QOUVOUS Gronheid üt olie &cv<diteiteM WU7>07tS in atle maten Ca <Me 'élewiea Keerpunt in militaire hulp VS aan Vietnam Meisje bewusteloos langs de Hoofdweg KOERIERS .BENEDEN - MAAS' CHR. MIDDELBARE ONDERNEMERSSCHOOL aanmelding van nieuwe leerlingen TE KOOP WOONHUIS WINKEL J. J. Krantz en Zoon N.V. EEN TYPISTE euwf IEIDSE COURANT MAANDAG 9 JUNI 1959 Hymne Het Nederlandse onderwijs is ingeslapen. De overheden steken er te weinig geld in, de politici te weinig belangstelling en de docenten te weinig ver nieuwingszin. Als je alle kri tiek bij elkaar neemt, blijft er van ons schoolwezen weinig heel. Gelukkig nu wat beter nieuws uit de hoek van het economisch en administratief onderwijs, in het bijzonder van het MEAO. Die lettercombina tie blijkt velen tot vertwijfeling te brengen; daarom heb ik er maar geen kopje van gemaakt en niets boven deze notitie ge zet. Wie niet weet wat het MEAO (middelbaar economisch en admini stratief onderwijs) voorstelt, behoeft zich daarvoor niet te generen. Op een persconferentie van directeuren van MEAO-scholen, gesecundeerd door inspecteur J. Th. Schelfhout, werd verteld dat de Vereniging van personeelschefs er tot voor kort ook nauwelijks iets van af wist. Dit laatste is wel vreemd want de MEAO-school, oicieel geïntrodu ceerd door de Mammoetwet, geeft nu eindelijk die middelbare voorbe reiding op commerciële, economi sche en administratieve beroepen waar Nederland om verlegen zat; andere landen kennen dit genre on derwijs allang. De nieuwe opleiding duurt drie jaar. Na het eerste jaar onderscheidt men vijf richtingen: een administra tieve, een commerciële, een secreta riële, een bestuurlijke en een vrije richting. Het examen telt zes vak ken waarvan vier ter keuze. Maar verhalen over hoe het onder wijs in elkaar zit, zeggen waarschijn lijk minder dan een lijstje met beroe pen waarop de MEAO-school voor bereidt: steno-typiste, secretaresse, receptioniste, correspondent(e), te- lexiste, bankemployé, boekhouder, loonadministrateur, facturist(e), as sistent-accountant, ambtenaar, nota risklerk, assurantiebediende, inko per, calculator, fabrieksadministra- teur en diverse functies bij plan ning, werkvoorbereiding enz. Er zyn in korte tyd 27 MEAO- scholen tot stand gekomen. De direc- luren propageren dit onderwijs iet een. groot enthousiasme. De lAO-school wil voorkomen dat de mge gediplomeerde die een bedrijf binnenkomt, nog vrijwel alles in de praktijk moet leren. Zo wordt bij voorbeeld in het kantoorpraktijklo- kaal de kantoororganisatie met de moderne apparatuur die eraan te pas komt, niet alleen bekeken maar ook ervaren. Voor wie er meer van 'il weten: bij de Staatsuitgeverij js m MEAO-older te koop (55 cent). tructuur Bij zo'n stuk vormgeving van de [ammoetwet stuit men ook op het «■schijnsel dat het leven sterker is lan de leer. In het relaas van de [EAO-diretceuren werd als toela- lingseis eindexamen MAVO ge- loemd of drie jaar Havo, itheneum of gymnasium („met suc- :es doorlopen"). Over toelating van legenen die uit het LEAO (lager :onomisch en administratief onder- ijs) komen, sprak men wat afwe- 1. Volgens de wet is er een aan- luiting, maar dat kan alleen voor Ie allerbesten gelden en die moeten lan het juiste examenpakket heb- ;n gekozen. Een grondgedachte van de ontwer pers van de Mammoetwet was dat ien leerling ook langs de weg van let beroepsonderwijs zou kunnen op- ttijgen. Maar het MEAO is kenne- jk bang dat het leerlingentype dat ju naar het LEAO gaat, niet de twaliteiten zal hebben die men voor iet MEAO nodig acht. Het, is soms (azend moeilijk een