Gereformeerden in België denken over aansluiting E Zendelingen werden geëerd in Ecuador Over Barth laatste woord niet gezegd Een woord voor vandaag Uw probleem is het onze.. Nieuwe raad van kerken in VS gevraagd BEROEPÏNGSWERK Moet een stad bouw van kerk subsidiëren? Hosea heeft ook ons iets te zeggen Kerken moeten studie maken van pausambt Veroordeelde leer herroepen Ds. Oosterhoff weer classis-Haarlem in Gesprek met Rome nuchter voeren In de eerste verzen van hoofdstuk 2 van de brief aan de Filippenzen, zegt Paulus hoe de gemeente zich moet gedragen. Vorige week overdachten we al een paar opdrachten. We gaan gewoon verder. Paulus zegt: we moeten „zonder zelfzucht of ijdel eerbejag zijn". Zelfzucht is je hele leven laten draaien om het eigen „ik". Het is eigenlijk: naar binnen denken. Zelfzucht sluit ons de ogen voor de nood van anderen. Zelfzucht verlamt onze armen als hel gaat om het helpen van anderen. O, er wordt wel eens geholpen, maar dan om er zelf beter van te worden, zoals in de oorlog sommige boeren gelukkig lang niet alle hongerige stedelingen voedsel gaven, maar voor schandelijk hoge prijzen. IJdel eerbejag gaat nog een stap verder. Zelfzucht kan een mens heel eenzaam maken, want het sluit andere mensen in wezen buiten. Maar „ijdel eerbejag" heeft die andere mensen juist nodig. Alle ogen moeten gericht zijn op mij. Alle mensen moeten mijn daden bejubelen. Alle mensen moeten voor mij leven. Zelfzucht en ijdel eerbejag hebben gemeendat ze het „ik" maken tot het centrum van het heelal. Niets in de wereld is belangrijker, dan wat mij overkomt. Maar wie „ik" tot het centrum van alles heeft gemaakt, heeft God uit zijn leven weggedreven. God kan alleen in een leven binnenkomen als Hij de centrale plaats mag innemen. Hij wil God zijn, het centrum van het leven. Hij kan geen God zijn voor een zelf zuchtig mens of een mens die alleen maar uit is op eer en roem. We lezen vandaag: Ezra 41-24. Brieven die niet zijn voorsten van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge heimhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gemeld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Hierbij stuur ik u twee beestjes, die we in de keukenkast aantroffen. Wat zijn dit? Hoe zijn ze te bestrijden? Antwoord: Dit zijn nog niet vol groeide ovenvisjes, thermobia fur- nosum. Ze zijn zeer gesteld op warmte en komen veel voor in de nabijheid van bakkersovens en cen trale verwarming. Ze leven van meel e.d. Daarom moet men alle dingen goed opbergen ln blikken of plastic trommels. Leg wat gekookte stijfsel, rauwe aardappel- of bana nenschillen ln een omgekeerde post papierdoos e.d. Men kan ze daarin vangen omdat het nachtdieren zijn. Ook kan men in reten en kieren een hulshoudinsecticide druppen en deze daarna met gips (alabastine), cement of stopverf dichtmaken. Doordat ze zich zeer langzaam ont wikkelen, doen ze gewoonlijk weinig schade. Soms zijn ze afkomstig uit bakkerijen, waar men niet veel aan de bestrijding doet. Vraag: Wat is het adres van de Christelijke bond voor bejaarden? Antwoord: Protestants christelijke bejaardenbond, Hofstede de Groot kade 3, Groningen. Vraag: Iemand heeft een contract getekend voor het volgen van een praktische talencursus, doch door ziekte heeft hij enige weken moeten verzuimen. Hij wil daarom van de cursus afzien, maar dit wordt niet geaccepteerd. Is dit geen geval van overmacht? Antwoord: Ziekte komt voor eigen risico en vormt geen overmacht. Het beste is te proberen of er een rege ling is te vinden, waarbij hij de verloren lessen weer inhaalt. Wensen van lezers: Waar zijn de preken te krijgen van ds.Kullman, ds. Keg en ds, Reimer, waar het boek De Martelgang van Kromme Lindert (dit laatste bevindt zich in verschillende leeszalen). Hulp van lezer: Naar aanleiding van