Kleinere klassen basis democratiseringsbeleid AKTIEGROEP GRIJPT NAAR DE MACHT AMADEUS ZüA. 11. KLOOS NOEMT WANVERHOUDING Vuur verslindt ■J geld en juwelen „Spionageschip" kapot geschoten Robert Taylor overleden Chinees-Russisch gesprek op 18 juni Russisch toestel nu al door geluidsbarrière In Italië een krantloze dag RegeringZuidmolukse ballingen Railkoeingin tam* - - -- VANAVOND TE ZIEN VANAVOND TE HOREN «foor John Knittel CAROLINA YES Smidje Verholen en het geheim von de Uylenborgh -oppie Loep en de Molb<- MAANDAG 9 JUNI 1969 DEN HAAG „De kleinere klassen zijn een toetssteen voor het dèmocratiseringsbeleid." De voorzitter van het NVV, de heer A. H. f Kloos, stelde dit zaterdag op het appel van de ANOF (de Algemene Nederlandse onderwijzersfederatie) in de Kurzaal in Scheveningen. Hierover spraken ook de heer P. J. J. Mertens, voorzitter van het NKV, en de heer J. Lanser, a.s. voorzitter van het CNV. zijds, anderzijds ook de overheid en sociale organisaties, zoals de vakbe weging, en in bepaalde situaties de kerk. Staatssecretaris Dat er kleinere klassen moeten ko- I Essentieel voor democratisering van de samenleving is sociale recht vaardigheid. Deze is niet aanwezig als de opleidingskansen in ons onder wijs in een wanverhouding beschik baar komen voor jonge mensen. Daar- bepleiten de vakcentrales alle middelen, die deze wanverhouding doen verdwijnen. Kleinere klassen in kleuter- en basisonderwijs behoren tot deze middelen. Onverteerbaar De heer Kloos stelde dat het appèl regering, de volksvertegenwoor- liging en het Nederlandse volk dui- lelijk wil maken, dat het onderwijs- eleid ook gericht moet zijn op snelle Jverwezenlijking van kleinere klassen. „Elk ander beleid is voor de vakcen- ales onverteerbaar", liet hij weten. De voorzitter van het NW had roren betoogd dat de democratise- ing van de samenleving te traag iaat. De politieke democratie moet xodanig functioneren, dat de demo cratisering van de samenleving op elk terrein wordt bevorderd. Na geconcludeerd te hebben, dat iet onderwijs de democratisering noet dienen, merkte de heer Kloos op dat de vakcentrales het niet lan ger dulden, dat de grote meerderheid de kinderen uit de gezinnen van lun leden te kort komen in en door let onderwijs. De democratisering van het onder wijs is een taak voor professoren, ïtafleden, docenten en studenten ener- Brand in circuswagen MAASTRICHT Met het uitbran den van een circuswagen gingen gis teravond in Maastricht 120.000 Duitse marken en juwelen ter waarde van enkele tienduizenden guldens verlo ren. De woonwagen behoorde toe aan óe clowns „The Jdhn's" van het Ita liaanse circus „Heros". De brandweer kon niets meer redden. De voorstel ling van het circus ging gewoon door. SEOEL De Zuidkoreaanse kust wacht heeft volgens een bekendma king in Seoel een Noordkoreaanse rubberboot tot zinken gebracht, die en huis aan de oostkust had bescho- en. Vijf leden van een gezin zouden n hun slaap gedood zijn. [(j Het vaartuig, volgens eerste berich- en een spionageschip, bevond zich n de buurt van Poekjong, ruim 200 tilometer ten zuidoosten van Seoel, ïetracht werd een aantal agenten an land te brengen. 