Mamutchka stond vliegveld te op t wachten Sluitingsdatum wordt verschoven Acht overwegingen om uw salaris te storten op een AM RO-Prive-rekening: 2 3 4 5 6 7 8 AMRO BANK Ontroerend weerzien in Canada Belasting op nieuwe auto's veel te hoog Cubaan dankte leven winterslaap aan Sjoerci was 27 jaar van moeder gescheiden Bij de foto's Hes oed en Honorarium architecten op peil 1968 STEELSE CHARME Voor fatale schoten zes jaar geëist Relschopper krijgt 3 maanden KVP-jeugd: Veringa fractieleider Mariene klaagt schrijver aan 5 ZATERDAG 7 JUNI 1969 Boven: Met „Mamutchka" in de Cana dese keuken: fijn samen een heerlijke pot echt Russisch eten makend. Onder: Allerlei kleind en grote kar weitjes kunnen nu moeder en dochter satnen opknappen. Oplossing voor kivestie ,jArommenien (Van een speciale verslaggever) H Met een zucht van verlichting stapten gisteren Louis en Sjoera Meuter uit het Limburgse Swal- op Schiphol uit de DC-8 die hen in bijna negen uur uit Canada weer had thuisgebracht. Want Ial was de drie-weekse trip naar de 78-jarige moeder Kusina er één vol ontroering en blijdschap geweest, het was toch ook weer goed thuis te komen. Thuis in Nederland. Met bovendien de wetenschap, dat misschien over niet al te lange tijd de in .Canada wonende moeder, die de Oekrainse Sjoera Meuter in 27 jaar niet had gezien, naar Neder land komt. Voorgoed. De in Swalmen wonende Sjoera deuter-Kusina ontdekte eind vorig aar, dat haar moeder, die zij het aatst had gezien toen zijzelf als 6-jarig meisje door de Duitse bezet- ers uit het Oekrainse dorp Sumska Iblast was gedeporteerd, nog leefde n in het Canadese stadje Brantford toonde. Via een actie in het dorp en ankzij een aanbod van Co-Op-Ne erland voor één gratis vliegreis kon iet echtpaar Meuter met een char- ervlucht naar Canada vliegen. Op de heenreis vertelde me een olgelukkige Sjoera Meuter, dat ze i uis in Brantford, waar tchka" sinds het vorige jaar peen woont en waar moeder en )chter drie gelukkige weken door brachten. Generaal Lemnitzer: Sovjet-leger nu - sterker dan ooit Bij zijn afscheid als iperbevelhebber van de NAVO ieft generaal Lyman Lemnitzer gis- ren op een speciale bijeenkomst in t hoofdkwartier te Brunssum o.m. itgesteld, dat ondanks alle bewerin- over politieke ontspanning, de irjetstrijdkrachten momenteel in rkelijkheid sterker zijn, dan zij t zijn geweest. Jevestiging hiervan zag hij in de 1 name van de militaire budgetten i het Warschaupact, en in de gena- oze invasie van Tsjecho-Slowa- die de Sovjet-tanks tot aan de id van centraal Europa hebben ge- cht. lierom. en omdat de militaire drei- g blijft bestaan, aldus generaal nnitzer, moet het een ieder dui- ijk zijn, dat de tot stand gekomen amenlijke verdediging op volle cht gehandhaafd zal moeten wor- i, juist om de vrede in Europa te varen. nog op de dag van vertrek bericht hadden gekregen dat „Mamutchka" op het vliegveld zou staan wachten. De Nederlandse vrienden die haar moeder had gekregen, zouden haar naar het tachtig kilometer verder lig gende vliegveld van Toronto brengen. Haar geluk werd kleiner en klei ner, toen het vliegtuig niet in Toron to landde, maar in Niagara Falls en de zeer vermoeide reizigers ook nog eens ruim twee uur in een bus moesten zitten. „Mama zal toch wel niet zo lang wachten," zei ze steeds. „Het wordt nu zo laat..." Maar toen de bus tegen één uur 's nachts bij de luchthaven van Toronto arriveerde, stond daar de in het zwart geklede oude vrouw. Ze had bijna vier uur staan wachten. Maar de twee boeketten bloemen die ze in haar armen droeg, waren nauwelijks verwelkt en de begroeting was onstuimig. Sjoera Meuter had haar al van verre