GEVAAR VOOR BADGASTEN Commentaar Indonesië enige keus Pap oea s meetnet voor vuil water Staf eens met studenten Borden waarschuwen toeristen aan strand Duitsers vinden ons aardgas te duur Het Kwartet Klacht ingediend Indekten middel Nog vissterfte Bezorgd LAATSTE VLUCHT OP 30 JULI Gifmonster Niïll^ Italië: staking ambtenaren Anonieme melding munitie-explosie SPREUK HET WEER Rustig weer sinaassnippers JAMIN ONREDELIJKE ARGUMENTEN BESTUUR CONVENT UTRECHT TREEDT AF Engeland verbrak definitief band met Rbodesië Nieuwe Leidse Courant Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Woensdag25 juni 1969 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen lofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Woonwagenbewoners zijn in Ne- derlandderland een gewoon deel van de bevolking. Als om deze „tolerantie" te be wijzen, bezocht koningin Juliana gisteren het regionaal woonwa gencentrum aan de Huppeldijk in Utrecht, waar ze geestdriftig werd verwelkomd. Ze maakte, al babbelend met vooral de jong ste inwonertjes, een rondgang door het complex. Als herinne ring aan haar bezoek ontving ze van een jong ingezetene een miniatuur-woonwagen. DEN HAAG Grote borden waarschuwen sedert gister avond de badgasten aan het strand van Hoek van Holland dat het gevaarlijk kan zijn daar te zwemmen. Gevreesd wordt na melijk dat het vergiftigde Rijnwater, wanneer het de monding van de Nieuwe Waterweg heeft bereikt, ook gevaar kan ople veren aan het strand. (Van onze parleinentsredactie) DEN HAAG „lpdónesië is dë enige reële keus voor de Pa oea's. Voor ons is deze zaak afgedaan". Deze uitspraak van AR-se- ator H. Algra kenschetste gisteren in de .Eerste Kamer het debat /er buitenlandse zaken, waarbij West-Irian de meeste aandacht ■eeg. towel de drie christelijke rege- gspartijen als de PvdA en de VVD gen er vanuit, dat de uitslag van volksraadpleging al bij voorbaat t staat. De uitsp-raak van Algra ende de gewijzigde opvattingen, iral binnen de AR-fraktie, die zich 1962 tegen het akkoord van New rk verzette. Ir. H. van Riel (lib.) vond niet, dat Ierland zich verder maar niets er van de Papoea's moet aantrek- „De regering moet langs de weg geheime diplomatie iets voor de joea's doen. Verder kunnen we al- n maar de belangstelling voor de joea's en de Molukken levendig iden". Steun lllen waren het er over eens dat Ierland na de volksraadpleging st-Irian financieel moet blijven tnen. Dat Indonesië in bepaalde 'allen de mensenrechten in st-Irian heeft geschonden en dat doet, daar was prof. dr. J. W. Hulst (chu) van overtuigd. „Er gebeuren schandelijke din- in West-Irian". Mr. M. de Niet vond het niet eerlijk Indonesië ve dingen te verwijten, met op de tergrond het rapport over de Ne- ■landse excessen in Indonesië. Wij hebben de Papoea's in 1962 gen beloofd, waarvan we wisten ze die nooit zouden krijgen. We iben het nationalisme aangewak- d. De Papoea's moeten daarvan de isekwenties dragen", aldus mr. De >e heer Van Riel (lib.) vond dat raad van de kant van Nederland, ar gedane zaken nemen geen keer. schaamd en gegriefd, dat wij niet ir de middelen beschikken te ver- BETALING ABONNEMENT E abonnees die gewend zijn het onnementsgeld te gireren, wordt rzocht voor 1 juli a.s. 4.70 per maand 14.10 per kwartaal iver te schrijven op onze postreke- ling nr. 58936 Ie abonnees, die gewoonlijk per twitantie betalen, doch inmiddels in iet bezit zijn van een postrekening 'ordt eveneens verzocht, ter voor- (oming van incassokosten, genoemd ledrag te gireren. let bovenstaande geldt niet voor de borvnees die ons machtiging tot lutomatische afschrijving hebben 'erstrekt. DIRECTIE N.L. CRT. hinderen, dat anderen het slachtoffer worden van ons gemis aan doorzicht en onze morele zwakheid", aldus de heer Van Riel, rechtstreeks tot de AR-fraktie, uitgezonderd de heer Al gra. Mr. de Niet: „Wij moeten nu niet de zedemeester gaan uithangen, als we horen over Indonesische excessen. Laten we eindelijk eens ophouden met het gezanik over de procedure!" 