BONDEN HELPEN WILSON 12 Nederlandse militairen in matig duel langs België $ÊÊÊbt Gemeente huldigde Heerjansdam internationals Adviezen kunstenaars beslist niet bindend INTERNATIONALE TOP A ANWEZIG IN ASSEN Van Beveren zet toch door Minimum verhoging loon blijft gewenst Aan het werk ieheudzucht Okker tegen El Shafei Rustige avoncl voor Jan van Beveren Kamerlid beschuldigt commissie Burgemeester Ordelman: naam uitdragen VAARTOCHTEN Pagina 11 DONDERDAG 19 JUNI 1969 Veel heeft de Britse economie al te lijden gehad van wilde stakingen. De Labour-rege- ring was van plan met een wet te komen om deze acties tegen te gaan. Fel verzet was het gevolg. Nu is er een akkoord: Wilson trekt het wetsvoorstel in, de vakbonden gaan de wilde acties bestrijden. Antirstakingswet ingetrokken it Bron van onenigheid verdwenen it Kans op einde van wilde acties LONDEN De Britse premier Wilson is be- fweken voor de druk van de vakbeweging en heeft zijn plan om vóór de zomer nog de staking aan banden te leggen opgeschort. De zo fel om* itreden anti-stakingswet. die voorzag in straffen voorvdeelnemers aan wilde stakingen, zal nu uiet bij het parlement worden ingediend. Barbara Casth Wilson maakte dit gisteren bekend aa afloop van een kabinetsbijeen komst die was voorafgegaan door een langdurig gesprek tussen hem en de leiders van het TUC, het grote Britse p|ET getuigt van wijs beleid, dat premier Wilson het wetsvoor stel tot bestrijding van wilde sta kingen heeft ingetrokken, nu de vak bonden zich verplicht hebben er zélf wat aan te doen. Dit laatste en niet intrekking van het ontwerp was gisteren in Enge land het belangrijkste feit van de dag. En het gaat niet aan, een over winnaar en een verliezer aan te wij zen. Als er dan tóch een winnaar moet zijn. valt de beslissing uit in het voordeel van het Britse volk aan genomen dat de vakbonden hun be loften waar kunnen maken. Wilson heeft vergeefs geprobeerd het verzet tegen het wetsontwerp te bre ken. Hier staat tegenover dat de vakbonden zich gedwongen zagen zélf de hand aan de ploeg te slaan. Zonder de uiterst moeizame en pijn lijke operaties van de afgelopen maanden zou dit resultaat (waarvan uiteraard moet worden afgewacht of het werkt) nooit zijn verkregen. ^ONSERVATIEF en progressief of liberaal zijn begrippen, die vaak gebruikt worden om de tegenstan-, ders een etiket te kunnen opplakken of als vlag die de lading moet dek ken. Als we het hebben over hel snel groeiende conservatisme in Amerika, lopen we gevaar in die fout te ver vallen. Want behoudendheid is be paald geen slechte eigenschap. Wat we de laatste maanden in Ame rika waarnemen heeft echter meer te maken met behoudzucht, zich uitend in verzet tegen overmijdelijke maatschappelijke veranderingen. Bij de voorverkiezing voor de bur- gemccstcrszetcl van New York is dat weer eens duidelijk gebleken. Wat men daar noemt „liberale" kan didaten moesten het afleggen tegen ..conservatieven". Dit gebeurde zowel bij de Demo cratische als bij de Republikeinse partij, die de huidige burgemeester John Lindsay, afwees. Ook president N'ixon weigerde hem te steunen vakverbond dat zich zo hardnekkig i tegen het wetsvoorstel heeft verzet. Tijdens dit gesprek is het tot een akkoord gekomen tussen Wilson en de TUC-leiders. De premier zou het wetsvoorstel laten vallen en de vak bondsleiders beloofden op hun beurt strikte discipline te zullen handhaven om een eind te maken avan de golf van wilde stakingen, die de Britse economie veel schade hebben berok kend. Het TUC-bestuur zal ingrijpen