gezien. In het gejoel en het geroep van de vele Hollanders die elkaar na zoveel jaren terugzagen, greep ze me vast en zei: „Daar staat Mama..." De tranen liepen haar over de wangen toen ze de bus uit strompel de en haar moeder, die ze in 27 jaar niet had gezien, eindelijk kon omhel zen. Louis Meuter bleef even beschei den en wat onwennig haast, op de achtergrond. Toen kon ook hij zijn schoonmoeder voor het eerst begroe ten. Contact Toen ik ze, een weekje later, in Brantford opzocht, bleek Louis Meu ter blij, weer eens wat meer Neder lands te kunnen praten. Want behal ve met zijn vrouw kon hij nauwe lijks uit de voeten. „Ze spreken hier allemaal Engels," zei hij me wat triest. En dat betekende voor hem weinig contact, weinig mogelijkheden ook om eruit te gaan. Gelukkig kon de familie Reyenga, Nederlander^ die in Brantford een bakkerswinkel hebben en die zorgden voor het contact tussen moeder en dochter, in vrije uren zorgen voor wat verstrooiing. Van de oude, maar zeer vitale moe der hoorde ik, hoe zij in 1944 met haar man uit het Oekrainse Sumska Oblast was gevlucht voor de terug trekkende en brandstichtende Duitsers. Ze hadden hun schamele bezittingen op een paard- en-wagen gepakt en waren daarmee door Po len, Tsjechoslowakije en Duitsland getrokken, hongerend en bedelend. In 1946 arriveerden ze in België, waar ze enige tijd hebben gewoond. Op nog geen honderd kilometer afstand van Swalmen. waar hun dochter Sjoera inmiddels was ge trouwd met de Nederlander Louis Meuter.... Onwetend van eikaars na bijheid, zich afvragend wat er van de ander was terechtgekomen, leefden ze op betrekkelijk korte afstand, hun leventje. Dat van de ouders veranderde toen ze in 1947 naar Canada konden emi greren. Daar werkten ze eerst samen op een boerderij. Later kon vader Kusina een kleine boerderij kopen. Toen haar man overleed in 1968 woonde men in Brantford. Verhalen AOW (2) heer W. v.d. .Heuvel meent, dat ow-uitkering opgetrokken dient te len tot het minimumloon, in- ef vakantiegeld (plus vakantie- zal hij wellicht bedoelen?). Ik me daarbij volkomen aan. aow-ers, die altijd in loondienst geweest, hebben niet alleen hard 1 en ploeteren, maar zij hebben om de eerste wereldoorlog al een e ledige jeugd doorgemaakt, daarna icrisisjaren ondergaan, gevolgd wéér een oorlog. Zouden zij dan en kleine opleving opnieuw in de (een nog lager peil dan het mumloon) terug moeten vallen? is onder meer een felle aan- i it tegen een sociale voorziening, en enenmale onvoldoende is. J. Nijenhuis Dat verhaal hebben de Meuters nog eens uitvoerig gehoord. Zoals zo veel andere verhalen. Want er viel elke dag, elk uur bijna, wel weer iets te vertellen. Vooral toen, de laatste dagen, er plannen werden gesmeed om moeder Kusina voorgoed naar Nederland te laten komen. De wetenschap dat dit misschien over niet al te lange tijd werkelijk heid kan worden, maakte het afscheid, hoe moeilijk toch ook, don derdag wat lichter. In Swalmen is ook gisteren, na de Woningnood fn kan nog steeds regelmatig le aver de woningnood in ons land. kerkelijke bladen schrijven er Maar niemand durft de werke- oorzaak te noemen. fout van de opeenvolgende rege- en in ons land is geweest, dat de to steeds kunstmatig te laag zijn Aiden. De enige oplossing is: laat to huurder van een woning (onge- wie de eigenaar is) de econo- ie huur. ofwel de kostprijshuur 1 en. De huurders, die meer verwo- 1 dan een-vijfde deel van hun bru- j komen, moeten dan door de over- 1 worden gesteund, duinen H. Vlaardingcrbroek gestudeerd. UTRECHT Bestuur en leden van het Nederlands Architectengenoot schap menen dat de honorariumper centages (opgenomen in de regeling