wettelijke (tructuur tot onderwijsrealiteit te jiaken. i Een ander punt: hoe nieuw dit jnderwijs ook is, het heeft toch te baken met de doorwerking van yde rangen en standen. EAO be- feikt voor op functies van commer- lële, economische en administratie- p aard; vlak daarnaast staat echter h door Ton Elias het middenstandsonderwijs (de de tailhandelsscholen), voorbereidend op zelfstandig ondernemerschap. Natuurlijk zijn er verschillen, maar het is nuttig te weten dat men in andere landen dit onderscheid niet kent. Hoewel het voor sommi gen als een vloek moet klinken, vraag ik me steeds meer af of in beginsel niet zoveel mogelijk zou moeten worden uitgegaan van scho lengemeenschappen. En dat niet al leen in dit geval: er zijn heel wat meer schooltypes met raakpunten en overlappingen. 3 x Snijders Andere landen hebben wel andere problemen. De Vlaamse Volksbewe ging distribueert uit Izegem afschrif ten van een protestbrief aan burge meester en schepenen van Oostende. Voor een openluchtfeest leerden de schoolkinderen het lied „Hymne a l'Universelle Humanité". Het was in strijd met de wet een Frans lied aan te leren. Toch was men er in de Leopoldschool op een middag van 14.30 u tot bijna 16 u mee bezig. Het college van burgemeester en schepe nen dient dergelijke wetsovertredin- gn te beletten enz. Vergiftigde verhoudingen met en zonder „Hymne a l'Universelle Hu manité". IVKO Veel klachten over de creatieve vakken die in het onderwijs te wei nig aan bod komen. En dan een verrassende kennismaking met de zeven jaar oude IVKO-school in Amsterdam. Deze school biedt haar leerlingen naast een mavo-program ma ook een kunstprogramma hoe brengt men dat voor elkaar? Eerst iets over het ontstaan van de school. Gesticht door Hans Snoek, leidster van Scapino; be doeld voor kinderen die wel mulo konden volgen maar zich in het za kelijk gerichte onderwijs niet thuis voelden. IVKO staat voor Indivi dueel Voortgezet en Kunstzinnig On derwijs. De mavo wordt gehaald door minstens vijftig proeven voor het IVO-B diploma af te leggen. De leerlingen moeten een redelijke in telligentie hebben en ook interesse en enige aanleg in de kunstzinnige richting; dat wordt bij de toelating getest. De school onderhoudt nauwe con tacten met conservatorium, muziek- klyceum, Rietveld academie, Toneel school en Scapino Dansacademie. Toch komen de abituriënten niet uit sluitend in artistieke beroepen te recht: er zijn er bijvoorbeeld ook naar de hotelschool en naar zieken huizen (therapeutische kant) ge gaan. Sinds de invoering van de Mam moetwet is de IVKO-school met twee soortgelijke scholen verbon den aan het koninklijk conservato rium, een experimentele mavo. En nu: hoe brengt men het voor elkaar de creativiteit meer kansen te ge ven dan ze elders krijgt? Het eerste antwoord is dat men de gehele vrije marge met expressie vult (muzikale expressie, bewegingsexpressie, pan tomime, toneelspel, tekenen en gra fiek, werken met ruimtelijke mate rialen). Het tweede antwoord is dat er toch wat gesnoeid is in de intellec tuele vakken, vooral bij de wiskun de. Het derde antwoord komt van de leerlingen: er wordt ook wel iets gedaan na schooltijd. „Maar", zeg gen ze er gauw bij, „dat wil je zelf." De docenten zeggen dat de intellec tuele vakken gevoed worden door uitspraak van een leerling: „Leuke vakken zijn ook nodig." Op een persconferentie van de IV KO-school kwamen naast bestuur en docenten ook leerlingen aan het woord. Ik had dat nog niet eerder meegemaakt, maar het is eigenlijk wel logisch als een school zich pre senteert. Tevoren hadden we