EUROPESE' MINISTERS IN NIEUW FRANS KABINET Commentaren Kritiek Kikkert op beleid Schut Sabotage niet uitgesloten Bijbel in 1392 talen Het Kwartet Bredere basis Binnen 48 uur ■fe BZ voor Schumann Crita) Brui VU-lid dient klacht in Weer vluchten naar Biafra Conflict na ontslag arts WAGON MET MUNITIE ONTPLOFT: 14 DODEN 62-jarige vrouw lag drie weken dood in huis LAATSTE VLUCHT OP 30 JULI C (volgen* ei3e"pl,0vg Nederland) 'o'001 v vliegen over deel ^ïlll,« Nieuwe leidse Courant Maandag 23 juni 1969 - 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Ciscard D'Estaing Er zijn mensen die zich voeden aan hun smart, tot zij er dik en vet van worden SYLVA BILLY GRAHAM belegt een Europese campagne vanuit Dortmund (pagina 2) PASAR MAL AM: morgen begint in Den Haag de vijf daagse „oosterse" jaarbeurs (pagina 5) „Tussen haakjes, wanneer is Ellen aan de beurt om te koken?" MUSIC HALL-concerten met Liesbeth List, Jasperina de Jong en Ramses Shaffy (pagina ÖJ Krijgt SWEET CHARITY de musical van de jaren ze ventig wel het succes dat het verdient? (pagina 7 DE BILT Een depressie welke de voorafgaande dagen boven Ier land lag en het weer in een groot deel van West-Europa bepaalde is opgevuld en van de weerkaart verdwenen. Voor de komende dagen is een depressie van belang welke zich thans boven Frankrijk bevindt. Deze storing is ontstaan in een front dat bij een depressie behoort waarvan het centrum bij IJsland ligt. Dit front strekt zich via de Py reneeën en de Alpen naar de Bal kan uit. De storing boven Frank rijk trekt naar het zuiden van de Britse eilanden. Voor ons land wordt dan ook veranderlijke bewolking verwacht, met tijdelijk regen of onweers buien. De wind zal merendeels zwak zijn uit uiteenlopende rich tingen, waarbij de temperaturen in het algemeen weinig verande ring ondergaan. Vooruitzichten voor woensdag: aantal uren zon: 6-13; min. temp. omstreeks normaal; max. temp. omstreeks normaal: kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een ge heel droog etmaal: 70 procent. Strandweer Storing boven Frankrijk komt wat dichterbij. Hierdoor morgen kans op een verspreide bui, maar ook enkele opklaringen. Matige oostelijke wind. Temperatuur tussen 17 en 19 graden, zeewater 16 graden. Vooruitzichten: Een buienkans, maar later weer opklaringen en een wellicht oostelijke wind. Barometerstand: heden 10 uur 75.4 cm (1005 millibar), constant. Zon en maan 24 juni: 4.20 - 21.04: 14.40 - 0.43. 29 PARIJS Twee belangrijke voorstanders van een grotere Euro pese eenheid zijn opgenomen in de nieuwe Franse regering. Het zijn Valery Giscard d'Estaing, die minister van financiën wordt en Maurice Schumann als minister van buitenlandse zaken. De eerste was minister van finan ciën van 1962 tot 1966. Hij kantte zich tegen het referendum in april, mpar trad op als Pompidou's eerste medewerker in diens campagne voor de presidentsverkiezing, toen hij in 'het algemeen liberale en pro-Euro- pese opvattingen ten beste gaf. Maurice Schumann heeft destijds een leidende positie gehad bij de christelijk-sociale volksrepublikeinen. Hij trad in mei 1962 wegens de Euro pese politiek van De Gaulle uit de toenmalige regering-Pompidou. Cf Schumann is vervolgens lange tijd voorzitter geweest van de commissie voor buitenlandse zaken van de Franse nationale vergadering en poogde later als een van de meest vooraanstaande politici uit het christelijk-sociale kamp een nieuwe brug te slaan naar de Gaullisten. Minister van defensie wordt Michel Debré, van binnenlandse