rechtsverhouding opdrachtgever architect 1967) niet gewijzigd behoe ven te worden, ten gevolge van de recente loonstijgingen. Om het hono rariumbedrag wel op het peil van 1968 te houden zal op zuiver tech nische gronden het honorarium met zes procent worden verhoogd. Na een verhoor van 12 uur door de Sowjet-autoriteiten heeft de Ame rikaanse professor H. William Chalsma opdracht gekregen het land te verlaten. Hij was verhoord „in verband met een onderzoek naar een Sowjet-on- derdaan die verdacht werd van han del in verdovende middelen." Chalsma, een slavoloog, had verscheidene maanden in Leningrad vermoeiende reis (en een tijdsverschil van vijf uur) niet veel van slapen gekomen. Want natuurlijk is er ook hier weer van alles verteld. En zijn er de kleine souveniertjes uitgedeeld aan de kinderen. En moest steeds weer opnieuw verteld worden hoe „oma" er nu uitzag en wat ze allemaal gezegd had. En Sjoera Meuter heeft glimla chend kunnen vertellen, dat „oma" misschien al gauw naar Nederland komt. Als dat zover is, heeft het ver haal van Sjoera Meuter en haar moe der helemaal een „happy ending". DEN HAAG De directie van Thomassen en Drijver/ Verblifa en de werknemers organisaties hebben, onder voor behoud van goedkeuring door de leden van de werknemersorgani saties, in principe overeenstem ming bereikt over een sociaal plan voor de hergroepering van de metaalgroep van het bedrijf. Eén van de zes uitgangspunten voor dit sociale plan heeft in het bijzonder betrekking op het bedrijf in Krom menie. Voor Krommenie met name zal in overleg met de vakbonden ter plaatse bij de NV een oplossing wor den gezocht. In verband daarmee zal zonodig de sluitingsdatum van Krom menie zoveel worden verschoven als nodig is voor het opvangen van de sociale gevolgen voor de werknemers. Daarnaast zal de directie er alles aan trachten te doen in de leegko mende gebouwen in Krommenie een industrie zich te laten vestigen, opdat de werkgelegenheid er blijft. Andere uitgangspunten van het so ciale plan: voor alle werknemers die het aangaat geldt recht op over plaatsing en omscholing naar een ge lijkwaardige functie; werknemers die niet kunnen, of niet willen verhuizen zullen door inschakeling van het gewestelijke ar beidsbureau en met volle medewer king van het bedrijf naar andere werkgevers worden bemiddeld; voor werknemers die er niet in slagen ander werk te vinden, b.v. door mindere validiteit of door hun leeftijd, zullen er bijzondere maatre gelen worden nagestreefd, gericht op het blijven verrichten van arbeid; de financiële overplaatsing- en ontslagregelingen zijn er op gericht het inkomen van de werknemers welvaartsvast te garanderen en de kosten van overplaatsing en omscho ling te vergoeden. De directie heeft bovendien zich bereid verklaard voor gevallen waarin met een algemene regeling niet kan worden voorzien, een bedrag van een half miljoen gul den af te zonderen teneinde de uit die bijzondere gevallen voortvloeien de kosten te dekken. De directie van het bedrijf en de werknemersorganisaties zeggen tenslotte het er over eens te zijn dat redelijkheid en goede trouw de enige basis zijn voor een reële uitvoering. Voorzitter van ANW B: MADRID De wonderbaarlijke luchtreis tussen het landings gestel van een DC-8 straalvliegtuig maandag jl., heeft de Cubaanse vluchteling Armando Socarras kunnen overleven, doordat hij tijdelijk in een soort winterslaap heeft verkeerd. De dun-geklede man, die zich in Havanna in het onderstel wrong, stond tijdens de negenduizend kilometer lange vlucht gedurende acht uur bloot aan een temperatuur van veertig graden Celsius onder nul, en aan zuurstof gebrek