RODE KRUIS STOIT HULP 0LGA Commentaar Kans op uitkering ineens toegenomen Situatie wordt gevaarlijk Uw matros Het Kwartet Verf protest Geen voedsel Biafra Eerst veiligheid piloten garanderen Beschuldiging: doelen aan Nigeria verraden WATEROVERLAST INGROESBEEK VAKBEWEGING HOOPVOL (R'TA) HIT wem Enkele buien Komplot op West-Irian JONGEN (9) ZOEK Hervormde synode Help Indonesië bij opbouw West-Irian Offers Engelse kerk krijgt synode DIT AANBOD GELDT TOT 31 JULI MEER RUSSEN NAAR CHINESE GRENS kjezen: f 27/50 50. - Nieuwe Leidse Courant Dinsdag 17 jurvi 1969 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Gisterochtend hebben „kunste naars" de schutting tegenover het gerechtsgebouw te Amster dam waar de bezetters van het Maagdenhuis berecht werden beschilderd, 's Middags werd een lang papier uitgerold en daarop verfde de groep allerlei voor de politierechter en het „establishment" beledigende slo- gans. GROESBEEK In het heuvelach tige Groesbeek bij Nijmegen is gister avond veel wateroverlast ontstaan tij dens een hevige onweersbui. Op di verse straten en wegen was verkeer gedurende enige tijd niet mogelijk doordat het water 30 tot 50 cm. boven het wegoppervlak stond en putdeksels waren losgeslagen. Onder aan de Stekkenberg hepen huizen en winkels onder water doordat de rio len de van de heuvels komende mas sa water en het meekomende slib niet meer konden verwerken. UTRECHT De brugwachter van de Liedebrug tussen Halfweg en Haarlem is gisteravond gewond ge raakt door een bierflesje, dat uit een rijdende trein werd geworpen. De dader kon spoedig worden op gespoord. Het bleek een matroos van demarine te zijn, die volgens de Spoorwegen vermoedelijk onacht zaam het flesje uit het raam heeft geworpen. (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Uit de kring- van de vakbeweging komt het optimistische geluid dat de werkgevers alsnog bereid zijn nr Succes is een zeldzaam soort verfdat alle lelijkheid verbergt. SUCKLING „Ik meet het gazon om eens te zien hoe weinig ik krijg voor écn meter maaien." lil Interview met bouwminister Schut: De 6 procent zijn hard nodig Zie pagina 5. Zon en maan 18 juni: 4.19 - 21.03) 7.06 - 23.46. 28 juni E.K. DE BILT Een koufront, dat zich thans uitstrekt van Noord- Schotland via Denemarken en Duitsland naar het Alpengebied, passeerde de afgelopen nacht ons land, voorafgegaan door on weersbuien. Deze kwamen voor al in het binnenland voor, waar bij plaatselijk flinke hoeveelhe den neerslag vielen. Dit koufront hoort bij een iets in betekenis afgenomen depres sie, ruim 250 kilometer ten wes ten van Ierland. Om deze de pressie stroomde na de frontpas sage met zuidwestelijke wind koele lucht over West-Europa. In deze lucht komen enkele buien voor. Het komende etmaal komt de depressie iets dichter bij ons land waarbij randstorin- gen tijdelijk de buiigheid doen toenemen. De temperaturen zul len niet veel verschillen met die van vandaag. Elders in Europa, ten oosten van het front, hand haaft de warme lucht zich nog. Vooruitzichten voor donderdag: aantal uren zon: 2 tot 9; min temp. 0 tot 4 graden boven nor maal; max. temp. omstreeks normaal; kans op een droge pe riode van minstens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. Strandweer Ook morgen flinke opklarin gen en in de namiddag een klei ne buienkans. Matige zeewind. Temperatuur 18 tot 20 graden, zeewater 16 graden. Vooruitzichten: Perioden van goed strandweer, maar een de pressie bij zuidwest-Ierland houdt het licht onstabiel waardoor af en toe een kleine buienkans. Barometerstand: heden 10 uur 75,8 cm (1011 millibar) de werknemers over 1969 een extra tegemoetkoming te geven in gestegen kosten van levens onderhoud. Gedacht wordt aan een uit kering ineens van circa één pro cent van het jaarinkomen, zoals de Kroonleden in de SER heb ben gesuggereerd. De werkgevers gingen daar toen niet op in. Later zei de heer Van Boven, voorzitter van de Federatie van con fessionele werkgeversverbonden, dat er over de uitkering nog viel te praten. De werkgevers wilden eerst weten wel ke verlangens de vakbeweging voor 1970 heeft. Hier en daar zijn inmiddels al be drijven overgegaan tot betaling van uitkeringen ineens of extra loonsver hogingen. GUNSTIG De bonden van fabrieksarbeiders voeren