als wilde stakingen dreigen en in sommi ge gevallen opdracht gever) tot werk hervatting. Het beloofde aangesloten vakbonden die weigeren mee te wer ken te zullen straffen. Dit was meer dan waartoe de vakbeweging eerder bereid was geweest. Van de oorspronkelijke rege- ringsopzet is nu weinig overgebleven. Deze voorzag in een afkoelingsperio de van 28 dagen als een wilde staking dreigt en boeten voor arbeiders die in deze periode toch het werk zouden neerleggen. Het wetsvoorstel was afkomstig van de minister van arbeid, Barbara Castle, die eerder heeft gedreigd af te treden als de wet niet zou worden aangenomen. LONDEN Tom Okker ontmoet in de eerste ronde van de tenniskam pioenschappen van Wimbledon, die maandag in Londen beginnen, de Egyptenaar Ismail el Shafei. Na een overwinning zal Okker. die als derde is geplaatst, vermoedelijk de Peruvi aan Alex Olmcdo, Wimbledon-kam- pioen in 1959, in de tweede ronde Bij de woensdag gehouden loting treffen. kwamen twee interessante duels uit de bus. waarin vier Amerikaanse topspelers tegenover elkaar zullen komen te staan. Arthur Ashe, open Amerikaans kampioen en vijfde ge plaatst. ontmoet Okker's partner in het dubbelspel, Marty Riessen. ter wijl de 41-jarige Pancho Gonzales te gen Charlie Pasarell aantreedt. Florian Albert geblesseerd BOEDEPAST De Hongaarse ster Florian Albert zal zeker drie maan den niet kunnen voetballen als ge volg van de knieblessure die hij zon dag in Kopenhagen in de wedstrijd tegen Denemaken heeft opgelopen. Volgens doktoren is het zelfs twij felachtig of hij ooit weer zal kunnen spelen. In de wedstrijd van zondag is Albert in botsing gekomen met de Deense doelverdediger Paul Enge- dahl. Rusland greep Eur. damtitel BOLZANO Rusland heeft giste ren in Bolzano het Europees kampi oenschap dammen voor landenteams behaald. In de laatste wedstrijd versloeg het Nederland met 42. Andreiko en Koeperman kwamen remise overeen met respectievelijk Sijbrands en Wiersma, terwijl Tsje- golev Varkevisser de baas bleef. De eindstand is: 1 Rusland, 14 punten. 2. Nederland 12 punten. 3. Zwitserland 10 punten. 4. Frankrijk 8 punten, 5. België 6 punten. 6. Italië 4 punten. 7 Monaco 2 punten. 8. Tsje- cho Slowakije 0 punten. (Van een onzer sportredacteuren) de Zwartkruis Jan Jeuring vanaf j trainersbank naar de aanvalsstellin- ROTTERDAM De militairen van adjudant Zwartkruis trof jen j gen dirigeerde viel er weinig te ge- het niet. Nog geen honderd uur nadat Feijenoords (tweede) beker- I nieten- De combinaties waren daar- noTrij 7J voor te onzuiver en vooral aanval- jmale tegen PSV als de meest spectaculaire, sfeervolle en qua lend school me„ precisie te veel te voetbal meest complete show van het seizoen 1968-1969 de geschie- kort. Maar met Jan Jeuring als aan- denis in was gegaankreeg het Nederlandse militaire elftal de valler ging het iets beter. Neptu- ondankbare opdracht, met goed spel verwend Rotterdam andermaal cp een voetbalgerecht te vergasten. Als goedwillende opponent trad jan Boskamp, met argusogen door daartoe de Belgische militaire ploeg aan. Het ligt voor de hand. Het was een te grote opgave voor de spelers van Zwartkruis. DEN HAAG Klompé van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk is niet bereid de adviezen van de kun stenaars over wijziging van de Raad voor de Kunst bindend te verklaren. De heer Boetes (pac. soc.) had daar in de Eerste Ka mer om gevraagd. Een andere eis van de kunstenaars cn de heer Boetes, het instellen van een cultuurtuehtcollege. benauwde de bewindsvrouwe. Een