op hoogten van negen kilometer. De arts, die Socarras in een Madrileens ziekenhuis behandelt, dr. Alejandro Dalmau, ontvouwde gisteren zijn „theorie over de winterslaap". Hij merkte nog op dat een dergelijk geval uniek is in de gehele medische geschiedenis. DEN HAAG De omzetbelasting op nieuwe auto's is wel van 25 procent teruggebracht op 12 procent BTW- tarief, maar via een zg. egalisatie heffing haalt de fiscus het oude be drag toch weer binnen. Daar is geen enkele rechtvaardiging voor. ANWB- voorzitter ir. F. H. van der Linde van Sprankhuizen merkte dat hedenmid dag op in z(jn jaarrede op de algeme ne vergadering. Vlottere afhandeling O civiele procedures dringend gewenst UTRECHT De vereniging van Kamers van Koophandel en Fabrie ken in Nederland vindt de proces gang in civiele procedures in vele gevallen weinig bevredigend. Het be drijfsleven zou dan ook in hoge mate gediend zijn bij een wijziging in de rechtsgang, waardoor een aanmerke lijke versnelling van de civiele proce dure verzekerd zal zijn. Deze mening heeft de vereniging kenbaar gemaakt in een brief aan de minister van Justitie naar aanleiding van de verschenen rapporten inzake de versnelling van de civiele procedu re. Als unaniem oordeel wordt bij de minister gepleit voor een versnelling van de rechtsgang. De trage gang van zaken is een maatschappelijk euvel geworden, waarvan juist het bedrijfsleven de bezwaren onder vindt. Dit geldt, naar het oordeel van de vereniging, vooral in deze dynami sche tijd, waarin van de leiding van ondernemingen grote slagvaardigheid wordt vereist. Rechtsonzekerheid werkt altijd belemmerend. gemakkelijk contant geld opnemen (ook door uw echtgenote b.v.); geen kosten. Alle giro-mogelijk heden. En iedere boeking ziet u op het dagafschrift; 3%% rente. En spaar-mogelijk- heden met 4 t/m 6J4% rente; een voorschot is mogelijk. Maar belangrijker mogelijkheid: de AMRO-Lening; Betaalcheques, om contant te be talen zonder contant geld op zak; u kunt de bank de betaling van huur, verzekeringen, electriciteit e.d. laten verzorgen; alle overige diensten van de AMRO Bank staan tot uw be schikking; uw geld is veilig en voordelig bij de AMRO Bank. Maak daar ge bruik van. AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK Hij stelde vast, dat door deze wijze van heffen eenzelfde auto in Duits land voor zes mille, maar in ons land voor acht mille verkocht moet wor den. De voorzitter sprak verder zijn te leurstelling uit over de weigering van de spoorwegen om het vervoer van fietsen tegelijk met hun berijders voort te zetten. Als nieuwtje deelde hij mee, dat in de Autokampioen binnenkort een voorlichting over tweedehands auto's zal starten. Dat zal voorlichting zijn via tests van wagens in de populaire prijsklasse, telkens in vergelijking van drie. Voorts annonceerde ir. Van der Linde de 32-ste toeristische ANWB- route ten zuiden van de Maas met Oss als middelpunt. In september komt de vierde grenslandroute (bij Wester- wolde). De ANWB hoopt ten slotte dit jaar nog zes fietsroutes aan zijn programma toe te voegen. AMSTERDAM Zes jaar gevange nisstraf hoe-rde de 25-jarige scharen slijper J. J. L.. woonwagenbewoner, gisteren voor de Amsterdamse rechl- bank tegen zich eisen. De officier van justitie achtte hem schuldig aan doodslag op diens neef, de dertigja rige Marinus Reuvers. In de nacht van 30 op 31 januari was in Diemen tussen verdachte en zijn neef, na een cafébezoek, ruzie ontstaan over de naam van het nog niet geboren kind van de scharenslij per. De twist eindigde met een schietpartij, waarbij L. met een semi- automatisch geweer vijf schoten af vuurde op Reuvers, die dodelijk