ANTILLEN BINNENKORT NAAR DE STEMBUS Strougal krijgt meer macht Waaiervormig wonen in Leusden Haile Selassie waagt vrijlating olie-technici Turk doodt vrouw Algemene staking voorlopig afgelast Staten worden ontbonden PvdA-secretaris treedt af 25^ Nixon duldt geen opstand van studenten Leider pro-Russische vleugel TUSSEN 1970 EN 1975 KRIJGT UNIEK PLAN GESTALTE Bedolven onder lading huizen 5 WOENSDAG 4 JUNI 1969 WILLEMSTAD De Staten van de Nederlandse Antillen zul len op korte termijn worden ontbonden. Over twee weken zullen algemene verkiezingen worden uitgeschreven. Dit heeft premier Kroon gisteren bekendgemaakt. De vakbonden hebben besloten de voorgenomen algemene staking niet te laten doorgaan. Tevoren hadden de Staten een motie tot ontbinding van de Staten en het uitschrijven van nieuwe verkiezingen aangeno men met 14 tegen 6 stemmen. Het besluit de Staten te ont binden kan binnen een of twee dagen worden tegemoet gezien. De motie werd ingediend door de fractieleider van de Antilliaanse De mocratische (regerings)Partij, C. Ca- thalina. Premier Kroon zei namens de rege- instellen om te zien, hoe deze fabel i in de wereld is gekomen. Geen censuur Hij sprak voorts tegen, dat er een I censuur op Curagao zou bestaan. De regering heeft juist opdracht gegeven I aan perstelegrammen de grootst mo- j gelijke voorrang te geven, maar door plaatselijke opeenhoping is er een grote vertraging opgetreden. Over de schade ontstaan na de ge welddadigheden, kon de premier nog geen cijfers geven. Nadrukkelijk zei de heer Kroon, dat noch de Antilliaanse, noch de Ne derlandse regering de VS gevraagd heeft oorlogsschepen naar Curagao te sturen. Over het verzoek aan Nederland mariniers te sturen, zei de heer Kroon, dat gezien de omvang van de ongere geldheden, versterking van de poli tiemacht absoluut noodzakelijk was. Tijdens het debat in de Statenver gadering werd vooral kritiek gele verd op het sociaal-economische be leid van de regering. Ook hekelde men het inzetten van Nederlandse ring, dat ook de regering van oordeel j mar'niers tijdens de gewelddófdighc- PREMIER KROON ADVERTENTIE DEN ALERDINCK te Laag-Zuthem - Ov. bij Zwolle) Zomergastenweken voor gezinnen, kamerbe woners. ouderen en Jongeren, verloofden en alleenwonenden. „VERKENNINGEN IN SAKSENLAND" (12—19 juli) Kennismakingsweek voor volwassenen met verleden en heden van mens en kuituur in Oostelijk-Nederland d.m.v. excursie, film, ontmoeting, informatie, gesprek en rekreatie. Kosten: 95,— p.p.; 180,p. echtpaar I „ZOMER, HET OPEN 1AARGETI!" (19—26 juli) Week voor volwassenen met kinderen (kin deren eigen programma onder deskundige leiding). Verkenningen in de wereld van de toekomst, de kuituur. Overijssel, het geloof, de tech niek, de eigen toekomst. Kosten: 95.p.p.: 180,p. echtpaar; 55,— t/m 4 jaar; 70,— 4 t/m 12 jr. Den Alerdinck is een kasteeltje midden in I de Sallandse bossen, omgeven door bossen een wandelpark en roeivijvers (met boten).; Accommodatie: gezins-, i- en 2-persoons- slaapkamers. is dat de democratie het best gediend wordt, wanneer het beleid van de afgelopen jaren onder de gegeven omstandigheden niet alleen aan het oordeel van de huidige volksverte genwoordiging wordt onderworpen, doch ook en in de eerste plaats aan het oordeel van het volk zelf, en wel door middel van algemene verkiezin gen. Ook de oppositionele Nationale Volkspartij kwam met een motie waarin aangedrongen wordt op ont binding van de staten, uitschrijven van verkiezingen en onmiddellijk af treden van de regering. Maar deze motie werd met eveneens 14 tegen zes stemmen verworpen. Tijdens de Statenvergadering ont kende premier Kroon categorisch, dat de regering tegen twee werkgevers zou hebben gezegd, dat de lonen laag moeten worden gehouden om nieuwe investeringen aan te trekken. De re gering zal een diepgaand onderzoek den. De heer Abbad van de oppositione le Nationale Volkspartij beschouwde dit als een