0 SANTA MONICA De zeer be kwame, doch bescheiden filmacteur Robert Taylor is zondag op 57-jarige leeftijd in een ziekenhuis in Califor- nië aan kanker overleden. Oktober vorig jaar moest zijn rechterlong reeds worden weggenomen. Maandag 1.1. werd hij opnieuw in het zieken huis opgenomen. Zijn toestand ging hierna snel achteruit. Robert Taylor heette eigen Spang- Ier Arlington Brugh. Hij heeft sa mengewerkt met figuren als Clark Gable, Jean Harlow, Gary Grant, Greta Garbo, Joan Crawford en Gary Cooper, in de filmwereld bijna onsterflijke namen waartoe die van Taylor zeker behoort. Zijn eerste rol van betekenis was die in de film „Society doctor". Hij vierde daarna triomfen als de roman tische minnaar in de film „The mag nificent obsession", waarin hij met Irene Dunne optrad. Andere films met hem zijn „Plight command", „Battan", „Johnny Eager", „Cide Va- quero", „Cattle king", Ivanhoe", „Quo Vadis" en „Quentin Durward". Tijdens de laatste wereldoorlog diende hij bij de Amerikaanse Mari ne. Hij liet zich toen eens ontvallen: „Ik ben geen groot acteur en zal het ook nooit worden. Ik ben alleen bij de film gekomen omdat ik, wat ze noemen, een knappe jongen was." Hij was een felle anti-communist. Hij is twaalf jaar gehuwd geweest met de actrice Berbara Stanwijck. In 1954 trouwde hij met Ursula Thiess. Uit dit huwelijk zijn twee kinderen ge boren. HONGKONG China heeft ermee ingestemd dat op 18 juni met Sowjet- unie besprekingen worden geopend over de scheepvaart op de grensrivie ren. MAINZ De gemeenteraadsver kiezingen die gisteren in de West- duitse deelstaat Rijnland-Palts zijn gehouden, hebben slechts kleine verschuivingen te zien gegeven. De drie „grote" parijen leden enig ver lies ten gunste van de neo-nazistische NPD. De CDU kwam van 43.8 (in 1964) op 42.6 procent, de SPD van 42.8 op 40.8, de liberalen van 10.1 op ma vallen, en 9.1 en de NPD van 0 op 2.4 procent. nieuwe leiding men waren ook duizenden ouders in Zwolle, Den Bosch en Den Haag roe rend met elkaar eens. Samen met schoolbestuurders en onderwijzend personeel hebben zij de minister van onderwijs en wetenschappen en de minister-president hiervan op de hoogte gesteld. De ANOF had de bij eenkomsten georganiseerd onder me de-verantwoordelijkheid van de vak centrales, pedagogische centra en de verenigingen van ouders en school besturen. In het Kurhaus in Scheveningen deden dit dr. T. van Veen, bestuurs lid van de vereniging voor prot. ohr. kleuter- en basisonderwijs, de heer Th. M. Knippen, voorzitter van het katholiek onderwijzersverbond en de NVV- voorzitter. Onder de aanwezi gen bevonden zich staatssecretaris mr. J. H. Grosheide en enkele Kamer leden. Vóór op Concorde MOSKOU Het Russische straal- verkeersvliegtuig TU-144 heeft voor het eerst de geluidsbarrière doorbro ken. Dit gebeurde tijdens een proef vlucht. Het Russische persbureau Tass maakte bekend dat de vlucht „normaal" is verlopen. De TU-144 verkoos eind december 1968 het luchtruim. Ter vergelijking dient het programma voor het Frans - Britse prototype „Concorde" dat te gen september de geluidsmuur hoopt te doorbreken. ROME De Italianen hebben het gisteren zonder krantep moeten stel len. Het grafisch personeel was voor 24 uur in staking gegaan om kracht bij te zetten aan hun eis voor waar borgen tegen het ontslaan van ove- tollig personeel als gevolg van de nieuwe produktietechnieken. (Van onze speciale verslaggever) UTRECHT De 