de leerlingen al gehoord o.a. in een les woordex pressie, waarin ze een leidersvraag- stuk behandelden bij een spijbelge- val. Er werd lang niet slecht gerede neerd, ook later bij de beantwoor ding van vragen van journalisten. De leerlingen hebben op de IVKO- school veel inspraak. Zo te zien en te horen leidt dit tot positieve resul taten. Meebeslissen Over inspraak op de universiteit gaven leden van de klinische en TROEPEN ZENDINGEN SINDS 1955 (Vervolg van pag. 1) (1IDWAY De bekendma- ig door president Nixon dat i worden begonnen met de Ugtrekking van 25.000 man ferikaanse troepen, betekent 3cj keerpunt in de Amerikaanse litaire krachtsinspanning in Njtnam sinds in 1955 de eerste paten uit de VS in Zuid-Viet- p aankwamen. tdertdien was hun sterkte tot be- januari 1968 opgevoerd tot 000 man. Hierbij zijn niet inbegre- de matrozen op de schepen van Amerikaanse Zevende Vloot voor lust. fe eerste groep Amerikanen was ihonderd man groot en bestond adviseurs. Ze werden in 1955 president Eisenhower op ver van de toenmalige president belast met de opleiding en or- Ssatie van het Zuid Vietnamese kgin 1961, na de eerste grote ge iten tussen Zuidvietnamezen en Vielrong, werd het aantal advi- op drieduizend gebracht. Een jaar later begonnen de Amerikanen deel te nemen aan de gevechten, toen nog alleen als zij werden aange vallen. later gingen zij ook zelf in het offensief. TONKIN De grote Amerikaanse militaire op bouw begon na het Ionkin-incident van augustus 1964. De luchtaanvallen op Noord-Vietnam werden voor het eerst uitgevoerd en de strijd in het zuiden woedde in volledige hevig heid. Bij het omstreden Tonkin-incident zouden Amerikaanse oorlogsbodems in internationale wateren zijn aange vallen door Noordvietnamese motor torpedoboten. Een dag na het inci dent gaf het Amerikaanse Congres de president nagenoeg onbeperkte volmacht voor het nemen van maat regelen met betrekking tot Vietnam. In aprfl 1965 maakten Saigon en Washington officieel bekend dat gere gelde Noordvietnamese troepen aan de strijd in Zuid-Vietnam deelna men. In die periode was de situatie voor de regering in Saigon zeer ha chelijk. De strategische reserve be stond uit twee bataljons Zuidviet- tandheelkundige sectie van de Nij meegse faculteit der geneeskunde een beginselverklaring uit. Medebe slissingsrecht best. Maar men moet er wel rekening mee houden, dat bij de opleidingen tot arts en tandarts niet alleen de universiteit maar ook de gemeenschap wat te zeggen heeft; de professionele orga nisaties worden steeds meer betrok ken bij het overleg oer de nieuwe opleiding. En dan is er ook nog de verant woordelijkheid tegenover de patiën ten; die komen naar het academisch ziekenhuis niet om zich voor het onderwijs beschikbaar te stellen, maar om zich te laten behandelen. Daarbij hebben de behandelende ge neesheren een persoonlijke verant woordelijkheid, die met een senaats besluit over het meebesllssingsrecht niet wordt opgeheven. Hoe staat het eigenlijk met recht van de patiënt? De rector in Groningen ziet min der problemen. „Medezeggenschap is niet alleen een eis, waar wij voor gesteld worden, maar een goede zaak die wij mogen verwerkelijken. Te kunnen spreken is een kenmerk wellicht hèt kenmerk van de mens. Te laten meespreken is: ande ren de kans geven om volledig mens te worden. Voor de universiteit is het een kans om het wetenschappe lijk onderwijs dat zij moet geven, weer meer menselijk te maken." Aldus prof. Snijders in „Samen scholing", een uitgave waarin de Groningers discussiëren over univer sitaire structuurveranderingen. Hij