500 MAN POLITIE BIJ PALEIS VAN JUSTITIE 0LGA Commentaar Vrouw in Heescli door echtgenoot gewurgd Uw matros I Het Kwartet Kunstenaars bezetten Nachtwacht - zaal Bezetters in Iieraatl bitterkoekjes JAMIN RITA) HIT mot Meer w ind Paul Verheij maand in cel ONDERZETTEGELOF PLACE-MAT nu kunt u kiezen Chinezen zijn organisatoren grensincidenten Nieuwe Leidse Courant Donderdag 12 juni 1969 - 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10- Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 uur Nachtwacht bjj Nachtwacht Vandaag staan de bezetters van het Maagdenhuis terecht in een monsterproces. Gisteren trok ken ze in optocht door de Jan van Galenstraat in Amsterdam naar het gebouw Marcanti waar zij beraadslaagden over hun houding tijdens het proces. De ruim zestig bezetters van de Nachtwachtzaal in hel Rijksmuseum. Aan het verzoek de zaal te verlaten werd gisteravond en vannacht geen gehoor gegeven. Maar vanmorgen om 10 uur zijn de artiesten dan toch zonder enig geweld en vrijwillig naar bttifen gekomen. De museum- leiding had zich intussen danig zorgen gemaakt over de kostbare schilderijen, die van de. temperatuurstijging te lijden konden hebben. En intussen steeg de temperatuur. AMSTERDAM Er zijn in de hoofdstad opnieuw ongeregeld heden ontstaan. Gisteren bezetten zestig kunstenaars de Nacht wachtzaal van het Rijksmuseum (een bezetting, die vanmorgen rond 10 uur werd opgeheven), en vandaag moest de politie optreden op de Prinsengracht voor het paleis van justitie, waar de eersten van de 600 bezetters van het Maagdenhuis moesten terechtstaan. Met 5flfl man was de politie van morgen naar de Prinsengracht ge trokken om te voorkomen dat zich onregelmatigheden zouden voordoen. De 600 verdachten hadden namelijk gisteravond op een druk bezochte vergadering aangekondigd, allemaal naar het paleis van justitie te gaan om daar te demonstreren. Officier van justitie is mr. J. F. 250 gram van 92 voor 82 niet te geloven voor die prijs! Twee geldstukken en een lil beurs maken meer lawaai dan honderd. TALMOED DE BILT Droog en vrij zon nig weer met in de naoht en och tend hier en daar mist. In het algemeen zwakke wind en vrij warm weer, maar 's middags aan de kust afkoeling door wind van zee. DE BILT Het hogedruk- gebied dat de afgelopen dagen in ons land droog en zonnig weer veroorzaakte, is thans in betekenis aan het afnemen. In tussen blijft de luchtdruk boven Spanje en het westelijk deel van de Middellandse Zee lang zaam stijgen. Voor de komende dagen is een depressie van be tekenis die in het zeegebied ten westen van Schotland ligt. Deze storing trekt naar het noordoosten weg. maar het bij behorende frontensysteem zal morgen de Britse eilanden be reiken. In ons land mogen v/e echter nog op droog en vrij zon nig weer rekenen. Er zal in het algemeen weinig wind zijn. In de kuststreken kan echter des middags een zeewind invallen die de temperaturen, die in het algemeen weinig verandering ondergaan, enkele graden doet zakken. Strandweer Het hogedrukgebied boven de Noordzee wordt wel iets aange tast. maar blijft het weer nog gunstig bepalen. Ook morgen overwegend zonnig en droog met een wind tussen west en noord. Een kleine kans op af en toe wat binnendringende nevel of mistge- bieden. Temperatuur in de mid dag ruim 20 graden, zeewater 15 graden. Vooruitzichten: Iets meer zee wind, maar over het algemeen nog goed strandweer. BAROMETERSTAND: Heden 10 uur 76 em (1013 millibar), da lei»!. Zou en maan 13 juni: 4.19 - 21.00 2.43 - 20.22. 