Ook voor 1970 loonkosten met dreigt stijging circa 10 pet Veel doden en gewonden in verkeer tijdens weekeinde Uit de Haagse hof geplukt NKV waarschuwt regering: Koerswijziging moet komen van overheid en werkgevers Kiesinger later naar Washington Tante; Geertje 72) schatrijk EN NIEUW OUD Frontale botsing bij Weesp Secretaris SJ in hoger beroep Kerken Rhodesië tegen grondwet China zeer ver gevorderd op kernwapengebied Vijf mensen verdronken MAANDAG 16 JUNI 1969 (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT Bü onvoldoende medewerking van werkgevers en regering vreest het Nederlands Katholiek Vakverbond, dat ook in 1970 de prfts- en loonspiraal geen halt kan worden toegeroepen en dat ook over dat jaar de loonkosten met circa 10 pet. zullen stijgen. De heer J. J. Mertens rekende dit vanmorgen voor in z(jn openingsrede in de verbondsraad van het NKV. gering ils overheid dringend, in te gaan op de vakbewegingswensen om zo gezamenlijk voor het volgend jaar een poging te wagen de economische gang van zaken in de hand te hou den. Loomvel WASHINGTON Het bezoek dat de Westduitse bondskanselier Kiesin- er eind juli aan president Nixon zou irengen is uitgesteld in verband met Ie maanreis van de Apollo-11 die op IS juli begint. Vermoedelijk zullen de beide staatshoofden elkaar begin au- iistus ontmoeten. Nixon zou van oordeel zijn dat hij :ich niet goed op het gesprek met (iesinger kan concentreren wanneer Amerikanen op weg zijn als eersten voet op de maan te zetten. Volgens (iesinger zou het gesprek te weinig «langstelling krijgen tijdens de naanreis. Intussen wordt op Cape Kennedy cfcen invasie van toeristen en journa- listen verwacht wanneer op 16 juli de Apollo-11 wordt gelanceerd. Men h «kent op twee miljoen toeristen. De Casa heeft enkele duizenden aanvra ten van verslaggevers gekregen. Slechts een klein deel kan worden toe- idaten. 1 De afgelopen drie dagen heeft Neill mstrong, die als eerste mens op de ian zal landen, druk geoefend met „vliegende bedstede" met straal- jpdrijving, waarin hij op het maan- tervlak zal neerdalen. Half miljoen in Lotto (Van onze correspondent) ARNHEM „Ik heh mijn hele hard gewrekt en nu ben ik één klap schatrijk." Dat was reactie van mevrouw Geertje Welling (72) uit Arnhem toen zij hoorde dat zij in de Duitse t( Lotto maar liefst een half mil joen had gewonnen. Tante Geertje, zoals ze in de Gel hoofdstad wordt genoemd, ■v^weet niet meer hoe ze het heeft. De vrouw, die in een restaurant toiletjuffrouw de kost verdient, al drie jaar in de Lotto mee. nooit heeft ze wat gewonnen, ndmaar toen zij afgelopen zaterdag- ie avond haar formulier controleerde, zij tot haar grote verbazing, dat de juiste cijfers had ingevuld, li Meteen was het in huize Welling froot feest. Gevraagd naar de bestemming van het geld. zei tante Geertje: „Het eni- K wat ik weet, is dat ik niet meer sfaU toiletjufrouw hoef te werken. Ik i ga van die half miljoen in ieder ge- 'n val een lange vakantie houden. Met deze prijs ga ik hopelijk een onbe zorgde oude dag tegemoet. Nu kan ik, evenals mijn klanten, ook eens een restaurant binnenlopen". ui HEEL Zondagmiddag om drie jr vonden twee jongens in het jli zwembad te Heel in Noord-Limburg K het levenloze lichaam van een on- j geveer 13-jarige jongen drijven. Er waren duizenden mensen in het iwembad. Zondagavond om tien uur Wist de politie nog steeds niet wie de jongen was en had nog niemand aan gifte gedaan van vermissing van een kind. Hij stelde, dat de overlopende ar beidskostenstijging van 1969 op 1970, de huurverhoging per 1 april a.s., de accijnsverhoging op 1 juli a.s., de op trekking van de BTW, de nieuwe huurronde van 6 pet. en de bijstelling van de motorrijtuigenbelasting voor de gezinsconsumptie in 1970 een prijsstijging zal betekenen van 3 pet. Onder invloed van de EEG, de nor male stijging van arbeidskosten en winstmarges komt hier nog eens 2 pet. prijsstijging bij en de toenemen de premiedruk van de sociale verzeke ring maakt er in totaal ongeveer 5,5 