staatscultuur wees zij ondubbelzinnig van de hand. Zij herhaalde haar standpunt, dat zij ten allen tijde en op iedere plaats met de kunstenaars wil gaan praten. Zij verwerpt echter hun methoden van bezetting en intimidatie. De stelling van de heer Boetes, dat de kunstenaars op hun terrein absolu te autonomie moeten krijgen en als zodanig over de gemeenschapsgelden moeten kunnen beschikken, wees zij ondubbelzinnig van de hand. De bewindsvrouwe zegde de heer Cammelbeeck (soc.) toe. dat zij na het overleg met de kunstenaars zal zien. of opstelling van een kunstnota noodzakelijk zal zijn. Ze deelde ten slotte mee. dat een interdepartemen tale stuurgroep is ingesteld, die over het sportbeleid gaat spreken. In deze coördinatiecommissie zijn de ministe ries van defensie, binnenlandse za ken. financiën, onderwijs, erm en so ciale zaken vertegenwoordigd. Minister Aan het eind van het „cultuurde bat" in de Eerste Kamer hekelde mi nister Klompé de uitspraak van de heer Boetes, dat er bij de zogenaam de éénprocentsregeling nog al wat aan de strijkstok bleef hangen. Zij ontkende, dat de commissie, die deze regeling in de praktijk uitwerkt, geld. bestemd voor kunstwerken in openbare gebouwen, in eigen zak zou steken. Ze daagde de heer Boetes uit dat te bewijzen. Deze mompelde slechts, dat hij toevallig van kunste naars iets had gehoord. Het bewijs kon hij niet leverpn. Want enerzijds bleek daarvoor ta lent in te geringe mate aanwezig en anderzijds bleek gisteravond duide lijk dat te veel spelers na een slo pend voetbalseizoen hoognodig aan hun overigens dik verdiende rust toe zijn.' Nederland won tenslotte, maar het zij duidelijk gesteld, de 31 uitslag op Sparta's knusse kasteel was slechts het gevolg van de grote zwakte in de Belgische ploeg. Nederland België stond te zeer in de schaduw van het titanenge- vecht Feijenoord PSV Dat bleek i al zeer snel. Zowel spelers als pu bliek legden een lusteloosheid aan de dag die er slechts op wijst dat de organisatoren van dit treffen, waar van de netto opbrengst zoals bekend voor het Biafraanse kind is, een ver keerd tijdstip gekozen hadden. De driflige poging van DWS-spits Chris Bachoffer om een snelle ope ningstreffer te forceren vond slechts mini-bijval. En een lange solo van Twentes Jan Jeuring werd ook al niet hoge'ijk gewaardeerd. Geen vuurwerk De Belgen dan? Ach het werd al snel duidelijk dat ook van onze Zui derburen geen vuurwerk te verwach ten was. Ijverige Kuterna deed wel heel erg zijn best. Maar zijn veel te hoge ir.zet bracht Jan van Beveren. i de laatste tijd zoals bekend nog al in het nieuws in verband met zijn wens j het contract bij Sparta te annu leren en om voor Ajax te gaan spe len. zelfs niet in beweging. Nee tot op het moment dat coach Aalt Toer sen favoriet 50 cc (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM „Het wordt dit jaar'de mooiste TT, ooit in Assen gereden." Deze krasse woorden kwamen gisteren, in het Parkhotel in Amsterdam, uit de mond van Henk Bitrik, voorzit ter van de Koninklijke Neder landse Motorsport Bond. En terecht, want Henk Burik kon vol trots meedelen dat dit jaar het neusje van de „motorzalm" acte de presence zal geven, waardoor Assen volgende week zaterdag ongetwijfeld van topsport zal kunnen genieten. Bijzonder verheugend is het hierbij dat ook van Nederlandse zijde een aantal motorrenners aan de start zul len verschijnen die zeker niet kansloos zijn voor een ereplaats in de komende editie van de Asser-TT, die uiteraard weer meetelt in het klasse ment om de