De vierlini is thuis Daling fondsen Unilever oorzaak mislukte fusie Nigeria bevestigt neerschieten toestel Vereniging hoger KLM-personeel BIAFRAANS AVONTUUR FIN A NCIEEL WEEKOVERZICHT Dertig mensen bii Monterrey zoek Roemenië: geen kritiek op Chinese leiders rhodesië weer actueel in vn 7 ZATERDAG 7 JUNI 1969 UTRECHT De bij de Nederlandse centrale van hoger personeel aan gesloten vereniging van hoger j KLM-personeel is door de KLM er kend als overlegpartner voor het ho- ger personeel van deze luchtvaart- i maatschappij met standplaats Neder land. De vereniging telt 530 leden en heeft negen jaar voor erkenning geij verd. Bij de vereniging van hoger KLM-personeel is alleen grondperso neel aangesloten. Bij de centrale van hoger personeel zijn onder meer aangesloten de orga nisaties van hoger personeel bij de Nederlandse Spoorwegen, bij Van Gelder, de mijnen, AKU, bij Philips, Albatros en de Unilever. Lijken olietechnici naar Milaan vervoerd LAGOS Met een Italiaans vliegtuig zijn gisteren de stoffelijke resten van 10 Italiaanse olietechnici, die bij een Biafraanse commando eenheid op hun werkterrein om het leven waren gekomen, uit Lagos naar Milaan vervoerd. Inmiddels is een ander Italiaans toestel naar Libreville, de hoofdstad van Gabon, vertrokken om de 14 Ita lianen op te halen die van de Biaf raanse leider Oejoekwoe gratie heb ben gekregen na ter dood te zijn veroordeeld. iHet is nog niet bekend hoe de vier j andere olietechnici die gratie hebben i gekregen drie Westduitsers en een I Libanees, naar huis zul'en keren. maar aangenomen wordt dat zij met Md Carl Gustav graaf von Rosen is gisteren uit Biafra in Zweden terug gekeerd. Hij heeft met vijf tot minibommenwerpers omgebouwde oefenvliegtuigen met succes Nigeriaanse doelen bestookt, wat in Lagos o.m. leidde tot het verbranden van de Zweedse vlag. Op de foto: de „held van Biafra" tijdens een kort oponthoud in Kopenhagen. De vierling weer compleet, van links naar rechts: Peter (het laatst thuis gekomen), Rinke, Marcel en Yvonne (met jurkje). klaar voor de nachtrust Al gauw na de geboorte wa ren er blijken van medeleven van ouders van de twee andere Nederlandse vierlingen. Uit Dei- num (Fr.) was een brief en uit Zwolle een felicitatie. Belangstelling. Zondag 15 juni zal de publieke interesse wel op nieuw een hoogtepunt bereiken. Op die dag wordt de vierling ge doopt door de gereformeerde predikant ds. B. J. F. Schoep. De verpleegsters, die bij de bevalling assisteerden, zullen voor die gelegenheid nog een keer van de partij zijn. Peter, Rinke, Marcel en Yvonne wor den tijdens de kerkdienst door geüniformeerde zusters binnen gedragen. Een ideetje van echt- Vader en moeder Verheul behoeven zich voorlopig écht niet te vervelen paar Verheul, dat de mensen van het ziekenhuis niet gauw zullen vergeten. AMSTERDAM Verscheide ne factoren hebben eraan mede gewerkt, dat de beursstemming deze week minder geanimeerd was. Wallstreet was niet goed gedisponeerd, de explosie in Wil lemstad werkte niet animerend, terwijl het mislukken van de uitgifte van converteerbare obli gaties Philips in ponden een drukkende stemming op het koerspeil had. Tenslotte is er te melden het niet doorgaan van de fusie tussen Unilever en Al- lied Breweries, ondanks het feit, dat de Britse autoriteiten geen bezwaar tegen het voornemen hadden. De obligatiemarkt kwam onder druk te staan wegens de aankondi ging van een nieuwe staatslening, welke iVz procent rente zal dragen en tegen pari wordt uitgegeven. De laatste emissie vond plaats in febr. jl. met een rentetype van 7 procent, ter wijl het leningsbedrag toen op 350 miljoen werd vastgesteld. Ditmaal wordt het leningsb'drag vastgesteld na sluiting van de inschrijving, zodat de minister van financië n eerst eens kan zien, of er op grote schaal zal worden ingeschreven. Uit het geboden rentetype van Twee vliegtuigen nog spoorloos GENÈVE Eén van de drie door Nigeriaanse vliegtuigen be- schoten toestellen met hulp- goederen voor Biafra aan boord, I is neergestort. De bevestiging kwam gisteren i van de Nigeriaanse luchtmacht. I Men veronderstelde dat het toe