Oceaanbodems geplaveid met oude kijkkasten Woobinda, romantiek dier van mens en Lief onvolledig gezin in Australisch wildpark AMADEUS 17 n v ZEEGEHEIMEN PARLEMENT ZIEN door John Knitte CAROLINA YES DINSDAG 24 JUNI 1969 Vraagstukken De NCRV-serie „Volksverhalen van de Ivoorkust" met de jonge Yao als middelpunt is best aardig en de AVRO doet altijd goed werk met het aandragen van interessante feiten uit de regio. Van de Saint geen kwaad woord en nog minder van de smeuïge Duitse operettekunst. Maar de tv- avond bestond gisteren toch bij de grote AVRO-documentaire over de knopen in de ontwikkelingshulp en de NCRV-voorlichting over de ver houding tussen samenleving en psy chiatrische patiënten in een inrich ting. De NCRV-reportage over kweekschoolleerlingen die een psy chiatrische inrichting bezochten, ver toonde een goed patroon, dat echter in de eerste van drie afleveringen te zachtaardig werd bewerkt. Tegen de onwetendheid en de hardnekkige misvattingen in mag gerust een krachtiger, feller woord worden ge hoord. Het wordt hoog tijd, dat de samen leving anders gaat denken over de geesteszieke, zijn behandeling in de inrichting, en zijn verbeterde kansen op herstel en terugkeer in de maatschappij. Over dit laatste werd nog niet veel meegedeeld: het bleef bij een vriendelijke confrontatie en rustige verbazing bij de geïnteres seerde jongeren. Echt fiks uit de verf kwam het programma niet. Misschien maken de twee vervolgen dat goed. (Van onze radio- en tv-redactic) HILVERSUM Amerika heeft er sinds jaren een gewoon te van gemaakt, oude televisie toestellen die bij de detailhan del worden ingeruild en door de industrie verzameld, af en toe in schepen te verladen en in zee te werpen. De bodems van de Atlantische en Indische Oceaan zijn zo lang zamerhand geplaveid met kijk kasten, want in 1968 gingen er weer een dikke acht miljoen te water. Je moet er niet aan denken wat er tevoorschijn zou komen, wanneer on der mogelijk een heel nieuwe bescha ving ooit zo'n oceaanbodem eens zou droogvallen. Maar de eindeloze zeeën zijn geduldig en verwerken diep in de wateren al die zaken op den duur wel. 't Is tenminste een oplossing, want waarheen anders met de vaarwelge zegde beeldbuizen, die eens de glorie van het gezin uitmaakten? Met twee- de-handsjes en het oplappen van ver jaarde toestellen houden de Ameri kanen zich niet bezig. Een heel ander spectaculair bericht komt eveneens uit de VS. Daar is de serie „Huck Finn", bij ons op zon dagmiddagen vertoond, aan een on tijdig einde gekomen. Het duo Han- na-Barbera is gewend, voor zijn se ries steeds te tekenen voor 13 afle veringen tegelijk. Het network NBC, dat „Huckleber- HILVERSUM „Woobinda", de nieuwe jeugdserie waarmee de NOS vanavond op Ned. 2 start, zal onge twijfeld geweldig inslaan bij het kijkpubliek. want het is een evenknie van Daktari en Flipper. Het is een Australisch/Duits pro- dukt. helemaal ingesteld op wereld- export en vooral aangepast bij de Amerikaanse voorliefde voor roman tische relaties tussen mens en dier en... het onvolledige gezin. De titel „Woobinda" is ontleend aan de oorspronkelijke Australische benaming voor dierenarts en loopt als zodanig al parallel met Daktari. Andere overeenkomsten: de in op zichzelf staande afleveringen ver deelde geschiedenis speelt zich af in de binnenlanden van Australië, waar de dierenarts 'John Stevens een vete rinair station leidt, hetgeen betekent dat hij de controle heeft over de wildstand in een