0 Voor vervolg zie pagina 5 Inmiddels is gebleken dat het gif voor mensen niet zo gevaar lijk is als voor vissen. Uit het onderzoek van het Rijksinstituut voor de volksgezondheid meent men te kunnen concluderen dat het hier betreft een insektenbe- strijdingsmiddel: Endosulvan. Deze stof heeft een zeer hoge giftigheid voor vissen. Het is dus zeer goed mogelijk da-t ook in Nederland nog vissterfte in de grote rivieren kan optreden. In Duitsland is het water nog sterk ver giftigd. Vissen, die in netten in het water werden neergelaten, stierven binnen zeven minuten. Adem happen Volgens het ministerie van verkeer en waterstaat zijn in de (Neder landse) Rijn de kleine vissen voor een groot deel dood. Bij de stuwen van Amerongen en Hogedoorn zwem men in grote getale evenwel nog vis sen rond, die met de kop boven wa ter naar adem happen, maar niet doodgaan.' Over dc hoeveelheid vergif in het water is nog niets bekend. Het bestrijdingsmiddel is bij St. Goar, veertig kilometer van Koblenz, in de rivier gekomen. De regering van de Westduitse deelstaat Rijnland-Palts heeft een aanklacht ingediend tegen de onbekenden die verantwoordelijk zijn voor de vergiftiging. Minister Roolvink zei gisteren dat er geen reden is angst te hebben voor een watertekort. Hoewel de inlaat- punten van die waterleidingbe drijven, die water uit de Rijn betrek ken,g esloten zijn, is in de spaarbek kens en in de duinen een voorraad In het toxicologisch laboratorium van het instituut voor volksgezond heid te Utrecht worden proeven ge nomen om de aard van het Rijngif vast te stellen. Op de foto: een assistent bezig met een proef, op de voorgrond enkele Rijnwatermonsters. water opgeslagen diè voor enige tijd toereikend is. Stujwen omhoog Om te zorgen dat het vergiftigde water zo snel mogelijk in zee vloeit, heeft Rijkswaterstaat enkele maatre gelen genomen. De sluizen bij Wijk bij Duurstede zijn gesloten, de stu wen bij Amerongen en Hagestein zijn omhoog gegaan en de riviertjes Lingen en Berkel zijn afgesloten van de Rijn. De Twentekanalen, die een hogere waterstand hebben dan de Rijn en waarin steeds meer water wordt ge pompt, zullen deze aanvulling voorlo pig moeten missen. Verder is het waarschijnlijk dat in Utrecht de grachten gedurende één dag niet zul len worden doorgespoeld. De toegangssluizen in Ketelhaven, Urk, De Voorst en Roggebotsluis blij ven voorlopig gesloten om verontrei niging van de IJsselmeerpolders en de Randmeren te voorkomen. Met de Grote Hartelsluis en met de Voor- nesluis zal niet worden geschut van l'/s uur voor tot 1V2 uur na hoog water. De schuif in de stormvloedke ring in de Hollandse IJssel zal tij- Om moeilijkheden met de indeling te voorkomen is het nodig dot u zich met z een vlucht opgeeft. Het is ook veel gezelliger: U komt altijd bij elkaar te zitten. t betaling aan" bureau Noteert u voor een rondvlucht, type: j/^| g| j Q (aankruisen wat u wensf) 1naam: 2. naam: 3. naam: correspondentie-adres: naam: straat: plaats: telefoon: Wij hebben reeds aan u betaald: (voor 3 personen totaal) en wel per giro contant we komen per: auto trein bus bij voorkeur op: Vermeld duidelijk de dctum in een der onderstaande vakjes jormiddag U kunt kiezen tussen de woensdagen en zaterdagen tot en met 30 juli. ROME Te middernacht zijn 250.000 Italiaanse ambtenaren begon nen aan een 48- uurstaking voor ho ger loon en administratieve hervor mingen. Bij de spoorwegen en onderwijs en post- en telefoon wordt niet ges taakt. De vakbonden hebben ook een dis puut met de regering over de behan deling van ambtenaren die staken. Onder de tegenwoordige regeling kan een staking die een uur duurt, het verlies van een heel dagloon bete kenen. dens de laagwaterkentering worden neergelaten. Het Tweede-Kamerlid Cornelissen (kath.v.) zal morgen mondelinge vra gen stellen over de vergiftiging van het Rijnwater. Hij zal ónder meer willen weten of over dit geval con tact zal worden opgenomen met de Internationale commissie ter bescher ming van dc Rijn tegen verontreini ging. