„Vierling krijgt Gods levensverzekering" A AMADEUS Ds. Schoep doopt in kerk met 1200 mensen MAANDAG 16 JUNI 1969 W (door Bert J. Woudenberg) BODEGRAVEN In een oververhitte, uitpuilende, met twaalf honderd mensen gevulde, gereformeerde kerk aan de Spoorstraat is gistermorgen de Bodegraafse vierling gedoopt. Dominee B. J. F. Schoep maakte van de doopdienst een feestelijke aangelegenheid. Hoewel het oorspronkelijk in de bedoeling lag Yvonne. Peter. Rinke en Marcel Verheul tijdens de gehele doopdienst. waarvan zü het stralende middelpunt waren, op de schoot van de vier verpleegsters van het Alge meen Ziekenhuis in Woerden te hou den, begon het viertal al spoedig van zijn aanwezigheid blijk te geven. JAMMER Enkele minuten na het begin van de prediking verlieten de kinderen de kerkruimte om in de kerkeraadska- mer wat geluiddempend verder te kunnen huilen. Ds. Schoep loste deze interruptie snel op met een ver ontschuldigend gebaar. „Het is jam mer, graag hadden wij ze nog even bij ons gehouden. Maar we gaan weer gewoon verder," zei hij. De doopplechtigheid heeft de Bode graafse vierling onbewust vrijwel zonder protesten over zich heen laten gaan. Het op woensdagavond 5 maart van dit jaar geboren kwartet van de heer P. Verheul (35) en mevrouw M. C. Verheul-Van Os (34) werd in de zelfde volgorde van geboort gedoopt. Af en toe vergewiste de predikant zich en toe vergewiste de predikant zich van de juistheid van de naam, die hij aan de te dopen baby wilde geven. Peter, die als eerste de tekenen van Gods genade mocht ontvangen, was de enige die een zacht schreiend ge luid liet horen. Hij werd aan zijn moeder gegeven door zuster Ria van Ingen. Snel op elkaar volgend droe gen de zusters Joke de Bruijn. Ria Scheer en het hoofd van de kraam- afdeling Mieneke Veldhuijzen „hun" baby's Rinke. Marcel en Yvonne. De aanwezigen veerden op het mo ment van de doop als één man op van hun zitplaatsen. Iedereen kon getuige zijn van dit unieke moment, dat aan de andere twee in ons land levende vierlingen voorbij is gegaan. De drie andere kinderen van het echtpaar Ver heul Bert, Inneke en Kees ston den op hun tenen rond de doopvont. OVERWELDIGEND Op dat moment bleek de overwel digende belangstelling. In het kerk gebouw kunnen 800 mensen normaal een zitplaats vinden. Nu hadden ruim 1200 kerkgangers een uur voor de aanvang van de dienst vrijwel alle maal hun zitplaatsen al ingenomen. Kerkeraadsleden en de koster van de gereformeerde kerk zorgden ervoor dat er niet gesproken zou kunnen worden van een chaotische situatie. De rijkspolitie regelde buiten het verkeer. In zijn prediking die ds. Schoep had gevonden in Psalm 87 vers 6 cn 7: „De Here telt bij het opschrijven der volken: deze is daar geboren. En zij zingen bij reidans: Al mijn bron nen zijn in U!" drukte hij de ge meente op het hart, er vooral voor te waken dat deze vierling bij het opgroeien er geen hekel aan zal krij gen om een vierling te zijn. „Door een te grote publiciteit en aandacht zullen ze niet in staat kun nen zijn een eigen leven te leiden." De Bodegraafse predikant wees zijn gehoor er op dat de vierling naar de Bijbel ook een Sionnitische vierling genoemd zou kunnen worden. Hij vroeg zich af of wij in ons doen en laten niet wat te ver gaan om deze vier kinderen nu al door de doop vont aan de Spoorstraat geketend te laten zijn. „Moeten we ze niet vrijlaten0 Als je wist dat ze straks zouden