groot natuurreser vaat en tevens optreedt als ge neesheer voor boerderij-dieren. Naar Amerikaanse smaak is de concessie gedaan van het lieve, on volledige gezin met de vader moe- der-figuur: dokter Stevens heeft daartoe 5 jaar geleden zijn vrouw verloren en is nu alles voor zijn 18-jarige dochter Diana, bijgenaamd Tiggie en zijn 16-jarige geadopteerde zoon Kevin, van inlandse afkomst en sinds zijn 8e jaar wees. Ook Austra- met lische schrijvers kunnen niet moeders in verhalen overweg. Bij het gezin behoort de jonge as sistent Peter Fischer, een Duitser die de praktijk komt leren. Voeg hierbij schitterende opnamen van de rijke Australische natuur, een ideale ne derzetting en de confrontatie met dieren van allerlei soort, en elke ge beurtenis die goed afloopt is prijs. De eerste aflevering heet ..Apenstreken" en hoe veelbelovend klinkt dat niet. Maar de pedagogie wordt ook niet vergeten, want in dit verhaal leert de jonge Peter, dat een goede dierenarts in de eenzame bin nenlanden zich ook een moeilijke rit naar een afgelegen farm moet ge troosten als hij vermoedt, dat er niets aan de hand is met de dieren, maar de boer hunkert naar een be zoek en een praatje. De opnamen voor de serie werden (voor zover het geen studiowerk was) gemaakt in New South Wales, waar het 80 graden in de schaduw kan zijn en in Sydney en omgeving. Grote stukken natuur- en- dierenfilms zijn er boeiend in verwerkt. Natuurlijk is „Woobinda" geen spe cifiek kinderverhaal, maar een fami liestrip. Daarom is het wel jammer, dat de uitzending juist tegenover Kenmerk is geplaatst. Dat zal in ge zinnen wel moeilijkheden kunnen ge ven en dus is dan goed overleg van belang. ry Finn" uitbracht, gooide er namens de sponsor heel veel geld tegenaan: elke aflevering kostte ongeveer 8 ton, maar dat kwam er via de export wel weer uit. In de eerste plaats moet echter worden gedacht aan het eigen kijkpubliek, dat mét de serie de re clame van de betalende firma dient te consumeren. De eerste reeks van 13 ging er in als koek, maar halverwege de tweede liet het Amerikaanse kijkersvolk het afweten. De kijkdichtheid daalde plotseling zo verschrikkelijk, dat de reclame te weinig mensen bereikte en dus.... onverhoeds stoppen met de pret. Het gevolg is, dat Hanna en Barbe- ra bleven zitten met 7 al gedeeltelijk voltooide afleveringen, en ach, wie wil die hebben? Een lelijke strop! Vijf jaren lang zal Jacques Cousteau, leider van het Oceanogra- fisch Instituut van Monaco, voor de Duitse omroep WDR onderweg zijn op zoek naar zeegeheimen. De Westduitse omroep zal in okto ber a.s. beginnen met regelmatig tv-reportages te geven over de avon turen van Cousteau en de resultaten van zijn onderzoek. In totaal zijn er 2 of 3 per jaar te verwachten. Titel: De geheimen van de zee. Er is wel een vijfjarenplan uit gestippeld, maar Cousteau zal na tuurlijk tussen de diverse onderne mingen in naar Monaco terugkeren. Even naar Japan, waar de tv-maatschappij NHK in eiben labo ratorium is begonnen met de ontwik keling van een in Osaka te plaatsen zender, die op één kanaal beelden en tegelijkertijd op twee kanalen geluid kan uitzenden. Bedoeling is, dat bij een en hetzelf de programmazowel Japans als En gels kan worden gesproken. De zen der moet klaar zijn en werken als in 1970 de wereldtentoonstelling in Osa ka wordt gehouden. Na Zweden wordt waarschijnlijk j Oostenrijk het tweede Europese land, waar permanente tv-camera's in de vergaderzaal van het parlement