zaken Ray mond Marcellin, van onderwijs Oli vier GuiChard, van landbouw Jac ques Duhamel en van culturele zaken Edmond Miohelet. René Pleven, in de jaren vijftig premier, wordt in dit kabinet minis ter van justitie, en Joseph Fontanet, ook oud-minister, krijgt, de porte feuille van arbeid. Zij zijn evenals Duhamel christen-democraat. De nieuwe premier, Jacques Cha- ban-Delmas, heeft zijn kabinet bin nen 48 uur gereedgemaakt na de be ëdiging van president Pompidou. Van het nieuwe Franse kabinet maken de volgende ministers van het oude kabinet geen deel meer uit: pre mier Maurice Couve de Murville, André Malraux, culturele zaken, Jean •Marcel Jeanneney, minister van staat, Pierre Messmer, defensie, Ed gar Faüré, onderwijs, en Jean Cha- mant, vervoer. Volgens waarnemers is in het nieu we kabinet evenwicht geschapen tus sen de „Gaullistische continuïteit" en een opening in de richting van de centrum-partijen. De „opening" zal op het parlementaire vlak een theo retische meerderheid opleveren van ongeveer 370 van de 480 leden van de Franse nationale vergadering. Onstatutaire handelingen AMSTERDAM De vader van een vijfdejaarsstudent in de psycho logie, de heer A. Schmidt, heeft bij de officier van justitie van de recht bank een klacht ingediend tegen de Vereniging voor wetenschappelijk onderwijs op gereformeerde grond slag. Deze vereniging zou, onder meer op de VU-dag in Assen, niet volgens haar statuten gehandeld hebben. De heer Schmidt is enkele weken lid van de vereniging en heeft uit voerig studie van de statuten ge maakt. Hij was ook de man die op de VU-dag allerlei bezwaren tegen de vereniging naar voren bracht. Zo zou volgens hem het jaarver slag niet in beknopte vorm hebben mogen verschijnen en betwistte hij de statutaire grond van „president curator" en „president-directeur" aan de V.U. Verder zouden er meer directeuren zijn dan er volgens de statuten mogen wezen. Uit de vergadering kreeg de heer Schmidt geen bijval, ook niet van de studenten die kritiek naar voren brachten. Aan de officier van justi tie is thans de taak, de klacht op ontvankelijkheid te toetsen. Een enorme krater markeert de plaats bij het station Fischerhof bij Linden (Hannover), waar zondagmorgen een munitietrein de lucht in vloog. GENèVE De interkerkelijke hulp organisatie Joint Church Aid gaat zo spoedig mogelijk haar voedsel- vluchten op Biafra hervatten. De vluchten zullen overdag worden uit gevoerd, maar „bij tijd en wijle" zal ook 's nachts worden gevlogen om in de ergste medische nood te voorzien. Joint Church Aid zal zowel bij Bi afra als Nigeria proberen gedaan te krijgen, dat de vluchten overdag in »Ue veiligheid kunnen worden ge maakt. LONDEN De complete Bijbel is thans vertaald in 242 talen. Boven dien is het Nieuwe Testament ver taald in 320 andere talen en bijbelge deelten ;n nog eens 830 talen. Dat betekent dat er in 1392 talen bijbelvertalingen zijn, 66 meer dan eind 1967. Zinnig Via Europa De nieuwe Franse premier Jacques Chaban-Delmas heeft in een recordtijd zijn kabinet samengesteld. Een verrassing was wel de „Europese struc tuur" van het nieuwe regerings team. De premier tijdens een in formele persconferentie. (Van onze parlementsredactie) UTRECHT De Unieraad, het politieke adviescollege van de Chi'r3telijk-Historische Unie, heeft zaterdag veel kritiek ge uit op het beleid van de a.r. mi nister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, ir. W. F. Schut. De waarnemend fractie voorzitter H. Kikkert (freule