25.000 MAN TERUG Nederlandse terug uit mariniers Antillen Commentaren Binnen een eenheden maand uit Zuid- de eerste Vietnam Nog maar drie maanden geld voor luchtbrug Het Kwartet Goede jacht i urr vtwÊÊm proog en zonnig Drie kinderen verdronken Toestand op Curasao rustig Bij de mantelspecialist is't allemaal perfekt voor u geregeld DE MANTELSPECIALIST 0NDERZ ETTEGEL OF PLACE-MAT nu kunt u kiezen Leidse Gniiant Maandag 9 juni 1969 - 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Voordat hij op het eiland Mid way een gesprek ging voeren met de Zuidvietnamese president Thieu en diens adviseursoverlegde pre sident Nixon in Honoloeloe met zijn eigen staf. Links staatssecretaris Meivin Laird en verder van links naar rechts Nixon's staatssecretaris William Rogers, Amerikaans am bassadeur bij de vredesbesprekin gen in Parijs, Henry Cabot Lodge en de Amerikaanse ambassadeur in Saigon, Ellsworth Bunker. Gesprok JVi.xon on Thieu Geen co€ilitie-ref/ering Zuiil-Vietnam sterker Enkhuizen viert feest en alleen maar omdat er een nieuwe jachthaven (ligplaats voor 190 scheepjes) klaar is. De officiële opening onder grote belang stelling van o.m. de commissaris der koningin in Noord-Holland mr. Kranenburg en de burge meesters van Enkhuizen en Hoorn, de heren De Zeeuw en Canneman geschiedde door prinses Beatrix, die per Groene Draeck met echtgenoot prins Claus en zoontjes Willem-Ale- xander en Johan Friso de jacht haven binnenvoeren. Op de foto: het prinselijk gezin aan dek van De Groene Draeck, klaar voor de openings ceremonie, waarbij de zon zich van zijn beste zijde liet zien .MIDWAY De Verenigde Staten zullen voor eind augustus 25.000 militairen uit Zuid-Viet nam terugtrekken. Binnen een maand zullen de eerste troepen, voornamelijk ondersteunings- naar Amerika vertrekken. augustus zal worden be keken of er nog meer soldaten Iwan de 540.000 Amerikanen die lu in Zuid-Vietnam vechten) jaar huis mogen. Dit zal afhan- kn van deze voorwaarden: j de vorderingen met de opleiding en uitrusting yan de Zuidvietna- mese strijdkrachten; de vorderingen op de Paryse vredesbesprekingen; de omvang van acties. de vyandelyke Het geweten is een klok, die lij de meeste mensen altijd khterloopt. SIRIUS Jaguar van ge- Staatsgreep bij RMS pagina 1 PPR: Gratis reizen pagina 2 Rode controverse pagina 5 whs DE BILT Droog en zonnig reer met in de nacht en ochtend ier en daar mist of laaghangen- e bewolking. Meest matige wind ussen noord en oost en weinig erandering in temperatuur. DE BILT Een hogedrukge- ied, waarvan de kern zich bo en de Noordzee bevindt, strekt loh uit van. de Britse eilanden aar Skandinavië. Daarentegen de luchtdruk laag boven Zuid- fest-Europa en de Balkan. In e noordoostelijke stroming, die et gevolg is van deze drukver- ïling, komt maar weinig bewol- ng voor. Elders in Europa, in de omge- ng van de genoemde lagedruk- ebieden. is het weer wissel val- terwijl oceaanstoringen op de ordflank van het hogedrukge- ed te ver weg blijven om in- oed op het weer in onze om ving te hebben. Ook het komende etmaal blijft !t hogedrukgebied dicht bij ons nd zodat er in het huidige ierbeeld weinig verandering >mt en het aanhoudend droog 1 zijn. Strandweer Het hogedrukgebied boven de >ordzee blijft voorlopig fraai randweer brengen. Vrij veel >n bij een matige wind tussen oord en noordoost. In de middag I tot 22 graden, zeewater 13 gra- ïn. Vooruitzichten: Aanhoudend abiel met vrij veel zon en wel- cht een iets hogere middagtem- pratuur. I Barometerstand: Heden 10 uur M cm (1018 millibar), constant. Zon en maan Instemming President Nixon heeft dit besloten tijdens het overleg met president Thieu van Zuid-Vietnam op Midway. Thieu had de terugtrekking van de troepen aanbevolen en de Ameri kaanse opperbevelhebber in Zuid- Vietnam, generaal Creighton W. Abrams, had daarmee ingestemd. Thieu zei dat de terugtrekking mogelijk was geworden door de ver betering van de Zuidvietnamese strijdkrachten. Bovendien zijn vorde ringen gemaakt met de programma's voor pacificatie van de gebieden (voornamelijk op het platteland) die op de Vietcong zijn veroverd. In een gezamenlijk communiqué seltlen de presidenten vast dat de te genstander geen militaire overwin ning kan behalen. Zij verwachten dat hij tenslotte een oplossing zal aan vaarden gebaseerd op het beginsel van zelfbeschikking van het Vietna mese volk, zonder buitenlandse in menging en zonder pogingen een schrikbewind te vestigen. Geen coalitie De staatshoofden zullen zich ver zetten tegen elke poging Zuid-Viet nam een coalitieregering op te drin gen zonder de goedkeuring van het volk, dat zich moet uitspreken in vrije verkiezingen onder internatio naal toezicht. Het overleg op het eiland Midway wordt zeer nuttig en openhartig ge noemd. President Thieu heeft ont kend dat er meningsverschillen zou den bestaan. (Zie elders in dit blad een overzicht van de Amerikaan se troepen in Zuid-Vietnam.) BORGER/HAARLEM In hun spel zijn dit weekeinde drie kinde ren door verdrinking om het leven gekomen. In Borger raakte de bijna driejarige Ingrid Kaczmarczyk plotseling te wa ter. Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten toen ze op het droge werd gebracht. Ze was verdronken. In Haarlem viel de vijfjarige Wim de Heer in de Gouwewetering toen hij probeerde een vlaggetje uit het water te halen. Een kikvorsman moest later het ontzielde lichaam naar boven ha len. Op het voetbalterrein van RVE te Rijswijk is gisteren de kleuter Jacoba Nutbey (2 jaar) in de sloot gevallen en verdronken. Djakarta De Indonesische rege ring laat 70.000 communisten vrij die niet rechtstreeks bij de mislukte staatsgreep van 1965 waren betrok ken. Tienduizend andere commu nisten worden van Java naar andere eilanden overgebracht. In Padang (West-Sumatra) werd een plaatselijke communistische lei der ter dood veroordeeld. Op West-Sumatra zijn 23 militairen ge arresteerd onder verdenking van verstandhouding met de commu nisten. de kwaliteit demode de sortering de enorm lage prijs mintali «n pikjts 39,95 ix 99,95 Lelden s Haarlemmerstraat 163 Eiwittekort Biafra onderdrukt SCHIPHOL Dokter Middel koop, de vertegenwoordiger van de Wereldraad van Kerken in Biafra, heeft zaterdag bij zijn aankomst op Schiphol meege deeld, dat de eiwittekorten in Biafra dank zij de voedselhulp grotendeels zijn onderdrukt. Het is echter noodzakelijk dat de luchtbrug met de huidige fre quentie en capaciteit wordt vol gehouden. Behalve eiwithoudend voedsel blijft de vraag volledig bestaan naar koolhydraten, medicijnen en reserve onderdelen voor auto's en vrachtwa gens. Mogelijk zal er ook vraag naar schoolmateriaal komen, want nadat de scholen in Biafra twee jaar dicht zijn geweest, wordt thans overwogen ze open te stellen. De Deense pastoor Mollerup, die met hem mee reisde, zei dat de vrij heidsstrijd van de Biafranen uitzicht loos begint te worden. Maar we heb ben geen keuze. Wij moeten voortgaan met hulp verlenen. Er is opnieuw geld nodig. We hebben voor het onderhouden van de luchtbrug nog net voldoende geld voor de ko mende drie maanden. (Meer nieuws over Biafra elders in deze krant.) DEN HAAG De driehon derd Nederlandse mariniers, die na de onlusten in Willemstad op 31 mei naar Curagao zijn ge stuurd, keren naar huis terug. De gouverneur van de Antillen besloot gisteren, na overleg met de Antilliaanse regering, de mi litaire bijstand vandaag om 15.00 uur te beëindigen. Het is nog niet bekend wanneer de mariniers naar ons land terug keren. Zodra er vliegtuigen zijn ge charterd (met de lijndiensten duurt het te lang), wordt een begin ge maakt met het vervoer. Het contingent van 280 mariniers dat normaal op Curacao is gestatio neerd, blijft op het eiland. Dit is in overeenstemming met het Statuut. Zij zullen zich weer aan hun eigen lijke taak, de verdediging van het eiland, gaan wijden. Het terugtrekken is mogelijk ge worden, omdat na de uitbarsting in Willemstad de toestand rustig is geworden. De politie, die nu geen toezicht meer hoeft te houden bij het blussen van branden en het ruimen van puin, is weer op volle sterkte en kan de situatie aan. Het aantal pa trouilles van de mariniers was de laatste dagen overigens al sterk inge perkt. Tevreden Minister Bakker, die bij afwezigheid van premier De Jong de beslissing nam tot het zenden van de mariniers, toonde zich tevreden dat de troepen zo snel naar huis kunnen terugkeren. Gouverneur Debrot van de Antillen heeft in een telegram aan de com mandant zeemacht in de Antillen, mede namens de regering, zijn diepe erkentelijkheid betuigd voor de pres taties van de mariniers, waardoor „tijdens de ongeregeldheden van 30 mei erger kon worden voorkomen en de openbare orde en rust zo spoedig konden worden hersteld". „De wijze waarop de hierbij betrok ken individuele leden van de Konink lijke Marine tot steun van de politie en in samenwerking met het vrijwil ligerskorps Curagao zijn opgetreden, met zachte doch vastberaden en ge