Grotere kloof tussen Rusland en Roemenië Commentaar KLM kiest DC-10 luchtbus Spanje sluit grens met Gibraltar boven andere toestellen Uit de Haagse hof geplukt Man opgesloten in liftcabine, bij toeval ontdekt Jeugd boos op Partijleider Brezjnef levert scherpe kritiek op Chi Tien partijen zouden Boekarest steun verlenen rvdA-fractie „Ontvoerd" alles VV D- jongeren zeer kritisch over kabinet Scheepsbouwers-in-de^dop Belangrijke keus maatschappijen Haantje* van- de-toren Vergeldingsmaatregel 5 MAANDAG 9 JUNI 1969 UJUgz» ■IK1 WOERDEN De tegelzetter R. Emmelot uit Utrecht kwam vrijdagavond om vijf uur ge vangen te zitten in een liftcabi ne in het in aanbouw zijnde be jaardencentrum De Vossen- schans. Hij had het minder pret tige vooruitzicht pas maandag morgen te worden ontdektwant al het personeel had de bouw reeds verlaten. Omstreeks negen uur vrijdag avond bracht tandarts Wiegers, bestuurslid van het bejaarden centrum, met een kennis een be zoek aan de nieuwbouw. Hij hoorde wel ergens kloppen, maar dacht aanvankelijk dat een van de arbeiders overwerkte. Bij ingeving ging de heer Wiegers toch maar even kijken, en ont dekte na enig zoeken en roepen, dat iemand in de lift zat Lussen de vierde en vijfde etage. De bevrijding van de tegel zetter nam toch nog zo'n ander half uur in beslag. Met behulp van de politie en telefonisch ad vies van de in Breda ioonende aannemerdrong men door tot de machinekamer, die op slot zat. De man die de sleutel hiervan in zijn bezit had, bleek onbereikbaar, waarop de bevrij ders besloten de deur te force ren. Het was half elf, toen zij de stroom inschakelden, en de lift met zijn „gevangene" op de be gane grond kwam. Achteraf bleek, dat de opzichter vrijdag middag om vijf uur de hoofd schakelaar had uitgedraaid, in de veronderstelling dat al het personeel het gebouw had ver laten. UTRECHT De federatie van jon gerengroepen in de PvdA (FJG) is on tevreden over de houding van de PvdA-fractie en het partijbestuur in de Maagdenhuis-affaire. „De jeugd heeft zo het vertrouwen in de PvdA verloren, wat met name in Amster dam heeft geleid tot verontrustend ledenverlies in de jongerenorganisa tie van de partij", aldus een verkla ring na de zaterdag in Utrecht ge houden vergadering van het alge meen bestuur van de FJG. De zestienjarige dochter van de Zuidafrikaanse ambassadeur in Wenen, Magdalena van der Spuy van wie vermoed werd, dat zij was ontvoerd is terecht. Op de foto loopt zij met verloofde Reg Boynton Lee op het vlieg veld Fiumicino in Rome. Waar het meisjes zich de afgelopen drie dagen heeft opgehouden, is niet bekendgemaakt. Het staat nu al vast dat de Austra lische partij het belangrijkste confe rentiedocument, een program voor eensgezind optreden tegen imperia lisme, niet zal ondertekenen zonder amendering. Vermoedelijk zullen acht andere partijen dit eveneens weigeren. MISDRIJVEN In zijn opzienbarende rede had Brezjnef China ervan beschuldigd deel te hebben genomen aan een reeks ernstige misdrijven tegen de inte-rnationale communistische bewe ging en aan het voorbereiden van gewapende conflicten. Hij verweet voorts Peking dat het voorbereidingen treft voor een oorlog tegen de Sowjetunie. Ook sprak hij over „nieuwe gewapende provocaties aan de Chinees-Russische grens". MOSKOU De verwijdering tussen Roemenië en de Sowjet unie is dit weekeinde veel groter geworden door de felle kritiek die de Russische partijleider Brezjnef op China leverde. Toch zal Roemenië nog aan de communistische wereldconferentie blijven deelnemen. De kritiek van Brezjnef op Com munistisch China zien de Roemeense communisten als een verbreking van een belofte die de Russen nog maar drie weken geleden hebben gedaan. Men neemt namelijk in Boekarest aan, dat partijleider Ceaucescu bij zijn bezoek aan Moskou van de Rus sen de verzekering heeft gekregen dat men de conferentie in Moskou niet zou gebruiken als een podium voor het lanceren van aanvallen op China. Ceaucescu zou de deelneming van de Roemenen hiervan laten afhangen. Men verwacht dat de Roemeense partijleider in de loop van deze week op de rede van Brezjnef