ONINGBOUW HAALT HET Man-Delmas ans premier? NLF: voorlopige regering Commentaar Extra vergunning voor 5000 premiehuizen rouw (22) vermoord Het Kwartet Schut blijft optimistisch Vrije sector is te duur Vog steeds zon Meer reclame op radio en tv „Russische tanks drongen China binnen" Trein grijpt twee NS-ers dode en gewonde .en maan Deur naar vrede staat wijd open, meent Nixon HIT WEER Nog onduidelijker pindarotsjes JAMIN Zeven doden bij demonteren bom kiezen: B S^mOeitagebie<) Of woonplaats Nieuwe Leidse Courant Woensdag 11 juni 1969 - 51ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Nieuwe ofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen-p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur VEEL KRITIEK IN DE KAMER Minister Schut stuurde zijn brief over de woning bouw aan de Kamer net op het moment dat hij in de Senaat van alle kanten werd aangevallen. De socialisten dachten dat de 125.000 woningen dit jaar niet gehaald zouden worden. Ook de CHU en de ARP waren bang dat de minister te optimistisch was. De liberalen willen naar 135.000 huizen per jaar, en vroegen speciale aandacht voor de „bedroevende situatie" in de Randstad, vooral in de Haagse agglomeratie. Zie het Kamerverslag op pagina 9. for MINISTER SCHUT Terwijl het volgens de kalen- ler nog lente is, geniet Nederland rnn een overvloed aan zomerzon, 'enminste voor zover men in de jenheid is hiervan te [enieten en niet door het werk wordt verhinderd. In ieder geval ijn de stranden weer druk )ezet. Zij die vakantie hebben wffen. En weer is gebleken, dat ïakantie in het vaderland een pontuur is. Vorige week vooral s nachts lage temperaturen en iu dit regering-P ompidou PARIJS Het Franse blad Le Figaro voor spelt dat Jac ques Chaban- Delmas premier van Frankrijk wordt, als Pom pidou zondag tot president wordt gekozen. Chaban-Del- mas (54), voor zitter van het parlement, was brigadier-gene raal in net Franse leger tij dens de Twee- Wereldoorlog. Hij is een van de dste medestanders van generaal i'Gaulle. Sinds 1947 is Chaban- Imas burgemeester van Bordeaux. Le Figaro schrijft tevens dat de ormalige minister van financiën lery Giscard-d'Estaing en de lei- v van de centristen in de Ka- r, Jacques Duhamel. deel zouden maken van een regering-Pompi- Tarieven ongewijzigd BUSSUM De zendtijd voor te levisiereclame wordt op 1 januari met zes minut% per dag uitge breid tot 27 minuten. Deze zendtijd wordt als volgt over de zenders verdeeld: Twee recla meblokken van gemiddeld drie mi nuten rond het journaal van zeven uur, op bide zeneders, alsmede twee reclameblokken van gemiddeld 225 seconden rond het journaal van acht uur, eveneens op beide zenders. Het totaal aantal reclameblokken per dag bedraagt dus acht, te weten: 4x 180 seconden (12 minuten) Vz 4 x 225 seconden (15 minuten). Prijzen N. AARDEN In het Wilhelmi- asthuis in Amsterdam is overleden leer F. van Ee (75). Vorige week Sisdag was hij op de rijksweg in rden door een auto gegrepen na- hij probeerde per fiets de zeer cke gevaarlijke rijweg over te De tarieven voor televisiereclame zendtijd zullen geen wijziging on dergaan ten opzichte van de prijzen welke thans gelden. Voor uitzen ding van kleurenfilms gelden in 1970 dezelfde tarieven als voor uit- z%ding van zwart/wit films. De zendtijd voor radioreclame wordt met ingang van 1 januari 1970 voor de zenders Hilversum Ien II uitgebreid met vijf minuten per zender, te plaatsen respectievelijk na het nieuws van 7.00 uur. vóór en HONGKONG Radio-Peking heeft vandaag gemeld dat Russische troepen met steun van tanks gisteren de provincie Sinkiang zijn binnenge rukt. Er werd een gevecht geleverd met Chinese grenswachten. Volgens de Chinese radio doodden de Russen een herderin en namen zij een van de drie andere herders, die zij mo lesteerden, mee naar Rusland. Het Chinese ministerie van buiten landse zaken heeft een protestnota ingediend bij de Russische ambassa de in Peking. In Sinkiang bevindt zich de basis van het Chinese kernwapen. na het nieuws van 11.00 uur, als mede vóór en na het nieuws van 16.00 uur. De radioreclame-zendtijd op Hilversum III zal vooralsnog geen wyziging ondergaan. Ook de