.Duizelend genieten op de 21ste Antiekbeurs Donor voor transplantatie alleen na toestemming A. M. de Boo: Zuid-Afrika moet weten hoe wij erover denken ..Geen bezwaar' is niet voldoende Parijs in klein bestek Aardgasexport in 1990 minder ■ft MÉM Ook nu trefpunt van eeuwenoud vakmanschap Russische benzine in witte pompen Onrust onder de kunstenaars wordt onderschat 13 DONDERDAG 26 JUNI 1969 (Van «en onzer redacteuren) DEN HAAG Bij orgaan transplantaties moet de donor of moeten zijn nabestaanden te voren uitdrukkelijk bij voor keur schriftelijk toestemming De manifestatie Parijs in Em- meloord om te laten zien, dat de Noordoostpolder zijn cultu reel mannetje wel kan staan is gisteren feestelijk geopend, o.a. met medewerking van Les Echassiers Landais, die op- De Deel (tijdelijk de Place de VEtoile) optraden. voor uitname van een orgaan uit het stoffelijk overschot heb ben gegeven. Het is onjuist er van uit te gaan, dat uitname van I een orgaan altijd geoorloofd zou zijn, tenzij er bezwaren zouden zijn van de overledene of van zijn familie. Aan het z.g. toestemmingssysteem en niet aan het geen-bezwaarsysteem moet dus de voorkeur worden gege ven. zo blijkt uit het heden aan staatssecretaris dr. R. J. H. Kruisinga aangeboden interim-rapport van de commissie Orgaantransplantatie van het Nederlandsche Roode Kruis. Vrije beslissing Het beschikbaar komen van transplantable organen zou bij het toestemmingssysteem minder kunnen zijn. doch men heeft hier met een principiële zaak te maken, aldus het rapport, dat alle nadruk wil leggen op de vrije beslissing van de mens om na zijn dood al of niet zijn li chaam ter beschikking te stellen van de medische zorg voor de medemens. Op het ogenblik is het niet reëel aan te nemen, dat onder de bevolking de wil leeft, organen na de dood af te staan. Zo lang dat hel geval blijft, kan van het geen-bezwaarsysteem geen sprake zijn. De kring van nabestaanden die het recht tot beslissing hebben, moet al dus het rapport, om praktische rede nen beperkt zijn. In volgorde van belangrijkheid zou dat recht moeten worden toegekend aan de overleven de echtgenoot of echtgenote, de meerderjarige kinderen van de over ledene. de ouders, de volle broers en zusters. Getuigen Bij voorkeur zal toestemming schriftelijk moeten worden gegeven. Is dat in alle redelijkheid niet moge lijk. dan zou kunnen worden volstaan met een mondelinge toestemming in aanwezigheid van twee getuigen, liefst artsen. De behandelende arts van de donor zal voorts geheel onaf hankelijk moeten zijn van het transplantatietearh. In een bijlage van het rapport wordt een overzicht gegeven van het totale aantal transplantaties. Daarvan is de lijst harttransplantaties de langste. Deze lijst, die medio april werd afgesloten vermeldt in totaal 130 harttransplantaties in de wereld. Op die datum waren nog 30 van de „ontvangers" in leven. De langst le vende is Blaiberg, die op 2 januari 1968 een nieuw hart kreeg. Van de overlevende 30 kregen 23 in de loop van vorig jaar een ander hart. In nader overleg tussen het Rode Kruis en de commissie Orgaan transplantatie die dit interimrapport uitbracht zal nog worden vastgesteld aan welke van de overige aspecten van het veelzijdige vraagstuk van de orgaantransplantatie prioriteit in de verdere bestudering moet worden ge geven. DEN HAAG Als er geen grote vondsten meer gedaan worden, zai Nederland omstreeks 1990 zijn aard gas-exporten moeten gaan beperken. Dit is het gevolg van het feit. dat de exporttoename veel sneller verloopt dan de prognoses aangeven. In 1969 bijvoorbeeld bedroegen ze 17 miljard kubieke meter, terwijl er tien mil joen minder voorzien was. Dit is meegedeeld op een persconferentie van de energie-commissie van het Europees parlement. Duidelijk is geworden, dat de Ne derlandse aardgasvoorraden onvol doende zijn om penetraties op Ame rikaanse schaal te bewerkstelligen. Geen volledig overzicht hebben de leden gekregen over de prijsverschil len van het gas. dat aan Nederlandse en Duitse verbruikers geleverd