^ezers aan de macht! David Oistrach groots in verschillende rollen Geldmarkt nog krap Bach-avond in Goudse St. Jan Blazers wisten zich aan akoestiek aan te passen Senaat akkoord met accij lis v erhogiiigen Huib Goudriaan Twee jaar voor mislukte overval Kees van Eersel kreeg de „Prix de Virtuosité" Opheffing hechtenis SJ-lid hepleit Verblijf op de maan geheel op de tv JEAN FOURNET OOGSTTE OVATIE Strciwinsky's Oedipus Rex boeiend vertolkt Zuiver zakelijk WOENSDAG 25 JUNI 1969 De lezer aan de macht! Dit zou het motto kunnen zijn van een Jeventer experiment. Vijfentwintig abonnees bezetten gister morgen de redactie van het Deventer Dagblad. Ze namen de phrijfmachines in gebruik, pakten de telefoontjes aan, gingen p het nieuws uit, kortom ze dwongen de „echte" redactie tot Kdzaamheid. Het was een vreedzame bezetting geweest. Directie en hoofd- edactie van het Deventer Dagblad besloten vorige week gelegenheid van het 100-jarig bestaan de lezers te ver ken eens een krant te komen maken. (lr verscheen een oproep om fcdewerkers op de voorpagina: 'abonnees reageerden. Tenslot- moest een selectie worden ge pakt, omdat de groep te groot (Maandagavond ging de nieu- t redactie aan de slag. Gister - iddag kwart over twee rolde k eerste produkt van de per- jj. Het viel mee. Hoofdredac- ur mr. A. de Vries: „De nei- ng de lezer te onderschatten is ndaaf meer dan ooit gelogen- Foutjes le kritische journalisten ontdekten hun lezers, die nu de touwtjes in iden hadden, ook foutjes. Schate- d werd geconstateerd dat een on- schrift was verwisseld. Abon- -redacteur Jacques Ringel had verhaal geschreven dat in De- ter een honde-elfling was gebo- Hij was er zelfs in geslaagd het atselijk ziekenhuis te laten mee- ken bij het maken van foto's van nodige aantal baby'sWant in ats van hondjes zagen de lezers eravond baby's op de foto bij het ikel met als onderschrift: „Dit is aothentieke opname van de Dal- tische teef van de heer Venema te 'enter, welke 29 mei het leven lonk aan een elfling. Vier hondjes bij de pleegmoeder onderge it". ir werd tussen professionele en iteur-journalisten ook gediscussi- over het plaatsen van Nieuws het vergiftigde Rijnwater on- 'op de voorpagina. Was het niet angrijk genoeg om het als opening bovenaan de pagina te atsen? Vel belangrijk, maar de abon- -redacteuren meenden dat het ar il, waarin de bezetting van de re- tie werd vermeld, voor opening in tmerking kwam. In het gevecht het lood op de zetterij, was toen jnwater vergiftigd" maar hele- al onderop terecht gekomen. Sluapgebrek speelde het gebrek aan slaap mis- ien een rol? Want, met een voor- ildig enthousiasme, gingen een ot aantal van de 25 maandag- ond al op nieuws uit. Het gevolg dat de nacht van maandag op sdag gemiddeld maar twee uur rd geslapen. )e maatschappelijk werker, die de dsvergadering van Deventer sloeg, kwam zelfs helemaal niet in I. Hij begon twaalf uur 's nachts t schrijven en was gistermorgen tien uur klaar. 'iteraard ontbrak het de ama- r-journalisten aan routine. Daar- r moest de professionele redactie, gistermorgen lui zat toe te kijken, h nog wel eens ingrijpen: bij •beeld bij het koppen maken. De irtredacteur ontdekte zelfs dat zijn inee-staf de kopij zonder koppen ar de zetterij stuurde, let gevolg hiervan was weer dat krant gisteren opmaak-technisch t veel afweek .van het normale venter Dagblad. „Vandaag gaan we daar zelf meer aan doen", beloof den „de lezers", die gistermiddag al weer bezig waren voor de krant van woensdag: ze mochten twee keer een krant maken. Idee verslaggever Hoe was het idee ontstaan? Raadsverslaggever A. Klaassens van het Deventer Dagblad: „Ik dacht aan deze mogelijkheid als lid van de commissie voor vormgeving van de jubileumviering. Dit is toen na enige aarzeling aanvaard door directie en j hoofdredactie. 