tarieven voor de radioreclameblok ken blijven ongewijzigd. UTRECHT Bij Gouda zijn van nacht twee personeelsleden van het seinwezen door een passerende goe derentrein gegrepen. De heer M. N. de Heer (41) uit Den Haag, die zich met twee collega's op het baanvak bevond werd gedood. De heer J. P. Schrö (42) werd met een zware hersenschudding naar het ziekenhuis vervoerd. Het ongeval wordt geweten aan een technische storing in de wer king van de wissels. De geenmeente- politie van Gouda en de spoorwegre cherche stellen een onderzoek in naar de preciese oorzaak. De trein was op weg van Rotter dam naar Utrecht. Het spoorwergver- keer ondervond geen vertraging. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Schut van Volkshuisvesting en ruimte lijke ordening is optimistisch gestemd over de bouw dit jaar van 125.000 woningen. Aan de Tweede Kamer schrijft hij, dat alleen een voorbehoud moet worden gemaakt met het oog op de ontwikkeling van de kapitaalmarkt. Hij beantwoordde daarmee (zonder dat hij het wist) de vraag van het socialistische Eerste-Kamerlid Broeksz, gistermiddag bij de behan deling van de begroting van volkshuisvesting in de Senaat gesteld. Op het moment dat de heer Broeksz bij de minister informeerde naar de stand van zaken in de wo ningbouw, verscheen de nota Wo ningbestand. In de maanden januari tot en met april werden 39.000 woningen in aan bouw genomen. Op 1 mei waren er meer dan 153.000 in aanbouw. Het aantal gereedkomende woningen zal de komende maanden aanmerkelijk toenemen. Sterke daling Het aantal in aanbouw genomen woningwetwoningen daalde sterk, vergeleken met het eerste kwartaal van vorig keer zelfs met ruim 4.700 (van 19.784 tot 15.098). De minister wijt dit aan het beperkt aantal nieu we bouwplannen, dat is ingediend. Overigens verwacht hij, dat het klaarmaken dit jaar van 45.000 wo ningwetwoningen ruimschoots zal worden gebaald. Ook de vooruitzichten voor de gesubsidieerde particuliere bouw zijn gunstig. In het eerste kwartaal werd steun toegezegd voor 24.520 wonin gen, ruim 4.000 meer dan vorig jaar. Omdat in totaal voor 56.000 wonin gen subsidie mag worden verleend, kunnen de rest van dit jaar (acht maanden) nog slechts 31.480 vergun ningen worden afgegeven. Er liggen nog 56.000 aanvragen bij de minister te wachten... Hoewel het eerste kwartaal van dit jaar 7.974 vergunningen in de vrije sector zijn afgegeven (vorig jaar 7.350) zijn de vooruitzichten in deze sector niet zo gunstig. De achterstand zal moeilijk kunnen worden inge haald, vooral gezien de situatie op de kapitaalmarkt. (In zijn begroting „plande" de minister 25.000 wonin gen). Extra woningen Haalt hij dit aantal niet. en dat is zo goed als zeker, dan zal hij over wegen aanvullende maatregelen te nemen door een verhoging van het aantal gesubsidieerde particuliere woningen met hoogstens 5.000. In de sector gebouwen buiten de woningbouw is het sterke stij gingstempo van.de hoeveelheid werk in uitvoering aanzienlijk afgezwakt. Het totale bouwvergunningen-volume in deze sector vertoont nog slechts een zwakke stijging. Ook de produk- tie in conjunctuur-gevoelige sector is gedaald. De minister constateert echter ook gunstige tendensen (meer bouwver gunningen. sterke groei werkgelegen heid in de bouw, een stroom van opdrachten aan architecten). Hij maakt zich dan ook niet bezorgd. Arbeidsmarkt De grote mate van vrijheid ten aanzien van de bouwaktiviteiten heeft niet geleid tot ontoelaatbare spanningen op de arbeidsmarkt, hoe wel er een duidelijk verschil bestaat tussen de randstad en de rest van het land. In het westen bestaat een relatief grote behoefte aan bouwwerken (ook woningen), terwijl de arbeidsmarkt krap is. In de overige delen van het land is de situatie evenwichtig. Hoewel niemand exact kan weten wanneer het zal gebeuren en zelfs niet hoeveel het allemaal zal kosten, zijn er al duizenden reserveringen voor de onafwendbare reis naar de maan. In het nieuwe computercen trum van de TWA in New Jersey kunnen nu maanenthousiasten snel ler worden geholpen en de boekingen stromen binnen, maar misschien is de charmante Leslie Rusell, bij wie men zich kan opgeven, er ook