op dit moment overleg met de Algemene werkgeversvereniging over een duurtetoeslag voor werknemers die met hun loonsverhoging dit jaar bene den de 8 procent zijn gebleven. Dit ge sprek verloopt gunstig. De vakbeweging meent dat er in 1969 voor de groepen die met lage loonsver beteringen uit de bus zijn gekomen, alsnog iets extra's moet gebeuren. An ders weigert de vakbeweging het ge sprek met de regering en werkgevers i over een gecoördineerd anti-inflatie- j beleid voor 1970 te voeren. Dit gesprek j tussen regering en bedrijfsleven zal j spoedig worden gehouden. Een andere wens van de vakbewe- I ging is dat de BTW op gas, elekatrici- teit. water en kolen van het 4- tot het 0-tarief wordt teruggebracht en dat de regering een algemene verhoging van GENÈVE De hulpvluchten van het internationale Rode Kruis vanuit Cotonou en Santa Isabel naar Biafra zijn volledig stopgezet. Ze zullen pas worden hervat als de regering in Lagos waterdichte garanties kan geven voor de veiligheid van die vlieg tuigen. Over deze kwestie wordt onderhan deld tussen vertegenwoordigers van het Rode Kruis en de federale rege ring. Verwacht wordt dat pas donder dag, na de buitengewone bijeenkomst van het Rode Kruis, een beslissing zal vallen. Het Rode Kruis wacht nog steeds op een definitief antwoord van de Nigeriaanse regering op de vraag of de toestemming voor nachtvluchten inderdaad is ingetrokken. Biafra wil geen voedsel via dagvluchten omdat men niet tijdig kan weten of het om Rode-Kruisvliegtuigen of vijandelij ke toestellen gaat. Het Rode Kruis zou onder zware druk van de Nigeriaanse regering Indonesië meldt: DJAKARTA De Indonesi sche autoriteiten in West-Irian hebben een complot verijdeld om de VN-waarnemer Fernando Ortiz Sanz te vermoorden, zo heeft de Indonesische hoge com missaris van politie, Hardjanto, vandaag onthuld. Ook bestonden volgens Hardjanto plannen voor moordaanslagen op de militaire commandant van West-I rian, brigade-generaal Sarwo Edhie, en andere Indonesische functionaris sen in het gebied. Het .complot kon worden opgerold na de ontdekking van dokumenten, waarin de plannen voor moord aanslagen en ontvoeringen waren onthuld, sn de woning van de Neder lander Hans Reiff. Reiff, een functio naris van het VN-fonds voor de ont wikkeling van West-Irian, werd twee weken geleden door de Indonesische autoriteiten uitgewezen, omdat hij politieke activiteiten zou hebben ont plooid. Alle deelnemers in het komplot zijn volgens Hardjanto aangehouden. Zij zouden lid zijn van de onder grondse beweging voor Vrij Papoea. Volgens Indonesische militaire zegslieden zijn in West-Irian ook do kumenten ontdekt met plannen van de beweging Vrij Papoea om de be volking van West-Irian aan te zetten tot verzet tegen het Indonesische be wind en sabotering van de „daad van vrije keuze" over de toekomstige sta tus van West-Irian. staan het hulpwerk over te dragen aan het Nigeriaanse Rode Kruis. Vol gens het blad Morning Post in Lagos is de weigering van de Rode-Kruls- vertegenwoordiger dr. Lindt niet ge noeg: „Het internationale Rode Kruis moet uit Nigeria verdwijnen". Beschuldiging De Biafraanse minister van binnen landse zaken, Mojekwoe, heeft het Rode Kruis er van beschuldigd Nige riaanse troepen over te brengen naar frontgebieden in Biafra. Hij zei dit op een persconferentie in Oslo tij dens een rondreis door Europa. De minister verklaarde dat de be manningen van de Rode-Kruisvlieg tuigen belangrijke doelen in Biafra verraden. In tegenstelling tot vluch ten van kerkèlijke organisaties wor den Rode-Kruisvluchten altijd ge volgd door Nigeriaanse luchtaanval len, aldus de minister. Neerschieten Hij stelde het Rode Kruis ook ver antwoordelijk voor het neerschieten van een DC-7 van het Zweedse Rode Kruis, waarbij vier bemanningsleden het leven verloren. Volgens Mojekwoe heeft Engeland aan Nigeria beloofd over twee weken zes Hawker-Hunters af te leveren met vrijwilligers van de Britse lucht macht. Hij deed een beroep op de Skandinavische landen nieuwe initia tieven te nemen ter beëindiging van de oorlog. De negenjarige Ludo Leonardos Meurink uit Den Haag is sinds zondagavond 15 juni zoek. Hij is zeven uur 's avonds uit zijn ouderlijke woning vertrokken en is nog niet komen opdagen. De jongen is gekleed