1 Pas vorige week werd besloten I door te zetten en 's morgens verscheen een oproep om lezer-re dacteuren in de krant. Donderdags konden ze zich tussen twee en zes uur aanmelden; de enige beperking was het aantal. Zaterdagmorgen zijn de mensen weer gekomen voor een toelichting en voor de werkverde ling." De heer Klaassens laat merken dat de redactie alles heeft gedaan om te voorkomen dat de professionele jour nalisten een stempel op de „le zerskrant zouden drukken. „Maar het was typisch dat een groot aantal mensen vanmorgen toch op opdrach ten ging zitten wachten. Slechts en kelen kwamen tot een eigen inbreng. Verstek laten gaan Toch is het een heel andere krant geworden. Op het eerste gezicht niet, maar als je begint te lezen blijkt het allemaal anders te zijn. Vooral het verlangen om zelf iets te zeggen komt tot uitdrukking." Klaassens vindt het jammer dat wat agressief-progressieve jongeren, die Deventer bepaald heeft, verstek hebben laten gaan. „Het is jammer dat enkelen van hen. die met de mond altijd gereed staan, in de prak tijk zo moeilijk in beweging zijn te brengen." Een van de ideeënrijkste abon nee-redacteuren, Jacques Ringel (38), die als beroep dichter opgeeft, zegt: „De werkelijk militante jeugdgroepen hebben van deze gelegenheid, gebo den door de directie van het Deven ter Dagblad om iets te zeggen, geen gebruik gemaakt. Ik vrees dat ze „vrijwililge kansen" niet nemen, om dat ze alleen „onvrijwillige kansen" accepteren. Op mijn vraag of de inhoud van de krant naar keuze van onderwer pen en in de commentaren niet wat kritischer had kunnen zijn (de lezers hadden nu de kans), antwoordt hij: „Ik geloof wel dat we de neiging hebben vriendelijk te blijven. Maar dat komt ook doordat we in zo'n vriendelijke relatie tot de directie staan. We krijgen hier gratis prik, en dan kun ie niet veel doen Traditie Later stelt Ringel in een gesprek waarbij ook mr. A de Vries, hoofdre dacteur van het Deventer Dagblad, aanwezig is voor, volgend jaar nog eens terug te komen. „We hebben dan de nodige routine." Hoofdredactie en directie blijken veel voor een herhaling te voelen. Chef-redacteur L. Kraavenzank: „We voelen er wel voor elk jaar opnieuw de verjaardag hiervan te vieren." De heer Kraavenzank zegt onder de in druk te zijn van het enthousiasme, dat de abonnee-redacteuren hebben getoond. Evenals hoofdredacteur De Vries vindt hij het gehalte van de krant bevredigend. Conclusie: de lezer is „knapper" dan we dachten. Maar, blijkt me uit gesprekken met de abonnee-redac teuren, het respect is wederzijds gestegen. Na dit gevecht met papier en nieuws hebben we wel meer be grip gekregen voor journalisten en typografen." Gevaarlijke taal Gevecht? Metterdaad, want journaliste (een echte dus) Erna Mollenhof vertelt dat het haar WEEKSTAAT NEDERLANDSCHE BANK AMSTERDAM De weekstaat n de Nederlandsche Bank per 23 ni laat reeds een vroege ultimo-op- agc van bankbiljetten zien van 42 In. Daardoor steeg de chartale cir- latie tot 8822 min. Het saldo van t rijk ging met 14 min. vooruit t 34 min. De goud- en deviezenvoorraad lalde met 39 min., als gevolg van illartransacties, tot 6843 min., aarvan ongewijzigd, ƒ6118 min. aan lud. De banken hebben slechts