pet. prjjsstjjging van. Willen de werknemers in hun reële positie .n 1970 niet achteruitgaan dan moeten de brutolonen op basis van de 5,5 pet. prijsstijging al omhoog met 7 a 8 pet. (gevolg progressie loonbelasting enz.). De heer Mertens vond het vervolgens een reële wens, dat de werknemers er volgend jaar reëel ongeveer 2 pet. op vooruitgaan, zodat de loonkosten dan in de buurt van de 10 pet. komen. Op grond van deze berekening vond hij het dringend geboden een koerswijziging in het regeringsbeleid aan te orengen, welke de prijzen rechtstreeks beïnvloedt. Deze koerswijziging zal moeten komen van werkgevers en regering. De werkgevers zullen alsnog iets moeten doen aan een reële inko mensverbetering van de werknemers over 1969; op deze wijze zal een on gecontroleerde ontwikkeling in 1970 en een opeenhoping van spanningen kunnen worden tegengegaan. Ook aan de .sociale uitkeringen over 1969 moet dan nog wat gebeuren. Andere koers De vakbeweging is in de SER be reid geweest een uitkering ineens op voorstel van de Kroonleden te aan vaarden. Men wilde dan afzien van een vermindering met 2 pet. van de sociale verzekeringspremie. Helaas hebben de werkgevers niet onmiddel lijk begrepen, aldus de heer Mertens, dat aanvaarding van dit compromis beslissend zou zijn voor de vraag, of een gezamenlijke aanpak van rege ring en georganiseerd bedrijfsleven van de inflatieproblematiek in de ko mende pariode mogelijk zal zijn. Blijven de werkgevers „nee" zeg gen. dan verwachtte de heer Mertens werkelijk bijzonder vergaande consekwenties. Hij wilde dit niet ge loven en hoopte nog op overeenstem ming. Van de overheid vroeg de heer Mertens. af te zien van een verdere verhoging van het BTW-tarief in 1970 evenals van de huurverhoging van 6 pet. in april 1970. De over heidsuitgaven zouden gedekt moeten worden u't belastingen en desnoods met middelen die op de kapitaal markt aangetrokken moeten worden. De heer Mertens dacht ook aan ver hoging van de vermogensbelasting en de successierechten. Hij wilde de voorgenomen be lastingcorrectie door de regering niet helemaal afwijzen, omdat vooral de middengniepen onevenredig zwaar de druk van de belastingprogressie voe len. TSu 0,4 procent Over de situatie op dit moment zei de heer Mertens, dat het er in Neder land op t egint te lijken, dat men de straat op moet om iets te bereiken. Wanneer de vakbeweging redelijke verlangens op tafel legt, mislukt het overleg. „De werkgevers schijnen ons in de strijdpositie te willen drukken". Op dit moment bedraagt de stijging van het reële vrij besteedbare inko men van 'oontrekkers met twee kin deren en gemiddeld 12.000 loon per jaar niet meer dan 0,4 pet. Hierbij is dan nog uitgegaan van een prijsstij ging van 7 pet. Dit percentage kan nog oplopen tol Vit a 8 pet. over het gehele jaar genomen. Laatstgenoem de loontrekkers gaan er dan reëel op achteruit. Perspectief Over dit jaar verwacht het NKV een overschot op de betalingsbalans van ƒ300 miljoen Mertens consta teerde .-en door de overheid aange blazen inf'atie, die door een winstin flatie wordt versterkt. De lonen spe len een ondergeschikte rol. Voor 1969 is een produktiestijging in de nijverheid voorspeld van Vit pet. Over het eerste kwartaal was dit percentage al 12,6. De arbeidsproduk- tiviteit zal dus ook meer toenemen dan de voorspelde 3,5 pet., evenals de groei van het winstinkomen. Van 1953 tot 1968 heeft het Centraal Plan bureau het winstinkomen al elf maal te laag geraamd. De investeringsacti viteit ligt oit jaar waarschijnlijkk 1,5 pet. boven de aangegeven 6 pet. Maar voor 1970 wordt het anders. De conjuncturele spanningen zullen aanhouden, de arbeidsmarkt wordt nog krapper en de werkloosheid gaat dalen tot beneden de 50.000 man. De produktie gaat minder snel toene men, ook al door de werktijdverkor ting. De 'nvesteringen in bedrijven worden geremd en de reële vooruit gang zal zwakker zijn dan in voor gaande jaren. Een 10 pet. stijgen van de loon kosten in een dergelijke situatie is hoogst