Zonnekoning arme jongen TUSSEN TULPENTIJD EN ZOMERBLOEMEN LODEWIJK XIV: als mens en vorst VIERHOEKIGE BEELDEN VAN DE TOLTEKEN OPGEGRAVEN Samarkand ZATERDAG 7 JUNI 1»6» Hijp de koning, had onschuldig bloed i op zijn geweten, en het was voor dat bloed dat hij nu boete moest doen. David de danser, David de harpspeler, David de krijgsman, David de minnaar, David de bouwer van een groot huis van cederhoutook hij was opgebla zen geraakt door de glorie en had te dikwijls oorlog gevoerd, zodat de Heer besloot hem te straffen en een pestilen tie zond, die 70.000 mensen van zijn volk doodde en zijn koninkrijk verwik kelde in een rampspoedige oorlog, die het leven kostte van zijn lievelingszoon. En door zijn profeten verklaarde de Here de rampen aan de koning: „Gij zijt een man van strijd en hebt bloed vergoten." Lodewijk had speciale redenen om zich deze voorganger te herinneren, want er hing een schilderij van koning David in zijn slaapkamer naast zijn met pluimen versierd hemelbed, 's Nachts, als de kaarsen gedoofd waren, waren de twee koningen samen alleen en mis schien was het gedurende deze nachten dat Lodewijk zich begon te realiseren hoe jammerlijk verkeerd hij gehandeld had. Het was nu te laat om alles te her stellen. Voor het moment kon hij alleen maar smeken dat Frankrijk hem niet afgenomen zou worden, smeken om genade, zoals David eens had gedaan Er staan vele van zulke verrassende bladzijden in een nieuw boek over Lode wijk XIV, de Franse Zonne- 1 koning (16381715), van wie toch vooral bekend zijn de prachtlievendheid, de lichtzinnigheid, het abso lutisme, de geloofsvervol gingen. Dat is er ook alle maal geweest maar wie was deze Lodewijk eigen lijk, als mens en als koning? Vincent Cronin (zoon van po pulair Engels schrijver) heeft er een goed boek over geschreven, boeiend en wel gedocumen teerd, een prachtige mengeling van met smaak vertelde verha len en beschouwingen over po litieke, culturele, krijgskundige verwikkelingen. Hij leidt de le zer een wereld binnen, waar veel te zien en te genieten is, een wereld zoals het door Lode wijk gebouwde paleis van Versailles. Het boek telt 323 bladzijden, is ruimschoots geïllustreerd en van noten voorzien, kost ƒ19,90 en is in uitstekende vertaling van M. L. Ohl verschenen bij Ad. M. C. Stok Forum Boekerij |te Den Haag. Lodewijk komt er bij Cronin beter af dan bij veel andere historici en de schrijver verde digt dat standpunt aan de hand 1 van veel bronnenmateriaal. !t I Wel baadde Lodewijk op het toopunt van zijn glorie in weel- 3 de en gaf hij weergaloze feesten. Maar ook is waar dat de koninklijke familie in zijn jeugd straatarm was en afhan- kelijk van Mazarin, die de staatszaken maar ook zijn eigen bezittingen voortreffelijk be heerde. Lodewijk zelf leefde vele jaren sober. Hij voerde eerst zijn volk van faillissement 1 naar welvaart en ging er toen pas zelf in delen Hij was de afgod van zijn volk en hij was voor de gewone burger gemak- re//jker bereikbaar dan bijna velke vorst ook. En het hebben van maitresses was nauwelijks in strijd met de moraal van zijn dagen.... Het dagelijks leven: kiespijn en pokken als de vloek van de zeventiende eeuw. Bijgeloof, zwarte missen, liefdesdranken tot in de hoogste kringen. Ko ninklijk ontwaken en slapen gaan in een entourage van ledereen herinnert zich nog ^el de trieste opening van ,Keukenhof", toen de natuur iet liet afweten en zelfs de rokussen nog geen kleur ver- oonden. Na enkele warme agen schoot alles tegelijk de rond uit en het lentesprookje ,'as plotseling verbijsterend an kleur en vorm onder de loesem en het prille lover an het landgoed. Toen was Keukenhof" op zijn best en iok in onze eigen tuin was het lotseling lentefeest. Op elke vreugde volgt helaas eer een domper. Er was im- ers geen sprake van een gelei- ilijke bloei, jé kon gerust spre- in van een explosie, met het volg