.Nederlandse vlie aan top in wedstrijd Eerst prijsstop opheffen Thomassen: gesprek havens open houden Uit de Haagse hof geplukt Navo-competitie op basis Nörvenich Starfighters vervolmaakt Rosenpad Vrijdag mars in Krommenie U raniumprojeet Bonn vraagt Europees te denken De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! PvdA: UITSTEL BEHANDELING ACCIJNS Minister Witteveen eens met voorwaarden van Biesheuvel llek «pen 5 WOENSDAG 11 JUNI 1969 (Van een onzer redacteuren NÖRVENICH Luchtraachtchef generaal A. B. Wolff was best ingenomen met de prestaties van zijn mannen toen hij gis teren op inspectie was op de Duitse basis Nörvenich tussen Keu len en Aken. De Nederlandse Starfighter-vliegers van de basis Volkel J. E. Brouwer, B. Klaare, B. F. J. Hazenbos en B. C. Roomer stonden bovenaan in dq achtste „tactical weapons meet" van de NAVO-luchtstrijdkracbten centraal Europa. En dat was, vond de generaal, die zichzelf per luchtmacht-Friendship naar de basis had gevlogen, een feli citatie waard, al kan er nog van alles gebeuren. De wedstrijden, waaraan ook Duitsland, België, Engeland, de V.S. en Canada deelnemen (Frankrijk mag zonder mededinging meedoen) duren tot en met vrijdag en dan pas zal zijn uitgemaakt wie de Broad- hurst-trofee in ontvangst mag nemen. Een onderscheiding, die overigens niet voor één land is bestemd. In Nörvenich bestrijden namelijk twee NAVO-groepen elkaar: de tweede en de vierde ATAF (allied tactical air forces). Nederland zit in de eerste groep samen met Engeland, Duits- Het Nederlandse succesteam. V.l.n.r. luitenant B. Klaare, ser geant-majoor B. C. Roomer, sergeant-majoor B. F. J. Hazen- bos en luitenant J. F. Brouwer. West-lrian Onze samenleving wordt in deze da- jen verrijkt met een vernuftig en raarlijk uniek gezelschapsspel, het [oesjawarah, onverdacht Indonesisch in vinding. Ik was zo gelukkig de id te leggen op een fraai uitgevoerd ilreglement van 10 artikelen, naar rouwbare bronnen opgesteld, maar 'Wigens uit een vruchtbare duim ge- >gen. 1. Het moesjawarah kan worden jespeeld met een onbeperkt aantal jersonen en de medespelers kunnen rtich overal ter wereld ophouden. 2. Minstens één der spelers moet In donesiër zijn. 3. Een der spelers moet aangewezen worden als leider. Ie 4. Speelt één Indonesiër mee, dan is n lij de leider. Nemen meer Indonesiërs aan het spel deel, dan maken zij bij iet begin van het spel onderling uit I wie de leider is. ii 5. Doel van het spel is om in een i) willekeurig vraagpunt onbetwist en n 'oor ieder bindend vast te stellen wat ;e ie juiste opvatting daaromtrent is. a 6. Iedere speler is volkomen vrij l< jjn mening te uiten. 1 7. Voor het uitspreken van een me ning, die ingaat tegen die van de lei- i der, is een speler de eerste maal een Jetaling verschuldigd aan de pot van k slechts 10. de tweede maal van 100, de I derde maal van 1000 penningen; de \1 vierde maal wordt de speler van ver- I dere deelneming uitgesloten, v 8. De spelers houden geregeld con tact met elkaar, voor zover mogelijk eop plaatselijke spelavonden. ri 9. Het spel is afgelopen wanneer al- n en tot dezelfde overtuiging zijn geko- v, nen. Indien de leider dit verlangt v wordt de tijdsduur van het spel be- torkt en door hem vastgesteld. K 10. Bij het einde van het spel ont- e rangt de leider, als winnaar, de helft fan de pot Het overige wordt ver- eeld tussen allen die nog aan het spel eelnemen en geen strafpunten heb- ten opgelopen, j, Uit een korte nabeschouwing, ge- e! 'oegd bij het reglement, haal ik nog »an: „Sommigen maken wel eens ver- elijkingen tussen moesjawarah en ir lemocratie. Duidelijk is dat moesja- b rerah een hogere vorm- dan democra- g ie overdraagt, n.l. de wijsheid om j onder onenigheid of drift te leren in- ien dat de leider gelijk heeft." M Ook enkele Nederlanders en andere c( mitenlanders schijnen enige ervaring e hebben in dit spel. Minister Luns jnoet het met opvallend succes beoe- fnd hebben na het akkoord van New ork, terwijl ook de heer Oe Thant en jn afgevaardigde Ortiz Sanz in toe- lemende mate tekenen van bedreven- leid in dit hoog culturele spel verto gen- Jammer dat de Papoea's er zo