ACTIE IS OP WEG NAAR DE 29 MILJOEN GULDEN Niet iedereen bezoek paus is blij met aan Genève In Groningen groot preclikantentekort Doopweigeraar met emeritaal I Toekomst voor christer actief: wat ons toe-kont JEUGD OÖSTEREND WIL EEN DOMINEE BEROFPINGSWE Een woord voor vandaag Kom over de Brug legt verantwoording af Uw probleem is het onze.... DRINGENDE OPROEP OM HULP OPPOSITIE IS VERDEELD Koning doorbreekt geluidsbarrière Hervormd en gereformeerd /CCC Chef Uur ->r Kerk Nieuwe acties in Tilburg Lintjes uoo* kerkleiders Politieke reclami in ambtsgewaad ZATERDAG 7 JUNI 1969: Deze hele week hebben we stil gestaan bij het slot van het eerste hoofdstuk van de brief van Paulus aan de Philippen- zen. Hij roept hen op om standvastig te zijn, medestrijders met hem voor het geloof, mensen die niet bang zijn. En dan schrijft hij deze merkwaardige zin: „Want aan u is genade verleend, voor Christus, niet alleen in hem te gelovèn, maar ook voor Hem te lijden, in dezelfde strijd, die gij eens van mij hebt gezien en nu van mij hoort." Paulus plaatst hier twee woorden naast elkaar, die wij maar al te graag zouden willen scheiden: Geloof en lijden. Maar al te vaak denken we, dat het geloof het lijden uitsluit. Hoe vaak heb ik dominees niet horen zeggen tot jonge mensen, dat als ze maar wilden geloven, ze gelukkig zouden zijn. Daar zit een kern van waarheid in, maar er wordt al te vaak een volkomen verkeerde indruk door gewekt. Velen denken dat geloof ons bevrijdt van moeilijkheden. Niets is minder waar. Het geloof is geen geestelijke verze kering tegen problemen. Het geloof is geen antwoord op alle vragen. Het geloof is geen pijnstillend middel. Geloof is geen oplossing voor alle moeilijkheden. Iemand die niets meer te verlangen heeft, die geen enkel ideaal meer bezit om voor te vechten, die geen enkel pro bleem kent waarin hij zijn tanden kan zetten,- is niet geluk kig. Zo iemand is spoedig een door verveling vervelende ke rel. Geloof laat ons niet uitrusten op het zonnige strand van ver kregen rechten, maar plaatst ons aan het front in de gees telijke vrijheidsstrijd. Het geluk bestaat niet uit zalig niets doen, maar uit het telkens weer smaken van de overwinning. Wie in die geestelijke strijd niet wil lijden, kan ook niet ge loven. We lezen vandaag: Handelingen 10 1-16. We lezen morgen: Handelingen 10 17-33. (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM In april 1969 was voor de actie ..Kom over de Brug" 28.681.597,gulden gegeven. Toch wordt er nog ongeveer 280.000 gulden verwacht, want nog altijd komen er gaven binnen van mensen die indertijd besloten hun bijdrage over verschillende maanden te verdelen. Oorspronkelijk hadden de comitéleden er een hard hoofd in of de mensen hun beloften wel zouden houden. De praktijk heeft geleerd dat ze dat inderdaad gedaan hebben, maar bo vendien dat er steeds meer geld binnenkwam dail op grond van de beloften verwacht mocht worden. Het actiecomité verwacht dat de 29 miljoen gulden gehaald zal worden. De actie werd vorig jaar georga niseerd door 17 kerken en organisa ties. De Nederlands christenen werd gevraagd 21 miljoen gulden op tafel te leggen om daarmee 140 projecten te financieren, waarvoor geen geld beschikbaar was uit de lopende bij dragen voor zending en werelddiako- naat. De actie bracht echter veel meer op. Hoeveel meer staat te lezen in de verantwoordingskrant die is toege zonden aan al degenen die hun adres hebben opgegeven. Daardoor konden 30 projecten, die al te krap gefinancieerd waren, toch nog meer ontvangen. Daarna bleek er nog vier miljoen gulden over te zijn Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling norden genomen. Ge heimhouding U verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een golden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Mag een huiseigenaar be halve de op 1 april toegestane 6 