heeft zich tot nu toe in de discussies met radicale studenten kunnen handhaven als weinig andere hoog leraren. Merkwaardig van diezelfde rector een ten geleide te zien bij het zo pas verschenen jaarboekje „Studie en studentenleven in Groningen". „Een eenvoudige schetskaart op grote schaal, maar waarschijnlijk heeft de aankomende studenten daaraan op dit moment de meeste behoefte", al dus prof. Snijders. In dit boekje o.a. beschrijvingen van de Nederlandse Studentenraad zoals hij geweest is, plechtige uni versitaire foto's en ook het hierbij afgedrukte plaatje. Niet erg repre sentatief voor de universiteit van nu, zou je zo zeggen. Het bijschrift „Vroeger het begin, nu verleden tijd?" tracht er wel wat aan te doen, maar ik heb het idee dat de rector die qualitate qua aan een voorwoord vastzit, liever een andere gids zou inleiden met die tekst over spreken als het kenmerk van de mens. Wel triest ja, dat meen ik: triest voorspeld te zien dat ook deze man het toch niet zal redden. Dit staat in het laatste nummer van het revolutinair studentenblad „De mokrater", „Belinfante's interne hiër archie is noodzakelijk voor kapita listische coördinatie en planning. Autoriteiten als Snijders die dat den ken te kunnen negeren, zullen fijn gemalen worden tussen enerzijds de studentenoppositie en anderzijds overheid en bedrijfsleven." Perspectief Nog een paar citaten uit datzelfde „Demokrater". „De studentenoppositie moet op houden met het aandringen op een experimenteerwet, omdat verande ringen niet bevorderd worden door legale wijzigingen, maar slechts door macht." Het „actieperspectief voor de ko mende maanden" ziet er zo uit: „Aan de ene kant kan en moet de macht in de faculteiten gegrepen worden, zij het voorlopig soms pa ritair, aan de andere kant zal de noodzaak voor het centrale ap paraat om z'n macht uit te breiden over de faculteiten, de faculteiten als geheel brengen tegenover het presidium, dus in wezen tegenover de minister. Het centrale bestuurs apparaat staat zwak in Amsterdam en met de publikatie van alle docu menten zal het nog meer verzwak ken." „De geplande machtsgreep naar de faculteiten zal een botsing met de daar gedeeltelijk gerealiseerde de mocratie betekenen. Belinfante en Drechsel mogen hun gang gaan. Overleg met studenten wordt ver vangen door overleg met de politie. En Samkalden moet trouwens maar curator blijven, voor de duidelijk heid." Aldus de laatste thermometer- stand. En verder zijn er contesterende studenten die in hun vakantie met niet aflatend elan doorwerken aan hun acties. Maar er is een jour nalist die het nu toch welletjes vindt! namese militairen en mede hierdoor was de oorlogvoering in steeds ster kere mate door de Amerikanen over genomen. AANVAL Na het hevige Tet-offensief van de Noordvietnamezen en de Vietcong be gin vorig jaar, werd de binnenlandse druk op de regering in Washington steeds sterker om de Zuidvietnamese troepen een groter aandeel in de strijd te geven. De bevoorrading en opleiding van de Zuidvietnamezen werden opgevoerd en in de afgelopen maanden is in toenemende mate sprake van acties van de Zuidvietna mese strijdkrachten. Sinds januari 1961 zijn in Vietnam meer dan 34.000 Amerikanen gesneu veld. DEURNE De wielrijdster W. H. M. van der Mortel (14) is gistermid dag door een autobus gegrepen, toen zij vlak voor het voertuig links af wilde slaan. AMSTERDAM In een zieken huis is gisteren de heer H. Blanken zee (50) overleden aan verwondingen, die hij een dag eerder had opgelopen bij een verkeersongeval in Amster dam-West. Op zijn bromfiets rijden de