stel wapens voor Biafra vervoer de. De bemanning wist zich per valscherm in veiligheid te bren- gen. Op 44 km ten westen van Calabar werden zij gevangen genomen, deelde de Nigeriaanse i luchtmacht mee. Aan boord 'van het toestel bevon- j den zich vier bemanningsleden, een Amerikaan (gezagvoerder), een Noor- se boordwerktuigkundige en twee Zweden. Of de twee andere toestellen ook zijn neergestort is niet bekend. Men heeft tot dusver nog geen spoor ge vonden. De vliegtuigen werden sedert don derdagavond laat tussen Fernando Po en Biafra vermist. Een IJslandse vlieger in het gebied meldde over zijn boordradio de kreet van een MONTERREY Een groep van j dertig journalisten en Rode-Kruis- I mensen wordt vermist in het woeste I gebied bij Monterrey. waar I woensdag een Mexicaans vliegtuig I j verongelukte met 79 inzittenden die i allen de dood vonden. Militairen zijn I op zoek gegaan naar de groep, waar- 1 '/an al 36 uur niets meer vernomen I is. In het gebied komen veel gifslan- ■en en beren voor. De groep vroeg in 'aar laatste radioboodschap hulp oor een in een ravijn gestorte foto- raaf. Intussen zijn in het nabijgelegen 'orp Villa del Carm°n dertien boe- en gearresteerd. Zij worden ervan beschuldigd de lijken van de slachtof fers van de vliegramp te hebben be- roofd. Op hen waren juwelen en geld van de doden aangetroffen. Amerikaan te hebben gehoord die meldde dat zijn toestel was geraakt en in brand stond. Daarna zweeg de boordradio. De vliegtuigen waren ge huurd door Amerikaanse en Canade se hulporganisatie. Het Internationale Rode Kruis te Genève heeft om een onderzoek ge last en de Nigeriaanse regering om medewerking verzocht. De vluchten met hulpgoederen zijn intussen tot na der order gestaakt. De Amerikaanse -egering' betreur de de aanval door de Nigeriaanse luchtmacht. Zij probeert dringend na dere gegevens over deze zaak te krij gen. MOSKOU Roemenië heeft giste ren op de communistische wereldcon ferentie in Moskou een beroep ge daan op alle deelnemende landen zich te onthouden van aanvallen op China. Het richtte dit appèl tot de delegaties nadat vanuit de vergade ring felle kritiek werd geleverd op Peking. Met name van de afgevaardigden uit Polen, Frankrijk en Paraguay. Waldeck Rochet (Frankrijk) en Go- mulka fPolen) zeiden dat de houding van Peking afbreuk doet aan de een heid van het wereldcommunisme en eistten de veroordeling van de Chi nese leiders door de conferentie. De Australische afgevaardigde Aarons steunde krachtig het stand punt van de secretaris-generaal van de Roemeense communistische partij, Ceausescu. Als in toespraken de kwestie-China te berde werd ge bracht, hadden de afgevaardigden evenzeer het recht om de invasie van Tsjecho-Slowakije aan de orde te stel len. aldus Aarons Hij uitte ernstige bedenkingen ten aanzien van het voor de confereniie opgestelde werk document. Sommige oassages daarir konden volgens hem opgevat worden als een •nderschrijvins van het recht van de Sowietunie om zich te mengen in de aangelegenheden van andere partijen en landen. thans blijkt wel, dat zoals wij trouwens al eerder schreven er geen daling van de rentevoet aan wezig is. De overheidssector heeft veel geld nodig terwijl ook van parti culiere zijde telkens een beroep op de aanwezige liquiditeiten wordt ge daan. Wij verwachten wel, dat de nieuwe staatslening een goede be langstelling zal krijgen. Intussen waren gisteren de koersen van staatsleningen luier en werd b.v. de 7 pet. obl. Nederland tegen 97 1/4 pet. verhandeld, hetgeen drie kwart procent lager is dan een dag daar voor. Philips Finance Ltd., een dochter mij van Philips, heeft deze week een lening van converteerbare obligaties in Engeland op de markt gebracht van het 5 3/4 pet. rentetype, lenings bedrag 16 miljoen tegen 100 pro cent. Deze stukken zuilen vanaf 1 jan. 1974 converteerbaar zijn in ge wone aand. Philips, conversiekoers 77,50. De uitslag van de emissie was, zoals gisteren bleek, bijzonder ongunstig en Philips is met ruim twee derde van het leningsbedrag blijven zitten. Kredietbeperking Als reden voor de mislukking noemt men de minder gunstige