„Verdere uitbreiding van Rotterdam is ongewenst" Touwtrekken om minister Debré Thomassen: PvdA kan over vier jaar mijn j opvolger niet leveren Bases VS in Spanje blijven Bij PTT nog geen akkoord over het weekendsysteein Biafra akkoord met hulpvluchten overdag en G. S. van Zuid-Holland vinden in nota over streekplan: WEGGEVAAR(TE) „DEMOCRATIE ERNSTIG ZIEK" Felice Gimondi start in Tour Wereldrecord voor Liesel Westermann AustraliëTwee Papoea-politici mogen blij ven Aanslag op Ethiopisch vliegtuig STRAWINSKY GENEZEN Administrateur krijgt 2 jaar OOK FIAT AAN AANVOER PER SCHIP alles goed en wel Felle strijd in Parijs om buitenlandse zaken 5 DONDERDAG 19 JUNI 1969 Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland willen grenzen gtellen aan de uitbreiding van haven- en industrieterreinen rond Rotterdam. In een nota over het streekplan Zuid-Holland Zuid spreken zij zich daarover uit. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een verdere uitbreiding van het haven- en in dustriegebied van Rotterdam is voor Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland een ongewenste en onaanvaardbare zaak. Er moet volgens het college een vaste begrenzing worden vastgesteld, waarbij Rotter dam een bepaalde ruimte ter beschikking krijgt die past in de pla nologie. GS zeggen dit in een nota over het streekplan Zuid-Hol- land-Zuid. Naar de opvatting van het college ligt de toelaatbare en zelfs gewenste uitbreidingsmogelijkheid voor Rotter dam op de as RotterdamAntwerpen, vooral nu een industriële aanzet aan de Moerdijk tot stand is gekomen. Langs deze as is immers een goede ver- keersontwikkeling mogelijk, terwijl op korte afstand van het werkgebied een variatie van woonkernen, elk met hun eigen differentiatie, tot stand kan wor den gebracht. „Wij achten het niet nodig, dat het overgrote deel van de industrieterrei nen voor grote schepen bereikbaar is. De ontwikkeling moet bepaald niet gaan in de richting van een aantal che mische mammoetcomplexen. In sterke re mate dan tot nu toe moet het uit- giftebeleid gericht zijn op het aantrek ken van grote of middelgrote industrie- en van afgeleide en verwerkende aard. Dit wordt mede bereikt door de ter reinen per weg en per rail uitstekende aansluitingen te geven en daartegen over deze voor chemische mammoet complexen onaantrekkelijk te maken", aldus de nota. Voor Rotterdam zijn gedeputeerden ervan overtuigd dat, strikt bedrijfseco nomisch gezien, alle bedrijfsterreinen die in het zuidelijk deel van de pro vincie beschikbaar zouden worden ge steld, ook gretig aftrek zullen vinden. Bezwaren Met de nieuwe Zwaneburgbaan van Schiphol hebben de automobilisten op de rijksweg Den Haag-Amsterdam er een kijkspel bij gekregen: laag vliegende vliegtuigen boven de weg. Voor de inzittenden wel een leuke sensatie, maar voor de autobestuurder een niet ongevaarlijke afleiding. Tegen de plannen hebben zy bezwaren: an „Rotterdam" Gemis aan in- MAASSLUIS Burgemees ter W. Thomas sen van Rotter dam betwijfelt I of als hü over vier jaar met I pensioen gaat de PvdA wel I een nieuwe bur gemeester voor Rotterdam zal kunnen leveren. Hy zei dit gisteravond op een vergade ring van de PvdA in Maassluis en liet in het algemeen twijfel bestaan over PvdA-bezetting van plaatsen in het politieke leven. De democratie in Nederland is be zig in een crisis te raken, zei de heer Thomassen. De gespletenheid in de partijen noemde h(j een teken van een ernstige ziekte van de democra tie en de versplintering een „ontstcl- 1 lende zaak". Akkoord voor 2 jaar WASHINGTON De overeenkomst tussen Spanje en de Verenigde Sta ten. die de aanwezigheid van Ameri kaanse militaire bases in Spanje re gelt. zal naar alle waarschijnlijkheid met twee jaar worden verlengd. Het