uw antwoord inzake het wecken van druiven het volgende: Al jaren weck ik druiven, doch was de tros sen goed en doe ze met trossen en al in het weckglas. Het druivensap is heerlijk. Zo ook met zwarte bessen met steeltjes eraan. Ook dat sap is heerlijk. Vraag: Een ongehuwde vrouw heeft haar ouders tot de dood toe verzorgd. Thans is zij niet meer in staat te werken. Ze krijgt een vaste uitkering van enige honderden gul dens per maand tot haar dood toe. Komt zij nu in aanmerking voor de Algemene bijstandswet tot zij 65 jaar wordt? Antwoord: Als zij in loondienst is, heeft zij, wanneer zij ziek wordt, recht op ziekengeld gedurende een jaar. Mocht zij daarna nog ar beidsongeschikt zijn, dan heeft zij recht op een uitkering naar het per centage van haar arbeidsongeschikt heid. Is zij niet in loondienst en niet in staat, ln haar levensonderhoud te voorzien, dan heeft zij het recht zich tot de gemeente te wenden voor een uitkering krachtens de Algeme ne bijstandswet boven haar inko men. Zij komt daarvoor pas in aan merking als zij niet meer kapitaal heeft dan ongeveer 3500. Vraag: Naar aanleiding van het bericht dat een Westduitser een pil heeft ontwikkeld tegen grijs haar ln het blad Bild. wilde Ik graag het adres van dit blad hebben. Het ver klaarde tevens dat de lichamelijke en geestelijke gesteldheid door de pil verbeterde en dat de eetlust toe nam. Antwoord: Het adres is Kaiser Wilhelmstrasse 6. Hamburg 36. Deutschland. MAANDAG 16 JUNI 1969 Vrijdag fusie van 2 kerken •fr Deuren voor anderen open Vorig* week berichtten we dat d* Protestantse Evangelische Kerk van België •n de Methodistische Kerk in dat land van plan zijn om samen te smelten. ZIJ willen samen de Protestantse Kerk van België vormen. Een van onze mede werkers heeft de afgelopen dagen gesproken met een aantal Belgische predi kanten om te peilen hoe groot de belangstelling voor deze fusie is en om te zien of er mogelijk nog nieuwe fusies kunnen volgen. Nieuwe Katechismus Eindelijk zullen ook de Italianen kunnen lezen, wat tot nu toe alleen voorbehouden was aan de curie, die zich er wenkbrauwen fronsend over heen boog: De Nieuwe Katechismus van de Nederlandse kerkprovincie wordt vertaald. Volgende week komt het boek in de Italiaanse boekhan dels. De Italiaanse uitgave zal in ieder opzicht voldoen aan de wensen van de kardinalen. Ze zal de amendemen ten bevatten van de pauselijke com missie die een onderzoek in moest stellen naar de orthodoxie van het boek. De Katechismus is al in hef Duits, Frans, Engels. Spaans en Por tugees verschenen. GOES Dr. J. L. D. Brand te Goes, inspecteur van het voortgezet onder wijs in het zuiden van Zuid-Holland, westelijk Noord-Brabant en Zeeland is benoemd tot coördinerend inspecteur in de tweede inspectie. Dr. Brand is jarenlang voorzitter geweest van de Gereformeerde Jeugd Organisatie. (Ven onze kerkredactie) QUITO Protestantse zende lingen zijn niet langer alleen maar verguisd in Latijns-Ameri- ka. Regeringen beginnen te er kennen dat ze ook wel eens iets goeds doen. De regering van Ecuador ging nog een stapje ver der. Bij de jaarlijkse lintjesre gen werden ook twee Ameri kaanse zendelingen bedacht, Rachel Saint en Catherine Peeke. Beide dames werken onder de Wy- MINNEAPOLIS (VS) Dr. Fre- derik A. Schiotz. president van de Amerikaanse Lutherse Kerk en van de Lutherse Wereldfederatie, heeft voorgesteld, dat de nationale raad van kerken in de Verenigde Staten plaats maakt voor een nieuwe inter confessionele organisatie, die alle tri- nitarische kerken zal omvatten. De Amerikaanse Lutherse Kerk (2.5 miljoen leden) is geen lid van de i nationale raad van kerken. De i kwestie van aansluiting is al lang een heet hangijzer en Schiotz acht het gevaar van een kerkscheuring niet denkbeeldig, als de synode volgend jaar een