reinig van schijnen te begrijpen.... loe is dit mogelijk? Haag Ir. II. G. C. Cohen Stuart l West-lrian (2) e Langzamerhand dringt in de wereld ;ej<ie waarheid door omtrent de ontzet- sljende gebeurtenissen, die zich in R'est-Irian afspelen. Jarenlang hebben Ie in vrijheid voor hun land werken- ie Papoea's als Nicolaas Jouwe ge- racht duidelijk te maken dat de Pa- Xtoa's onder een Indonesisch terreur- ,jl «wind leefden. Er zijn lijsten "erstrekt met namen van gedode en Cartelde Papoea's, er zijn talrijke etuigenverslagen van zendelingen, oissionarissen, journalisten. Slechts n reinigen in Nederland en daarbuiten r die daar belangstelling voor hadden. re Nu echter, enkele maanden voor K «t zg. plebisciet, de wereld uit veler- ;u 'ei bronnen verneemt hoe beestachtig luizenden onschuldige Papoea's zijn ifgemaakt door Indonesische troepen hoe Indonesië die terreur stelsel matig opvoert teneinde dit vrij- heidslievende volk met de wapens te dwingen voor aansluiting bij Indo nesië te kiezen, groeit er belangstel- log en enig medeleven. Daarmee is echter geen enkele Pa- Regionale havenschappen noodzakelijk (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De heer W. Tho massen (soc.) heeft gisteravond in de Eerste Kamer een beroep op minister Schut van volkshuisvesting en bouw nijverheid gedaan, de discussie over de drie Rotterdamse havenplannen (waaronder het plan 2000) niet te sluiten. De Rotterdamse burge meester pleitte voor het instellen van regionale organen, die moeten wor den belast met het havenbeheer. Deze organen moeten er komen voor: Delfzijl - Eemshaven; Vlissin- gen - Breskens - Reimerswaal - Ber gen op Zoom; IJmond - Amsterdam - Lelystad en voor Maasvlakte - Euro poort - Rotterdam - Moerdijk. Aansluitend hierop moet de nationale overheid een nationaal havenbeleid voeren. De minister kan het „starre kaart- denken" doorbreken, door de discus sie open te houden. Omstreeks het jaar 2000 heeft Nederland behoefte poea gebaat. Wat nodig is, is directe hulp nu. Als wij nog even wachten is alles te laat voor, wat de UNO-secre- taris Oe Thant noemde „that one mil- lioen forgotten people". Nederland is, als mede-ondertekenaar van het Ac- coord van New York (augustus 1962), direct verantwoordelijk voor deze ont zettende tragedie, maar Nederland trekt een Pilatusgezicht en wast de handen in onschuld. Gode zij dank ondervinden de strij dende Papoea's steeds meer hulp van hun broeders op het nog steeds Australische deel van het grote eiland Nieuw-Guinea. Die hulp is niet vol doende. Wij moeten alles doen om zeer snel voor de nodige aanvullende hulp te zorgen. Namens het gemartel de Papoea-volk vragen wij u daarom alles te willen geven wat u kunt mis sen in geld, in de vorm van daadwer kelijke actie. Uw steun (op gironummer 1.130.000 :.n.v. DDFY, Eindhoven) kan helpen een eind te maken aan de volkeren moord die door het Indonesische mili taire regime met de grootste kilheid wordt bedreven. Als officieel Neder land deze moord stilzwijgend ga deslaat, laten wij dan zélf de mense lijke plicht tot hulp aan onderdrukten en vervolgden ter hand nemen. Als wij massaal alles doen wat in ons vermogen ligt, zullen de Papoea's spoedig in een eigen, vrije democratie kunnen leven en werken. Eindhoven P. van den Ber ge, Secretaris „Stichting Door de Eeuwen Trouw" Carl Gustav von Rosen, „lei der" van de Biafraanse lucht macht, hoeft zich geen zorgen te maken over zijn „opvolging", want negentienjarige zoon Eric is vastbesloten in de voetsporen van zijn vader te treden. Van zijn derde jaar af is hij de on afscheidelijke „mascotte", van zijn vader op diens vele vluch ten. Nu is Eric in training voor jagerpiloot en zo is de opvolging nu al verzekerd. land-noord en België, terwijl de twee de groep wordt gevormd voor vliegers van Duitsland-zuid, de VS en Canada. Doel van deze jaarlijkse ontmoeting (die ditmaal op 31 mei begon) is het testen van de vliegers op het gebied van vliegerschap, navigatie-prestaties en wapenvaardigheid. Dit wordt ge daan door het organiseren van gefin geerde aanvallen op spoorwegknoop punten of andere doelen en het hou den van schietwedstrijden