Dit jaar begint bouw Elisabethziekenhuis Commissaris Klaasesz in Ter Aar en Zevenhoven VERSTOPPING? Subsidie Anjerfond voor muziekschool Veiling Mulder-Vogem bracht 9,5 ton op In Voorhof woonruimte voor 400 verpleegsters Diploma-uitreiking Joh. Verkuylschool in Nieuw-Vennep wegen Leiderdorp NOURILAX Jongen gewond in Katwijk veLe#J Tuinders smeekten om een weg Demping vijver donderdag in Alpheuse raad Museum Expositie in Hazerswoude Dorpshuis Leidse Bona Stars naai Tsjecho-Slowakije Reconstruct! NIEUWE LEIDSE COURANT A DINSDAG 24 JUNI Hö£d Vm ÖF yu m MM Fg) O NT F F die commissaris Klaasesz gis teren tijdens een vaartocht in het kader van zijn bezoek aan Ter Aar en Zevenhoven te zien kreeg, logen er niet om. Hoe eerder het betrokken tuinders- gebied wordt ontsloten, des te liever is het de kwekers. Illllllllllllllllllllllilliillliiiliii mul Filmjournaal Alphen wordt waarschijnlijk eigendom gemeente ALPHEN Op 26 mei 1967 be sloot de raad aan het Filmcömité van de Gereformeerde Jeugdcentrale voor een plaatselijk filmjournaal jaarlijks een subsidie van f 1.500 te verlenen en de verzuimkosten van de opera teur voor het verfilmen van bepaal de voorvallen van gemeentelijk be lang, tot een bedrag van f 250 per jaar te vergoeden. Het comité verbond zich tot het in de kluis van het raadhuis doen be waren van de films, met behoud van eigendoms- en gebruiksrecht. Reeds van de aanvang af stelden B. en W. het op prijs, indien de ver vaardigde films aan de gemeente in eigendom zouden worden overgedra gen, maar toentertijd was men daar toe niet bereid. Nu is deze wens weer naar voren gebracht; het Filmcomité stelt voor de films vanaf 1963 aan de gemeente over te dragen. Omdat deze tot en met 1966 ongesubsidieerd ge maakt zijn, moet de gemeente dan alsnog voor die jaren f 1.500 per film betalen, tot een totaal van f 6000. Met ingang van 1969 zou de subsidie ver hoogd moeten worden tot f 2000 per film, en de vergoeding voor de ope rateur tot f 1000 per jaar. Het Film comité verplicht zich tot de vervaar diging van een journaal per jaar, zich daarbij richtend naar de verlangens van het gemeentebestuur. B. en W. stellen de raad voor, met deze voor stellen akkoord te gaan. LEIDERDORP Nog dit jaar wordt in Leiderdorp op een terrein tussen de Persant Snoepweg en rijksweg 4 begonnen met de bouw van het nieuwe Elisabeth-ziekenhuis. B. en W. stellen de raad voor akkoord te gaan met de verkoop van ruim 60.000 m2 grond voor de prys van f 3,66 miljoen, exclusief omzetbelasting. Aangezien de rijksgoedkeuring al is verleend en de gemeente direct na het goedkeuren van het voor stel de bouwvergunning zal afgeven, moet de bouw uiterlijk op 20 ok tober van dit jaar beginnen. Het ziekenhuis zal worden gebouwd door de N.V. Melchior Bouwmaatschappij te Maastricht. In de kelder van het hoofdgebouw komen de technische dienst, de ver warming, een reinigingsafdeling en dergelijke. Op de begane grond wor den gevestigd de kraamafdeling, di verse klinieken en de opname-afde ling. Op de eerste verdieping wordt één vleugel ingericht als operatie-af deling en één vleugel als laborato rium; de derde vleugel zal behan delkamers en spreekkamers bevat ten. De tweede en derde verdieping en een vleugel van de vierde verdieping worden bestemd voor verpleging van volwassenen. De tweede vleugel van de vierde verdieping wordt kinderaf deling, terwijl in de derde vleugel onder meer een kapel en de adminis tratie worden ondergebracht. Op de begane grond van het dertien verdie pingen tellende zusterhuis komt een NIEUW-VENNEP Ten over staan van notaris