dat ook bijna alles te- lijk kopjes liet hangen en aadjes liet vallen. Als de Kamerplanten verzorgen Het boek Duizend wenken •or het verzorgen van kamer- anten is er een voor iedereen, ant in welk huis worden geen 'merplanten gekweekt? Hoe- el in één band. bevat dit hand- me geplastificeerde boek twee ilen. Het eerste geeft vele nwijzingen voor het met suc- 5 verzorgen van planten, ter- Ijl in het tweede deel een 'erzicht van de geslachten en orten wordt gegeven met »or elke plant een aantal Iveekbi j zonderheden. We hebben, levend in een tijd, slechts één be- tegen dit kamerplanten- tok: alle 350 illustraties (voor- Smelijk foto's) zijn in wit uitgevoerd, om de kosten te Toch verhoogt juist in |n plantenboek de kleur in fote mate niet alleen de aan- ekkelijkheid maar ook de dui- (Uitg. L. J. Veen. Amsterdam, tor P. G. Wilhelm, 195 blz., 13,50). streng voorgeschreven hofeti quette. De dagelijkse maaltijd in het openbaar. Soep, koteletten en worstjes aan het ontbijt, op la tere leeftijd witbrood, wijn en water. Een lunch van drie gan gen en dessert. Een uitgebreid hoofdmaal om tien uur 's avonds: vette soepen, soms vier borden vol, een hele fazant, een patrijs, een bord vol sla, hachee van schapevlees met knoflook, twee dikke plakken ham, een stuk pastei, vruchten, suiker goed, om maar eens het menu van een dag te noemen, en Lo dewijk kon dat allemaal wel aan. Daarbij weer wijn, met water gemengd. L'Etat c'est moi zo heeft Lodewijk het nooit gezegd, maar het absolutisme van zijn koningschap kwam daar na tuurlijk wel op neer. Want wat betekende het, in 1654 tot ko ning van Frankrijk gekroond te worden? In de eerste plaats was Lode wijk nu „gezalfde des Heren". Verder absoluut heerser over achttien miljoen onderdanen, die hij bijvoorbeeld volgens de opvattingen van zijn dagen kon bevelen te werken wanneer hem dat behaagde. Hij was verant woordelijk voor het geestelijk welzijn van zijn onderdanen en moest dus zorgvuldig de ortho doxie bewaren. En dan: Frankrijk was een betrekkelijk nieuw begrip, en geen enkele Fransman kon vooralsnog de grenzen van zijn land bepalen. Lodewijk was de personificatie van Frankrijk: wat Lodewijk zou worden, zou Frankrijk worden Lodewijk werd in ernst aan gemerkt als een halfgod: rechtstreeks opvolger van de Romeinse keizers. Lang voordat hij officieel de naam van zon nekoning kreeg, werd Lodewijk al algemeen beschouwd als de zon van Frankrijk en als zoda nig in het bezit van genezende krachten en misschien ook van andere magische deugden, merkt Cronin op. „In plaats van te kermen on ze van april - juli maar op een niet te warme plaats of in dorre grond houden ze het nog langer vol. Goed nat houden en dagelijks de uitgebloeide bloe men er uitnemen. Om de twee drie weken bijmesten is bo vendien aan te raden. Koop vooral zaad van vinger hoedskruid, Hesperis (nacht viool), stokrozen, Campanula medium, om in 't najaar de plantjes „door uw tuin te strooi en" om het meest kleurloze tijd perk in uw tuin straks te kun nen overbruggen. A. C. MULLER-IDZERDA. wind de bollen toppen om de kracht er in te houden voor het volgend jaar en dan maar zit ten wachten op de zomerbloei. Wat een saaie tijd is dat in de meeste tuinen, want nu valt het pas op hoe weinig liefheb bers rekening houden met deze tussenperiode. Of hebt u 't vo rig jaar volop tweejarige plan ten gezaaid en vroegbloeiende vaste planten uitgezet om die vervelende periode te overbrug gen? Koop anders gerust nog wat van dat spul. Heel veel tweejari gen zaaien zich zelf weer uit en wat de vaste planten betreft, die blazen elk voorjaar hun par tij weer mee en maakt het af scheid van de lentebloei gemak kelijker. Misschien kunnen we u met enkele kleurige tips van dienst zijn. waardoor uw tuin nu al of in elk geval het volgend voor jaar een eigen cachet krijgt. Zo hebben we nu als afsluiting van ons