VOLGEND JAAR WERKNEMER T KRIJGT BETER ^Ku kunj Commentaar Pompidou haalt ruime zege Buurt vernielt pension 56 mensen verbrand Het Kwartet SPREUK HIT WEER Onweerskansen Roolvink: Prijzen zijn te hoog Restaurant stort in: 57 doden DIT MNBOD GELDT TOT 31 JDLI f 15. - f 27,50 50. - Lonen achtergebleven bij overige inkomens Kind verdronken in een gierput Prinselijk paar opent Lingebos VERLIEZER Strandcharme IN DE HAAGSE SCHILDERWIJK: WINNAAR Nieuwe Leidse Courant Maandag!6 juni 1969 - 51ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur v.v.v.vrf Wij zijn gelukkig niet ver plicht op onze portretten te lijken. FRANCE „Ik heb geen geld, maar ik zal graag uw schoenen poetsen." DE BILT Zonnige perioden maar ook plaatselijk enkele regen- of onweersbuien en in de nacht hier en daar mist. Zwakke tot ma tige wind. in hoofdzaak tussen oost en zuid. Vrij warm. DE BILT Ook het afgelopen weekeinde waren de luchtdruk- verschillen in West- en Midden- Europa klein, zodat er weinig wind was. In de vochtige en on stabiele lucht kwamen overdag verspreide onweersbuien voor waarbij de neerslaghoeveelheden in ons land in het algemeen ge ring waren. In het Alpengebied kwam vooral gisteren veel on weer voor. De temperaturen ste gen bijna overal in West- en Midden-Europa tot 26 a 29 gra den. Vooral boven Ierland was het zwaar bewolkt met regen. Dit kwam door een frontensysteem dat zich uitstrekt van de Britse eilanden naar Zuidwest-Frank rijk en dat behoort bij een die pe depressie 400 kilometer ten westen van Ierland. Dit front dringt vooral in Frankrijk lang zaam oostwaarts op waardoor de onweerskansen toenemen. Er zal daarom in onze omgeving maar weinig veranderen zodat de aan voer van warme en vochtige lucht aanhoudt. Strandweer Het wordt nog warmer. Zuid oostelijke winden voeren aan de voorzijde van een langzaam over Frankrijk en Engeland naderend koufront warmere lucht aan, waarin de temperatuur ook aan het strand tot boven 25 graden Celsius oploopt. Maar morgen wordt de weerstoestand jninder zeker. Er is dan kans op regen- of onweersbuien. Slaagt deze operatie dan zal het waarschijn lijk woensdag minder warm zijn. Barometerstand: heden 10 uur 75.4 cm 1005 millibar), constant. Zon en maan 17 juni: 4.19 - 21.02; 5.54 - 23.26. 23 juni E.K. Inflatie baart nog steeds zorgen Kabinet is tot offers bereid ROOLVINK In Spaanse stad SAN RAFAEL Minstens 57 men sen werden gedood ij ongeveer 175 gewond toen het plafond van de eet zaal van een sinds drie dagen in gebruik zijnd restaurant in het Spaan se bergdorp San Rafael, instortte. Ongeveer 500 mensen dineerden in de zaal op de eerste etage toen het ongeluk gebeurde. iHet waren allen deelnemers aan het jaarlijkse diner van de Spar- organisatie, dat als ope ning van het nieuwe restaurant gold. Brandweerlieden en bouwvakkers doorzochten de puinhopen naar over levenden. Met kranen werden de wrakstukken weggehaald. Een andere eetzaal op de eerste etage bleef vrijwel onbeschadigd. In opdracht van de minister van justi tie zijn de directeur van het restau rant en de architect gearresteerd. San Rafael ligt zestig kilometer ten noorden van Madrid en 25 km van Segovia. Vakantieoord Het restaurant staat in een vakan tieoord met bungalows, Los Angeles geheten en is eigendom o.a. van de populaire zangeres Rafael en Massiel (Eurosongfestival 1968). Ziekenauto's hadden de grootste moeite hun bestemming te bereiken door het drukke verkeer: veel Ma- drilenen waren hun woonplaats ont vlucht en een grote menigte keerde terug van de Spaanse voetbalfinale. Onder de doden zijn zeven kinde ren. Van de gewonden zijn 45 er ernstig aan toe. - ïe -vlucht van 15 nn ',otaai3 /oor 3 pers.r f 45' "(bovonhaveos en Europoort) we „lucht van n uur- type m vlucht van uur: vliegen over ,olaal Joor 3 pers.