Gereformeerde Doelen: feest vrouwen m de van muziek RK Kerk kan nog niet to Wereldraad toetreden Kerk en WereldSint Willibrord en Horstink slaan handen ineen SYNODE: VROUWEN WILLEN MEER INBRENG SAMEN OP ZOEK NAAR DE EENHEID Een woord voor vandaag Muziekfeest in de Doelen Kongo wil kerken en zendingen verenigen BEROEPINGSWERK 1 De paus bracht kort bezoek aan Genève OAC EXPERIMENTEEL TEKEN VAN EENHEID KERKEN „Er was geen andere keus' Wt WOENSDAG 11 JUNI 1ÉW Gisteren zagen we dat de christenen van Philippi de blijd schap van Paulus volkomen konden maken. Hoe? Dat lezen we in het derde vers van Philippenzen 2 „door eensgezind te zijn, één in liefhebben, één van ziel, één in streven zonder zelfzucht of ydel eerbejag; doch in ootmoedigheid achte de één de ander uitnemender dan zichzelf; en ieder lette niet slechts op zijn eigen belang, maar ieder lette ook op dat van anderen." Dat zijn zeven, of zo u wilt acht, eisen die aan de gemeente gesteld worden. We hebben voor vandaag genoeg aan de eer ste: wees eensgezind. Eigenlijk staat er heel letterlijk: denk hetzelfde. Daar ontbreekt het in onze tijd aan. Door veel ker ken loopt een kloof, omdat de leden niet hetzelfde denken. Nu moeten wie hier oppassen. Hetzelfde denken betekent niet, dat we allemaal precies eender dogmatisch denken. Christe lijke eenheid berust nimmer op het feit dat we over alles hetzelfde denken. En dat misverstand zit er in mijn vertaling wel in. Daarom moet ik misschien zeggen: Samen denken over hetzelfde. Er kunnen verschillen van mening zijn, maar we zijn samen met een bepaalde gedachte bezig. We zoeken samen wat de Heer ons op dat punt te zeggen heeft. Daarom is de huidige kerkelijke situatie zo tragisch. Progres sieven bekommeren zich vaak' niet meer om de achterban. Anderen zijn verontrust en zetten zich schrap. Ze willen niet met de eersten meedenken. Beide groepen hebben dan dit ge bod in de wind geslagen. We lezen vandaag: Handelingen 11 19-30. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Het was gisteren een feest van muziek en kleur toen de Bond van Gereformeerde Vrouwen Verenigingen in de zalen van de Doelen en zelfs in de hal hun 32e bondsdag vierden. Muziek: er werd bijzonder veel en goed gezongen onder leiding van Arie Pronk en met medewerking van The Young Credo Singers, begeleid op het orgel door Jan van Weelden. Van de zang worden grammofoonplaten gemaakt ten bate van het ontwikkelingswerk. Voor de kleur zorgden de zomerjurkjes van de dames. Voor het eerst sinds tien jaar had mevrouw W. M. Ridderbos-De Rooij niet langer de leiding in handen, maar zat ze als erelid op de eretribu ne. Mevrouw 'J. G. Kraaijeveld-Wou- ters, Nederlands jongste presidente van een vrouwenbond hield nu met fris elan de touwtjes in handen. „Gemeente in de toekomst" was het onderwerp waarover ze sprak. Tot meedenken en meehelpen in deze tijd spoorde ze de gereformeerde da mes aan. Elk moet vanuit zijn eigen kleine kring meedenken en meehel pen aan de samenleving in het groot. wij ons als vrouw meer presenteren, omdat men ons anders vergeet. Daarvoor had wethouder Worst de presidente toegesproken en haar het Zilver Boek overhandigd. Baronesse Van Heemstra, die enkele jaren in Afrika voor de Afrikaanse Raad van Kerken heeft gewerkt vertelde over haar ervaringen met gezinnen in dit werelddeel. Luisteren (Van onze kerkredactie) KINSHASA Ook in Kongo wordt gestreefd naar kerkelijke eenheid. Een eerste stap in de richting van organische eenheid werd dezer dagen gezet door de achtenveertigste algemene ver gadering van de Protestantse Raad van het land. Een resolutie werd aangenomen waarin onder meer werd gezegd: „Om een eind te maken aan de schandelijke conflicten en de on waardige gescheidenheid tussen ker ken en zendingen besluit de algeme ne vergadering, dat deze kerken en zendingen zich zullen verenigen en een wettelijk erkende