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Plannen om langs de grote rivieren te komen tot een automatisch meetnet, dat de water vervuiling voortdurend onder con trole houdt, zullen versneld worden uitgevoerd, verwacht het Rijksinsti tuut voor de volksgezondheid. In Duitsland bestaat er al zo'n net. De meetapparatuur alarmeert, als de vervuiling de grens van het toelaat bare heeft bereikt. Automatische meetposten zouden moeten komen op plaatsen waar de rivieren ons land binnenkomen, op die punten waar de drinkwatervoor ziening inlaten heeft en in die cen tra waar chemische middelen wor den gebruikt dan wel geproduceerd. In dit systeem is ook een computer opgenomen. Voor snelle communi catie dient een helikopter ter be schikking te staan. Een automatisch meetnet vergt enkele miljoenen, maar zou toch belangrijk goedkoper zijn dan menselijke controle, die bovendien omslachtiger is. Voor de ontwikkeling van dit meetnet zijn al enkele jaren gelden uitgetrokken. BONN De politie van Frankfurt heeft gisteren via een anoniem tele foontje de waarschuwing ontvangen, dat een herhaling kan worden ver wacht van de munitie-explosie, die zich zondag in Hannover voordeed en waarbij toen twaalf mensen werden gedood. De onbekende kondigde aan, dat op 3 juli een bomaanslag zou worden gepleegd op een niet nader aangeduid militair transport in Seesen, een plaatsje op 100 km ten zuiden van Hannover. De politie hier is al bezig maatregelen te treffen. Volgens de Duitse spoorwegen wordt sabotage bij de explosie van zondag niet uitgesloten geacht. Hel Rijnwatergif betekende de dood voor tienduizenden vissen. Bij Ko blenz halen vissers ze bij hopen te gelijk uit de rivier Niemand is zo oud, dat hij niet denkt dat hij nog een jaar kan leven. CICERO „RITAÜ! Heeft iemand Rita ge- DE BILT Een front dat bij een zwak lagedrukgebied be hoorde trok gisteren over ons land en bracht op vele plaatsen lichte regen. In het zuiden wer den echter in de middag enkele flinke regenbuien waargenomen, terwijl in het noordoosten on weersbuien ontstonden. Het lagedrukgebiedje ligt thans boven Luxemburg en is voor het weer in ons land van weinig betekenis. Boven de Britse eilanden treffen we van morgen een zwak frontensysteem aan dat bjj een depressie be hoort die in de buurt van IJs land ligt Dit front verplaatst zich langzaam naar het oosten maar zal morgen op het weer in ons land weinig invloed uitoefe nen. Morgen bevindt ons land zich tussen de eerder genoemde systemen. Er wordt dan ook weinig wind verwacht, waarbij flinke opkla ringen kunnen voorkomen. In hét temperatuurverloop veran dert niet veel. Voor vrijdag: Aantal uren zon: 7 tot 15; min. temp. omstreeks normaal; max. temp. 0 tot 5 graden bo ven normaal; kans op een droge periode van njinstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog et maal: 80 procent. TEGENOVER dc situatie in het vroegere Nieuw-Guinea staat Ne derland in feite met een machtelo ze bezorgdheid. Algemeen schijnt te worden aan genomen dat er voor dc Papoeas* geen keus overblijft dan aanslui ting bij Indonesië. In werkelijkheid is dat natuurlijk een nieuw geval van kolonisering. Indonesië, Nieuw-Guinea en Ne derland zijn in wezen drie verschillende werelden. Daarom was het goed dat Indo nesië voor zichzelf een eigen weg kon gaan; Nederland .had dat wel licht in een vroeger stadium duide lijker kunnen inzien. Het lag in de ontwikkeling dat wij daar niet hoorden, tenzij als geno de gasten enmedewerker s. Op den duur zouden we ook in Nieuw-Gui nea niet horen tenzij weer als genode gasten en medewerkers. Maar ook ten aanzien van Indo nesië is Nieuw-Guinea een andere wereld. Al stond het dan voor het oude Nederland met Indonesië op één landkaart en al had Nederland voor zichzelf bestuurlijke verbin dingen tussen het vroegere Indo nesië en Nieuw-Guinea gelegd. Straks zullen er, naar het zich Iaat aanzien, besluiten worden genomen die op zijn minst onrijp moeten heten, maar die wel voor lange duur onherroepelijk zullen zijn. En dat terwijl Indonesië nu al blijk heeft gegeven van onvoldoende we zenlijke belangstelling voor land en volk. Het weinige dat ons nog rest is oin langs de weg van diplomatieke ka nalen bij Indonesië aan te dringen op meer ernst en aandacht. Maar die schamele mogelijkheid behelst in werkelijkheid bitter weinig. 