pet. verhoging nog 10 servicekosten per maand verlangen? Hij baseert dit op verhoogde kosten ingevolge de BTW. wijst op tuinonderhoud ter wijl de huurder op de eerste etage woont, verder het gebruik van de lift (dit is Yiooit van tevoren aan de órde geweest) en voorts voegt hij er nog een „etcetera" aan toe, terwijl de huurder zelf honderden guldens voor behangen en schilderen heeft betaald. Verder betaalt hij zelf por tiekreiniging en glazenwassen. Antwoord: Dat de minister in ver band met de sterke prijsstijging dit jaar 6 pet. in plaats van 4 pet. heeft toegestaan, is de verhuurder blijk baar niet genoeg. Wij menen dat de door u genoemde redenen de ex tra-verhoging van 10 niet recht vaardigen. Het beste is voor alle ze kerheid de huuradviescommissie te raadplegen. Vraag: Zijn er adressen om zich op te geven voor een cursus in de nieuwe manier van naaien (mathe matisch)? Antwoord: Bij het industrie- en huishoudonderwijs en bij een tech nische school, waar we informeer den. begreep men niet wat er met deze term bedoeld wordt. Men ver moedt dat het hier een cursus be treft waar men tevens patroonteke nen leert. Misschien kan een lezer ons inlichten. Vraag: Toen er op het Ameri kaanse vliegdekschip Enterprise door een ontploffing brand uitbrak, waren er toen ook mariniers aan boord? Antwoord: Elk vliegdekschip, dus ook de Enterprise, heeft mariniers aan boord. Vraag: Een 100 pet invalide trok een uitkering krachtens de inte rim-wet en daarna van de WAO. Hij was wettelijk verplicht verze kerd en bij een ziekenfonds aan gesloten. Hij betaalde slechts premie over het uitkeringsbedrag en niet over de neveninkomsten, zoals uit keringen door een vroegere werkge ver of inkomsten uit vermogen. Wat gebeurt e«" nu als hij 65 jaar gewor den ;s? Blijft hij verplicht verze kerd? Hoe wordt zijn premie bere kend? Antwoord: Als de invalide 65 jaar wordt, houdt zijn WAO uitkering op en hij ontvangt verder AOW. Is zijn totale inkomen dan beneden de ƒ7016 's jaars, dan komt hij in aan merking voor bejaardenverzekering. De premies zijn bij een jaarinkomen tot f 5322 3,28 per week of 14.25 per maand; van ƒ5322 tot ƒ6332 6,56 p.w. of 28,50 p.m.; van 6332 tot ƒ7016 ƒ9.84 p.w of ƒ42,75 p.m. Vraag: Een ongehuwde gaat trou wen met iemand, die kinderen heeft uit een vorig huwelijk. Is het nodig huwelijkse voorwaarden op te ma ken? Antwoord: In een dergelijk geval is het altijd raadzaam eerst eens met een notaris te gaan spreken over de voorzorgen die beide echt genoten moeten treffen. Heeft de ongehuwde een groot vermogen, dan valt zijn (haar) ver mogen geheel in de huwelijksge meenschap. tenzij er huwelijkse voorwaarden worden gemaakt. Met het gevolg dat bij overlijden van de andere echtgenoot de helft in de na latenschap valt Wel zijn er com pensaties als ook de ander er warmpjes bijzat of er tijdens het huwelijk een vermogensvermeer dering is geweest, doch veilig is vei lig. Ook zijn er bij testament moge lijkheden om de langstlevende ver zorgd achter te laten. (Van onze kerkredactie) GRONINGEN Het aantal gereformeerde predikanten in de provincie Groningen is veel te klein. In de Groninger Kerk bode wordt gesproken van een noodtoestand. In de classis Stadskanaal moeten op het ogenblik drie predikanten al het werk doen. Deze classis telt elf gemeenten met 7300 zielen. Er zijn niet minder dan negen vacatures. Als dit wat lang duurt, dient wer kelijk gevreesd voor grote schade aan het kerkelijk leven, schrijft ds. Th. Boersma te Grootegast. Hij doet een dringende oproep om hulp, voor al van jongere predikanten elders uit het land. In de classis Appingedam zijn elf predikanten. Naast de taak in hun eigen gemeente moe'en zij nog in twaalf vacante gemeenten hulp bie den. In totaal zijn er in Groningen Hot weer in Europa Amsterdam zw.bew 16 Brussel h.bew. 16 Frankfort regen 9 Genève zw.bew. 10 Innsbruck geh.bew. 