met mi trailleurs, oefenbommen en raketten op de 300 km boven Nörvenich gele gen range in Nordhorn. Verbetering aan zeker 100.000 hectare industrie terrein. Waar denkt de minister die te vinden? Thans maakt de industriegrond in Nederland 0,64 procent van de totale oppervlakte uit. Aan het eind van de eeuwwisseling zal dat zeker 3,25 pro cent moeten zijn. Overlegorgaan De heer Thomassen pleitte ook voor het instellen van een overlegor gaan voor de randstad, iets wat de minister al heeft afgewezen. Rotter dams burgemeester constateerde een toenemende antistad mentaliteit ia Nederland. Tenslotte raadde hij de be windsman aan een staatssecretaris voor volkshuisvesting aan te stellen, zodat Ihij zelf zich kan bezighouden met de ruimtelijke ordening. De naam van zijn ministerie zou dan moeten luiden: Ruimtelijke ordening en volkshuisvesting.... Tegen sluiting Verblifa KROMMENIE Vrijdagavond zal er een mars door Krommenie wc-rden gehouden als reactie op de sluiting van de vestiging van Thomassen en Drijver/Verblifa. Het comité Bevol king en het vrouwencomité Kromme nie hebben het initiatief genomen. In het Agathapark zal er een bij eenkomst worden gehouden waar zullen spreken burgemeester R. Laan van Zaandam' en NKV-secretaris B. J. L. Spit. De heer A. de Boon spreekt als tweede voorzitter van het NVV. Ook het CNV is uitgenodigd. BONN De Westduitse rege ring zal niet uit overwegingen van prestige vasthouden aan de bouw op eigen gebied van een gascentrifuge-installatie tot win ning van verrijkt uranium. Ger hard Stollenberg, de minister van wetenschappelijk onderzoek, legde er gisteren in Bonn de na druk op dat men in deze zaak Europees moet denken. De bewmdsman zei over de stand van de onderhandelingen over het Duits-Brits-Nederlands project, dat nog geen overeenstemming is bereikt over kwesties betreffende de in dustriële organisatie en het aandeel van de deelnemende landen. Niette min is men zo ver gevorderd, dat kan worden begonnen met het uitwerken van de definitieve verdragstekst. Eén derde Men is het erover eens, dat in de twee beoogde maatschappijen voor de bouw tn de exploitatie van de installaties industriële ondernemin gen uit Engeland, Nederland en West-Duitsland ieder voor een derde zullen deelnemen. Een coördinatie commissie zal bepaalde bestuursta ken op zich nemen. Vast staat de bouw van twee gascentr'fuge-installaties, één in Al melo en één in Capenhurst, Engeland, die aanvankelijk elk 50 ton verrijkt uranium per jaar zullen produceren. Een dikke drie weken hebben 50 man van de Nederlandse luchtmacht zich op deze ontmoeting voorbereid op het vliegveld De Peel: eeft aantal groepen van technische specialisten en zeven vliegers, onder wie drie re serves. Dit om na te gaan hoe men door het toepassen van kleine technische verbeteringen aan de Starfighters de resultaten kon verbeteren. Onder meer rustte men de toestel len uit met nieuwe radar-hoogteme- ters. Philips leende er vier uit en het j ziet er wel naar uit. dat binnen af zienbare tyd alle Starfighters er mee zullen worden uitgerust (de prijzen i ervan liggen tussen de 14 en 30 mille). 1 Gebleken is namelijk, dat men er i zeker 50 procent nauwkeuriger mee kan bombarderen dan met de thans gebruikte drukhoogtemeters. Een ander resultaat van het onder zoek was de eigen constructie van een nieuw bommenrek, dat het mogelijk maakt zowel bommen als raketten te gelijk af te vuren. „We hebben nu toestellen", zeiden de vliegers giste ren op de basis, „waarmee in alle op zichten kan worden geconcurreerd met de buitenlandse jagers." Maquette De Nederlanders zijn degelijk voor bereid naar voren gekomen op de wedstrijden. Niet alleen technisch, ook op het gebied van vliegerschap. Evenals de geallieerden in de laat ste oorlog voor de invasie maquettes bouwden van de Franse kust en voor hun aanvallen op de Roerdammen de ze eerst op verkleinde schaal naboot sten. had men een uiterst nauwkeuri ge maquette gemaakt van de runway naar de schietrange. Zelfs de klein ste boerderijen ontbraken er niet op. Op deze manier konden de vliegers zich van tevoren precies oriënteren om geen kostbare graden aan