had hij geen voorrang verleend aan een auto. HULST i=s De Antwerpenaar R. van R. (22) is gisteravond onder Kloosterzande bij een verkeersonge val om het leven gekomen. Zijn echt genote raakte zwaar gewond. Van R. kwam met zijn bromfiets uit Perk- polderhaven, toen hij bij het «verste ken onvoldoende op het verkei** lette. Barry Hulshof trapte af Nieuw-Vennep speelde vooj- de bejaarden NIEUW-VENNEP Ten bate van de uitgaansdag voor bejaarden, speel de v.v. „Nieuw-Vennep" zaterdag avond tegen „Van Nispen" uit De Zilk- Het werd een sportieve wedstrijd, al speelt de tegenstander drie klassen hoger en had Nieuw-Vennep vier in vallers. De uitslag werd (geflatteerd) 61 voor Van Nispen. De ongeveer 800 kijkers, onder wie de jeugd sterk vertegenwoordigd was, brachten f 1183,70 bijeen, waarmee het bestuur heel blij is.. Dat de opbrengst zo hoog was, kwam mede, doordat Barry Hulshof van Ajax de aftrap verrichtte; de jonge Nieuw-Venneper Wim Honcoop, verdient de eer van het initiatief. Hjj nodigde de Ajax-speler uit. De eigenaar van een bloemenma gazijn bood „als bewonderaar" Barry Hulshof een bloemstuk aan in de vorm van een bal in de Ajax-kleuren rood, wit en blauw. De junioren-combinatie DIOS— Nw-Vennep speelde 's middags tegen „Van Nispen" en verloor ook met 6—1. NIEUW-VENNEP Vrijdagmid dag om circa 5 uur werd een meisje op de Hoofdweg naast haar fiets ge vonden nabij de hoofdingang van de „Vicon". Een langskomende automo bilist merkte haar op en zag dat zü bewusteloos was. Een buurman van het meisje her kende haar als Carla Dijkstra, Joh. Bogaardstr. 13, leerlinge van de meisjes-nijverheidsschool in Hoofd dorp. Haar vader, ook bij de Vicon werk zaam, werd terstond gewaarschuwd. Een plaatselijke arts constateerde een zware hersenschudding en liét haar naar het Elisabethgasthuis ver voeren. De doktoren vonden bloed in het linkermiddenoor en een scheurtje in de schedel. Waarschijnlijk is dit het gevolg van een zware klap tegen de linkerkant van het hoofd. Aangezien het meisje zich niets kan herinneren, is de juiste toedracht van het on geval onbekend. De politie verzoekt degenen die nadere inlichtingen kunnen verschaf fen zich met haar in verbinding te stellen: Nieuw-Vennep 02526-2358 of Hoofddorp 02503-6341. Markt- en visserij liericliten Markten BARNEVELD, 9 juni Coöp. Veluwse Eierveiling. Aanvoer 378.360 stuks stern- vlot. Pi__j.cn (in guldens per 100 stuks): eieren ,i 52-53 gram 928—947. 56-57 gram 1016—1046, 60-61 gram 1118—1125, 64-65 gram 1212—1230. Vette kalverenmarkt. Aanvoer 666 stuks, handel gedrukt. Prijzen: le kwaliteit 380 —405, 2e kwaliteit 375—385, 3e kwaliteit 360—370. KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling waspeen AI 1340—1450, All 680—1190, BI 1250—1340, prei All 31. rabar ber 14, spinazie 39, radijs 19. Aanvoer waspeen 11.000 kg. KATWIJK AAN DEN RIJN De aan voer van waspeen aan de Katwljkse groenteveiling daalde in de afgelopen week ln zeer sterke mate. Werd er vorige week nog 464.000 kg aangeboden, in vijf dagen, in onze verslagweek, zes dagen, werd in totaal 287.000 kg waspeen verhan deld. Het was nog in hoofdzaak oude peen, maar de eerste peen nieuwe oogst diende zich ook aan. De sterk verminder de aanvoer had geen gunstige Invloed op. de prljshoogte, wat wel wat tegenviel. De exporteurs kochten veel peen, daar de uitgesorteerde peen ook Inderdaad ex- portgeschikt was; Duitsland en België wa ren onze afnemers. De conservenfabrle- ken kochten nog een enkel partijtje. De binnenlandse handel was niet zo groot, maar de noteringen waren daar wel goed te noemen. Dat de