12 Kopenhagen onbewolkt 15 Locarao onbewolkt 16 Londen onbewolkt 18 Madrid geh bew. Majorca h.bew. 23 MUnchen l.bew. Nice motregen 11 3 Luxemburg l.bew. Parijs l.bew Rome l.bew. 19 Wenen Geen opgave ontvangen. ZUnch regen 8 2 thans 82 gereformeerde predikanten werkzaam, terwijl er 47 lege plaatsen zijn. Ter vergelijking: Zuid-Holland heeft minder vacatures (45) en 267 predikanten. Van de 82 Groningse predikanten hebben er twaalf een bijzondere op dracht. Voor het gewone werk zijn er dus maar zeventig predikanten beschikbaar. Van deze zeventig heeft dan tweederde deel (47) er als consu lent nog een gemeente of wijk bij te verzorgen. Hier dreigt metterdaad overbelasting. Vergrijzing Daar komt dan ook nog bij, dat het Groningse predikantencorps sterk aan vergrijzing lijdt. Ruim een kwart (23) is ouder dan zestig jaar en kan dus binnen vijf jaar met emeritaat gaan. Van de 82 zijn er maar negen tien jonger dan veertig jaar. In sommige classes is het aantal oudere predikanten opvallend groot. In de classis Stadskanaal is de jongste 61 jaar Opheffen Van ie vacante gemeenten hebben er 18 minder dan driehonderd zielen, vooral in het noorden van de provin cie. Het is praktisch onmogelijk in deze tijd, dat deze kleine gemeenten nog uit eigen middelen een predikant on derhouden, aldus ds. Boersma. Hij pleit daarom voor opheffing van klei ne kerken. Afstanden zijn nauwelijks een bezwaar meer. Is het reëel en verstandig, zo vraagt hij, wanneer in uitstervende dorpen "en teruglopende gemeente ten koste van alles toch maar in stand gehouden wordt? die gebruikt kon worden voor andere projecten. Het aantal projecten is toen opgevoerd van 140 tot 201. Volgens de lijst in de verantwoor dingskrant zijn nu 121 projecten ge heel gefinancierd. In uitvoering zijn nog 56 projecten. In voorbereiding nog 24. Vijf projecten kwamen in aanmerking voor medefinanciering door de regering uit de „pot van Udink". Dat betekent dat in wezen veel meer dan de ruim 28 miljoen gulden ten goede is gekomen aan kerkelijke projecten in de ontwikke lingslanden. Toezeggingen Op de grote avond, 22 maart 1968, toen het geld in stromen binnen kwam, kon na afloop gezegd worden dat 24,2 miljoen gulden was geteld. Er was 9 miljoen gulden contant, 5,5 miljoen gulden direct te innen giro cheques of bankstukken en 9,7 mil joen aan toezeggingen. Rechtstreeks was reeds 1.5 miljoen van te voren bij het actiebureau binnengekomen. De organisatoren zaten een beete in spanning wat er zou gebeuren met de toezeggingen. Zouden de beloften, in een opwelling gedaan, vergeten worden of zouden ze vervuld wor den. Om de toezeggers een beetje te helpen werden pakken girokaarten klaargemaakt. De schrik sloeg de organisatoren om het hart toen bleek dat velen een bedrag in één keer toegezegd hadden en meteen hadden overgemaakt. Van de 130.000 toezeggingen waren er meer dan 8000 in feite al binnen en dus twee maal geteld. Doorgaan Er was steeds gezegd dat de actie op die ene dag, 22 maart, zou worden afgesloten. Dat is ook inderdaad ge beurd door het actiecomité, maar niet door vele christenen in Nederland. Ook na die datum bleven er bedra gen binnenkomen, van mensen die op de een of andere manier die avond niet bereikt waren. Die giften haal den een dikke streep door het tekort, ontstaan door het dubbel tellen van bepaalde bedragen. Pas toen bleek, hoe goed het systeem van de toezeg gingen werkte. Iedere maand kon de computer uitrekenen, hoeveel geld binnen zou moeten komen. Iedere maand bleek weer, dat er meer geld ontvangen werd dan berekend was. Kennelijk waren veel mensen ge neigd het bedrag dat zij hadden toe gezegd toch nog iets te verhogen. En dat ondanks het feit dat reeds de eerste avond bekend gemaakt was dat al de opgegeven projecten gefi nancierd konden worden. Door de actie zijn in Afrika 48 projecten tot stand gekomen voor een