anders dan^^Pandere caballero krijgen boete we' als ze koffie drinken J1 STUDENTE BOOD PLAATJE AAN Uit de Haagse hof geplukt Papoea's 25 stuks 1.75 Waterstaat: Anders blijven ze plakken alles 9°enl „Nederland wil lEuratom niet pJboycotten" Zaak VU-bezetting uitgesteld Koffiegrens Ht:l„ bezoek van de Egyptische j minister van buitenlandse zaken j aan Den Haag gaf aanleiding tot de veronderstelling, dat Nederland een rol kan spelen b(j een oplossing voor het Nabjje Oosten. WOENSDAG 25 JUNI 1969 Toneelspeler en TV-acteur Jeroen Krabbé j I l (Van onze correspondent) GRONINGEN Bjj de grenspost Nieuweschans is het al enkele malen tot een botsing gekomen tussen chauffeurs van het interna- tionale vrachtvervoer en de marechaussee. De chauffeurs zjjn woe dend. Sinds twee maanden leidt er aan Nederlandse kant een nieuwe weg naar de nieuwe grenspost. Er is echter een hek geplaatst tussen de nieuwe weg en koffiehuis Bruins, dat op twintig meter afstand van die weg staat. Rijkswaterstaat geeft als reden op dat de chauf feurs er toch maar blijven „plakken", waardoor een vlotte doorstro ming van het verkeer wordt belemmerd. De nieuwe grensaccommodatie en weg hebben 22 miljoen gulden gekost. Er is echter geen enkele voorziening getroffen voor de chauffeurs, die vaak urenlang moeten wachten voor ze mogen doorrijden. Hun auto's staan dan op de weg waarlangs het hek is geplaatst met borden die hun verbieden naar koffiehuis Bruins te lopen. „Er i» hier geen enkele accommo datie, je kunt hier niet eens je be hoeften doen. je kunt je niet wassen en je kunt niet bellen", zeggen de chauffeurs, die een groot voorvechter hebben gevonden in expediteur Aal- dert Jan Abbas uit Finsterwolde. „We hebben de heer Wegner van Rijkswaterstaat opgebeld om te ko men kijken. Hij zei te zijn verhin derd en dat er ook geen plaatsver vanger was. Hij heeft ons uitgeno digd deze week maar bij hem op kantoor te komen". Degenen die de verbodsborden en het hek negeren en toch naar het koffiehuis gaan, lopen het risico een bekeuring te krijgen. Dat is al enkele malen gebeurd, „Er hangt veel van af welke marechaussee hier staat", ver telde ons één van de chauffeurs. „Een paar weken geleden heb ik een boete van 25 eekregen omdat ik toch naar de andere kant van het hek ging." De chauffeurs wijzen op nog veel meer mankementen. Ter hoogte van Nieuweschans is de weg nog vier baans. Vlak bij de grens komt er echter een versmalling in verband met aansluiting op een Duits brugge tje. De vrachtwagens staan bij de grens te wachten, juist op dit smalle stukje weg. Het overige verkeer dat vice versa over de andere weg helft moet loopt voortdurend vast. De chauffeurs zijn overigens niet de eni'gen die grieven hebben. Ook het grenswisselkantoor, ruim een ki lometer Nederland in, ondervindt moeilijkheden. Het uit Nederland ko mende verkeer mag namelijk niet bij dit kantoor stoppen. Een aanbod van de bank om een parkeerplaats met loopbrug o/er de weg aan te leggen, is van de hand gewezen. „Op die manier spelen ze de deviezen'in han den van de Duitsers en bovendien is het lastig want het Duitse wisselkan toor is veel korter open", zegt de heer Abbas. Gemeente Verder bakkeleien ook de gemeente Nieuweschans en Rijkswaterstaat over een verbinding tussen Nieu weschans en het nieuwe grenscom- plex. Volgens de gemeente vraagt Rijkswaterstaat een veel te grote bij drage /an Nieuweschans voor een weg die 'n hoofdzaak bestemd is voor het grensverkeer. Het gevolg is dat het langzame verkeer en het perso neel van de grenspost nu over een provisorisch pad