15 Hartsuiker, die gisteren op een pers conferentie benadrukte, dat het hier geen massa-proces betreft. ..Elke zaak wordt net zo behandeld als iedere gewone strafzaak voor de politierechter en tegen elke verdachte zal een apart requisitoir worden ge houden." Wanneer hij opmerkingen in zijn requisitoir maakte die ook voor andere verdachten in de wacht kamer (maximaal dertig per zitting) van belang zijn, zou de versterkers- installatie worden ingeschakeld. Museum Tot het middernachtelijk uur is het I de afgelopen nacht druk geweest voor het Rijksmuseum. Hoewel de politie, die een duidelijk kordon aan de zuid- I zijde van het museum had getrokken, I voor een deel helmen droeg en uitge- I rust was met de lange wapenstok en I schilden, deed zich geen enkel inci dent voor. Tegen één uur kon zij in rukken. De bezetters hebben vergeefs ge wacht op de minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, ,dr. Klompé, wier aanwezigheid door de kunstenaars was geëist om naar hun klachten te luisteren. Toen vanmorgen even na tien uur de „bezetters" het Rijks museum hadden verlaten, had het publiek weer gewoon toe gang tot het museum. Alle spo ren van de bezetting waren uit gewist op enkele leuzen na, die gisteravond op de straat voor het museum en onder de poort waren aangebracht. Hoewel zij de vertegenwoordiger van het ministerie in de Nachtwacht zaal, de heer Th. van Velzen, telefo nisch liet weten gisteravond bereid te zijn de protesterende kunstenaars op haar departement voor een gesprek te ontvangen, weigerde men aan dit verzoek gevolg te geven. Geen politie Ook het verzoek van de museumdi rectie de protesten in een andere zaal te uiten werd door de kunstenaars naast zich neergelegd. Deze maatre gel was bedoeld om de verhouding tussen temperatuur en vochtigheids graad in de Nachtwachtzaal op peil te houden. Een versterkt aantal sup poosten hebben de gehele nacht een oogje in het zeil gehouden. De politie werd niet te hulp geroepen. Aanvankelijk namen zestig a ze ventig kunstenaars aan de bezetting deel. Met het later worden van de uren daalde hun aantal. Rond het middernachtelijk uur werd er rustig gediscussieerd door een zestigtal kunstenaars. Eerder op de dag hadden zij een telegram aan de bewindsvrouwe ge zonden dat was ondertekend door de besturen van de Bond van Beeldende Kunstenaars en de Federatie van Be roepsverenigingen van Beeldende Kunstenaars. Historisch Hel antwoord van mejuffrouw Klompé was voor de woordvoerder van de kunstenaars, de heer H. Wil- lemse. de gelegenheid bij uitstek om te getuigen van de zich voltrekkende historische momenten. De voorzitter van de B.B.K., de heer Ger Lataster, heeft zich al vrij snel van de bezet tingsactie gedistantieerd. De voorlichtingsdienst van het mi nisterie deelde gisteravond mee zo wel schriftelijk als telefonisch tel kens weer zich bereid te hebben ver klaard voor een gesprek. Van de zij de van de B.B.K. liet men toen we ten. dat men daar nog niet gereed voor was. Vannacht hadden zich zo'n vijfhon derd symphatisanten voornamelijk studenten aan de achterzijde van het Rijksmuseum verzameld. De joe lende menigte leverde voor de politie echter geen moeilijkheden op. Zij slaagden er niet in binnen te dringen. Wel werden op een in aanbouw zijnd gedeelte leuzen geschilderd. Protest bezetters Maagdenhuis AMSTERDAM Paul Ver- hey, de voorzitter van de Alge mene studenten vereniging Am sterdam. was vanmorgen de j eerste van de ruim vijfhonderd bezetters van het Maagdenhuis, die yoor de politierechter moe ten verschijnen. Politierechter mr. G. H. Nonies i veroordeelde hem wegens lokaalvre- debreuk tot vier weken gevangenis straf. Officier van justitie mr. J. J. Abspoel had twee maanden gevange- nsstraf tegen hem geëist. De officier zei in zijn requisitoir dat het openbaar ministerie de vol gende