Gifgolf brengt verslagenheid onder bewoners langs Rijn Zy Carner: Nü geen >plieffing prijsstop Blad MOTIE BIAFRA MAAKT KANS russenstandpunt Goudzwaard (a.r.) Einde van riviervisserij Talloze vissers gedupeerd Drie maanden onbewust een rijk man Erfelijkheid speelt rol bij bedplassen Atlas voor 29 mi) le PvdA verhindert PSP-motie eigen congres WOENSDAG 25 JUNI 1969 BEATRIX OPENT KINDERBOERDERIJ Voor de kinderen die veelal moeilijk met vakantie kunnen gaan, betekent een weekje-uit een hoogtepunt in hun leven. Prinses Beatrix heeft gisteren officieel de opening verricht van het kinderboerderijcomplex op het terrein van het BIO-revalidatiecentrum in Arnhem. Door het luiden van een bel opende zij de weg naar een oase van onbezorgd verzorgd-zijn voor de vele vakantiegastjes, die dit moment vol vreugde begroetten. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Kamer is niet voor een onmiddellijke opheffing van de prijs stop. Er was gisteren echter wel verschil van opvatting tussen de liberaal Portheine en me vrouw Brautigam (soc.). De eerste wilde de •prijsstop het liefst opgeheven zien zodra de meldingsplicht van prijsverhogingen, waarover de Kamer debatteerde, tot wet zou zijn gewor den. Mevrouw Brautigam vond dat dit wets- ontwerp de prijsstop niet overbodig maakt. Een tussenstandpunt nam de heer Goudzwaard (a.r.) in. Hij voorzag weer een prijsgolf als de prijs- J'itop plotseling opgeheven zou wor- Iden. Externe kosten zouden weer I worden doorberekend en dan was Ier ook nog de 1 procent compensa- 1 lie die in het bedrijfsleven is over eengekomen en die ongetwijfeld ook in de prijzen zou worden doorbere kend. Hij pleitte voor meer ontheffingen, evenals trouwens zijn c.h. collega Van der Mei. De a.r. afgevaardigde stelde een fasering voor. De eerste fase waarin we nu zitten, de prijs stop zonder ontheffingen, zou desnoods vandaag nog moeten ver dwijnen. In de tweede fase zouden meer ontheffingen moeten komen. Als er weinig aanvragen tot onthef fing binnen zouden komen, zou mi- inister De Block de prijsstop kunnen opheffen. De derde fase zou door het onderhavige wetsontwerp kunnen worden gedekt: het melden van prijsverhogingen, waarna de verho ging pas een maand na de melding zou kunnen doorgaan. Een verkapte prijsstop, daar was de Kamer het wel over eens. In de vierde fase zou zelfs de mel dingsplicht van voorgenomen prijsverhogingen kunnen vervallen. De heren Van der Mei en Porthei ne vroegen zich af wat er in de plaats komt van de prijsstop. Zij her innerden aan de uitspraak van pre mier De Jong, dat men dacht aan een algemene calculatiebeschikking. Mevrouw Brautigam vroeg mi nister De Block binnenkort met een wetsontwerp te komen dat hem mogelijk zou maken individuele prijsvoorschriften uit te vaardigen. De heer Goudzwaard dacht dat die mogelijkheid ook al bestaat wanneer de meldingsplicht er is. De overheid kan dan, op vermoeden dat een prijs verhoogd wordt, een prijsbeschikking uitvaardigen. Maar ook hij stelde het overleg met het bedrijfsleven pri mair. De heer Nelissen (kath.v.) zag veel administratieve rompslomp als alle I Dr.T.POTJEWIJD: Bedrijf werkt aan welzijn werknemer (van onze soc.-ec. redactie) HAARLEM Dr. T. Potjewijd, af tredend voorzitter van de Algemene Werkgeversvereniging, heeft gisteren in de jubileumbijeenkomst in liet bij zonder aandacht gevraagd voor de prestaties van de ondernemers en voor het risico, dat zij lopen. Wat in het verleden aan welvaarts stijging 5s bereikt, was mogelijk door het „technisch en organisatorisch kunnen" van de bedrijven, maar ook door belangrijke investeringen. In vesteren oetekent risico nemen. De gevallen zijn niet theoretisch, waar de kapitaalbezitters al hun geld ver loren. De opvoering van de produkti- viteit werd bereikt door het risico van het investeren, waarvoor onder nemer en kapitaalverschaffers zich