Joke en Ka trien zien het in fles en kaas 1 Ziektekostenvoorziening is toch niet te duur Tankeducator spaart uit Prof. Jan Tinbergen kandidaat Nobelprij s NVV'ers voelen voor spaarloon Federatie van ziekenfondsen: Ei gen risico moeilijk geeft Gemeente 30.000 dollar Deense regering bezorgd over tekort aan predikanten Benedictines in hindoeklooster ZATERDAG 14 JUNI 1969 Schapekaas, geitekaas. de eerste Nederlandse kaasboetiek, het laatste boerinnetje in de Walcheröe jongemeisjesdracht en brieven in flessen. Een mondvol, maar het is allemaal te vinden aan de voet van de toren, waar eens Vlissinger Michiel in moet zijn geklommen. Daar, aan de Vlissingse Oude Markt, werkt Joke de Zeeuw als winkelmeisje in De Kaasstolp. Joke hoorde afgelopen week via persbureau Reuter, dat na twee jaar en drie dagen haar fles met brief was aangespoeld in Zuid-Afrika. Dezelfde Joke zal de scepter gaan zwaaien in de kaasboetiek, die haar bazin, mevrouw K. Meltenburg-de Munck, woensdag opent. In het toeristenseizoen en op hoogtijdagen zal Joke in de Wal- cherse jongemeisjesdracht in de Huib Goudriaan kaasboetiek staan (deze dracht is in Zeeland niet meer te zien). De kaasboetiek, een vertrek naast het winkeltje wordt inge richt als permanente expositie van de historie van de kaasbe reiding. En Joke, die heel wat boekjes over kaas heeft doorge nomen gaat de klanten over de kaasbereiding vertellen. Werkgroep dreigt met actie tegen broodstunters ETTEN-LEUR Dc „Progressieve werkgroep bakkersbedrijf" dreigt met een actie tegen lage broodprij zen. In een telegram aan de staatsse cretaris van economische zaken wordt als ultimatum gesteld dat ui terlijk woensdag 18 juni deugdelijke beschermende maatregelen genomen moeten zijn tegen het stunten met lage broodprijzen. Als dat niet het geval zal zijn wordt volgende week donderdag de toevoer van brood naar de stunters I onmogelijk gemaakt. De deze week 1 opgerichte werkgroep is een schep ping van de bedrijfseconoom J. den Bleker uit Etten-Leur. Ongeveer 250 bakkers uit Noord-Brabant en Zee land zijn lid. Er wordt met deze bakkers al ge- ruime tijd een actie gevoerd voor een minimumprijs voor brood en tegen de manier waarop de Nederlandse Bak kerijstichting ditzelfde doel nastreeft. UTRECHT Een enquête onder NVV'ers heeft uitgewezen dat men over het algemeen niet afkerig staat tegen een vervanging van feitelijk i loon door spaarloon. Dit zou een aanwijzing kunnen zijn I dat het zg. „korte termijn denken" ik heb 't liever in 't handje min der voorkomt dan wel wordt gedacht. Wel moet het voorbehoud worden ge maakt dat die vervanging niet te in grijpend moet zijn. Bij een verhouding van vijf pro cent loonsverhoging tegen twee pro cent spaarloon zou men nog tweeder de van de ondervraagden meekrijgen, bij 4V* procent loonstijging tegen drie procent spaarloon is het fif ty-fifty. Opmerkelijk is ook nog, dat slechts een op de vijf ondervraagden dertig 1 jaar of ouder was op het moment dat hij of zij voor het eerst lid werd van een NVV-bond. De algemene houding j van het lid tegenover het NVV is bepaald gunstig. Die ten aanzien van de verhouding tussen leiding en le den minder gunstig. NVV in eigen orgaan Vrije loonpolitiek is persvrijheid onder dictatuur UTRECHT —Het NVV vergelijkt in zijn officieel orgaan „De Vakbe weging" de vrije loonpolitiek van mi nister B. Roolvink (sociale zaken) met de persvrijheid onder een dicta tuur. ..Men mag doen wat men wil. mits de regering het ermee eens is." De vakcentrale herinnert aan het geen de minister achtereenvolgens van zijn veto heeft voorzien: Beper king van het onverbindend verklaren tot belangrijke contracten, beperking van het aantal keren dat wordt inge grepen en beperking van de onver- bindendverklaring tot het direct besteedbare deel van de loonsverho ging. DEN HAAG Prof mr Ph. Kooymans. hoogleraar in het volken recht en recht der Europese ge meenschappen aan de Vrije Universi