Groote Peel": ruig en nog verlaten HUISRUIL „OP STAND" Regering Suriname niet democratisch' se hof geplukt GROTE TREK 28 JUNI: OPPASSEN Rij niet direct weg Kunstgebitten Van Beveren spant kort geding aan PPR blij met eisen Mertens 7 DINSDAG 17 JUNI 19<f 1 !\S-dagforh< naar stukje „vergeten" Nederland I Voor wie met z'n vrije dagen overhoop ligt en als Randstad-bewoner niet weet hoe de drukte te ontvluchten, een tip: u hoeft het niet in arren moede op uw balkonnetje te zoeken. Er zijn nog plaatsen in ons overvolle land, waar u alleen kunt zijn met de natuur. ,.De Groote Peel" is zo'n plaats en u kunt er comforta bel per trein komen. Als u boekt voor dagtocht 9 van de NS (één van de dertig) wordt u er naar toe gereden, ziet een stukje Nederland, dat bij velen onbekend is en kunt on gestoord dwalen door een landschap, dat nog ruig is en verlaten. Temidden van krij sende meeuwenkolonies, poe len, heide en berkenbossen. De Groote Peel, een dikke 900 hectaren ongerept land, op de grens van Limburg en Brabant, nog herinnerend aan de turfwedstrijd, is een natuurreservaat, dat fijnproe vers het neusje van de zalm noemen omdat het de Peel in oude gedaante laat zien. En dat is iets bijzonders, want sinds men in 1875 begon met het afgraven van de .°0.000 ha 15.000 jaar oude veengronden is er nog maar weinig >van overgebleven. Ze ker 27.000 ha zijn helemaal afgegraven en in cultuur ge- oracht, zodat het oorspronke lijke gezicht verdwenen is. Van de resterende 3000 ha zal alleen het reservaat in oude staat gehandhaafd worden. Dat wil zeggen: er hebben ook hier wel afgravingen plaats gehad, maar dat waren slechts oppervlakkige. Op ve le plaatsen zit nog één tot wee meter veen in de grond Het eerste drukke vakantieweekend dit jaar wordt dat van de 28ste juni. Dan gaan behalve de metaal ook de andere collectief sluitende bedrijven in Noord- en Zuid-Holland, Utrecht, Gelderland en ten noorden en westen van de grote rivieren op vakantie. Kijk dus uit op de weg. De tweede grote trek heeft plaats in liet weekend van 12 juli als ook de Duitsers in Rijnland-Westfalen er op uit gaan. Behalve voor de Nederlandse wegen (een groot deel van deze Duitsers trekt naar onze kusten) be tekent dat ook drukte voor het verkeer op de Duitse autobahnen naar net zuiden. Voor degenen die naar het buitenland trek ken, is dan dus eveneens voorzichtigheid het devies. Handboek '6') ran ANWB De ANWB heeft haar handboek 1969 het licht laten zien. Evenals vorig jaar is het gesplitst in twee delen. Het eerste deel geeft informatie over de Nederlandse bondsho- tels en over de vele ANWB- activlteiten. Het tweede biedt een overzicht van bui tenlandse bondshotels. 'Illlllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Wie maar een paar weken vakantie heeft, laat iedere dag meetellen. Toch: r(j niet direct vrijdagsmiddags na hel werk al weg. Geniet eerst een goede nachtrust, zodat men fit op reis gaat. Nog beter is eerst nog een dag thuis te blijven om alvast te wennen aan het vrij zijn. Medici bevestigen, dat het de conditie bevordert en het helpt zich ook geestelijk in te stellen op de komende reis. Bedenk voorts, dat het bui tenland altijd nog veel ver keersregels heeft, die van de Nederlandse afwijken. ANWB en KNAC kunnen er alles over vertellen. -Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Een van de „knuppel- bruggetjes" in het reser vaat. Ze leiden dwars door het moeras. en die laat men rustig zitten. Voor de toeristen èn de vo gels. Moeras Wat men er nu vindt, is een ruig landschap, dat eigenlijk alleen op de paden (de oude peelbanen, waarover vroeger de turf werd afge voerd) kan worden betreden. Het grootste deel van het re servaat bestaat namelijk uit zeer moerassige grond, die op •ele plaatsen levensgevaar lijk is; men zou er diep in kunnen wegzinken. Daar waar die paden ont breken zijn zgn. knuppelbrug getjes aangelegd: boven het moeras gebouwde lage paal- bruggen, via welke men ook in de meest ontoegankelijke streken komt. Vooral de vogelliefhebber biedt De Groote Peel veel