inzetten. Duizende begaafde werknemers hebben met de steun van hun werk gever bovendien onderwijs kunnen volgen. De heer Potjewijd gaf toe, dat dit mede ten gunste van de werkgever was. Maar aan deze be gaafde mensen werd dan ook in rui me mate een betere en hechtere posi tie in de maatschappij verschaft. ondernemers hun prijzen moeten melden *n ook nog informatie moeten geven over feitelijk toegepaste prijzen. Hij stelde voor in bepaalde sectoren de gewenste informatie via steek proeven te verkrijgen. De heer Imkamp (dem.) was tevre den met de prijsmeldingsplicht hoe wel hij meende dat de melding eer der had moeten worden verplicht. (Van onze correspondent) ARNHEM Groot alarm was het gisteren in alle vroegte langs de Rijn bij de Duitse grens. Sinds de avond ervoor uit Duitsland steeds meer berichten binnenkwamen dat er een hele golf dode vissen langs Keulen in de richting van Emmerik dreef, gedood door een zwaar vergiftigde chemische stof, was ieder die iets met de R(jn te maken in de weer. De eerste geruststellende woorden kon men op de avond van de eerste paniek al horen over de Duitse tele visie: gevaar voor het drinkwater bestaat er niet. Dat klopt, vertelde ook gisteren iemand van het Arn hemse gemeentelijk waterleidingbe drijf. Langs de Rijn is er al lang niemand meer die het in zijn hoofd haalt oppervlaktewater te verwerken in drinkwaterinstallaties. Wij pom pen water op van de Veluwe. Maat regelen zijn voor ons niet nodig. Pas in het westen beginnen de moeilijk heden." Zijn collega's daar zitten met de handen in het haar, dacht hij. Dat komt trouwens meer voor; vergifti ging van de Rijn gebeurt regelmatig. „Niet voor niets wordt de rivier het grootste open riool van Europa ge noemd". Veel open zwembaden zijn er dan ook niet meer langs de Rijn. Voor zover ze met de rivier in verbinding staan, werden ze onmiddellijk geslo ten, evenals bijvoorbeeld het wa tersportcentrum De Bijland in Lo- bith. Zwembaden dicht Badmeester H. Nijenhuis van „De Grote Bloem" in Huissen onder Arn hem, een bad dat in een wel is ge vestigd die ergens heel ver weg nog een slootje naar de Rijn heeft, nam 's avonds zelf al het besluit niemand meer toe te laten, in afwachting van nadere berichten. Net als iedere bad meester werd ook hij gisterochtend gewaarschuwd, zijn bad tot nader or der te sluiten. Terwijl de Huissense kinderen ver veeld over de dijk slenteren bij ge brek aan recreatiemogelijkheden, vertelt de heer Nijenhuis voorlopig maar te wachten tot de monsters die in zijn bad worden genomen op ver gif zijn onderzocht. „Het is toch een ellende dat zoiets kan gebeuren", verzucht hij. Zijn assistent probeert nog een lichtpuntje te zien: „Als dat vijf maal per jaar gebeurt, krijgen we ten minste een nieuw bad", zegt hij. Voor de vissers, die juist dit jaar een opleving van de visstand in de Rijn .hadden mogen vaststellen, is de ze gifgolf het einde van hun rivier- visserij. Miljoenen vissen moeten zijn gedood. Trieste sporen De enorme school gestorven dieren, die gistermorgen Arnhem voorbijk- kwam in de richting van Rotterdam, liet op de oevers trieste sporen na. Niet baden, niet zwemmen in water dat met de vergiftigde Rijn in verbinding staat. Het zal nog wel enkele dagen duren eer dit water weer enigszins veilig genoemd mag worden. 