wordt. Een beeldje, voorstellende Anna te Drieën, afkomstig uit Schwa- ben uit het begin van de 16e eeuw. Oude polychromie. Familieportret met drie kinderen van Jan Steen. Leiden (16261679). Het paneel is 63 x 47 cm groot en werd onder meer geëxposeerd op de- tentoonstelling .Mei kind in de Noord-Nederlandse kunst" in het Singer Museum te Laren. Sierlijk en lieftallig in al hun pure eenvoud zijn deze ste nen beeldjes van twéé Chinese danseresjes. Zij zijn af komstig uit de T'ang-perxode van 618907. De resten poly chromie oorspronkelijk aangebrachte verf zijn duide lijk zichtbaar. ,-tg| ÉPP»-. Minimumdagloon voor werkloze i 100 pet. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG WD. Boerenpartij. SGP en de heer Kronenburg stemden gisteren in de Tweede Kamer tegen het wetsontwerp, dat de minimum- dagloonuitkering voor werkloze kost winners die rondom het minimumin komen zitten, tot 100 procent van hun laatst verdiende loon garandeert. Het argument van de VVD'er Riet- kerk was dat de optrekking van 80 naar 100 procent het misbruik van de sociale ui keringen in de hand werkt. Voor de hogere inkomens tot ƒ20.000 blijft het minimumdagloon 80 procent van hun laatst verdiende j loon. De heer Rietkerk had ook die 80 procent voor jeugdigen wat naar beneden willen halen. MCDIVITT NIET MEER OMHOOG HOUSTON James McDivitt. de man van de Apollo 9, heeft besloten niet meer aan ruimtevluchten deel te nemen. McDivitt kolonel bij de Amerikaanse luchtmacht is 40 jaar. Hij zal zich voortaan bezighouden met het leiding geven bij bestuderin gen van landingen op de maan. In die functie zal hij verantwoordelijk zijn voor bepaalde beslissingen in verband met de komende reis van de Apollo 11 naar de maan in juli. it Nationale afleiding: sport it Nationaal trauma: apartheid DELFT ,.*t Is gewoonweg alsof je een klap met een antieke-.knots op je hoofd krijgt", zei iemand, die daarmee zijn verbijstering tot uitdrukking wilde brengen over de duizelingwekkende indruk die de 21ste oude Kunst- en Antiekbeurs op de bezoeker maakt. f Het is weer een door 28 antiquairs bijeenge brachte indrukwekkende verzameling van schilde rijen. gobelins, tapijten, glaswerk, aardewerk, por selein. juwelen, meubels, emailleerkunst en sculp turen en dat alles in de daarvoor zo uitstekend ge schikte sfeer die het oude Prinsenhof ademt. Een ding hebben alle voorwerpen gemeen: ze zijn allen destijds of dat nu drie of tien eeuwen lier is. door hun makers met de grootste ambachtelijke liefde vervaardigd en is het dat wat deze voortbren- 6elen van de menselijke geest en hand zo hijzonder aantrekkelijk maakt? Men is het er in elk geval unaniem over eens dat ook deze 21ste Antiekbeurs weer onvergetelijk is en zoveel stof biedt om te genieten, dat men er dagen zou kunnen zoek brengen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Meer contacten met Zuid- Afrika. Het Tweede-Kamerlid voor de CHU drs. A. M. de Boo, pas terug van een drie weekse reis door Zuid-Afrika als lid van een groep jonge politici, is er vast van overtuigd dat het de methode is om de Zuidafrikaanse blanke gemeenschap uit het isolement te halen. „Niet alleen de gekleurde bevolking moet opgevoed worden tot een hoger beschavings peil, ook voor blanken zou het nuttig zijn kennis te maken met de moderne denkstro men in de wereld. Ze moeten weten hoe anderen over hun problemen denken."' Het is niet moeilijk de heer De Boo over zijn ervaringen daar aan het praten te krijgen. Het stroomt eruit. Niet dat hij zich nu ais kenner beschouwt, maar zijn opvattingen over de apart heid hebben zich wel verdiept na de vele gesprek ken met blanken, gekleurden en Bantoes. Hij blijft een principieel tegenstander van d» apartheid, maar kent nu wel uit eigen ervaring het Zuidafrikaanse dilemma en ook het vele dat voor de gekleurde bevolking gedaan wordt. CONTACTEN Contacten dus. ..Je moet goed begrijpen, wat zijn die boeren eigenlijk. Na dat Malan het zaakje van de Britten heeft overgenomen, zijn ze op hun boer derijen blijven