aan m m verplichtingen kunnen voldoen ^oor tot een bedrag van niet minder n 244 min. aan dure voorschotten i te nemen. Daardoor steeg deze kening tot 513 min. Het saldo van banken bij de centrale bank daal- e met ƒ11 min. tot 16 min. De post „wissels, schatkistpapier en ihuldbrieven door de bank gekocht" ng met 150 min. naar omlaag tot 1344 min. De staat heeft voor een Bdrag van 150 min. schatkistpa- ier, dat op grond van het met de ank gesloten seizoenarrangement bij e bank was ondergebracht, ver- roegd afgelost. De geldmarktis nog steeds zeer kap. Geldkringen venvachten hierin oor de komende dagen zeker geen erlichting. Integendeel, mede in ver- and met de komende vacanties van extiel en de metaal wordt verwacht dat de ultimo-opvragingen in totaal ƒ500 tot ƒ600 min. zullen bedragen. De rekening „voorschotten" zal dan rond het miljard gulden schommelen, wat een record betekent. Het tarief voor daggeld bedraagt nog steed 5 3/4 pet. Een Deventer bakker (nu geen Deventer koek, maar een dug journalist) stopt kopijbestemd voor de zetterij, in de buizenpost. opviel hoe de lezer-redacteuren worstelden met het telexpapier: „Het werd een ware kluwen; ze wisten geen weg met de lengte." De lezers wisten wel weg met het woord. Als een klaroenstoot, wordt onder de kop „Bezetting redactie" aangekondigd: „Na 100 jaar van weinig of geen medezeggenschap in de bericht geving is het eindelijk gelukt hierin op radikale wijze veran dering te brengen. Nog immer werd de monopoliepositie van een beperkte groep redacteuren op een zodanige manier naar het „hiernamaals" verwezen." Gevaarlijke taal. Voor mij ten minste, als brood-journalist. Omschrijving 23 juni'69 16 juni'69 Schatkistpromessen 1.281.000.000 ƒ1.431.000.000 Schatkistbiljetten 5.109.900.000 5.109.900.000 23/6 16/6 Stand van het schatkistpapier: ACTIVA (in duizenden guldens) Goud 6.117.610 6.117.610 Vorderingen in goud. enz. 1.108.289 1.152.907 Buitenlandse betaalmiddelen 237 251 Guldensvorderingen op buitenland 3.272 Papier in disconto 108.144 87.569 Papier door bank gekocht 1.344.200 1.494.200 Voorschotten en beleningen 512.851 268.410 Nederl. munten 30.596 31.088 PASSIVA: Bankbiljetten 8 822.023 's Rijks schatkist 33.995 Banken in Nederl. Andere ingezetenen Banken in buitenl. Andere niet-ingezetenen Saldi buitenl. geld Totaal goud en deviezen waarvan convert. 16.037 62.305 192.599 5.624 Dekkingspercentage 79.07 .779.892 19.504 26.746 54.688 193.368 1.882.092 .147.746 80.01 ROERMOND De officier bij de rechtfbank heeft gisteren twee jaar gevangenisstraf geëist tegen de drie hoofddaders van een roofoverval op de boerenleenbank te Leveroy op de avond van vrijdag 31 januari van -dit jaar. Het waren de 25-jarige Duitse bankwerker J. T., de 24-jarige elec- triciën uit Nederweert Th. van den H. en J. van V. uit Veldhoven, bloe mist. De autosloper J. T. uit Neder weert en mevrouw A. van E. uit Veldhoven hoorden een jaar gevan genisstraf respectievelijk drie maan den voorwaardelijk tegen zich eisen. Het aandeel van de vrouw had bestaan in het leveren van nylon kousen voor de maskering van de daders. Zij is de moeder van twee van de daders. De officier noemde de overval een slecht voorbereid stukje huisvlijt. De mannen waren met geweren in de hand de bank binnengerend, een ny lonkous over het hoofd getrokken. Zij dwongen de employés met de handen in de nek tegen de muur te gaan staan. De buit bedroeg ƒ7.000. Na de overval waren ze zo zenuw- wachtig, dat de auto uit de bocht vloog, een kilometer