21e OUDE KUNST EN ANTIEKBEURS MUSEUM HET PRINSENHOF - DELFT - 26 juni t/m 16 juli 1969 Weekdagen van 10-17.30 uur Zondagen van 13.00-17.30 uur Dinsdag- en donderdagavond van 19.00-22.00 uur Gratis prospectus op aanvraag verkrijgbaar: Lange Voorhout 16, Den Haag Broodbezorgers in Almelo willen staken ALMELO De Almelose broodbe zorgers hebben gisteren gedreigd op maandag 7 juli georganiseerd in sta king te gaan, als niet spoedig een einde komt aan de broodoorlog, die sinds vorige week in deze stad woedt. De broodoorlog is ontketend door een paar supermarkten, die het brood ruim dertig cent onder de normale prijs verkopen. De broodbezorgers willen, dat de plaatselijke bakkerijen Dijkers en Co-op, die volgens hen de supermarkten van brood voorzien, deze leveringen stopzetten. Warm of koud? Optimist.. Met het oog op het va kantie- en picknicksei- :oen heeft een Amerikaanse firma een tweeledige thermosfles op de markt gebracht. Deze bestaat uit twee gedeelten, elk weer gehalveerd. Warme en koude dranken kunnen hierin gelijktijdig worden bewaard. De opening in elk van de vier delen is groot genoeg om ijsblok jes te bevatten en schud den mogelijk te maken De prijs bedraagt in Ame rika ongeveer 18. Cruncky grapefruit 2 grapefruits 1 kop cornflakes 4 eetl. bruine basterd 1 eetl. boter Snijd de grapefruit dwars doormidden, verwij der pitten. Maak de partjes van het vruchtvlees los en plaats de grapefruithelften in een ondiepe bakvorm of vel aluminiumfolie. Snijd een dun plakje van de on derkant af, zodat de helf ten stevig staan. Druk de cornflakes fijn zodat een half kopje overblijft. Meng suiker, boter en vlokken. Verdeel het mengsel over de vruchten. Plaats de bakvorm twaalf minuten midden in een warme oven. uw naam is vrouw Bijna de helft van de mensen boven de zestig geeft bewust of onbewust geen juist antwoord op de vraag: „Hoe gaat het met u?" Dit werd vastgesteld naar aanleiding van een onderzoek aan de Uni versiteit van Durham (VS). De steekproef om vatte 260 mannen en vrou wen tussen 60 en 94 jaar oud. Eerder waren zij reeds over hun gezond heidstoestand onder vraagd. Uit de tweede enquête bleek, dat 44 pet. van de patiënten die voor een deel levensgevaarlijk ziek waren. meenden dat ze gezond waren. Van de gezonden dachten 31 pet. ernstig ziek te zijn. Van de eerstgenoemden bestond het grootste ge deelte uit vrouwen, in de tweede groep waren de mannen in de meerder heid. Mini-panty Het blijft tobben om onze onderdanen van een rimpelloze bedekking te voorzien. De korte rok dwingt tot het dragen van panties, maar de één sluit niet mooi aan, de ander trekt bij het kruisje, num mer drie heeft geen lad dervangers. Daarom haasten wij ons u te ver tellen, dat er nu voor 2.95 mini panty's in de handel zijn met een ge weldige pasvorm en ideale elasticiteit. Ze passen al tijd, er zit geen hiel in gebreid. Ze lijken vorm loos en klein, maar trek ze eens aan! Ik trof ze aan in de schoenwinkel. Instant bouillon- poeder Op warme dagen kan de behoefte aan zout stij gen en een licht soepje is dan altijd welkom. Zelfge maakte soep, saus en jus kan heel snel bereid wor den door instant vlees bouillon dat nu in poeder, verpakt in handig potje, in de handel is. Nog sneller dan een kop chocola of koffie hebt u bouillon en als kruid- middel in rijst-, macaroni-, bami- of spaghettige- rechten is het niet te ver smaden. De bouillonpoe der is makkelijk doseer- baar en in het gebruik voordeliger, dan bouillon blokjes. U hebt namelijk 130 gram vleespoeder dal is 6liter bouillon voor 1.95. Nieuws in badkleding Ook voor het II» Pi'VfM|pBa; zwaardere figuur BÉBlP is er nu badgoed: ImmK-A; ÉÉJÉjjji maat 52 kan zelfs H terecht voor een afkledend bad- pak, gevoerd met een buikverstevi ging die als soort soort ingebouwde ging die als een step-in werkt. De badpakken voor de grote maten hebben het „rol model, dat wil zeggen een ver lengd schootje hij de pijpjes. Voor ruim 50.