HUURBIJSLAG VOOR DE LAAGSTE INKOMENS m 0LGA Commentaar Langere vakantie voor LO Uw matras Scliütz bepleit van Poolse grenzen AOW'ers ook 1 pet. De Block: prijsstop geleidelijk opheffen p„t u kiezen f 27/50 Het Kwartet Raad voor de Volkshuisvesting Maximum van [900 per jaar Bij inkomens tot j15.500 Stichting van de Arbeid: Voor huizen die na 1960 zijn gebouwd Frankrijk gaat door met raketproeven Ontsporing in de buurt van Oss Nog nader advies over probleem transplantaties bitterkoekjes JAMIN SPRIWf LAATSTE VLUCHT OP 30 JULI •■vlucht vorT15 min.: f 15. - C (volg.-" .ia"" "l°?rr,lond) '°,0°' VO°' 50. - Nieuwe leidse Courant Donderdag 26 juni 1969 - 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 uur (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister ir. Vi F. Schut van Volkshuisves ting overweegt in zijn begro ting -1970 een advies van de Raad voor de Volkshuisvesting te verwerken, dat voorziet in een Huurbijslag voor de laagste inkomens. Voorwaarde is dat ile huurders minstens een zesde (of een zevende deel van hun in komen verwonen. Het gaat om muizen die na 1960 met rijks- kleun zijn gebouwd. Bi j inkomens tol 9500 zou aldus de Raad voor dc Volkshuisvesting, in )ct in april uitgebrachte advies, een lijslag gegeven moeten worden van 1120 tot 900 per jaar. Bij inkomens lot 15.500 zou het maximum 600 kunnen zijn. Daarboven geldt de huurbijslag niet. Over de gevolgen voor de schatkist uaat nog niets vast. Volgens het aó- ries zou de huurbijslag gegeven moe- en worden in de vorm van aanvul- endë individuele huursubsidie. Met ndere woorden: de bijslag moet laar komen waar ze het hardst nodig s. Bij mensen met een laag inkomen lie in een duur huis moeten wonen. oorstander Zoals bekend is minister Schut een ervent voorstander van dit veran- ierde subsidiesysteem. Maar hij wil ie bijdrage die het rijk jaarlijks ;eeft voor de exploitatie van woning- vetwoningen en premiehuizen, lang- amerhand verminderen en de ijksbijdrage ten goede laten komen 'an de mensen die qua inkomen in en te duur huis woneft. Huurhuizen zouden op den duur oor de werkelijke kostprijs ver- luurd moeten worden, met dien ■erstande dat de laagste inkomens- jenieters dan aanmerkelijke steun ran het rijk krijgen. Een langdurig iroces, dat zou kunnen starten na het ndienen en goedkeuren van de be- roting 1970. De Raad voor de Volkshuisvesting id viseert de minister in ieder geval e starten met dit systeém van aanvul- ende huursubsidie voor de bewoner. )e bijslag moet komen bovenop de estaande subsidie. Dat zou het rijk p enige honderden miljoenen gill ens komen te staan. In politieke (ringen verwacht men. dat elders in ie begroting van Volkshuisvesting ompensatie gevonden zal moeten i/orden. oorbeelden Als de voorstellen van minister ichut worden aangenomen, zou ie- nand die 6500 verdient en per jaar neer dan 900 verwoont, in aanmer ing komen voor bijslag. Hij krijgt dan 0 pet terug van wat hij meer ver- voont dan ƒ900 tot een maximum ran 900. Iemand die ongeveer 10.000 ver- iient en minimaal ongeveer 1560 erwoont, krijgt 75 procent van zijn neerdere huur terug tot een maxi- num van 600.-. Wie f 15.500 verdient moet mini- naai 2500.