ver van de bank. De Duitser had zijn visite kaartje in de auto laten liggen, zodat de daders snel konden worden op gespoord. ROTTERDAM Na een studie van vier maanden te Parijs bij Jean Langlais heeft de aan het Rotter dams Conserva torium door Geor ge Stam opgeleide organist van de Oude Kerk aan de Aelbrechtskolk, Kees van Eersel, aan de Schola Cantorum in de Franse hoofdstad de „Prix de Virtuosité" behaald. Hij kreeg deze veel begeerde onder scheiding met het predicaat „Maxi mum", wat wil zeggen, dat hij van de drie kandidaten het hoogste aantal punten heeft behaald. Zijn Franse leermeester was zeer onder de indruk van dit succes en noemde het een eer, dat hij Kees van Eersel zijn leerling mocht noemen. GOUDA Op de avond van' het Holland Festival die dinsdag in de SWanskerk te Gouda onder grote belangstelling van heinde en verre werd gegeven, was er geen sprake van de experimenten, plus hun ge volgen. die elders in het kader van deze manifestatie beroering verwek ten. Dit was de avond van Bach. Charles de Wolff, dirigent van de Nederlandsche Bachvereniging, open de het programma als organist et de vertolking van de Preludium en Fuga in Es, die op het beroemde or gel in strak getrokken lijnen, scherp analyserend en toch vol gloed, met de glans der contrasten, als een pronkjuweel, passend bij dit rijke or gelfront werd neergezet. Wonderlijk hoe dit werk innerlijk harmonieerde met de Kantate 552, „Gott soli allein mein Herze haben", die vocaal werd gedragen door de alt Norma Procter. Zij was volkomen in staat deze last te torsen. Een mooie stem, met zeggingskracht, werd hier ondersteund door een perfect instru mentaal geheel, waarvan het Radio Phil harmonisch Orkest het funda ment vormde, doch waarbij aan het portatief Wim van Beek bewonder enswaardig de orgelpartij vertolkte. Het koor, dat hier slechts het slot- koraal zong, zag zich een geheel an dere, ook meer eisende taak toebe deeld in de Kantate 80, „Ein feste Burg ist unser Gott", waarvan vooral het beginkoor met zijn even koene als gecompliceerde stemvoering ge tuigenis aflegde. Solisten waren hier de sopraan Gertraut Stoklassa, de alt Norma Procter, de tenor Kurt Equi- luz en de bas Max van Egmond, die allen op het hoge niveau van deze avond hun taak glansrijk vervulden, de tenor zelfs met een opvallende affiniteit. Dank zij solisten, koor, orkest, waaronder een voortreffelijk musice rend continuo, werd dit onder Char les de Wolff, die de touwtjes vast en een stevig tempo, erin hield, een glansvolle uitvoering. De kantates werden afgewisseld door het Concert voor viool, hobo en strijkorkest in d, met Dick de Reus, viool, en Victor Swillens, hobo, als zeer te waarderen solisten. Het zan gerige middendeel had met iets min der tempo meer kunnen zeggen, maar ook hier hield Charles de Wollf, overigens bezielend en muzikantesk, er de gang in. In het Festival 1969 was dit een avond zonder'enige an dere verrassing dan de eeuwige waarde van Bachs werk, maar met veel luister. Ad Int. DEN HAAG Het Tweede Ka merlid mevrouw Singer-Dekker (PvdA) heeft de minister van justitie gevraagd er bij de procureur-gene raal van het hof op aan te dringen opheffing van de voorlopigehechte nis te vorderen van de secretaris van de „Socialistische Jeugd" Van der M. Zij vraagt dit voor het geval niet te verwachten is, dat de zaak van deze jongeman, die onlangs werd veroor deeld tot gevangenistraf en tijdelijke ontzetting uit actief en passief kiesrecht, zeer binnenkort door het ge rechtshof in