zeggen: „Dat is prachtig wat jullie met ons gedaan hebben, zonder dat we het ons bewust waren." dan hoefde je je daar geen zorgen over te maken. Zo n Voor de doopplechtigheid informeert ds. Schoep nog even of alles in orde is met de vierling. waarborg is er echter niet. Bovendien is de werkelijkheid vaak anders. Hoevelen leven er niet langs hun doop heen?" Ds. Schoep merkte op dat ook de vierling aan hun geboorte vast zit. Hun bestaan is door de geboorte be paald. Straks zullen ze gewaar wor den wal het betekent een unieke vierling te zijn. De kinderen hebben geen vrije beschikking meer over hun leven. „Toch heb ik de kinderen met gro te vrijmoedigheid gedoopt. Dat komt omdat je het doet in het aangezicht van Jezus Christus. De doop is het beste dat je als ouders aan je kinderen kunt geven. Het is Gods levensverzekering." Onder de talrijke aanwezigen be vonden zich ook dr. H. J. Trommel, directeur-geneesheer van het Alge meen Ziekenhuis in Woerden, waar de baby's ter wereld kwamen, de vrouwenarts dr. A. J. Westerbeek, de kinderarts dr. G. Bloem en de direc trice van het ziekenhuis mejuffrouw J. de Bruijn. Ook burgemeester mr. J. J. Croles en wethouder C. G. Kars- sen, beiden met hun echtgenotes, ga ven blijk van hun belangstelling. GESCHENKEN Na de dienst maakten honderden van de gelegenheid gebruik de heer en mevrouw Verheul te feliciteren. In het aan de gereformeerde kerk vastgebouwde zalencomplex „Het Centrum'werd hun namens de ge hele bevolking van Bodegraven en daarbuiten een aantal waardevolle geschenken aangeboden. Het waren twee tweeling boxen. twee kinderstoelen en twee babyligstoelties. een keu kenmachine en een cheque van duizend gulden. Ds. Schoep was er de laatste maanden in ge slaagd als organisator dit geld op een daarvoor speciaal open gestelde girorekening bijeen te krijgen. Onderzoek naar de ontslagen bij de VPRO HILVERSUM „Omroep-socio- loog dr. Hofstede geeft de VPRO nog twee jaar. Het zal geen geringe prestatie zijn om ervoor te zorgen dat een deskundige van zijn formaat ongelijk krijgt." Aldus drs. L. Leertouwer, voorzit ter van de VPRO-ledenraad, zaterdag tijdens een vergadering van dit col lege in Utrecht. De financiële situatie van de VPRO werd weliswaar gezond maar niet rooskleurig genoemd. Er is een reser ve van 400.000 gulden, maar daaruit meet het begrotingstekort 1969 van 97.000 gulden worden opgevangen. De VPRO heeft thans 96.490 abonnees. Verder 33 770 leden-contribuanten, waarvan er 28.065 wettelijk meetellen voor de toewijzing van zendtijd om dat zij voldoen aan de eis van een contributie van tenminste vijf gulden per jaar De ledenraad keurde met 33 tegen 13 stemmen een motie goed waarin het bestuur zonder meer werd opge dragen een onderzoek in te stellen naar de ontslagen van vorig jaar bij de VPRO. Van links naar rechts: ds. Schoep, vader Verheul en \mevrouw Verheul-van Os. voorts twee verpleegsters met de vier baby's, tijdens de plechtigheid. Bij het doop vont staan de drie andere kinderen van het echtpaar. CHJO: Geen politieke straf opleggen DEN HAAG De landelijke bestuursraad van de ch-jongeren keurt de ernstige ongeregeldheden op de laatste Koninginnedag scherp af. De straf, die de Amster damse politierechter de secretaris van de socialistische jeugd heeft opgelegd, gaat de CHJO echter te ver. De ch-jongeren hebben ernstig bezwaar tegen de bij komende straffen (ontzetting uit het aktief