beslissing zou nemen. De lieuwe raad van kerken zou dan zo opgezet moeten worden, dat er ruimte zou zijn voor kerken, die i nu niet aangesloten zijn, zoals de conservatief-evangellschen, de pink- j stergroepen en de Rooms-Katholleke i Kerk. Hervormde Kerk. Beroepen te Kenia, Afrika, voor zen- dingsarbeid in het Turkanagebled waar de Gereformeerde Zendlngsbond sinds kort werkt. ds. G. C. Post te Giessen- damNeder-Hardlnxveld. Aangenomen naar Zwartsluis: P. J Mulders te Loblth. cliffe Bible Translators, een wereldor ganisatie die zich geheel toegelegd heeft op het vertalen van de bijbel in stamtalen, die tot nu toe vergeten worden. Beiden kregen hun medalje voor het feit dat zij een Indianentaal op schrift hebben gesteld en daarna de bijbel er in vertaald hebben. Van de beide Amerikaanse zende lingen is Rachel Saint de bekendste Zij is de zuster van zendingspiloot Nate Saint, die met vier jonge Ameri kanen dertien jaar geleden door de Auca-indianen vermoord werd. Sa men met mevrouw E. Elliot besloot zij het werk van de mannen af te maken. Mevrouw Elliot moést later terugkeren naar Amerika toen haar dochtertje naar de middelbare school moest. Rachel zette het werk voort en later kwam Catherine Peeke haar helpen. Door het werk van de beide vrouwen is niet alleen al een flink begin gemaakt met de vertaling van de bijbel in de Auca-taal, maar is tevens een deel van deze geïsoleerde stam in het Amazone - gebied tot ge loof gekomen. (Van onze kerkredactie) BRUSSEL „Er zitten perspectieven in deze samenwerking", zei ds. Jean du Meunier me, toen ik met hem sprak over de komende fusie van de Protestantse Evangelische Kerk en de Methodistische Kerk in België. Deze predikant van Mechelen is voorzitter van het bekende Bijbeldag comité, dat geen kerken maar wel christenen van alle denominaties samenbrengt. Ds. Du Meunier is verheugd dat wat tot nu toe particulier kon, spoedig kerkelijk ook zal kunnen, zodat christenen elkaar zullen vinden onder één dak. De mannen van de gefuseerde kerk hopen zelf dat spoedig andere kerken zich zullen willen aansluiten. Tijdens gesprekken met predikanten hoorde ik dat de Gereformeerde Kerken van Belgie, die deel uitmaken van de Ne derlandse classis Dordrecht zich door de staat als Belgische Kerk willen laten erkennen. Een dergelijk verzoek moet inge diend worden vla de voorzitter van de Protestantse Evangelische Kerk, ds. E. Pichal. De Gereformeerde Ker ken hebben hem nu gevraagd zijn bemiddeling te willen verlenen. Ik vroeg drs. P. Noomen, de gere formeerde predikant van Brussel, of de Gereformeerde Kerken in Belgie ook serieus aansluiting bij de nieuwe Protestantse Kerk overwegen. Belgisch worden Het verzoek om erkend te worden, aldus drs. Noomen moet men in de eerste plaats zien als een poging om volledig Belgische kerk te worden. Want dat willen we zijn. Het meren deel van onze leden heeft ook de Belgische nationaliteit. Deze kwestie moet men dus wel scheiden van het streven naar samenwerking, maar ons verzoek brengt ons wel in gesprek met de P.E.K. of met de ge fuseerde kerk. Er worden besprekingen gevoerd om tot eenwording van de kerken te komen. Ons ideaal is inderdaad om opgenomen te worden in een kerk verband met andere kerken, bijvoor beeld in een evangelische kerk. Onze vraag om erkenning staat daar niet los van. Maar de Gereformeerde Kerken maken deel uit van een Nederlands kerkverband. Is dat geen belemme ring om in België tot een fusie met andere kerken te geraken? Neen, zegt drs. Noomen. Vanuit Nederland stimuleert men dat wij zelfstandig worden, dat wij ons aan passen aan de Belgische samenleving. De band met Nederland zal dus in geen enkel opzicht remmend werken. Moeilijkheden zie ik hier niet. Plaatselijk is er soms al een vrij nauwe samenwerking. Zo hebben de kerkeraden