van drie tegels breed moeten. Dan ,:ijn er ook nog de toeristen die moeilijKheden ondervinden. „Vo rige week zaterdag zaten tien vrou wen uit een Scandinavische bus op een rijtje in de berm bij gebrek aan een toilet..." weet de heer Abbas te vertellen. „En een Fransman die toch aan de verkeerde kant bij het wissel kantoor stopte, kreeg een bekeuring van een tientje. Hij was verbaasd tal (Van onze parlementsredactie) til a DEN HAAG Minister De Block te van Economische zaken heeft giste- 3r ren in de Tweede Kamer ten stel ligste ontkend dat Nederland een ne gatieve houding zou innemen ten op zichte van Euratom. Het gerucht dat Nederland, samen met Frankrijk, Eu- ratom zou boycotten-is gewoon niet waar, aldus minister De Block. Nederland houdt alleen rekening met de onaangename realiteit, maar kijkt anderzijds ook niet op miljoe- nen als het er om gaat Euratom aan een redelijk overgangsprogramma te helpen". Nederland zal overigens geen initi atief nemen Euratom op het huidige si niveau te handhaven. De a.r. Boer- g tein vroeg toch wel of Nederland van W het voorzitterschap van de Raad van 1 ministers gebruik zou maken om in een bepaalde richting druk uit te oe fenen. Constructief Minister De Block beschouwde een motie van de socialist Oele, die dit debat via een interpellatie ontke tende, waarin van Nederland ge vraagd werd zich constructief op te stellen om Euratom ook bij niet-nu- cleaire taken in te schakelen en Eu ratom wat meer beleidsruimte te verschaffen, als een steuntje in de rug. De motie was mede-ondertekend door KVP, ARP. CHU, WD en D'66. Tegen waren CPN, PSP, SGP en GPV. Minister De Block zei dat Euratom een eerlijke kans krijgt, maar dat sterk gelet zal worden op de econo mische haalbaarheid van bepaalde programma's. Euratom kan zich geen Concorde en geen Eldo veroorloven. Van verschillende kanten werd er bij de minister op aangedrongen Ita lië, België en eventueel ook Frank rijk in te schakelen bij het ultracen- trifugeproject. De minister zei dat de dat de geschillen nog groot waren, maar dat hij toch wel voor de va- 4 kantie overeenstemming tussen Enge- i land, Duitsland en Nederland ver wachtte. Het concept-kontrakt zal 1 worden voorgelegd aan de Eura- i» tom-commissie. DJAKARTA Volgende maand zal de Indonesische minister van voorlichting Boediardjo met acht In donesische journalisten naar West-I- rlan gaan. Hij kon niet zeggen wan neer buitenlandse correspondenten in Djakarta toestemming zullen krijgen naar West-Irian te gaan. haal gratis de speelgoedweek vakantiespelletjes kinderkrant bii de speelgoed winkel speelgoedweekkwartetspel gratis bij f4.- aan speelgoed omdat nij bij andere grensovergan gen nooit iets hoefde te betalen. De man wist niet eens dat het een boete was. Ze hebben hem naar niet wijzer gemaakt". „Er is niets maar dan ook niets goed", aldus de chauffeurs, die me nen dat voor hun moeilijkheden heel gemakkelijk een oplossing te vinden is. Het hek zou dan twintig meter moeten worden verplaatst, zodat er een vrije toegang komt naar het kof fiehuis, terwijl de oude weg toch nog afgesloten blijft. Verder zou er een parkeerplaats moeten komen voor vrachtauto's waardoor het overige verkeer onbelemmerd zou kunnen doorgaan. Duitsers Ir. H. Wegner, hoofdingenieur-di recteur van rijkswaterstaat Gronin gen, voelt hier echter niets voor. De oorzaak ligt volgens hem bij de Duitsers, die maar moeten zorgen dat het door hen opgehouden grensver keer voldoende parkeerruimte krijgt op Duits grondgebied. In Duitsland wordt ook gewerkt aan een verbete ring van de