Studenten in Utrecht lopen te hoop AMRO-spaarders profiteren van de volgende rentepercentages: 4% I) 5% 6% VU-studenten AMRO BANK Meerderheid studenten: actie zonder overleg onaanvaardbaar In herfst studenten nog feller Ie Uit de Haagse hof geplukt STUDENTEN: GEEN BEZETTING; CHAOTISCHE DEBATTEN t &A% Voorlopige conclusie na opinieonder zoek School helpt kinderen onvoldoende itum Kamervragen over proces Maagdenhuis' Experimenteren bij universiteit DONDERDAG 19 JUNI 1969 UTRECHT De studenten aan de Rijksuniversiteit in Utrecht hebben vannacht om kwart over twaalf besloten de aula van het Academiegebouw tot permanent discussiecentrum te verklaren. Een motie hiertoe werd in gebouw Tivoli met zeshonderd tegen vier honderd stemmen aangenomen. Een uur tevoren had tweederde deel van de studenten zich verklaard tegen een 24-uurs bezetting van het Academiegebouw. Om even over half een vannacht gaf het curatorium toestemming het Academiegebouw, dat enkele uren te voren .hermetisch was gesloten, bin nen te gaan. Ongeveer duizend stu denten bleven in het gebouw in werkgroepen discussiëren. Hun aan tal was spoedig uitgedund tot 300. Deze verwikkelingen waren het resultaat van een bijzonder chao tische 'Jniversiteits-vergadering, die de Utrechtse studentenfederatie gisteren had uitgeschreven nadat de Senaatsvergadering was afgelast. Om nalf acht gisteravond namen 350 studenten bezit van de Se naatszaal aan het Domplein, tegen het uitdrukkelijk verbod van rec tor magnificus, prof. dr. J. Lanjouw, in. Spoedig bleek dat de zaal veel te klein -vas. Een vertegenwoordiger van het curatorium gaf daarop toestemming tot gebruik van de iets ruimere aula. Maar ook die was overbezet. De studenten hun aantal was intussen opgelopen tot duizend besloten toen in optocht naar Tivoli te trek ken waar de discussies werden voort gezet. MOTIES Aan het slot van de debatten Tivoli moest om één uur ontruimd zijn werden de moties over bezet ting en inrichting van het gebouw als permanent discussiecentrum in be handeling genomen. Besloten werd ook vanavond fsn nieuwe Universi teitsvergadering te beleggen. Tevoren was een motie aangenomen waarin wordt aangedrongen op openbaarheid van alle vergaderingen met onder meer beleidsbevoegdheid. Tijdens de vergadering in Tivoli stonden zestig politiemannen achter het toneel klaar om in te grijpen. Buiten het gebouw hielden zes poli tiemannen te paard een oogje in het zeil. Ook burgemeester De Ranitz be vond zich onder de toehoorders. NSR: Teleurgesteld (Van onze correspondent) AMSTERDAM Met de bedoeling meer duidelijkheid te forceren en de autoriteiten te noodzaken hun stand punt kenbaar te maken, is gistermid dag in Amsterdam een door de Neder landse Studentenraad samengestelde discussienota Studentenvoorzieningen openbaar gemaakt. Op een persconferentie sprak men er overigens zijn teleurstelling over uit, dat ondanks toezeggingen van de minis ter om plannen op te schorten, er nu al aan zes universiteiten plannen wor den uitgewerkt die lijnrecht tegenover de ideeën in de discussienota staan. Isolement In de nota wordt o.m. gesteld dat aparte studentenvoorzieningen slechts het isolement van de studenten bevor deren. Ook meent men, dat inpassing van studentenvoorzieningen in de alge mene voorzieningen alléén niet vol doende zal zijn om de elitepositie van de student op te heffen en daarmee de toegangswegen tot het wetenschappelijk onderwijs te verbreden. Het bepleiten van deze inpassing is, aldus de samen stellers, onlosmakelijk verbonden met het voorstaan van studieloon. Wat betreft de gezondheidszorg wordt op korte termyn de opname van stu denten in het verplichte ziekenfonds voorgesteld. Met betrekking tot huis vesting wordt ontkoppeling