-f82.50 3 pers-, f 150. Om moeilijkheden met de indeling te voorkomen is het nodig dat u zich met z een vlucht opgeeft. Hef is ook veel gezelliger: U komt altijd bij elkaar te zitten. \TA nsturen 'én betaling a Noteert u voor een rondvlucht, type: (aankruisen wat u wenst) 2. naam:_ 3. naam: bij voorkeur op: Vermeld duidelijk de datum in een der onderstaande vakjes correspondentie-adres: voormiddag namiddag telefoon. iii 's avonds (voor 3 personen totaal) en wel per giro we komen per: auto contant trein bus U kunt kiezen tussen de woensdogen en zoterdogen tot en met 30 juli. HOE EN WAT Deze KWARTET-rondvluehten (olleen op woensdogen en zaterdagen) worden georganiseerd vanuit Luchthaven Rotterdam en zijn alléén voor KWARTET-obonnees. Er wordt gevlogen met ervaren verkeersvliegers, die geen dolle stunts uithalen moar u in een modern, comfortabel vliegtuig laten genieten van deze fascinerende ervaring. Terwijl men op z'n beurt wocht is een gezellig restourant en een zonnig terras ter beschikking, vonwoor men het of- en aanvliegen kan volgen. Alle gewenste inlichtinge- over lijndiensten of over leren vliegen zijn ter plaatse te krijgen. Aon het eind von de vlucht wordt u als herinnering een Oorkonde overhandigd. Uiterlijk twee dogen voor u oon de beurt bent krijgt u de instopkoort thuis. (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT „In de laatste jaren zijn de lonen bij de ont wikkeling van de overige inkomens achtergebleven. Voor 1970 is het echter mogelijk een redelijke reële welvaartsverbetering voor de werknemers te bereiken, ondanks waarschijnlijk een lager percentage loon- en prijsstijgingen in dat jaar. Dit verklaart minister Roolvink van Sociale zaken en volksgezondheid in een vraagggesprek met Ruim Zicht, het orgaan van het Nederlands Katho liek Vakverbond. De bewindsman geeft met deze opmerkingen onbedoeld al een antwoord op de rede die de heer Mertens, voorzitter van het NKV, van morgen uitsprak. De beer Roolvink is van mening dat in de laatste jaren onvoldoende kosten besparingen via prijsdalingen aan de consument zijn doorgegeven. De onder nemers zullen meer hun medewerking aan de bestrijding van de inflatie moe ten geven. De economie in ons land is gezond en er bestaat geen reden tot somberheid en zwartgalligheid, maar wel tot zelfbeheersing. Inflatie De heer Roolvink betoogt eveneens dat de inflatie op dit moment te groot is. Hij gelooft in een constructief ge sprek tussen overheid, werkgevers en werknemers die samen een bestrijding van de inflatie zullen moeten tot stand brengen. Anders is er volgens de be windsman geen oplossing mogelijk. „Voor 1970 zullen alle partijen offers moeten brengen. Het kabinet is tot of fers bereid. Koste wat kost moeten de prijzen minder stijgen, juist in het be lang van de mensen met kleine inko- De bewindsman vindt dat het moge lijk moet zijn volgend jaar een vrij loonbeleid te voeren. Dat kan volgens hem alleen, als partijen zich beheerst opstellen. Een teruggaan naar geleide loonpolitiek brengt volgens hem geen enkele oplossing. Verantwoord De loonontwikkeling is dit jaar ver antwoord geweest, vooral gezien de sterke prijsstijgingen en het achterblij ven van de lonen in 1967 en 19C8. In die jaren hadden de prijzen moeten dalen. Incidentele bezwaren tegen onderde len van afgesloten cao's schrijft de be windsman toe aan zijn voorzichtige in stelling. We moeten, zo zegt hij. nü niet te veel -» leggen op de eco nomische rui- /an 1970. Eind mei v i de contracten voor 1.8 miljoen werknemers gepasseerd met een gemiddelde loonsverbetering van 7.7 procent. In totaal komen de loon kostenstijgingen gemiddeld op 9.5 pro cent neer. Vooral de laatste weken y/ordt in de contracten duidelijk rekening gehou den met forse prijsstijgingen. Er ko men loonstijgingen voor van 8 procent, maar ook van 12 en 13 procent. Spaarloon In enkele gevallen moest een cao on verbindend worden verklaard of tegen bepaalde onderdelen bezwaar worden ingebracht. Aan partijen is echter steeds meegedeeld dat tegen het invoe ren van een spaarloon, pensioenverbe tering gf winstdeling in de betrokken cao geen bezwaar bestond. In het algemeen is de heer Roolvink tevreden over de wijze waarop de vrije loonpolitiek tot nog toe is gevoerd. De gespannen arbeidsmarkt maakt het vrije loonbeleid niet gemakkelijker. Hü wil zo weinig mogelijk ingrijpen en hecht meer waarde aan een ge sprek met partijen