akkoord vormt een afsluiting van maandenlange onderhandelingen tussen delegaties van beide landen. Dit als gevolg van de Spaanse be zorgdheid over berichten in de pers inzake de rol van Amerikaanse troe pen bij militaire oefeningen in Span je. Deze beweringen zouden ernstig afbreuk doen aan de betrekkingen tussen de twee landen. Volgens een in 1953 afgesloten bila teraal pact heeft Amerika drie lucht- machtbases en één basis voor kern duikboten in Spanje. NAVO De Amerikaanse ambassadeur in Madrid. Robert C. Hill, heeft dinsdag verklaard dat de Verenigde Staten sterk voorstander zijn van toetreding van Spanje tot de NAVO. De nieuwe NAVO-bevelhebber, generaal Good- paster, is gisteren in Madrid aange komen om besprekingen te voeren met de regering in Madrid over een jeventueel lidmaatschap van Spanje. Deli-mij. op goede weg AMSTERDAM 1968 was geen gemakkelijk jaar voor de NV De- li-maatschappij, maar het bestuur is jovertuigd, dat de vennootschap op de goede weg is en weer een redelijk niveau zal kunnen bereiken. Hij verwachtte dat in deze politieke versplintering de rol van de vakbe weging wel eens zou kunnen toene men. Een nationale progressieve vak beweging achtte hij een goede zaak, een grotere rol van zo'n vakbewe ging op politiek terrein achtte de heer Thomassen niet onmogelijk. De Rotterdamse burgemeester raak te op deze vergadering in debat met enkele leden van de Socialistische Jeugd, die pampletten uitdeelden waarin zij verkiezingen eisten van een nieuwe burgemeester in Rotter dam. „Thomassen en zijn staalbaron- nen" zouden moeten aftreden. De lieer Thomassen zei dat de So cialistische Jeugd geen recht heeft op haar naam. Zij hééft met socialis me niets te maken. Het is een splin terbeweging zonder omvang en zon der diepgang, met een anarchistische en dictatoriale inslag. Wat op Koninginnedag in Amster dam gebeurde was het begin van een burgeroorlog, waartegen met harde hand moest worden opgetreden, zei de heer Thomassen. PARMA Felice Gimondi, dit jaar winnaar van de Ronde van Ita lië, is als kopman aangewezen van de Italiaanse merkenploeg „Salvarani", die op 28 juni in Roubaix van start zal gaan voor de Ronde van Frank rijk. Gimondi won de tour in 1965, maar nam de laatste jaren niet deel we gens schorsiingen en vormverlies. Hij wordt bijgestaan door Rudi Altig en Wilfried Peffgen (Wdl). Franco Bal- manion. Dino Zandegu, Lino Carletto, Roberto Poggiali, Giancarlo Ferretti, Pietro Guerra en Vladimiro Panizza (Itl.) BERLIJN Liesel Westermann, die op 5 november 1967 in Sao Paulo als eerste vrouw ter wereld met 61,26 m de zestig meter grens overschreed met de 1 kg wegende damesdiscus, verbeterde gisteren het wereldrecord tijdens de Olympische dag in het Oostberlijnse Walter Ulbricht stadi- Er werden in Berlijn nog meer voortreffelijke prestaties geleverd. De Oostduitse Regine Kleinau, bracht op de 1500 m. het wereldrecord van Maria Gommers danig in gevaar. Kleinau bleef met 4 min. en 16 sec. slechts 0.4 sec. boven het wereldre cord. zicht in het wezenlijke voordeel, de zekerheid van grote economische nade len als de negatieve elementen ook In de berekening worden betrokken en ook dat „Rotterdam" impliciet een de mografische ontwikkeling aanneemt, die het nodig maakt dat veel arbeids krachten van buiten worden aange trokken om de investeringen rendabel te maken. „Wij zien de expansie, zoals velen in Rotterdam die nu noodzakelijk achten, als ongewenst en onaanvaardbaar. Be halve wanneer zij onvermijdelijk is. Hieraan ontbreekt echter elke schijn van bewijs. En toe te juichen valt zij niet", aldus de nota. „In dit stadium staat helemaal niet vast dat de uit voering van bepaalde Rotterdamse plannen in het weiverstane belang van het land is". Principieel