zitten, geestelijk zeer sterk geïso leerd met een uitermate beperkte belangstelling Er is dan ook een duidelijk verschil in mentaliteit tussen de Engelssprekenden en de Nederlandstali- een. De eersten willen wel nuances in het beleid aanbrengen, hoewel ze geen wezenlijk alternatief hebben Dat biedt Helen Suzman met haar Progres sieve Partij wel" Geen boycot, zegt De Boo. dat maakt de zaak alleen maar erger. ..Het enige dat misschien indruk zou maken, is een weigering aan sportmanifestaties deel te nemen. Dat pikt ze zwaar. Ze praten de hele dag over niets anders". Twee goden zijn er. de god van de sport en die van de zondag. De nationale afleiding heet rugby, cricket, soccer of tennis. „Wat wil je in een land waar ze geen televisie hebben". Geen zondagsport. men kent daar de Britse sportzaterdag. ARGUSOGEN Naar Nederland wordt met argusogen gekeken. Zegt men hier iets vervelends over de apariheid. dan trekt men zich dat in Zuid-Afrika onevenredig zwaar aan. „En dan praten ze steeds maar weer over stamverwantschap. Ik heb het herhaalde ma len gezegd: mensen, jullie kunnen dat nu wel zo voelen, maar stamverwantschap is politiek een irre levant feit". De heer De Boo heeft weinig woorden nodig om -'ie houding van de kerken daar tegenover hei pro bleem van de apartheid te beoordelen. „Belabberd". Maar ook: ..Een man als ds. Landman, de scriba van de synode der Nederduits Gereformeerde Kerk. verwerpt de theologische en biologische verklaring van de apartheid. Hij zei: „Ik vind de kleine apart heid weerzinwekkend". Dat heb ik hem letterlijk horen zeggen. Blijft de vraag waarom hij zich dan niet verzet, aangezien de algemene mening is, dat Drs. A. M. de Boo grote en kleine apartheid'onlosmakelijk met elkaar verbonden zijn". GEWETEN „Ds. Beyers Naudé vertegenwoordigt wèl het christelijk geweten van Zuid-Afrika. Hij kan ook objectief de grote apartheid, het onderbrengen van de Bantoes in eigen streken, de zogenaamde thuislanden, beoordelen. Daar zitten bepaald ook wel goede elementen in. Maar dat wist niet uit dat de grote apartheid nooit zal slagen, want er zullen in het blanke gebied altijd negers nodig zijn. Vijf miljoen ongeveer, die zal men burgerrechten nooit kunnen onthouden". Terug naar de kerken. Een voorbeeld hoe men in bepaalde kringen de apartheid bekijkt. „Begrijp me goed", aldus de heer De Boo. „het is gechargeerd en zeker niet representatief voor heel Afrika. Onze delegatie werd uitgenodigd op een avond van de Gereformeerde Gemeenten in Zuid-Afrika. Een volstrekt geïsoleerde groep, die denkt dat het blan ke volk een door God gezonden volk is met een beschavingsopdracht. Een van de aanwezigen, een predikant, ds. Kru- ger, zei dat hij de bevestiging daarvan vond in het feit. dat op het moment dat de kwestie- Zuid-Afri ka in de VN ter sprake kwam, de aandacht van de wereld weer werd afgeleid door verheviging van de oorlog in Vietnam of de honger in Biafra. Dan ga je toch wel denken". „Dat zijn ook de mensen die de stamver wantschap verheerlijken. Ze zeiden: we moeten het hebben van immigranten. Stuur ons mensen maar dan liefst van gereformeerde huize". GELADEN „Een meneer B. Goedhart. Nederlands journa list nu van de zuidafrikaanse radio, hield daar een walgelijk ultra-reactionair verhaal. Onverteerbaar, we hebben er ook tegen geprotesteerd. De stemming raakte geladen, maar men meende toch de avond bevredigend te moeten besluiten door gezamenlijk een vaderlands lied te zingen. Dat zou wel een psalm worden, maar nee: Piet Hein. Moet je je voorstellen Heeft hij nu de indruk gekregen dat men daar chaos verwacht? „Ik geloof niet dat die er komt. Materieel krijgt men het beter. Ook de Bantoes krijgen meer loon, betere huizen. Daar kweek je geen revolutionair klimaat mee. Er worden veel vergelijkingen met Nederland getrokken, maar op dat punt gaat de vergelijking wèl op. Van de Ne derlandse arbeider, die het veel beter heeft dan vroeger, gaat weinig revolutionairs meer uit. Dat moet komen van de intelligentsia en van de kun stenaars". FEILLOOS