enigs zins de stimulans van. Op de foto: de maanbalie met de maanvrouwe en het maanpaneel. oor mannen in ito meegenomen? P G ÏEESCH In de Haagslradt Heesch is vanmorgen de 22- rige H. M. van Rosmalen- "ing uit Heesch vermoord aan troffen. Gisteren was ze met een reisgezel schap uitgeweest. Omstreeks een uur vannacht verliet ze de reisbus op het kruispunt in Heesch, ongeveer hon derd meter van haar woning aan de rijksweg verwijderd. De politie ver moedt, dat enkele mannen haar in een auto hebben geduwd en hebben meegenomen. Mr. J. Booster, officier van justitie in Den Bosch, heeft de zaak in on derzoek en stelt zich ter plaatse van een en ander op de hoogte. WASHINGTON De Ver enigde Staten en Zuid-Vietnam hebben volgens president Nixon I de deur naar de vrede wqd open- gezet. Noord-Vietnam moet het 1 gebaar beantwoorden door ook troepen uit Zuid-Vietnam terug te trekken. De president zei dit gisteravond bij zijn terugkeer op het Witte Huis na zijn reis naar het eiland Midway, waar hij besprekingen voerde met president Thieu van Zuid-Vietnam. „Wij hebben in goed vertrouwen gehandeld En als zij nalaten in een of andere richting ook te handelen moeten zij de verantwoordelijkheid dragen voor het blokkeren van de weg naar vrede." „De conferentie op Midway betekent dat na vijf jaar eindelijk een begin kan worden gemaakt met het terug trekken ven Amerikaanse militairen. Niet dat de oorlog voorbij is. Er moet nog onderhandeld worden, er moet nog worden gestreden tot we het punt hebben bereikt waarop we vre de kunnen hebben", aldus Nixon. Eerder on de dag werd in Parijs bekendgemaakt dat het Zuidvietna- mese nationale bevrijdingsfront (NLF) een „voorlopige revolutionaire regering voor Zuid-Vietnam" heeft gevormd. Dit bericht sloeg bij de on derhandel ingsdelcgaties als een bom in. Het is duidelijk dat het NLF de regering in Saigon hiermee tot con cessies wil dwingen. De architect Hoeynh Tan Phat is hoofd van de voorlopige regering. Hij is secretaris-generaal van het Bevrijdingsfront. Tot minister van buitenlandse za ken in de voorlopige regering is be noemd mevrouw Ngoejen Thi Binh. Zij zal Tran Boeroe Kiem opvolgen als leider van de NLF-delegatie in Parijs. „Tot de vorming van deze regering is besloten door het NLF. het ver bond van nationale democratische en vredesmachten en andere patriot tistische organisaties", zo maakte de delegatie van het NLF in Parijs be kend. Waarnemers wijzen erop, dat de woordvoeruer van deze delegatie, Tran Hoai Nam, vorige week op zijn persconferentie zei dat het bevrij dingsfront contact had opgenomen met vooraanstaande Zuidvietnamezen in het buitenland om tot de vorming van een regering te komen. De stap van het NLF schijnt niets uitstaande te hebben met het gesprek tussen president Nixon van de VS en president Thieu van Zuid-Vietnani. De voorlopige regering zou al vóór het weekeinde zijn gevormd. Na afloop van het overleg had president Tnieu verklaard dat hij nooit een coa'itie-regering zal aan vaarden als interimkabinet tot ver kiezingen /ijn gehouden. In de VS heeft de mededeling van het NLF geen bezorgdheid gewekt. Mén wilde in Washington geen ver wachtingen uitspreken over het mo gelijk effect op de Parijse onderhan delingen. De leider van de Zuidviet- namese delegatie was echter minder opgewekt. Hij sprak over een nieuwe taktiek van het NLF. Trots is een even luidruchtige bedelaar als gebrek, en heel wat brutaler. SAV1LE „Ellen heeft het view gebraden... DE BILT Droog en zonnig weer met een zwakke tot matige wind tussen noord en oost. On geveer dezelfde temperaturen als vandaag. DE BILT Een hogedruk- gebied, waarvan het centrum boven de Noordzee ligt, blijft ook het komende etmaal het weer in een groot deel van Eu ropa bepalen. In de lucht, die uit een richting tussen noord oost en oost aangevoerd werd, liepen gisteren de temperaturen op enkele plaatsen op tot 25 graden. Ook de nachtelijke tem peraturen waren vrij hoog. De laagste waarde die de afgelopen nacht in ons land gemeten werd, was op het vliegveld Beek: 10 graden. Op het Noordwestelijke deel van de Noordzee bevindt zich een mistgebied dat vooral aan de Engelse en Schotse