juist achten GS het on- Sunstige ruimtelijke vormen niet ver- er toe te laten dan thans geboden schijnt bij inachtneming van de mi nimumprognose. Zy willen daartegenover ruimte la ten tot verdere uitbreiding van het Rotterdamse gebied, voor het geval de ontwikkeling In een of andere richting, demografisch of wat de werkgelegen heid betreft, in ongunstige zin van hun verwachtingen gaat afwijken. Voorne-Putten Wat Voorne-Putten aangaat, blijven -Gedeputeerde Staten bij het standpunt dat er wèl behoefte is aan een woon- stad in Hellevoetsluis. Zeker nu de op richting van een staalproduktiebedrijf od de Maasvlakte tot de reële moge lijkheden gaat behoren, zou het inne men van een ander standpunt onwe zenlijk zijn. Ook in de verre toekomst achten GS overigens een aantasting van Voorne- Putten ruimtelijk gezien ontoelaat baar. Vooral het westelijk gebied is onvervangbaar. De inkomenssituatie van Nederland is langzamerhand zo. dat wel degelijk bij afweging een fraai en groot recreatiegebied met een unie ke biotoop behoort te prevaleren bo ven de mogelijkheid ter plaatse addi tionele nationale inkomsten te verwer ven. DEN HAAG Twee voormalige leden van de Westirianese volksver tegenwoordiging, wier namen zijn ge noemd in verband met een door In donesië gemeld komplot tegen VN-vertegenwoordiger Ortiz Sanz hebben besloten een verblijfsvergun ning in Australisch Nieuw-Guinea te aanvaarden, aldus meldt radi- o-Australië. De twee pclitici, Zoenameri en Konggamaoe, zijn vorige maand naar het Australische deel van Nieuw Guinea uitgeweken. Aanvankelijk wilden zij de Australische ver blijfsvergunning niet aannemen, om dat zij naar New York of naar Ne derland wilden gaan om daar een petitie legen het Indonesisch gezag over West-Irian te overhandigen. Zij veranderden van gedachten over de verblijfsvergunning, toen zij te horen kregen dat zij anders als illegale immigranten zouden worden aangehouden, met de kans van de portatie naar West-Irian. Prinses Paola en prins Albert van België zullen op 1 juli a.s. hun tien jarige bruiloft vieren. Om alvast in de stemming te komen voor dit tweede lustrumfeest een huiselijk tafereeltje in de Brusselse paleistuin: I het prinselijk paar met hun kinderen j Philippe (9), Astrid (7) en Laurent (5). (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Mede naar aanlei ding van de vragen van enkele Ka merleden over de postbestelling na het weekeinde heeft minister Bakker bewerkt dat de opkomst van het per soneel op zondag nooit voor 23 uur zal vallen en dat 's maandags de dienst niet later zal aflopen dan 7 uur '8 avonds. Dc vakbonden hebben echter ook dit standpunt als onaanvaardbaar af gewezen en houden by invoering van het eenbcstelling-systeem vast aan het huidige twecbestellingensysleem op maandag. De vakbonden motiveren hun standpunt als volgt: Bedrijfseconomisch wordt de fi nanciële besparing enkele miljoenen kleiner door extra-kosten van nacht posttreinen en extra dure personeels- uren. Wat betreft het dienstbetoon komt er op maandag slechts één bestelling die bovendien op een later tijdstip valt. In sociaal opzicht betekent het nieu we systeem dat er meer werk komt op zaterdag en zondagavond. Bovendien moeten er meer men sen vroeger opkomen, zowel op maan dag als op zondag, terwijl de afloop van de diensttijden op maandag later valt. KARATSJI Leden van een on dergrondse beweging in Ethiopië heb ben gisteravond in Karatsji een Ethiopisch Boeing straalpassagierstoe- stel met handgranaten en mitrailleur- vuur bestookt. Het toestel raakte in brand en werd ernstig beschadigd. Niemand werd gewond, doordat de vijftien pas sagiers op het ogenblik van de aanslag in het vliegveldgebouw za ten. De politie heeft de drie daders