bedreiging voor de nood zakelijke rust. „Wij ervaren de gear riveerde Nederlandse troepen als een bezettingsmacht. Wij zien ons als een tweede Anguilla in het Caribische gebied. Wij voelen ons als een twee de Tsjechoslowakije", zei hij en drong aan op onmiddellijke terug trekking. Geen schuld De heer Rigaud van de Democra tische Partij (regeringspartij) zei, dat men de Nederlandse regering niet moet betichten van dingen waaraan zij geen schuld heeft. Wij zijn auto noom en wij zijn verantwoordelijk voor de gang van zaken op Curaqao. Daarom kunnen wijzelf niet ontko men aan de schuld van de gebeurte nissen op Curasao. Hij meent, dat subversieve elemen ten arbeiders en werklozen hebben Emmeractie (3) De heer P. de Lange vindt het jam mer, dat zo'n actie nodig was. Het blijkt echter inderdaad wel nodig te zijn, want (om een voorbeeld te noe men) mevrouw Hooftman, Zijde 6 in Boskoop, is nu al bijna vijf maanden bezig aan een actie om ƒ200.000 bij elkaar te brengen voor het Rotter dams Zeehospitium in Katwijk aan Zee en ze heeft nog maar ruim 5.000... Zo eenvoudig gaat dat niet als je het alleen moet doen. Ik heb gedacht haar te kunnen helpen, maar dan word je met hetzelfde probleem ge confronteerd. Je bent blij als je een gulden krijgt en bij een gift van een tientje spring je een gat in de lucht. Zou mijnheer De Lange niet ook een handje kunnen helpen? Al bracht hij maar duizend gulden bijeen voor zee hospitium, dat zoveel voor onze kinde ren en zieken doet! Leiden Mevr. H. Bouthoorn Bijbelse geschiedenis Is het nu echt niet mogelijk de kin deren via de tv betere bijbelse geschiedenis te vertellen dan thans ('s zondags tegen 7 uur) gebeurt? Nu gaat het zo: één schrijft het verhaal, een acteur vertelt het en een derde tekent idiote poppetjes om 't verhaal duidelijk te maken en „Jan achteran" wordt ook nog de naam van de Heer Jezus genoemd. Zijn onze christen-ouders daar nu mee tevreden? Is er geen enkele christelijke onderwijzer, die 's zondags 10 minuten beschikbaar heeft om échte bijbelse geschiedenis te vertellen, die van v. d. Hulst bijvoorbeeld? Daar luisteren de kinderen graag naar. Den Haag A. Boevé Klaagschriften (4) De heer F. V. Ketel toont zich een echte Kuitertiaan. Wat onderzoekt prof. Kuitert op wetenschappelijke wijze? Gods Woord? Hoe is dat moge lijk, want de bijbel is geen we tenschappelijk werk, maar een ge loofsstuk, dat we slechts uit ge- loofsoogpunt mogen bezien. Nee, er is voor echt bekeerde gelovi gen zeer zeker reden voor veront rusting. Reeds zeer velen hebben voor de nu zo „onzuivere" Geref. Kerken bedankt en een onderkomen gezocht in een zuiverder gemeenschap. Ik ben het eens met een ouderling, die zei: als prof. Kuitert het niet eens is met de goede gereformeerde belijdenis, moet hij de kerk verlaten. Dan zou er meer echte rust kunnen komen. Het lijkt er op, dat de strijd voor de waarheid, die we in 1926 gestreden hebben (in de hoop een zuivere kerk over te houden), tevergeefs is gestre den. Moge de Here door de Heilige Geest het grote verval een halt toe roepen. Den Haag M. C. Petri-Dijkstra - ADDIS ABEBA Keizer Haile Selassi van Ethiopië heeft de Biaf- raanse leider Ojoekwoe dringend I verzocht de levens te sparen van de achttien olietechnici die vorige week in Biafra te-r dood veroordeeld zijn. i Hij heeft deze stap ondernomen op i verzoek van kanselier Kiesinger van VVest-Duitsland en van de Italiaanse I regering. Ookv Portugal heeft Oejoekwoe ge- i vraagd de achttien olie-technici vrij te laten, op verzoek van de Italiaanse regering. Portugal speelt een belang- j rijke rol in het bestaan van Biafra. j Lissabon is het vertrekpunt van het wapenvervoer naar Biafra, en de j vliegtuigen nemen nieuwe brandstof andere oliemaatschappijen van steun aan federaal Nigeria door het bou wen „van bruggen, het aanleggen van nieuwe wegen en het opruimen van obstakels". Direct nadat Nigeria de olievelden in Biafra in handen