in een blauwe spijkerbroek, blauw-wit-grijs ge streepte trui, donkerrode geblok te sokken, zwarte lage schoenen. Hij is ongeveer een meter lang, heeft een normaal postuur, blond haar en blauwe ogen. dc BTW per 1 januari en een nieuwe optrekking van de huren voor volgend jaar zal inslikken. De vakbeweging is dan bereid niet meer terug te komen op een verminde ring van de sociale premies met 2 pro cent, zoals aanvankelijk was voorge steld. Zij zal op deze voorwaarde mee werken aan een beperking van de loonsverhoging in 1970, in de verwach ting dat de regering ook de prijzen zoveel mogelijk aan banden zal houden. Vrijdag hoopt de SER het nieuwe halfjaarlijkse economische rapport aan de regering uit te brengen. De optimis tische verwachtingen over een uitke ring ineens zijn waarschijnlijk gegrond op uitlatingen van de werkgevers bij de discussie in de SER over de inhoud van dit rapport. (Van onze kerkredactie) DRIEBERGEN De her vormde synode heeft een beroep gedaan op volk en regering om in te gaan op het verzoek van Indonesië om steun aan de op bouw van West-Irian. De synode hoopt dat Nederland hierin ro yaal zal bedragen. Deze uitspraak viel aan het eind van de discussie over het jaarverslag van de Raad voor de Zending. Het gesprek concentreerde zich voor een belangrijk deel op West-Irian en Bi afra. In beide gevallen overheerste een gevoel van machteloosheid op de synode. Bij alle kritiek op het beleid van Indonesië kunnen wij de Irianezen geen alternatief geven, zei zendings secretaris dr. G. P. H. Locher. In een algemene uitspraak over de kwestie West-Irian (ir. P. J. Baauw uit Velp vroeg hierom) zag de synode in de huidige situatie geen heil. Wel werd uitgesproken dat de schuld voor de moeilijkhe den nu niet eenzijdig bij Indonesië mag worden gezocht. Nederland is mede verantwoordelijk door destijds de daad van vrije keuze te bedingen. De synode hield zich vandaag be zig met het concept herderlijk schrij ven over de verhouding tot de Rooms Katholieke Kerk, waarmee de commissie van advies van de synode niet gelukkig is. Met algemene stemmen plaatste men zich achter de voorstellen van de comrryssie-Van Walsum over de financiële betrekkingen tussen kerk en staat. De gedachte van de rege ring (afkoop van de bestaande rech ten door een bedrag ineens) werd afgewezen. Voor vervolg zie pag. 11 yoORZITTER Mertens van het NKV heeft in de verbondsraad van zijn vakcentrale geschermd met de opmerking, dat het volgend jaar wel weer eens naar een tien pro cent stijging van de loonkosten zou I kunnen gaan. Dit cijfer klinkt on- I x werkelijk, maar zijn berekening is -riet zo onwaarschijnlijk als ze lijkt. Dat het geen tien procent mag wor den is echter duidelijk. Een voort zetting van het inflatietempo van dit jaar, ook in 1970, zou verwoestend kunnen worden voor onze economie. De heer Mertens zelf wil daarom ook deze kant niet uit. Veilig kan ge steld worden, dat de gehele vakbe weging deze kant niet op wil. Aan de medewerking om deze ontwikke ling te keren, worden echter enke le voorwaarden verbonden. Samen met werkgevers en overheid wil de vakbeweging deze tien pro cent terugdringen, wanneer de werk gevers al hun best doen de prijzen te drukken en de overheid maatre gelen uitstelt, zoals verhoging van de BTW en nieuwe optrekking van de huren op 1 april 1970. Het is duidelijk dat de drie partners die hier een rol spelen, elkaar onder deze bijzondere omstandigheden be slist zullen moeten vinden. Niemand kan zich een andere houding veroor loven, als hij het goed voor heeft met de belangen van alle landgeno ten. Er komt een open gesprek tussen re gering en bedrijfsleven. Minister Roolvink heeft in een artikel zich namens het kabinet nemen wij aan nog eens met nadruk bereid ver klaard tot dit gesprek. Hij stelde bo vendien reeds, dat de regering be reid is tot offers. Indien alle gesprekspartners met de ze mentaliteit om de tafel gaan zit ten, moet er voor 1970 een construc tief beleid uit de bus kunnen komen. Hopelijk zal ook de oppositie in het parlement hier het landsbelang bo ven het partijbelang laten gaan. De Kerk van Engeland krijgt een synode als hoogste kerkvergade ring. Het Britse hogerhuis heeft maandag een wetsvoorstel goedge keurd, dat de structuurwijziging van