30.000 Am bonezen en andere Zuidmolukse ballingen in ons land hebben een andere leiding gekregen. In de Domstad presenteerde zich zaterdag een aktiegroep, die als „noodregering" voor 't voetlicht trad, en die er aanspraak op maakt door meer dan 60 procent van de in Nederland verblijven de Zuidmolukkers gesteund te worden. Als waarnemend president, tevens minister van buitenlandse zaken, treedt kolonel I. J. Tamaela op. Waarnemend premier, tevens mi nister van algemene zaken, is N. Ta- tuhey, minister van financiën S. J. de Fretes. minister van maatschappelijk werk en cultuur J. Latuhihin en mi nister van militaire zaken luite nant-kolonel E. Kakisino. De aktiegroep erkent niet langer de functie en het gezag van ir. Manusa- ma, die zichzelf in 1966 president in ballingschap heeft gemaakt. .Als president van de Zuid-Molukken (2,5 miljoen mensen) zien ze nog altijd de Ambonnees Manuhutu, die sinds 1951 in een Indonesische gevangenis ver blijft. Een woordvoerder van de groep verklaarde dat het merendeel der Zuidmolukse ballingen zich thans de finitief van het „feodale beleid" van ir. Manusama heeft afgewend. De laatste geniet weliswaar nog enige steun, doch zijn front brokkelt lang zaam maar zeker af. De „noodregering" ontleent haar mandaat aan een op 17 mei j.l. in Nijmegen gehouden vergadering. De daar aanwezige Zuidmolukse ballin genafgevaardigden lieten ir. Manusa ma vallen, en spraken zich voor een uit. Kolonel Tamaela is ongetwijfeld de belangrijkste figuur van de aktie groep. Hij was chef-staf van de op Ceram geopereerd hebbende opstan delingenleider dr. Soumokil. Niet lang voordat de laatste door Indo nesische troepen gevangengenomen werd, week hij per prauw naar voor malig Nederlands Nieuw-Guinea uit. De aktiegroep zegt ontevreden te zijn met „oe slappe houding" en het „weifelend optreden" van ir. Ma nusama. Zij beweert niet op geweld uit te zijn de aanvallen van Zuid molukkers op de Indonesische am bassade in Den Haag werden als het werk van extremisten betiteld, doch wel op „nieuwe bezinning" en „grote re geestelijke en maatschappelijke weerbaarheid". Zij zou er reeds in geslaagd z'jn het politieke streven van de Zuidmolukkers onder de aan dacht van de Verenigde Naties te brengen. Executie De machtsstrijd aan de top is be gonnen na de executie van dr. Sou mokil (1966). Volgens kolonel Ta maela, die een bepaalde volmacht van de gefusilleerde opstandelingen leider in ï'n bezit heeft, zou de aktie groep tevergeefs hebben geprobeerd ir. Manusama te bewegen 'zich aan de inzichten van de „vierde militaire missie" te conformeren. De Stichting Door de Eeuwen Trouw, die o.a. de politieke doelein den van de Zuidmolukse ballingen steunt, schijnt zich vooralsnog op de vlakte tc houden. Zij heeft zich al thans nog niet duidelijk achter een van de groepen opgesteld. Het reizen pertrein wordt zo efficiënt en gerieflijk mogelijk gemaakt. Snellere verbindingen en betere aan sluitingen moeten het discomfort op de overvolle auto wegen compenseren en om dit alles te propageren is charmante propaganda onontbeerlijk. De ambassa drice van de Nederlandse Spoorwegen Jeanne Volle mans uit Utrecht (rechts) heeft haar „troon" en ambts keten afgestaan aan Irene Lutter uit Rotterdam, die een jaar lang haar plaatsvervangster is geweest. Margreet