Wttewaall was ziek) toonde zich ongerust over de woningbouw. „Wij kunnen over dit beleid he laas niet juichen". Hij vervolgde: „Eigenlijk is het merkwaardig, dat de heer Biesheuvel nog nooit ten aanzien van de woning bouw een schot voor de boeg heeft gelost. Hij doet dat zo graag. Maar misschien was het kruit op, wanneer minister Schut aan de beurt zou ko men." De fractievoorzitter in de Eerste Kamer, prof. dr. J. W. van Hulst, pleitte voor meer goedkopere wonin gen. Er moeten minder woningwet woningen worden gebouwd, omdat ze te duur zijn voor de mensen voor wie ze in principe bestemd zijn. Zwakte Suggestie van een Unieraadslid: „Los deze week in de Kamer bij het debat over het woningbestand een schot voor de boeg!" De Unieraad was niet zo tevreden over de manier waarop de Twee de-Kamerfractie de regering tege moet treedt. Mevrouw W. de Graaf-Nauta (Sneek): „Het is een te ken van zwakte als je het fractiebe- leid moet aantonen met het beleid van de eigen ministers". De Unieraad constateerde een dui delijk verschil tussen Eerste- en Tweede-Kamerfracties. Dat kwam vooral tot uiting in het debat over het Maagdenhuis. Prof. van Hulst: „Ik heb Cals al gewaarschuwd, dat de studenten meer inspraak moeten hebben. Nu zullen we verder moeten gaan dan toen, omdat we de bakens niet tijdig hebben verzet. Nu komen ook de moeilijkheden." Bij de processen over het Maagdenhuis wordt volgens Medisch Opvoedkundig Bureau in Leiden (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Er is een conflictsituatie ontstaan bij het Medisch Opvoedkundig Bureau aan de Rijnsburgerweg in Lei den. Directe aanleiding is het feit dat het bestuur, waarvan prof. dr. G. K. II. Veeneklaas voorzitter is, per 1 septem ber de directeur, de Wassenaarse ze nuwarts dr. J. P. Teuns, heeft ontsla gen. Het gewestelijk arbeidsbureau in Leiden heeft dit ontslag goedgekeurd, maar ruim 20 van de 25 stafleden heb ben zich solidair verklaard met dr. Teuns en ook hun ontslag aangeboden. Het ontslag van dr. Teuns is geba seerd op de overweging dat samenwer king met hem niet mogelijk is. Dr. Teuns daarentegen zegt, dat het be stuur te autonoom is en dat het van zijn bevoegdheid misbruik maakt door vernieuwingen tegen te houden. Het Medisch Opvoedkundig Bureau werkt samen met o,m. de GGD, de school voor maatschappelijk werk en kinderbescherming en verder zijn er nauwe banden met de universiteit. Het bureau houdt zich bezig met on derzoek en behandeling van kinderen en opleidingen in kinderpsychologie, kinderpsychiatrie en kinderpsychothe rapie. Verlies HANNOVER Twaalf per sonen werden gedood en éénen dertig gewond toen gistermorgen bij een goederenstation in Hamiover een met handgranaten geladen wagon ontplofte. De doden zijn twaalf brandweer- lieden en twee spoorweg employés, die een brand in de wagon probeerden te blussen. De schade na de explosie was enorm. Het spoorwegemplacement werd verwoest, het centrale seinhuis vernield, de muren van in de buurt Een deel van Hannover kwam zon der elektriciteit te zitten. Rangeerder Dieter Liedtke (26), die nog tijdig vier wagons met munitie afkoppelde om een grotere ramp te voorkomen, moest dat met de dood bekopen. I iedtke werd tevoren door een seinwachter gewaarschuwd die rook uit één der met munitie geladen wagons zag komen. Te laat Na de brandweer te hebben ge waarschuwd ging hij naar de nade rende trein toe en toen de gelegen heid zich voordeed, ontkoppelde hij de bewuste wagen. Maar het was al te laat. Even later ontplofte