totaal bedrag van 5.878.900,- gulden; in Indonesië 74 projecten voor 12.285.600,-; in het overige Zuid- oost-Azië 19 voor 2.683.500,-; in het Nabije-Oosten 9 projecten voor 1.202.000,-; in Suriname en Curasao 22 voor 2.327.500,-; in overig Zuid-Ame- rika 10 voor 1.027.000,- en in Europa en de Verenigde Staten 9 voor 985.300,- gulden. Bovendien zijn nog tien algemene fondsen geholpen, zoals voor bijbel verspreiding in ontwikkelingslanden en het urgentiefonds van de Neder landse Zendingsraad, wat 1.325.000,- gulden vroeg. Onkosten De actie heeft tot nu toe minder dan vijf procent aan onkosten geëist. De organisatoren in Nederland zijn daar een beetje trots op, omdat een financiële actie in Nederland al gauw tien procent onkosten vraagt, terwijl in Amerika gerekend wordt dat een kwart nodig is voor de geldwerving. Voorlichting en instructie voor kerkelijke organen en eigen verte genwoordigers vroeg 109.400,52, pu bliciteit in kerkelijke kringen via fol ders 321.785,53, de advertenties en publiciteit via radio en televisie 376.948,76, de leiding en administratie 278.743,16 en de inning van de gelden en de boekhouding inclusief controle 333.136,93 gulden. Omdat nog steeds geld binnenkomt, blijft het gironummer 7600 voorlopig nog gereserveerd voor de actie Kom over de Brug. En het geld dat nog binnenkomt wordt besteed ook. Reacties Uit alle delen van de wereld ko men op het ogenblik bij postbus 3230 van de actie in Amsterdam dankbe tuigingen binnen. Een van die vele willen we toch nog citeren. Vanuit Soerabaja schrijft dokter Fiep Kruyt, directrice van het zie kenhuis Mardi Santoso: Dat geld van Kom over de Brug, dat was werke lijk een uitkomst.... In één klap heb ben we het ziekenhuis van het nodi ge beddegoed en ander textiel kun- Lutheranen tegen apartheid STELLENBOSCH De lutherse kerken in Zuid-Afrika worden zich de laatste tijd meer bewust van hun politieke en sociale verantwoordelijk heid. Op een vergadering van de fe deratie van lutherse kerken in Zuid-Afrika in Stellenbosch hebben zij de boodschap van de Zuidafri- kaanse raad van kerken over de apartheidspolitiek aanvaard. In deze boodschap, die eind vorig jaar verscheen wordt elke vorm van rassendiscriminatie afgewezen. Wel vonden de lutheranen, dat de theolo gische fundering van de boodschap nog eens kritisch zal moeten worden bekeken. nen voorzien, we hadden er al lang mee getobd en wisten gewoon niet waar we het geld vandaan moesten halen. Tot Nederland ineens over de brug kwam. We moeten ook even die onbeken de verpleegster citeren, die schreef: Om heel eerlijk te zijn: ik heb wel eens gedacht dat de kerk in Neder land maar een dooie boel was. Maar toen ik dat van Kom over de Brug hoorde en wat dat voor een succes geweest was, toen heb ik heel diep mijn pet afgenomen. BRUSSEL Koning Boudewijn heeft gisteren met een door hem zelf bestuurde Belgische straaljager een F-104 tweemaal de ge luidsbarrière doorbroken. Gisteren is een straaljager van hetzelfde type en van dezelfde basis Bevekom in de Belgische Ardennen neergestort. (Van onze kerkredactie) t( BONN Het moderamen de Evangelische Kerk van W den heeft ds. Johannes Weyg^j te Kieselbronn ongevraagd ei^ ritaat verleend. Sinds okto n was hij al met ziekteverlof. Ds. Weygand wilde niet alleen j t kinderen meer dopen, maar besti c bovendien de praktijk van de kim i< doop openlijk als zonde. Hij liet c leen de volwassenendoop gelden e wel in een exclusiviteit, die bij p niet te verdedigen is, aldus het deel van hot moderamen. De kerkeraad van Kieselbronn de meerderheid van de gemeente s dan ook van mening, dat ds. V gand niet gehandhaafd kan blij [j De predikant heeft zelf beroep getekend *egen zijn emeritaat. H a veertig jaar oud. - Inmiddels heeft de kerk van Ba ook aan een kandidaat de ordei tot het predikambt geweigerd zijn opvatting van de doop. He Günter Himmelein uit