koers verlies verloren te laten gaan. Van dit laatste 28 km lange traject had men eveneens een film gemaakt, die bij - de briefing de maquettegegevens beeldend moest ondersteunen. Dat men met deze in vrije tijd gemaakte voorbereidingen resul taten heeft geboekt, tonen in Nörvenich de scoreborden aan. Nederlandse vliegers bovenaan in internationaal gezelschap. En al is de einduitslag nog niet be kend, op Volkel rekent men al vast op een feestelijke terugkeer. PETTEN Bert Zut (13) uit Bur- gerbrug is gisteren verdronken in een bosmeertje achter het Corfwater in Petten. Hij was daar aan het voetbal len met een vriendje. SPAARBANKB Stuit- (N VOICN 999-123: l ipMtn^enint tt bekend om op de formulieren wwtalei er^i de RljktfKMlipMrbank eendi, Dt STAATOoorborgt de votted door Je Rtjbjpallipoorbook roi li-ge-boor Jot" ojkepdHe-< Je Er zijn 2200 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Mr. G. van Hall (soc.) heeft gisteren in de Eerste Kamer voorgesteld de behandeling van de accijnsverhoging op ben zine, bier en gedistilleerd uit te stellen, totdat de prijsstop zal zijn opgeheven. Een door hem ingediende „motie" van orde werd door vier partijgenoten ondersteund. Eerder had minister Witteveen van financiën uitstel van de behandeling van de hand gewezen. De regering heeft de vijftig zestig miljoen gul den, die de verhogingen zullen ople veren, nodig om een "stringent begro tingsbeleid" te kunnen voeren. Hij wilde déze verhogingen en de prijs stijgingen niet op één lijn stellen. Mr. Van Hall deed dat wel, om de volgende reden: wat anderen (met minder inkomen) verboden wordt, moet ook gelden voor de overheid, die dit jaar juist een extra inkomen heeft door een meer-opbrengst van de belastingen (ƒ300 miljoen). De re gering geeft zo een slecht voorbeeld en de "gewone man" begrijpt er niets meer van. Mr. De Wilde (lib.) wees het voorstel af. Als de Senaat echter in meerderheid voor het voorstel stemt, dan kan de accijnsverhoging niet per 1 juli ingaan. Volgende week zal wor den gestemd. INFLATIECORRECTIE Minister Witteveen herhaalde het standpunt van de regering, dat de inflatiecorrectie over 1970 en 1971 evenwichtig kan worden uitge smeerd. De heer De Wilde had eer der te kennen gegeven, dat de VVD niet zal toestaan, dat aan gemaakte afspraken hierover door andere par tijen, met name de ARP, zal worden getornd. Doet de heer Biesheuvel dat toch, dan zal de VVD uit de regering treden met een rompkabinet als ge volg. De heer Witteveen vond dat de door Biesheuvel op het ARP-Con- vent geformuleerde voorwaarden voor het doorgaan van de belasting correctie uitstekend passen in het be leid van de regeling. Geen inflatoire financiering, geen verstoring van de continuïteit in het uitgavenbeleid en geen verstoring van de inkomensver houding, het zijn voorwaarden, aldus de minister, waarmee bij deze correc tie reeds rekening is gehouden. Hij geloofde echter niet dat de heer Biesheuvel, "als verantwoordelij ke politicus", het tot een breuk zal laten komen. De uitspraken van de AR-fraktieleider moeten volgens hem dan ook meer gezien worden als een taktische operatie tegenover de achterban van de ARP. VRAAGTEKEN De heer Albeda erkende de nood zaak van een belastingcorrectie. Wel plaatste hij een vraagteken achter de verhoging van de BTW met ingang van 1 januari, vooral omdat de ac cijnsverhoging waarschijnlijk wel zal doorgaan (ongeacht het voorstel van mr. Van Hall). Hij pleitte voor verbetering van de fiscale positie van de vrouw, echter binnen de bestaande wetgeving. Staatssecretaris Grapperhaus er kende, dat het mes in het zegelrecht moet Op het ministerie wordt een totale wetswijziging voorbereid. Waarschijnlijk zal een eind worden gemaakt aan het zegelrecht bij effec ten, waarvan mr. Van Hall al jaren voo- pleit. BOOR Wanneer de Rotterdammers hun Delftse Poort station nooit hadden gehad, zou Den Haag nu geen West- broekpark bezitten. Dat heb ik gisteren.gehoord uit de mond van de heer W. F. Kop- peschaar van de Gemeentelijke Plantsoenendienst Hij vertelde, dat in 1860 een Haagse aannemer bij de toenmalige burgemeester kwam met het ver zoek de duinpan tussen