gevaarlijk, maar daarom vroeg de heer Mertens zowel aan re- Scherp reageerde de heer Mertens op de memorie van antwoord van de minister van sociale zaken bij het wetsontwerp op de loonwet. Hij noemde oe reactie op de vak- bondswensen hoofdzakelijk negatief. Het weinige begrip van de minister voor de positie van de vakbeweging zal er naar zijn mening toe leiden, dat de vakbeweging zich ernstig moet beraden over de vraag, of onder gelijke omstandigheden nog wel eni ge verantwoordelijkheid voor de loonpolitieke ontwikkeling in ons land kan worden aanvaard. Zou er onverhoopt geen verande ring in de situatie komen bij de par lementaire behandeling van het wetsontwerp dan vreesde de heer Mertens aan de vooravond te staan van de ernstigste loonpolitieke crisis, die wij sinds 1945 hebben meege maakt. Zaterdagochtend heeft koningin Juliana op paleis Soestdijk het jaar lijkse vaatje eerste nieuwe haring in ontvangst genomen. De traditionele tractatie werd haar aangeboden door mevrouw H. van der Plas, wier man, de Katwijker schipper Van der Plas, de haring binnenbracht. Het iverd een warme ontvangst in tweeërlei betekenis. Zestig stokoude rijtuigjes hebben dit weekeinde door Amsterdam getoerd: een evenement voor de vele toe risten en Amsterdammers, die dit initiatief van de Stichting paard en koets zeer op prijs stelden. De stoet vertrok 's morgens met gekostumeerde deelnemers en deelneamsters uit het Vondelpark naar de wes- deelnemers en deelneemsters uit het Vondelpark naar de wes- in op een sukkeldrafje WEESP Een ernstig verkeersongeluk op de provinciale weg BussumAmsterdam bij Weesp, heeft zaterdagmiddag het leven gekost van het tweejarig zoontje van het echtpaar Van Zanten uit 's-Graveland. Zeven anderen raakten gewond. De vader van het slachtoffer reed in een kleine file toen deze moest afremmen voor een paard en wagen. Hij remde echter niet tijdig af en week uit naar de linker weghelft waar een frontale botsing ontstond met een per sonenauto uit Weesp, bestuurd door de heer J. Schreuder. Het tweejarig zoontje van de heer Van Zanten was op slag dood. Het echtpaar werd ernstig gewond naar een ziekenhuis vervoerd. Ook het echtpaar Schreuder raakte zwaar ge wond. waarvan mevrouw levensge vaarlijk. Drie kinderen van de fami lie Schreuder liepen lichtere verwon dingen op. NIJKERK Op Rijksweg 28 bij Nijkerk is zaterdagavond een kleine personenauto bij een inhaalmanoeu vre gekanteld. Een driejarig meisje kwam om het leven. AMSTERDAM De secretaris van het district-Amsterdam van de Soci alistische Jeugd, de 20-jarige illustra tor Jan H. van der M. heeft tegen het veel besproken vonnis van de Amsterdamse politierechter mr. G. H. Nomes (drie maanden gevangenis straf met aftrek van het voorarrest en vijf jaar ontzetting uit het actief en passief kiesrecht en het dienen bij de gewapende macht) hoger beroep aangetekend bij het Amsterdamse gerechtshof. De officier van justitie, mr. J. E. Vriesema, die vier maanden waarvan twee voorwaardelijk had geëist, heeft daarna eveneens appel aangetekend. Van der M. kreeg de straf voor opzettelijke belediging van de Koningin en de prinsessen Bea trix en Margriet op Koninginnedag op de Dam in de hoofdstad alsmede wegens weerspannigheid bij zijn ar restatie. SALISBURY De vijf rooms-ka- tholieke bisschoppen van Rhodesië hebben in een herderlijk schrijven de jongste grondwetswijzi- gingsvoorstellen van premier Tan Smith scherp veroordeeld. Zij noemen het ontwerp „volledig in strijd r.