dan het inhakken met de bijl op een contract. De overheid zal in een open gesprek met het bedrijfsleven de budgettaire lastenverzwarin gen voor 1970 aan de orde stel len. Als er een goed gespreks- klimaat is, zullen wij samen in het belang van het hele volk op lossingen weten te vinden, aldus de minister. LEEUWARDEN In Hempens, een dorpje bij Leeuwarden, is giste ren de vijfjarige Douwe Tichelaar in een gierput verdronken. De va der zag dat een der planken van het deksel van de put ontbrak. Hij be gon te dreggen en vond zijn zoon. Die leefde op dat moment nog, maar onderweg naar het ziekenhuis over leed het jongetje. DEN HAAG Prinses Beatrix en prins Claus hebben het voornemen op donderdag 26 juni a.s. het Lingebos in de ruilverkaveling Ticlerwaard west (gemeente Vuren) officieel le openen. Gisteren bracht in Ablon, Frankrijk, interim-president Polier, vergezeld van kleinzoon Eric (tien jaar) en kleindochter Patricia acht jaar), zijn stem uit. De (verslagen) kandi daat met zijn twee secondantjes bij het verlaten van het stembureau. Bus botst op zandhoop DJAKARTA Bij een busonge luk in Indonesië zijn 56 mensen ver brand. Het ongeluk gebeurde in de nacht van vrijdag op zaterdag bij Tjilotok, 96 km ten zuiden van de hoofdstad. Het voertuig is in volle vaart op een zandhoop gereden, om geslagen en in brand gevlogen. Slechts een inzittende kon zijn leven redden. Het warme weer heeft dit week einde de steden als het ware ont volkt, duizenden trokken erop uit naar bos, heide of strand. Deze drie meisjes zochten ver maak (en koelte) in het zeewater. Nieuw begin Nü PARIJS Frankrijk heeft een nieuwe president. De gaullist Georges Pompidou (57) werd gisteren gekozen tot opvolger van generaal De Gaulle. Een voorlopig einduitslag laat zien dat van de 18% miljoen uitgebrachte stemmen er 10,7 miljoen of bijn 58 pro cent naar Pompidou gingen. Zijn rivaal Alain Poher kreeg 7,8 min. stemmen of 42,21 procent. 8.8 min. (30,78 procent) kiesgerechtig den onthielden zich van stemming, terwijl er 1,3 min. (4.48 procent) blanco of ongeldige stemmen waren. Vele communisten hadden gehoor ge geven aan de oproep zich van stemmen te onthouden. Toen zijn overwinning vaststond en nadat Poher zijn nederlaag had toegegeven, deed de negentiende pre sident van Frankrijk een beroep op de nationale eenheid en beloofde plechtig, dat hij een president voor de gehele Franse natie zou zijn. De Franse communistische partij gaf een verklaring uit waarin het heet, dat „de reactionaire manoeuvre om de Fransen te dwingen tot een keuze tussen twee varianten van de politiek '.an rechts schipbreuk heeft geleden." In beginsel zal Pompidou donder dag of uiterlijk vrijdag het Elysée betrekken. De constitutionele raad zal namelijk niet voor woensdag- i avond de officiële einduitslag kun nen bekendmaken. Over de installa tieprocedure moet nog worden be slist, nu de nieuwe president de macht van een tijdelijk staatshoofd overneemt. Zodra Pompidou zal zijn geïnstal leerd, zal premier Couve de Murville het ontslag van zijn kabinet aanbie den. Men verwacht dat zondagavond DEN HAAG Een pension waarin tientallen Marokkanen verbleven, op de hoek van de Van Ravesteinstraat en de Parallelweg, is vannacht door bewo ners van de Van Ravensteinstraat com pleet vernield. Een aantal Marokkanen dat een goed heenkomen had gezocht op het dak van dit pension en de aan vallers met pannen en andere voorwer pen had bekogeld, moest door met schilden uitgeruste politiemannen wor den ontzet. De oorzaak van deze woe de-explosie schijnt een burenruzie te zijn. Al geruime tijd is er ongenoegen over het pension en meer in het bij zonder tussen een vroegere werknemer van de eigenares, mevrouw Z. Deze werknemer, zekere P., hield met een deel van zijn gezin het pension in orde, maar werd enige tijd geleden door de pensionhoudster aan de kant gezet, waarna zij werksters in dienst nam. Deze P. zou de rel hebben voorbereid. Omdat er wel meer moeilijkheden voorkomen, surveilleerde de politie gis teravond extra in de buurt van het pension. Op een gegeven ogenblik vond zij de voordeur