van Donderen uit Groningen (links) is nu de nieuwe plaatsvervangend ambassadrice. De overdracht geschiedde zaterdag in Amersfoort. Nederland I NCRV 7.07 uur Familie Buchner in het Zwarte Woud (eerste deel) 8.20 uur Programma over oude zeilvaart 9.30 uur Bureal Bristol (intimidatie) 10.20 uur Bijbelliederen gezongen en gedanst door leer lingen van de Klokkenberg Nederland 2 AVRO 7.30 uur Vader tegen wil en dank 8.20 uur Philippijns nationaal ballet 9.30 uur selectie van mini-filmpjes 10.00 uur Televizier Hilversum 1 NCRV 7.00 uur Boeken, schrijvers en toneel 8.30 uur Afremming van de bevolkingsgroei 9.00 uur Orgelconcours Bolsward 10.15 uur Stanley Jones spreekt 11.15 uur Mozart, schrijver van muziek en brieven Hlilversum 2 NOS 8.06 uur Afbraak en opbouw in de Haagse binnenstad 9.00 uur Edo de Waard vertelt over zijn werk 9.2g uur Koorwedstrijd Let the people sing 10.10 uur Beroepskeuze 10.40 uur Radiojournaal (Een wereld in wording) 202 Hij maakte dan een flinke wandeling en keerde alleen voor het ontbijt naar huis terug. Op regenachtige dagen, als hij niet naar buiten kon gaan, lag hij met zijn rug op een toestel, dat in Paulines vroegere kamer op de grond was geplaatst. Aan dit toestel waren fietspedalen bevestigd. Gusti trapte,alsof hij gevleugelde engelen in hun vlucht moest inhalen. Om de twee dagen ging hij op de weegschaal staan en was verheugd het resultaat van zijn onvermoeide arbeid te kunnen vaststellen. Met het gevoel van een overwinnaar merkte hij, dat zijn broek hem om het middel te wijd werd en dikwijls stak hij de hand onder zijn colbertjasje, om te constateren, dat hij werkelijk magerder werd. Hij merkte echter tot zijn schrik, dat zijn eetlust toenam en hij las met spijt de lijst van de verboden spijzen (waar hij juist het meest van hield) nog eens over. Na korte tijd betrapte hij zich met afgrijzen erop, dat hij met verlangen naar een jonge vrouw in huis keek. Het was Christina, een stevige, goedgebouwde boerenmeid van ongeveer dertig jaar, die voor hem gezorgd had, sedert hij Paulines dienstboden ontsla gen had. „Wat zou dr. Altmann daar wel van zeggen?" Het cultiveren van de geest behoorde ook tot Gustl's programma. Dikwijls zat hij bij het raam, waarvan de rdijnen iets terzijde geschoven waren, met een zwaarmoedig gezicht te lezen en stelde zich zodoende aan de blikken van onbekende voorbijgangers bloot. Hij was vastbesloten om aan zijn leven meer inhoud te geven en was dienovereenkomstig een diepgaande studie over oude mysteries en orakelen begonnen Ook schreef hij artikelen over nationale economie voor een plaatselijk blad en begon zelfs aan een boek, dat hij „de man op de achtergrond" noemde en dat een poëtisch relaas over zijn eigen droevig, innerlijk leven inhield. Het begon aldus: „Mijn leven is schijnbaar even oninteressant als dat van een schoenlapper of een horlogemaker. In werkelijkheid bestaat het echter uit een lange reeks droevig, folterende gebeurtenissen." Hij had het manuscript zorgvuldig in een kleine safe in slaapkamer opgeborgen tezamen met obligaties hypotheek- brieven, aandelen en andere waardevolle dingen zoals een ouderwetse ketting van robijnen en een parelsnoer die zijn vrouw toebehoorden. Hij was bang, dat haar advocaten be slag op haar sieraden zouden