-et de christelijke leer" en zeggen, dat het een permanente over heersing van een deel van de bevol king door het andere deel beoogt en slechts kan lelden tot „haat en ge weldpleging". Zowel de rooms-katholieke als de I grootste protestantse kerken in Rho- l desië hebben gisteren de gelovigen I opgeroepen zich te kanten tegen de nieuwe grondwet, die op 20 juni aan I een volksstemming zal worden on derworpen. BOOR We hadden een Green Line geno men, een van de Londense bussen, die uren verre lijndiensten onder houden met de dorpen, die landelijk en onberoerd rond de bruisende me tropool liggen te dromen. Doel was Chartwell, het buiten huis van Winston Churchill, dat aan de National Trust toebehoort en des middags voor het publiek geopend is. Het staat op de glooiing van een heuvelrug, die een hoge wand van diep paarse rhododendrons is en ziet uit over vijvers, weilanden en bosranden ln zo'n kunstige landschapsarchitectuur aangelegd, dat het een toneeldecor lijkt, want je gelooft niet dat het echt kan zijn. Het begint met een enorm par keerterrein en een keurig houten gebouw, waarin de in Engeland alom tegenwoordige „Public Con veniences" zijn ondergebracht. Zou men vragen waartoe die dienen, dan antwoorden de Engelsen hoffelijk, dat men er „de handen kan wassen" of, nog verfijnder wanneer het om een vrouwelijke nieuwsgierige gaat men er „de neus kan poederen". Men trekt zich echter in deze ge bouwtjes terug om dat te doen wat aan het handen wassen vooraf gaat. Het kost vrijwel nooit iets, maar er is altijd een juffrouw die de zaak schoon en meer dan dat, helder ge poetst, houdt. En dat betekent heel wat, want eikehouten lambrizerin- gen en veel koperwerk ontbreken ook hier niet. Het is verstandig al tijd een penny (net vier cent) bij de hand te hebben voor het zeldzame Touw gooien geval, dat de deur slechts op de inworp van een muntje open gaat. Na deze verkenning koopt men een kaart en mag men Chartwell betreden. Een heerlijke tuin met het beroemde kleine goudvissenvijvertje; dat in verbinding staat via gootjes en andere kommen met een onzicht bare bron. Bij het vijvertje de vierkante lage stoel, waarin de grote man ettelijke malen gefotografeerd is, We wilden het huis binnen ook graag zien, maar dat betekende eerst een half uur minstens in de rij schuifelen en dan gedromd de ka mers door. We lieten het maar, toefden in het prieeltje en gingen terug naar de bus, waar de chauffeur nog tijd voor een praatje had. Of we het mooi gevonden hadden? We bekenden spijtig niet in het huis te zijn geweest. „Als er niet zoveel mensen waren hadden we het graag gedaan", ver ontschuldigden we ons. „Ach", zei hij, „Ik rijd nu al drie jaar op deze route en ben er ook nog nooit in geweest. Waarom zou ik? Er is maar één ding, wat ik wel eens zou willen beleven. Als je uit het zolderraampje, precies in het midden van het huis, een touw van tien mijl lang rondslingert, nou dan bestrijk je precies alles wat Chur chill bezat. Maar kan u een touw zo gooien...?" We schudden ijverig van neen. „Ik ook niet, dus waarom zou ik dan in dat huis gaan?' AMSTERDAM Zondagmorgen om half vier reed een personenauto met een snelheid van 95 kilometer j tegen de geopende slagboom van de brug op de Kattenburgergracht ln Amsterdam. De 25-jarige inzittende P. Dietzler uit Utrecht werd zo zwaar gewond dat hij later in het zieken huis overleed. DEN HELDER De 25-jarige marineman M. C. H. Willemse is za terdagnacht op zijn bromfiets aange reden door een personenauto, die na het ongeluk is doorgereden. RAALTE De 17-jarige G. J. Meulink uit Raalte is zondagmorgen op een kruispunt aangereden door een auto die geel licht had gene geerd. Hij overleed ter plaatse. KROPSWOLDE De 20-jarige H. Wekema uit Hoogezand kwam zater dagnacht om het leven toen hij met zijn auto over de kop sloeg en tegen een muur van een huis tot stilstand kwam. Hij was waarschijnlijk onder invloed en had geen rijbewijs. Dichte mist BRESKENS De 22-jarige J. van Esch uit Oisterwijk reed zondagmor gen met zijn motor in het Belgische De Vrede tijdens dichte mist tegen een vloedkering. Hij overleed in het ziekenhuis. VELP Het 17-jarige meisje An- tje Kareis werd zondagavond door een auto gegrepen toen zij zonder op te letten een voorrangsweg opreed. Zij overleed ter plaatse. BREDA Een stadsbus van de BBA heeft een 64-jarige juffrouw over een afstand van 270 meter mee- LONDEN Het kernwapenpro gramma van de Chinezen is veel ver der gevorderd dan men in het Westen over het algemeen denkt. Dit schrijft de Australische