TROEPEN EERDER TERUG? de post keft 'n pakje voor u.. als u 'n nieuwe abonné opgeeft i Vl-bezetters vannacht Commentaar Geen dialoog tussen Egypte en Israël 'inister gaat de medische opleiding uitbreiden r"0" Het Kwartet SPREUK Crita) HIT WEER Wisselvallig Beroep op regime in Hanoi Optimistisch over het Parijse vredesgesprek BULTHUIS Egyptische minister Riad Bijde mantelspecialist is't allemaal perfekt voor u geregeld DE MANTELSPECIALIST JAMIN Rechter kregen en officier gehaktbal i<P Leidse Courant Vrijdag 20 juni 1969 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke1 dagbladen Directeur: F. Diemer i Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" loofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Zij die alleen maar ogen hebben, zijn blind in het duister. PEREZ j&ai. „Zou u mijn film even willen wisselen in het donker"'" DE BILT Zonnige perioden en enkele lokale buien. Overwe gend matige wind uit richtingen tussen zuid en zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. DE BILT Het weer wordt nog steeds bepaald door een lagedrukgebied tussen Schot land en IJsland. Om dit lage drukgebied heen trekken sto ringen die het weer boven het westelijk deel van Europa een wisselvallig karakter geven. Een van de frontale storin gen lag vanmorgen boven Lon den en Parijs en bracht daar enige regen. Deze verplaatst :ich verder naar het oosten lat ons land zich morgen in |de westelijke stroming achter dit front zal bevinden. Hierin komen zonnige perioden voor maar ook moet rekening ge houden worden met af en toe aen bui. De temperaturen on- Idergaan slechts weinig veran dering. ~Tooruitzichten voor zondag: Aantal uren zon: 5 tot 13; temp:: omstreeks normaal^ max. temp.: van ongeveer nor maal tot 4 graden onder nor maal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog et maal: 50 procent. Strandweer Achter een depressie die van Ierland naar de Noordzee trekt en tijdelijk enige regen brengt, waait morgen een frisse zee wind. Wel opklaringen maar ook nog een buienkans. Tem peratuur 17 a 18 graden, zee water 16 graden. Vooruitzichten: Weekeinde niet zonder zon, maar aan de frisse kant door wind van :ee. Barometerstand: heden 10 uur 75.4 cm (1005 millibar), con stant. ZON EN MAAN 21 juni: 4.19 - 21.03: 10.49 - 0.13. 23 Juni E.K. WASHINGTON President Nixon zal in augustus een beslissing nemen over verdere terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Zuid-Vietnam. De omvang van de terug te trekken eenheden hangt af van de mate van gevechtsgereedheid van het Zuidvietnamese leger en van eventuele vooruitgang op het vredesoverleg in Parijs. De Amerikaanse president maakte dit gisteren in Washington op een persconferentie bekend. t Nixon hoopt de troepenterugtrek king sneller te doen verlopen dan is voorgesteld door oud-minister van defensie Clark Clifford, die nog voor het eind van dit jaar 100.000 Ameri kaanse militairen uit Vietnam wil ha len, en de rest van het Amerikaanse contingent voor het eind van 1970. De president sprak zijn teleurstel ling uit over het uitblijven van een Noordvietnamese reactie op zijn be sluit, 25.000 man Amerikaanse troe pen uit Vietnam terug te trekken. Wat de vredesbesprekingen betreft, hoopt het Amerikaanse staatshoofd binnen twee tot drie maanden voor uitgang en concrete besprekingen te kunnen waarnemen. Hij zei niet pes simistisch gestemd te zijn over het resultaat van de onderhandelingen. Beroep op Hanoi Nixon deed een beroep op Hanoi en de Vietcong akkoord te gaan met het door hem op 14 mei geopperde plan, als onderdeel