po sitie van de Britse kapitaalmarkt, o.a. de hoge rente en de krpdietbeper- king. Het spreekt vanzelf, dat een mislukking van de uitgifte geen sti mulans voor de koersontwikkeling van Philips was deze week. De koers der aandelen liep terug van 73 tot 68,60. Het is jammer, dat men de markt positie in Engeland verkeerd beoor deeld heeft Het duurt meestal even. voor men zo iets te boven is. Het gunstige bericht inzake Pye Holding, waarin Philips via overname grote belangen heeft op de Britse markt van t.v. en radio, had geen uitwer king. Er werd nl. een krachtig her stel in de resultaten van Pye eemeld en de eerste maanden van 1969 had den ook een gunstig verloop. Unilever Lang heeft de beurs uitgekeken naar het al of niet doorgaan van de fusie tussen Unilever en Allied Bre weries, het grote britse bier- en fris drankenconcern met vertakkingen in j andere landen (o.a. d'Oranjeboom en Drie Hoefijzers). Deze week kwam het berieht eindelijk af en er werd medegedeeld, dat de Britse autoritei ten geen bezwaar tegen de fusie zou den inbrengen. Het werd echter een anti- climax, want daarna deelden de besturen van Unilever en Allied mede. dat zich sedert de aankondiging van de voorgestelde fusie belangrijke veran deringen in de financiële verhoudin- gen hadden voorgedaan, waarom men had besloten om van verdere onderhandelingen inzake een fusie af te zien. Oorzaak Het is duidelijk, dat de oorzaak vooral ligt in de verschillende koers ontwikkeling van Unilever Ltd. en Allied. Eerstgenoemd fonds is de laatste zes maanden van 67 tot 53 sh. teruggelopen. Misschien dat later ..de steek opge raapt wordt" en er Pen hervatting van het fusiegesprek komt. Intussen had een en ander tot gevolg, dat de koers van cert. Unilever oo onze beurs van ƒ118 daalde tot 115.50. De andere international a^r e'en waren lager, wat betreft Olie en Hoogovens, al bleef hier het koersver lies van bescheiden omvang. AKU hield zich best en kwam oo - - zins hoger niveau terecht (f 126.50), door een gunstig dividendhp-'cht van American Enka De koers winstver houding (1 op 8) is bii AKU zeker niet ongunstig te noemen. Ijurhtvaar'C'mds Ons luchtvaartfonds heeft gunstig gereageerd op de win tciifers over het uit. maart geëindigd boekiaar. Er werd f 88 miljoen win^t cemaakt te- Ren 63 milj. v.j,. hetgeen per aan deel uitkomt op circa f 35 (v.j. ƒ25). Het dividend zal worden verhoogd van 7 op 8 procent. Daarnaast kwam het bericht, dat de K.L.M. ƒ60.6 mil joen nieuwe aandelen gaat uitgeven tegen een koers nog nader vast te stellen, maar liggend in de buurt van de beurskoers ter gelegenheid der in schrijving. De Staat der Nederlanden zal ƒ30 miljoen overnemen om de meerder heid in het kapitaal te behouden, ter wijl de overige ƒ30 miljoen voor vrije inschrijving beschikbaar komt Dus geen claim voor de aandeelhou ders! De koers der aand. K.L.M. kwam gisteren op ƒ238 tegen eergis teren 229. Zout- Organon, tegenwoordig ook een hoofd fonds, verloor deze week 7, wat uitkomt op 35 punten. j Een bijzonder leuke verrassing be- leefden de aandeelhouders van het Amstel Hotel te Amsterdam. De koers van dit fonds liep gisteren op i tot 430 pet., terwijl omstreeks Pink steren de notering slechts 200 pet. cum div. bedroeg. De oorzaak van deze enorme koersstijging is. dat er I een bod op de aandelen is uitge bracht van 400 pet., door het ban kiershuis Vermeer co. Achter dit j bod staat de bekende heer Caransa. Het is een publiek geheim, dat de 1 Bernard van Leer Stichting, welke een zeer groot belang in aandelen Amstel Hotel bezit, deze portefeuille wil afstoten. Nu is er, nadat er reeds geruchten over belangstelling van Japanse en Duitse zijde voor het hotel circuleer den, het bod van 400 pet. uit de bus gekomen. Het schijnt overicens. dat er nog meer „kapers op de kust" zijn, want anders is een beurskoers van 430 pet. moeilijk te verklaren. Gisteren werd er geen notering ge maakt in aand. Hatema (de Wits Textiel) en Texoprint. omdat een be richt aanstaande is. Hier is zeker weer een fusie op komst. NEW YORK Een groep VN-le- den waaronder meer dan veertig Af rikaanse en Aziatische