de kerk bepaald. Daar de Ang licaanse Kerk een staatskerk is moet het parlement beslissen over belangrijke bestuurswijzigingen. De synode zal in november van het volgend jaar voor het eerst bij eenkomen. De leken zullen daar door een groter aandeel krijgen in het bestuur van de kerk. Ook in ieder bisdom zal een regionale sy node worden georganiseerd, terwijl plaatselijk de kerkeraden meer zeggenschap zullen krijgen. Op pagina 2 vindt u uitvoerig nieuws over de Hervormde Synode NEW YORK/MOSKOU Rusland heeft nieuwe divisies ingezet in het grensgebied met China, waar zich al anderhalf miljoen militairen bevinden, schrijft Time. Het blad meent dat de situatie aan deze grens gevaarlijker is dan ooit. Het kritieke punt langs de 7200 kilometer lange grens is de bergkam tussen Russisch Kazakhstan en Chi na's Sinkian. Deze bergen liggen nauwelijks vier honderd kilometer van China's atoom centrum in de Taklamakanwoestijn, schrijft Time, dat concludeert dat de Sowjetunie in dit gebied een militair overwicht heeft. Vandaag zou de communistische topconferentie in Moskou gesloten worden zonder dat alle deelnemers het hoofddocument van de bijeen komst zouden ondertekenen. Zeker 14 van de 75 partijen hebben bezwaar tegen de vage bewoordingen over de soevereiniteit der nationale partijen en verwijzen daarom naar het Russische ingrijpen in Tsjechoslo- wakije. De communistische partijen hebben vandaag een gezamenlijke oproep gedaan tot vreedzame coëxistentie en strijd tegen het imperialisme. Ware vrede is geen utoptie, maar kan bereikt worden door het optre den van de pacifisten en „de vast beraden pacifistische politiek van de Sowjetunie en de andere socialistische landen". Met name het „Amerikaanse imperialisme" en het „immer groeiende imperialisme van West- Duitsland en het neo-nazisme" wor den veroordeeld. De Roemeense afgevaardigde Ceau- sescu zei het document wel te zullen ondertekenen. Wel maakte hij enig voorbehoud wat bètreft de redactie van het hoofddocument in het bijzon der met betrekking tot de onafhanke lijkheid van socialistische landen en ten aanzien van de betrekkingen tus sen de partijen, zo werd van welinge lichte Roemeense zijde vernomen. Men meent te weten, dat de Roe meense delegatie onder andere met klem zou hebben verzocht, dat het hoofdstuk van „de betrekkingen tus sen de partijen" zal stipuleren, dat „de verdediging van het socialisme in een communistisch land voor alles de plicht is van de partij en van het volk van het betrokken land" en niet dat „de verdediging van het socialis me in een communistisch land de internationale plicht is van alle com munistische partijen en landen." T«vlucht van 15 fhin..^ foi3pws.,f 45. A V Europoort) havens en - vlucht van V2 uur: W- vlucht yan uur: (volgens vlieger» over dee'-• totaal voor voor 3 pers, ,„,0alvoo.3P«r>;<8J'50 3jjers:f 150. 'l/vip7' Om moeilijkheden met de indeling te voorkomen it het nodig dot u zich met z'n drieën voor een vlucht opgeeft. Het it ook veel gezelliger: U komt altijd bij elkaar te zitten. n én befllnq e$n bureeu van rtii Noteert u voor een rondvlucht, type: aankruisen wot u wenst) |AI BI |C| 11naam: |2. naam:_ |3. naam:_ correspondentie-adres: plaats: telefoon:. Wij hebben reedt aan u betaald: f (voor 3 personen totaal) en wel per giro contant we komen per: auto O trein bus bij voorkeur op: Vermeld duidelijk de datum in een der ondertfoande vak jet* voormiddag U kunt kiezen tuiten de woensdagen en zaterdagen tot en met 30 juli. HOE EN WAT Oeze KWARTET-rondvluehten (alleen op woensdagen en zaterdagen) worden georganiseerd vanuit Luchthaven Rotterdam en zijn alléén voor KWARTET-abonnees. Er wordt gevlogen met ervaren verkeersvliegers, die geen dolle stunts uitholen moor u in een modern, comfortabel vliegtuig laten genieten von deze fascinerende ervaring. Terwijl men op z'n beurt wacht is een gezellig restouront en een zonnig terras ter beschikking, vanwaar men het af- en aanvliegen kan volgen. Alle gewenste inlichtingen over lijndiensten of over leren vliegen zijn ter plaatse te krijgen. Aon het eind van de vlucht wordt u als herinnering een Oorkonde overhandigd Uiterlijk twee dagen voor u oen de beurt bent krijgt u de instopkoort thuis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1