- koopt u een stevig he- lanca, dolastan jacquard, of ve lours jacquard model, en de kleuren zijn klassiek, licht blauw, zwart, marine, donkerrood en dat betekent: niet al te opvallend. Jonge blommen kun nen de semi-kini aan schaffen, geraffineerd mo delletje: van voren één geheel, doordat de top met het slipje verbon den is door middel van een gesp, van achter lijkt het con bikini. Ook dit jaar zien we strik ken, gespen, ceintuurs, vaak broderie op bad pakken en bikini. Stof fen: antron met broderi?, helanca, badstof, vaak hoort er een badjasje bij van dezelfde stof. In de herenbadmode zien we de bermuda short opvallend veel ge dragen door jongelui, de korte slip met dito pijpje is favoriet, vaak voor zien van ceintuur in af stekende kleur. klein zakje. Deze mooie meisjes Angela Pringle en de Nederlandse mannequin Suzanna van Haaren to nen u op het gouden strand van Caesarea hoe 't kan, de modellen zijn van Triumph Internatio nal die adviseert: koop verschillende badpakken en bikini's, zodat u er iedere dag anders uit ziet. Kinderen die bezig waren de dode dieren op te ruimen zijn er inder haast weggehaa.d „Van Bingen af leeft er geen vis meer in de Rijn," zei een visser die met sombere blik zijn stekje overzag. Die wetenschap had hij van de Duitse radio, die ook meldde dat de politie daar de dader waarschijnlijk snel te pakken zal hebben. Een schip met een giftige lading heeft de zaak in de Rijn geloosd, of lekt zodanig dat het insektengif bij grote hoeveel heden in de rivier terecht komt. Verslagenheid Verslagenheid dus bij de vissers, gelaten afwachten bij de zwemmende jeugd. „Ze begrijpen het wel. Het gaat tenslotte om je eigen gezond heid," aldus de Huissense bad meester, die maar wat aan het timme ren is geslagen. De zeilers op de Bijland voelen zich genomen. De meesten van hen brengen hun vakantie op het wa tersportcentrum door. Ook zij kregen bezoek van de rijkswaterstaat, die al les en iedereen die zich maar op de rivier bevond, waarschuwde voor de gevaarlijke toestand. Doodsangsten Helemaal overstuur was een be woonster van een woonboot die in dc Rijn bij Arnhem ligplaats heeft. „Ik sta doodsangsten uit op het ogenblik. Stel je voor dat de kinderen in het water vallen. En de katten kunnen er wel van drinken. Het kost haar de grootste moeite de dieren, die voor het raampje geïnteresseerd zitten te kijken naar de langsdrijvende dode vissen, bin nen de boot te houden. Het gif vormt het gesprek van de dag onder de woonbootbewoners. Voortdurend zoeken ze elkaar op om de laatste berichten te vernemen. De boeren die hun vee laten weiden in de uiterwaarden langs de rivier, hebben hun veel bin nengehaald. „Ze komen wel nooit aan de rivier, maar je weet nooit of het niet met het grond water mee komt," zei een van hen. Mr. Baron v. Lynden ambassadeur in VS DEN HAAG Binnenkort is de benoeming te verwachten van mr. R. B. baron van Lynden tot buitenge woon gevolmachtigd ambassadeur te Washington. Hij was voordien ambas sadeur te Athene. Mr. C. W. A Schuurman, die déze functie bekleedde, heeft de pensioen gerechtigde leeftijd bereikt en zal binnenkort de buitenlandse dienst verlaten. BOEKEL De heer J. van Uden, houder van een cafetaria- bedrijf, blijkt drie maanden lang onbewust een rijk man te zijn. Hij is de winnaar van de hoofd prijs van 250.000 van de SUS-loterij. De man had eind april, toen bekend werd gemaakt op welk nummer de hoofdprijs was geval len, geen gelegenheid gehad naar de tv te kijken. Een dezer dagen kwam hij het lot weer tegen tus sen zijn paperassen, maar alvo rens het weg te gooien vond hij het raadzaam een trekkingslijst aan te vragen. Toen hij die gistermorgen ont ving was hij zeer verbaasd te zien. dat hij de winnaar van de hoofdprijs was. De heer Van Uden is vader van tien kinderen. Vroeger had hij een groenten- en fruithandel, maar het ging hem niet voor de wind, zodat hij deze zaak moest sluiten. Daarna begon hij met zijn tegenwoordiige cafetariabt- drijf. Ook dat echter liep niet to vlot als hij zich wel wenste. „Maar nu ben ik ineens uit de zorgen", meent hij. UTRECHT Van de vierjarige jongens is negentien procent in meer dan 2/3 van de nachten nat, tegen negen .irocent van de meisjes. Op zesjarige leeftijd is dit percentage resp. zéven en vijf. In gezinnen die door sterfte of scheiding onvolledig zijn geworden, verschijnt