teit in Amsterdam, is benoemd tot voorzitter van de adviescommissie Inzake vraagstukken van ontwape ning en internationale veiligheid en 's Avonds en in de winter zullen zij en haar bazin, mevrouw Meltenburg, die de Zeeuwen beter kennen als „Kaas-Katrien" demonstraties geven van kaasfondue maken. „Voor clubs van de Bond van Huisvrouwen", zegt Joke, die eerst heeft verteld over haar merkwaardige hobby: het in zee gooien van flessen met briefjes erin. ..ftoin anti sch Ze is nu 18, maar begon ermee op haar vijftiende. De afgelopen jaren gingen er ongeveer 150 flessen in zee. De briefjes in de flessen hebben als inhoud, dat Joke wil corresponderen over aard en leefgewoonten van het land van de vinder, en een verzoek om ansichtkaarten. „In het Frans en Engels; voor mijn talen doe ik het ook." De 150 flessen leverden geen rijke oogst op: maar tien antwoorden. Tot er de afgelopen week een bericht via Reuter kwam dat een zekere D. Vorster op het strand van Eastlonden in Zuid-Afrika een Vlissingse fles had aangetroffen. De 21-jarige Vorster (ongehuwd) zei na de vondst, aldus Reuter: „Ik vind het allemaal erg romantisch. Ik ga het meisje schrijven. Alleen hoop ik dat ze nog steeds niet getrouwd is." Joke is inderdaad nog niet ge trouwd („ik ben een vrije volgel"), maar laat duidelijk merken dat ze het niet op prijs stelt dat boze tongen fluisteren. dat ze haar flessen verstuurt om een vriendje te vinden. „Er zijn hier jongens genoeg, het gaat me echt om te corresponderen." Foto's: Herbert Behrens Waarom ze dan geen lid wordt van een corïespondentieclub? „Zo vind ik het veel leuker, veel avontuurlijker. Je weet nooit waar de fles terecht komt en bij een correspondentie club is het ook nog zo, dat een ander het voor je organiseert." Via de fessen is het de afgelopen jaren toch nooit tot een echte cor respondentie gekomen. „Het verslofte altijd weer". Er zullen ook weinig flessen zijn aangespoeld, want „de meeste slaan kapot". Joke heeft haar flessen respectie velijk te water gelaten vanaf de kade in de Westerschelde, vanaf de veer boot naar Breskens en in volle zee: aan boord van schepen van vissers of „bootjes van vriendjes". Vanaf de kade in de Westerschelde gooien was het minst effectief. Later kwam er meestal antwoord uit Dom burg! En dat is niet de bedoeling: Joke verlangt naar de verte. Ze spaart ijverig lege flessen. „Op mijn kamer staat al een voorraad gereed, maar de grillig gevormde flessen hou ikzelf. Ik zoek in de herfst, als het niet zo druk meer is, op het strand ook naar aangespoelde flessen. Ik heb er een keer een ge vonden met een briefje erin, maar dat kon ik niet meer lezen." De Kaasstolp Overigens heeft Joke de laatste weken niet veel tijd voor flessen noch correspondentie gehad. Samen met mevrouw heeft ze de kaasboetiek ingericht, waarbij Joke schilderde. Mevrouw Meltenburg, oftewel Kaas-Katrien. nam het winkeltje, dat nu „De Kaasstolp" heet, vier jaar ge leden over van haar vader. (Het was toen een kruideniers-, vis- en kaaswinkel. Ze had altijd een hartstocht voor kaas gehad en verbouwde de winkel. De Kaasstolp is nu dermate in kaas gespecialiseerd, dat bestellingen ko men uit alle hoeken van het land. Ze verkoopt kaassoorten, die ner gens meer zijn te krijgen zoals scha pekaas en gcitekaas. De schapekaas wordt bereid door een boerin ui het Walcherse Serooskerke en de geite kaas komt uit Noordcloos in de Al- blasserwaard. Mevrouw Meltenburg heeft het vakdiploma voor kruideniers, want voor kaas bestaat er geen vakdiplo ma. Ze heeft natuurlijk wel een (zelf)studie van kaas gemaakt. „Ik heb er veel over gelezen, en doe dat nog." Zeeuwsyocd rond De in Veere geboren (haar vader was visser) Kaas-Katrien- tje ziet er evenals Joke gezond en blozend uit. Ze heeft daar een verklaring voor: „We hebben winter en zomer altijd de deur open staan, en werken dus in de frisse lucht, 's Winters hebben we gewoon truien aan; we zijn echt