zal reageren. De aanval op China wordt in Boe- ka-rest ook gezien als een nieuwe be dreiging van de onafhankelijke poli- tiek die Roemenië ten opzichte van het Kremlin voert. De Roemeense pers en radio hebben gezwegen over de rede van Brezjnef. UITEEN In communistische kringen in de Roemeense hoofdstad acht men het niet onmogelijk dat de commu nistische beweging in internationaal verband, waarvan men op de confe rentie in Moskou een eenheid wil maken, nu nog verder uiteen zal val len. Waarschijnlijk zullen nog tien grote partijen, voornamelijk uit de westerse landen, de weigering steu nen van Roemenië om deel te nemen aan de tegen China gerichte cam pagne. MADRID De Spaanse re gering heeft met ingang van vandaag de grens met Gibraltar gesloten voor de 5000 daar wer kende Spaanse arbeiders. Al een jaar is de grens voor het overige verkeer dicht. Elk verkeer te land met Gibraltar is afgesneden, dus ook voor mensen die in het bezit zijn van buitenlandse passen. De nieuwe grondwet van Gibraltar wordt in Madrid gezien „als een openlijke minachting van de Ver enigde Naties", die vorig jaar december Excessen Naar aanleiding van uw bericht „Dr. Hueting is blij met nota over wanda den" vraag ik mij af of we met de recente nota over de in het voormalig Nederlands-Indië gepleegde excessen wel zo blij moeten zijn. De nota is nl. nogal eenzijdig. Weet dr. Hueting wel wat er ge- beurd is voor de aankomst van de KL en de hergroepering van het KNIL? Wel, veel burgers werden toen door Soekarno en zijn trawanten vermoord, omdat ze... te Nederlands waren. Waarom alleen geschreven over de 1 wandaden van het KNIL en de KL en niet van de Tentara Republik Indo nesia? Men moet niet vergeten dat de Ambonezen, die momenteel in Neder land zijn, allemaal ex-militairen van i het KNIL zijn. Waarom dan ook niet de wandaden opgerakeld van de troe pen van Soekarno, gepleegd op Ambon na het uitroepen van de Republiek der 1 Zuid-Molukken? Soekarno's luchtmacht heeft Ambon aangevallen onder het rood wit blauw i van de Nederlandse vlag, geschilderd onder de vleugels van de vliegtuigen. Soekarno heeft zijn troepen laten ver voeren met schepen van de Konink- I lijke Pakketvaart Maatschappij, ook onder de kleuren der Nederlandse I vlag. In plaats van straks in de Tweede Kamer te debatteren over de recente excessen-nota zou het beter zijn het Ipt van de gewezen wapenbroeders van het KNIL, de Ambonezen en hun Republiek der Zuid-Molukken aan de orde te stellen. Apeldoorn H.L.Joris (Ex-KNIL-militair) Engeland hadden aanbevolen tegen 1 oktober Gibraltar aan Spanje terug te geven. NIMMER In de nieuwe grondwet heet het dat Engeland Gibraltar nimmer zal prijsgeven tegen de „vrijelijk en de mocratisch tot uitdrukking gebrachte verlangens van de inwoners van Gi braltar in" In augustus 1966 trok Spanje onge veer tweeduizend vrouwen die in Gi braltar werkten terug en twee maan den later sloot het de landsgrenzen voor voertuigen en handelsgoederen. Er bleven nog duizenden Spaanse arbeiders op „de rots" werken om dat de lonen er veel hoger waren dan thuis. De Spaanse autoriteiten zullen hun werkloosheidsuitkeringen van die oude lonen aanpassen. De Britten zijn vastbesloten de soe vereiniteit op Gibraltar te handhaven zolang de bevolking dat wenst. Ma rokkaanse en Malta arbeiders zullen de Spaanse vervangen. In mei 1968 werd Gibraltar geslo ten voor alle voetgangers, behalve Spaanse arbeiders, zodat de veerboot de enige rechtstreekse verbinding met Spanje was. De laatste bespre kingen lussen Engeland en Spanje over Gibraltar, die op voorstel van de VN werden gevoerd, werden in maart 1968 afgebroken. DALFSEN De jongerenorganisa tie van de VVD heeft zich op haar landelijk congres in Dalfsen krachtig uitgesproken tegen het sociaal-econo mische beleid van het huidige kabi net. Vooral minister Witteveen van financiën moest het ontgelden. De minister kon, aldus voorzitter mr. Bosma, door zijn fiscale maatre gelen en de tariefsverhogingen het bestrijden van een verdere inflatie niet verwezenlijken. In een motie sprak de JOVD zich uit tegen het inzetten van de kabi