- per jaar verwonen, 'oordat hij in aanmerking komt. De grens van 15.500 hoeft niet rast te liggen maar zou gewijzigd tunnen worden al naar gelang de [estegen kosten van levensonder- loud. De Raad voor de Volkshuisvesting leeft dit advies uitgebracht op ver wek van minister Schut, die iets wil de doen tegen zo langzamerhand on betaalbare huren van nieuwe huizen. HAMBURG Klaus Schiilz, de Westberlynse burgemeester die on langs in Warschau besprekingen voerde heeft in Die Zcit gepleit voor erkenning van de Oder-Neissegrens met Polen. Wil men permanente Vrede in Europa, dan moet men de werkelijke feiten accepteren, aldus Schütz, die meent dat het geen zin meer heeft te wachten op een vredesverdrag. PARIJS De Franse proeven met raketwapens die met atoomkoppen kunnen worden uitgerust, gaan voort. Gisteren is vanuit een ondergrondse lanceerplaats in het oefenterrein van de Landes een strategische raket ge lanceerd, die een bereik had van ruim 3800 kilometer. De proefneming zou geslaagd zijn. In 1970 zal een lanceringsplaats in het zuiden van Frankrijk worden voltooid. Hierdoor zullen de Mirage-4 vliegtuigen, die atoomwapens kunnen vervoeren, maar waarvan het bereik beperkt is, geleidelijk aan worden te ruggenomen. De eerste Franse onder zeeboot, die door atoomkracht wordt aangedreven, heeft gisteren voor het eerst onder water gevaren. Door eeuwen trouw: Geen komplot in West-Irian DEN HAAG Vorige week werd in Djakarta bekend gemaakt, dat de Indonesische autoriteiten op West- Irian een komplot hadden verijdeld, dat gericht was tegen het leven van een aantal belangrijke functionaris sen. De Stichting door de eeuwen trouw deelt ons mee over aanwijzingen ie beschikken, dat dit komplot nimmer heeft bestaan. „Zo er in dit verband sprake is van een samenzwering, dan is die beraamd door de Indonesische propagandadienst met als tweeledig ties te compromitteren-; 2. het Indo- doel: 1. bepaalde personen en instan- nesische optreden op West-Irian een aureool van integriteit te verschaf fen", aldus de stichting. 1 „Door de eeuwen trouw" is van plan de Nederlandse regering te verzoeken al het mogelijke te doen om te voor komen, dat dit zg. komplot tot schijn processen leidt, waarvan onscbuldi- I gen het slachtoffer worden. Trefpunt van eeuwen Als compensatie van het wel efficiënte, maar veelal kleurloze moderne levenspatroon, droomt de mens zich graag terug in het nabije of verre verleden. En om de tijden van puurheid en inge togenheid tastbaar op te roepen of zich vast te klerrOmen aan vertederende attributen van ge lukkigere?) eeuwen, met een vleugje commerciële aroma, or ganiseert men jaarlijks een ma nifestatie van historische kleino diën ofwel de kunst- en antiek beurs. Gisteravond werd deze (voor de 21ste maal) geopend in de Prinsenkelder in Delft. Voor meer details zie elders in dit blad. (Van onze parleraentredaclic) DEN HAAG AOW-, AWW- en WAO-trekkers krijgen binnenkort een uitkering ineens van één progei.t, omdat ook de werknemers de hogere pryzen uit een uitkering ineens zullen gaan betalen. Bovendien zullen de maandelijkse uitkeringen vermoedelijk stijgen. Dit wordt meegedeeld in de memo rie van antwoord op het wetsont werp tot verlaging van de suiker accijns dat vandaag in de Tweede Kamer wordt behandeld. Minister Roolvink van Sociale za ken herinnert verder aan zijn toe zegging in de Eerste Kamer dat de sociale uitkeringen zullen worden op getrokken als de lonen aanzienlijk zijn gestegen. Waarschijnlijk zal een beslissing over een extra-verhoging van de aow volgende maand vallen. Minister Witteveen meent dat het voorstel tot verlaging van de sui keraccijns voor de laagste inkomens gunstig is. UTRECHT Door nog onbekende oorzaak zijn vannacht bij Oss op de lijn Den Bosch-Nijmegen drie wagens van een goederentrein ontspoord. Eén ervan kantelde. Door dit ongeluk was tussen Ravenstein en Oss geruime tijd geen