organisatie- NED. IIERV. KERK Beroepen te Baambrugge: J. de Vos te Katwijk a. Zee. Aangenomen naar Borne (toez.): M. J. Gols te Den Haag; naar Abcoude: W. den Toom te Souburg; naar Zoetermecr (toez.): G. de Boer te Katwijk a. Zee; naar Bruinisse: P. Post te Nieuw-Stads- kanaal. Bedankt voor Oosthem: dr. B. W. Steenbeek te Nunspeet: voor Gronin gen: C. Balk te Sluis; voor Leimuiden: B. v. d. Lelie te Hansweert. Aangenomen naar Besoijen (Waal wijk-west): F. J. Sinke te Ridderkerk- Bolnes. GEREF. KERKEN Beroepen te Grootegast: W. Visscher te Maasdijk. Aangenomen naar Tuindorp-Oostzaan: J. M. Mulder te Staveren-Hindelopen. Benoemd tot pred. v.h. diaconessen- huis te Leeuwarden: M. E. v. Heesen te Uden (N.B.), die deze benoeming heeft aangenomen, en die bedankt voor Wol- vega. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Opheusden: J. Karens te Nieuwerkerk. BOXTEL Op rijksweg 64 is gisteravond mevrouw M. van de Wes- telaken-Van Griensven (71) uit St. Michelsgestel dodelijk verongelukt. Zij stak op de fiets de gevaarlijke gelijkvloerse kruising bij Venrode over en werd gegrepen door een per sonenauto. vorm zullen kiezen, die van kerk. Waar de kerk geen legale organisa tievorm zal aanvaarden zal de zen ding haar rechten op de kerk verlie zen." Het uitvoerende bestuur van de Protestantse Raad kreeg opdracht een plan op te stellen om tot werke lijke eenheid te komen. Verdeeldheid Toen het land in 1960 zichzelf onaf hankelijk verklaarde waren er meer dan 50 zendingsorganisaties aan het werk. Op het ogenblik zijn er 47 zen dingsorganisaties vertegenwoordigd en wordt de Protestantse Raad ge vormd door 41 kerken. Kongo werd oorspronkelijk beheerd en later bestuurd door België. De protestantse kerken ih dat land wa ren te klein en onderling te ver deeld om zendingsverantwoordelijk heid voor dit enorme land te aanvaar den. Het gevolg is dat protestantse zen dingen uit de gehele wereld in dit landen gingen evangeliseren. De jon ge kerken zijn niet alleen verdeeld door de theologische verschillen die de zendingen overplantten, maar ook door de nationale verschillen tussen zendingen. Reactie Niet alle zendelingen zijn daarom even gelukkig met dit initiatief van de Protestantse Raad. Daar komt bij dat de secretaris van de raad bij voorbaat al veel kwaad bloed heeft gezet Hij eiste dat alle zendingsorga nisaties in het vervolg hun fondsen moeten overmaken aan hem al thans aan de raad die hij dient en dat hij dan wel de salarissen van de zendelingen zal uitbetalen. Binnen de kerk is tevens een stre ven naar volkomen afrikanisering van het kerkelijke werk. Kongolezen willen al de taken overnemen die nu nog in handen van blanken zijn. Zen delingen menen dat de jonge christe nen nog niet in staat zijn om alle aspecten van het werk over te ne men. In onze vrouwengroepen moeten we naar elkaar luisteren en anderen tot visie en geloofsovertuiging bren gen. Dan maken we niet uit hoe een ander moet geloven, maar dan gaan we samen in op alle vragen, die de samenleving kan stellen. Hoevelen voelen zich niet verloren in deze tijd door de snelle ontwikkeling, vertech- nisering en individualisme. We hebben met twee dingen te ma ken: 1. met de tijd in deze ra zendsnelle ontwikkeling en 2. met het Koninkrijk Gods. Juist in deze ver kilde wereld is nodig een gevoel van warmte en liefde. Mevrouw Kraaijeveld deelde ook mee, dat namens de bond een brief is verzonden naar de synode met de vraag of de vrouwen meer inbreng kunnen hebben in de gang van zaken op de synode. De presidente merkte op, dat on danks vijftig jaar vrouwenkiesrecht er weinig vrouwen in de gemeente raad of andere organisaties zitting hebben, al wordt het iets beter. De achterstand van de vrouw ten op zichte van de man is niet meer zo groot als vroeger. Als vrouwen bewust mede verant woording willen dragen kunnen we ons niet in de bastions van onze gezinnen terugtrekken. Soms