Nog een oorzaak dat er geen chaos komt: de feilloos werkende veiligheidsdienst onder leiding van generaal Van den Berg, die ook over het wette-1 lijk kader beschikt om mensen die zich daadwerke lijk bezighouden met het organiseren van de an-l ti-apartheid, „kalt te stellen". „Op een fijnzinnige manier worden ze buiten de circulatie gehouden door huisarrest of het intrek ken van het paspoort. Ze slaan de mensen echt de, hersens niet in". ..Apartheid is het nationale Zuidafrikaanse trau-i ma", meent Kamerlid De Boo. Maar toch. er is een innerlijke twijfel aan het eigen beleid. „Als je ze vraagt: wat gaat er over 25 jaar gebeuren, dan weten ze het niet. De volgende generatie zal het; wel uitmaken, zegt men. Dat is toch ook een teken van zwakte, niet?" Wordt er inderdaad veel voor de Bantoes ge daan?" Ja, erg veel. maar dat wordt gedeeltelijk; weer gecompenseerd door de goedkope arbeid. De blanken die in Transkei werken, zijn geen rotjon- gens en ze doen het uit overtuiging. Toch zal de investering nog groter moeten zijn. De oplossing' zou ook kunnen zijn: industrieën In de thuislanden; zelf en niet aan de grens. Maar blanken mogen niet| in thuislanden investeren, hoewel daar nu enige verandering in schijnt te komen". ONMOGELIJK „Ik geef toe. dat die mensen soms moeilijk in het patroon zijn in te passen. Het one-man-one- votesysteem is onmogelijk van de ene op de andere dag te realiseren. Maar een zekere vorm van inte gratie is onontkoombaar". Drs. De Boo heeft met iedereen kunnen spreken. Alleen Sobukwe, net terug van Robbeneiland en nu onder huisarrest, kreeg hij niet Ie zien. Hij wilde er een paar dagen langer op eigen kosten voor blijven, maar nee. Zonder opgaaf van redenen. j Is zijn mening na het bezoek aan Zuid-Afrika'nu, veranderd? „Nee, we wisten allemaal heel goed wat er aan de hand was. De hoofdredacteur van Trouw sugge reerde dat wij een uitzonderingspositie in onze par-' 1ijen zouden innemen. Wat weet hij daar nu van? Hij kent ons niet eens. Ik heb ook heel duidelijk bij het afscheid gezegd hoe wij erover dachten en daarbij niet vergeten dat' er ook positieve dingen zijn. Daar was iedereen van onze groep het mee eens". J Hoewel op schilderkunstig terrein in de loop der jaren de zeer bijzondere werken schaarser worden, valt er toch hier weer heel wat te zien: een sober stilleven van Simon Lut- tichuijs (1610-1662) in fonkelende, rijke tinten; een jongens kop, van Jacob van Oost (1601-1671). Wie zei dat de 17e-eeuwers geen na tuurlijk aandoende kinderen konden schilderen, maar slechts ouwelijke miniatuur mannetjes en vrouwtjes op het doek zetten? Hier is het ge zicht van een heel gewone kwajon gen, zó van de straat weggelopen. Dan is er een meesterlijk stilleven van een tot nog toe onbekende Frans man of Noord-Spanjaard. Het is zo maar een man met eie ren, een paar bossen prei, wat vis, eigenlijk hoogst onbevallig op tafel neergesmakt, maar wie de glashelde re lichtval ziet. de ongekunstelde en toch zo deskundige compositie, weet meteen dat er een meester aan het werk is geweest. Dit doek behoort dan ook tot een der successen van de beurs. Vlaamse landschap bleef schilderen. Dit was slechts een greep uit de tal loze doeken, die te bewonderen zijn. Jobsgeduld Torentje En dan is er een Dujardin (1622—1678) in fraaie kleuren, geschilderd in een ietwat soberder trant dan men van deze meester ge wend is, die een landelijk tafereeltje bij een boerenschuur weergeeft. En het doek zou allang zijn verkocht als er op die schuur nou maar niet eer. torentje had gestaan. Elke potentiële koper heeft tot nog toe gezegd: ..Tja. 