W. G. J. den Har- tog uit Hoofddorp, werd vorige week de inboedel geveild van de destijds failliet verklaarde N.V. Mulder-Vo gem, chemische apparatenfabriek. De veiling heeft een bedrag opge bracht van bruto f 950.000, wat bo ven de raming lag. Enkele goederen brachten minder op dan werd ver wacht. Dat werd evenwel weer goed gemaakt door de prijs die andere ar tikelen opbrachten. NIEUW-VENNEP De heer H. J. R. G. Hartong is tijdens een bij eenkomst in Nieuw-Vennep be noemd tot lid van de raad van com missarissen van de N.V. Amster- damsche Likeurstokerij ,,'t Lootsje" der Erven Lucas Bols. De heer Hartong was tot voor kort lid van het presidium en vice-president van de N.V. Philips' Gloeilampenfabrie ken te Eindhoven. Merkwaardig was overigens dat vooral veel belangstelling getoond werd voor het kantoormeubilair, dat in enkele gevallen weg ging tegen winkelprijzen. Een verklaarbare oorzaak hiervan is dat wanneer het zelfde meubilair in de winkel wordt gekocht er een levertijd is van en kele maanden, terwij] de koper het nu direct na de veiling kon meene men. HILLEGOM Pastoor J. M. Dun selman zal over drie weken het pas toraat van de St. Jozefparochie neerleggen en zijn intrek nemen in huize „St. Jozef" om daar de gees telijke verzorging van de inwonen- den op zich te nemen. Hij volgt rector J. Lansbergen op. Tot opvolger in de St. Jozefparo- chie is benoemd pastoor Th. J. Hil- horst van de St. Bonifaciusparochie te Dordrecht. opleidingsschool voor verpleegsters. Op het terrein komt ook een eigen energiegebouw. Het ziekenhuis zal 500 bedden be- NIEUW VENNEP Na een inlei ding van directeur J. G. Ligtenberg van de christelijke lagere land bouwschool, de „Johannes Ver kuylschool", in Nieuw-Vennep, vond maandagmiddag de diploma-uitrei king plaats aan de jongens die de vierjarige opleiding er op hebben zitten. Voor de eerste maal kregen de leerlingen de mogelijkheid naast het schooldiploma, ook een diploma te behalen voor handmelken en landbouwtechniek, waarvoor resp. zeven ert acht jongens slaagden, wat een goed resultaat werd genoemd. Van het ministerie kreeg de school toestemming voor de uitbreiding omdat in de omgeving twee scholen werden opgeheven. Directeur Ligten berg deelde mee dat dit keer de kleinste klas examen had gedaan. Zelfs voor het komende cursusjaar' i? het aantal leerlingen groter. Alle jongens slaagden. Na de diploma-uitreiking werden zij door enkele aanwezigen toe gesproken, waaronder burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester. Zoals gebruikelijk werd aan twee leerlingen de Jonannes Verkuylprijs uitgereikt. P. Roos kreeg de prijs omdat hij het hoogste aantal punten behaalde en W. Buitenhuis ontving de prijs omdat hij volgens het lera renkorps het hardst had moeten blokken. Geslaagden: C. J. Bos (Abbenes), I. Bos (Nieuw-Vennep), W. Buiten huis (Abbenes), A. G. D'haene (Hoofddorp), G. H. M Munsterman (Nieuw-Vennep), P. J A. Rethans (Hoofddorp), P. Roos (Leimuiden), A. B. J. Schoorl (Hoofddorp), C. P. de Vlieter (Abbenes), J. J. de Zeeuw (Nieuw-V ennep). vatten. In het zusterhuis komen de hoofdverpleegsters en 200 leerling verpleegsters. Voor de resterende 400 verpleegsters zal de gemeente woon ruimte creëren in het plan Voorhof. De commissie Openbare Werken vindt de situering van het ziekenhuis onder meer'gunstig voor de opname van verkeersslachtoffers, terwijl een bijkomende gunstige factor is, dat een groot aantal artsen in Oegstgeest woont. Vermakelijkheidsbelasting Verder is de raad onder meer een voorstel voorgelegd tot wijziging van de vermakelijkheidsbelastingverorde