moeten Mislukt Ds. C. M. Boerma te Huizen was spreker in de grote zaal. Sprekers in de andere zalen waren ds. K. A. Schippers te Amersfoort, ds. A. J. Dondorp te Rotterdam en drs. A. Broek te Amersfoort. Ds. Boerma sprak over „Gemeente in de stad". Hij citeerde de schrijver Vestdijk, die heeft opgemerkt, dat de positie van de kerk in de stad gene geerd of belegerd is. In onze steden geldt, dat evangelisatie vaak mislukt. En het is ook geen wonder, dat ker ken te kust en te keur worden aange boden. Rampzalig is het als met de kerk gebouwen ook Jezus zelf verdwijnt. Zeker in de stad is het einde van het Constantijnse tijdperk, waarin de kerk de meeste privileges had. Er zijn er die trachten te redden wat er te redden valt en rennen van de ene vergadering naar de andere. Vaak is er de kerkelijke trouw van ambtsdragers. Maar van zo'n situatie leer je ook bidden: wachten wat de Heilige Geest in petto heeft. iHeeft Christus kans in onze ste den? Dat hangt ervan af of wij prio riteiten stellen. Eerst Christus ko ninkrijk en dan de rest. Waar bereid heid tot wezenlijke reformatie is om Christus werkelijk zijn gang te laten gaan kan een stad perspectief krijgen j van het komende Rijk Gods. De presidente deelde nog mee, dat tot tweede secretaresse is benoemd mevrouw Van der Bent-Petersen, dat eergisteren op de huishoudelijke ver gadering afscheid is genomen van A. C. Brunsting-Grashoff, die zestien jaar op het bureau van de Gerefor meerde Vrouwenbond heeft gewerkt en nu is opgevolgd door mej. E. Boe- kensteyn en dat de volgende bondsdag in Hoogeveen zal worden gehouden. Het n eer in Europa weer Amsterdam onbew. Brussel onbew. Frankfort onbew. Genève zw. bew. Innsbruck onbew. Kopenhagen onbew. Locarno geh.bew. Londen onbew. Luxemburg onbew. Madrid zw. bew. Majorca zw. bew. max.temp. gisteren München Nice Parijs Rome Wenen Zilrich onbew. zw. bew. cnbew. h. bew. onbew. onbew. 24 De presidente mevrouw Kraaije- veld-Wouters. HAARLEM Gisteravond om acht uur is de twaalfjarige Alex Smits met zijn fiets op de kruising Marnixstraat - Kleverlaan door een auto geschept. Hij was vrijwel op slag dood. GENÈVE De tijd is nog niet rjjp voor de toetreding van de rooms-katholieke kerk tot de Wereldraad van Kerken, zei paus Paulus gisteren in een rede tot de Wereldraad tijdens zijn korte verblijf in Genève. De paus is gisteravond laat weer in Rome teruggekeerd. De eerlijkheid gebiedt ons te er kennen dat de weg lang en moeilijk zal zijn. We zien echter vol verlangen uit naar het herstel van de eenheid onder alle christenen. Is de wereld raad, aldus de paus, niet een prachti ge beweging van christenen, van „kinderen Gods in de verstrooiing", die nu zoeken naar een weer samen gaan in eenheid? We hebben grote eerbied en diepe genegenheid voor u. De vastberaden heid die ons bezielt en het beginsel waardoor wij ons laten leiden, zal altijd het zoeken zijn, vervuld van hoop en pastorale werkelijkheidszin, naar de door Christus gewilde een heid. I234S67S9 Horizontaal: 1. wel, omlaag- Verticaal: 1. schuier, bekende afkorting. 2. soort van hert, op enige plaats. 3. deel van een for nuis, planeet. 4. plant, bloedhuis. 5. treurspel, inwendig li chaamsdeel. 6. rivier in Italië, in houdsmaat (afk.), lichaamsdeel. 7. deel van het oog. voorzetsel, meisjesnaam. 8. water in Friesl., vertrouwelijk, voorzetsel. 9. deel van de bijbel (afk.), bereids, bij woord. Oplossing vorige puzzel. Hor. 2. tarra. 7. Anton, 8. order, 9. edele. 10. Lea. 12. eed. 13. ges. 15. akker, 17. emelt, 19. al. 20. Em, 21. ernst, 24. speer, 26. lat. 27. eel. 29. tin. 30. slaap. 32. kabel. 33. neger, 34. negge. Vert. 1. Sneek. 2. toe. 3. ander. 4. Rolde. 5. are. 6. netel. 10. label. 11. akant, 13. gemet, 14. stem, 16 «ls, 18. mep, 22. rabar, 23. telle, 24. slang. 