van de P.E.K. en van de gereformeerde kerk in Gent verleden jaar in een gemeenschappelijke ver gadering besloten de kennismaking intensiever te maken. De kanselruil, die men al kende, werd voortgezet, waarbij niet alleen de predikanten werden geruild, maar af en toe ook ouderlingen en diake nen. Verder worden er gemeenschap pelijke kerkdiensten belegd en ook wel zogenaamde gastkerkdiensten. waarin de ene gemeente de andere uitnodigt. Ook dr. Pieters ziet een Belgische Evangelische kerk wel in het verschiet. In 1963 zijn wij bilaterale besprekingen begonnen, vertelt hij, maar de bedoeling was niet anderen uit te sluiten. Zodra de verenigde kerk tot stand gekomen is, zal zij dadelijk besprekingen gaan voeren met de Gereformeerde Kerken en met andere kerken. Waarom zouden wij de fusie tot twee kerken beperken? We kunnen wel verder samengroeien. Dr. Pieters hoopt dat de nieuwe kerk een teken des tijds zal zijn, een symbool van dat wat kan en wat moet in de een heid van Christus. Ds. Pichal, de voorzitter van de P.E.K., valt hem daarin bij. Hij heeft reeds besprekingen gevoerd met an dere protestantse gemeenten, die ge vraagd hebben we'ke mogeliik'neden er zijn om door de staat erkend te worden. Dat is ook al een begin van samenwerking. Vijf talen De leden van de nieuwe kerk zul len zich niet van twee, maar van vijf verschillende talen bedienen. Behalve Vlaams en Waals zal er ln de nieuwe KASSEL Moeten de Duitse gemeenten bijdragen in de bouw van kerken? De kerk zegt „ja," want dat is altijd gebeurd. Maar velen zetten een vraagteken ach ter deze verplichting, die nim mer is vastgelegd, maar wel is uitgegroeid tot een gewoonte recht. Het probleem van velen is dat al leen kerken bouwsubsidie ontvangen die behoren tot de oorspronkelijke "Landesklrche", de door de regering van die landstreek vroeger erkende kerk. Baptisten, methodisten en an dere niet officieel erkende kerken ontvangen daarom de subsidie niet. In het gebied van de kerk van Kurhessen-Waldeck zal deze vraag nu aan de rechter worden voorge legd. In Witzenhausen moest een nieuwe kerk gebouwd worden, die 120.000 mark gaat kosten. De kerken raad heeft nu de burgerlijke ge meente een aanslag van 30.000 mark gezonden als haar bijdrage in de bouwkosten. (Van onze kerkredactie) NIJKERK Hosea heeft ook in onze tijd nog iets te zeggen,: Hosea heeft bovendien nog altijf een belofte voor het huidige Is raël. Dat is de visie van dr. C. van Leeuwen, die zojuist een: studie over dit bijbelboek heefl geschreven. Het werd uitgegeven door Callenbach in Nijkerk in de serie: „De prediking van het Oude Testament". Ik ben de laatste tijd niet altijd even gelukkig met de nieuwere comJ mentaren op de bijbel. Er zijn er bi) die zo technisch zijn, dat een leek ze niet kan lezen, maar ook zo technisch dat een predikant er nauwelijks ietl verschillende taalgebieden voldoende aan heeft bij het maken van zijd nieu kerk ook Duits worden gesproken, namelijk in de gemeenten aan de- Belgisch-Duitse grens. Dan is er ook nog een Hongaars sprekende gemeen te en in de Schotse kerk in Brussel spreekt men uiteraard Engels. Ds. Pichal meent echter dat dit geen problemen zal opleveren. Wij hebben besloten tot één kerk met één svnode te komen, maar aan de onafhankelijkheid te laten om vrij te kunnen werken. We spreken wel vijf verschillende talen, maar het i3 zo mooi dat wij elkaar uitstekend verstaan. Als alles volgens de plannen ver loopt, zal de fusie deze week tot stand komen. De synode van de P.E.K. en de jaarlijkse conferentie van de Methodistische kerk zullen donderdag 19 juni afzonderlijk bij eenkomen. Ook vrhdagmorgen verga deren zij aDart. Zij hooen dat zij vrijdagmiddag gezamenlijk kunnen gaan vergaderen om dan de laatste hand aan de fusie te leggen. Fusie vrij zeker Het is