de zinde lijkheid gemiddeld later dan in volle dige gezinnen. Dit concludeert drs. G. A. de Jong in zijn proefschrift Kinderen met enuresis, waarop hij gisteren aan de Rijksuniversiteit in Utrecht promo veerde. De gegevens zijn ontleend aan een in 1965/66 ingesteld onder zoek bij tienduizend kinderen in ert om Eindhoven Erfelijkheid speelt zeker een rol bij bedplassen, meent de heer De Jong. Bij tweehonderd kinderen met bed- wateren tot na de zesde verjaardag, had negentien procent van de vaders en moeders zelf aan deze kwaal gele den. Ook broers en zusters van deze kinderen hadden betrekkelijk dik wijls hetzelfde euvel. Honderd kinderen van zes tot vijf tien jaar oud werden behandeld met behulp van een conditionerende alarmwekker. In overeenstemming met de resultaten van anderen werd gevonden dat driekwart van deze honderd hiermee droog werd. NEW YORK De speciale com missie voor kolonialisme van de VN heeft met 16 tegen 2 stemmen een resolutie aangenomen, waarin Portu gal wordt verzocht het bestuur van zijn Afrikaanse gebieden aan de in heemse bevolking over te dragen. Te gen stemden Amerika en Engeland. Uit slaap gesust Op de foto de heer en me vrouw Van Uden met de helft van hun spruiten: Peter (6), Wilbert (7), Clemens (9), Mar- jo (11) en Jeanette (16). AMSTERDAM Een in fraaie kleuren uitgevoerde Blaeu-atlas uit 1640 is op een gistermiddag bij Paul Brandt begonnen veiling van oude boeken, afkomstig onder meer uit de collectie van de overleden baron Herwarth von Bittenfeld. voor 29 mille verkocht aan een buitenlandse verzamelaar. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Terwijl op hetzelfde moment enkele jonge ren van een Nijmeegse aktie- groep 11.505 handtekeningen op het Binnenhof verbrandden, diende PSP-senator O. Boetes in de Eerste Kamer een motie in, waarin een beroep op de rege ring wordt gedaan meer te doen om een staakt-het-vuren in Bia- fra te bewerkstelligen. De motie was ondertekend door mr. R. G. A. Höpener (kath.v.) en mr. M. de Niet en werd alleen door dc frakties van de VVD en de ARP af gewezen. Het bezwaar van de heer H. Algra (aro) was. dat dc motie sugge reerde dat minister Luns verzuimd zou hebben alles te doen voor een staakt het vuren. Dat geloofde hij. Hel uiteindelijk oordeel van zijn fraktie schortte hij op tol na het ant woord vin mr. Luns. Prof. dr. J. W. van Hulst (chu) wil de ook eerst afwachten wat de mi nister te zeggen heeft. Overigens stond bij sympaiheik ten opzichte van 95 orocent van de motie. Mr. H. an Riel (lib.) wees de mo tie af, vooral omdat om alle moge lijke stappen wordt gevraagd „onge acht de risico's mieraan mogelijk voor Nederlandse belangen verbonden". Bovendien vroeg hij zich af welk recht Nedrland eigenlijk heeft om met een motie te „demonstreren". De heer Boetes slaagde er niet in een andere motie voldoende on dersteund te krijgen De inhoud hier van was gelijk aar een motie, die het congres van de PvdA dit voorjaar aannam. Het verwonderde de heer Boetes en de Kamer dat slechts een lid van de PvdA, de heer Damming, de motie -.leunde. Daarin werd behal ve voor opheffing van Warschaupact en Navo "n instelling van een Euro pees veiligheidssysteem, gepleit voor volkenrechterlijke erkenning van de DDR. „Bar en boos" Mr. De Niet (soc.) repliceerde, dat de PvdA niet zonder meer de DDR kan erkennen, tenminste. de Eersle-Kamerfraktle niet. „We moe ten oppassen met uitspraken, die in verschillende richtingen kunnen wor den uitgelegd" Hij raakte ook in conflict met dc heer Boetes, die eerder had gezegd, dat het Zionisme en dc Joodse staat geen oplossing vormen voor liet Joodse probleem. „Ik vindt dat een bar en boze uitspraak", ze' mr De Niet. Het Zio nisme is luist een gevolg van het anti-semitisme en niet andersom, zo als de heer Boetes had beweerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7