't is een mooi werk. maar dat toren tje. dat torentje hindert me..." Waar uit bleek dat het esthetisch gevoel werd gekwetst. Er worden ook vragen opgeroepen. Een van de vele: Waarom worden er voor Brueghel's werk thans, zulke ontzaglijk hoge bedragen geboden, als er toch van zijn tijdgenoten even prachtig, soms veel boeiender werk te koop is? Bijvoorbeeld het zo verte derende tafereeltje: De rattevanger van Hamel van de Vlaming Vinke- boons, die zelfs in zijn Amsterdamse jaren de Vlaamse mens in het Ook indrukwekkend zijn meu belstukken uit de tijd van de Vere nigde Oost-Indische Compagnie. Er is een zeldzame en fraaie ebbehouten tafelkast uit Batavia, eind 17e eeuw: van top tot teen uiterst fijnzinnig bewerkt en uit elke van de talloze versieringen spreekt een waar jobsgeduld dat de maker moet heb ben bezeten. Twee geuridons. waarop kaarslantaarns, die een rijke Europe aan in 1760 in Canton liet maken, hebben de eeuwen doorstaan, kwetsbaar als ze zijn, want het emaille op koper is nog breekbaarder dan porselein. Er is een barok speeltafeltje, met ingelegd parelmoeren schaakbord omgeven door onder meer zilveren cn parelmoeren ingelegde motieven. De i maker moet hier jaren aan hebben gewerkt, maar ach. wat zegt dat. als men weet dat de musea stukken be- i vatten, waaraan hun makers hun ge hele leven hebben gewerkt? Een feit blijft slechts, dat men eeu wen geleden aan dit tafeltje zonder meer. plezierige spelletjes schaak speelde en dat wij er slechts eerbie dig naar kijken. Dan is er een unieke verzameling Chinees porselein onder meer het oe- roemde „familie verte" en ze3 Tang Zodiac figuren in een groep van zeer oude. Chinese plastieken. Voorts is er een groot aantal 15e-eeuwse heiligen beelden. waarin de fraaie polychro mie, St. Maarten, gesneden in Noord-Frankrijk, opvalt en een be zoek aan de stand van oude boekwer ken is zeker de moeite waard. DEN HAAG Wie bevoorraadt in Nederland de witte pompen met ben zine? Over deze vraag heeft gisteren de energic-rommissie van het Europees parlement klaarheid willen krijgen. De commissie is drie dagen in ons land en wisselende gisteren van gedachten met vertegenwoordigers van de Shell en de Nederlandse Aardoliemaatschappjj. De commissie heeft geen antwoord gekregen op haar vraag. Vermoedelijk, zo Is opgemerkt, zijn het Russische producten die via een der landen van de gemeenschap in ons land binnenkomen. De commissie brengt vandaag een bezoek aan Pernis. 1 Portret van een jongeling door .Jacob van Oostbrugge (1601— 1671). Het doek is 43 x 33 cm. Nogmaals, het bovenstaande is slechts een kleine, al te summiere greep uit al het interessants en moois en wil slechts een aansporing zijn tot een bezoek aan deze beurs, die dat ten volle waard is. De 21ste Antiekbeurs, die gister avond in aanwezigheid van vele ge nodigden werd geopend door de mi nister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. mej. dr. M. A. >1. Klompe is tot eh met 16 juli geo pend dagelijks van 10 tot 17.30 uur en op dinsdag- en donderdagavonden van 19 tot 22 uur. DEN HAAG Jan Roëde. voorzit ter van ne* nationaal comité Neder land van beeldende kunstenaars, heeft gisteren na een gesprek met minister K ompé eezegd. dat de ernst van de kunstenaarsonrust wordt on derschat. „Misschien denkt men nog wel jaren -e kunnen wachten voor er iets op l»et terreir van het kunstbe leid gebeurt. Dat is niet het geval. Als bepaalde dingen niet zeer spoe dig gebeuren, zullen alle kunstenaars en bloc wegloDen uit de raad voor de kunst." Het NCN had minister Klompé een brief gestuurd waarin het stelde, dat een plan voor de beeldende kunst en voor de cultuur moet worden ge maakt. V ?uwe voorzieningen zullen nodig zijn. Als een van de belangrijkste maat regelen s.elde Jan Roëde het ver plicht stellen van het toepassen van de regeling om 1.5 tot 2 procent van de bouw-om beschikbaar te stellen voor kunstopdrachten. Het NCN wil ook andere bouwactiviteiten, zoals het bouwrijpmaken van gronden voor nieuwe stadswijken, wegenaan leg. bruggebouw en woningwetbouw onder de percentageregeling laten vallen. Omroepbijdragen DEN HAAG Als op 1 juli als gevolg van de herziening van het mi nimumloon de uitkeringsbedragen van AOW en AWW worden gewij zigd zullen eveneens tie vrijstel- linssnormen voor de omroepbijdra gen worden herzien. Dit antwoordde minister Klomné on vragen van het CPN-Kamerlid Wolff.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 13