gehard en heben het nooit koud." Maar Katrientje heeft ook nog een andere uitleg: „Ik proef met elke klant mee, vandaar dat brede en ronde hè." Onwillekeu rig moet ik denken aan die tv- advertentie; hoe is het ook al weer: :Van het Zeeuwse land, het land waar het goed is? (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT Het is zeer de vraag, of een ander systeem van ziektekostenvoorzieningen de totale kosten zou kunnen drukken zonder de kwaliteit van de totale gezondheidszorg aan te tasten. Dr. J. van Mansvelt, voorzitter van de Landelijke specialisten vereniging sprak vanmorgen in deze zin over „de problematiek rondom de stijging van de ziektekosten" op de jaarvergadering van de Federatie van door verzekerden en medewerkers bestuurde zie kenfondsen (VMZ). betrokkene zelf te laten betalen. De moeilijkheden van de invoering van een eigen risico achtte hij echter niet De heer Van Mansvelt erkende, dat de laatste jaren de kosten van de gezondheidszorg naar verhouding sneller zijn gestegen dan het natio naal inkomen. Maar hij vond dit niet zo vreemd, omdat de geneeskundige wetenschap grote vorderingen heeft gemaakt en het ziekenhuiswezen enorm is gemoderniseerd. Wel vond hij nodig bevordering van een doelmatig gebruik en kosten bewaking door alle betrokken groe peringen. Eigen risico Naarmate de welvaart stijgt, neemt naar het oordeel van dc heer Van Mansvelt, de mogelijkheid toe om een deel van de ziektekosten door dc gering. Ziekenfonds Als grootste knelpunten in de fi nanciering noemde de heer Van Mansvelt de vrijwillige verzekering en de bejaardenverzekering. Hij voelde wel voor een premie (naar CMJlluutlua. o_o draagkracht) in de vrijwillige verze- pen zeer gr0ot apparaat en dat het STAATSSECRETARIS KRU1S1NGA het dienstverlenende apparaat en sti mulering van efficiency en kwali teitsverbetering. Hij vroeg er aandacht voor, dat de gezondheidszqrg is uitgegroeid tot kering, waarbij later bijv. de helft op de belasting in mindering wordt ge bracht. Zowel voor de verplichte als de vrijwillige ziekenfondsverzekering zou hij de leeftijdsgrens willen afschaf fen gepaard gaande met een evenre dige verdeling van de premielast; het probleem van de bejaardenverzeke ring was dan ook opgelost. De heer Van Mansvelt was er ech ter stellig van overtuigd, dat een fundamentele ingreep in het huidige systeem een reeks van nieuwe en moeilijk te voorziene problemen met zich zou brengen. i 1 ~iI 'I Draagkracht Adl.-airekteur V/V7 Ook de heer L. de Graaf, secretaris J van het CNV, sprak over de moge- T Tty.pw.Kt lijkheid van een eigen risico: hij zou 011 IjD lldctl V LLCv'IJl dan echter tegelijk een restitutiesvs- JOKE: alweer twee flessen gereed voor de verte K A TRIE V. ROTTERDAM Dokter J. Die- persloot. adjunkt-direkteur van de Gemeentelijke Geneeskundige- en Gezondheidsdienst verlaat deze dienst per 1 september. Met ingang van die datum wordt hij secreta ris-generaal van de Kon. Mij tot Be vordering der Geneeskunst, in Utrecht. De heer Diepersloot (43) werkt bij de Rotterdamse GG en GD sedert 1 november 1962. Tevoren was hij di- rekteur van de Amstelveense GG en GD. B en W stellen de gemeenteraad voor als zijn opvolger te benoemen dokter W. H. v. Dij. nu verbonden aan de TH in Delft. Deze benoeming kan 1 sep'ember ingaan. NEW \ORK Een methodistenge meente in het Newyorksc stadsdeel Greenwich Village heeft 30.000 dollar beschikbaar gesteld als „herstelbeta ling" aan de negers. Dit geld zal echter niet uitsluitend gaan naar de „nationale conferentie voor zwarte ontwikkeling", de orga nisatie die met het „zwart manifest" is gekom'-n, waarin van de kerken en synagogen in totaal 500 miljoen dol lar gevraagd wordt. Een Qeel gaat naar de militante beweging van de „Zwarte Panters" en een ander deel naar net .interreligieus fonds voor gemeenteopbouw" Movi-golfkarton: ook c" in Etten-Leur fabriek ROTTERDAM De Movi golfkar- tonfabriek gaat een bedrijf