had gekregen, hadden de meeste olie maatschappijen hun werk in deze ge bieden hervat. Hij noemde in dit ver band de Shell-BP. de maatschappij Tenneco, de Mobil Safrap en de Esso Agip. misbruikt. In het ziekenhuis ls duide lijk gebleken dat de gewonden hoofdzakelijk jongeren zijn en perso nen die nog nooit hebben gewerkt, aldus de heer Rigaud. Ook Antillianen Hij verbaasde zich erover dat er over bezettingstroepen wordt gespro ken. Bij de mariniers zijn ook Antil liaanse dienstplichtigen, die zij aan zij met Nederlanders de orde hebben hersteld. De vakbondsleiders hebben intus sen de wens te kennen gegeven dat in de regering een vertegenwoordiger van de bonden moet worden opgeno men om de aanstaande verkiezingen te helpen voorbereiden. Het ligt overigens niet in hun bedoeling een partij op te richten, die aan de ver kiezingen zal meedoen. De toestand op Curacao is rustig. Het uitgaansverbod evenwel geldt nog steeds. Persoonlijke moeilijkheden (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De secretaris van de PvdA, de heer C. Baan, heeft zijn funktie ter beschikking gesteld. Bij een reorganisatie van het secretariaat zijn tussen de heer Baan en het personeel persoonlijke moeilijkheden gerezen. Het bleek niet mogelijk de tegenstellingen te overbruggen, waarna de heer Baan „ontslag" vroeg. Op een persconferentie ontkende partijvoorzitter dr. A. Vondeling, dat het heengaan van de heer Baan iets met politieke meningsverschillen zou hebben te maken. Het bestuur zal zo snel mogelijk bijeenkomen om een tijdelijke voorziening te treffen. Op het volgende congres, in januari 1970, zal dan een nieuwe secretaris kunnen worden gekozen. De heer Vondeling kon niet vertel len of er als gevolg van de reorga nisatie ontslagen onder het personeel zouden vallen. Wel deelde hij mee, dat de reorganisatie mede een gevolg is van de financiële positie van de partij. Bankunie overvallen BUENOS AIRES Zeven mannen hebben dinsdag op klaarlichte dag een vestiging van de „Hollandsche Bank Unie" in de Argentijnse hoofdstad overvallen en een bedrag van 21 miljoen Argentijnse pesos (on geveer 2Ï0.000 gulden) geroofd. In de drukke stadswijk Belgrano overmeesterden zij twee politieagen ten voor de ingang van de vestiging en overrompelden het bankpersoneel. De rovers lieten geen spoor achter. De politie is een uitgebreide opspo ringsactie begonnen. De Nederlandse Spoorwegen beginnen over alle lijnen een offensief van snelheid en efficiency en dit gaat bij de bouw van nieuwe stations ge paard met doeltreffende aanpassing aan het moderne leefpatroon: giste ren is het station Heemskerk geopend: Voor de huisvrouw een waar evenement, want je stapt zomaar een supermarkt .binnen. Op de foto het exterieur van de nieuwe aanwinst: station-supermarkt Heemskerk. MADISON President Nixon heeft opstandige studenten in de VS gewaarschuwd, dat hij geen geweld dadigheden duldt. Zo nodig zal ge weld worden gebruikt om de over hand te kunnen behouden. „Dit land heeft reeds meer pogingen, een op stand te ontketenen, overleefd", zei Nixon in een toespraak voor studen ten van de generaal Beadle univers iteit in Madison. Hij gispte ook de hoogleraren, bij wie de opstandige' studenten steun hadden gevonden: „Zij dienen beter te weten" President Nixon stelde voorts vast, dat „in deze gehele onvol komen wereld" het Amerikaanse stelsel van hoger onderwijs het beste was. De president bereidt zich op het ogenblik voor op zijn besprekingen met zijn Zuidvietnamese evenknie Ngoejen Van Thieu op 8 juni op het eiland Midway in de Stille Oceaan. Hij is gisteren uit Washington ver trokken naar zijn woonplaats San Clemente in Washington. Van daar uit verrekt hij naar Midway. In het Witte Huis confereerde hij gisteren r.og met leden van zijn ka binet en die van de Nationale Veilig heidsraad. Minister van buitenlandse zaken Rogers bracht verslag uit van zijn recente bezoek aan 18 landen in het Midden- en