met fietsen gebarrica deerd. De draden van de elektriciteits voorziening waren doorgesneden. Vernielingen Binnen bevonden zich onbevoegden die alles kort en klein sloegen wat zü maar tegenkwamen. De politie ont ruimde het pand en begon het voort durend te bewaken. De mensen in de straat toonden zich tegenover omstan ders tevreden en trots over de bereikte resultaten. Er werd gesproken over „het lastig vallen van vrouwen" en het ontvangen van extra voorrechten boven die van de Nederlandse arbeiders door de Ma rokkanen. De pensionhoudster ontkent dit en noemt de hele ontwikkeling een uit de hand gelopen burenruzie, waar bij P- de kwade genieus zou zijn. Volgens de politie keerden de in dringers zich niet tegen de politie, die deze mensen verjoeg en de Marokka nen in veiligheid bracht. De politie be schikte vannacht maar over één sur- veillancegroep, die met helmen en bamboeschilden werden uitgerust, evenals een tiental collega's, die aan deze groep konden worden toegevoegd. Lange tijd bleef het zeer druk voor het pension, waar groepjes mensen, in to taal zo'n 150 man, samenschoolden. of maandag de nieuwe regering be kend zal zijn. Als premier wordt genoemd Jac ques Chaban-Delmas, voorzitter van de Nationale Vergadering. Voorts worden de namen genoemd van Va- Iery Giscard d'Estaing, als minister van buitenlandse zaken, en van de conservatieve Antoine Plnav, als mi nister van financiën. De overwinning van Pompidou werd m Parijs uitbundig gevierd [J de presidentsverkiezingen ach ter de rug zyn en de gaullisti sche kandidaat inderdaad meer stem men heeft gekregen dan zijn onvoor bereid aan de start verschenen te genstander. moeten de Fransen en hun bondgenoten zich instellen op een geheel nieuwe situatie. Afgewacht moet worden, wat er te recht komt van de afspraken, die Pompidou vóór de verkiezingen ge maakt heeft om zich te kunnen ver zekeren van de steun van mannen als Giscard d'Estaing (Onafhanke lijke republikeinen) en Duhamel, een leidende figuur van het Centrum. Veel zal afhangen van de mate waar in de nieuwgekozen president zich laat leiden door de druk. die zijn voorganger bij terugkeer uit vrijwil lige ballingschap zal proberen uit te oefenen en in hoeverre Pompidou van de steun van de generaal afhan kelijk is. Tc oordelen naar de uitspraken die Pompidou in de afgelopen maanden gedaan heeft zal er geen wezenlijke verandering komen in de Franse bui tenlandse politiek, die ons uiteraard in de eerste plaats interesseert. Er zal slechts een verschil in tactiek zijn. Dit neemt niet weg. dat Pompidou gedwongen kan worden, water in zijn gaullistische wijn te doen, als blijkt dat de Fransen niet langer gesteld zijn op de alleenheerschappij van één man. De gaullistische meerderheid zal zich zeker onafhankelijker gaan ge dragen. Pompidou zal zich niet hinderen aan het feit dat hij nog geen 40 procent van de Franse stemgerechtigden ach ter zich heeft gekregen. De buiten parlementaire oppositie, die ongetwij feld haar kop gaat opsteken als de vakantiemaanden voorbij zijn, kan hij echter niet negeren. Grote problemen wachten op een op lossing, zoals een schier onvermijde lijke herwaardering van de frank, wil hij de schromelijk verwaarloosde economie gezondmaken. die zich nog in het overgangsstadium van een agrarische naar industriële bevindt. Hier en daar ontstonden echter ook politieke botsingen. Langs de brede Champs Elysées reden toeterende auto's en bij de Are de Triomph sta ken aanhangers van Pimpidou vuur werk af. Sommige auto's reden rond met grote Franse vlaggen en portret ten van Pompidou. Bij het gebouw van de communistische 1-Humanité verzamelden zich enkele volgelingen van Pompidou die met vlaggen zwaaiden en projectielen naar het ge bouw wierpen. De politie behoefde niet in te grijpen. Voor vervolg zie pagina (5 In Orvilliers, Frankrijk, brengt een glunderende ex-premier Georges Pompidou zijn stem uit tijdens de tweede en laatste ron de van de Franse presidentsver kiezingen. Hij schijnt bij voorbaat al verzekerd te zijn van de overwinning.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1