ning. Deze belasting brengt jaarlijks gemiddeld netto slechts f 889 op. B. en W. willen de belasting niet hele maal opheffen maar in de toekomst alleen doen gelden voor kermissen en dergelijke evenementen. Andere agendapunten: Wijziging voorschriften bestem mingsplan Essenpark; benoeming lid algemeen bestuur drinkwaterbedrijf voor Rijn- en Gouwestreek; sehool- zaken; aanschaf boekje „Volk in verdrukking en verzet 1940-1945" voor leerlingen van de vijfde en zes de klassen der lagere scholen; kre diet voor bestudering mogelijkheden bouw sporthal; uitbreiding aantal tennisbanen; verhoging wedden wet houders tot f 6.700. m LEIDERDORP In het li van verschillende bestemmi plannen stellen B. en W. de voor een aantal wegen te verl ren en/of te reconstrueren. In band met het binnenkort ger komen van het winkelcenl Winkelhof wordt aangedronge een spoedige aanleg van de t' der ijbaan van de Engelendaa! laatste ook, omdat het bes mingsplan Binnenhof binnen wordt bebouwd. Na de reconstructie van het punt Van der Valk Boumanv Laan van Ouderzorg rest nu ni reconstructie van het overigi deelte van deze weg. Langs de Rijn moet een vangrail worde plaatst i.v.m. de verkeersveili; Ook de asfaltering zal wi voortgezet. Na de Mauritssinge men nu aan de beurt Erie. Acacialaan, Van der Valk Bou weg tussen Persant Snoepwe Laan van Ouderzorg, Onder de Engelendaal kom het Winkelhof een tunnel voor gangers en fietsers als verbii met het winkelcentrum. Bego wordt aan de eerste fase va de reconstructie Achthovenerw Deze zal gepaard gaan met trekking van de Mauritssingel de Achthovenerweg, waarvoor brug over de Does moet worde bouwd. De eerste fase omvat d constructie van de weg tusse grens met Koudekerk en de tussen het Patrimoniumpark e fabriekscomplex van Durisol. Wist u dat daar hele kleine pilletjes tegen bestaan? Nourypharma In Oss maakt ze: LISSE - Het Anjerfonds heeft de mu ziekschool Bloembollenstreek 'n sub- Het Anjerfonds heeft de muziek school Bloembollenstreek een sub- KATWIJK Omdat een Duitse auto bij de kruising Koningin Ju- lianalaan/Zeeweg de doorgang voor de 17-jarige Gerard Hasenoot uit Katwijk gistermorgen om kwart over tien niet vrij liet, kon deze met zijn bromfiets een botsing niet meer vermijden- Hij liep wonden aan een voet en boven zijn linkeroog op alsmede een shock. Hij werd naar hel Academisch Ziekenhuis ge bracht. sidie van f 3.000 toegekend vod aanschaf van muzickinstruinei Van een stichting in Noord die onbekend wenst te blyven, ving de school f 250, ook vooi strumentcn. Inmiddels is rjjks» die aangevraagd. De school besi nagenoeg volledig over bevo docenten die in oktober 143 les per week zullen geven. Het toe nen van de subsidie zal de s< onder toezicht van de ryksinsp voor het muziekonderwijs plaa Op een subsidieaanvraag by Pro cialc Staten is inmiddels gul gereageerd. KATWIJK AAN DEN RIJ! Donderdagavond om half zeve in het verpleeghuis „de Wilbert' protestantse kerkdienst. Ds. R Vries zal in deze dienst voorj Familieleden van de bewoneri het tehuis zijn welkom. AL VINO UDE MATUUR (k HIER HOOI 'VWOWSIJHE LEN ROTZOOI Deze Winter iWoRpr'> Moor Oranjeschool Alphen heeft nieuw hoofd TER AARZEVENHOVEN De beide gemeenten in de noord-oost hoek van Zuid-Hollanddie onder de zorgen en hoede staan van burgemeester B. J. Ho gen- boom, zijn maandag door de commissaris van de Ko ningin met een bezoek vereerd. De heer en mevrouw Klaasesz arriveerden precies kwart over negen bij de brandweergarage aan het Vosholpleinwaar Charlotte en lSicolette Robertzde tweelingdochters van de ge meentesecretarismevrouw