vrii zeker dat er tot vereni ging wordt besloten. De beide kerken zijn er. zoals het protokol van fusie het uitdrukt, van overtuigd dat de Heer der kerk haar oproept tot een geesteliike en bro^derliikp eenheid in nieuwe structuren en dat haar ver deeldheid met betrekking tot de op dracht die God haar heeft toever trouwd, een toevallig karakter draagt. Zij zijn ervan verzekerd dat de sa menbundeling van haar geestelijke krachten en van haar hulpbronnen haar in staat zal stellen deze taak met meer doeltreffendheid te volb rengen. In artikel 1 van de algemene be ginselen belijdt de nieuwe kerk, die Protestantse Kerk van België zal he ten, Jezus Christus als Hoofd van de kerk Heer en Heiland der wereld. Zij beroept er zich op te behoren tot de heilige algemene kerk. In naam van Jezus Christus vervult Ze een ambt van prediking en dienstbetoon. Zij plaatst zich onder het gezag van de Heilige Schrift, de enige grondslag van haar geloof. preken. Dr. Van Leeuwen is echti niet in die valkuil terecht gekomei Daarmee doe ik niets te kort aai de wetenschappelijke aanpak van dii boek van ruim 300 pagina's, dat bo vendien een uitstekende literatuur lijst bevat voor hen die hun ideeëi ook aan de meningen van anderei willen toetsen. Maar het is meer dai een dor gepluis van droge woordei De schrijver doet zijn best om echt. te luisteren naar wat de auteur te zecsen heeft. Er is nog een andere valkuil waarin een exegeet die zich bezij houdt met de zogenaamde 12 kleini profeten terecht kan komen. Hij kai_ menen dat het Nieuwe Testament die profetieën achterhaald heeft. Maai als dr. Van Leeuwen spreekt over de heilsprofetie van Hosea zegt hij, dat Paulus en Petrus daarvan alleen een voorlopige vervulling zagen in de roeping van de heidenen tot de kerk. Dr. Van Leeuwen voegt daar aan toe: „Daarmee is intussen de belofte aan Israël niet uitgeschakeld. Inte gendeel. wanneer zelfs heidenen, die zo ver van God leefden, Zijn ontfer ming zo rijkelijk ondervinden, hoe veel te meer zal het volk, dat on danks zijn ontrouw toch Gods belof ten telkens opnieuw mocht horen, Zijn ontferming ondervinden en weer „zonen van de levende God" mogen heten." Daardoor krijgt de exegese in dit boek een dimensie die maar al te I vaak verloren was gegaan bij exegc- 1 ten die Israël als verbondsvolk sinds het opstanding van Christus hadden afgeschreven. Juist daarom is dit boek extra aandacht waard. Hosea, door dr. C. van Leeuwen, uitgegeven in de serie De prediking van het Oude Testament door G. F. Callenbach tc Nijkerk. Prijs 23,50, 302 I pagina's. Rachel Saint samen met de eer ste twee ouderlingen van de jonge Auca-gemeente, Komi en Kimo. 1 2 3 4 S 6 7 8 9 2 3 4 S 6 7 8 9 KRUISWOORDPUZZEL Horizontaal: 1. geestelijke - ge wicht (afk) 2. profeet - stad in Italië 3. deel van een auto - staat soms boven drukwerk -plaats in N.H. 4. bekend Nederl. zeeheld - Ierland 5. dat is (afk. Lat) - ontkenning -ach ting 6. buiging - veter 7. gelijk - dorp in Gelderl. 8. land in Europa (afk) - op een andere wijze 9. ruk of haal - bijb. figuur. Verticaal: 1. stellig 2. biersoort - vogel 3. jongensnaam - wal 4. dralen - vaartuig 5. gem. in N. Brab. - streek op de grens van N. Brab. en Limb, -voorzetsel 6. bijwoord - rei nigingsmiddel 7. rechten inbegrepen (afk) - aanw. voornaamw - zwak 8. van het teken af te herhalen (afk. in de muziek) - vlaktemaat - voeg woord - radio-omroep (afk) 9. eetke teltje - schelk. element (afk.). Oplossing vorige puzzel: 1. B, 2. las, 3. kater, 4. steel, 5. leenman. 