hoger beroep zal worden behandeld. Met zoon Igor bij Kunstmaandorkest AMSTERDAM Het is dinsdagavond in de geheel gevulde grote zaal van het Concertgebouw een écht Festival-concert ge weest, toen de wereldberoemde violist David Oistrach daar samen met zijn zoon optrad bij het Amsterdams Philharmonisch Orkest het vroegere Kunstmaandorkest onder leiding van Anton Kersjes. liefde dirigentenvak, toen het orkest onder zijn leiding de vierde symfonie in e, op. 98 van Brahms ten gehore bracht. In alle drie de functies oogstte deze grote musicus de roem, die hij geheel en al verdiende. Vivaldi's spi rituele werk kreeg precies dat spran kelende en doorzichtige waarom het vraagt in een weergave, waarin het opviel, hoezeer ook zoon Igor de laatste jaren is uitgegroeid tot een temperamentvol en technisch schit terend bespeler van z(jn instrument. Dit samenspel, dat een zeldzame graad van perfectie heeft bereikt was een puur genoegen voor het oor. Het verkleinde ensemble onder de attent leidende Kersjes zorgde voor een adequate begeleiding. Met als verstild hoogtepunt de poëtische verklanking van het An dante heeft de interpretatie van Mo- zarts concertante symfonie vrijwel geen wens onvervuld gelaten. Con trastrijk waar nodig en anderzijds van een onvoorstelbaar hoge graad van homogeniteit was de dialoog van deze beide meesters: kortom een belevenis van de eerste orde, te meer, daar het orkest onder Kersjes voor een stijlvol en muzikaal-gela- De fabuleuze David heeft zich deze avond in drie hoedanigheden laten horen. Eerst speelde hij viool, toen hij n.l. samen met zijn eveneens zeer begaafde zoon Igor de soli van het dubbelconcert in d van Vivaldi ten beste gaf. Vervolgens liet hij ho ren, dat hij even bekwaam is op de altviool, tijdens een uitvoering van Mozarts verrukkelijke Sinfonia con certante in Es, K.V. 364, voor viool (wederom Igor) en altviool met or kest, en tenslotte leefde hij zich na de pauze uit in het door hem zo ge- WASHINGTON Het verblijf van de twee Amerikaanse ruimte vaarders Armstrong en Aldring op de maan zal in zijn geheel recht streeks door de televisie worden uit gezonden. De uitzending begint op het ogen blik dat Armstrong de Amerikaanse vlag in de maanbodem plant en duurt tot het ogenblik waarop beide mannen, twee uur en veertig minu ten later, met bodemmonsters weer aan boord gaan. Deze uitzending is in zwart wit. Er komen acht rechtstreekse televi sieuitzendingen tijdens de reis van de Apollo 11. De opnamen uit de cabine zijn in kleur Voor het verschaffen van alle mo gelijke gegevens over de Apollo- vlucht is in Parijs een informatiecen trum ingericht in het gebouw van de Amerikaanse voorlichtingsdienst. Al le Europese voorlichtingsorganen kunnen daar terecht, ook voor de gegevens over de andere program ma's van de NASA Tijdens de reis van de Apollo 11 zal dit centrum enige malen per dag samenvattingen geven van de gesprekken tussen Kaap Kennedy en Houston en de Apollo 11. David Oistrach den accompagnement zorgdroeg. Na de pauze wist dirigent Oistrafch met allure en souplesse zijn intenties volledig op het kennelijk sterk door hem geïnspireerde orkest over te brengen, hetgeen resulteerde in een uiterst genuanceerde en warmbloe dige lezing van Brahms' Vierde, die terecht ovationele bijval verwierf. P. Veenstra ROTTERDAM Het was jammer, dat de grote Doelenzaal gisteravond zoveel lege plekken vertoonde, want de uitvoering had zowel voor als na de pauze b-:ter verdiend. Het tweede deel van het concert door het