prijzen over het alge meen genomen wat tegenvielen, vond z'n oorzaak wellicht in het feit dat het aan bod van bospeen zeer behoorlijk was. De noteringen waren: Al 590—1450, AH 270—1190, BI 610—1450, Bil 260—620, CII 510—630. De aangevoerde waspeen nieu we oogst, kwam wat hoger ln prijs te liggen, namelijk 1740—1840 voor AH. Ver wacht mag worden, dat de nieuwe peen langzaamaan in wat ruimere hoeveelhe den zal komen, terwijl het aanbod van oude peen zal teruglopen. Bospeen werd ook voor export verhandeld, overigens waren de prijzen wel goed, van 21 tot 110. Radijs deed het nog wel goed voor 8 tot 29. de aanvoeren lopen terug. Prei was ook wel goed, werd ook voor export gekocht, de binnenlandse markt daalde: notering AI 58—78. All 17—57, BI 10—36. BH 11—24. Bloemkool noteerde 6 per bak l 134, 8 per bak I 76—121, II 57, 10 per bak I 57, II 46. Soepgroenten waren graag gevraagd: peterselie 26—39, selderie 23, kervel 11 06. Tomaten Hepen wat terug AI 630—910, All 400—580, Cl 560—830, CCI 470690. Prinsessebonen waren prima van kwaliteit, de noteringen hoog 300—370. Sla 5 —15. sla - uien 6 —33, spinazie 29 —53 spitskool 34—56. uien 320—600, komkom mers 11—13, kroten 43—47. rabarber 14—24, peulvruchten 520. ROTTERDAM. 9 juni Veemarkt. Aan voer: totaal 1383 dieren, waarvan 925 slachtrunderen en 458 varkens. Prijzen per kg: slachtrunderen extra 550—580, I 480— 530. II 420—465, III 395—410, varkens I 265 —268. II 262—265, III 255—260, stieren 465— 525, worstk.oelen 385—400, slachtzeugen 215—225, zware varkens 225—240. overzicht- Slachtrunderen: aanvoer klein, handei lui. prijzen lager. Varkens: aanvoer min der, handel vlot, prijzen lager, enkele pri ma's boven notering. V taserij KATWIJK AAN ZEE Afslag zaterdag III 50—55; per 100 kg: gr kabeljauw 120 145; per 50 kg: verse haring 88—91, maat jesharing per kantje: jong klein 280—400, jong grot 180—235. Verwachte aanvoel voor morgen: van de Westkust SCH 33. SCH 73, SCH 249 en ca. 15 kustvissers. Maandag 9 juni: KW 15—200 k. %.M 37—53 k., IJM 9—46 k„ KW 144—97 k., ..et span IJM 205 en IJM 211—71 k. Prijzen: klein 320—279, groot 200—231. SCHEVENINGEN, 9 juni Vlsserijbe- richten. Besommingen trawlers in gul den: SCH 3—1230 .SCH 7—10 880, SCH 18—12.250, SCH 21—700. SCH 49—605, SCH 54—1.900, SCH 167—6950, SCH 196—11.740, SCH 2465300, besommingen kustvlssars: SCH 48—8820. Noteringen per kg: gr tong 378—400, grm 370—380, kim 400—430, I 520— 540. II 490—515, tarbot I 500—510, II 445— 470, III 320—330, IV 220—240 .griet I 190—230, II 140—150; per 40 kg. grm schol 18—26, middel 16—21, klein 16—20. schelvis I 55—60; II 45—50. wijting gestri-M 4555, schar 15 —20. m kabeljauw 50— i 58—62, II 45—55 SCHEVENINGEN. 9 juni Vlsserijbe- richten. Totaal aan de markt: 55 kisten verse haring, 95 kisten kabeljauw, 30 kis ten wijting, 25 kisten schelvis 670 kisten schol, 15 kisten diversen, 13.000 kg tong en tarbot, 500 kantjes haring. VLAARDINGEN. 7 juni Visserijbericht. Aanvoer; VL 103 met 52 kantjes, VL 142— 21, VL 16—15, VL 131—37, VL 7—11, VL 73— 35. VL 153—24, Vl 90—42. Prijzen: kleine maatjes 310—362. kleine kleine maatjes 171—240, grote maatjes 190—264. VLAARDINGEN, 9 jpni visserijbe richt. Aanvoer: VL 112 met 30 kantjes, VL 73—35, VL 7—7, VL 1—22, VL 90—21, VL 11021. VL 153—14. VL 142—62, VL 16—56. VL 115—27. Prijzen: kleine maatjes 280—380, kleine kleine maatjes 174—180, grote maatjes 220—250. IJMUIDEN, Besommingen van maandag 9 juni in guldens. WR 45—5933 KW 189— 11.150, KW 172—5200, KW 127—7010, KW 52—5300, KW 187—6060. KW 180—7510. KW 93—5610. Personeel gevraagd Wij vragen een 1ste ver koopster voor de afd. fijne vleeswaren. Pers. aanm .He-, ma N.V., Leiden. Tel. 23971. Kistenfabriek Guldemond, Valkenburgseweg 19 Kat wijk Rijn, vraagt personeel voor haar mach. houtbewer king. Omscholing is moge lijk. Tel. 01718 - 2843. 