wereldtitel. De grootste kansen liggen voor de Nederlandse rijders uiteraard in de 50cc. waarin de kleine Aalt Toerssen. uit Staphorst, natuurlijk veruit de grootste favoriet is. Toersen, rijdend op een Kreidler. won dit jaar reeds drie „Grand-Prix". waardoor hij de leiding van het klassement om het wereldkampioenschap wel bijzonder stevig in handen heeft. De „Pechfac- tor" buiten beschouwing gelaten zou het wel bijzonder vreemd zijn als Toersen in Assen niet op het erescha- vot zal mogen plaats nemen. Hij zal echter rekening moeten houden met de wild rijdende Span jaard Angel Nieto. op Bermi. en met ons tweede kanspaardje in deze klas se Paul Lodewiikx. Lodewijkx heeft deze week op het circuit van Zand- voort met zijn nieuwe supersnelle Yamati. tijdens een oefenrit, een tijd gereden, die dicht tegpn de wereldtop aanligt. 125 er In de 125 re komt voor Nederland een drietal rijders uit van het Motor Racing Team Nederland: Jan Hu berts. Cees van Dongen en Wil Har- tog. Zij zijn alle drie in staat zieh met de wereldtop in deze klasse te meten, al geloven we niet dat zij voor de eerste plaats in aanmerking zullen komen Hiervoor zal de stri?3 naar alle waarschijnlijkheid gaan tussen de Brit Dave Simmons en de Australiër Barry Smith. In de 250cc verwachten we een ge weldige strijd tussen Kei Carruthers en de Italiaan Renze Pasolini. Vooral Pasolini zal fel gebrand zijn op een overwinning nu hij in de voorgaande races voor het wereldkampioenschap steeds door pech werd uitgeschakeld. De wereldkampioen van het vorig jaar Kent Andersson zal ongetwijfeld ook een hartig woordje meespreken. Bijzonder spannend belooft ook de 350cc te worden. Aan de start zullen in deze klasse komen „kanonnen" als de Engelsman Bill Ivy en de Italiaan Pasolini. Dit tweetal zal ongetwijfeld alles in het werk stellen de Italiaan Giacomo Agostini van zijn zoveelste overwinning af te houden. Zal Agostini mogelijk de 350cc niet als eerste beëindigen, zijn overwinning in de 500cc staat vrijwel vast. Alleen de Duitser Karl Hoppe zal misschien enige ronden felle tegenstand kunnen bieden. Met grote spanning wordt tenslotte de strijd in de zijspanklasse tegemoet gezien. Maar liefst een vijftal poten tiële winnaars zullen elkaar de zege gaan betwisten. Onder hen df Duitsers Helmuth Fath. Klaus F.rJp-- en Arsenius Butscher. (Van een onzer sportverslaggevers) HEERJANSDAM Hel gemeen tebestuur van Heerjansdam heeft woensdagavond bij monde van bur gemeester J. Ordelman de zater dag-internationals Jan Gouman (op de foto rechts van de burgemeester) en Rob ,-an Zijderveld (links) in het zonnetje pezet in verband met hun prestaties in het nationale zaterdag elftal. De heer Ordelman deed dit in aansluiting op de ontvangst die hij en de wethouders B. Plaijsier en J. Herlaar bereidde aan het kampioen geworden tweede elftal en het B-ju niorenteam van de v.v. Heer jansdam. „Alle elftallen zijn ons gelijk", al dus de burgemeester, die naast de spelers ook de leider S. Groenendijk en T. de Vries complimenteerde alsmede de jeugdcommissie. Over de huldiging van de interna tionals KNVB-afgevaardigde C Akemann: .Dit is uniek. Dit hebber. wij op amateurniveau nog nergens elders meegemaakt.