be zienswaardigs: hij vindt er «.o'n 170 soorten vogels, waar van de meeuwenkolonies wel het grootst in aantal zijn. Daarnaast verblijven er o.m. de zeldzame blauwborst, steenuilen, rietganzen, Vlaamse gaaien, de fuut en de roerdomp. En niet te ver beten, de kraanvogels, die in hel najaar soms met 1500 te gelijk komen pleisteren op hun weg naar het zuiden. Wie geïnteresseerd is in de geschiedenis van dit oude stukje Nederland, kan terecht in „Mijl op Zeven", het bezoe kerscentrum bij de ingang. Naast 5000 jaar oude boom - stronken, die gaaf bewaard zijn in het water, liggen daar verscheidene opgegraven oude voorwerpen. Onder meer de helm van een Ro meins honderdman uit de vierde eeuw. Althans, een af gietsel ervan: de echte helm ;-/an goud) is te zien in het rijksmuseum voor oudheden in Leiden. Blik op het meer van het Eurorecreatiecen trum. pleisterplaats in een interessante NS- dag tocht. Het is de eerste maal. dat NS deze Groote Peel in haar dagtochten- programma heeft opgenofnen. De tocht begint om kwart over tien in Eindho ven, waar men uit de trein in de bus stapt, die een rondrit maakt door de Brabantse Kempen, een stukje vergeten Nederland met verstilde dorpjes in schilderachtige landschappen. Vooral een be zoek aan Eersel met zijn rus tieke marktplein en 400 jaar oude kapel, is een bekoorlijke ervaring. Geluncht wordt in het Euro recreatiecentrum bij Valkens- waard: een 40 ha groot pret- centrum met veel strand, een goed restaurant, speeltuinen met een miniatuurtrein, mid- getgolfbanen en waterfietsen. Vooral voor kinderen een ideaal oord, waar zij ander half uur ongeremd kunnen ra votten. Daarna gaat het dan naar De Groote Peel, waar men een wandeling van drie kwartier door het landschap k m maken en om kwart voor vijf staat men weer op het station Eindhoven. De prijs voor zo'n dagje uit met NS? Die hangt af van de afstand. Uit Rotterdam is men er niet meer dan 12.50 gulden mee kwijt (all in). Komt men van verder, dan kist het wat meer, maar wan neer men met een groepje is, oan kan men als vuistregel aannemen, dat men voor de treinreis alléén nooit meer dan een tientje per persoon betaalt (door gebruik te ma ken van de „gastvrijdagabon- nementen"). Uiteraard kan men de rit ook per auto maken (ingang Groote Peel aan de kant van Nederweert). Men moet hem dan echter wel bij de ingang achterlaten, want auto's zijn verbodeh in het reservaat. Zo'n 1500 Nederlandse en evenveel buitenlandse toeris ten laten hun vakantie rege len door de ex-lyceumleraar Engels R. Hinloopen. Via zijn ruilbureau in zijn ruime wo ning aan de Castricumse Stet- weg zijn de afgelopen tien jaar tienduizenden contacten tot stand gebracht voor wo- ningruil of huur. Een aantal, dat nog elk jaar wordt vergroot. De heer Hinloopen: „we hebben nu een adressenbestand van 50.000 en elk jaar komen er 10.000 bij". Zo omvangrijk werd zijn organisatie, dat hij er zijn leraarschap voor heeft moeten opgeven om zich full time aan zijn bureau te kun nen wijden. Doel ervan: vakantiegan gers een comfortabel „home" in het buitenland te verschaf fen voor weinig geld. Daartoe schrijft hij jaarlijks 5000 Ne derlandse, 45000 Engelse la- gere en middelbare scholen aan plus nog een aantal scho len in Duitsland en Zwitser land en plaatst hij adverten ties in Nederlandse en buiten landse bladen. Met de daar door verkregen adressen gaat hij aan het werk en legt hij zijn contacten. De heer Hinloopen: „aan vankelijk werkten wij alleen voor leraren, maar op het ogenblik zitten er ook veel andere beroepen in ons adres senbestand: dominees, zaken mensen, ingenieurs en noem maar op. Wél allemaal men sen, die tot een zekere stand behoren, want we moeten er zeker van zijn, dat we behoor lijke ruilobjecten krijgen". Die objecten liggen in de eerste plaats in Engeland, maar in de loop der jaren zijn er ook veel contacten met Duitsland en Zwitserland gelegd. Wie wil meedoen, kan zich voor een tientje laten inschrij- R. Hinloopen: strenge selectie. ven en ontvangt daarvoor we kelijks de in eigen bedrijf ge drukte