6. sabel, 7. stuur, 8. are. 9. g. BATENBURG. GENÈVE De oecumenische we reld zal zich moeten gaan bezinnen op de vraag of de christelijke kerk de paus moet erkennen of niet. Dit geldt in het bijzonder voor de We reldraad van Kerken, die nog weinig aandacht heeft geschonken kan dit probleem. Deze opvatting werd uitge sproken door dr. Lukas Vischer. Vischer is hoofd van de afdeling „Faith and Order" (Geloof en Kerk orde) van de Wereldraad. Hij zei op een persconferentie na het bezoek van de paus aan het kantoor van de Wereldraad, dat de paus terecht ge wezen heeft op het primaat van zijn ambt. „Velen waren verbaasd en sommi gen ontstemd", zei Vischer, „Maar het was waarschijnlijk eerlijker dat hij in Genève niet anders gesproken heeft dan hij in Rome doet." Hij voegde er aan toe: „De paus houdt niet op paus te zijn als hij een bezoek brengt aan de Wereldraad van Kerken. Maar als hij dat doet dan houden de reformatorische ker ken evenmin op reformatorisch te zijn." Hij verklaarde dat de kerken die het gezag van de paus afwijzen, dui delijk zullen moeten maken, hoe de Kerk van Christus zich dan op een universeel vlak kan manifesteren. Gesprekken en colleges R >1 (Van onze kerkredactie) KAMPEN Toen Karl Barth nog leefde, zeiden sommige theologen, dat het post- Barthiaanse tijdperk was aan gebroken. Nu Barth is overleden wordt er gezegd: „Over Barth is door de theologische kopstukken het laatste woord nog niet ge zegd." Dit is een citaat van drs. al b(jna doctor G.Puchinger in een boek dat h(j schreef met dr. A. Dekker getiteld „De oude Barth". Het is een uitgave van Kok in Kampen. Beiden hebben tijdens de laatste jaren van zijn leven nog contact ge had met de theoloog uit Bazel. Pu- chinger interviewde hem eens voor onze krant en dr. Dekker deed het zelfde vvoor Trouw. Beiden schreven ook verslagen van colleges. In dit boek willen ze een indruk geven van de Barth, zoals zij hem hebben leren kennen. Puchinger schrijft, dat hij vlak voor de oorlog als jongen al geïnteresseerd was in Barth. Maar daarna kwam hij in aanmerking met prof. dr. K. Schilder en raakte Barth op de achtergrond. In de laatste jaren ontdekte hij ech ter de nieuwe Barth, die ondertussen ook een evolutie had doorgemaakt. Barth komt in dit boek te voorschijn als een blijmoedig mens. Puchinger zegt „Een gesprek met Barth, een college van Barth, een Lrief van Barth werd inderdaad hier door gekenmerkt: het was altijd zeer ernstig en zeer vrolijk". Geen barthiaan Dat laatste ontdekten we in een gesprek tussen Barth en dr. Dekker. De laatste citeert hem als hij zegt: „Wat ben ik blij hè, dat ik geen barthiaan ben". Dekker zegt dat het geheim van Barth is, dat hij „zichzelf is en dwingt je daardoor hem niet te imiteren maar ook jezelf te zijn". De beide auteurs geven hun persoonlijke Indrukken weer en verslaan dan een aantal colleges die de beroemde theoloog voor zijn dood hield voor een internationaal gehoor. Het zijn colleges over Calvijn, over Rome en het tweede Vaticaans conci- natuurlijk maar een willekeurige greep, maar door zijn gevarieerdheid slagen de beide auteurs er in ons een blik op Barth te doen werpen. De oude Barth. zoals we hem hoorden in colleges en gesprek ken. door dr. A. Dekker en drs. G. Puchinger. Uitgave J. H. Kok te Kampen. Prijs 9.75, 164 pagina's. ("Van een onzer medewerkers) HEEMSTEDE Ds. L. E. Oosterhoff te Beverwjjk heeft aan de classis Haarlem van de vrijgemaakte Gereformeerde Kerken (oud verband) beloofd, dat hij de opvattingen die hem in 1962 in conflict brachten met zijn kerkeraad niet langer zal „voorstaan en leren". De hui dige kerkeraad van ds. Ooster hoff heeft de classis beloofd op de naleving van die belofte tc zullen toezien. De praeses van de classis, ds. C. E. Plooy, heeft daarop verklaard dat „het kerk- verbandelijk samenleven vol gens de kerkordening met de gereformeerde kerk van Bever wijk hersteld is". Deze Beverwijkse kerk zal voor de volgende classis worden uitgenodigd. De andere vrijgemaakte kerk te Be verwijk is aangesloten bij het nieu we, door de generale synode ie Hoogeveen