en passief kiesrecht voor vijf jaar) De gerechtelijke uitspraak krijgt daardoor een politiek karakter en de CHJO wijst dat ondubbelzinnig van de hand. De bestuursraad wil, dat op korte termijn konkrete voorstellen worden gedaan voor demokratisering van het onderwijs. Besloten is de werkende jeugd van NVV, CNV en NKV uit te nodigen voor een gesprek over democra tisering van de maatschappij. Deze democratisering mag niet beperkt blijven tot de universiteiten en hogescholen VANAVOND TE ZIEN A l Geen beslissing over vervolging stafleden Universiteit A'dam AMSTERDAM De Amsterdamse officier van justitie en hoofd van het parket, mr. J. F. Hartsuiker, heeft nog geen beslissing genomen over I vervolging wegens lokaalvredebreuk j van een achttal leden van de we- j tenschappelijke staf van de Universi- i teit van Amsterdam tegen wie proces i verbaal was ODgemaakt na ontrui- rrwng van het Maagdenhuis. Vrijdag is tijdens het proces tegen de bezet ters een abusievelijk als student ge dagvaarde wetenschappelijk ambte naar veroordeeld door de politierech ter tot een boete van 250 en drie weken voorwaardelijke gevangenis straf met een proeftijd van drie jaar. FRANKFORT Vier inzittenden van een «nortyliegtuig kwamen om het leven toen hun toestel met een sleepkabel van een zweefvliegtuig in aanraking kwam en neerstortte. Het ongeluk gebeurde bij Daun in Rijn land-Palts. Meer Raad openbaarheid voor de Kunst DEN HAAG De Raad voor de Kunst zal ten gunste van zijn werk openbare hoorzittingen gaan orga niseren. Dit is overeengekomen tij dens een gesprek van de Raad met minister Klompé. De meeste be raadslagingen van de Raad zullen openbaar worden. Ook zal de Raad een periodiek informatiebulletin verstrekken over plannen en activi teiten. BERLIJN De plezierboot Posei don, met 145 Westberlijners aan boord, is gisteren op de rivier De Havel door een tanker geramd. 36 opvarenden liepen verwondingen op Nederland 1 KRO 7.07 uur Zang en dans uit Brazilië. 7 28 uur Mozart modern vertolkt. 8.20 uur Wat nu grote man? (De schoonzoon). 9.45 uur Rust noch duur (Een dame uit Johannesburg) Nederland 2 VARA 7.30 uur Coronation Street. 8.20 uur Met de muziek mee. 9.00 uur Geen gehoor op kantoor. VANAVOND TE HOREN Hilversum I NCRV 7.00 uur Literama. 7.15 uur De Trojanen van Hector Berlioz. 10.45 uur Muziek in de late avond. Hilversum 2 AVRO en NOS 8.05 uur Nieuws over Holland Festival 9.10 uur Koorwedstrijd Let the péople sing. 10.40 uur Radiojournaal. 10.55 uur Radiorama. De mannen van het Klokkenspel. 11.25 uur Jazz uit het historisch archief. (Een wereld in wording! door John Knltfc 208 CAROLINA YES „Ik verlang ernaar hier de laatste hand aan mijn werk ti leggen. Ik zal Ignatio's bas-reliëfs laten aanbrengen. Daar moet ik het eerst aan denken. Het zal een maand duren. Dit arme maestro ligt ziek in Split. Hij heeft een hevige aanval van reumatiek en kan zich bijna niet bewegen. Zijn zooï heeft werk in Rome gevonden. Ik beloofde hem, dat ik dt l" zorg over zijn bas-reliëfs op me zou nemen. De bas-reliëfs"P herhaalde hij. haar een vriendelijke blik toewerpend, „jt weet toch welke ik bedoel, is het niet? Al die wonderbaar- lijke kleine beeldhouwwerken, die nog steeds in de hut aafe" het einde van de dam liggen. Je bent op een van di ie® bas-reliëfs afgebeeld, herinner je je het nog? Je profiel! Eoi mooi stuk werk, vind je niet? En daarna, als ik daarna klaa ben. dus