Klaasesz bloemen aanbo den. ALPHEN De heer H H Keizer, sedert 29 augustus 1955 hoofd van de Oranjeschool, heeft per 1 augustus een benoeming aanvaard als leraar A.V.O. aan de Chr. Nijverheidsschool voor meisjes in Alphen. Zijn ont slagaanvrage was voor het bestuur van de Vereniging voor Christelijk schoolonderwijs aanleiding een fusie met de Bethlehemschool te overwe gen. Na overleg met de leden is hiervan afgezien en is besloten de Oranjeschool als zelfstandige school te laten voortbestaan. Tot opvolger van de heer Keizer is thans benoemd de heer J. G. Koolstra te Wolphaartsdijk. De heer Koolstra (geref.) is 39 jaar en heeft al 9 jaar ervaring als hoofd van een school. Hij zal per 1 oktober a.s. in dienst treden. Van 1 augustus tot 1 oktober zal de heer C. van Rooüen te Katwijk aan Zee ais plaatsver vangend hoofd optreden. Burgerlijke stand van Hazerswoude HAZERSWOUDE Geboren: Suzanna C d v J de Vogel en S K van Klaveren; Marja W C d v A M C van Cleef en H Th van Noort; René K z v K Selier en M C Tig- chelaar; Gerardus z v N de Gelder en J Zandstra; Maria M J d v A K Verstraaten en J van der Burg: Cornelia J M d v M J Boere en W G Roeleveld. Ondertrouwd: W N M Kaptein, 25 jr en J C M Verkleij. 24 jr; J C Noordover, 23 jr en M J M Bisschop, 21 jr. Gehuwd: J H A Ammerlaan, 22 jr en F Th van Wijk. 21 jr. Overleden: W van Aalst. 77 jr, echtgenoot v A M Oppelaar. HAZERSWOUDE Cor Humd vervaardigde dit bronzen ..Ge zin", dat sinds gisteravond te zien is op de tentoonsteling „In Brons Bestendigd". De ex positie wordt tot en met woens dag 2 juli gehouden in het ge meentehuis aan het Frederik van Eedenplein. De tentoon stelling, die onder auspiciën van de Culturele Commissie Hazerswoude staat, omvat 35 skulpfturen en een serie klein wandtapijten. Daarna trok de commissaris zich met de leden van de gemeenteraad terug in het instructielokaal van de brandweer voor een bespreking. In tussen bracht mevrouw Klaasesz een bezoek aan de klas van de cbrisitelijke kleuterschool, die in het Dorpshuis is gehuisvest. In de ga rage van de brandweer staat altijd nog netjes opgepoetst en zelfs start klaar de oude brandspuit, die van 1924 tot 1948 werd gebruikt voor hot blussen van branden. Bij de oude T-Ford stonden de leden van de vrijwillige brandweer met hun commandant opgesteld om aan de commissaris te worden voorgesteld. Aan de Geerweg lag de vlet van de heer Willem Vermeulen reeds te wachten op het gezelschap om een tocht te maken door het plassenge- bied. Van café „De Hoge Venen" werd afgevaren naar het nog niet ontsloten gebied, waar men met smart wacht op de aanleg van een ontsluitingsweg om bij de bedrijven te kunnen komen. Dat men daarom verlegen zit, staken de kwekers niet onder stoe- ALPHEN Enige tijd geleden hebben de aan de Prinses Irenelaan gevestigde winkeliers B. en W. ver zocht de vijver voor hun winkels te dempen. Tot nu toe is aan het ver zoek geen gevolg gegeven in ver band met de hoge kosten. Naar aan leiding van een bereidverklaring van de belanghebbenden om in de kos ten bij te dragen is thans een plan ontworpen, dat o.m. omvat: dempen, aanleg van parkeerplaats, riolering, sierbetegeling en beplanten. De kos ten worden geraamd op f 120.000. De eigenaresse en de exploitanten van de winkels zijn bereid hiervan geza menlijk 50 pet voor hun rekening te nemen. Burgemeester en wethou ders stellen de raad voor met de uitvoering van het plan in te stem men. Agenda raad Alphen ALPHEN De gemeenteraad komt donderdagavond om half acht bijeen. Op de 27 punten tellende agenda onder meer: verzoek aan de