rotspartijtje een juweel van een gele brem staan, Ge nista pumila, weelderig en lang bloeiend en bolvormig. Aan zijn voet hadden wij zeepkruid geplant, een pol Sapo- naria cymoides splendens, een van mei - juli bloelende rots- plant. Deze heeft zich met zijn kruipende stengels omhoog ge werkt in de brem en voelt er '.ich dol gelukkig. Officieel hoort zo iets niet, maar de na tuur speelt ook zijn spel en dat het een blikvanger is blijkt wel uit het feit dat iedere bezoeker verbijsterd bij deze samenstren- geling blijft staan. Een eindje verder kruipt de gentiaanblauwe Veronica pro- strata en later gevolgd door Veronica teucrium „Shirley Blue". We combineren ze met de fel oranje tweejarige muur bloemen Cheiranthus allionii „Orange Queen", die in een niet te hete zomer tot in juli blijft doorbloeien. Wie goudgeel prefereert kan „Golden Bedder' kiezen. Wilt u zelf zaaien, doe dat dan in juli in de volle grond. Koop in geen geval nog vio- lenplantjes meer, want de eer ste beste warme dag liggen zij in zwijm. Met de vaste plant Viola cornuta kunt u het nog wel proberen. Officieel bloeien Het kruipend zeepkruid Saponaria ocymoides splendens voor muur en rots, dat zich ook langs steunsel omhoog werkt. Lodewijk bij de overtocht over de Rijn der de onderdrukkende zweepslagen van duizenden ti rannen, zal Frankrijk tot bloei komen," schreef Lodewijk in zijn memoires, „want niets kan het geluk en de vrede van een land zo zeker maken als de vol maakte vereniging van alle ge zag in de persoon van de soe verein." En er kwam orde, regelmaat en eenheid in zijn land. Lode wijk saneerde de openbare fi nanciën, ging de wijdverbreide zwendel tegen bevorderde de industrialisatie, moedigde de wetenschap aan, subsidieerde de xunst (Molière, Racine en tientallen anderen profiteerden ervan), pakte handel en scheep vaart aan. Lodewijk verbood het duelle ren, verbeterde het lot van de slaven in Amerika, zorgde voor straatverlichting en meer poli tie in Parijs, voor openbare werken, voor ziekenhuizen. Zeker, hij voerde ook oorlo gen, o.a. tegen de Nederlanden. Hij vervolgde hugenoten, janse nisten en quietisten, want hij wilde eenheid, ook in de Franse kerk. waarvan hij trouwens het hoofd was. De godsdienst speelde een grote rol in set leven van Lode wijk de Grote, ook al duurde het lang, eer nederigheid en on derworpenheid aan Gods wil de trots van de koning zouden om vormen, en ook al kan men de godsdienst van die dagen vol gens Cronin eerder quasi hei dendom dan christendom noe men. Niettemin: gelovigheid was de normale houding van ieder een. Vrijdenkers pakten hun koffers en vertrokken naar Londen. De meest gelezen boe ken in Versailles waren het Christelijk jaar van pater Suf- fren en de Méditations van Rais- saint Ondanks haar werelds gebabbel was madame de Sévigné een vrome christin; ze hield van het lezen van godsdienstgeschiedenis en de batteerde over preken. Artiesten als Le Brun, Puget en Girardon besteedden elk een deel van hun fortuin aan het bouwen van een kapel in hun parochiekerk. Ondanks zijn spotzucht bad La Fontaine als een kind Colbert en Turenne eveneens. Lodewijk XIV sloeg geen dag de mis over, en als hij wakker werd, werd hem uit de bijbel voorgelezen. Zijn laatste woorden, op de eerste september 1715, na ruim 72 jaar geregeerd te hebben: „Help, o God, help mij vlug!" W. F. STAFLEU M - KÏ - - door „Ik zal een dieet voor u opschrijven. Ik hoop dat u het zult opvolgen, maar ik zeg u vooruit dat het u niet veel zal helpen, als u niet meewerkt" „Hoe moet ik dat dan doen?" roep Gusti uit „Beste mijnheer, laat ik u dit zeggen. Op het moment dat u besluit van uw vrouw te schelden, zult u een grote verlichting voelen. U geeft haar en uzelf daardoor de vrij heid. Eten en drinken kunnen u geen rust geven. Die func ties zullen alleen uw dood verhaasten." Gusti voelde zich gedrukt en gelijktijdig