25. eigen, 28. ea, 30. sen, 31. Pee. (Van onze kerkredactie) UTRECHT Toen vorig jaar de Raad van Kerken in Neder land was opgericht en daarmee de oecumene een zaak van de toppen van de kerken was ge worden, leek er een soort wind stilte van de eindtijd aangebro ken te zijn. Daarom zijn we nu bijzonder blij met de oprichting van het Oecumenisch Aktiecen- trum. Dit zei gisteren dr. J. van Goudoe ver, voorzitter van de sectie oecume nische actie van de Raad van Ker ken. op de persconferentie, waarmee het Oecumenisch Actiecentrum (OAC) zichzelf voor het voetlicht van de publiciteit heeft geplaatst. Zoals bekend hebben het hervorm de Kerk en Wereld te Driebergen, het rooms-katholieke communicatie- en oriëntatie-centrum De Horstink te Amersfoort en de rooms-katholieke Sint Willibrordvereniging de handen ineen geslagen, om als een experi mentele werkgemeenschap een con creet oecumenisch actieprogramma uit te voeren. Zij hopen daarmee in de eerste plaats de Raad van Kerken van dienst te zijn. op het gebied van oe cumenische actifriteiten en experi menten, maar ook plaatselijke, regio nale en andere instanties. Drs. Daniel de Lange, studiesecre taris van de Sint Willibrordvere niging, formuleerde het zo: Wij door breken nu het stadium en het pa troon van de vriendschappelijke, maar in de grond onverplichtende sa menwerking. Op dit samengaan is geen terug mogelijk. Dat is een groot woord, maar wij zijn ervan over tuigd. dat het voorbereidende werk van de oecumenische beweging in Nederland zover is gevorderd, dat er geen andere keus is. Perspectief De drie instituten bewogen zich op hetzelfde terrein. Doeltreffende coördinatie was daarom noodzakelijk. Drs. De Lange benadrukte echter, dat deze coördinatie niet in mindering komt op de eigen verantwoordelijk- de oecumene, de dienst aan de gehele bewoonde wereld met alle engage ment, dat dit inhoudt. De eenheid van de kerken staat in dienst van de wereldopdrachl. Op het programma van het OAC staan onder meer het adviseren en begeleiden van plaatselijke en regionale instanties, die op hun terrein de oecumenisering nastreven (door cursussen, kadertrai ning. groeps- en kringwerk) het stimuleren, begeleiden en bestuderen van oecumenische experi menten; het coördineren van allerlei De paus noemde zijn aanwezigheid in de zetel van de Wereldraad als een „vreugdevol gehoorzamen aan de ge heime impuls van onze missie, op een profetisch ogenblik, de ochtendstond van de nieuwe dag die al sinds eeu wen wordt verwachit". Wij zijn hier dus in uw midden. Onze naam is Petrus en de Schrift zegt ons, welke betekenis Christus aan deze naam heeft willen geven. Welke taak Hij ons oplegt: de ver- antwoordëlijkheid van de apostel en zijn opvolgers. Maar laten wij u ook andere namen in herinnering bren gen die de Heer aan Petrus heeft willen geven om andere charisma's aan te duiden. Petrus is visser van mensen. Petrus is herder. Wat ons betreft, zo ging dc paus verder, wij zijn ervan overtuigd dat de Heer ons, zonder enige verdienste van onze kant, de bediening van de Gemeenschap heeft gegeven. En die is ons zeker niet gegeven om ons van u te isoleren, noch om tussen ons be grip, samenwerking, broederschap en tenslotte herstel van de eenheid uit te sluiten. De naam die wij hebben aangenomen, Paulus, wijst genoeg zaam de richting aan die wij aan ons apostolisch ambt hebben willen ge ven. Tot de secretaris-generaal van de Wereldraad, dr. Carson Blake, zei de paus, dat deze zijn bezoek had ge plaatst „in het historisch verband van de onderlinge betrekkingen". „Wij zien in dit gebaar ook een dui delijk teken van c!e christelijke ge meenschap die reeds bestaat tussen gedoopten en zo tussen de aangeslo ten kerken van de Wereldraad en de Katholieke Kerk. Applaus De rede van de paus bevatte geen verrassingen, want de tekst was op gesteld in overleg tussen Rome en Genève. Na een langdurig applaus ging de voorzitter van de centrale commissie van de Wereldraad, de In diër Thomas, voor in een ge meenschappelijk