Wildbad. wil nu een functie bij het onder krijgen. In de Evangelische Kerk van W o falen is een tuchtprocedure aanl B gig gemaakt tegen een predikantfy Gelsenkirchen, Tabea Ruddies li die ook geen kinderen meer wil pen en haar doopopvatting operfe verbreidt. pi Vergadering Protestants TSederland (Van een onzer medewerkers) DEN HAAG Toekomst is voor de christen om Gods wil een actief begrip: wat ons toe-komt. Dat betoogde gisteravond dr. C. A. Tukker uit Kinderdijk op de jaar lijkse algemene ledenvergadering van de vereniging Protestants Nederland, waar hij refereerde over „Toekomst als historisch en als theologisch be grip". Voor de toekomst als historisch be grip geldt, dat er niets nieuws onder de zon is. De mens komt niet snel boven het kader van de geschapen werkelijkheid uit. In de wijsbegeerte komen steeds dezelfde vragen terug. De uitlopers van de God is dood-the- ologie doen ons de Verlichting als het ware opnieuw beleven. Toekomst als theologisch begrip hangt aan het geloof in God de Vol einder. God vult de toekomst (dé volheid des tijds). Hij maakt alle din gen nieuw. Niet de historie evolueert zich tot iets nieuws, maar God zal zijn daden nieuw onder ons stellen. Dat is de inhoud van de hoop. (Van onze kerkredactie) GENÈVE Een deel van de protestan ten in Genève is be paald niet ingenomen met het bezoek, dat de paus dinsdag zal bren gen aan de stad van Calvgn. Maar hun pro test maakt weinig in druk, omdat zy ook onderling weer sterk verdeeld zgn. Dat is te merken aan de vele samenkomsten, die deze dagen georganiseerd worden. De Evangelische Alliantie belegt morgen een grote sa menkomst bij de Reforma tie-muur. Nadrukkelijk heeft deze groep laten we ten. dat deze manifestatie niet tegen het bezoek van de paus gericht is. Men wil alleen het karakter van Genève als stad van de Re formatie benadrukken. De verstrooide protestanten in het buitenland zouden ons zwijgen niet begrijpen, als wij niets zouden doen, al dus de alliantie. Dat is voor anderen veel te slap. Daarom heeft de kleine Evangelische Kerk van het Reveil een bijeen komst op woensdag aange kondigd, waarop het bezoek van de paus wel bestreden zal worden. Natuurlijk laat ook de Internationale raad van christelijke kerken (ICCC) van zich horen Gisteren meldden wij, dat de Zwitserse regering er lucht van had gekregen, dat de Noordierse ICCC-leider ds. Ian Paisley zou komen. Zij liet weten, dat hij niet tot Zwitserland zou worden toegelaten. Blijkbaar zei de naam van Paisley de Zwitserse regering meer dan die van ICCC-voorzitter dr. Carl Mclntire, die ook van de partij zal zijn. Overigens zei Paisley gisteren nog in Belfast, dat hij toch met ze ventien collega's de reis naar Genève zal maken. De ICCC belegt twee sa menkomsten. vanavond en morgenavond. Tijdens de laatste spreekt Mclntire. Een organisatie van „ac tieve protestanten" heeft in Genève een vlugschrift verspreid, waarin gezegd wordt dat de paus met zijn bezoek een teken voor heel de wereld wil oprichten, dat de tijd van het refor matorisch belijden zijn ein de nadert. De moderne theologie die het vertrouwen in Gods Woord schokt, heeft vele protestantse kerken zo ver zwakt dat de paus hun spoe dige terugkeer naar Rome waarschijnlijk acht, zo zeg gen zij. De unie voor de verdedi ging van het protestantisme heeft de Zwitserse bondspresident von Moos een telegram gestuurd van de volgende inhoud; „U bent katholiek. Dat is uw goed recht. Maar u hebt niet het recht, om met de ontvangst van uw chef in Genève het hele Zwitserse volk op te schepen". Toch maken deze felle kreten op de meerderheid van de vanouds zeer tole rante mensen van Genève weinig indruk. Beter wer den hun gevoelens vertolkt door een zegsman van de grote Protestantse Natio nale Kerk van Genève. Deze zei: „De paus had er beter aan gedaan, sds hij niet de omweg had gekozen via de internationale