Verre oosten. Zijn collega van defensie lichtte de presi dent in over de -onlangs in Brussel gehouden conferentie van de minis terraad van de NAVO. TEL AVTV Een Israëlische krijgsraad heeft Abdoel Rahmin Ja- ber, een van de leiders van de Pa lestijnse verzetsbeweging El Fatah, veroordeeld tot levenslange gevange nisstraf. Hij was betrokken bij een bomaanslag op een autobusstation in Tel Aviv en bij aanslagen in Jeruzalem. PRAAG Lubimor Strougal, leider van de pro-Russische vleu gel in de Tsjechoslowaakse com munistische partij, is gisteren benoemd tot plaatsvervanger I van partijleider Husak. Hij blijft aan het hoofd staan van het par tijbureau voor Tsjechië. De benoeming, bekendgemaakt na een bijeenkomst van het par- tij presidium, vormt het resul taat van een machtsstrijd tussen Strougal en Husak. Volgens welingelichte kringen had Husak vorige week op een vergade ring van het centrale comité wel in gestemd met de aanstelling van Strougal als zijn plaatsvervanger, maar hem de leiding over het Tsje chisch bureau willen ontnemen. Strougals ingrijpende anti-liberale zuiveringen in de Tsjechische pers en het regionale partijapparaat vormen al enige tijd een uitdaging jegens het gezag van de partijleider. Zijn benoe ming stelt hem in staat meer invloed uit te oefenen op Husak, die pas een maand geleden de progressieve leider Dubcek opvolgde. Overigens heeft Husak grotere be voegdheden gekregen. Volgens de be kendmaking is hij voortaan behalve door de politieke en organisatorische werkzaamheden ook verantwoorde lijk voor defensie- en staatsveilig- heidspolitiek. Intussen verdwijnen er steeds meer progressieven van hoge partijposten. I Gisteren werd het aftreden bekend gemaakt van Dubcck-aanhanger Bo- humil Simon als hoofd van het in vloedrijke partijcomité Praag. Met hem verdwenen het hele Praagse presidium en secretariaat. Simon behoorde tot de partijleiders die na de invasie der Warschau- pactstrijdkrachten vorig jaar au gustus weggevoerd werden naar Moskou. Hij wekte de woede van het Krem lin door kort na de invasie een ge heim partijcongres te beleggen in een fabriek te Praag. Oldrich Metejka, die zaterdag in Praag een bijeen komst leidde waarop onder luide bij val het beleid van Husak werd goed gekeurd, volgt Simon op. in het Portugese gebied Guinee, wan neer ze naar Biafra onderweg zyn. Lissabon is teveps het eindpunt van de telexverbinding tussen Biafra en de buitenwereld. Marcel Naville, de voorzitter van het internationale comité van het Ro de Kruis heeft eveneens een drin gend beroep gedaan op Biafra de ter dood veroordeelden vrij te laten. Het „Nigeriaans comité voor de vei ligheid van buitenlanders" heeft la ten weten, dat Ojoekwoe van de Italiaanse regering een losprijs van een miljoen Amerikaanse dollars probeert te krijgen in ruil voor de vrijlating van de achttien mannen. De Biafraanse voorlichtingsambte naar dr. Eke heeft in Owerri ver-' klaard, dat de olie-employés hadden geschoten, en geweren bij zich had den, toen ze gevangen genomen wer den. Zij zouden bakens hebben ontstoken ten behoeve van de Nigeri- aanse eenheden, toen Biafraanse sol daten hun kamp onder de voet had den gelopen. Eke beschuldigde de Italiaanse en HAILE SELASSIE HOUSTON De chirurg dr. Den ton Cooley heeft gisteren zijn twin tigste harttransplantatie verricht bij een 52-jarige kapper uit Tulsa in Oklahoma. De toestand van de pa tiënt wordt bevredigend genoemd. De naam van de donor is niet be kend gemaakt. In Palo Alto (Cali- fornië) kreeg een 54-jarige timmer man het hart van een 20-jarige militair. LEUSDEN Tussen 1970 en 1975 worden in de nieuwe gemeente Leusden (bij Amersfoort) 1100 ex perimentele woningen ge bouwd die qua uiterlijk en interieur uniek zijn in Nederland. Het complex, dat een waaiervormig aan zicht krijgt, wordt opge bouwd uit woningen van het type drive-in met gerende wanden en ver springende gevels. Daar door bieden zij voor