Schevenin- gen en Den Haag te mogen uitgra ven, omdat hij zand aan Rotterdam moest leveren waar het Delftse Poortstation zou worden gebouwd. De toestemming werd verleend en het duinterrein werd een vlakte met vaarten erom heen. De vlakte be groeide en ging Koeweide heten. De Koeweide groeide tot park, eerst naar ontwerp van de directeur der gemeenteplantsoenen West broek. daarna onder de bezielende supervisie van zijn opvoiger, de heer Doorenbos, aan wie Den Haag ook mede het Zuiderpark te danken heeft. De tuinbouwtentoonstelling van 1948 vervolmaakte de begroeiing en tenslotte voegde de huidige direc teur de heer Reynveld er de rozen- beplanting aan toe door het jaar lijkse rozenconcours met als grootste ereteken de Gouden Roos van Den Haag voor de hoogstge- waardeerde roos in te stellen. Een concours, dat zo een uitste kend wedstrijdreglement bezit, dat het, hoewel het jongste in jaren, ais voorbeeld dient voor het internatio nale reglement, dat men 'thans aan het ontwerpen is om een coördinatie te krijgen van alle nationale con coursen die de kwekerswereld kent. De eerste rozen staan al in bloei, maar het grote festijn moet toch nog beginnen. Nog even geduld en er zal weer de gloeiende pracht der perken zijn. Elk perk steeds bezet met vijfenzeventig struiken. De kleur mag nu nog ontbreken, de geur is er al. Merkwaardig ge noeg nu de meeste rozen, die men in de winkel als snijbloem koopt, reuk loos zijn geworden. De geur is aan de kleur opgeofferd. Maar In het Westbroekpark hanct het zachte frisse parfum van de struiken, gemengd met het zoet van gras, een vleugje lavendel en wat thijm. Het is een lustoord, het West broekpark, waar men rond kan dwalen met lichte tred op het ve rend grastapijt. Er is maar één ding dat ik wel nooit zal begrijpen. Om zeven uur reeds sluit het park. Net wanneer de stille avond begint en de vogels druk in de weer raken. Het kan nauwelijks zijn omdat men de parkwachters vroeg naar huis wil laten gaan, want meer dan één man aan de ingang is er niet. Het is bovendien opmerkelijk hoe volkomen schoon het park wordt gehouden door het publiek. Men moet ook wel een onverlaat zijn om in deze pure pracht een ongerechtig heid neer te gooien. Een beetje vertrouwen in de be kers kan men hebben, dunkt me. En En anders laat men 't eens een zo zoekers kan men hebben, dunkt me. gen uur, zou echt niet gek zijn. Tegenbewind TVE vorming van een voorlopige revolutionaire regering in Zuid- Vietnam is geen schokkende gebeur tenis. Zy is echter niet zonder be tekenis. Het Bevrydingsfront koos een veel zeggend tydstip voor zün besluit: het begin van het vertrek van de Amerikaanse strydkrachten uit Viet nam. Intussen doet men in Saigon of er niets aan de hand is. Er zou slechts sprake zün van vervanging van de Amerikaanse door Zuidvietnamese troepen. President Thieu denkt nog altyd in militaire termen. Hy wil er nog niet aan, dat het Vietnamese conflict in het politieke vlak zal worden uit gevochten. Het Bevrydingsfront realiseert zich dat terdege en de vorming van een tegenregering is dan ook niet slechts een gebaar, dat domweg genegeerd kan worden. Washington en Saigon zyn er niet in geslaagd, het Vietnamese probleem met militaire middelen uit de wereld te helpen zo dat al mogeiyk zou zqn geweest. zy dreigen nu ook de kans uit de handen te laten glippen om een voor hen aanvaardbare politieke oplossing uit het vuur te slepen. Dat het in wezen nog militaire be wind in Saigon niet met het Bevry dingsfront in zee wil gaan valt te verklaren als een weigering, het eigen falen te erkennen. Het feit echter, dat het geen alter natief biedt en zich zelfs keert tegen de eigen politici, die een compromis bepleiten, geeft weinig hoop op snelle resultaten. Onbegrypeiyk is, dat de Amerikaan se regering niet bereid of in staat is, hierin verandering te brengen zoals tydens het overleg op Midway opnieuw is gebleken. Nü gaat het er steeds meer op lyken, dat Amerika meer dan een half mil joen militairen in Vietnam heeft om een bewind In het zadel te houden, dat een vreedzame regeling In de weg staat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5