de wa gon. Hij en de intussen toegesnelde twaalf brandweermannen werden ge dood. Na de ramp werd alle treinverkeer stilgelegd. De minister van defensie, Schroder en de inspecteur-generaal van de strijdkrachten, generaal De Mazière, gingen onmiddellijk naar de rampplaats toe om de situatie in ogenschouw te nemen. De vijf wagons mei munitie waren gekoppeld Aan een gewone goederen trein die op weg was naar Seelze in de buurt van Hannover. Munitie-experts hebben intussen een onderzoek ingesteld naar de oor zaak van de explosie. Volgens de Bundeswehr waren de granaten ver voerd ronder de explosieve ontste king. dus volgens het legervoor schrift Tot dusver hebben zij ring geen aanwijzingen kunnen vinden wat de oorzaak van de brand zou kunpen zijn geweest Men houdt er rekening mee dat er sabotage in het spel is. Intussen hebben de drie belangrij ke partijen in West-Duitslanö aange drongen op een onderzoek. hem de normale juridische weg ge volgd. Cals dynamisch Mejuffrouw Haars: „Ik heb bewon dering voor de methode van de poli tierechter en de officier van justitie. Ik ben achter geschokt over de me thoden die de beklaagden in de rechtzaal toepassen." Niet iedereen was met die uitspraak gelukkig. Enkele CHJO'ers protesteerden, ook tegen de politieke straf die een SJ'er enkele weken ge leden kreeg opgelegd. Prof. Van Hulst vond, dat men niet te veel tegen het vroegere kabi- net-Cals moet schoppen. „Dit kabinet was in bepaalde opzichten dyna mischer dan de huidige regering." Zijn grote bezwaar tegen Cals: „Zalig is de komende generatie, want zij zal de staatsschulden beërven. Het Kamerlid mr. C. Bos vond, dat er voor het huidige Spanje geen plaats meer in de Navo is, drs. A. de Boo viel het cultuurbeleid van mi nister Klompé aan; zowel de sportno- ta als de jeugdnota (Cowerrapport) noemde hij „beneden de maat". West-lrian Ten slotte aanvaardde de Unieraad een motie over West-lrian, ingediend door de heer W. A. Jansen te Har derwijk. Daarin sprak de Unieraad zijn ernstige verontrusting uit over de „niet zo democratische" gang van zaken bij de voorbereiding en uitvoe ring van de volksraadpleging in West- lrian. De motie is ter kennis van de regering gebracht en zal door de Eerste-Kamerfractic bij het debat over buitenlandse zaken, morgen in de senaat, ter sprake worden ge bracht. UTRECHT De 62-jarige alleen wonende mevrouw A. Polhout-Vink heeft naar schatting drie en een hal ve week dood op bed in haar woning aan de Winklerlaan in het Utrechtse tuindorp gelegen. Familieleden trof fen haar zaterdagavond in nachtkle ding aan, liggend onder een sprei. Misdrijf wordt uitgesloten geacht. Het slaapvertrek was afgesloten door de vrouw. Tijdens haar leven had de vrouw weinig contact met buren en familie. ^LS het erop aankomt vormen we met elkaar een zinnig volk. We mogen dan vaak geducht krakelen en de verscheidenheid in meningen sterk opvoeren, als het moet sluiten we de gelederen en ziin we bovendien tot inschikkelijkheid bereid. Natuurlijk is dat met name het geval wanneer een gemeenschappelijke be dreiging te bestrijden valt. In dit licht mag ook het vrijwel eenstem mige advies van onze SER worden gezien dat de inflatie, deze feitelijke volksvijand, te lijf wil en waarvan we zaterdag bericht deden. De partijen binnen de SER zijn alle tot concessies bereid gebleken. Daar om konden zij des te gereder ook van de regering vragen water in de wijn van haar beleid te doen; met andere woorden: de regering zal eveneens in enkele concessies