na een maand, ja een maand.." Plotseling staarde hij haar wezenloos aan. „Wat zei ik? Waar had ik het over? Ik kan mijn gedachten k niet bij elkaar houden, ze gaan te snel. O ja, nu weet ik te weer wat ik wilde zeggen. Als die bas-reliëfs aangebraehi m zijn in mei zal ik leven brengen in het meer bij di [ijl dam. Vissen! Een half miljoen jonge forellen. Dat wat« riï moet leven! En dan zal ik in de hogere streken van Arna-vallei mormeldieren laten vangen, om die naar hui district terug te brengen. Ik heb de jongens beloofd, dat il ze naar hun hokken terug zou laten brengen, zodra ik hie klaar ben." Hij zag de verborgen angst in haar ogen en liep plotselinjte naar het kleine raam. Zij volgde hem. Snel draaide hij zid itt naar haar toe en legde zijn handen zwaar op haar schouder! ijl „Ik weet niet hoe ik je bedanken moet, Pauline. Je heb zoveel voor me gedaan. Zou je nog meer voor me willet doen? Om je de waarheid te zeggen heb ik er de kracht mei vo meer voor om 't zelf te doen. Zou je Mitzi willen vragen o iemand mijn oude hut op de dam kan openmaken? Ik zoi daar willen wonen, totdat ik me gezond viel" „Maar er is daar nog niemand. Er ligt nog te sneeuw!" „Dat is waar ook", zei hij met een uitdrukking op zijhaf gezicht alsof hij verbaasd was. „Ik kan daar niet alleei wonen. Maar toch zo spoedig mogelijk, zou je dan..." „Natuurlijk. Ik zal het daar zelf in orde maken", zei ze. Hij nam zijn handen van haar schouders en zijn armei vielen slap langs zijn lichaam. „Als ik daar niet beter word, zal ik moeten..." Hij liet zich zwaar in een stoel vallen Zij liep naar ~d n aangrenzende kamer en opende de luiken. Er was buiten e« spar, die scheer over de rand van het ravijn was gegroeid De zuivere lucht stroomde de kamer in. Zij nam de spre iel van het bed en draaide de verwarming aan. Toen keerde zj mi naar hem terug. „Ga nu wat liggen om uit te rusten", zei ze, en ze greej hem zacht bij de arm. „Ik zal voor je uitpakken." Hij liet zich naar het bed leiden en nadat hij enkeli seconden besluiteloos op de rand gezeten had, strekte hi iai zich uit. „Het is hopeloos op deze tijd van de dag", mompelde hit1 „maar ik zal het toch proberen.' n Hij maakte geen tegenwerpingen, toen zij zijn schoen e uittrok en hem uit zijn jasje hielp. Daarna dekte zij hen met een laken toe. Hij lag zeer stil en luisterde naar ha; zachte bewegingen in de andere kamer. Hij voelde de van zijn energie van zich af glijden. Zijn kracht was no juist toereikend geweest om hem hier te brengen. Het g« vreesde kloppen in zijn hoofd begon opnieuw, maar het dee er niet meer toe, hij was thuis. Pauline verscheen in i deuropening. „Ik heb alles opgeruimd. Ik ga nu even weg om thee halen. Wil je wat cognac hebben?" Hij hief zijn arm op i maakte een ontkennende beweging. „Ik kom dadelijk bij jullie", fluisterde hij met een gelu kige glimlach. Het was prettig te kunnen fluisteren. Thuis zijn. Niet te hoeven praten, geen geschreeuw te horen, geer gedreun van machines en geen geroezémoes van drukkili straten. Hij beschutte zijn ogen met de hand en vroeg haa met een gebaar om het licht uit te draaien. Zij deed dit ei schoof de blauwe gordijnen voor het smalle raam. Toen gin va zij naar buiten. Uit haar ogen sprak vrees. Amadeus ha ie wekenlang vaag de symptomen van een opkomende ziekt >p gevoeld. Sinds Tessli's dood had hij aan slapeloosheid gele w den. Maar een maand geleden had deze kwelgeest hem vase in zijn greep gekregen. Het rondreizen had hem geen rus at gebracht. Zijn vlugge, levendige geest was door vermoeid te heid ondermijnd. (Wordt vervolgd) pr ?ei h« haai Li re?Kl Hilversum t «02 m. NCRV 11.30 Nieuws U il Actualitei ten. 18.00 Literair." over boe ken. schrijver» en toneel. 