opgelucht toen hij dr. Altmann verliet. In zijn zak had hij een lange lijst van alle spijzen, die hij zorgvuldig vermijden moest. Hij besloot vanaf maandag met een schone lei te beginnen. Op deze zondagavond trakteerde hij zich nog op een uitgelezen diner om behoorlijk afscheid te nemen van zijn vroeger leven. Dr. Heldenbrod was een magere advocaat, met het gezicht van een Spaans inquisiteur. Hij droeg een slappe zwarte hoed met een brede rand, die hem een zwaarmoedig voorkomen gaf. Zijn lievelingsgroente was radijs en op kantoor dronk hij de gehele dag thee. Toen zijn vroegere schoolkameraad Gusti, met mevrouw Elfenau hem op zijn bureau kwamen opzoeken voelde hij instinctief, dat zich hier een gelegenheid voordeed waarnaar hij heimelijk verlangd had. Na zijn spijt over Gusti's tegenslagen betuigd te hebben, lichtte hij zijn vroegere schoolvriend over de juridische zijde van zijn partl culere aangelegenheden in Moeder Elfenau zoch hem daarna nog tweemaal op en drong er bij hem op aan, dat hij Gusti zou overreden maatregelen voor een echtscheiding te nemen, maar hij antwoordde, dat Gusti zelf een beslissing moest treffen. Hij kon niets ondernemen, daar Gusti hem niet opgedragen had handelend op te treden. Daarop ging moeder Efenau naar Paulines advocaten met geen ander doel, dan hun te vertellen, hoe zij over haar schoondochter dacht. Haar ontboezemingen maakten geen indruk op dr. Weckli. Hij zei haar, dat Pauline volkomen op de hoogte van de toestand was en haar bereidwilligheid had te kennen gegeven om zich „grootmoedig" te gedragen, zodat haar echtgenoot in een scheiding toestemde. Toen moeder Elfenau vroeg, wat hij onder grootmoedig verstond, haalde hij de schouders op en antwoordde, dat de kwestie besproken moest worden. Moeder Elfenau bewoog hemel en aarde om Gusti ertoe te krijgen de kwestie verstandig te bespreken, maar hij bleef onvermurwbaar. Neen. hij gaf niet toe. Met onzichtbare ketenen aan hem gebonden, zou zij haar verder leven moeten slijten. „Ik zal ervoor zorgen, dat het verlangen naar vrijheid een nachtmerrie voor haar wordt. Haar verhouding met die schoft zal onwettig blijven." Intussen merkten de mensen een verandering in Gusti op. Zijn buren begonnen nieuwsgie rig te worden. Als het goed weer was, kon men hem in de achtertuin in een roeimachlne zien zitten. Zijn lichaam bewoog zich voor en achterwaarts terwiil hij twee korte hout stompen die riemen moesten voorstellen stevig vasthield. Na dit droogroeien enige tijd te hebben uitgevoerd, stond hij op. uitte krachtige geluiden en ging het huis binnen, terwijl het zweet langs zijn gezicht stroomde. Andere dagen verliet hij het huis op een tijd, dat de meeste mensen nog sliepen. (Wordt vervolgd) Ten noorden van Mexlco- City zijn bij archeologische afgravingen deze merk waardige, zogenaamde at- lanten gevonden. De 4.80 m hoge beelden zijn pronk stukken uit de Tolteken cultuur. Zij stemmen name lijk frappant overeen met de opgegraven beelden in Tula, eertijds de oude hoofdstad van het Indianen- rijk. Eens te meer bevestigt de vondst, dat de ruinestad Tula het centrum is ge weest van een groot en machtig Toltekenrijk. De Tolteken brachten nieuwe beschavingselementen in het hoogland van Centraal- Mexico, o.a. de atlanten. Het nieuwe voor dat ge bied was, dat de beelden en de zuilen vierhoekig wa ren en uit vier stukken bestonden. Nieuw waren ook de voorstellingen van de atlanten, nl. geen goden maar krijgers. Over de oorsprong van deze beschaving Is weinig bekend. Men beschouwt de Tolteken wel als de erf genamen van de Teotihua- can-cultuur. De Tolteken beleefden de hoogbloei van hun rijk tussen 600 en 900 na Chr. Volgens de overlevering stonden zij onder heer schappij van een Quetzal- cóatl (d.i.: groen geveder de slang), een mysterieuze witte man met baard, die als godheid, hogepriester, wetgever en