aangehouden. Het zijn jongelieden, die lid zijn van de bevrijdingsbewe ging van Eritrea. Eritrea, dat vroeger een Italiaanse kolonie was, maakt thans deel uit van Ethiopië. NEW YORK De componist Igor Strawinsky heeft na een behande ling van zeven weken vpor een sto ring in de bloedsomloop het zieken huis verlaten. Bij zijn vertrek kreeg de 87 jaar oude componist van zijn doktoren te horen dat zyn genezing een wonder is. Strawinsky's bezoek aan het Hol land Festival is nu echter definitief afgelast, daar hij de eerste twee manente buitenlandse inmenging' maanden geen reizen mag onderne- men. Vandaag is in aanwezigheid van de Koningin de eerste gezamenlijke pre sentatie van de Nederlandse musea, een museumbeurs ofwel Musement, in Utrecht geopend. Een van de blik vangers van deze manifestatie is de Anatomische les van prof. Tulp, een van de bekendste werken van Rem brandt afgestaan door het Mau- ritshuis in Den Haag die hier de Irenehal wordt ingedragen. AMSTERDAM De 61-jarige A. J. N., die als administrateur van de Stichting Roomsch catholijk oude-ar- menkantoor in Amsterdam tussen voorjaar 1967 en eind 1968 ƒ360.000 verduisterde, is gisteren door de rechtbank in Amsterdam tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorlopige hechtenis veroordeeld. Tegen hem was twee jaar en negen maanden met aftrek geëist. De voort vluchtige 27-jarige prostituee E. R., aan wie hij een groot deel van het geld had gegeven kreeg conform de eis wegens heling acht maanden met aftrek. GENÈVE De Biafraanse autoriteiten hebben het Interna tionale Rode Kruis laten weten akkoord te gaan met dagvluch ten voor de aanvoer van hulp goederen voor de slachtoffers van de burgeroorlog in Nigeria. Ook heeft men ingestemd met het Amerikaanse plan om goe deren via de rivier de Cross aan te voeren. Nigeria was al eerder met dit voorstel akkoord gegaan. Het Is het voor het eerst sinds het begin van de hulpacties dat Biafra toestemmin-T geeft voor hulpvluchten overdag. Deze toestemming geldt, volgens een communioué van dc Bi afraanse voorlichtingsdienst, slechts voor een beperkte periode. De vluchten kunnen worden uitge voerd op het vliegveld Oeli. Biufra is bezig met de aanleg van een klein vliegveldje. waarop uitsluitend toestellen met levensmiddelen en me dicijnen voor de lijdende bevolking zullen mogen landen. Waarborgen Met betrekking tot de aanvoer van goederen over de rivier de Cross met het Amerikaanse landingsschip Don Mercedes, heeft de Biafraanse rege ring waarborgen gevraagd tegen po gingen van Nigeria de vaarroute te gebruiken voor militaire doeleinden. Het schip zou vanavond in de ha- j ven van Lagos aankomen. Het zal enkele honderden tonnen voedsel j kunnen vervoeren en heeft een zeer geringe diepgang. Inmenging In Genève heeft de secreatris van de organisatie voor de Afrikaanse eenheid (OAU), Diallo Telll. de „per- kele Grote Mogendheid te kennen dia niet direct of indirect bij het conflict betrokken is. Hij zei dat de oorlog een Afri kaanse aangelegenheid is die slechts door Afrikanen tot een goed einde kan worden gebracht. Bejaarden de burgeroorlog in Nigeria met kracht veroordeeld. Hij zei geen en- haal gratis de speelgoedweek vakantiespelletjes kinderkrant bij de speelgoed winkel speelgoedweekkwartetspel, gratis bij f4.