19.15 Stereo: Londen» Symfonie-or kest. koren en solisten (opn). 22.20 Avondoverdenking. 22.30 Nieuws. 22.«o Mededelingen. 22.«5 Stereo: Licht gevarieerd platenprogramma. 23.30 Stereo: Voordracht en muziek. 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum II 29* m. AVRO: 18.00 Nieuws. 18.11 Radiojour naal. 18.30 Stereo: Tafelmu- zlek. 19.30 Nieuws. 19.35 R.V.U.: De Bond Heemschut N.O.S.: 20.05 Holland Festival 1969. nteuws en Informatie 21.10 internationale koor- wedstrljd voor amateurs. 22.20 BOND ZONDER NAAM: Ook een ander weet het een en anderi 22.30 Nieuws. AVRO. 22.40 Radiojournaal. N.O.S. 22.55 Radiorama: veertiendaags mini-magazine. 23.25 Jazz uit het historisch archief 23.55-24.00 Nieuws TELEVISIE V A V WO VI) Nederland 1. NOS 18.50 In kleur: Plumple STEK 18 58 Reclame. NOS 19 00 Jour naal. STER: 19.03 Reclame. KRO: 19.07 In kleur: Rond de wereld In zang en dans: Bra zilië. 19.28 Planorecital: Mozart vertolkt in een moderne versie. STER: 19.56 Reclame N.O.S.20.00 Journaal. STER 20.16 Reclame. KRO: 20.20 Wat nu. grote man?. TV-feullleton. 21.16 Beeldenaars van Breda, filmreportage. 21.45 In kleur: Rust noch duur. TY-serie N.O.S.: 23.25-22.30 Journaal 23.00-23.30 Teleac: Filmkunde In het voortgezet onderwijs, (les 8 - herh.) Nederland II. N.O.S.: 18.50 In kleur: Pluimpje. STER: 18.56 Reclame. N.O.S.: 19.00 Jour naal. 19.03 Scala: Informatief programma. VARA: 19.30 Co ronation Street. TV-feulUeton. STER: 19.56 Reclame. N.O.S.: 20.00 Journaal. STER: 20.16 Re clame. VARA: 20.20 Gevarieerd muziekprogramma. 21.00 In 22.40-22.45 Journaal. BELGIë. Kanalen nederlands 2 en 10. 18.55 Zandmannetje '9.00 Filmmuseum van de schaterlach. 19.30 Atelier. 19.55 De Weerman. 20.00 Nieuws 20.30 De indringers, tv-feuille- ton (2). 21.20 Frans Maze reel Documentaire over leven en werk van de Belgische grafi cus. 22.10 Smalfilms, gepresen teerd door Henrl Roanne 12.55 journaal. GRAMMOFOONPLATEN- PROGRAM N DRAADOMROEP vanavond VAN 19—29 uur 1. Ludwig van Beethoven. Trio voor piano, viool en cello II Johannes Brahms: Quartet voor plano, viool, altviool en cello. III. Max Reger: Quintet voor clarinet. 2 vloten, altviool en cello RADIO MORGEIN Hilversum 1. 402 m. NCRV: <.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Lichte grammofoon- muzlek met nteuws en actuali teiten. 8.00 Nieuws. 8.11 Gewij de muziek. 8.30 Nieuws. 8.32 Vakantltips. 8.45 Voor de hulsvrouw (9.00-9.10 Gym nastiek voor de huisvrouw). 9.35 Waterstanden 9.40 School radio. 10.00 Tussen de tijden, lezing. 10.15 Stereo: Hoogte punten uit de opera Orfeo ed Eurldlce. v Gluck (gri II.00 Nieuws. 11.02 Stereo: Operet te-aria's (gri 11.15 Voor de zieken. 11.55 Mededelingen. KRO: 12.00 Gevarieerd pro gramma. (13.22 Wij van het ',and: 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws: 12.41 Actualiteiten: 13.00 Raden maar14.05 Schoolradio. 14.30 Muzlkaa. middag-magazine. (16.00-16.02 Nieuws). <17.00 Overheidsvoor lichting. KRO: 17.10 Voor de kinderen 18.00 Stereo: Metro- pole-orkest. 18.19 Uitzending van de PSP Hilversum II. 298 m. AVRO: 7.00 Nieuws en ochtendgym nastiek. 