leggen, zolang de kwestie nog ni opgelost was. Op een morgen, toen hij een vroege wandeling langs de rivier maakte, voelde hij zich bijzonder krachtig.Het was in het begin van april. De lucht was vol lentegeuren en de vogels zongen in het ontluikend loof der bomen. Gusti begon hard te lopen. Hij balde de vuisten en ademde snel. Op enige afstand zag hij een bank staan en hij besloot tot daar te lopen met de gelijke snelheid van een drijvende tak, die door de snelle Aare meegevoerd werd. Maar al spoedig begon het bloed in zijn slapen te kloppen en hij hoorde een dof gesuis in zijn oren. Een heftige pijn stak als een scherp mes door zijn linker long. Hij viel neer en bleef op de grond liggen. Toen hij zich beter voelde, stond hij op en liep langzaam naar huis, terwijl hij zijn ene hand op zijn hart hield. Thuis gekomen voelde hij zich geheel hersteld en ging naar zijn kantoor. De volgende dag bezocht hij 's avonds een instituut voor lichamelijke opvoeding, waar hij geregeld tweemaal per week een elektrisch toestel, dat de bewegin gen van een galopperend paard nabootste, bereed. De gymnastiekleraar bracht het toestel in beweging, maar na enige minuten voelde Gusti dezelfde stekende pijn in zijn hart en viel bijna van het paard. Na een korte rust en massage ging hij naar huis. Zijn geestdrift voor lichaamsbe weging scheen onderweg te verdwijnen. Deze oefeningen, dac hij zijn niet goed voor me Zij ont»namen hem alle energie in plaats van die te vermeerderen,Het hevig transpireren was onnatuurlijk. Het maakte hem alleen hongerig en dorstig en het greep zijn hart aan. Hij was nu eenmaal groot en zwaar. Zijn ijdelheid had hem tot al deze dingen gebracht. Christinali", zei hij toen hij. thuiskwam, „haal mijn pantof fels van boven. Toen zij ermee beneden kwam verzocht hij zijn laarzen uit te trekken. Toen zij voor hem neerknielde keek hij op haar dik, glanzend bruin haar en zag haar rose rug, die door de sluiting van haar blouse zichtbaar was. „Jé moet nooit doen, wat een dokter je voorschrijft," zei hij. „Zij hebben he alleen op je geld gemunt. Ik heb een zwak hart, Christinali. Ik heb er te veel van gevergd. Ik was gezond, voordat ik al die oefeningen deed en nu ben ik een wrak." „Ik dacht zo," antwoordde zij, „dat er iemand voor mijnheer moest zorgen." (Wordt vervolgd) RADIO VANAVOND 22.55 stereo: Gevarieerd mu ziekprogramma. 23.55 Nieuws. van IS - 20 uur I- Peter Tsjaikowsky, Sym- 19.00 Lite- Phonie nr 4 in f kl.t. op, 36, II. Sergei Rachmanlnov. Concert voor piano en orkest nr. 3 in TEI.IAISIE VANAVOND Hilversum I, 402 m. NCRV: 18.30 Nieuws en weerpraatje. 18.41 Actualiteiten. 19.00 Llte- rama: kroniek over boeken, schrijvers en toneel. 19.15 Mu ziek en dienst: over Jerklled en kerkmuziek. 19.45 Stereo: Licht gevarieerd muziekpro gramma. 20.30 Geen spaar bankboekje voor de twintig- miljoenste, documentair pro gramma. 21.00 Het Zevende Nationale Orgellmprovisa- tieconcours te Bolsward (opn.). 22.15 Godsdienstige lezing. 22.30 Nieuws. 22.40 Mededelingen. 22..45 Moderne snaarinstrumen ten. muzikale lezing. 23.10 Lichte orkestmuziek (gr.). 23.15 Mozart, schrijver van muziek in en brieven, muzikale lezing. 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 18.00 Nieuws. 18.11 Radiojour naal. 18.25 Ik verbind u doorpraatje. 