adreslijsten. Komt men tot ruil, dan betaalt men het bureau 80 gulden (of het voor één of vier weken is) en geniet dan verder een gratis vakantie in het buitenland, terwijl het eigen huis in die tijd wordt bewoond door de buitenlandse ruil-partner. Het verhuren van de eigen woning wordt ook door het bureau geregeld. Echter, te gen redelijke prijzen: 170 tot 200 gulden per week en dan moet vmen wel alle comfort kunnen bièden. Voor 200 gul den verwachten wij wel een bungalow met alle gemak ken", aldus de heer Hinloo pen, „anders willen wij niet bemiddelen". Als men zelf niet met va kantie wil, toch in contact met buitenlanders wil komen, bestaat er de „paying guest- regeling". Men ontvangt dan (voor 120 gulden in de week) een buitenlandse familie ver zorgt deze, maar helpt ook met excursies. De heer Hinloopen heeft er zelf zo'n veertig per seizoen te gast, voor wie hij dia- en muziekavondjes houdt, tips voor trips geeft en alles over Nederland vertelt. Datzelfde wordt ook gedaan voor Neder landse vakantiegangers in het buitenland, die van deze rege- full-time-krachten en De heer Hinloopen: „wij se lecteren streng. Voordat wij iemand inschrijven, moet hij een hele vragenlijst invullen en vaak gaan we zelf met onze kampeerauto ook nog kijken. Zeker de helft valt af. We kunnen ons nu eenmaal geen minder goede adressen permitteren". Het leggen van contacten, het drukken van de adres lijsten is voor de heer Hinloo pen nu dagwerk geworden. Samen met zijn vrouw, vijf full time - krachten en vijf meisjes voor halve dagen runt hij zijn bureau, ,,'t Wordt vaak nachtwerk", zegt hij, „maar we groeien ook. Na acht jaar quitte te hebben gedraaid, maken we nu winst. En onze klanten zijn best tevreden". Shell-pakket Shell-service voor toeris ten: een wegenkaart van Europa, een bondig vreemde woorden-gidsje in twaalf ta len, een boekje „Uit in eigen land", een caravan onderde- lenlijst in Frans, Duits en En gels. een geldwegwijzer en een Slpellenboek. Dit hele „tourpakket" kan men gratis krijgen als men even een aanvraagformulier bij een benzinestation haalt. Daarnaast heeft Shell ook dit jaar weer zijn landen- wegenkaarten die voor 1,50 bij de servicestations te koop zijn. Pengel zoekt het hogerop PARAMARIBO De partijstrijd in Suri name is in alle hevigheid ontbrand nu de Na tionale Partij Suriname (van ex-premier Pen- gel) heeft besloten de „huidige precaire en explosieve toestand" voor te leggen aan de raad van ministers van het Koninkrijk. In een communiqué zegt de NPS dat de bevolking nog steeds niet weet waar zij aan toe is nadat de minister-president May heeft gezegd dat nog geen definitieve datum voor de verkiezingen is vastgesteld „omdat lange voorbereidingen moeten worden getrof fen met het oog op de noodzakelijkheid dat de ver kiezingen eerlijk, betrouwbaar en geheim moeten zijn". PENGEL Dit is volgens de NPS duidelijk in tegenstelling met de wens van de gouverneur dat de Staten van Surina me moeten worden ontbonden op voorstel van de Raad van ministers. De NPS is bovendien van mening dat het parlement niet democratisch functioneert omdat het quorum door de regeringsfracties en de heren Bis- wamitre en Karsowidjojo is verbro ken. „Hoe kan juist een regering die door het ontbreken van de meerder heid van het parlement zelfs niet democratisch kan functioneren, beter dan vorige regeringen het organise ren van eerlijke verkiezingen garan deren, hetgeen reeds lang wordt ge suggereerd? aldus hét communiqué. Ook wordt gesproken over zeer agressief racistisch optreden van de Vatan Hitkari Partij. Met name de NPS-ers van Hindostaanse afkomst worden openlijk gemolesteerd, ter- Advertentie) Geen losraken of verschuiven meer van Niemand, die een kunstgebit heeft, behoeft meer op een kritiek moment in verlegenheid te roken, omdot zijn kunstgebit losschiet of Verschuift. Maak een einde aan dit steeds dreigende ongemak. Een weinig Dentofix- poeaer houdt het gebit de gehele dag on wrikbaar op zijn plaats. Dentofix voor komt tevens onaangename reuk uit de Wond. Probeer het nog