van een serie maatregelen tot terugtrekking van vreemde troepen uit Vietnam en het houden van vrije verkiezingen in het land, te beginnen met' de afkondiging van een algemeen staakt-het-vu- ren, onder internationaal toezicht. Dit toezicht is nodig omdat de presi dent vreest dat anders Zuid-Viet nam en zijn bondgenoten ophouden, terwijl de tegenpartij doorgaat met oorlogvoeren. De onlangs opgerichte „voorlopige revolutionaire regering" van Zuid- Vietnam verzocht hij gevolg te geven Ijl: aan de oproep van de Zuidvietname- se president Thieu in het zuiden alge mene verkiezingen onder internatio nale supervisie te houden. De VS zul len elke beslissing van het Zuidviet namese volk eerbiedigen, aldus Nixon. Niet toegeven Hoewel de VS „niet getrouwd" zijn met de regering-Thieu, zei Nixon dat deze wordt gesteund omdat Ame rika niet van plan is toe te geven aan de communistische druk, om Thieu te verwijderen. Daaraan toe geven staat gelijk aan capitulatie. Nixon behandelde op de persconfe rentie ook andere buitenlandse pro blemen zoals het Nabije Oosten en de ontwapeningsbesprekingen met Rus land. Wat het eerste betreft, binnen een maand zal hij met Israëls premier mevrouw Golda Meir besprekingen voeren over „verwijdering van de ontsteking" uit de crisis in het Na bije Oosten. Tussen 13 en 15 augustus zullen besprekingen Beginnen met Rusland over wederzijdse vermindering van de kernwapenarsenalen. Rusland is hiervan op de hoogte gesteld, maar een reactie daarop is nog niet ontvan gen. Als mogelijke plaatsen voor het houden van de besprekingen noemde Nixon Wenen en Genève. Speciale aanbieding RIBCORD 2 zits BANK f 795,- GECAPITONNEERDE 2 zits BANK Dralon bekleding f 1160,- WOLLEN MOHAIR FAUTEUIL f 660,- EXCLUSIEVE MEUBELEN BOTERMARKT 23 (Van onze parlementsredactie) I DEN HAAG Om de grote toeloop van medische studenten op 1 vangen en een eventuele studentenstop te voorkomen, heeft mi- ster Veringa van Onderwijs en wetenschappen besloten de me- sche opleidingen aan de universiteiten van Amsterdam, Leiden en becht uit te breiden. Het gaat voornamelijk om een uitbreiding t de academische ziekenhuizen. ie minister Veringa heeft enkele tanden geleden in de Kamer aan- ikondigd dat deze uitbreidingen n de begroting 1969 al genoemd) iet. ten koste zullen gaan van de ichting van een achtste medische culteit, waarvoor Maastricht, wente en Eindhoven genoemd wor- De uitbreiding van de medische opleiding in Utrecht, Amsterdam en Leiden zal honderden miljoenen gul dens vergen. Hoe de minister dit denkt te financieren zal blijken uit de begroting 1970. Er zijn twee opvattingen over het artsenprobleem. Zij die een studen tenstop adviseren gaan ervan uit dat de kwaliteit demode de sortering de enorm lage prijs rtgcnmintels 49.95 "54.95 39,95 99,95 Leiden: Haarlemmerstraat 163 in de toekomst een artsenoverschot zal ontstaan wanneer alle studenten worden toegelaten. Maar minister Veringa meent dat de ontwikkeling van de gezondheidszorg zodanig is, dat in de nabije toekomst steeds meer artsen nodig zijn. De plannen voor de achtste me dische faculteit zijn wel in een ver gevorderd stadium. Minister Verin ga zal binnenkort beslissen. Eind hoven en Twente zouden al vrij spoedig kunnen beginnen, maar het is aannemelijk, nu besloten is tot uitbreiding van de bestaande univer sitaire opleidingen, die over enkele jaren zijn beslag al zou kunnen heb- hen, dat. de kansen van Maastricht nog groter geworden zijn. abd In alle rust kan daar nu een aan zet gegeven worden tot een univer siteit, die over vijf a zes jaar