treinverkeer mogelijk. Rei zigers werden met bussen vervoerd. (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Geleidelijke spreiding van de vakantieperiode in een aantal gebieden en bedrijfstakken van ons land over een reeks van jaren is het doel van een schema voor zes jaar dat de Stichting van de Arbeid aart minister Roolvink heeft voorgelegd. i Het stichtingsbestuur wijst er ech ter op dat het aantal vakantiegangers steeds toeneemt. Op den duur zal dit ertoe moeten leiden dat de bedryfs- vakanties over een langere periode dan zes weken worden gespreid. Het bestuur van de stichting geelt minister Roolvink in overweging een gedachtenwisseling te bevorderen j over een mogelijke verlenging van j de zomervakantie voor met name het lager onderwijs. Hoewel de vorig jaar verwachte moeilijkheden door het samenvallen van het begin der schoolvakanties in Noord-Rijnland-Westfalen en ons land zich nauwelijks hebben voorge-. daan. blijft het bestuur van de Stich ting erop aandringen in de toekomst ook tot internationale afspraken voor vakantiespreiding te komen. DEN HAAG Nadat gisteren staatssecretaris dr. R. J. H. Kruisinga van het Rode Kruis het interim-rap port over de Droblemaliek inzake or- gaantransplantaties luid ontvangen, heeft hij dit een bijzonder nuttige bijdrage 'ot de oplossing van deze kwesties venoemd Hij verzocht de permanente com missie van de gezondheidsraad die hel rapport samenstelde. de inhoud ervan in de noe nader aan hem uit ic brengen dviezen over de transplan- tatieproblamatiek te willen betrek ken. Voor volgend jaar ziet dit schema er j als volgt uit: 1 Van 29 juni t/m 11 juli Neder- L land bezuiden de grote rivieren. 9 van 13 juli t/m 25 juli het wes- ten van Nederland en de metaal industrie. O Van 27 juli t/m 8 augustus het oosten en noorden plus de bouw en nevenbedrijven en de textiel industrie. Het bestuur van de stichting geeft in beginsel de voorkeur aan regionale vakantiespreiding, omdat deze betere mogelijkheden geeft om gezinnen, waarvan de werkende leden in ver schillende bedrijfstakken werkzaam 1 zijn. tegelijk met vakantie te laten gaan. Dank zij cie medewerking van vrij wel allo gemeente- en schoolbestu ren beginnen de schoolvakantiès in de meeste gevallen nu op een zodanig tijdstip, dat deze geen belemmering meer behoeven te vormen voor hel spreidingsschema. Egvpte w il lianriel met de EEG BRUSSEL Minister Machmoea Riaad van buitenlandse zaken van Egypte icefl in Brussel meegedeeld, dal zijn 'and in juli met de EEG in discussie ral treden over het aangaan van een handelsovereenkomst. Hij verklaarde tot de pers, dat de oorlog in net. Nabije Oosten niet zou eindigen, voordat Israël zich uit de bezette gebieden had teruggetrokken. Riaad heeft in België evenals in an dere Europese landen getracht de Arabische positie in het conflict Egypte-Israël toe te lichten. Sociaal advies TAE Sociaal-Economische Raad pro- beert in de laatste weken voor de vakantie zijn programma zoveel mogelyk af te werken. Kwam eind vorige week het hall- jaarlijks economisch rapport gereed, gisteren werd het advies aan de re gering gepubliceerd over tegemoet komingen aan bejaarden en zelfstan digen, die tot de financieel zwakkere groepen behoren. De SER wil de zelfstandigen beneden een bepaald inkomen een beter recht op kinderbijslag geven voor de eerste twee kinderen: op dit moment gel den hierbij inkomensgrenzen die ge durende vele jaren niet verhoogd zijn. zodat er voor deze kleine zelf standigen duidelijk een achterstand bestaat. Het is juist dat