Rotterdams Philharmonisch Orkest werd ingenomen door de mengeling van opera en oratorium, die Igor Strawinsky in 1921 compo neerde op het aloude Griekse drama Oedipus Rex van Sophocles, waarvan de tekst door Jean Cocteau in het Latijn werd vertaald, omdat deze taal „niet dood, maar versteend is" en dus de monumentaliteit van dit tijdeloze en gestileerde werk kon die- Jean Fournet heeft het werk voor treffelijk gedirigeerd en het in alle objectiviteit toch boeiend weten te houden met de medewerking vol Arclito Kivintet in Sweelinckzaal DEN HAAG Het eerste Haagse concert in de Mozartcy- clus van het Holland Festival werd gisteravond gegeven in de Sweelinckzaal. Akoestisch be paald niet de meest geslaagde zaal van het Congresgebouw complex. De leden van het Ar- dito Kwintet hebben zulks gis teravond ook ervaren. Zij moesten zich bij de tot stand koming van het klankbeeld volkomen aanpassen. Dat de heren Verhev (fluit), Visser (hobo), Douwes (klari net), Mostard (fagot) en Hoekmeyer (hoorn) muzikaal uit het goede hout gesneden zijn bewezen zij door op uit gebalanceerde wijze het spel inderdaad aan te passen bij de harde klank, veroorzaakt door houten achter- en zijwanden van deze zaal. Doch niet alleen muzikaal bezat hun optreden niveau, ook technisch gaven zij veel te bewonderen. In de aanvang van het concert met het Or- gelstück für eine Uhr K.V. 608 slaag den zij daarin nog niet volkomen, doch dat was meer een kwestie van nervositeit. In het tweede „horlo ge-werk" demonstreerden zij blaaswerk van zeer grote perfectie! Samenspel Een verrukkelijke combinatie bleek het samenspel van hobo, klarinet en fagot in het uit 1783 stammende Di vertimento in Bes. Een simpele parti tuur (zover bij Mozart ooit iets sim pel is) met wonderschone melodieën en een volmaakt klinkende harmo nisatie. Het was verrassend te be luisteren met hoeveel intensiteit dit werk werd vertolkt. Dit was subliem samenspel in de zin van samen spe len, het door naar elkaar te luisteren gezamenlijk bouwen aan een inter pretatie. Klarinettist Sjef Douwes speelde met Jan Wijn (piano) en Klaas Boon (altviool) het Trio KV 498, dat be kend staat onder de buiten-muzikale benaming van „Kegelstatt-Trio". De ze naam dankt dit werk aan de ver onderstelling, dat Mozarf deze com positie zou hebben geschreven tijdens een spelletje kegelen, waarop hij ver zot was. De uitvoerenden slaagden er niet in een eenheid tot stand te bren gen. de akoestiek bleek de pianist parten te« spelen. (Men had de klep van de vleugel beter dicht kunnen houden. Informatie Het programma, waarin men tever geefs zocht naar informatie omtrent de uitvoerenden, vermeldde tenslotte het kwintet voor piano, hobo, klari net, hoorn en fagot, een zeker niet alledaagse combinatie. De piano vond hier meer klanktegenwicht bij de blazers, al moet gezegd dat laatstge noemden meer de Mozart-sfeer en geest wisten te treffen dan dé pia nist. Het Ardito-kwintet (de fluitist had wel een summier aandeel aan dit programma) heeft de vele aanwezi gen geboeid en tot enthousiasme ge bracht dank zij uitstekend samenspel en een muzikaal en technisch bijzon der geslaagde wijze van musiceren. Adr. HAGER overgave van zowel het Rotterdams Philharmonisch Orkest als van het Mannenkoor van de Belgische Radio en Televisie, welk koor een prachtige homogene klank liet horen. De plaats van de solisten op de galerij acnter het podium leek mij niet gelukkig, wat al meer is geble ken, want de solisten moesten veel meer moeite doen dan nodig