arbei dersorganisatie. eer hij bij de Wereldraad uitkwam Duidelijk hebben hier over leggingen meegespeeld van conservatieve kringen in het Vatic&an. Daardoor zal de paus de Wereldraad nu pas in de tweede plaats be zoeken." Ondanks deze bedenking staat dt meerderheid van de Geneefse protestanten"" positief tegenover het be zoek. Paus Paulus zal aan het eind van zijn bezoek aan Genève een uur in het oe cumenisch centrum zijn. Hij wordt ontvangen door secretaris-generaal dr. E. C. Blake. Deze zal zijn naaste medewerkers aan de paus voorstellen. De paus zal verder vertegenwoordigers begroeten van de Hervorm de Wereldbond en van de Lutherse Wereldfederatie en van de plaatselijke ker ken in Genève. Er zal gezamenlijk wor den gebeden en aan hei eind van zijn bezoek zal de Daus enkele ogenblikken mediteren in de kapel. Geen van de zes presi denten van de Wereldraad zal bij het bezoek aanwez'? zijn. (Van onze kerkredactie) BOLSWARD Jongeren in het dorpje Oosterend bij Bolsward willen, daat de hervormden en de gereformeerden ter plaatse één predikant gaan beroepen. Oosterend heeft op het ogenblik geen dominee. De gereformeerde kerk (250 zielen) is al bijna twee jaar vacant. De hervormde dominee is on langs met emeritaat gegaan. Zijn ge meente telt 600 zielen. Voor beide- gemeenten is het koeilijk, een nieuwe predikant aan te trekken. Maar de jongeren hebben er in een Open Brief, die zij huis aan huis verspreid hebben, bovendien op ge wezen, dat in beide kerken' zo'n pre- 1 dikantentekort heerst, dat Oosterend i zich als dorps- en geloofsge- meenschap niet.de luxe mag permit teren om er twee dominees op na te houden. j Laten wij samen een predikant be roepen, vragen zij. Van de besparing zou het zendingswerk gesteund kun nen worden. Het is ten opzichte van onze naaste, dichtbij en veraf, en dus ten opzichte van God, onverantwoord om voor achthonderd mensen twee predikanten op te eisen. De jongeren behoren zelf tot de christelijke jeugdclub, die onlangs tot stand is gekomen door een fusie van de gereformeerde jeugdvereniging en de grotendeels uit hervormden bestaande CJV. De paus zal niet in de beroemde Sint-Pieterskerk komen. Het college van kerkvoogden heeft laten weten, dat hij niet welkom is. Eerdere hoge gasten van de Wereldraad, zoals patri arch Athenagoras van Konstantinobel en aartsbis schop Michael Ramsey van Canterbury, werden wel in deze kerk ontvangen. Vindingrijke mensen heb ben een oude nog altijd bestaande bepaling van dc slad Genève ontdekt, waar bij het aan roomse bis- schoonen verboden is in de stad te komen. Priesters moeen wel komen, mits rij zich niet in hun priesterge waad op de openbare weg verionen. Naar aanleiding van de wens van de jongeren hebben de kerkeraden een enquite gehouden onder de ge meenteleden. Bij de hervormden sprak ongeveer zestig procent zich uit voor het gezamenlijk beroepen van een predikant, bij de gerefor meerden ruim vijftig procent. TILBURG De „links front"-stu- denten in Tilburg zullen in de herfst op de katholieke hogeschool nieuwe acties beginnen om medebeslis singsrecht af te dwingen. Ze denken daarbij aan een escalatie. Daardoor willen ze steeds meer studenten de ogen openen voor de rechtvaardig heid van hun eisen en voor de maatschappelijke ongerechtigheden. Dat is gisteren gezegd op de eerste dag van het studentenvakbewe- gingscongres. dat in de Tilburgse ho geschool wordt gehouden. SVB-voorzitter J. Visser vertelde dat de studenten hun acties niet zul len stoppen als hun eisen worden in gewilligd. Hun acties keren zich te gen de bestaande maatschappelijke orde. „Democratie moet met massale acties worden veroverd op de macht hebbers. Met overleg kun je ontzet tend snel en goed worden belazerd. Belinfante in Amsterdam en Becht in Tilburg hebben dat bewezen. Het huidige maatschappelijke systeem is irrationeel," zo zei hij. De