ons land geheel nieuwe archi tectonische mogelijkheden. De maquette van de nieu we woonwijk Rozendaal werd vanmiddag in Leusden door minister Schut onthuld. Het plan is afkomstig van de ge meente Leusden die in het jaar 2000 toevluchtsoord is voor de overvolle Randstad en dan 55.000 inwoners zal tellen. De architecten D. Zui- derhoek uit Baarn en H. Klunder uit Rotterdam ont wierpen het plan. De eengezinswoningen zijn zodanig geprojecteerd dat de woonkamers niet op het noor den zijn gelegen. Elke onder ste woonlaag, waarin een garage voor twee auto's, heeft verbinding met de rij weg. Tussen de woonwijken is veel groen aangebracht. Naast de hoofdverkeersweg zijn er in de wijk buigende wegen aangelegd die de auto mobilist noodzaken zijn snel heid te matigen. Langs de wegen lopen fietspaden. Van uit de tuin van elke woning is het voetpadenstelsel be reikbaar. Kinderen kruisen de hoofdwegen via bruggen. Elke woning bestaat uit drie woonlagen. Dé indeling van de verdiepin gen kan op vier manieren worden gevarieerd, al naar de grootte van het gezin. Op de begane grond is een grote hobbykamer geprojecteerd. De woonverdieping heeft twee balkons die dankzij de per woning versprin gende gevel een maximum aan privacy bieden. Op de woonverdieping is ook een woonkeuken, een open keuken, een hal met toilet en een ruime zitkamer. Op de tweede verdieping zijn drie k vier slaapkamers met een toilet en een badkamer. (Vervolg van pag. 1) Omwonenden die de schoten had den gehoord en op onderzoek uitgin gen troffen de dode vrouw aan. Een winkelierster van de overzijde van de straat zei ..Die man ging doodge moedereerd weg." Onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd. Maar ter wijl de agenten de buurt afzetten om de dader 4an te houden, meldde die zich uit eigener beweging bij het poli tiebureau aan de Bergsingel. De politiearts W. L. M. Gardeslen, die zeer -nel aanwezig was, consta teerde de dood. Het duurde echter geruime tijd voordat de substituut - officier mr. J. Pheiffer de in Rijswijk woont, aanwezig was, toestemming gaf het lichaam naar de rivierpolitie over te brengen waar vanmorgen door de antoom- patholoog dr. J. Zeldenrust sectie zou worden verricht. Serveerster De vrouw die serveerster was, had een zoontie van anderhalf jaar dat nu bij bovenburen is ondergebracht. De politie had vannacht grote moeite de echtgenoot van het slachtoffer, de 27-jarige J van Dijk. die ergens in Rotterdam werkte, op te sporen. Hij woonde de laatste tijd niet bij zijn vrouw. De Turk heeft nog verklaard dat hij de vrouw al acht maanden kende. Hij schijnt bij haar op kamers te heb ben gewoond. Serif was 3.5 jaar gele den via België ons land binnengeko men. Het moordwapen had hij jaren terug in België gekocht. De laatste maand werkte Serif niet omdat hij ziek was. Slachtoffers I Het huis in de Tochtstraat ligt nau welijks driehonderd meter van het huis in ie Vletstraat waar op 5 juli van het vorig jaar de marokkaan Hafsi Bonchaid ben Mohammed (34) zijn 24-jarige landgenoot Mohammed I ben Ahmed doodde. Nog dichter- I bij, ongeveer honderd meter, ligt het huis in de Hooglandstraal waar op i zaterdag 6 ïuli 1968 de 38-jarige bak ker Henkie V de 55-jarige havenar beider D. Labrie zo ernstig verwond de met een hakmes dat het slachtof fer later overleed. Iets verder, op zeshonderd meter afstand ligt de flat waar op de avond van de vijftiende mei 1968 de negentienjarige Theo van D. in blinde woede zijn 58-jarige aanstaan de schoonvader W. var. der Spek met een mes vermoordde. GRONINGEN De 27-jarige hulp lasser O. Heidsma uit Heerenveen is gisteren bedolven onder een lading gasbuizen, die losgeraakt uit takels door onbekende oorzaak, in een sleuf gleden, waarin de man zich bevond. Hij is later in een ziekenhuis overle den. H. was ondanks een verbod in de sleuf gesprongen om een stop uit een gasbuis te nemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5