wor den geplaatst, zulks met de bedoeling om veel van de zittingen direct uit te zenden. Voorzitter Alfred Maleta heeft in een radiogesprek meegedeeld, dat hij en de overige parlementsleden er sterk voor zijn, maar dat het wach ten is op goedkeuring van de rege ring. De BBC blijft maar goede zaken doen op de tv-exportmarkt. Haar dochteronderneming BBC-enterpri- ses, speciaal daarvoor in het leven geroepen, heeft in 1968 14.000 tv-pro- gramma's in 85 landen aan de man gebracht. Hiervan gingen er 2600 naar de Ver. Staten, 2100 naar Europese tv-landen en de rest werd aange kocht door de landen van het Geme nebest. De BBC rekent met het maken van haar niet-comme.rciële programma's met gunstige onderbrekingen voor tv-spots. Half-uuruitzendingen duren daarom 25 en uuruitzendingen 50 mi nuten. Bij de export naar commerciële tv-landen staat op de banden precies aangegeven, waar de reclame doel treffend kan worden ingevoegd. Dat systeem werkt al jarenlang met suc ces. De Indiase regering heeft met de V.S. een overeenkomst afgesloten I voor het betrekken van educatieve en I onderwijsprogramma's per satelliet. Hiervoor zullen de Ver. Staten een speciale, met de aarde meedraaiende satelliet lanceren, en in India een bo- demstation voor de ontvangst bou wen. Dit in het kader van ontwikke lingshulp. Amerika zal ook" alle radi- - en tv-programma's leveren. Deze lopen van lessen in lezen en schrijven tot universitair onderwijs. De satelliet zal buiten de gebruike lijke kanalen voor telefoon- en telex- verkeer, beschikken over één tv-ka- naal en 3 radio-kanalen. Dit is nodig, omdat de televisie in India nog be perkt werkt en dus met radio veel meer gebieden kan bereiken. VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 KRO I 7.07 uur (kerkelijke zendgemachtigden) Kenmerk. 7.32 uur De dwaze wereld van Tommy Cooper. 8.20 uur deel 6 van „Wat nu, grote man?" 9.20 uur documentaire over alleen-zijn. 9.55 uur Concertgebouworkest speelt delen uit Romeo en Julia van Prokofieff. Ned. 2 NOS 7.03 uur nieuwe jeugdserie Woobinda. 8.20 uur Dubbelspion. 9.10 uur eerste aflevering Amerikaanse documentaire ge neratieconflict. 10.00 uur reportage Haarlemse honkbalweek. VANAVOND TE HOREN Hilversum I KRO uur Bel Canto: diverse orkesten en solisten in opera'! van Verdi en Smetana. 9.55 uur hoorspel „Een droom van een zomer". 11.05 uur Kontekst, discussiemagazine. IHilversum II AVRO 7.35 uur amusementsprogramma „Vergeet 't maar", j 9.00 uur opnamen van de1 tenor Naan Pöld. 9.30 uur Cees Buddingh en Harry Mulisch in het West- fries Lyceum in Hoorn. 10.55 uur (NOS) Holland Festival: wereldpremière „Oben und Unten" van K. Stockhausen. iTT Hier zijn ze, de hoofdrolspelers in „Woobinda": vader moeder John Stevens (met hoed) tussen dochter Tiggie en geadopteerde zoon Kevin. Links de Duitse Peter, die het vak van dierenarts in het Australische wildpark beter komt leren. Vanavond kunt U nader kennis- smaken met het viertal. (Een wereld in wording) 215 De mensen, die zich om de tribune verzameld hadden, vol den de spreker op eerbiedige afstand. Een prelaat met zi helpers sloot zich daarbij aan. Jongens droegen bakji waarin wierook brandde en de prelaat las uit een gro ooek, dat hem voorgehouden werd, hij sloeg het teken d kruises en zegende mensen en hun arbeid. Toen kwam e andere godsdienaar naar voren. Hij droeg geen lang gewaa doch een eenvoudig zwart pak. Het was de jonge pr testantse dominee uit Muttenthal. Hij sprak