een nieuwe man. Doris heeft dus veel aan 't hoofd. Tot besluit een filmserie van Joop Geesink „Verkenningen in Neder land" in 5-minuten-afleveringen. De ze serie loopt van 8 juli tot en met 5 augustus. Pas geslaagde jongen verongelukt ASSEN Gisteravond i rijksweg 31 in Smilde bij een botsing tussen een bromfiets en een auto de duopassagier van de brom fiets, de 17-jarige Hotse Sijtsma uit Beilen. dodelijk gewond. Het slachtoffer was gisteren geslaagd voor het eindexamen van de christelijke hbs in Assen. Met een groep medegeslaagden was hij op onderling felicitatiebezoek. ZEIST De gemeenschappelijke markt heeft een gunstige invloed op de export van eieren. In de periode januari tot en met mei 1967 voor het totstandkomen van de markt voor eieren voerde ons land 317.9 miljoen eieren uit. In dezelfde vijf maanden van 1969 was deze export j 37,4 procent groter. Dit heeft de voorzitter van het pro- duktschap voor pluimvee en eieren, de heer H. H. Garrelds gisteren mee gedeeld. Het wegvallen van de han delsbelemmeringen had evenwel ook een toenemende concurrentie van België tot gevolg. De export van dit land verdubbelde in dezelfde periode. In mei was de uitvoerwaarde van pluimveeprodukten ƒ59,6 miljoen, 117,7 procent hoger dan in mei 1968. De export van eiprodukten verloopt gunstig. De heer Garrelds uitte ech ter enige bezorgdheid over de import van eiprodukten door West-Duitsland uit de DDR. De uitvoer van geslacht gevogelte is de eerste vijf maanden °P I van dit jaar met 9.1 procent gestegen en tot 67,565 ton. VOOR BABY'S HUIDJE Toen een jaar geleden besloten j werd om het vliegkampschip Karei I Doorman uit de vaart te nemen. I werd het noodzakelijk de aan boord zijnde Trackervliegtuigen te vervan- I gen. Zonder deze drijvende basis was hun vliegbereik niet voldoende voor I langdurige vluchten, die een onder- Oorlogsvliegers 'ni naar Rotterdam (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Canadese en Ame rikaanse oud-oorlogsvliegers zullen begin volgende maand ter nagedach tenis aan de gevallenen uit de Twee de Wereldoorlog geen krans meer leggen bjj het nationale monument op de Dam. Ze doen dit wél by liet oorlogsmonument (Zadkine) in Rot terdam. De Nederlandse afdeling van de Royal Air Force Escape Society heeft hetb esluit hiertoe genomen vanwege r.f»i he* besluit hiertoe genomen vanwege 1 afspeelde na de kranslegging door Canadese oorlogsveteranen. De kran sen werden namelijk door jongelui vernield. Voor dit feit heeft minister (yLuns zijn excuses bij de Canadese iter regering aangeboden. De ongeveer 50 oud-oorlogsvliegers en hun vrouwen betalen dit dank- FRANKFORT De heer J. Mole naar uit Haarlem is gisteren boven West-Duitsland met zijn eenmotorig Cessna-150 sportvliegtuigje ver ongelukt. Het wrak werd in het Taunus-gebergte ten noorden van Königstein gevonden. Men veronderstelt dat de heer Molenaar, die de Cessna zelf be stuurde, boven het gebergte in de wolken is terechtgekomen en de koers is kwijtgeraakt. Het toestel was gisterochtend van het vliegveld Frankfort opgestegen voor een vlucht naar Keulen. Een automobilist ont dekte de ^wrakstukken en waar schuwde de politie. Raad van Leraren was hij minister baarheidsbezoek uit eigen zak. Zij worden c.m. door de Canadese am bassadeur en de gemeentebesturen van Rotterdam en Amsterdam ont vangen. Behalve naar ons land gaan ze ook naar Frankrijk en België. DEN HAAG De Raad van Leraren zal de 24-uursstaking die in diverse steden van ons land door leraren zijn aangekon digd, niet ondersteunen. De raad maakte gisteren dit standpunt bekend na besprekingen met mi nister Veringa en staatssecreta ris Grosheide, waarbij vooral de vertrouwenscrisis aan de orde werd gesteld. Een aantal leraren wil met een 24-uursstaking bij het begin van het schooljaar bereiken, dat in georga niseerd overleg inderdaad wordt on derhandeld tussen de overheid als werkgeefster en leraren als werkne mers. De raad acht staking het allerui terste middel. Het doel is volgens hem niet reëel: de overheid hoort de lerarenorganisaties en stelt maatrege len vast; zij kan door de volksverte genwoordiging ter verantwoording worden geroepen. Tijdens het gesprek met minister en staatssecretaris heeft de raad ook bepaalde wensen naar voren ge bracht. Ten aanzien van de positie van de eerste-graadsleraar bleef mi nister Veringa vasthouden aan de I vastgestelde regeling: de volledige i betrekking van de eerste-graadsle raar wordt niet teruggebracht van 26 op 24 leseenheden Wel wil de mi- nister de nadelen van de nieuwe re geling van het aantal leraarslessen wegnemen. Ontevreden Bepaald ontevreden waren de lera ren over het weinige gehoor, dat zij kregen bij de bewindslieden voor I hun argumenten, waarmee werd aan- getoond, dat de leraren met de invoc- i ring van de mammoetwet een veel I zwaardere taak hebben gekregen. I De argumenten waren volgens de leraren zwaar genoeg om het ak koord over het salaris en de daarin begrepen omvang vap de volledige betrekking open te breken. De mi nister