Minister van C. R. en M. om ver lenging van de termijn vaststelling monumentenlijst; demping vijver langs de Prinses Irenelaan voor par keerplaats; bouw van twee aange paste woningen voor gehandicapten in een complex van 82 woningwet woningen in Noord; wijziging en aanvulling gemeentelijke voorwaar den voor verkoop of pacht bouw en industrieterrein; verzoeken van scholen (overeenkomst met Ter Aar inzake oprichting en instandhouding streekmuziekschool onder andere) verhoging subsidie aan filmcomité van Geref. Jeugdcentrale en over dracht aan de gemeente van plaat selijke filmjournaals. len of banken want op borden langs de waterkant en op boten had men met leuzen in allerlei toonaarden aandacht gevraagd voor de weg. „Wie reikt ons nu eens echt de hel pende hand?" Intussen was de schuit het reeds ontsloten gebied van de plassen ge naderd en daar had men aan de eerste brug een „dankbaar bord" opgehangen. Verderop langs deze weg stonden de bewoners het ge zelschap op te wachten. De heer P. C. Egberts maakte zich de tolk van alle bewoners toen hij vanaf de wallekant de commissaris dank te voor zijn medewerking aan de totstandkoming van de weg. De eerste twee kinderen die na de aanleg van de Paradijsweg zijn geboren, stonden klaar met bloe men voor mevrouw Klaasesz, Wil ly en Marijke Akerboom, kwamen als eersten op deze vruchtbare grond ter wereld. De heer J. Eg berts had negen jaar geleden de commissaris toegesproken en was er ook nu weer. De commissaris druk te hem de hand met de verzekering, dat hy niets veranderd was; dat was aan zijn hoed te zien! Aan het eind van de Paradijsweg liet schipper Vermeulen zijn sche pelingen van boord gaan en ver trok het gezelschap naar de ambts woning van de burgemeester voor een hartversterking. Daar kwamen de wethouders en de waarnemend secretaris van de gemeente Zeven hoven hun Ter Aarse collegae ge zelschap houden. De lunch werd ge bruikt in Hotel de Plas aan de Langeraarseweg, waar de commis saris een grote mand met tafel- zuren werd aangeboden door de burgemeester. Na de lunch ging het gezel schap naar de gemeente Zevenho ven. Aan de Kousweg staat een eenvoudige boerderij, waarin een groot aantal museumstukken is op geborgen. De gebroeders Van den Bosch die daar hun bedrijf uitoefe nen, hebben op hun erf opgravin gen gedaan naar oud aardewerk. De heer Th. Jac. v. d. Bosch ver telde ons dat hij enige jaren gele den een oude steen had gevonden, die naar zijn zeggen uit de veer tiende eeuw is. Hij werd nieuwsgierig en groef verder tot hij stootte op een plek waar allerlei gebruiksvoorwerpen voor de dag kwamen, die uit de jaren 1600 dateren. Al tien jaar lang houdt de heer v. d. Bosch zich bezig met plakken en repareren van de gevonden voorwerpen. Toen we hem vroegen of hij wist waar de voorwerpen van afkomstig waren, meende hij dat op deze plaats een logement of een café heeft gestaan waar de turfstekers hun in-trek na men tijdens het „steekseizoen". Een andere gedachte is, dat op deze plaats een sluis heeft gelegen, waar in een oude pottenschuit is gezon ken. In oude tijden trokken hande laren in gebruiksvoorwerpen met hun schuit de polders in. Naar deze hoeve had burgemees ter Hogenboom de commissaris meegenomen en de heer en me vrouw Klaasesz bleken dat zeer op prijs te stellen, want ze genoten van het zien van deze honderden oude gebruiksvoorwerpen. Water kannen, borden, lepels, vuurhoeden, vuurtesten, pijpen, koppen, bed lampjes en nog veel meer van zul ke artikelen heeft deze veehouder opgedolven. Toen de commissaris weer bui ten kwam, zag hij in een schuur