ook, ms<ir sprak voor de vuist weg, want hij las niet uit eer. groot bo voor. Hij eindigde met de handen te vouwen en een ko gebed uit te spreken. Het amen was zelfs voor Amade hoorbaar. Tenslotte ging de grijze poiiticus naar het koord en knip het door. Een luid gejuich bereikte Amadeus' oren en hij z de mensen over de straatweg over de dam dringen, hij z hen op de stenen leuningen staan en naar beneden kijke aan de ene zijde naar het meer, aan de andere zijde naar rotsige diepte. Melchior kwam binnen om ta waarschuwe) dat de mannen om elf uur zouden komen om hem nai beneden te dragen. Amadeus dorst de lange trap naar bent den nog niet alleen af te dalen. Zijn beenspieren waren no te zwak. „Ik raad je ?zn, niet te lang hier te blijven," zei Melchio „de plechtigneid is nu voorbij en er zullen dadelijk wel vet mensen naar boven komen en de doorgang op de tr? versperren." Hij keek het raam uit en toonde Amadeus zijn zuive profiel. „Wat is er Melchior? Waarom zie je er zo opgewonde Vit?" De jongeman haalde de schouders op. „Ik besef nu pas, dat er een periode van mijn leve voorbij is. Ik ben hier zeer tevreden geweest en mijn ideeë zijn veranderd." „Ten goede, hoop ik?" „In elk geval hoop ik, dat zij vrucht zullen dragen, maa ik weet, dat er nog zo ontzettend veel te doen is, en wij zij maar met zo weinig mensen." Amadeus glimlachte en sloeg zijn arm om de schouder van zijn jeugdige vriend. „Kop op. Ik vind, onder ons gezegd, dat we vandaag rede hebben om een beetje trots te zijn. Niet op het werk al zodanig, maar op de diepere betekenis, die wij eraan gege ven hebben, door de waardigheid van de mens boven he voltooide werk te stellen. Als in Europa eenmaal alles in ee goed georganiseerde arbeidsgemeenschap geregeld is, da gaat de technische wereld een grote toekomst tegemoet." Hij boog zijn hoofd naar Melchior en zei zacht: „Het z komen, jongen. We leven allemaal op de rand van voorspoedigste tijd waarover de wereld ooit gedroomd beef alleen weten de meeste mensen het niet." Tegen de middag wandelden de uitgenodigde gasten ove de nieuwe brug, die over de diepe vallei was opgetrokken ei die naar een tempel leidde, die Amadeus ontworpen had. D plaatselijke overheid stond met ontblote hoofden en anderi vooraanstaande personen liepen rond om de werken te be zichtigen. Enkele arbeiders, de laatsten van vele duizenden waren eveneens uitgenodigd en stonden op het terrein bij d ingang. Zij wisselden enige weinig beschaafe opmerkinge met elkaar en met hun vrouwen, die ook aan het fees deelnamen. Niemand wist beter dan Amadeus, hoe diep d .doof was, die de mensen in werkkleding en de burgerij, di rondliep, alsof de wereld haar toebehoorde, scheidde. Nie mand leed meer onder deze verdeeldheid dan hij. Zij warei allen stemgerechtigd, betaalden allen hun belasting, zoude allen het vaderland verdedigen en toch werd die onderling eenheid door woorden, door politieke meningen, door parti culiere belangen en economische wanorde verbroken. O, mijnheer de voorzitter had mooi gesproken, nobele woorde iot kleine mensen om hen aan te sporen de krachten t verzamelen tot instandhouding der democratie en ter verde diging der grenzen tegen elk binnendringen van buiten, i landse ideeën en tegen een inval. Ja, maar die woorden j leverden de oplossing voor Europa niet. Men kon even goei r aan een egel zeggen, zich als een poes op te rollen. (Wordt vervolgd) TELEVISIE VANAVOND de vier wijzen. Hilversum I 102 m: KRO: 18.30 Nieuws. KRO: 18.41 Actu aliteiten. 