stichten in Etten-Leur. Het Rotterdaame be drijf blijft normaal doorwerken. Mo vi heeft in Etten-Leur 5,5 ha. van spoorwegraccordement voorzien in dustrieterrein aangekocht. Het nieu we fabriekscomplex zal in eerste instantie een oppervlakte krijgen van 17.000 vierkante meter en kan wor den uitgebreid tot 30.000 vierkante meter. De fabriek zal werk geven aan 100 tot 200 overwegend mannelijke ar beidskrachten. Tot vestiging in de kerngemeente Etten-Leur is besloten mede met het oog op de centrale '«gging in Benelux-verband. Protestanten in Columbia roepen hulp paus in BOGOTA De raad van pro- I testantse kerken in Columbia (CE- DEC) heeft de paus verzocht te be- werkstelligen, dat de beperkingen voor niet-katholieken in de wetten van Columbia worden opgeheven. De Columbiaanse protestanten willen, dat de paus het concordaat tussen Columbia en het Vaticaan opzegt of grondig wijzigt. teem willen invoeren, dat gestemd op de financiële draagkracht van de verzekerden. De heer De Graaf wilde overigens wel naar een verplichte verzekering voor iedereen en een opheffen van de afzonderlijke ziekenfondspremie voor een groep beneden een bepaald inko- men. Spreiding van de kosten over de totale bevolking betekent meer so- lidariteit en meer overheveling van inkomen van rijken naar armen. Het in stand houden van zoge naamde particuliere patiënten achtte hij op geen enkele grond te verdedi gen. De financiering van de ziekte kosten zou meer afgestemd moeten worden op de financiële draagkracht van de betrokkenen. Efficency Staatssecretaris dr. R. J. H Kruisinga legde er veel nadruk op, dat in het verstrekkingenstelsel van de verzekeringsregelingen voldoende prikkels aanwezig moeten zijn voor een zo groot mogelijke benutting van moeilijk is hier verstarring te ver mijden. Voorts is er de toenemende technologische ontwikkeling in de ge zondheidszorg. Hier en daar doet men een beroep op meer over heidsmiddelen, maar de heer Kruisinga wee» er op. dat dit dan ook een verhoging van de indirecte be lastingen zal moeten meebrengen. Discussie Bij dc discussie werd vooral gesproken over het ontbreken van het draagkrachtbeginsel b(j de pre mieheffing voor de vrijwillige zie kenfondsverzekering en de ziekte kostenregelingen. waardoor sommige gezinnen bijzonder zwaar belast wor den. Het ziekenfondswezen is ook kwetsbaaT, omdat het elk jaar afhan kelijk is van overeenkomsten met artsen en andere medewerkers. De stelsels bevatten vrijwel geen prik kels tot een zuinig beheer. Overigens vond men, dat de kosten niet overdreven moeten worden. Bij een jaarlijkse welvaartsstijging van 3 pet. (1958 tot 1963) ging slechts 0,1 pet naar de gezondheidszorg. Deze stij ging noemde men weinig alarmerend. Van 1953 tot 1963 steeg de totale ge zinsconsumptie met 46 pet. De ge zondheidszorg nam toe met 23 pet., de voedingsmiddelen vermeerderden met een derde, evenals de tabakswa ren, aan textiel en schoeisel werd 64 pet. meer uitgegeven en aan huishoudelijke artikelen 162 pet. Bij deze percentages zo oordeelde men, kan moeilijk gesteld worden, dat de gezondheidszorg niet meer te betalen KOPENHAGEN De Deense re- gering heeft een commissie ingesteld, die zich gaat bezighouden met het predikantentekort in het land. dat steeds groter wordt. Deze commissie gaat met name de vraag oekijken. of een noodopleiding van preidkanten een oplossing kan zijn. NEW DELHI Een uit Duitsland afkomstige benedictines is met toestemming van Rome ingetreden in een hindoeklooster. In plaats van de mis reciteert zij nu dagelijks de Sahasra Nama, een litanie ter ere ran de hindoe-god Visjnoe. ..Wij moeten niet denken", aldus de religieuze, „dat God de aan geboden bloemen van de Visjnoe Shasra Nama niet zou aannemen." DEN BURG Het vier maanden oude dochtertje van de familie N. J. Koomen is gistermorgen in haar kin derwagen gestikt. Hoewel de moeder het ongeluk zeer spoedig ontdekte kon de dokter slechts de dood