-- aan speelgoed PARIJS In Parijs is gisteren achter de schermen fel ge streden om de politieke toekomst van de huidige minister van buitenlandse zaken, Michel Debré, die grote kans maakt in de regering-Pompidou zijn functie te behouden. Ook Antolne Pinay, die vermoede lijk minister van financiën zal wor den, wil een voorstander van een verenigd Europa aan het hoofd van buitenlandse zaken, omdat hij van hem steun wil hebben voor zijn eigen economisch beleid. Pinay wil bovendien de kans ver mijden op een conflict met Debré om persoonlijke redenen. Beide man nen zouden niet goed met elkaar overweg kunnen. Couve de Murville In Parijs meent men dat dc kwestie geregeld kan worden door de terugkeer naar buitenlandse za- De strijd gaat tussen de grote groep orthodoxe gaullisten en de on afhankelijke republikeinen en dc Centrum-groepering. De „ortho doxen" zien Debré als de man die de buitenlandse politiek van ge neraal De Gaulle zal voortzetten. Conflict voorkomen De onafhankelijke republikeinen en de Centrum-groepering moeten echter niet veel van Debré hebben. Zij vrezen dat hij als minister van buitenlandse zaken de soepeler po litiek die zij van Pompidou tegeno ver de rest van Europa verwachten, niet zal volgen. ken van de huidige premier. Couve de Murville, die voor de strijdende partijen aanvaardbaar zou zijn. Vooral generaal De Gaulle is er gebrand op dat Debré op buiten landse zaken komt. Hij zou dit bij Pompidou hebben aangedrongen. De generaal wordt vandaag in Frankrijk verwacht. Hij heeft zoals bekend zijn vakantie in Ierland doorgebracht. Voor het eerst sinds de bevrijding heeft hij niet deelgenomen aan de plechtige herdenking in Frankrijk van zijn historische oproep tot de Fransen van 18 juni 1940. Hij riep de Fransen toen vanuit Londen op tot verzet tegen de Duitse bezetters. Volgens geruchten is de generaal van plan zich te vestigen in Parijs e» niet in Colombey-les-deux-egli- ses waar hij altijd heeft gewoond. 11 Nadat onlangs een jonkheer zijn plannen bekend maakte voor de vor ming van een zgn. bejaardenwacht, is er nu in Den Haag een stichting in het leven geroepen die oudere mensen wil helpen met brieven schrijven, het voorbereiden of het maken van reisjes enz. Men schijnt daarvoor ook geldac- ties te willen ontplooien. Deze mensen bedoelen het goed, maar denken zij nu heus dat de be jaarden zo'n behoefte hebben om be voogd te worden? Weten zij wel, dat er in ons land (naast de pensioenbon den) drie grote bejaardenbonden zijn met zo'n 350.000 leden, die zich elke dag inzetten voor de belangen der ou deren? Dat er bovendien sociale diensten, sociale raadslieden, vrouwe lijke vrijwilligers (warme maaltij den!), kruisverenigingen (gezinshulp) en organisaties zijn, die de arbeid in bejaardentehuizen en verpleegtehuizen regelen? Ook zijn er tientallen bejaardenso ciëteiten die, evenals de bejaarden bonden, reisjes en vakanties regelen. Zo kan ik doorgaan. De bejaarden wil len niet meer dan strikt noodzakelijk is als een aparte groep worden be schouwd. DEN HAAG MEIJER DE VRIES Bejaarden (2) Uw bericht over het moeilijk reizen van bejaarden (n.a.v. vragen uit de Tweede Kamer) heeft mijn volle instemming. Voor veel mensen is het vinden van de juiste trein te moeilijk geworden. Zo reisde ik vorige week naar Amsterdam. waar we moesten overstappen voor IJmulden. Eerst wees een NS-beambte ons een ver keerd „spoor" en daarna moesten we twee keer wisselen, omdat we in een verkeerde coupé van de samengestelde trein zaten. Eén der reisgenoten was een astmaleider, die zoveel ademnood kreeg van het heen en weer geren en trappenlopen dat hij het bijna bestierf. Op de terugreis hoorde ik, dat een gezelschap dames bijna In Groningen in plaats van in Leeuwarden was te recht gekomenomdat de trein in Zwolle wordt gesplitst. Al met al is dat geen prettig reizen. Ik geloof dat drs. Nederhorst volko men gelijk heeft, dat veel moeilijkhe den kunnen worden voorkomen door weer bestemmingsborden op de treinstellen aan te brengen en niet meer te spreken van „spoor zoveel" maar van „perron zoveel". Dat zal de zenuwen van veel reizende bejaarden sparen. ZWARTSLUIS A. VINKE SB.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5