19.00 Licht ensemble ^al cn solisten. 19.45 Zoekend ge- CVK loven. 20.00 stereo: Bel Canto: Opera-aria's (gr). 21.55 Een droom van een zomer, hoorspel. 22.25 Overweging. 22.30 Nieuws. 22.38 Parlemen tair overzicht. 22.45 Mededelin gen. 22.50 De zingende kerk. 23.05 Kontekst: magazine 21.55 Het Concertgebouworkest Nederland I: N.O.S.: 18.50 Kleur: pluimpje. STER: 18.56 Reclame. N.O.S.: 19.00 Jour- STER: 19.03 Reclame. IKOR RKK: 19.07 Kenmerk: informatierubriek over kerk en samenleving. KRO: 19.32 De dwaze wereld van Tommy Cooper, TV-serle. STER: 19.56 Reclame. N.O.S.: 20.00 Journaal. STER: 20.16 Re clame. KRO: 20.20 Wat nu, grote man?, TV-feullleton. 21.20 Alleen. filmreportage over menselijke eenzaamheid. RADIO MORGEN dingen wordt 23.30 Stereo: l.v. Remard Haitlnk HIRO: 22.30 Vakantiestichting O.R.A. 22.40 HIRO Magazine. N.O.S. grammofoonmuzlek. 22.50 - 22.55 Journaal. Nederland II: N.O.S. 18.50 Kleur: Pluimpje. STER: 18.56 Reclame. N.O.S.: 19.00 Jour- 19.03 Kleur: woobinda. TV-serie voor de jeugd. 19.28 waarin op doorgepraat. Lichte 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum n 298 m AVRO: 18.00 Nieuws. 18.11 Radiojour- naai. 18.25 Stereo: Promenade Hilversum I. 402 m: NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Lichte muziek met ftSSHS nieuws en actualiteiten. TROS: 8.00 Nieuws. 8.11 Vcr- zoekplatenprogr. (8.30 - 8.32 Nieuws). 9.00 Gymnastiek voor de hulsvrouw. 9.10 Heel toevallig, licht programma. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor f" de kleuters. 9.55 Stereo: Ver- \°?J J30?6'!. d? N O S: zoekprogramma van klassieke J 02 liedJes. VARA: 17.20 muziek (gr). 11.00 Nieuws. 11.02 Y°°r^ -!eugd- 'i50 Wimble- Hr.„ TpnniclAarrtAivl rvlrv, 17 tt foonmuzlek. (8.30-8.35 Van alle markten thuis, praatje.) 9.00 Stereo: Opnamen van diverse VARA-orkesten en ensembles. 9.40 Schoolradio. 10.00 Lichte grammofoonmuziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de vrouw. 11.40 Tenor, clavecimbel en viola da gam ba. 12.00 Stereo: Hongaarse volksmuziek. 12.30 Stereo: Vi ool en plano. 12.54 Voor het platteland. 13.00 Nieuws. 13.11 Actualiteiten. 13.20 Radio Con certorgel. 13.45 Gesproken por tret. 14.00 Voor de kinderen. 15.00 Stereo: Brabants Barok ensemble. 15.30 Stereo: Om roep kamerkoor. 15.40 Altviool plano. 16.00 Nieuwx. I6.r ,onn aijyn: ju.ao neciame. n.u.a. ris vous parle. 19.00 Trefpunt. .:o Journaai. STER: 20.16 Re- dlscussierubriek voor actuele clame. 20.20 Kleur: Dubbelspi- zaken. 19.30 Nieuws. 19.35 Ge varieerd programma. 21.00 Ste reo: tenor en plano. 21.30 Hle- rlng: Voor de jeugd. 22.05 Mu ze zonder make-up: cabaret- programma van jonge ar tiesten. 22.30 Nieuws. 22.36 Ra- on. TV-fllm. 21.10 Het Genera tie Conflict, documentaire (1). 22.00 Reportage van de Haar- Voor automobilisten. 11.45 Ac tualiteiten. 11.55 Mededelingen. KRO: 12.00 Gevarieerd pro gramma. (12.22 WIJ van het land: 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw: 12.30 Nieuws: 12.41 Actualiteiten; 13.00 Raden maar...: 13.15 On dernemend) NCRV: 14.00 Ste reo: Kamerorkest Pieter Hel- lendaai en solist (opn). 15.00 In 't zilver: voor oudere luiste raars. 16.00 Nieuws. 16.02 Ste- lemse Honkbalweek. 23.00-23.05 re0; Voor jeugd; 17.00"Lich te grammofoonmuziek voor tieners. 17.50 Overheidsvoor- Journaal. BELGIê Kanalen Nederlands: 2 en 10: lichting. NCRV: 18.00 Veel ge- 18.55 Zandmannetje. 