consta teren. Vierde op lijst van tien Uitvinding van particulier DEN HAAG De heer Chr. van den Berg uit het Gelderse Vierhouten is een niet te stuiten uitvinder. Op het ogenblik is hij bezig met een ontwerp dat voorlopig de naam „Criberg-educator voor rijden en vuren met rupsvoertuigen" heeft gekregen. De uit vinding gaat wellicht in de toekomst het ministerie van defensie enkele miljoenen besparen. De Vicrhoutense uitvinder is ervan I overtuigd dat deze tank-educator op den duur in staat zal zijn een volle dige tankbemanning „op het droge" zo goed op te leiden dat het oefenen in werkelijkheid tot een fractie kan worden teruggebracht. Werkplaats De heer Van den Berg is ook de maker van de rij-educator, die hij op kosten van defensie heeft ontwikkeld en die proef draait in de Willem II kazerne in Amersfoort. Met zijn lank-educator die in een werk plaats bij zijn huis is opgesteld oogst de inwoner van Vierhouten eveneens veel bewondering van deskundigen. Vooral ir. J. H. Kuiper, directeur van Brons Motorenfabriek in Appin- gedam (het bedrijf waar de rij-edu cator is gebouwd), is enthousiast. Volgens een schatting van hem en de uitvinder zal het eerste model voor zo'n vier miljoen te maken zijn. ,,Self-n iade" De heer Van den Berg (56 jaar. j oud-officier, technische vorming in I dienst en verder „self-made") acht de door hem ontwikkelde tank-educator I in staat tot de opleiding van een vol ledige tankbemanning (commandant, schutter, chauffeur) in de helft van de benodigde tijd. De werking van de tank-educator berust op hetzelfde principe als de rij-educator. De heer Van den Berg denkt zijn apparatuur zo te kunnen I vervolmaken dat het mogelijk is het tactisch optreden van een geheel pe loton van vijf tanks na te bootsen. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Prof. clr. Jan Tin bergen (68). hoogleraar aan de Neder lands Economische Hogeschool in Rotterdam, komt in aanmerking voor de Nobelprijs voor de economie, zo meldt leze week Elseviers Weekblad, dat de informatie weer heeft geput uit het Franse economische maand blad „L'Expansion". Volgens dit maandblad staat pro fessor Tinbergen als vierde gencemd op de iijst van de tien grote kandida ten voor -'e Nobelprijs, die dit jaar in november voor het eerst voor de eco nomie ral worden uitgereikt. De Zweedse Koninklijke Academie voor Wetenschappen houdt zich momen teel met ^et onderzoek bezig. De No belprijswinnaar ontvangt 273.000. Professor Tinbergen is de laatste jaren vooral bekend geworden als de pleitbezorger voor de ontwikke lingslanden. In deze functie laat hij regelmatig zijn stem horen op verschillende niveaus. Zo is hij voor zitter van de adviescommissie van de Verenigde Naties voor economische planning, adviseert hij tientallen jon ge landen en leidt hij de Nationale Raad van advies voor de hulp aan minder ontwikkelde gebieden. Nederlands Economisch Instituut, waarvan Lij tot 1968 directeur is ge weest. vip initiatief van professor Tinbergen kwam in 1945 het Planbu reau voor het economisch herstel tot stand. Tien jaar .ater legde hij zijn direc teursfunctie van het bureau weer neer om ch geheel te wijden aan de onderzoekingen aan het Economisch Instituut. Daar startte hij een nieuwe afdeling voor Balanced International Growth cn ontwikkelde hij nieuwe theorieën voor de aanpak van het ontwikkel 'ngsvraagstuk. Erasmusprijs Voor zijn grote verdiensten op het gebied van de ontwikkelingshulp ont ving professor Tinbergen in 1967 de Erasmusprijs. Het was de eerste keer dat een Nederlander met deze Euro pese prijs werd onderscheiden. Ook komt de waardering voor het werk van professor Tinbergen tot uiting in het grote aantal ere-doctoraten. In Europa is hij eredoctor van dertien universiteiten. Het benodigde onderzoek ten be hoeve van de ontwikkelingslanden verricht professor Tinbergen op het Prof. dr. J. Tinbergen

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9