oostkust de temperaturen laag houdt. Van morgen daalde boven Denemar ken de luchtdruk enigszins. Hierdoor zal de wind in ons land tijdelijk uit een meer noordelij ke richting gaan waaien. Er wordt echter niet verwacht dat het reeds eerder genoemde mist gebied ons land zal bereiken, zodat voor morgen opnieuw droog en zonnig weer verwacht wordt. Vooruitzichten voor vrijdag: Aantal uren zon: 8 tot 15; min. temp.: 0 tot 5 graden bo ven normaal; max. tamp.: 3 of meer graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. kans op een geheel droog et maal: 80 procent. Strandweer Er zal ook morgen nog maar weinig veranderen in dit zonnige weertype. Tijdelijk een iets meer noordelijke wind. In de middag 20 tot 23 graden, zeewater 15 gra den. Vooruitzichten: Er zijn nog geen aktieve storingen, die dit fraaie strandweer op korte ter mijn bedreigen. Barometerstand: Heden 10 uur. 76.2 cm (1015 millibar), constant. Zon en maan DIJ ALLE loon- en onderhande- lingsperikelen kawm vorige week een proefschrift van de pers van mr. A. G. O. Smit, di in Utrecht bij prof. mr J. J. M. van der Ven promoveerde op: Vakverenigingen en anti-trust- wet. Hij geeft in zijn boek een beeld van het Amerikaanse systeem van onderhandelen en de wijze waarop men daar de „balance of power" weet te bereiken. Men onderhandelt keihard. Werkge vers denken als het kan alleen om de winsten van de ondernemingen, en de vakbonden vechten voor zo groot mogelijke loonsverhogingen. De bon den kennen de staking, de werkge vers de uitsluiting. Met algemeen belang, gevolgen voor nationale economie, prijzen, inflatie en werkgelegenheid houdt men geen rekening, omdat uit deze krachtme ting automatisch een resultaat voor de dag zou komen, waarbij de ba lanstoestand ongeveer overeenkomt met wat het algmeen belang vereist. De heer Smit gaf wel toe, dat hier risico's aan vastzitten. Amerika kent hogere werkloosheidscijfers dan wij en het aantal stakingsdagen is daar aanmerkelijk hoger dan bij ons. Toch vroeg de heer Smit zich af, of Europa in de toekomst niet naar de Ameri kaanse toestand zal groeien. De werknemers in Amerika willen daarbij niets weten van medezeg genschap en medeverantwoorde lijkheid; zij houden zich daar angst vallig ver van. Wij dachten dat op dit laatste punt in Europa duidelijk de invloed merk baar is van de christelijke vakbewe ging, die ook in de onderneming op komt voor de waardigheid van de mens naar christelijke opvatting. Het lijkt beter, niet te veel naar Amerika te kijken; de wirwar van sociaal-economische problemen wordt dan zo groot, dat de toch al bestaan de onduidelijkheid chaotische vor men dreigt aan te nemen. 200 gram van 101 voor 95 niet te geloven voor die prijst BRUSSEL Zeven leden van een Belgische mijnopruimingsploeg zijn gistermiddag gedood door het ont ploffen van een zware Amerikaanse bom. Het projectiel was aan de kust gevonden. Verscheidene slachtoffers, allen onderofficieren, hadden meer dan twintig jaar ervaring met dit ge vaarlijke werk. kunt kjezgOi- vlucht van 15 rnn \0,a„iL,3 A 'IZ h=ve« en EuropoP-O f27,50 w vlucht van V2 uur. ,olaa,J0(3P.--}«50 type.vlucht van 1 uu C (volgens totooi voo. vliegen over deei Om moeilijkheden met de indeling te voorkomen is het nodig dat u zich met z'n drieën voor n vlucht opgeeft. Het is ook veel gezelliger: U komt altijd bij elkoar te zitten. HOE EN WAT Deze KWARTET-rondvluchten (alleen op woensdagen en zaterdogen) worden georganiseerd vanuit Luchthaven Rotterdam en zijn alléén voor KWARTET-abonnees. Er wordt gevlogen met ervaren verkeersvliegers, die geen dolle stunts uithalen moor u in een modem, comfortabel vliegtuig loten genieten von deze fascinerende ervaring. Terwijl men op z'n beurt wocht is een gezellig restauront en een zonnig terros ter beschikking, vanwoor men het of- en aanvliegen kon volgen. Alle gewenste inlichtingen over lijndiensten of over leren vliegen zijn ter plaatse te krijgen. Aon het eind von de vlucht wordt u als herinnering een Oorkonde overhandigd. Uiterlijk twee dogen voor u oon de beurt bent krijgt u de instapkaart thuis. mmi 9MHMM Wmmm mmmm

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1