vandaag. Verkrijg- *ar in discrete, neutrale plastic flacons, Pnjl i 2,51, bij apotheken en drogisterijen. wijl de VHP via de radio vrijwel dagelijks uitspraken doet van sterk racistische strekking. Racistisch De VHP weerlegt de racistische beschuldigingen van de NPS: „We hebben zelfs onze politieke carrière op het spel gezet om samenwerking tussen verschillende bevolkingsgroe pen te realiseren", aldus het commu niqué. Herinnerd wordt aan een ra cistische redevoering van premier Pengel in de Staten, „die zowel in het binnen- als in het buitenland sterk de aandacht trok". ROTTERDAM Jan van Beveren, doelman van het Rotterdamse Sparta cn van het Nederlands elftal, zal via i een civiele procedure gaan proberen j z(jn contract met Sparta, dat eerst vol gend jaar afloopt, ongedaan te maken. Sparta weigert namelijk alle mede werking te verlenen bij een transfer van Van Beveren naar Ajax. Het stelt zich op het standpunt dat Van Beveren zijn contractuele verplichtingen bij de Rotterdammers moet nakomen. Van Beveren wil zich hier niet bij neerleggen omdat hij enerzijds bij Ajax ruim vier maal zoveel kan gaan ver dienen, terwijl hij anderzijds in het ge heel niet met oefenmeester Wiel Coer- yer kan opschieten. Als raadsman in het korte geding zal voor Jan van Beveren Mr. Janssen van J Raay fungeren. Rond de transfer van Van Beveren is een bedrag van mil joen gulden gemoeid. Vragen na uitlatingen militair over Curaeao DEN HAAG Kan de minister van defensie bevestigen dat in het algemeen iedere militair, van welke rang ook, de vrijheid heeft politieke uitspraken te doen, in welke zin dan ook? Dit vraagt het Tweede-Kamer lid Visser (D'66) naar aanleiding van uitlatingen van de heer Martens, commandant van de naar Curaqao gezonden marinierseenheid in een in terview met het Algemeen Han delsblad. De heer Martens zegt in dit artikel onder meer: „Er is jammer genoeg op Curacao en in Nederland nog nie mand die positief durft te beweren dat de brandstichtingen het werk waren van communisten". „Wetenschap" Men gaart wat gemeenplaatsen bij- j een uit de politieke warwinkel, waar- l bij men vooral dient te zorgen eigen- j tijds (dwz bij de tijd) te zijn, men 1 noemt die politieke kreten „stellin gen", plakt het geheel in een schrift en men heeft een proefschrift. Men zoekt een hoogleraar, die op dezelfde wijze wetenschap bedrijft en men wordt doctor. Deze spelregels voor doctortje-spe- ken vindt men bevestigd in de beschouwingen in Het Kwartet van 13 en 14 juni, gewijd aan het proefschrift van dr. E. D. J. de Jongh: „Sociaal beleid en medeverantwoordelijkheid van arbeiders"; promotor prof. dr. H. J. van Zuthem, VU Amsterdam. Prof. dr. W. Albeda toonde zich geest driftig over dit proefschrift. Men vindt hier „toevallig" alle leu zen bijeengegaard, die de vakbewe ging de laatste tijd om politieke rede nen opdist: eenwording der Neder landse vakbeweging; inspraak, mede verantwoordelijkheid, medezeg genschap. zaken waarvoor de kerk moet ijveren; christen-radicaliteit i< overbodig, want de christen is al ra dicaal enz. Mentaliteit hangt samen met struc turen. Structuren moeten veranderen om mentaliteitsverandering te realise ren. Structuren veranderen niet zon der verandering in de bestaande UTRECHT De PPR is zeer inge nomen met de politieke eisen die de NKV-voorzitter in zijn rede voor de verbondsraad uitsprak. In een communiqué zegt de PPR dat de ei sen geheel overeenstemmen met wat in de Tweede Kamer de fractiea van de progressieve concentratie in wor ding (PPR, PvdA, D'6G en PSP wil len. „Wanneer de vakbeweging niet al leen nu, maar tot aan de verkiezin gen haar politieke eisen vergelijkt met de eisen van de oppositie en met de daden van de regering, en wan neer zij bovendien haar leden opwekt aan de hand van deze vergelijkingen een duidelijke keuze te doen, dan komt er een progressieve regering", aldus de PPR. machtsverhoudingen. Aldus gaf prof. Albeda met instemming het betoog van de jonge doctor weer. Het doet alles aan als onrijp gepraat en arme sociologie, indien deze