9 Meisje voor administratie gevraagd. Bij gebleken ge schiktheid aantrekkelijke vooruitzichten. Br. onder No. 2872 bur. van dit blad. Aangeboden vloer-, kraai en sponninghout, rasters, panlatten, alle soorten balk- hout, deuren met en zonder kozijnen, breedflensbalken din no 24 straatstenen en kolken, ijzeren golfplaten. Fa. E. de Bolster, O verrijn 8, Leiden. Telefoon 2352. Engelse tour- en stacara vans. Keuze uit 30 stuks. Pr. vanaf f 1750. Financ. en in ruil mogelijk. Ook zonder verkoop. J. Kabalt, Steekter- weg 67a, Alphen aan den Rijn, telefoon 01720 - 3294. 10 autorijlessen v. f 47,50. Vervolg- en losse lessen f 7,50. Fonkelnieuwe V.W.s' Autorijschoolcombinatie „De Centrale". Aanmeldingsadr. Leiden: Morsstraat 23, tel. 31909. Alphen aan den Rijn: Hooftstraat 257, telef. 3752. Voorschoten: Prof Camer- lingh Onnesplantsoen 13, te lefoon 5834. Warmond: Laan van Oostergeest 3, tel. 2678. Voor een goede rij-oplei ding met resultaat, natuur-; lijk naar Kwak's verkeers- instituut, Thorbeckestr. 34. .telef. 22803. Erkend gedipl. betrouwbaar. Laat Kamsteeg uw rijles sen betalen!! Koopt u na uw examen een VW, dan ver dient u met elke bestede f500 een rijles terug. Auto rijschool Kamsteeg, Gevers- straat 30, Oegstgeest. Tel. 01710 - 51940. 's Avonds voor Leiden e.o. 01710 - 43428, voor de Bollenstreek 02530 - Te huur aangeboden Verhuur van porseleinen serviezen - Leerdam glas werk - bestek - koffiemachi nes. verchroomde gestoff. klapstoelen, formica tafels - kapstokken - barkrukken, enz. Leidens grootste ver huurder „De Gouden Sleu tels" (sinds 1898), Haarlem merstraat 220, Leiden, tele foon 21691. Speciale aanbieding Weber koeltechniek. Voor nieuwbouw koelinstallaties, koeltoonbanken en koelcel len. Diepvrieskisten. Rep. en onderhoudswerk, tel. 01719- 3126, Leiderdorp. Laat nu uw grasmachine slijpen en nazien. Korte le vertijd. Kippengaas, harm, gaas, afr.-palen en alles voor uw tuin en gazon. W P. Hartwijk, Nieuwe Beesten markt 7-11, Leiden, tel. 26627 Voor vaders volière in onze grote, moderne vogel afdeling precies die vogel, die hij graag heeft. 2000 vo gels wacnlen op uw bezoek. Kiezen maar. Vlieland, Nieu we Rijn 50. Vöor vaders balkon een fijn ideetje; bloembakken in alle maten. Aanbieding, bal- konbak 80 cm f4,70. Stan daards of haken om op te hangen. Rietmatten voor een tochtvrij balkon. Vlieland, Nieuwe Rijn 50. Voor vaders hond een dringend nodige nieuwe riem, halsband of ketting. Misschien een hondemand of één van die moderne, warme hondebedden. Rekken vol, stellingen vol bij Vlieland, Nieuwe Rijn 50. Voor vaders planten een lij na plantenspuit of speciale mestsoorten, zoals mestke- geltjes, hoendermest of ge droogde koemest. Of een on breekbare plastic gieter; 12 ltr. f 5,75 .Vlieland, Nieuwe Rijn 50. Vaders verlanglijstje is vaak een probleem. Geef een cadeau-bon van Vlieland. Kan hij alles kopen voor zijn hobby en zélf kiezen. Onbeperkte geldigheidsduur en vrije keuze. Vlieland, Nieuwe Rijn 50. „Sportyak" een fan tastische boot gemaakt van polyethylene stabiliteit en onzinkbaar. Geen onder houd. Vederlicht 19 kg. Ga rantie 5 jaar. Wilms Floet, Haarlemmerstr. 