wilde niet verder gaan dan een bereidheid om in concrete, incidente- i le gevallen, bij rooster-technische I moeilijkheden voorzieningen te tref- fen. (Van onze luchtvaartmedewerker) TOULOUSE Vandaag zijn de minister van defensie, W. den Toom. en zijn staatssecretaris, A. van Es, naar Zuid-Frankrijk ver trokken voor de overdracht van de eerste, voor de Marinelucht vaartdienst bestemde, Atlantic, een lange-afstand-patrouille- vliegtuig dat ter vervanging dient van de Tracker. zeebootbestrijdingstoestel toch moet kunnen maken. Na het beproeven van drie types kocht men negen Atlantic toestellen. Een volgorder voor nog drie of zes van deze tweemotorige toestellen is niet uitgesloten. Deze bestelling zou dan volgend jaar worden geplaatst. Samenwerking O De Atlantic is 's werelds eerste vliegtuig dat in internationaal ver band is ontwikkeld en gebouwd. Toen men zo'n tien jaar gelden met de bouw begon, bleek al gauw dat de gecompliceerdheid en de daarmee ge paard gaande ontwikkelingskosten j het noodzakelijk maakten dat voor I de totstandkoming van de Atlantic de nationale grenzen moesten vervallen. Bij de werkverdeling, waarbij Bre- guet hoofdaannemer is, kreeg Fokker ook een flink deel in de produktie. In eerste instantie werden er veertig voor Frankrijk en twintig voor West-Duitsland gebouwd, later negen l stuks voor Nederland en achttien voor Italië. Andere mogelijke klanten I zijn India, Portugal en Zuid-Afrika. j Door de dubbeldeks-romp- constructie (maar ook door de slanke motoren) maakt het toestel een logge I en gedrongen indruk.^ Het bovendek is uitgerust a)« drukcabine en bevat o.m. slaapvertrekken voor de twaalf tot vijftienpersoons bemanning, toi letten en keuken. Er is namelijk op gerekend dat bij lange vluchten steeds een dubbele bemanning aan boord is. Het toestel kan zestien tot achttien uur in de lucht blijven, waardoor een beman- ningjaflossing noodzakelijk is en de andere helft kan gaan rusten. Zij beschikken over de meest geheime en moderne navigatie-, bewapenings- en opsporingsapparatuur, waardoor het vliegtuiginterieur iets weg heeft van een elektronisch laboratorium. Het ruim 43 ton zware toestel kan De nieuwe vlootaanwnnst van de MLD heeft een laag-mid- dengeplaatste vleugel en een acht-vormige- rompdoorsnede. Voor het openstaande bewape- ningsruim bevindt zich de in trekbare radarkoepel. worden uitgerust met alle soorten wapens zowel voor de aanval (torpe do's. dieptebommen, raketten en evt. kernwapens) als voor de verdediging (mitrailleurs en geleide projectielen). Dit wapencompartiment kan eventu eel ook voor vrachtdoeleinden wor den gebruikt, is negen meter lang en anderhalve meter breed. Voorts kunnen in het rustcomparti- ment twaalf extra passagiers worden meegenomen. Andere mogelijk uit te voeren taken zijn het leggen van mijnen, vlootescorte en red- dingsvluchten. Modern Hij was ook bereid om te laten nagaan of zich sinds het salarisak koord 1968 structurele niet voorziene verzwaringen van de lerarentaak hebben voorgedaan. De leraren heb ben de bewindslieden gewezen op de consequenties van dit standpunt: in vijftig jaar is de taak van de leraren niet verminderd, wel verzwaard. Hiertoe wezen de leraren op het feit, dat de- begeleiding van de leer lingen veel meer vergt dan voorheen. Bovendien hebber zij het salarisak koord geclausuleerd aanvaard voor de leraren met een volledige betrek king. De moeilijkheden vinden, vol gens de leraren, hun oorsprong in een onvoldoende fir.anciële en onder wijskundige voorbereiding van de 'ui voering van de mammoetwet. 100 min extra Minister Veringa zei tegen de lera ren, dat de invoering van de mam moetwet sinds 1 augustus van het vorig jaar al honderdmiljoen gulden extra heeft gekost, aanzienlijk meer dan was begroot. Gezien het laatste advies van de SER acht de minister I het niet verantwoord nog meer geld I ter beschikking te stellen. Ondanks de diverse mogelijkheden zal het toestel toch voornamelijk worden ingezet als bestrijder van vijandelijke onderzeeboten. Voor de opsporing van de zich onder water bevindende tegenstander bevat de lange puntige staart magnetische de tectieapparatuur, terwijl de radar koepel onder de romp van de machi ne intrekbaar is uitgevoerd. Dank zij de medewerking van de Franse marine kan onze MLD bin nenkort al beschikken over vier van deze patrouillevliegtuigen, die vanaf hel vliegkamp Valkenburg zullen gaan opereren en worden ingedeeld bij het 321 squadron. In de tweede helft van de volgende maand zullen de eerste twee machi nes naar ons land worden overgevlo gen en In september de derde en vierde. De overige vliegtuigen volgen in de loop van 1970 en begin 1971. Het is voor het eerst in 'de MLD-geschiedenis dat men een van oorsprong Frans vliegtuig in gebruik zal nemen. De Atlantic vliegtuigen zullen de Marineluchtvaartdienst in de komende jaren een moderner aan-< zien geven, in de wedloop tegen het nog steeds uitbreidende aantal Russische duikboten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5