7.20 Stereo: Lichte grammofoonmuzlck. 8.00 Nieuws. 8.11 Radiojournaal. 8.20 Stereo: Lichte grammo- foonmuzlek. <8.30-8.33 De groenteman.) 8.50 Morgenwij ding. N.O.S. 9.00 Uitgebreide ieportages of herhaling N O.S.-programma. 9.40 Mu ziek uit de Middeleeuwen en Renaissance. (opn.). AVRO: looo Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen. (11.00-11.02 Nieuws.) 11.30 Voor de vrouw (om 11.56 Beursberichten.) 12.30 Voor de landbouw. 12.40 Sportrevue. 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojournaal. N.O.S.: 1330 Klein chanson. 14.30 Muziek en nieuws van onze zuiderburen. AVRO 15.00 stereo: Strijk kwartet. 15,355 Stereo: Vokaal dubbelkwartet 16.00 Nieuws. 16.02 Kunstkroniek. 16.20 Ste reo: Rudiophllharmonlsch or kest 17 00 stereo: Big Band Beat The Skymasters. 17.25 Jazz spectrum plm. 17.55 Me dedelingen Hilversum III. 240 m. en I 'M-kanalen. VARA: 9 00 Nieuws. 9 02 Plaatjes voor de pep <10.00 Nieuws.) 11.00 Nieuws. 11.03 Een opvallend 'rolljke gevarieerde visite. 112 00-12.02 Nieuws.) 13.00 Nieuws. 13.30 Licht platenpro gramma. <14.00 Nieuws.) 15.00 Nieuws. 15.03 Drie-draai: de 1999 Show 16.00 Nieuws. I6H3-18.00 Lichte platenpro gramma (17.00-17 02 Nieuws.) Lappie Loep en de Molboor Smidje Verholen en hef geheim van de Uylenborgh 1243: Het duurde niet lang of de poortwachter was al terug. „Mijn goede meester zal U gaarne ont vangen". glimlachte hij. „Maar dat verbaast mij niet, want mijn meester is een nobel en rechtvaardig man. Volgt U mij maar. Ja juist.seigneur Verholen Gaat u hier maar naar bin nen." De poortwachter opende een deur en leidde de smid een grote salon binnen, waar een behaag lijke warmte heerste. Een houtvuur knetterde vrolijk in de haard en een vriende lijk persoon trad de smid met uitgebreide armen te gemoet. „Kom binnen, kom binnen, seigneur Verholen", lachte deze persoon. „Ge zijt hongerig en koud. hoor ik. Welnu, zet U dan gauw bij het haardvuur. En gij, Julia-mijn-lief, wat zoudt ge ervan zeggen, als ge een hapje van het een of ander voor onze gast toebereiddet? Dan schenk ik hem intussen een glaasje gloeiwijn in. Wel sakker loot. daar knap je van op, zeg ik altijd maar!" „Ik rén al naar de keuken, lieve Jacob"', zei de dame. die een borduurwerkje zat te doen in een grote leunstoel. „Een hartige bete-zal er wel ingaan bij onze welkome gast." „Mijt?" Julia-lief is een schat", sprak de slotheer, toen de dame het vertrek verlata had. „Ik zou niet weten wat ik zonder haar moest beginnen. Zij is voor mij ec onze kinderen een grote steun.Intussen schonk hij een glaasje gloeiwiji in, maar smidje Verholen dacht: „Het zijn lieve, aardige mensen. Maar war zien ze er ouderwets uit. Er is hier iets vreemds aan de handmaar wét!?' 30. Het opperhoofd deed, bij het horen van dat krijsen, opeens erg gejaagd en schreeuwde, al zijn waardigheid vergetend, verschillende bevelen, waarbij hij heftig met zijn speer zwaaide. Zijn order werd door iedereen her haald en plotseling zetten allen het op een lopen. Jonas en Weetal keken elkaar verbaasd aan, maar tijd om te spre ken werd hen niet gegeven, want voort moest het, het bos in. Een stevige inboorling nam Lappie vliegensvlug op zijn schouders en holde mee. achter de anderen aan. Verbaasd keek Lappie vanuit zijn hoge zitplaats om zich heen, zich afvragend, wat hen nu weer boven het hoofd hing 998? i' i

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 12