18.30 Stereo: Talelmuziek. 19.30 Niews. 19.35 R.V.U.: Nieuwe we tenschappelijke gegevens Inza ke de aarde. N.O.S.: 20 braak en opbouw i Haagse binnenstad, gesprek ken. ORDE VAN VRIJM LAREN: 20.20 Lezing. -N.O.S.: Stereo: Klassieke ga- melanmuziek van Midden-Java (II). 21.00 Gesprek. 21.25 Inter- nationale koorwedstrijd voor kleur: Pluimpje, amateurs. 21.50 Licht orkest en Reclame. gitaarmuziek (gr.) (stereo), naai. 19. 22.10 Uitzending over be- roepskeuze. 22 30 Nieuws. 22.40 AVRO: Radiojournaal. N.O.S.: 19.56 Reclame. N.O.S.: 20.00 24.00 Journaal. STER: 20.16 Reclame. AVRO: 20.20 In kleur: Philip pijns Nationaal Ballet (del. 1). 20.45 Peyton Place. TV-feuille- ton. 21.30 Nationaal Allerlei: minlfilmpjes. 22.00 AVRO's Te levizier. NOS: 22.25 - 22.30 Journaal. België, kanalen Nederlands: en-^10 10. 18.55 Zandmannetje. 19.00 Zorro. tv-feuilleton voor de jeugd (78). 19.25 Het d kl.t op. 30. III. Sergei Pro- <'eR.de„. schaap, tekenfilmpje kofiev. 1. Symphonle nr. 1 in }9-30 Wereld zonder grenzen D gr.t. op. 25. Ouverture op. 72. Russische Internationale jeugdmagazlne 19.45 Openbaar Kunstbezit. 19.55 De Weerman. 20.00 Nieuws. 20.30 High Chaparral, tv-westem (23). 21.20 Groeten uit Joegoslavië. 22.05 Contact 22.S0 Nieuws. Schoolradio. 14.30 Muzikaal middagmagazine. (16.00 - 16.02 Nieuws). Overheidsvoor lichting: Taal en cultuur ln de Nederlandse Antlllpn. Spreker: H. Hablbe. KRO: 17.10 Voor de kinderen. 18.00 Stereo: Metro- pole-orkest. 18.19 Uitzending van D'66. Hilversum II. 298 m. AVRO: 7.00 Nieuws en ochtendgym nastiek. 7.20 Stereo: Lichte grammofoonmuzlek. 8.00 Nieuws. 8.11 Radiojournaal. 8.20 Stereo: Lichte grammofoon muzlek. (8.30 - 8.33 De groente man). 8.50 Morgenwijding. N.O.S.: 9.00 Uitgebreide repor tage of herhaling N.O.S.-pro- gramma. 9.40 Muziek uit de Middeleeuwen en Renaissance (opn.). AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitami nen. (11.00 - 11.02 Nieuws.). 11.30 Voor de vrouw. (Om 11.55 Beursberichten). 12.30 Voor de landbouw. 12.40 Sportrevue. 13.00 Nieuws. 13.11 Radlolour- naal. NOS: 1330 Klein chanson. 14.30 Muziek en B.-.-. Hilversum I. 402 m. NCRV: nieuws van onze zuiderburen T\-feuilleton. STER: 19.56 Re- 7 Nieuws. 7 jq Het levende AVRO: 15 00 Nederlandse ope- clame VO S.: 20.00 Journaa. WOord. 7 15 Lichte muziek met razangers (gr.). 16.00 Nieuws. STER: 20.16 Reclame. NCRV. nieuws en actualiteiten. 8.00 16.02 Kunstkroniek. 16.20 Ste- 20.20 Kaap Hoornvaarders Nieuws. 8.11 Gewijde muziek reo: Omroeporkest. 17.00 Ste- programma over de oude zeil- ,gr8.30 Nieuws. 8.32 Toe- reo: Moderne muziek. 17.25 vaart. 21.00 Licht muzlekpro- rjStiSche tips. 8.45 Voor de Jazz spectrum. 17.55 Medede- ïï?1?111®,', ?130 ^™aunl?vrin<i- hulsvrouw. (9.00 - 9.10 Gym- llngen. de TV-feuilleton. 22.20 Bijbellie- nastiek voor de hulsvrouw). Hilversum m. 24# m. en „.Jk- deren gezongen en gedanst. 9 35 waterstanden. 9.40 School- FM-kanalen. VARA: 9.00 ken. ORDE VAN VRIJMETSE- N.O.S.: 22.25 - 22.30 Journaal. radi0. 10.00 Tussen de tijden. Nieuws. 9.02 Plaatjes voor de 20.30 23 00 - 23.30 Teleac: Filmkunde iezing. 10.15 Stereo: Operamu- pep. (10.00 Nieuws.) 11.00 in het voortgezet onderwijs. 2iell (gr) 11.00 Nieuws. 11.02 Nieuws. 11.03 Een opvallend (les 7 - herh.). Stereo: Weense operettemuziek vrolijke gevarieerde visite. Nederland n. N.O.S.: 18.50 In (gr.). Plm. 11.55 Mededelingen. (12.00 Nieuws.) 