leider het grootste raadsel vormt in de Mexicaanse mythologie. HIJ zou wonderlijke methoden hebben bedacht voor boe tedoening, o.a. het door boren van oren en lippen, waarna In de wonden riet stengels werden gestoken om het bloed overvloediger te kunnen zien vloeien. In de twaalfde eeuw moet een Quetzalcóatl als verlicht vredevorst hebben geleefd. HIJ zou zijn Tol teken-Indianen naar Yuca tan hebben geleid, toen zij in 1168 Tula moesten prijs geven aan de evenals zij uit het noorden gekomen barbaarse Chichimeken. Op hun vlucht naar het zuiden verdrongen de Tol teken op hun beurt stam men van de mysterieuze Maya's, wier hoogontwik kelde cultuur zij niet ver nietigden, maar ten dele verwerkten In eigen leef patroon. De gevonden atlanten zijn fascinerende bewijs stukken van Toltekenglorie, toen de martiale beelden dragers waren van de daken van paleizen en tempels. Correapondantle aan de heer A. 1. Ivena, Frankenalag 69, Oen Haag. Sijbrands heeft het belangrijke internationale toernooi, dat qua be zetting niet onderdeed voor menig WK, niet kunnen winnen. Hij moest genoegen nemen met een derde plaats achter wereldkampioen An- dreiko en diens uitdager Koeper- man. Dit ondanks het feit, dat An- dreiko echt niet in zijn beste vorm stak. Hij verloor door een combi natie van licht kaliber van Caze- mier en had moeten verliezen van Ivens Jr. (hij won die partij echter). Sijbrands vefloor slechts één partij: van Agafonow door een on achtzaamheid In de opening. Hij won alleen van de Beneluxspelers en remiseerde tegen de overige Russen. Het schijnt dat de hoge tempe raturen niet bevorderlijk waren voor een topprestatie van onze natio nale kampioen, die fraaie en in houdrijke partijen prefereert boven zijn score. Nederland schijnt nog immer de vrees voor de Russen niet afge schud te hebben. Tegenover één overwinning staan immers zeven nederlagen. Toch hebben ook de andere Nederlanders lang niet slecht gespeeld. Zij bezetten wel iswaar de 11e. 13e en 14e plaats, doch het puntenverschil tussen nummer vier (Moglljanski) en num mer 13 (Ivens Jr.) bedroeg slechts 4 punten. Onze landgenoten hebben meer dan de anderen punten laten zit ten. Dat wijst op gebrek aan rou tine en tekortschieten in de over gang naar het eindspel. Al6 u weet dat bijna 64 °/o van de partijen in remise eindigde, zult u kunnen afleiden dat de krachten elkaar niet al te veel ontliepen. Zwakke en sterke momenten wisselden elkaar af. 2oals uit on derstaande diagrammen moge blij ken Toch was het een Neder lander die met de prijs voor de fraaiste combinatie ging strijken. Van dit alles kunt u kennis nemen. Zwart: 3, 6. 8. 9. 12, 13. 16. 18. 19. 24. 25. Wit: 27. 28. 31. 32. 33. 35. 38. 39, 40. 45, 48. Voor onze hulsdammere een leerzaam fragment. Zwart speelde - voor een clubspeler voor de hand liggend - 12-17 en won altijd een schijf, ongeacht de voortzetting van wIL PALMER Zwart: 1, 3. 4, 6 t/m 14. 17. 19. 24. 25. 26. Wit: 22. 28. 31 t'm 35. 37. 38. 39. 41 t/m 44. 46. 48, 50. Na 36-31 liet comblnattespeler Agafonov zich het buitenkansje niet ontgaan. HIJ vervolgde met 13-18: 22x2. 11-16: 2x22. 24-30; 35x13. 9x47 Tenslotte iets moois. MOGIUANSKI Zwart: 1. 2, 4. 8. 11. 12. 13. 15 t/m 18, 20, 22, 25, 27. 28. Wit: 24, 26. 29. 31. 33 t/m 40. 42. 44. 45. 49. Met 48-42 had wit schijnbaar een dodelijke dreiging door 24-19, 29- 23. 33-29 gecreëerd. Het liep ech ter anders dan hij dacht27-32; 38x27, 1-6; 26-21, want op 42-38 komt 25-30, 4-9. 17-21 enz... 17 x 26: 42-38, dreigt 24-19. Niet goed Is 28-32. 37x17, 12 x 43 49x38. 26x37. 24-19. 13x24. 35-30. 24 x 35. 29 x 20. 20 x 29. 34 x 3. Zwart deed het beter25-30; 34x14. 4-9; 14x3, en nu pas 28-32; 37x 17. 12x23; 3x21, 16x 27; 31 x22, 18x27. Helaas faalde hij in de afwerking, waardoor een niet verwachte remise het elot werd. «M||

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 17