zou zijn geweest als zy vóór op het podium hadden gestaan, en ook de verstaan baarheid leed onder de grote afstand. Het enige voordeel was, dat het gestileerde ver-weg-zijn van dit werk erdoor gestimuleerd werd. De solisten waren ten volle voor hun taak berekend: de mezzo-so praan Oralia Dominquez als Jocaste was vooral subliem in haar solo met harpbegeleiding, helder en groot van stem de tenor Mirto Picchi als Oedi pus, van grote sonoriteit zowel de bas Guus Hoekman als de bas-bariton Peter van der Bilt, heel mooi van stem de ^onge tenor Nico Boer en uitstekend als de spreker Michel Fa- vory. Het publiek was terecht enorm geestdriftig, zodat de ovatie na het slot geen einde scheen te willen ne men. Voor de pauze heeft Jean Fournet met een verkleind orkest een verfijn de uitvoering gegeven van Mozarts „Symfonie no. 40 in g, K.V. 550". Fraai klonken de houtblazers in het eerste deel, heel rustig werd het An dante genomen, zodat de strijkinstru menten alle tijd kregen om gevoelig te zingen, wat ook het Trio in het stevige Menuett deed, waarin de hoorns opvielen door zuiver spel, en het Allegro assai klonk nu eens fiks, dan weer fijn flonkerend. Ook de uitvoering van deze symfo nie kreeg verdiende geestdriftige bij val. G. M. Dersjanl GRONINGEN Opnieuw sluit een kledingbedrijf in Groningen. De Piccadilly Kledingmaatschappij heeft de honderd werknemers bericht dat de produktie 26 juli wordt gestaakt. Piccadilly behoort tot de „Groninger vijf", een regenkledingcombinatie die oorspronkelijk uit vijf bedrijven bes tond. Hiervan zijn er nu nog maar twee over. Twee andere bedrijven zijn al eerder stilgelegd. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De meerder- I heid van de Eerste Kamer gaat akkoord met de verhoging van de accijnzen op bier, benzine en gedistilleerd. Alleen de frakties van de PvdA, PSP, CPN en Boe renpartij verwerpen de verho gingen. De ARP. die eerder tegen de 225 miljoen gulden extra voor de Navo stemde, verzette zich niet tegen de dekking .■an deze uitgave. Overigens na „veel aarzelen", vertrouwde dr. W. Albeda de Kamer toe. De ARP wilde de voorstellen zui ver zakelijk benaderen en zich niet door politieke sentimenten laten lei den, argumenteerde hij. Overigens kon hij niet begrijpen dat minister Witteveen geen alternatieven heeft kunnen vinden. Hij had er wel: ver hoging van de successierechten, ven- nootschaps- en vermogensbelasting Ook de KVP had veel moeite met de voorstellen De heer F. H. Ter- windt vroeg de minister de accijnzen in deze sector de komende kabi netsperiode niet meer te verhogen. Mr. J. de Wilde (lib.) deed, daartoe „uitgenodigd" door jhr. mr. L. E. de Geer van Oudegein (chu) een felle aanval op Trouw dat in een com mentaar had gesuggereerd, dat juist de VVD net kabinet zal moeten af vallen naar aanleiding van vragen, gesteld 'loor de Tweede-Kamerleden Toxopeus en Joekes „Dit 's een schoolvoorbeeld van on zindelijk denken en bovendien erg kinderlijk. Bij de realisatie van de inflatie-correctie heef. het kabinet de keuze uit twee financieringsmoge lijkheden: het uitgavenbeleid afrem men of kostprijsverhogende maatre gelen nemen. De vrije keuze is aan het kabinet, dat zioh geboden weet aan de ge maakte afspraak", aldus mr. De Wil de. Minister Witteveen kondigde aan binnen -en half jaar met voorstellen te zullen komen tot verlenging van de accijnsverhogingen Hij wilde niet de illusie wekken dat de tijdelijke verhoging Jefinitief is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9