jeugdi ge wetenschap niets anders weet op t* brengen dan dit mode-gepraat. „Ver beter de wereld, begin bij jezelf". Een voudiger en duidelijker is het pro bleem der verbetering in de samenle vingsverbanden m.i. niet weergegeven. Indien vele aspirant-doctores deze woorden tot de hunne maken, wij zou den vele doctores en professoren mis sen, maar misschien wel wat meer werkelijke mensen hebben. Zou hel gehele studentenprobleem niet te verklaren zijn uit de onvrede, die een intelligente student toch moet hebben wanneer hij in zijn studie ge- cohfronteerd wordt met „wetenschap" als boven gesignaleerd? Den Haag Mr. I., van Hei.fningen Verlichte stad Tot 24 september is Amsterdam van zonsondergang tot ongeveer drie uur in de ochtend een sprookjesstad van licht. De ro mantiek van grachten, hrug- contouren en blocmenscheepjes zullen door de tienduizenden gloeilampjes een extra-feeëriek cachet krijgen. De lichtorna- mentiek krijgt zijn middelpunt op de Dam, waar een door archi tect B. Groene.woud ontworpen verlichtingsobject de vijftigjarige KLM in een gouden glans zet. NIJMEGEN De Kunstzijdespinnerij Nyma N.V. hoopt, Indien de kosten stijgingen tot een minimum beperkt kunnen blijven en de huidige bezet tingsgraad alsmede het murktherstel zich handhaaft, in 1970 aan concurren te krediteuren een acceptabele rege ling te kunnen bieden. Dit staat in hei jaarverslag over 1968 In de periode 1 januari 1969 tot 17 mei van dit jaar is. volgens het ver slag van de bewindvoerders, aan deze vereisten niet voldaan. Het verlies be draagt 538.503. Ondanks de ongunsti ge omstandigheden achten de bewind voerders thans, mede gelet op de pers pectieven voor het volgend jaar, voort zetting van het bedrijf verantwoord. Dr. J. Timmer, kersvers gepromo veerd aan de Amsterdamse Universi teit, heeft ons allemaal eens even met de neus op de vuilnisbak ge drukt. En helemaal lekker behoeven we ons daarbij niet te voelen. In zijn proefschrift heeft de jonge doctor uit de doeken gedaan, dat een vuilnisman, die officieel de functie van bakkenlader heeft, per dag ongeveer 1100 volle emmers moet oppakken, versjouwen, optil len en dan de lege emmers weer terugbrengen naar de stoep. Een vol le emmer weegt gemiddeld twaalf- eneenhalf kilo. een lege vijfeneenhal ve. Zijn onderzoek heeft uitgewezen, dat zesendertig procent der vuilnis mannen een hartafwijking oploopl. Dit nu vindt ik nieuws, waarbij het schaamrood elke burger, die nog de metalen vuilnisbakken gebruikt naar de wangen moet stijgen. We hebben nu de plastic zakken, die door menige huisvrouw dankbaar aanvaard zijn, omdat hei bakkengesjouw is overbodig gewor den. Maar er zijn nog ontelbaar veel bakken elke dag langs de stoepran den. Allemaal een tiilast vertegen woordigend. die vijf kilo meer is, dan eigenlijk nodig zou zijn. Ik kan me voorstellen, dat wie geen trappen met de bak neer en op behoeft te sjouwen aan die vijf ex tra kilo's niet zo zwaar tilt, maar duizend keer die bak op één dag heen en weer sjouwen zelfs op de begane grond presteert geen mens. Een luchtje Behalve dan de bakkenladPrs. Het proefschrift-Timmer zou eigenlijk onmiddellijk een wetje ten gevolge moeten hebben, waarbij d< metalen bak verboden wordt. Zoal.- straks de postbodes beschermd wor- DOOR den tegen overmatig gemarcheer door de brievenbussenwet. Vermoedelijk zullen bovendien meer burgers en vooral buitenlui door dat bussenwetje enig ongerief te verwerken krijgen dan door een bakkenwet. Ban de bak, een nieuwe leuze voor spandoeken. Het kan de eerste optocht worden waar ik aan mee zou willen doen. Iedere burger eens per jaar een pak van 52 plasticzakken thuisstu- ren en de bakkenlader blijft gezond. We mogen best zuinig op deze mensen zijn. want ze bewijzen ons diensten, die we pas beseffen wan- neer we ze zouden missen. Wel eens in Parijs geweest bij ern I staking der huisvuilophalers? Nou dan... Men kan gerust zeggen, dat er door het Timmeriaansc proefschrift een luchtje aan de vuilnisbak is ge komen!

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7