net-De Jong in zijn huidige vorm bij de verkiezingen van 1971. Voorts gaf men het hoofdbestuur volmacht om met het dagelijks bestuur van de VVD te overleggen hoe men op organisatorisch gebied tot een nauwere samenwerking kan komen. Hierbij zal moeten worden gesproken over de inbreng van de JOVD in de politieke meningsvor- ming bij de WD. Het partijorgaan Prawda wijdde een kritisch artikel aan de houding „vaa sommige buitenlandse kamera den". Ze worden er voor ge waarschuwd, niet te proberen thuis meer populariteit te verwerven door kritiek op Rusland te leveren. Vooral werd gedoeld op de Italiaanse en Australische communistische partij. Een vertegenwoordiger van deze laatste partij had openlijk de militai re interventie in Tsjechoslowakije af gekeurd. Prinses Beatrix kreeg bij de officiële opening van de nieuwe jacht haven te Enkhuizen twee scheepsmodellen van botters aangeboden. De prinsjes zagen er onmiddellijk een stuk speelgoed in en ze moesten de „nieuwe aanwinsten voor hun speelgoedcollectie" dan ook terdege „uit proberen" (foto boven). Maar daarvoor zijn deze pronkstukken niet direct bedoeld. Op de foto links onder prinses Beatrix met Johan Friso en rechts onder prins Claus met Willem-Alexander. Terug SCHIPHOL De K.L.M. heeft als luchtbus de DC-10 ge kozen. Zij deed dit in gezamen lijk overleg op Parijse grond met de SAS, Swissair en de Franse Maatschappij UTA. Ge zamenlijk denkt men 36 van deze toestellen de eerste wordt in 1972 afgeleverd door de Douglas fabrieken te zullen afnemen. ]VU de bevolking van Curacao lykt te hebben gekozen voor een vreedzame oplossing van daar leven de problemen, zal het extra con tingent van 300 mariniers naar Nederland terugkeren. Het is verheugend, dat dit besluit zo snel werd genomen door de gou verneur van de Antillen, na overleg met de Antilliaanse regering. Uitstel zou' de zaak geen goed hebben ge daan. Overigens betekent het vertrek van de mariniers slechts dat een factor werd weggenomen, die zowel op de Antillen als in Nederland werd er varen als een ongewenste. Het werkelijke probleem vraagt nog om een oplossing. En nieuwe ver kiezingen zullen niet voldoende zijn om aan alle moeilijkheden een eind te maken. Daar is veel geld voor tnodig. Belangrijk is evenwel, dat verkir- zingen een klimaat kunnen scheppen, waarin beter en sneller de problemen aangepakt kunnen worden. De vier vliegtuigmaatschappijen hebben overeenstemming bereikt over een uniforme specificatie van deze tri-jet, zoals de DC-10 in vakjar gon wordt genoemd. De standaardi satie biedt mogelijkheden de techni sche onderhoudswerkzaamheden on derling te verdelen. Het onderhoud van de motoren is toegewezen aan de KLM. Nog nooit heeft het Hollandse landschap me zo vlak geleken als nu bij thuiskomst. Wie uit het oosten komt, rijdt zoet jes langs nog de laatste heuvels en bossen voordat men aan de weiden komt. Ditmaal echter kwamen we uit het westen uit de heuvels van Kent over de zee bij Hoek van Hol land aan. Zo wijd, zo open ook met de duizenden flatogen en -balconne- tjes waar bloemen en parasols kleu ren. Engeland blijft voor ons, vaste landers, toch een mysterie. Zo strikt met regels, maar volkomen vrij zo dra er een grasveld is. Een gehoor zame rij bij elke bushalte, elk sta tion en elke winkel, waar meer dan twee klanten op een beurt wachten; maar is er een grasveld dan zwermt men uit en loopt of zit of ligt waar men wil. Of neemt een kist of trap je; klimt er op en verkondigt wat men wil, hoogstens onderbroken door een woord van bijval of spot, waar overigens de spreker niet an ders op reageert dan met een pauze om adem te halen. Op zaterdag is Hydepark, door de week de wandelparade en picknick plaats voor ieder die maar even vrij heeft, het domein van de hippies, die door alle ingangen binnenstro men aan de kant van Speakerscor ner en Bayswnterroad en dan dwars doorsteken naar Hydepark Corner in een eindeloze bonte optocht, die toch geen doel schijnt te hebben. De minimeisjes en de jongens in scha- penjassen. franjejacks, soms met een kind in de wagen erbij, vader duwt en minimoeder heeft de tas met