zou kunnen starten. (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG Directe onder handelingen tussen Egypte en Israël over de vrede in het Na bije Oosten behoeven voorlopig niet te worden verwacht. Op een persconferentie gisteravond in Den Haag verklaarde de minister van buitenlandse zaken van de Ver enigde Arabische Republiek, Mah- moud Riad, dat een dialoog tussen Cairo en Tel Aviv onmogelijk is zo lang Israël de bezetting handhaaft van Arabisch grondgebied. Pas als de Israëlische troepen zich achter de vroegere grenzen terugtrek ken de grenzen dus van voor de juni-oorlog zal er gesproken kun nen worden. Nadrukkelijk stelde de heer Riad dat Israël nog altijd wei gert gevolg te geven aan de in 1967 aangenomen resolutie van de Ver enigde Naties, waarin de opheffing van de bezetting van delen van Egypte en Jordanië wordt geëist. Minister Riad brengt een driedaags officieel bezoek aan Nederland op uit nodiging van minister Luns, die 't vorig jaar een officieel bezoek aan Egypte bracht. Gisteren voerde hij o.m. besprekingen met premier De Jong en zijn Nederlandse ambt genoot. Voor vandaag stond er een audiëntie bij koningin Juliana en een 1 bezoek aan de Philipsfabrieken op het programma. Morgen zal de be windsman naar Brussel vertrekken na rondleidingen door resp. het I Frans Halsmuseum (Haarlem) en het Oudheidkundig Museum te Leiden. To/ voor Luns volledig parallel met dat van de Ne derlandse regering. Minister Luns, die enigszins tegen z'n zin bij het persgesprek betrokken werd, vertelde heel wat vernomen te hebben over de situatie in het Nabije Oosten. Hij was op nuttige wijze inge licht over het standpunt van Egypte en de motieven, welke Cairo bij het bepalen van dit standpunt leidden. Volgens minister Riad was het voor geen Arabisch land aanvaard baar dat Israël aan de ene kant voor de vrede pleitte, en aan de andere kant voor uitbreiding van zijn grond gebied. Vergelijkingen met de Duitse bezetting .achtte hij onjuist. De Ver enigde Arabische Republiek zou de Israëlische gebiedsuitbreiding nooit aanvaarden. Ook voor de twee mil joen Arabische vluchtingen, die in kampen aan de grenzen van Israël zijn ondergebracht, zal een definitie ve oplossing moeten worden gezocht Koningin Juliana wasgistermorgen I ook aanwezig bij de opening van de mgniJestatie-Musement. Samen met minister Klompé maakte zij een rondgang door de stands. Ze had o.m. veel belangstelling voor een wellicht niet meer hanteerbare, maar toch wel opmerkelijke voorganger van onze fiets, de vélocipède. Minimum "I/OORZITTER Anbeek van de Christelijke bond van sigarenma kers en tabakbewerkers heeft op een gevoelig punt van de vrije loonpolitiek gewezen. Hij zei dat het in de sterke be drijfstakken. die grote winsten boeken, wel zal lukken met de vrije loonpolitiek; .hier kunnen naar verhouding, forse loonsverbe teringen betaald worden maar wanneer in de zwakkere be drijfstakken de loonsverhogingen ook uitsluitend op de winstcapaci teit worden afgesteld, zullen er achterblijvende groepen ontstaan, die op den duur zeer ver achter raken. Het voorstel van de heer Anbeek voor een jaarlijkse mini mum-loonstijging lijkt daarom niet zo onaantrekkelijk. Zij zal ten minste gelijk moeten zijn aan de prijsstijging, vermeerderd met de stijging van loonbelasting en socia le premies en een geringe reële verbetering, wanneer in de rest van .het bedrijfsleven forse verbe teringen tot stand komen. Wij dachten echter, dat het mini mum niet in procenten uitgedrukt zou moeten worden, juist bij de lage inkomens werkt het