13.00 Nieuws. STER: 18.56 KRO: 12.00 Gevarieerd pro- 13 03 Licht platenprogramma. 19.00 Jour- gramma. (12.22 Wij van het (14.00 Nieuws.) 15.00 Nieuws. Scala: Informatief land: 12.26 Mededelingen t.b.v. 15.03 Drie-draai; De 1999 Show. rogramma. AVRO: 19.30 In land- en tuinbouw: 12.30 16.00 Nieuws. 16.03 - 18.00 Licht NEDERLAND I. N.O.S.: 18.5b kleur: Pluimpje. STER: 18.56 Reclame. N.O.S.: 19.00 Journaal. STER: 19.03 Reclame. NCRV: 19.07 Hotel Forellenhof RADIO MORGEN -ze «2£2£H Ot>2£ AAS&l£jt£A! M6SJS MV JSB. AUTOXIT£/T£H kleur: vaders tësën "wiï ën Nieuws:" n.tt Actualiteiten: piatënprogramrha. (17.00 - 17.02 dank. TV-feullleton. STER: 13.00 Raden maar....). 14.05 Nieuws.) 24. Het was een hele stoet die daar het woud introk. De 'rste der behaarde mannetjes kapte met een ijmscherp stenen mes de i nstekende twijgen en tak en weg om de doorgang mogelijk te maken. Zo vorder en ze langzaam. Maar steeds drongen ze verder het woud rJ- „Grappig is dat", zei Jonas tegen Lappie, „Dat het zo »tll Is in dit bos. Toch wel leuk, vind je niet? Zo maak je n°8 #ens wat mee." Lappie antwoordde niet. Hij keek naar Weetal die achter hen liep. Die lette echter niet op Lappie en Jonas of op iemand anders van het grote gezelschap. Hij lette op de bomen en keek zijn ogen uit. „Interessant", mompelde hij elke tien passen. Plotseling werden Lappie en Jonas opgeschrikt door een angstwekkend gebrul, dat uit het donkere hout opsteeg. „Wat is dat!" kreet Jonas. „Zie je nu wel Lappie! Daar gaat het beginnen...ik wou..." 1237: „Wilt ge me nog even naar mijn woon vertrek dragen?" vroeg de kabouter. „Vooruit dan maar", gromde de smid en hij nam het ventje in een soort brandweergreep. Zo scharrelde hij een trapje af en even later bevond hij zich in een gezellig woon vertrekje, dat diep onder de oude boom was aange bracht. Daar deed de ka bouter schoen en sokje uit en hij voorzag zijn gekwets te been van een steriel ver bandje. Toen ging hij er gemakkelijk bij zitten en krabbelde zijn lievelings konijn strelend achter de flapoortjes. Smidje Ver holen bekeek dit hele toneeltje met een voortdurend steigende verbazing en vroeg ten slotte schuchter: „Blijf ik nou altijd klein..., of word ik weer ge woon groot net als vroeger?" „Maak je daarover maar geen zorg, Verholen", stelde de kabouter hem gerust. „Ik ben je zéér dankbaar voor wat je allemaal voor mij gedaan hebt, en als je straks weer weggaat, zul je buiten weer de zelfde smidje Verholen zijn van altijd. Je zult dan zelfs mijn huisje niet eens terug kunnen vinden. Het is toch anders wat, hè? Ik woon al meer dan drie honderd jaar in dit bos. en ken er werkelijk alle geheimen van. Maar dat ik ooit nog eens in een vosseklem van stroper Per den Bonk terecht zou komen. nee, dat had ik echt niet gedacht." „Woont U hier al meer dan driehonderd jaar!?" riep de smid verbaasd uit. „Gunst.dan kunt U mij misschien wel vertellen waar„Hoho, niks ervan!" zei de kabouter afwerend. „Wij kabouters mogen aan de mensen geen bosgeheimen verklappen. Dat mag niet van de kabouterkoning. Doen we het wèl. dan krijgen we straf en raken we onze rode puntmuts en onze voorrechten kwijt!"

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7