accommodatie, maar het is niet bekend wanneer dit klaar is en Nederland is hierover in briefwis seling met het buurland. „We voelen er niets voor om dure tijdelijke voorzieningen -te treffen", zegt de heer Wegner. Ook wil hij er niets van weten om zo lang de Duitsers nog niet klaar zijn het hek tijdelijk te verplaatsen zodat de chauffeurs althans een redelijk on derkomen vinden in het koffiehuis. „We willen daar een vlotte doorstroming van het verkeer en ik heb zelf gezien dat de chauffeurs vaak langer blijven zitten dan nodig is, terwijl hun vrachtwagens op de weg staan. Dat is niet bevorderlijk voor een snelle afwikkeling van het verkeer". AOW (3) Oud-staatssecretaris Egas heeft ge zegd: „Gepensioneerden behoren wij in alles als volwaardige medemensen te respecteren, elke kleinerende be handeling zou gestraft moeten worden met een oorvijg". Er zijn dan heel wat oorvijgen uit te delen. De laagst gepensioneerden wor den thans gebracht aan de rand van hun bestaan. Hier komt tot uitdruk- king de gedachte: „Daar kunnen zij het wel mee doen, oude mensen heb ben niet zoveel meer nodig". Vergeten wordt dat zij het zijn, die mee hebben gewerkt aan de opbouw van een produktie-apparaat, dat velen nu in welvaart doet leven. Mogen zij zelf van deze welvaart niet mee-genie- ten? Vakantie is er voor heel velen niet meer bij. Als men dat eens zegt dan krijgt men ten antwoord: „Je bent toch elke dag met vakantie?" Een wanbegrip over het gepensioneerd zijn. Ook de bejaarden hebben behoef te eens uit hun dagelijkse bezigheden weg te zijn. Een gepensioneerde wordt ook wel eens een baan aangeboden tegen een (te) laag loon. „Je bent toch gepensio neerd?" Zo zouden er nog veel meer oorvij gen uitgedeeld kunnen worden, maar de grootste oorvijg zou voor de rege- I ring moeten zijn. Zij besteedt vele j miljoen en extra miljoenen worden al- tijd gevonden. Maar voor de groep, die aan de rand van haar bestaan j leeft, is dit blijkbaar onmogelijk. Leiden J. Nijenhuis In de houtmeelfabriek en maal- bedrijf van D. Wakker te Zaandam is gistermiddag een zware uitslaande brand uitgebroken en door het brandbare materiaal kon de ener gieke brandweer niet voorkomen dat vier loodsen in de vuurzee opgingen. Vlak naast het brandende bedrijf lag by een extractfabriek nog 30.000 liter benzine opgeslagen, maar door constant natspuiten konden de vlammen hier geen vat op krijgen. De schade bedraagt meer dan een half miljoen gulden. Koffiedrinken blijkt ook aan begren zingen onderhevig te zijn. Het is in elk geval geen toegejuicht gebruik aan de grens: want het verkeer dat meteen door mag rijden langs de geparkeerde vrachtwagens, loopt steeds vast door het tegemoetkomend verkeer: koffiedrinkers hinderen in Nieuwe Schans de vlotte overgang... AMSTERDAM Onder gro te belangstelling van de pers is gisteren de 23-jarige studente Marianne Greidanus-Henry, die lid was van de bezettingsraad van het Maagdenhuis, binnen tien minuten berecht en con form de eis veroordeeld tot een week gevangenisstraf voor waardelijk en een boete van 100. Wie had kunnen denken, dat toen Oe Thant de dag na de moord op dominee Martin Luther King voor het hek van het Vredespaleis een stille menigte toesprak en daarna met al die saamgestroornde mensen We shall overcome zong, hij reeds in zijn achterhoofd had, dat heel dat Vredespaleis niet meer dan een lege huls moest worden. Insiders wisten het wel. Reeds ja ren wordt gewerkt om het Interna tionale Gerechtshof, een V.N. instel ling, uit het Vredespaleis te krijgen. De behuizing voldoet niet meer aan de moderne