zowel de grens voor kinderbijslag aan het eer ste kind als aan het tweede kind wordt verhoogd. De kinderbijslag is indertijd welis waar ingevoerd als inkomenscorrec tie voor werknemers, maar wanneer men bij zelfstandigen te maken beeft met inkomens die niet hoger konten dan het wettelijk minimumloon, is het een zaak van sociale rechtvaar digheid dat ook deze mensen voor genoemde kinderbijslag in aanmer king komen. Niet minder gelukkig is hel voorstel van de SER om financieel tegemoet te komen in de lasten van zieken fondspremies voor bejaarden en kleine inkomenstrekkers. Deze premies dreigen volgend jaar in sommige gevallen dc honderd gulden per maand te naderen. Een subsidie op deze premie voor genoemde groe pen is zonder meer billijk en zal waarschijnlijk in vele gevallen grote financiële zorg wegnemen. Er zijn in ons land altjjd nog vele ouderen boven de 65 jaar die niet veel meer inkomsten hebben dan de AOW-uitkcringcn, cn zelfstandigen die mol moeite de ziekenfondspremie kunnen betalen. Een sociaal beleid zal in dc eerste plaats gekenmerkt moeten worden in het beschermen van dc zwakken: daarom is dit SER-advies ccn goed advies. De extra-kosten, die het voor de regering meebrengt, mogen geen reden zijn. aan hel advies te knab belen. Er staan dunkt ons op de rijksbegro ting wel minder dringende uitgaven. JERUZALEM Een aantal huizen rond de klaagmuur in het oude stadscentrum, bewoond door Ara bische gezinnen, is gisteravond ont ruimd ioor honderden Israëlische militairen en politiemannen. De hui zen maken deel uit van de wijk. die vorige *.veek vrijdag werd getroffen door twee ''omexplosies, morgen 250 gram van 92 voor 82 niet te geloven voor diO prijst In de stad Omaha in de Ameri kaanse staat Nebraska hebben zich woensdagavond in de negerwijk op nieuw ongeregeldheden voorgedaan. Groepen jonge negers trokken brandstichtend en plunderend dooi de straten. In één straat is meer dan de helft van dc huizen in brand gestoken. De moeilijkheden begon nen dinsdag nadat een blanke politieman een 14-jarig negermeisje had doodgeschoten. De mode verslijt meer kle ren dan de mensen. SHAKESPEARE ..Wij \t-rvelen ons niet. Tommy pro- beert li«-i nijlpaard te laten geeuwen." Strandweer Een rug van hogedruk gaat weer zonniger weer brengen. Morgen later iets meer bewol king, maar overwegend droog. Zwakke tot matige wind tussen zuid en zuidwest. Temperatuur 18 tot 20 graden, zeewater 16 gra den. Vooruitzichten: Nog niet geheel vrij van zwakke storingsfronten, maar beter strandweer dan in de achter ons liggende dagen. Barometerstand: heden 10 uur 76,4 cm (1018 millibar), stijgend. HET WIER DE BILT Na het wegtrek ken van een depressie boven de Noordzee in zuidoostelijke rich ting kwam ons land geleidelijk onder invloed van een rug van hoge luchtdruk die over de Britse eilanden naderde. Deze rug van hoge luchtdruk maakt deel uit van een hoge- drukgebied nabij de Azoren en strekt zich over zuidwest Europa uit. Intussen is in het zeegebied tussen IJsland en Ierland een depressie aangekomen. Een bij behorend frontensysteem nadert, langzaam vanuit het westen ons land, zodat morgen dé kans op buien weer toeneemt. Voor het front uit wordt met zuidelijke winden tamelijk warme lucht aangevoerd. Vooruitzichten voor zaterdag: Tijdelijk zonnis, later weer toe nemende kans op regen met da ling van temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: voor zaterdag. Aantal uren zon: 2 tot 8: min. temp. van ongeveer nor maal tot 3 graden boven nor maal: max. temp. omstreeks nor maal: kans op een droge periode van minstens 12 uur 60 procent; kans op een geheel droog etmaal 40 procent. Zon en maan 27 Juni: 4.21 - 21.04: 19.09 - 1.33. 