richtlijn in acht zal nemen: tegen de eerste- en tweedejaars- j studenten beneden de 21 jaar zal zo mogelijk een geldboete worden ge- I eist. Ten aanzien van de ouderen, op wie een zwaarder beroep op hun I verantwoordelijkheidsgevoel mag worden gedaan, zal in beginsel een I hogere geldboete worden geëist, als mede een voorwaardelijke straf. Ten aanzien van de recidivisten en de leiders van de actie (onder wie dus Paul Verheij) zal in beginsel een onvoorwaardelijke gevangenisstraf worden gevraagd. Toen Verheij na de zitting naar buiten kwam (honderden jongelui hadden zich verzameld voor het pa leis van justitie) en via de micro foons van de geluidswagen van de studenten werd omgeroepen hoe het vonnis was uitgevallen, ging een luid boe-geroep op aan het adres van de politierechter. Verheij deed uitvoerig verslag van de zitting en riep op „de strijd voort te zetten". TEL AVIV Drie Israëlische mili tairen. onder wie een luitenant, en acht leden van de Arabische verzets- organisatie El Fatah zijn gisteren om j het leven gekomen bij een fel ge- vecht in de omgeving van Jericho. Man verborg lijk in bosjes HEESCH De moord op de 22-jarige mevrouw H. M. van Rosmalen-Kling, die gistermor gen door een krantenbezorger in een bosperceel in Hcesch werd gevonden, is opgelost. De dader blijkt haar even oude echtgenoot te zijn. De man heeft vannacht een bekentenis afgelegd tegen over de Rijkspolitie in Heescli. Hij kon geen „aanvaardbaar mo tief" voor zijn daad opgeven. Mevrouw Van Rosmalen, die eer gisteren een uitstapje maakte met een damesgezelschap van het NKV is waarschijnlijk direct na thuiskomst, 's nachts om een uur, met een nylon- I kous gewurgd. Haar man heeft het lijk daarna in een deken gewikkeld met zijn bromfiets vervoerd naar i de plaats waar het slachtoffer is ge- j vonden. Zedenmisdrijf Aanvankelijk nam de politie aan dat het om een zedenmisdrijf ging omdat dc kleding van het slachtoffer aan de voorzijde volledig was open gescheurd. De man heeft gisteren de politie gezegd dat hij zijn vrouw miste toen hij om vier uur opstond. Hij was direct naar zijn schoonmoeder ge gaan waar zij echter evenmin werd aangetroffen. Nadat de politie was ingeschakeld werd een grootscheeps onderzoek op touw gezet waarbij behalve de districts- en technische recherche ook de heer Van Rosmalen en enkele buurtbewoners behulpzaam waren. Gistermorgen werd het ontzielde li chaam door een krantenbezorger in een bosperceel in de Haagstraat, waar het echtpaar woonde, aange troffen. Handtasje Het handtasje van de vrouw werd gisteravond gevonden door een vrachtwagenchauffeur op enkele tientallen meters van haar woning. Na langdurig verhoor van de man werden de tegenstrijdigheden in zijn verhaal steeds groter. Vannacht om drie uur bekende hij. Inkomenspolitiek QAT er een inkomenspolitiek ge voerd moet worden, is voor iedereen duidelijk. De politiek op dit punt is thans dikwiils nog te inci denteel, weinig gecoördineerd en on billijk. Er wordt ernstig gepoogd en dik wijls met succes de minst draag- kraehtigen zoveel mogelijk tegemoet te komen, omdat het vergeten van de lage lonen en de pensioenen in deze tijd van welvaart en inflatie wal ongeveer het ergste is wat men op inkomensgebied kan doen. .Maar de grote vraag blijft: hoe zou een juiste inkomenspolitiek moeten worden geformuleerd? Welke nor men moet men hiervoor aanhouden? Het is een algemeen aanvaard uit gangspunt. dat de arbeider zijn loon waardig is. maar het is een misver stand. dat de hoogte van het loon bepalend is voor de waardigheid van de mens. Wil men de waardigheid van de mens. ook in bedrijf en be roep. respecteren, dan zal men meer aandacht moeten