voor op het erf, nog een grote hoe veelheid scherven en ook dait moest hij zien. Daar zitten nog duizenden De opschriften van de borden. uren arbeid in voor deze man, die wel eens precies zou willen weten waar dit alles vandaan komt. Het gezelschap ging vervolgens naar de Noordsebuurtsepolder waar in de laatste tien jaren een tuin bouwgebied tot ontwikkeling is ge komen dat er zijn mag. Het bedrijf van de heer C. Leli- veld werd nader bezichtigd voor dat men zich naar het eigenlijke Zevenhoven begaf om in het ge meentehuis de raad te horen over de wensen. De weg die moest wor den afgelegd was van slechte kwali teit, dat behoefden de raadsleden de commissaris niet te vertellen. Waar de commissaris wel nieuws gierig naar was, kwam het dage lijks bestuur van de stichting Dorps huis hem vertellen. De heer Beek man, voorzitter van dit bestuur, gaf een uiteenzetting van de stand van zaken. Er is door de bevolking 27.000 bijeen gebracht en de plek waar het dorpshuis moet komen is reeds bekend; men hoopt dit jaar nog te kunnen beginnen met de bouw. De heer Klaasesz zei, dat mis schien een combinatie met een Met op voor- en achterplecht een stoere politieman voeren commissaris Klaasesz en zijn vrouw met hun gezelschap waaronder burgemeester Ho genboom, gisteren door het tuindersgebied van Ter Aar. Kruisvereniging mogelijk was om de exploitatie van het dorpshuis ge makkelijker te makpn. Een echte boerenkaas kreeg de commissaris van de gemeente Ze venhoven voor zijn bezoek. Nadat mevrouw Klaasesz was terugge keerd van een boottocht over de Kromme Mijdrecht langs het re creatiegebied, werd de dag in Ze venhoven besloten. LEIDEN Het eerste team van de Leidse basketbalvereniging Bona Stars vertrekt morgen naar Tsjecho-Slowakye. Daar zulle oud-iyeeisten uitkomen tegen gerenommeerde Tsjechische clubs, trip zal drie weken duren en vormt de afsluiting van dit seizoen voor The Bona Stars niet zo succesvol is geweest. Als voornaamste oorzaak is ech ter te noemen de, jeugdige gemid delde leeftijd van het eerste team en het vaak fatale gebrek aan rou tine. Daarnaast hebben de Leide- naren echter naam gemaakt door hun 'vele buitenlandse contacten en hun uitstekende organisatie o.m. van de strijd om het kampioenschap tussen Punch en Blue Stars in de 5-meihal. In Tsjechoslowakije wacht Bona Stars een interessant programma. De eerste drie wed strijden worden gespeeld in Kosoi- ce, tegen Kosoice zelf en twee tegen clubs uit de bergachtige omgeving van Kosoice. Kosoice was hier in Leiden te gast gedurende de kerstdagen en verloor toen met ruime cijfers van de Stars, die op dat moment in een grandiose vorm staken. Deze wed strijd is de Bona Starsgeschiedenis ingegaan als de drukst bezochte wedstrijd van het seizoen, waarbij een ongekend lawaai werd gepro duceerd door de 700 aanwezige toe schouwers. Na Kosoice zullen de Stars Praag reizen, waar ze te gasl van de Tsjechische kampioen Praag, waartegen ze ook uit z komen. Daarnaast zullen de nog binnen de lijnen komen een ander team uit Praag, van de naam echter nog nie kend is. The Bona Stars 1 in Tsjechoslowakije het gebre) routine aan te vullen en systemen tegen zone en ma man te perfectioneren. Zij z ook kennis maken met de chische wijze van trainen. B< dien rekenen de Stars erop ei overwinningen te boeken, oo Kosoice dat gebrand is op reva Het Leidse team bestaat u volgende spelers: K. Pley, i Jong, Th. Bark, P. van Tuyl Stol, P. de Jong, R. Mootei Wallaart, P. Ruysenaars. B. Cleef, J. Maassen. Coach: C. Hollander.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 4