gebed. Na de lez van een gedeelte uit het Evanj van Johannes, baden de aanwezi ieder in zijn eigen taal het Onze der. In zijn toespraak ter verwelkon van de paus had dr. Blake gezegd de oecumenische beweging, ond? verzet en menselijke zelfvoldaan! vorderingen boekt omdat zij gein reerd wordt door de bevrijde GeesGods. Uw bezoek, aldus dr. Blake, laat wereld zien dat de „oecumenische weging in een steeds bredere en pere bedding naar de eenheid vo< t stuwt. Door uw komst herinnert wereld aan de snel intensiever dende gemeenschappelijke inspanr gen van de Rooms-Katholieke K en de Wereldraad van Kerken bevordering van de gerechtigheid de vrede." Gesprekken De paus had gisteren ook nog zonderlijke ontmoetingen plaatselijke protestantse leiders met Zwitserse rooms-katholieken, der wie twee kardinalen. Vo<re sprak hij met keizer Haile Sela h< van Ethiopië. bi g." ROME Door persoonlijk ing pen heeft paus Paulus voorkom e dat de congregatie voor de loofsleer pen proces zou aanspan tegen de Oostenrijkse theoloog A< Holl. De aanleiding tot het pro was het feit, dat Holl vorig jaar de verschijning van de pauselijke cycliek over de geboortenbeperk voor de televisie de wens had gejka dat de paus op staande voet ontslag zou nemen. Paus Paulus had gisteret ot tijdens zijn bezoek aan Genèv pr ook nog een ontmoeting me e, keizer Haile Selassie van Ethiof pië. heden, die elk van de partners in zijn eigen kerk heeft. Ze versterkt die en geeft er een wijder perspectief aan. Het OAC beschouwt zichzelf als een experimenteel teken van de een heid der kerken in Nederland. Een eenheid, die in Christus reeds gege- i ven is, maar die vanuit onze trouw 1 aan Jezus Christus steeds meer moet i blijken, aldus drs. De Lange. Daarbij is het OAC ervan door drongen. dat de vernieuwing van de kerken niet is los te maken van de vernieuwing van de hele samenle ving. Hot OAC wil geep instrument j zijn voor een nieuw corpus christia- num. Die tijd is voorbij. Het gaat om functioneel werk van de kerken (zo als onder studenten, militairen, in het bedrijfsleven, voorts pastoraat, cate chese. evangelisatie, diakonaat). Werkplaats Kortom het OAC wil, zo staat het in de eerste nieuwsbrief, een oecume nische werkplaats zijn, een centrum voor ontmoeting, training, publiciteit, apostolaat en studie, een initiatief centrum voor kerkelijke bezinning en actie op sociaal, cultureel en politiek terrein. In de redactie van De Open Deur/Onderweg zijn al twee rooms-katholieken gekomen. Omge keerd zullen ook de rooms-katholieke bladen Kosmos en oekumene. Ec clesia, het Katholiek Archief en het Oecumenisch Vademecum worden geoecumeniseerd. In samenwerking met Bosch en Keuning te Baarn komt er een boekenserie Oekumene. De uitvoering en begeleiding van het werkplan van het OAC is opge dragen aan een werkteam onder lei ding van prof. dr. J. C. Groeft en dr. J. M. van Veen. Het bestaat verder uit C. W. Coolsma, mej. C. I. Dales, J. van Dijk, prof. dr. H. A. M. Fiolet, A. Koevoets, drs. D. de Lange, dr. A. Th. van Leeuwen, C. G. L. Roeleveld Jac. Roos, H. J. van Santvoort, mej. M. H. C. Vendrik, C. Wismeijer en I drs. H. Zunneberg. De Horstink en Sint Willibrord zul- I len binnen afzienbare tijd naar De Horst, het terrein van Kerk en We reld te Driebergen, verhuizen. Verheugd Prof. M. Kok, lid van het modera- men ran de Raad van Kerken, zei, dat de Raad van het eerste moment af bijzonder verheugd geweest is met dit initiatief, omdat ze hierin een middel ziet om verbinding met het grondvlak van de oecumenische be weging te houden. Natuurlijk zullen cr spanningen komen. U bent progressief. U zult als pressie-groep gaan optreden. Ik hoop, dat dat dan in een gezonde zin zal zijn en dat als de Raad van Kerken bepaalde ideeën niet haalbaar vindt, u loyaal meewerkt, zodat er geen bosting komt", aldus prof. Kok.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2