- De bond vindt dit fantastisch" zei de heer Or delman dat het gemeentebestuur het wat oelangrijk acht dat spelers hun clubnaam uitdragen in het land en zelfs daar buiten „We zijn bescheiden begonnen met één man in he* team", aldus de burgemeester ,.en hem wil ik nog weieens speciaal noemen: Joop Vis ser. Hij vormde een periode apart. Hoop op meer We hebben nu de tijd van Gou man (vijf inteHands) en Van Zijder veld (drie interlands). Vooral het aanvoerderschap dat de laatste in het nationale team bekleedde, legt", zo zei de heer Ordelman, „extra verplichtingen op. We zijn trots op de interland-spelers en hopen op meerdere successen op dit niveau. Jullie zijn ambassadeurs van de ge- meen'e Heeriansdam." Tot slot wenste de heer Ordelman Jan Gouman een spoedig verder herstel. De blonde rechtsback mocht na zijn ernstige blessure in Saarland gisteren voor het eerst wat lopen. Namens de v.v. Heerjansdam dankte de heer G. van. Loenen (secretaris) die de wens uitsprak dat er volgend jaar reden zou zijn om het eerste team te ontvangen in verband met promo'ie naar de eerste klas. De heer C Akemann dankte na mens Je KNVB en ging in op enkele zeer concrete vragen van de heer A. van Peenen, speler van het tweede elftal /en Heeriansdam. Deze vroeg o.m. naar een tweekamp met het reserve-team van Quick Boys om de titel ..Reserve-kampioen Zaterdag voetbal". De heer Akemann zal dit vanavond in het sectiebestuur bespreken. Tot slot sprak de ook genodigde bondscoach Evert Sterk enkele be- hartenswaardige woorden. Met na me tot de internationals. Holland Sport-manager Dirk Nijs volgd in verband met een eventuele overgang van Feijenoord naar de Haagse club kon aan zijn befaamde kogels gaan denken. Maar voor rust zou er niets uit komen. De Belgische keeper Eggers kreeg het zelfs geen enkele maal moeilijk. Beier De tweede helft gaf een iets beter Nederland te zien. In tegenstelling tot voor rust werd er veel meer op tempo gespeeld. Toen ook bleek dui delijk hoe kwetsbaar de Belgische formatie was. Want nadat Jeurings solo afgestopt was, draaide Bachoffer zich na de foutief afgeslagen charge razendsnel om en schoot gemakkelijk langs Eggers: 10. Gerrie de Winkel knalde daarna via een Belgisch been op de lat. maar toch hadden de Bel- gen nog de kracht of het geluk? i langszij te komen. Opkomende De Craen betrok Kuterna in een één-twee. kreeg de bal terug en zijn zwakke schot zou zeker twee meter r.aast het doel zijn gegaan, wanneer DWS-spil Overweg de bal niet langs I zijn eigen keeper Van Beveren had I gewerkt. Maar zoals gezegd, de Belgen wa- ren uiterst zwak. Veen en De Winkel stelden dat in de 28ste minuut pijn- j i lijkt vast. De twee goals binnen één i minuut waren trouwens de enige wa- penfeiten die op het kasteel verder j nog te zien waren. Want ook daarna j was het een vrij kleurloze verto ning.... Senator John J. Marchi (rechts) heeft het klaargespeeld om bij de voorverkiezingen voor het burge meesterschap van de stad New York de huidige burgervader Lindsay te verslaan. Dit was voor zijn aanhang uiteraard reden tot veel gejuich, zo als ook Vito Battista (links) onom wonden deed ROTTERDAM >- Jan van Beveren wil zijn recht. Gisteravond had de keeper van het Nederlands elftal een onderhoud met Karei Jansen, secre taris-penningmeester van de (Vere niging (V)oor (C)ontractspelers. Na afloop verklaarde Van Beveren dat het feit dat Ajax zich inmiddels van de zaak gedistancieerd heeft, niet uitsluit dat hij een kort geding tegen Sparta aanspant. Cliarly Bosveld, heeft geen kort ge ding nodig om van club te verande ren. De ex-Spartaan tekende gister avond vlot een contract bij het De venter Go Ahead. Een andere opval lende transfer is die van Inge Da- nielsson. Ajax' tijdens de Euro pa-Cup zo succesvolle kanonnier keert terug naar zijn vaderland. Zijn nieuwe club is IFK Halsingborg. borg. UIT ROTTERDAM