landen, heb ben gisteren om een spoedzitting van de Veiligheidsraad over Rhodcsië Ver zocht. De ondertekenaars van het ver zoek wijzen er op. dat de door de volkerenorganisatie verplicht gestel deeconomische sancties te-ren Rhode sië niet de gewenste resultaten heb ben oneeleverd. met name door toe doen van Zuid-Afrika on Portugal. Geëist wordt volledige isolatie van Rhodesië en het nemen van economi sche sancties tegen Zuid-Afrika en Portugal, die het blanke bewind van Ian Smith helpen op de been te blij ven. Ook willen de ondertekenaars een veroordeling uitspreken over Enge land, dat als theoretische gezagsdra ger over Rhodesië nagelaten heeft de juiste maatregelen te treffen om het Wanke minderheidsbewind tot aftre den te dwingen, en onwettigverkla- ring van het komende referendum over de grondwet in het land. Voor luilp bij diefstal van „Rubens" 2 jaar geëist AMSTERDAM Voor medeplich tigheid aan de diefstal van het schil derijtje ..de gestvgmatiseerde Sint Fransciscus" van Rubens uit het Sin- germuseum te Laren (NH) eiste de officier van justitie bij de Amster- •'•amup rechtbank gisteren een 'en'ectraf van twee jaar tegen de Ofi-iariop H. Mexploitant van een bar in Snanje. Verdachte bekende, dat hii on de uitkiik had eestaan en *pf idolen doek in ziin f'at in Z->nd- to rv ■•"or'-VrMier VnonUp dames- n„,,| p «tif Wuhington was he' museum binnengedrongen, en^ r d het twaarde f 250 000 -'atrr nv-e nac- Engeland genomen Tegen hem eiste rfe officier eveneens twee jaar. De Bodegravense vierling is thuis. Een krachtig huilende Peter de laatste „thuiskomer" was er gisteren de oorzaak van dat zijn moeder zei: „Er is een vreemd stemmetje bijgekomen; ja, dat hoor ik ook 's nachts weet ik precies wie er huilt." Peter kwam vrijdagmorgen om half twaalf, als laatste van de vier, thuis uit het ziekenhuis. Marcel. Rinke en Yvonne verlieten respectievelijk 19 april. 6 mei en 29 mei het Woerdense Algemeen Ziekenhuis. van het huis (Goudsestraatweg 147a). De komst van de vierling noodzaakte tot het scheppen van meer ruimte. De vader van de heer Verheul ver liet het huis van zijn zoon en betrok' een bejaardenflat. Het ruimtepro bleem was een van de ooorzaken van het „druppelsgewijs" thuiskomen van de baby's. Huib Goudriaan De Verheuls hebben uiteraard hulp in de huishouding. Er zijn trouwens nog drie kinderen: Bert (7). Ineke (6) en Kees (4). Kees ligt op het ogenblik na een verkeersongeluk met een hersenschudding in het zieken huis. Verheul: „Ik zei vorige week tegen mijn vrouw dat het ritje naar Woer den wel gauw afgelopen zou zijn. maar nu ligt er weer een in." Hij vindt dat zijn leven door de komst van de vierling niet veel is veranderd. „Alleen help ik 's avonds bij het voeden." Borstvoeding is er natuurlijk niet bij. ..De dokter zei dat we daar niet aan konden beginnen", vertelt mevrouw Verheul. Ze voegt eraan toe: „Dan zou ik de hele dag moeten ziten en eten en drinken." Na de vele cadeaus uit Ne derland, zijn er de laatste tijd reacties uit het buitenland ge komen. Uit Suriname kwamen vier rammelaars van pitriet van onbekenden. Bij de verbouwing is het echtpaar geholpen door de gemeente Bodegra ven. Er is ook financiële steun toege zegd: een vierling kost nogal wat. Maar vader Verheul zegt: ..Het be langrijkste is dat ze gezond zijn. en verder zullen we er hard voor wer ken; we hopen dat we gelukkig zul len zijn (de heer Verheul is vee houder) met de boerderij." Mevrouw M. C. Verheul-van Os (34) en haar man, de heer P. Verheul (35) reden gistermor- nt' gen om half elf naar Woerden om Peter op te halen. Het echt- g paar nam, tevens afscheid van de doktoren en verpleegsters, die de baby's sinds de geboorte (6 maart) hebben verzorgd. Uit dankbaarheid gaf vader Verheul de artsen ieder een briefopener, met de namen van de vierling erin gegraveerd, en de zusters een lepeltje, even eens voorzien van de namen. De ziekenhuisstaf zwaaide het echtpaar en baby Peter nog lang na. Toen Peter zijn ouderlijk huis ;°8j werd binnengedragen, werd er nog druk getimmerd aan de verbouwing

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7