eisen. Daar is wei nig tegen in te brengen. Een andere zaak is het of het Internationale Ge rechtshof dan ook uit Den Haag weg moet. Er zijn in de jaren vijftig kant en klaar plannen geweest om op het terrein van het Vredespaleis het Ge rechtshof van de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal een gebouw te geven. Luxemburg werd echter verkozen. Het is onduidelijk waarom op die toen gereserveerde plek nu geen passende behuizing voor het Inter nationaal Gerechtshof zou kunnen verrijzen. De Nederlandse regering en de ge meente Den Haag zijn tot alle mede werking bereid, dat is bekend. Voor de toeristen mag het Vre despaleis niet meer dan een be zienswaardigheid zijn, hoe uniek ook ter wereld, voor allen die zich interesseren voor het internationaal recht is het meer. Het was in 1899 dat de eerste vre desconferentie ter wereld in het Huis ten Bosch bijeen kwam. Daar werd. ook het idee geboren een Per manent Hof van Arbitrage te stich ten. Aanvankelijk zetelde dat hof aan de Prinsegracht in een zo beschei- Vredespaleis den onderkomen, dat men sprak van „een winkeltje in recht". Adrew Carnegie heeft tenslotte het geld verschaft voor de „Tempel des Vredes" en, even belangrijk, de basis gelegd voor de Unieke biblio theek, die dank zij de statuten van de Carnegiestichting onverbrekelijk in het Vredespaleis gehuisvest moet zijn. De rechters kunnen vertrekken, de bronnen, waaruit zij putten, moeten in Den Haag blijven. Men kan zich afvragen op welk niveau en in welke mate er door andere steden gewerkt wordt om het Internationale Gerechtshof te verwerven. Voor een zich internati onaal voelende stad is het zeker een statussymbool. Maar het is wel bedroevend, dat juist door de Verenigde Naties aan zo'n spel wordt meegedaan. Zoals thang de zaken staan is het Internationaal Gerechtshof (artikel 22 van het statuut) aan Den Haag gebonden. Een wijziging echter zal niet al te moeilijk zijn. Meeste stemmen gelden en Nederland be hoort niet tot een machtsblok. Nederland kan wel wijzen op een grote traditie op het terrein van het internationaal recht, die teruggaat tot Hugo de Groot. En ook op het heden, waarin elk jaar weer honderden juristen naar Den Haag komen om in het Vre despaleis de beroemde cursussen in het internationaal recht te volgen. Dat alles is niet te verplaatsen. Wanneer het werkelijk alleen om een gebouw gaat is er nauwelijks een argument voor verplaatsing van het internationaal Gerechtshof. Dat gebouw kan er komen, geen zinnig mens zal dat kunnen tegenspreken. „Het ging niet om een zaak van lokaalvredebreuk" aldus de studente. „Er bevond zich in het Maagdenhuis informatie, die voor ons wordt ach tergehouden en uit de gevonden stukken is gebleken, dat dit ook de bedoeling was." Volgens de studente is het een po litiek proces. Dit blijkt uit het feit, dat de Tilburgse studenten niet ver volgd werden evenmin als de kunste naars, die de Nachtwachtzaal bezet ten en de 62 studenten van de VU voorlopig met worden vervolgd. VU-studenten Marianne zei voorts dat de officier van justitie mr. Hartsuiker, de presi dent-directeur van de VU had mee gedeeld, yat hij toestemming had ge geven om de zaak der studenten te seponeeren. Later had de officier de rector magnificus meegedeeld, dat het helemaal niet zeker was, dat er niet vervolgd zou worden. Hij wilde eerst woensdag nog een gesprek heb ben met de rector magnificus, de president-directeur en enkele bezet ters. Voorts had de officier gezegd, dat hij rekening moest houden met een interpellatie van het CPN-Ka- merlid Wolff, zo