disciplineerde hand heeft alle bewon dering afgedwongen. Ik zal het waar deren indien u deze gevoelens van dank en waardering aan de betrok ken eenheden zoudt willen bekend- stellen", aldus het telegram. Knoeien TTET BLIJFT knoeien met de Poli- tieke Party Radikalen. Bleek in Tilburg met NAVO en DDR al, dat Aarden en Jurgens hun club niet meer in de hand hebben, zaterdag werd dat bevestigd in Utrecht. Duidelyk werd ook dat de verdeeld heid tot onzekerheid leidt, waardoor de PPR niet tot een standpunt kon komen over de bezetting van het Maagdenhuis. Jurgens kon wel zeggen dat het geen schande is voor een party om (nog) geen oordeel te heb ben, zonneklaar was, dat zyn te recht verworpen motie bedoelde de kool en de geit binnen zijn party te sparen. Er is ook een groep die alles wat naar realisme in de politiek riekt, wan trouwend bekakt. In deze denkwereld staat „met beide benen op de grond blyven" gelyk met het door hen ver foeide compromis der oude politieke partyen. Gratis openbaar vervoer kost een massa geld. Er zyn veel meer en dringender voorzieningen die om een oplossing roepen. Bovendien is het nog de vraag of het de kosten zyn die de mensen ervan weerhouden met de bus naar hun werk te gaan. En hoe moet de staat aan al dat geld komen? Toch via de belasting. Als men nu toch weet van de voor zieningen die getroffen moeten wor den we denken aan woningbouw, krotopruiming, onderwys. wegenbouw en men slaagt er toch in, een motie voor gratis openbaar vervoer aange nomen te krygen, moet men zich toch ten minste afvragen hoe het staat met de werkelijkheidszin in deze par ty. Is dat nu niet de kiezers het on- mogclyke voorspiegelen? Scherper ook wel volksverlakkcry genoemd? Als party boezemt de PPR soms wei nig vertrouwen in. Een groot deel der leden draaft blindelings door en de leiding faalt als het erop aan komt hun de ogen te openen. Begin Minister drs. J. A. Bakker HET was al lang geen nieuws meer, dat Amerika zou beginnen, troepen uit Vietnam terug te trek ken. De vraag was slechts: hoeveel nü en in welk tempo de rest van de 540.000. Nixon heeft lang geaarzeld, de eer ste en beslissende stap te doen. En nu het slechts om 25.000 man bjykt te gaan, zyn velen in hun verwachtin gen teleurgesteld. Het optreden van Nixon getuigt niet van de voortvarendheid, die in een tyd als de onze een der belangrykste kenmerken möet zyn van het beleid van de Amerikaanse president. By de weinige besluiten die hy tot- dusver heeft genomen is opgevallen, dat hy zich liever gedraagt als een politicus die liever het zekere voor het onzekere neemt. En dat terwyl militaire middelen geen oplossing meer kunnen brengen, doch alles zal afhangen van de be reidheid van Saigon, de politieke realiteit van het Bcvrydingsfront te erkennen. Zolang in deze laatste richting geen vorderingen worden gemaakt, zal het conflict zich blyven voortslepen, met wellicht nóg minder uitzicht op een vreedzame regeling dan thans. Uit de verklaringen over de byccn- komst op Midway biykt niet, dat Nixon in dat opzicht waarschuwende woorden heeft gesproken. Saigon zal dc dienst blyven uitmaken. LONDEN De sneltrein Brad fordLonden, waarin zich premier Harold Wilson bevond, is zaterdag avond in Grantham tegengehouden. Een onbekende had de politie mede gedeeld dat er een bom in de trein was gelegd. Onderzoekingen leverden geen resultaat op. Extra treinen en volle stranden UTRECHT Het mooie weer van gisteren veroorzaakte grote drukte op de Nederlandse stranden. Gistermor gen zijn op de lijn Amsterdam-Zand- voort zes extra treinen ingezet om 11.000 badgasten tc vervoeren Gisteravond reden acht extra treinen. Ook op de lijn Rotterdam-Hoek van Holland was het druk. Voor de 4500 reizigers gistermorgen naar de Hoek zijn evenwel geen extra treinen ingezet.- Op de Nederlandse autowegen was het gisteren vrij druk, maar grote stagnaties deden zich niet voor. Schrijf op de bon duideli|k hel gewenste nummer: 1 DAIMLER 1886VS5' 2 DURYEA 1893 3 PANHARD- LEVASSOR 1895 4 FIAT 1901 5. POPE WAVERLEY 1907 6. LANCHESTER 1895 wat u wilt hebben als u 'n nieuwe abonnee opgeeft! Inzenden een Bureeu van dit bied [K> Ik geef op als nieuwe abonnee: -~N_ naam: I straat: plaats: betaalt: per kwartaal per maand Mijn naam .I-MÏ1!:.::. V1 1 als beloning voor mijn aktiviteit kies ik D 1 ONDERZET-TEGEL, nrR 1 PLACE-MAT ySBffr 11 en.... schrijf ons beslist eens als U 6 place-mats *1 hebt of alle 6 tegels! Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1