voorgestaan van studentenhuisvesting en het depar tement van O. en W. en onderbrenging bij de gemeenten. De mensa dient een algemene voorziening te worden en de overheid moet de stichting van sport centra stimuleren. Dat studenten zijn uitgesloten van de Algemene Bijstandswet noemt de nota ..discriminatie". De voorzitter van de NSR, de heer W. Uitterhoeve herinnerde aan de voor naamste tot nu gevoerde acties en de doelstellingen daarvan. Hij meende dat de democratisering niet van uit Den Haag kan worden gedecreteerd, maar dat regering en Kamer slechts de hin derpalen uit de weg kunnen ruimen. ,,Wij hebben de indruk", aldus de heer Uitterhoeve. ,.dat Den Haag dit welbe wust traineert. Wij vinden het noodzakelijk, dat de Kamer stappen onderneemt als de mi nister deze zaken blijft traineren. De heer Uitterhoeve meende, dat er in de herfst, ook als er wordt opge treden met dezelfde zelfbeheersing als nu is gedemonstreerd, acties zullen komen met een nog grotere mate van >850 felheid. HU deelde voorts mee. dat con tact is opgenomen met de Vakbonds raad van leraren en het NKV, om te komen tot een uitwisseling van erva ringen en mogelyk tot een vorm van samenwerking. KRITIEK Eerder od de dag was van verschil lende zijden kritiek geleverd op het besluit van de USF een Universi teitsvergadering te houden. De cura toren lieten weten dat zij niet zouden komen vanwege de „ondemocratische en onrechtvaardige handelwijze van de USF". Het convent van niet-wetenschap- pelijk personeel maakte bekend dat de vergadering niet als representatief kon worden beschouwd. Het bestuur riep de leden van het technisch en administratief personeel op de verga dering wel bij te wonen om duidelijk tegen deze methode van vergaderen te protesteren Het stafconvent gaf als reden voor de afwezigheid op, dat men niet tijdig op de hoogte was van de vergadering Enkele leden van het stafconvent, niet-wetenschappelijk personeel en de wetenschappelijke staf waren op de vergadering aanwezig. HUMANITEIT De aanstaande rector magnificus van de Utrechtse Rijksuniversiteit heeft gistermiddag eveneens laten weten niet aanwezig te zijn. Hij schreef in een spoedbrief: „u zult het moeten Koeken in humaniteit en niet in fanatieke doordrijverij". Prof. Van der Ven vindt ook dat de universi teitsvergadering het overleg, dat op verschillende punten op gang is ge komen en dat ten dele al tot resul taat heeft geleid, doorkruist Het oestuur van de faculteit van de sociale wetenschappen heeft hoog leraren en lectoren laten weten dat de faculteitsvergadering die vrijdag zou* worden gehouden, niet doorgaat. Men is bang dat de studenten zich ongevraagd toegang zullen verschaf fen tot de vergadering. rente op een AMRO- renteboekje of spaarrekening. rente op een A MRO-spaarrekenln g met een opzegtermijn van 3 maanden. rente op een AMRO- spaarrekening meteen opzegtermijn van 6 maanden. rente op een AMRO- spaarrekening meteen opzegtermijn van 12 maanden. rente op een AMRO-spaarrekening met een vaste termijn van 24 maanden. AMSTERDAM - ROTTERDAM BANK AMSTERDAM De grote meerderheid onder de studenten is vóór overleg om tot veranderingen in de universitaire structuur te komen. Actie zonder overleg is voor hen onaanvaardbaar. Tot deze voorlopige conclusie is het onderzoekcentrum van het sociologisch seminarium in Amsterdam gekomen na een opinieonderzoek uaar aanleiding van de gebeurtenissen rond het Maagdenhuis. Ofschoon uit het onderzoek is ge bleken, dat de democratiseringsbe weging aan de Amsterdamse uni versiteit weerklank vindt bij een aanzienlijk deel van de Amsterdamse studenten, denkt de meerderheid vol gens het voorlopig rapport niet ex treem wat betreft de middelen om W-studenten te Amsterdam