182 - 184 Leiden. Keune lakenpakketser- vice. Lakens .slopen, tafella kens, totaal 6 stuks, kast- klaar: in plastic verpakt voor f3. Doet uw voordeel Keunes chem. reinigen, Lage Rijndijk 76, Leiden. Luxaflex - Suntempcr - Perma. Aluminium jaloe zieën. Compleet geplaatst. Betaling vanaf f 2,50 per week. Bel tussen 7-9 uur voor vrijblijvend prijsopga ve. Nu nog 20 pet. winter- korting. Tel. 01710 - 42177. Wasproblemcn? Geef wasserij Spronk uw lakens, tafellakens of slopen. Totaal 6 stuks, kastklaar in plastic verpakt f2,64 (f3 incl. btw). Vandaag brengen, ovennor- gen halen. Spronk, Witte Singel 14. Goed gekleed laat uw garderobe met de uiterste zorg chemisch reinigen bij Spronk, gratis hanger en plastic hoes. Spronk, Witte Singel 14 Leiden telefoon 43341. De Kasten-Specialist, 600 modellen, hang- legkasten, wandkasten, keuken keu- kenmeub., bureaus, slaapka mers enz. Hoogl. Kerkgracht 49, Leiden. Telefoon 33078. Lakenpakketten, 6 lakens voor 3 gulden. Geef ze aan ons voor de grote wasbeurt. Uw lakens kastklaar in plastic verpakt. Ook in uw omgeving een filiaal van Tri-Expres. Verf, behang, glas. Lei dens grootste verfspeciaal- zaak. „De Schilder" N.V. Groeningen, Morsstraat 31. CHR. DETAILHANDELS SCHOLENGEMEENSCHAP Westhavenkade 95 Tel. 010—340242 Vlaardingen Voor liet schooljaar 1969-1970 is aanmelding mogelijk dagelijks van 9-5 uur in de school, of op het spreekuur van de directeur woensdags van 4-5 uur. De school bereidt \-o u- voor ondernemer en kaderfuncties in handel en dienstver lening. Het onderwijs wordt gesubsidieerd door het Rijk, heeft drie leerjaren (waarna onder toezicht van rijksgecommitteerden het eindexamen wordt afge nomen) én een praktijkjaar. Dit. praktijk jaar kan ook, door bemiddeling van de Stichting Buitenlandse con tacten Detailhandelsonderwijs. in het buitenland worden doorgebracht Na het volbrengen van de praktijktijd hebben de diplomabezitters vrijstelling van vrijwel alle (35 branches) door het Ministerie van Economische Zaken vereiste vakdiploma's De school is toegankelijk voor meisjes zowel als jongens. Toelating met: a. het diploma m.a.v.o. (u.l.o.) 4-j. opl. b. het overgangsbewijs naar de 4e klas h.a.v.o. (h.b.s.) en daarmee gelijk te stellen onderwijs. c. het diploma 4-jarige detailhandelsschopl d. het diploma m.a.v.o. 3-j. opl. (mits examen in twee moderne talen en goede cijfers voor handelskennis). Voor leerlingen die met de trein moeten reizen is de school gunstig gelegen; 3 a 4 minuten van het station Vlaardingen. Spoedige aanmelding is dringend gewenst. S TOFFENSPECIALIS TEN Te huur van 28 juni t/m 9" augustus woning voor 3 a 4 pers. Vrij uitzicht. W. P. Steensma, 't Hoge 70, Vor- den. Tel. 05752—1637, na 19.00 uur. Wasserij „Ozon" voor uw was, chemische reiniging, partijen jassen, overhemden, overalls, kleding, reparatie, stoppage, suède reiniging, enz. Vraagt inlichtingen bel 22675. f 13,50 Permanent wave Therm O Perm (compleet) dinsdag, woensdag en don derdag. Bespreken niet ver plicht. Kapsalon Rita, Wil lem Klooslaan 15, Leiden, Telefoon 24683. A.8. bruidsparen!! Alleen wij verhuren de nieuwste 8 persoons „Chrysler" trouw- auto's, met chauffeurs ge kleed in fraaie beige livrei's. Keuze uit witivoor of zwart Br-Coupe. Inl. uitsl.: dir. H. G. T. J. de Jong, Zeeman laan 12 a, Leiden. Tel. 23055!! gelegen aan 't water. 45.000.— K.K. Winkel verhuurd (blijvend). Huuropbrengst 3900,- per jaar. Woonhuis 1 juli leeg te aanvaarden. Brieven onder no. 2871 bureau van dit blad. te Leiden vraagt voor spoedige indiensttreding een voor halve dagen ('s middags). Aantrekkelijke financiële regeling. Eventuele reis kostenvergoeding. Sollicitaties aan bovengenoemde firma: Oude Singel 86. Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 13