heer Visser kondigde aan dat er grote politieke acties worden voorbe reid in Amsterdam, tijdens de pro cessen die gevoerd zullen worden te gen de studenten die het Maagden huis bezet hielden. De studentenvak beweging werkt op het ogenblik campagnes uit tegen de NAVO en tegen de strijdkrachten. Ook zal een actie voor dienstweigering worden gevoerd. In september gaat de stu dentenvakbeweging een grote pro- testmeeting organiseren voor middel bare scholieren. Schramme gevlucht BRUSSEL De Belgische huur lingenleider Jean Schramme (40) die vorig jaar na terugkeer van de huurlingen in België werd beschul digd van moord op een Belg in een Kongolees huurlingenkamp. zo naar Angola zjjn ontsnapt. Schramme was vorie iaar op vrije voeten gesteld in afwachting van een proces, dat begin van dit jaar werd verwacht. Dr. Tukker wilde niet zover K als Moltmann, die het heden ken acht van de toekomst uit. Wij me/, spreken, handelen, denken en hi vanuit het volbrachte werk Christus. Maar wel is toekomst de christen om Gods wil een a B: begrip: wat ons toe-komt. En doorslaggevend is, dat Go }t zijn toekomst en vanuit' zijn !I' komst naar ons toe-komt. Wij kc n uit het verleden, maar Hij kom es wat Hij voor ons weggelegd heeft, v In de vacature-ds. D. van werd ds. C. Vos te Amersfoort gfk zen tot lid van het hoofdbestuur, w jr (Van onze kerkredactie) H BOEDAPEST Bij de jaarlil lintjesregen in Hongarije hebber' jaar verschillende kerkelijke lei) hoge onderscheidingen ontvangen. Bisschop Zoltan Kaldy, presiUt van de Lutherse Kerk, en SandorE®. lotay, directeur van de raad van ïb kerkelijke gemeenschappen, ontgc gen de gouden orde van verdiep van de arbeid en dr. Karoly 1b, een secretaris van de kanselarij |a de hervormde synode, de zilveren?] andere vijf onderscheidingen gife naar rooms-katholieken. pi< De lintjes werden tijdens F°, plechtigheid in het parlement urw reikt door president Pal Losonczik roemde hun verdiensten voor de C® de betrekkingen tussen kerk en fcc en hun werk in het openbare lfU (Van onze kerkredactie) BIELEFELD Boze stem gaan er in Duitsland over op, d* vroegere praeses van de Evangel! Kerk van Westfalen, Ernst Wiir|. grote dagbladadvertenties reel maakt voor de socialistische partijr Over enkele maanden worde Se Duitsland verkiezingen gehouder de advertenties prijkt Wilm er ambtsgewaad voor een crucifix, er wijl hij de mensen opwekt, om listisch te stemmen. c Men verwijt Wilm, dat zo de E e/i gelische Kerk met een bepaalde t tieke partij vereenzelvigd wordt /0 noodlottige verbinding tussen kies en altaar uit het verleden mag ed;' niet een worden tussen Luther en partij-secretariaat, zo heet hi r een open brief, die Wilm uit de R' rale partij kreeg. e„ Wilm ging in januari met ei ier taat. De huidige praeses van Westfaalse kerk, Hans Thimme, ie; dat Wilm hem niet van te vore «ie de hoogte gesteld had. Verder t ctl hij geen commentaar geven. P I NED. HERV. KERK Beroepen te IJsselmuiden (vai .;i. Jongerden) (reet.), dr. H. Goedha L, Delfshaven. Bedankt voor Zwolle (vac. W. L. ker), J. H. Vlijm te Krimpen aan J IJssel. n Emeritaat verleend (per 1 septen iei A. Dönszelman te Amsterdam. GEREF. KERKEN eg. Beroepen te Een-Beenhuizen, kal u€ D. Heynen te Epe. Aangenomen naar Castricum, B. lens te Champaign (111. VS) (vooi E?' te Breda)de benoeming tot leraai Be aan de chr. kweekschool te Sneek, 'van Nijen te Terzooi. Emeritaat verleend aan P. Homjnu te Giessendam (per 1 september a aan S. J. Verveld te Drijber. GEREF. KERKEN (vröf.) F*1 Beroepen te Houwerzijl, B. de Vrn Ten Boer. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te London (Ont. den Butter te Bunschoten. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Haamstede, C den Poel te Yerseke; voor Beiierland, J. C. Weststrate I kerke. LEN 1 C""U enc,JC or Ni» te Rif

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2