hebben gisteren na een vTuchtig handgemeen met de universitaire ordedienst enkele gedeelten van het universiteitsgebouw bezet om er discussies te voeren. Aangezien de normale toegang, afgesloten was. moest men wel door het raam V. PARIJS Het parlement van de Westeurooese Unie wil een Europese veiligheidsconferentie waaraan zowel de Verenigde Staten als de Sowjet- unie moeten deelnemen. Met deze aanbeveling aan de ministerraad van de WEU werd gisteren het debat over de betrekkingen tussen Oost en West in Parijs afgesloten. dit doel te bereiken. Onderhandelen J wordt als het aangewezen middel I beschouwd. VERVREEMDEN Wel is het zo, zo concludeerden de onderzoekers, dat de overheid zich van deze zelfde groep kan vervreem den door haar optreden. Zou de over heid bijvoorbeeld het overleg laten stagneren, dan bestaat de kans dat velen zich achter actiegroepen zullen stellen.. ..v Voor het onderzoek werd een steekproef getrokken van duizend studenten uit de universiteitsad ministratie. Ruim vijfhonderd hebben de vragenlijsten ingevuld terug gestuurd. Tn hpt najaar zal uitvoerig over dit onderzoek worden gerappor teerd. VERGROTE De onderzoekers komen verder tot de slotsom, dat de deelneming aan de bezetting veel groter is geweest dan het aantal gearresteerden zou doen vermoeden. Ongeveer zestien procent van de ondervraagden is voor kortere of langere tijd in het Maagdenhuis geweest. Met de bezetting was min der dan de helft (41 pet.) het eens. Met betrekking tot het openbaar ma ken van de stukken is 43 procent het eens. Het inroepen \an de politiehulp vindt in de ogen van 63 procent geen genade. Meer dan de helft van de ondervraagden (57 pet.) was op het ogenblik van de ondervraging voor de aanvang van het proces te gen de Maagdenhuisbezetters te gen de vervolging van de bezetters. ASVA Naar de opvatting van 34 procent van de ondervraagden had de ASVA (Algemene studentenvereniging Am sterdam) geen steun mogen verle nen aan de bezetting van aula en Maagdenhuis. Bijna de helft van de geënquêteerden vindt, dat het huidi ge ASVA-bestuur niet als vertegen woordiger van de leden kan funge ren. Niettemin is 60 procent het niet eens met de uitlating van professor Belinfante, dat de ASVA geen ge sprekspartner meer kan zijn. NOTA VERINGA: BELGRADO Zeker 20 mensen hebben het l^ven gelaten bij het ver gaan van een Roemeens vaartuig op de Donau. Het ongeluk gebeurde in de IJzeren Poort, waar gewerkt wordt aan een grote waterkrachtcen trale en een brug over de rivier. Het vaartuig vervoerde arbeiders en ma terieel die bij deze Roe- meens-Zuidslavische werkzaamheden betrokken waren. Het Zuidslavische blad Boroa maakte woensdagochtend melding van het ongeluk. Ook meisjesstudenten waren van de partij. Hier klimt er een op overigens niet onelegante wijze het raam in om in de hal vooral I niets van de discussies te missen DEN HAAG „Er moet een aan- zienlijke reserve aan begaafden aan- wezig worden geacht, die onder be paalde voorwaarden voor een groot deel tot ontwikkeling kan worden ge- j bracht. De belangrijkste problemen j hierbij liggen besloten in het begrip schoolgeschiktheid, dat een confron tatie van school en kind inhoudt". Aldus Ce vandaag verschenen nota Democratisering van het onderwijs van minister Veringa van onderwijs en zijn staatssecretaris Kruisinga. Ze schrijven dat die confrontatie weder zijdse aanpassing vergt. Voor een zo goed mogelijke ontplooiing van ta lenten kan het accent niet langer eenzijdig op de aanpassing van het kind liggen. De school werpt ook barrières op. Zij helpt de kinderen onvoldoende bij hun aanpassing aan eisen en klimaat. Over de praktische mogelijkheden om de ontwikkeling van school geschiktheid en doorstroming te