schrijver en journa list Frances James in de Sunday Times na een bezoek aan China. Ja mes bezocht onder meer atoominstal laties in de provincie Sèinkiang. Hij schrijft dat de Chinezen beschikken over een productiecapaci teit die hen in staat stelt enkele hon derden atoombommen per jaar te maken. Men geeft de voorkeur aan produktie van waterstofbommen James beweert ook dat de Chinezen een gascentrifuge voor de scheiding van uraniumisotopen in gebruik heb ben. Bovendien zouden de Chinezen een raket hebben geproduceerd voor het vervoer van een kernbom met een i bereik van 10.000 kilometer. HILVERSUM De Stichting Film centrum organiseert eenmaal per jaar een presentatie van 16 mm-fllms die voor het vormingswerk ter beschikking komen. Sinds het vorig jaar doet ook het Nederlands Filminstituut in Am sterdam mee. Beide instellingen hebben overeenstemming bereikt tot een ver regaande samenwerking onder één di- rektie. Dat die samenwerking vrucht baar is, bewijst het programma van het Nationaal Fllmfesteijn 1069, dat van 10 tot en met 13 september in Laren ('t Gooi) wordt gehouden. gesleept. B(j het uitstappen was zU met haar arm tussen de deuren blij ven zitten. Een voetganger maakte de chauffeur opmerkzaam op het onge luk. De vrouw had zware ontvellin gen over het gehele lichaam. BENEDEN-LEEUWEN De 32-jarige W. A. van Suilen uit Huis ter Heide kwam zaterdagavond met zijn auto in botsing met een vracht wagen met aanhanger. Hij was op slag dood. LETJSDEN - De 14-jarige Paul Jongerius uit Utrecht is zaterdagmid dag bij het zwemmen in het Henschotermeertjc bij Leusden ver dronken. Pas gistermorgen werd het lijk uit het water opgevist nadat ma riniers uit Doorn en een bulldozer behulpzaam waren geweest bij de opsporing. De jongen nam zaterdag deel aan een oriënteringsrit in de bossen bij Woudenberg. Bij het Henschoter- meertje begon het te regenen waarna hij is gaan zwemmen, 's Avonds keerde hij niet terug in zijn ouder lijke woning. Nadat eerst het ondiepe gedeelte van het meertje werd afge zocht werd met behulp van een bull dozer de dam naar het diepe gedeelte opgeruimd. Daar werd zijn lijk ge vonden. WASPIK - Gistermiddag is de 55-jarige F. T. uit Oosterhout in het Oude Maasje bij Waspik verdronken. Het ongeluk gebeurde toen de man, die met zijn vrouw afkoeling in het water zocht, van de oever afgleed. Zijn schoonzoon slaagde er niet in hem te redden. BILTHOVEN In het natuurbad De Biltse Duinen is gistermiddag de 7-jarige M. C. Mildert door verdrin king om het leven gekomen. Het meisje werd op de bodem van het I bad aangetroffen. MADE De 17-jarige Jan Bou- I wens uit Made is zaterdagmiddag in de Btesbosch verdronken. Het onge luk gebeurde bij het gebouw van de provinciale Noordbrabantse electrici- teitsmaatschappij. Het lichaam van de jongen is nog niet gevonden. SAPPEMEER De 57-jarige heer J. Havinga is in de nacht van zater dag op zondag verdronken toen hij met zijn fiets in het Oude Winscho- terdiep reed. Reddingspogingen van omstanders baatten niet meer. Geen trip voor politie A'dam AMSTERDAM De Amsterdamse hoofdcommissaris van politie P. A. Jong, heeft het aanbod om 45 leden van zijn korps uit waarde ring voor het optreden bij de gebeur tenissen rond het Maagdenhuis een verzorgde dagreis per touringcar aan te bieden, niet geaccepteerd. De Amsterdamse zakenman, de heer Max Lewin, hoofdredacteur van het weekblad Rechtsom en voorzitter van de partij Nieuw Rechts, had dit aan bod namens een aantal personen die anoniem wensten te blijven gedaan. „Van vele zijden mocht ik blijken van waardering ontvangen die, zoals u begrijpen zult, mijn medewerkers - die hun taak onder moeilijke omstan digheden moesten verrichten - goed doen", zo schrijft de heer Jong. I „Hoewel ik zeer gevoelig ben voor I dit vriendelijke gebaar heb ik het j juist geoordeeld van het aanbod géén I gebruik te doen maken. Ik hoop dat u mijn beslissing kunt respecteren", I aldus de hoofdcommissaris.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7