HOEK VAN HOLLAND HELLE VOETSLUIS NAAR O.A. DELTAWERKEN, SCHOONHOVEN EUROPOORT WILLEMSTAD VRAAG GRATIS FOLDER AAN SPIDO-ROTTERDAM POSTBUS 815 - TEL. 010-13.54.00 Ondanks vrije loonpolitiek: (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT „Vrije loonpoli tiek kan een goede zaak zijn. Wordt er meer winst gemaakt, dan delen de werknemers daar in. Men zal echter niet alleen op de sterke bedrijfstakken moe ten letten, de zwakke worden dan hiervan de dupe. De be drijfstakken,. die minder winst maken, zullen met de lonen achterop raken. Ik ben van me ning, dat er daarom ondanks de vrije loonpolitiek een al gemene richtlijn moet komen voor een minimale loonsverho ging" Deze begrijpelijke taal uit de kring van de minder sterke bedrijfstakken liet gistermiddag voorzitter J. An- beek horen in een bijeenkomst ter viering van het 70-jarig bestaan van de christelijke bond van sigarenma kers en tabakbewerkers in Neder land. De bond zal de 71-ste verjaardag niet meemaken, want vergevorderde fusiebesprekingen zijn aan de gang met de Nederlandse christelijke agra rische bedrijfsbond. We doen dit niet voor ons plezier, aldus de heer Anbeek. maar het is dringend nodig binnen de christelijke vakbeweging tot grotere eenheden te komen. Het opheffen is moeilijk, maar het voortbestaan kan nog moei lijker worden. Door een aantal grote re eenheden binnen het CNV te vor men ontstaat er een grotere stoot kracht. Daarbij zal minder om de bestuurders en meer om de leden ge dacht moeten worden. Confessie In antwoord op de veel gehoorde opmerkingen, dat er eigenlijk geen '•akbond meer behoort te zijn. ge baseerd op een confessie, antwoordde de heer Anbeek, dat dit inderdaad een lastige zaak is voor mensen, die niets van een confessie willen weten. Een vakbond op basis van confessie, zo vervolgde de heer ^nbeek, werkt echter niet vertragend, zoals men wel stelt. De geschiedenis heeft dit dui- delijk bewezen. „Velen in ons land zullen niet an ders georganiseerd willen zijn, nu niet en ook in de toekomst niet. Zijn dat dan kwezels? Beslist niet. Zij hebben bewust gekozen. Ik ben daar om zo vrij om bij de uitslag van de enquête van het sociologisch onder zoek door de VU een groot vraagte ken te zetten. De antwoorden van vele onder vraagden kloppen naar mijn mening beslist niet met wat velen van hen in werkelijkheid hebben bedoeld te ant woorden. De reacties in het land - naar aanleiding van de gepubliceerde uitslag van de enquête - laten daar om weinig of geen twijfel bestaan..'* De heer Anbeek verklaarde open te staan voor een hechte samenwerking, wat de afgelopen jaren ook duidelijk bewezen is. maar dit betekent geer» 1 eenheidsvakbeweging voor de toe komst. Over het werkgeversbeleid in het I algemeen merkte hij op. dat er nog I werkgevers zijn, die menen met het betalen van een bepaald bedrag per georganiseerde werknemer het buiten de deur houden van de vakbeweging te hebben afgekocht. Hier en daar wil men zelfs de vakbeweging nog niet erkennen als orgaan, dat onmisbaar is voor het bedrijfsleven. Men wil nog regelen treffen zonder 1 inspraak van de eigen mensen. Al leen als er moeilijkheden zijn mogen de vakbonden opdraven en meehel pen de moeilijkheden op te lossen. DOUGLAS MAN De 23-jarige Nederlandse wilerenner Jan Harings uit Sibbe heeft woensdag in Douglas op het eiland Man een wedstrijd voor beroepsrennerc gewonnen. Hij legde de 116 km af in 3 uur 7 min. en 40 sec. Tweede en derde werden de En gelsen Mason en Smith.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 11