beïnvloeden, wordt gezegd dat er weinig uitzicht is op eenvoudige, snelwerkende en goedkope thera pieën. De nadruk kan het best wor den gelegd op onderzoek en experi ment en op overleg en oriëntatie. De Tsjechoslowaakse minister van buitenlandse zaken, Jan Marko, zal binnen afzienbare tijd een bezoek aan Nederland brengen. DEN HAAG De socialistische se natoren Brongersma, Cammelbeeck en Troostwijk hebben minister van justitie Polak schriftelijk vragen ge steld over de berechting van de bezet ters van het Maagdenhuis. Zij vra gen of deze rechtsgedingen terecht door de politierechter zijn vervolgd en of hij de berechting door een al leensprekend rechter een juist beleid acht. DEN HELDER De 38-jarige Hel- derse fotograaf J. W. A. H. K. heeft bekend de 25-jarige marineman Wil- lemse, die zondagnacht zwaar ge wond op straat werd gevonden, te hebben aangereden. Hij werd aange houden na een tip van een inwoner van Den Helder. De fotograaf had te veel alcohol gebruikt. Hij wordt vrij dag voor de officier van justitie ge leid. DOOR „Dit is", zo stond er op de achter zijde van de ansicht, in reuze for maat, waarop een droomlandschap zich uitstrekte, „het uitzicht van ons hotel. Niet van mijn kamer hoor, want het is in een vierkant ge bouwd en mijn kamer ziet uit op de binnenplaats. Dat is ook gezellig, want schuin beneden ligt de keuken en zo zie ik heel wat.... Alleen ver velend, dat ze zoveel knoflook ge bruiken, de gordijnen, alles ruikt er naar." Gelukkig kan ik iedere dag gaan zwemmen en dan ben ik die lucht even kwijt. Van de week was hier een groot feest, een bruiloft van een dorps- schone. Enig om nu eens te zien hoe het daarbij toegaat... Jammer, dat we niet mee konden doen, want het feest duurde tot de vroege ochtend en aan muzikanten geen gebrek. We hebben geen van allen een oog dicht gedaan. Uitsla pen was er niet bij, want we hadden voor een dagtocht in de omgeving geboekt en de bus vertrok al om om van de slapeloze nacht bij te komen. De kaart is vol, ik schrijf morgen verder..." zeven uur. Maar het land is hier zo mooi dat we toch ook eens verdei* dan de naaste omgeving wilden gaan. Ik heb in de bus flink gedut En echt, de volgende dag viel er weer een kaart in de bus. Optimist „Je moet vooral de groeten heb ben van oom Jan en tante Lies, voor ik het vergeet. Het is fijn. dat ze hier ook zo genieten. Helaas kan tante onze wandelin gen niet meemaken vanwege haar spataders, maar nu blijven we om de beurt bij haar thuis, anders is het zo sneu voor haar. Het is al driemaal mijn beurt ge weest dat waren wel wat saaie da gen want ze maakt zich zorgen over haar poes. De buurvrouw past er op, maar het beest is nogal eenkennig en de buurvrouw schrijft maar niet hoe het gaat, wat ze toch beloofd had te doen. Tante is er vol van... Gisteren bofte ik. Het was weer mijn beurt, maar oom was helemaal van streek. Hij kan niet tegen het eten, dat zwemt in de olijfolie. Hij durfde geen stap buiten het hotel te doen.... Zelf kon ik niet ver lopen, want ik heb een gemene blaar, daarom heb ik een paar schattige sandaal tjes gekocht, die lekker zitten. De winkeltjes zijn hier enig. Ik kocht een beeldig kruikje, maar het viel toen ik even nog het strand op wipte om het aan kennissen, die we hier gemaakt hebben te laten zien, uit mijn handen, precies op een steen. Nou de kaart is alweer vol. .Jam mer, want ik zit vol verhalen. Het is toch zo heerlijk hier. We genieten met volle teugen..." Sinds ik deze twee kaarten heb ontvangen weet ik wat een optimist De sit-in in de bovenhal van de Vrije Universiteit te Amsterdam over het ultimatum aan curatoren en directeuren verliep wel wat omslachtig door middel van mega foons. Van een dergelijk geluidvêi- sterkend