procentu ele systeem nogal eens onbillijk. Tien gulden per week meer kan bijvoorbeeld gelukkiger uitkomen dan vier procent. De bodem in de markt van de loonstijging zou een minimaal be drag kunnen zijn, waarnaast in de regel .het procentuele systeem ge handhaafd kan worden. naast Bouwes Palace II to- station POlFHtAMA' Zandvoorc '^SSS?' UI. 57.1 GROOTSE DOLFIJNEN EN ZEELEEUWEN SHOW Dagelijks 12-14-16-21 u. Unieke onderwalergalerij Reductie met NS dagtochten FRANKFORT De Westduifse Bundesbank heeft vandaag het dis contotarief van vier tot vijf procent verhoogd. Het beleningstarief werd eveneens met een procent verhoogd: van vijf tot zes procent. DUBLIN In de parlementsverkie zingen van de Ierse Republiek is de Fianna Fail partij van premier Jack Lynch tot dusver sterker uit de bus gekomen dan was verwacht. Toen vanmorgen vroeg het stemmen- tellen werd afgebroken, waren 123 van de 144 zetels in de Dail fLagerhuis) verdeeld. De Fianna Fail heeft er 65. de Fine Gael 42 en de Labour partij zestien. Vooral het resultaat van La bour wordt als teleurstellend beoor deeld. morgen melk cn puur krokant jes 200 gram van 115 voor 99 niet te geloven voor die prijs! De heer Riad prees minister Luns 1 voor diens vele werk in dienst van de vrede. Over de kwestie-Israël j wilde hij zich aanvankelijk nauwe- lijlcs uitlaten. Hij was niet in Neder- j land, zo zei hij o.m., om met zijn Nederlandse ambtgenoot politieke i problemen op te lossen. De Verenig- de Arabische Republiek wenste slechts vrede en zou deze blijven be vorderen. Het streven in dezen liep i (Van onzer redacteuren) AMSTERDAM Tijdens het proces van de bezetters van het Maagden huis bood gisteren de 20-jarige barkeeper van de studentensociëteit Olofspoort, Adriaan M„ de officier van justitie en de politierechter, onder grote hilariteit van de aanwezigen in de zaal, een gehaktbal aan. De barkeeper had op de dag der ontruiming van het Maagdenhuis de be zetters voorzien van gehaktballen. „Niet om wille van het geschenk, dat ik waardeer, eis ik alleen een boete van 200 of 20 dagen hechtenis", zei de officier. „Ondanks het mooie gebaar vonnis ik u overeenkomstig de eis", zei de politierechter. De barkeeper vroeg waar hij die vervangende hechtenis kon uitzitten. Als het in de zomer is wil ik naar Scheveningen. Dan kan ik zeggen dat ik in Scheveningen ben geweest", merkte hij op. Met „eet u smakelijk" tot de beide magistraten verliet hij het zaaltje. AMSTERDAM VU-studen- ten, die de afgelopen nacht om twaalf uur een 24-uurs symbo lische bezetting van het Provi- sorium aan de De Boelelaan wa ren begonnen, zjjn in de vroege morgen tussen vier uur en half vijf door de politic uit het ge bouw verwijderd. Met drrestantenauto's werden zij weggevoerd. Op verzoek van de president-directeur, prof. dr. G. J. Si- zoo is dit geschied. Vandaag werd door de politie nog op het VU-terrein gepatrouilleerd. Tot hun „bezetting" besloten de studenten, ongeveer 170 in getal, in een vergadering die gisteravond naar aanleiding van het gebeurde in As sen, werd gehouden. Er waren slechts 5 tegenstemmers. Zij wilden op deze wijze curatoren en directeuren pres sen zonder voorwaarden in een stuurgroep zitting te nemen, die on langs op een universiteitsvergadering is ingesteld. zie verder pag 2 Een gezellige verrassing tussen alledaagse rekla me en onverwachte be lastingaanslagen J§_ Ik geef op als nieuweabonnee: betaalt: per kwartaal per maand als beloning voor mijn aktivifeit kies ik L□^ONDERZETTEGEy/ D^EKSERVET^

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1