19.00 Do- vraagde gewijde muziek. diojournaal. N.O.S.22.55 Ste- cumentaire film over Libanon. Holland Festival Instrumentalisten en acteurs. 23.55-24.00 Nieuws. 19.30 Tienerklanken. 19.55 Me dedelingen. 20.00 Nieuws. 20.25 Spel zonder grenzen: Voorstel- Hilvc VARA: 7.00 Nieuws en och tendgymnastiek. 7.23 Stereo Lichte grammofoonmuziek. dor. Tennistoernooi, plm. 17.55 Mededelingen. Hilversum III. 240 m en FM-kanalen: NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Lichte vokale mu ziekjes. 10.00 Nieuws. 10.03 Nieuwe langspeelplaten met' critisch kommentaar. N.O.S.: 11.00 Nieuws. 11.03 Muziek-Le- zen (12.00 Nieuws.) AVRO: 13.00 Nieuws. 13.03 Radiojour naal 13.06 Platenprogramma. 114.00 Nieuws) 15.00 Nieuws. 15.03 Arbeidsvitaminen. 16.00 Nieuws. 16.03 Licht platenpro gramma. 17.00 Nieuws. 17.02 Radiojournaal. >".05-18.00 Pop en countrymuzlek. TELEVISIE MORGEN Nederland I: AVRO: 17.00-17.35 Voor de jeugd. Smidje Verholen en het geheim van de Uylenborgh Lappie Loep en de Molboor <W - 1250: „Ja jade pim- i pelpaarse bostijloos", zei 1 Jacob van Uylen. „De mensen hier in de buurt zeggen, dat het een behek- ste bloem is. Maar ik heb jnog nóóit iemand ont- moet, die zo'n bloem zelf gezien had. Wat zei U eigenlijk van dat stuif meel?" „Een kabouter diende het mij héél listig toe", antwoordde de smid, voor wie de zaak nu hele maal duidelijk geworden was. „Wie het stuifmeel- poeder inademt van de pimpelpaarse bostijloos, raakt zijn tijd kwijt, en kan overal en nergens zijn „Maar goede seigneur j Verholen, verwacht U nu écht van mij, dat ik dit allemaal geloofvroeg I heer Jacob onzeker. „Ge zult het wel móeten geloven", zuchtte de smid droevig. „Denk nog maar eens aan die sigarenaansteker en aan die transistor radio. Daaruit klonk voor U een stem uit de toekomst„Maar dat is ON-MO-GE-LIJK!" steunde heer Jacob. „Welaan dan, heer Jacob, hier hebt ge mijn paspoort! Mijn geboortedatum staat er in!" zei de smid met nadruk. Verbijsterd wierp heer Jacob een blik t in het blauwe boekje. Toen kreunde hij: „Gij zijt een verschijning uit de tw ld-25011 twintigste eeuwen het is nu nog de negentiende. Daar moet ik aanteke ningen over gaan maken in mijn familiekroniekMet deze woorden verliet hij het vertrek en even later stapte hij door de gangen van de Uylen- •borgh, op weg naar zijn studeerkamer. Daar zette hij zich aan zijn schrijf tafel en doopte zijn ganzeveer in de inkt„Misschien is de komst van het fenomeen Verholen een goed voorteken", mompelde hij. „Misschien is hij ge komen om mij op paranormale wijze de juiste weg te tonen 37. De Mammoeth vond echter niets interessant en liep voort. Hij schudde zijn grote logge kop en trok de kruin van een woudreus omlaag „Kkkrrraaak", daar ging de stevige palissade (omheining) van de kraal. Tientallen in boorlingen dansten om het beest heen en waren op velerlei manieren bezig het kolossale beest schrik aan te jagen. Maar de Mammoeth zèg de mannetjes niet eens. „Kkrrrak!" daar werd de eerste hut onder zijn machtige poten verbrijzeld. „Dit zal een uitgestotene zijn", mompel de Weetal, die zijn ogen uitkeek aan het machtige schouwspel. „Dat zijn de oude Mammoeths, die humeurig worden. Ze gaan niet meer met de kudde mee maar helemaal alleen op jacht. Ze vernle„Ja het is goed", mopperde Jonas zenuwachtig. „Maar wat doe jij?" Weetal werd opgeschrikt uit zijn overpeinzingen en begon zenuw achtig aan zijn knopjes te trekken. Maar wat er gebeur de: niets! FERDNAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 10