apparaat voorzien spreekt voorzitter van de VU-studentenraad Gerard van der Wal zijn medestu denten toe. Hij beloofde vreselijk harde acties" als de curatoren niet wilden toegeven. (Vervolg van pag. 1) Handgemeen Op weg naar naar de bestuurska mers vonden de studenten een gang door een brede metalen deur afgeslo ten. Een poging deze te openen leid de tot het begin van een vechtpartij met de conservator van het provlso- rium. de heer Van Aertscn, die ech ter door ingrijpen van Van der Wal werd voorkomen. De stoet begaf zich nu weer naar buiten, waar men er op deze warme dag al gauw in slaagde door een van de ramen weer binnen te komen en de bestuurskamers te bereiken, die afgesloten bleken te zijn. In de bovenhal werd vervolgens gediscussieerd over de eisen die aan curatoren en directeuren zouden moe ten worden gesteld, waarbij tal van leden der administratieve staf als on partijdige derden het verloop volg den. Ook de president-directeur, prof. dr. J. G. Sizoo, liet er zich nog even zien. Drie eisen Het kwam tot deze drie eisen aan curatoren en directeuren. In de eer ste plaats openbare intrekking en nie tig verklaring van een enquête, die zij begin juli hebben ingesteld om de meningen van alle civitas-leden over de medezeggenschap te peilen. Deze enquête achten de studenten niet alleen slecht in technische, maar ook in democratische zin: zij zou na melijk worden gehouden in strijd met eerder gemaakte afsprakem Tweede eis: onmiddellijke toetre ding van curatoren en directeuren tot de stuurgroep (waartoe zij inmid dels al bereid zijn bevonden), zonder daaraan voorwaarden te verbinden. Derde eis: de verzekering, dat cura toren en directeuren zich zullen ont houden van een referendum over voorstellen, die zijzelf lanceren. Dit slaat dan op het door curatoren en directeuren in uitzicht gestelde „over legorgaan", waarover zij blijkens Ad Valvas. binnenkort nadere mededelin gen zullen doen. Op naar Assen Nadat de aanwezigen waren opge wekt zoveel mogelijk naar de VU- dag van heden in Assen te gaan om de reactie van curatoren en directeu ren te vernemen, werd de „collectie ve bezetting" om ruim vier uur opge heven. Het betrekkelijk geringe aantal de monstranten verklaarden de studen ten enerzijds door de korte tijd van voorbereiding gisteren kwam Ad Valvas met de gewraakte mededelin gen uit en anderzijds doordat veel studenten door examens en tenta mens in beslag genomen zijn. Minister Veringa: (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Veringa van Onderwijs en wetenschappen zal nog deze maand de uitgangspunten bekendmaken die ten grondslag lig gen aan l et wetsontwerp tot wijzi ging van de Wet op het wetenschap pelijk onderwijs. Dit wetsontwerp wil de regering in het najaar indienen. De mededelin gen van minister Veringa zullen aansluiten op de Kamerdebatten over de problematiek rordom Tilburg en Amsterdam, toen aan de minister ge vraagd werd de mogelijkheid te ope nen om de organisatie en het bestuurssysteem van de instellingen van wetenschappelijk onderwijs te doorbreken, het zogenaamde experi menteert fti kei Hierdoor zouden bestuurscolleges van rijksuniversitei ten zelf de vrijheid hebben noodza kelijk geachte vernieuwingen in de structuur aan te brengen. Een on ander heeft minister Ve ringa gisteren in de Tweede Kamer meegedeeld naar aanleiding van het debat over een wijziging van de bestuursstructuur bij academische ziekenhuizen. DEN HAAG De Tweede Kamer is gisteren akkoord gegaan met het voorstel van minister Beernink tot invoering van verantwoordingsplicht van de burgemeester in de Gemeen tewet en tot uitbreiding van de ver antwoordingsplicht van het college van B. en W.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9