werd getroffen. Verdachte voerde aan, dat het niet zijn bedoeling was geweest zijn neef te doden, maar dat hij hem alleen had willen afschrikken. Hij zei voorts dat Reuvers eerst op hem had geschoten met een revolver. Dit wa pen is echter nooit gevonden. Volgens de officier had de scharen slijper een onbewuste angst voor zijn neef. Verdachte kan zich niet beroe pen op noodweer. Ook de raadsman zei dat L. een sluimerende angst had voor de braniefiguur Reuvers. Hij be pleitte clementie. De rechtbank doet uitspraak op 20 juni. AMSTERDAM De 21-jarige fa brieksarbeider Martin van D. uit Amsterdam is gistermiddag door de politierechter in zijn woonplaats we gens openlijke geweldpleging op Ko ninginnedag conform de eis tol drie maanden gevangenisstraf veroor deeld. De niet in voorarrest zittende verdachte had tijdens de ongeregeld heden op die dag in de Amsterdamse binnenstad glas naar politieruiters gegooid en zich verzet tegen zijn ar restatie. De 20-jarige magazijnbediende Hans T., die tijdens de rellen op 1 mei op de Dam samen met anderen, politieauto's met stenen, fietsbeldop- pen en andere voorwerpen bekogelde, werd tot twee maanden gevangenis straf met aftrek van onrlopige hech tenis veroordeeld. Ook tegen hem had de officier drie maanden geëist. De magazijnbediende ontkende zich aan de ten laste gelegde feiten te hebben schuldig gemaakt, maar de officier achtte bewezen, dat hii zich in een groep had bevonden die de openbare orde verstoorde en waaruit met stenen naar de politie was ge gooid. A'* Op de beeldbuis hebben wij haar al lang gemist, de lieftallige heks Sa- mantha, maar wij hebben beslag kunnen leggen op een foto van een collega. Het is de charmante Domi nique, die waar anders dan in Miami Beach de huidige plaats van sa menkomst van 's werelds schoon aanvallige capriolen maakt aan een bezemsteel, tenminste zo lijkt het er wel even op, maar het kan ook wat gemanoeuvreer zijn met een parasol, dat maakt haar er niet minder aan trekkelijk om (Van onze parlementsredactie) AMSTERDAM Meer dan de helft van de KVP - jongeren wil de huidige minister van Onderwjjs en wetenschappen Veringa straks als fractieleider. Bij een enquê te van het blad Jongeren voorop koos 51 procent Veringa, 28 pro cent Schmelzer en 7 procent wenst Wester terp. Zestig procent van deze jonge ren is voor een CDU, terwijl de rest liever een gedeconfessionaliseerde volkspartij ziet. Over de komende regering? 37 pro cent is voor een regering van KVP, ARP en CHU samen met D'66, 29 procent is voor voortzetting van de huidige coalitie. De populariteit van Luns daalde sterk. Meer dan tweederde wil hem niet terug, de rest is tevreden over zijn werk. Maar de KVP-jongeren zijn uitermate ontevreden over het werk van fracties en bestuur: twee derde van de ondervraagden. Ter illustratie levert vice-voorzit- ter Ton Crijnen zijn bijdrage in het zelfde blad: ..Keer op keer rijzen je de haren ten berge als je KVP-woord- voerders verklaringen hoort afleggen die overlopen van vaagheden en als je ziet hoe er gesmeten wordt mei cliché's waar iedereen al lang dood moe van is". ..JOHNSON DODEN?" PARIJS „Wat zullen we nu doen? Johnson doden?" Dit laat de Franse schrijver Roger Peyrefitte in zijn boek „De Amerikanen" zeggen door Marlène Dietrich in een vraag gesprek over de oorlog in Vietnam. Voor de beroemde filmster ir deze in haar mond gelegde uitspraak reden een proces aan te spannen tecen de auteur. Marlène kan he» evenmin waarderen, da» Pevrefitte haar hee'* voorgesteld als „de gewezen Hit- ler-hurgeres". Op 20 juni doet de Pa- rijse rechtbank uitspraak.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5