200 gram van 10S voor 95 niet te geloven voor die prijs! Strandweer Het lagedrukgebied met enkele buien en veel bewolking lost ver der op. Morgen al wat meer zon en een zwakke zeewind. Tempe ratuur 18 tot 20 graden, zeewater 16 graden. Vooruitzichten: Stabieler met zon en stijging van temperatuur. Barometerstand: Heden 10 uur 75.4 cm (1005 millibar), stijgend. Z011 eu maan j" DEN HAAG Volgens Ne derlandse stemmen in het Euro pees parlement is er een West duits offensief aan de gang tegen de prijs van ons aardgas. In de commissie voor energie, on derzoek en atoomvraagstukken van het Europees parlement, die van daag in ons land vergadert, is ge bleken dat de Duitsers zich de laat ste tijd concentreren op drie zaken: 1. het aanzienlijke verschil in prijs voor de Nederlandse en de Duit se consument; 2. de monopoliepositie, die de Ne- HOE EN WAT? Deze KWARTET-rondvluchten (alleen op woensdagen en zaterdagen) worden georganiseerd vanuit Luchthaven Rotterdam en zijn alléén voor KWARTET-abonnees. Er wordt gevlogen met ervaren verkeersvliegers, die geen dolle stunts uithalen maar u in een modern, comfortabel vliegtuig loten genieten von deze foscinerende ervaring. Terwijl men op z'n beurt wocht is een gezellig restouront en een zonnig terros ter beschikking, vonwoor men het of- en aanvliegen kon volgen. Alle gewenste inlichtingen over lijndiensten of I over leren vliegen zijn ter plaotse te krijgen. Aon het eind von de vlucht wordt u ols herinnering een Oorkonde overhondigd. Uiterlijk twee dagen voor u aan de beurt bent krijgt u de instapkaart thuis. UTRECHT Het uit zes le den bestaande bestuur van het Stafconvent van de Rijksuniver siteit te Utrecht is gisteren na een verwarrende vergadering afgetreden. In dc eerste openbare vergadering van het Stafconvent kreeg het bestuur zoveel kritiek te horen van de aanwezige stafleden, dat het zich genoodzaakt zag bij gebrek aan steun zijn mandaat terug te geven aan de Conventsraad. Het stafconvcnl is de overkoepe lende organisatie van alle 2000 leden van de wetenschappelijke staf. Kritiek werd vooral geleverd op hel standpunt van het convent ten aanzien van de studentenacties. Ondemocratisch De voorzitter van het stafconvent, drs. A. C. Roon, vond de studenten acties ondemocratisch. „Het is een onjuiste methode op een dergelijke manier het overleg onder druk te zetten," vond hij. Een groot deel van de aanwezige stafleden was het hier niet mee eens. Dit kwam duidelijk tot uiting in een motie. Met 77 tegen 53 stemmen nam dc vergadering een resolutie aan waarin zij adhesie betuigt met de actie van de Utrechtse studenten van vorige week. Het conventsbestuur schorste daar op de vergadering voor tien minuten, waarna het aftreden werd meege deeld. Het Conventbestuur kreeg ook het verwijt te incasseren, dat het het gun stige tij van de studentenacties zou hebben afgewacht „om ook eens iets te doen". Volgens sommige leden hadden de weinige activiteiten van het bestuur ertoe bijgedragen dat er verwijdering was ontstaan in de instituten, waardoor ook de be langstelling aanmerkelijk was terug gelopen. Na de schorsing van de vergade ring kregen de stafleden zelfs geen kans meer nog enkele vragen te stel len, waarna zij zichtbaar veront waardigd de zaal verlieten. derlandse Aardolie Maatschappij volgens de Duitsers inneemt; 3. de mogelijkheid van Nederland om via lage gasprijzen on eerlijke concurrentie te bedrijven bij het aantrekken van nieuwe ondernemingen. In Nederlandse kringen meent men dat de Duitsers voor hun be zwaren geen redelijke argumenten hebben. Er is in heel dc wereld een grote vraag naar aardgas en het is logisch dat bij de vaststelling van de pijs rekening wordt gehou den met de principes van de markt economie. Dat de Duitse consument meer voor het Nederlandse aardgas be taalt dan de Nederlander wordt bo- vendien veroorzaakt door het feit I dat de pijpleidingen in ons land be ter „bezet" zijn dan in Duitsland, d.w.z. de volle capaciteit wordt ge bruikt en dat werkt prijsverlagend. Aan Nederlandse zijde wordt gesteld, dat de NAM bepaald geen monopoliepositie bekleedt. Er zijn wel da gelijk ook exploratie- en ex ploitatievergunningen afgegeven aan niet-Nederlandse maatschappijen. Tegen het verwijt tenslotte dat oneerlijke concurrentie bedreven zou worden, wijst men erop dat diverse grote bedrijven niet Nederland, maar Duitsland verkozen voor nieuwe vestigingen. LONDEN Engeland heeft giste ren de banden met Rhodesië defini tief verbroken. Koningin Elisabeth heeft het ontslag aanvaard van sir Humphry Gibbs, de gouverneur in Rhodesië. De Rhodesische diploma tieke vertegenwoordiging in Londen is verzocht binnen drie weken xe vertrekken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1