moeten bewilligen. Stellig en bemoedigend resultaat. En aan te nemen valt, dat de regering zich in grote lijnen aan het advies zal houden. Want laten we het eerlijk Stellig een bemoedigend resultaat. En lijk al in de lijn van besluitvorming door de regering. Het is immers niet zo, zeker niet in een bestel als het onze, dat een kabi net eigenmachtig beslist. Daarvoor is het regeren tezeer een complexe zaak geworden. Aan regeren in ruimere zin doet bijvoorbeeld ook een instel ling als de SER mee. Al geeft dit college formeel alleen maar besluiten. Maar dan moeten die besluiten wel de eenstemmigheid nabijkomen. Zoals dit keer het geval is geweest. |N toenemende mate gaan allerlei sectoren van het leven het beeld vertonen van een slijtageslag. Dan kan de mens ook lichamelijk niet meer op tegen de eisen die aan hem of haar worden gesteld. Merkwaardig eigenlijk: aan de ene kant heeft de bestrijding van ziekten een grote hoogte bereikt; aan de andere kant is dan telkens weer die noodzaak om menselijke zwakte tc erkennen. We zullen maar denken: zonder de bloei van de medische we tenschap zou dit laatste verschijnsel zich natuurlijk nog beduidend duide lijker aan ons voordoen. Nu heeft de heer Tilanus moeten be sluiten zijn voorzitterschap van de CHU neer te leggen. Een betreurens waardig besluit. Voor hemzelf. Voor de CHU. En ook voor heel de Neder landse politiek, waarin hij, net zoals zijn partij, waarvan hij een vertrouw de en typische representant was, een eigen, waardevolle plaats innam. Daarom komt het besluit dat hij nood gedwongen heeft moeten nemen neer op een niet te miskennen verlies. Deze telg uit het geslacht der Tila- nussen kan niet worden gemist. Daarom hopen we gaarne dat, al is het dan niet meer in het voorzitter schap van zijn partij, niettemin van de politieke gaven naar hoofd en hart, ook van deze politicus, geprofiteerd kan blijven worden. Mui-—* II), -vlucht van 15 A - JU" "oven* - Europoort) f 27/50 w vlucht van V2 uur. totool Jor3p f 32,5° Bi^Oe«ogebiedofwoonP.oo, f 50. we.vlucht vanJ uur: Om moeilijkheden met de indeling te voorkomen is het nodig dat u zich met z'n drieën voor n vlucht opgeeft. Het is ook veel gezelliger: U komt altijd bij elkaar te zitten. nsluren 'en betaling aan bureau van dit blad j Noteert u voor een rondvlucht, type: |A| Dl I C I (aankruisen wat u wenst) I lp* I I 1. naam: 2. naam: 3. naam: correspondentie-adres: naam: straat: plaats: trlrfnnn- Wij hebben reeds aan u betaald: (voor 3 personen totaal) en wel per giro contant we komen per: auto O trein bus bij voorkeur op: Vermeld duidelijk de datum in een der onderstaande vakjes voormiddag lamiddog U kunt kiezen tussen de woensdagen en zoterdogen tot en met 30 juli. HOE EN WAT Deze KWARTET-roodvluchten (alleen op woensdogen en zaterdagen) worden georganiseerd vanuit Luchthaven Rotterdam en zijn alléén voor KWARTET-obonnees. Er wordt gevlogen met ervaren verkeersvliegers, die geen dolle stunfs uithalen maar u in een modem, comfortabel vliegtuig laten genieten van deze fascinerende ervaring. Terwijl men op z'n beurt wocht is een gezellig restaurant en een zonnig terras ter beschikking, venwaar men het af- en aanvliegen kon volgen. Alle gewenste inlichtingen over lijndiensten of over leren vliegen zijn ter plaatse te krijgen. Aon het eind van de klucht wordt u als herinnering een Oorkonde overhandigd Uiterlijk twee dogen voor u aan de beurt bent krijgt u de instapkoart thuis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1