vertelde de studente. Naar aarleiding van de opmerking van de studente, dat het een politiek proces was, zei de politierechter mr. A. Oostenbaan, dat in de politiek niet alles is geoorloofd „Omdat u het nog steeds niet begrepen heeft, bied ik u dit aan", zei de studente, die een grammofoonplaatje met zogenaamde Maagdenhuisliederen op tafel legde. De politierechter zei: „U kunt dit wel houden." Het was gisteren de laatste der ne gen zittingsdagen waarover de 543 zaken in dit monsterproces waren verdeeld. De komende dagen zullen nog enkele aangehouden zaken wor den behandeld In een groot aantal zaken hebben de studenten hoger be roep aangetekend. Over enige tijd zal het Amsterdamse gerechtshof in tweede instantie zich met de bezet ting van het Maagdenhuis bezig hou den. De beslissing over een eventuele strafvervolging van dt 62 studenten van de VU wegens lokaalvredebreuk is uitgesteld. .Een beslissing is ook volgende week niet te verwachten, omdat de zaak veel gecompliceerder is dan zich aanvankelijk liet aan zien". aldus mr. Hartsuiker. (Vervolg van pag. 1) Prof. Van Hulst noemde West-Irian „het mismaakte kind van het ge dwongen huwelijk tussen Nederland en Indonesië". Een protest bij de VN tegen het optreden van Djakarta heeft volgens hem geen enkele zin, omdat Oe Thant noch belangstelling heeft noch verantwoordelijk wil zijn voor de gang van zaken bij de volksraadpleging. De heer Algra vond persoonlijk dat er wel alternatieven waren voor de Papoea's. De bevolking zal worden gedwongen zich voor aansluiting bij Djakarta uit te spreken. „Maar dat wisten we bij het akkoord van 1962 al". De heer Boetes (pac. soc.) tenslotte was verbijsterd over het ge mak, waarmee minister Luns zijn rol van 1962 precies omgekeerd heeft. Ontbladering grens van West-Irian PORT MORESBY Het bestuur van Australisch Nieuw-Guinea over weegt ontbladering toe te passen om het afbakenen van de grens met West-Irian te vergemakkelijken. Het grootste deel van het grensgebied is woest, zodat er geen schade kan wor den aangericht. Er zijn hierover besprekingen met Indonesië gevoerd. Op de provinciale weg tussen Esbeek en Hilvarenbeefc is gister middag een 17-jarige automobilist geslipt en op vier fietsende jongens ingereden. Een van hen werd op slag gedood, het is de veertienjarige H. van Amersfoort uit Goirle, een andere liep een hersenschudding op. De bestuurder van de auto die vanwege zijn leeftijd zonder rij bewijs reed) kreeg een shock. Illusie Cairo weet van de hartelijke relatie tussen ons land en Israël. Men wil daarvan gebruik maken om aanvaar ding van het eigen standpunt te be vorderen. Het enige waar Egypte naar streeft is de verwijdering van Israëlische strijdkrachten uit dc bezette gebie den. Pas daarna wil het over andere punten praten. Begrijpelijk voelt Israël daar niets voor. Het wil eerst overeenstemming over heel .het probleem. Zolang Egypte blijft vasthouden aan zijn eis zal de impasse in het Nabije Oosten onmogelijk te doorbreken zijn. Minister Luns zal dan ook niet de illusie hebben dat hij kan slagen waar Rusland en Amerika hebben gefaald. Het mislukte overleg van dc Grote Vier is een vingerwijzing. Intussen kan Nasser zijn ongeduld nauwelijks meer verbergen. De Rus Gromiko moest zelfs naar Cairo vliegen om zekerheid van geen nieuwe avonturen. Al met al een onbevredigende ont wikkeling. die Israël in de kaart speelt. Want het kan nu niet aan de onderhandelingstafel worden ge dwongen te laten zien wat het met de bezette gebieden van plan is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5