29 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister De Block van Economische zaken heeft gisteren de Tweede Kamer meegedeeld, dat dc prijsstop niet lang ongewijzigd meer zal be staan. Forse prijsstijgingen voor grondstoffen in het buitenland maken hel verbod tot doorberekenen van externe kosten knellend. Hij is dan ook bezig met een beschikking dié het mogelijk maakt dat bedrijven tot op zekere hoogte deze kosten mogen doorbere kenen. Er is al overleg met bepaalde bedrijven die drei gen in de rode cijfers le komen. Op den duur zullen de kosten die voortvloeien uit gestegen grondstoffen - prijzen algemeen mogen worden doorberekend. Op dal moment is er echter ook een zogenaamde calcu latiebeschikking waarbij bedrijven verplicht zijn inzicht te geven in hun wijze van prijsberekening. Het plan van de a.r. Goudzwaard om geleidelijk tot herstel van de toe stand van voor de prijsstop te komen, sprak hem aan. De regel dat bedrij ven hun prijzen mogen verhogen zo dra zij in de rode cijfers terecht drei gen te komen, zal dan weer gelden. De heer De Block zei wel dat hij ..verantwoord zal aarzelen" voordat hij de prysstop helemaal opheft. Ket juli-cijfer van de kosten van levens onderhoud zou voor hem een aanwij zing kunnen zijn dat hij langzaam in die richting kan gaan werken. Maar hij kon nu wel zeggen dat het nog te vroeg is om te zeggen dat de infla tie bedwongen is. De bevoegdheid tegen aparte be drijven prijsmaatregelen te nemen, waarop de socialiste mevrouw Brau- tigam had aangedrongen, meen de de minister niet nodig te hebben om een slagvaardig beleid te kunnen voeren. Als één belangrijke onderne ming niet in de pas loopt, staat niets een prijsstop voor de hele sektor in de weg, zei hij. Mevrouw Brautigam had toch wei nig vertrouwen in deze minister en zei een initiatief-wetsontwerp te overwegen als zij uitgerust was van de parlementaire vermoeienissen. Minister De Block: „Mevrouw Brau tigam onderschat de toewijding en het fanatisme van deze aarzelende minister". j O f 45. - - (boven havens ®n Europoort) ,ype x/lucht van /2 uur. m*.vlucht van uur. vliegen over totaol voor 3 pers. totaal voor 3 P«" f 8J'5° 3 pers: f 150. Om moeilijkheden mei de indeling te voorkomen is het nodig dal u zich met z'n drieën v n vlucht opgeeft. Het is ook veel gezelliger: U komt ol'ijd bij elkaar te zitten. MADRID Spanje zal vanaf mor gen dc veerdienst tussen Gibraltar en Algeciras stopzetten. Daarmee zijn dan alle verbindingen tussen Gi- j braltar en Spanje verbroken. Dit zei I gisteren een woordvoerder van de i Britse ambassade in Spanje. i Deze KWARTET-rondvluchten (alleen op woensdogen en zoterdogen) worden georganiseerd vonuit Luchthoven Rotterdom en zijn olléén voor KWARTET-obonnees Er wordt gevlogen met ervoren verkeersvliegers, die geen dolle stunts uithalen moor u in een modern, comfortabel vliegtuig loten genieten von deze fascinerende ervaring Terwijl men op z'n beurt wacht is een gezellig restaurant en een zonnig terras ter beschikking, vonwaor men het of- en oonvliegen kan volgen. Alle gewenste inlichtingen over lijndiensten of over leren vliegen zijn ter ploatse te krijgen. Aan het eind van de vlucht wordt u als herinnering een Oorkonde overhondigd. Uiterlijk twee dagen voor u oan de beurt bent krijgt u de instapkaart thuis. Koop'm en win'* tl. 1.000.-

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1