erkende, provinciale kerk verband. De moeilijkheden tussen ds. Ooster hoff en de oorspronkelijke kerkeraad van Beverwijk betroffen enkele pre ken en daarop gevolgde schriftelijke stukken. De kerkeraad proefde daar in tendenties die in de richting van remonstrantisme wezen. Hoewel de kerkeraad zelf nogal rechtlijnig rede neerde (dat vond althans de commis sie van de generale synode te Delfs- haven in 1964), heeft hij voor zijn bezwaren gehoor gevonden zowel bij de classis Haarlem, als bij de provin ciale synode van Noord-Holland in 1963 en de generale synode van 1964. BALATONFÜRED De hervorm de kerken in Midden-Europa zijn er niet op tegen, wanneer de Hervormde Wereldhond (waarschijnlijk deze zo mer) besluit tot een officieel gesnrek met de Rooms-Katholieke Kerk. Maar wel dringen zij aan op nuchter heid en een realistische benadering. Op een consultatie van Middeneu- ropese hervormde kerken werd er op gewezen, dat tiet rocms-katholicisme lie en over Schleiermacher. Het Is i in verschillende landen nog contra- Maar in het eerste stadium liep de zaak kerkrechtelijk spaak. De (gena- buurde) kerkeraad van Haarlem wei gerde begin 1962 reeds ds. Ooster hof fs schorsingswaardigheid uit te spreken. Ook „hogerop" in Noord- Holland verwachtten de kerkelijke vergaderingen meer van voortgang van het gesprek dan van dadelijke tucht. In februari 1962 ging de kerkeraad [y in doleantie en riep hij zelfstandig )e op eigen gezag de gemeente weg van de ambtsbediening van zijn predi kant. De classis Haarlem weigerde de kerkeraad te ontvangen, voordat hij de doleantie ongedaan had ge maakt. Maar ze vond het ook niet goed d.at ds. Oosterhoff een nieuwe kerkeraad had laten kiezen door het hem trouw gebleven deel van de ge meente. De provinciale synode was het daar niet mee eens. Wel wees zij de opvattingen van ds. Oosterhoff af, maar de vorming van diens nieuwe kerkeraad kon zij billijken. '"O eic tel Schorsingswaardig De generale synode van Delfsha- ven was het ook eens mex de verwer ping van ds. Oosterhoffs opvattingen, maar billijkte de doleantie de eer ste van dien aard in de vrijgemaakte Ie kerken (de doleantie vond plaats op irei advies van de Kamper hoogleraar J. Jet Kamphuis). Ook sprak Delfshaven de schorsingswaardigheid van de Bever wijkse predikant uit. De classis Haarlem heeft de oude kerkeraad daarop toegelaten. De pro vinciale synode aanvaardde leden van die kerkeraad als synodelid. Bij 'ar de latere scheuringen in Noord-Hol- ^aj land trad de oude kerkeraad van Be verwijk toe tot het nieuwe kerkver band dat ln Hoogeveen erkenning vond. Het nooit helemaal onderbroken kerkelijk gesprek met ds. Oosterhoff is weer opgenomen door de oude n classis Haarlem, nu zij zich door het vertrek van de dolerende Beverwij- kei's w^t gemakkelijker kon bewegen. Men had in Beverwijk al spoedig een nieuwe dominee, J. Meilof, beroepen. Ds. Oosterhoff legde een officiële verklaring af, waarin hij belooft niet meer te zullen leren wat in 1963 de synode van Noord-Holland veroor deelde. Vlot woor in Europa reformatorische trekken draagt. En kele kerken spraken "an een massie ve propaganda voor de Rooms-Ka tholieke kerk ln hun land onder het mom van oecumene. Kerken uit Joegoslavië, Oost- Duitsland. Oostenrijk Polen. Roeme nië en Rusland namen aan dit beraad deel. dat was georganiseerd door de Hervormde Kerk van Hongarije. weer max.temp. gisteren neer slag Amsterdam zw'. bew. 26 0 Brussel 1. bew. 36 0.3 Frankfort onbew. 27 0 Genéve 1. bew. 24 a Innsbruck onbew. 23 0 Kopenhagen 1. bew. 23 0 Locarno 1. bew. 27 17 Londen regen 26 3 Luxemburg zw. bew. 0 Majorca mist 23 0 MUnchen onbew. 23 0 Nice geh. bew. 0 ParUs zw. bew. 23 n Rome onbew 23 0 Wenen onbew. 26 5 Zürich 1. bew. 25 0.1 Zl f|

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2