besteden aan zaken als inspraak, medeverantwoordelijk - J held, medezeggenschap en eventueel medebeslissingsrecht. Deze zaken zijn mogelijk bij elk ni veau van inkomen. Iemand met een eenvoudig beroep en een matig in komen kan zijn waardigheid als mms soms zells beter gerespecteerd zien dan iemand met een zwaar, belang rijk, hoogst verantwoordelijk beroep en een bijzonder hoog salaris. Dit zijn twee zaken, die men gescheiden moet houden. Welke norm? W/AAR moet bij een inkomens politiek op gelet worden? Ge steld wordt wel. dat ieder zijn plicht ten opzichte van de samenleving naar beste kunnen heeft te verrichten n dat ieder dan ook recht heeft op een zelfde beloning: daarbij zou alleen het verschil in behoeften verschil in be loning kunnen meebrengen. Maar wie dicteert de omvang van de behoeften van ieder mens individucel? Men kan moeilijk stellen, dat een minister altijd grotere behoeften heeft dan een timmerman. Lang niet ieder die meer presteert, heeft ook meer behoeften; het tegendeel is dikwijls waar. De meest aangewezen norm lijkt de prestatie. I.ang niet iedereen is be reid tol een optimale prestatie. De een wil twaalf uur per dag werken en de ander vindt acht uur meer dan genoeg. Deze verschillen in prestatie moeten ergens in de beloning tot uit drukking komen, wil men niet tot immorele toestanden komen. Matiging Dit is de 22-jarige mevrouw Van Rosmalen, die in de nacht van woensdag op donderdag door haar echtgenoot om het leven is gebracht. Wel dient erkend, dat te grote ver schillen moeten worden tegengegaan: ook zal het behoefte-element niet helemaal uit het oog verloren mogen worden en zullen de collectieve voor zieningen een onrechtvaardige in komenspolitiek moeten corrigeren. Aan de voet zal een zo goed mogelijk bestaansminimum moeten gelden we kennen in Nederland reeds een wettelijk minimumloon en aan de top zullen inkomens die in geen en kele relatie staan tot de geleverde prestatie, moeten worden gematigd. Overigens dient bedacht te worden, dat de progressie in de loon- en in komstenbelasting en de sociale ver zekeringslasten ook al veel recht trekken. Voorts moet niet vergeten worden, dat indertijd bij de instelling van de kinderbijslag met name is gedacht aan een tegemoetkoming in de behoef ten. Over de uithouw van de sociale verzekering hebben we de laatste jaren niet te klagen gehad. Een ern stige tekortkoming is nog een redelijk waardevast pensioen voor iedereen. Wanneer de genoemde factoren in het oog gehouden worden, zou er van een verantwoorde inkomenspolitiek ge sproken kunnen worden. wat u wilt hebben als u 'n nieuwe abonnee opgeeft! r Schrijf op de bon gewenite nummer: 1 DAIMLER 1886 2. DURYEA 1893 3. PANHARD- IEVASSOR 1895 4 FIAT 1901 5. POPE WAVERLEY 1907 6 LANCHESTER 1895 Prins Bernhard heeft het beschermheerschap aanvaard van het comité van aanbeveling voor „Her denking 50 jaar omroep in Neder land". MOSKOU De Russen hebben beschuldigend gereageerd op het jongste Chinese protest tegen grens- schendingen door Russische eenhe den. In een aan Peking gerichte nota worden de Chinezen aangeduid als organisatoren van grenssehendingen, die dinsdag leidden tot een vuurge vecht. De Chinezen stelden in hun pro testnota dat USSR-soldaten dinsdag het autonome gebied Oeighoer in Sinkiang waren binnengedrongen en daar een Chinese vrouw doodden en een herder ontvoerden. nzenden aan Bureau v Ik geef op als nieuwe abonnee: plaats betaalt: per kwartaal per maand plaats als beloning voor mijn aktiviteit kies ik 1 ONDERZET-TEGEl, nr 1 PLACE-MAT I en.... schrijf ons beslist eens als U 6 place-mats hebt of alle 6 tegels) Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1