proviand en eigenlijk zijn ze net als het burgerlijke stelletje, waarvan hij zijn opgerolde para- pluie draagt en zij precies zo'n tas met proviand. Geen restaurant van enige beteke nis stapt men zo maar binnen. Al- Zo vlak, zo rustig tijd is er bij de deur een vlugge gestalte, die met een glimlach als wachtte men alleen op deze bezoe ker, toesnelt en of hoffelijk een plaats toewijst of even hoffelijk zegt. dat men werkelijk zal moeten wachten. Al zijn alle tafeltjes maar half bezet, het is onbestaanbaar, dat men zo maar aan zou schuiven. Hoogstens wordt eerst aan de reeds zittenden gevraagd of men het over komelijk vindt wanneer een vreem de er bij komt en vervolgens met duizend excuses de nieuweling inge licht over de bijzondere vriendelijk- de DC-10-luchtbvs: macrocomfort De DC-10 type 30 is een driemoto- rig vliegtuig, bestemd voor de mid den- en lange afstand. De machine is wat kleiner dan de reeds bestelde Boeing 747 Jumbo Jet, die vier moto ren heeft en 300 tot 400 passagiers op de lange afstand zal gaan vervoeren. In de KLM-versie zal de DC-10 plaats bieden aan 253 passagiers en ruim 15 ton vracht kunnen bergen. Minder geluid heid, dat men niet van de tafel ge weerd wordt. Komt het allemaal in orde, dan is zwijgzaamheid verder geboden. Maar elke busconducteur, man of vrouw, begroet zijn klanten met ..dear" en wie zoals wij deden met het Masterticket, dat alleen aan vreemdelingen wordt verstrekt, reist kan rekenen op pen uitvoerige bab bel als er maar even tijd voor is, waarbij beknopt maar exact de fa milieomstandigheden, de politiek en wat dies meer zij behandeld wor den. Vlak achter Regentstreet is de bonte wereld van Camebystreet. waar keiharde popmuziek schalt en een ieder graait en grabbelt in de altijd openstaande winkeltjes, maar nog geen vijf minuten verder is aan Piccadilly Fortnum en Mason, het deftigste warenhuis ter wereld, waar de verkopers in slipjassen lo pen en in de gecapitoneerde lift een canapeetje staat. En even vreemd is het. dat in het Ritzhotel, waar de chic als een don zen deken rond het marmer, het verguldsel en de gebeeldhouwde stoelen (zetels moet men eigenlijk zeggen) is gespreid, de koffie wordt geserveerd in loodzware dik stenen koppen, tot de rand gevuld- Hoe rustig om weer thuis te zijn waar het allemaal zo logisch in el kaar lijkt te zitten....! Ook is er besloten tot nauwe sa menwerking op operationeel en scho- lingsgebied. Er zijn garanties ge geven dat de DC-10 type 30 ondanks het hoge motorvermogen minder ge luid zal veroorzaken dan elk ander type straalvliegtuig op het ogenblik bij de KLM in gebruik. Voor de Lockheed fabrieken ls de beslissing van de vier Europese maat schappijen uiteraard een teleurstel ling, want ook deze Amerikaanse fa briek is bezig met de voorbereiding van de productie van een luchtbus, de L-1011. Waarnemers nemen aan dat bij het vaststellen van de zo ui termate belangrijk keus de doorslag heeft gegeven dat alle vier de rnaat- schappijen al vliegen met de door Douglas gebouwde DC-8 machines. In februari reeds schreef onze luchtvaartmedewerker dat de keus wel op de DC-10 zou vallen. SCHAIJK Zaterdagmiddag om half twee is Anna van den Bogaart j (3) uit Schaijk onder een personen- I auto terechtgekomen toen zij plotse- ling de weg overstak. Op weg naar het ziekenhuis overleed ze. NUNSPEET Op de oude Zuider- zeestraatweg in Nunspeet is zaterdag j de heer B. N. Kartsen (80) om het I leven gekomen toen hij met zijn fiets de weg wilde oversteken. Een perso nenauto reed hem aan. Vier Arnhemse leden van de Oosten rijkse alpinistenclub (P. Scholten, W. Roose. K. Waamaars en C. Kortekaas) moesten er zaterdag aan te pas komen om de ivindhaan van de gereformeerde oostkerk af te halen. De operatie-windhaan duurde circa twee uren. via de trap gingen de „kerkbeklimmers" naar hun „berg". Na een unieke klim schroef den zij de haan van de torenspits los De windhaan wordt niet op geborgen, over twee maanden zal hij weer present zijn, maar dan op het dak van een garage, die de plaats van de kerk in zal nemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5