TORN NIET AAN STATUUT Commentaar ^7 Vrouw na ruzie neergeschoten VN-waarnemers missen helft verkiezingen in West-Irian I Het Kwartet (RITA) Minder wind PvdA WIL CONFERENTIE Jongen (17) 11a examen verongelukt Polier blijft in de race melkhazelnootjes JAMIN STERKTE Kamervraag over reportage NCRV Drie broers tlootl ramp met duikbootjager Londen heeft geen bezwaar tegen fusie Tegenstanders van Kremlin vragen steun ONDERZETTEGEL MS»»*OF PLACE-MAT nu kunt u kiezen Bod op Amstel Hotel? J APAN HEEFT INTERESSE Nieuwe Leidse Courant Woensdag 4 juni 1969 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" 7/ 4,70, p. kw. 14,10 Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Het lieden is wel aardig maar het duurt zo kort. DE HAAN „Als je er uit wil, dan moet je jezelf bevrijden." f *1® WJWMf. DE BILT Het afgelopen et maal kwam ons land in een noordelijke luchtstroming die in stand gehouden wordt door een lagedrukgebied boven Zuid- Zweden en een rug van hoge- lucihtdruk die zich van Schot land naar de Azoren uitstrekt. Met deze noordelijke stroming wordt koude lucht naar ons land getransporteerd waarin van nacht de temperaturen laag wa ren. De aangevoerde lucht is te vens onstabiel zodat er plaatse lijk buien ontstaan. Ook mor gen bevindt ons land zich in de noordelijke stroming zodat de aanvoer van koude lucht aan houdt. Er zullen opklaringen in voorkomen maar in het binnen land kan plaatselijk een bui val len. Vooruitzichten voor vrijdag: Aantal uren zon: 3 tot 11; Min. temp.: 2 tot 6 graden on der normaal; Max. temp.: 2 tot 6 graden on der normaal; Kans op een droge periode van minstens 12 uu: 90 procent; Kans op een geheel droog et maal: 80 procent. Ook morgen nog een te koude noordelijke stroming. Kleine buienkans en flinke opklaringen. Temperatuur 12 tot 14 graden, zeewater 13 graden. Vooruitzichten: Het hogedruk- gebied bij IJsland breidt zich naar de Noordzee en Schotland uit. Dit zal aan het einde van de week een verdere verbetering geven. 5 juni: 4.23 - 20 54 0.53 - 9.53. 7 juni \/li> iiiofiV'.v l/iiri'iiiV'f.s siu'l loeiii/ Meerderheid ItVnif De Staten van de Antillen worden ontbonden; op korte termijn zullen algemene verkiezingen worden gehouden, (zie pag. 7). I Rode top Grote belangstelling op de tribune (Van onze parlementsrcdactie) DEN HAAG Zowel de meerderheid van de Tweede Kamer als de regering willen op dit moment geen wijziging van het Koninkrijksstatuut. Laat in de avond verwierp de Kamer twee moties, waarin om beëindiging van het Statuut werd gevraagd. Twee andere moties, waarin werd aangedrongen op onmiddellijke te rugtrekking van de Nederlandse ma riniers uit Curaqao, en die waren in gediend door de CPN en de PSP. werden met overgrote meerderheid verworpen. Ook de moties van de PvdA, die vroegen om bijeenroeping van een Ronde Tafelconferentie en het verbeteren van de sociale struc tuur van de Antillen, haalden de eindstreep niet. Minister Bakker zei in zijn ant woord dat dit niet het ogenblik is om het Statuut te wijzigen. Hij vond dat onredelijk voor de regering van de 0Êk Antillen, die „op dit moment onder grote zorgen gebukt gaat". De bewindsman deelde mee. dat het extra-contingent mariniers zo snel mogelijk zal worden terugge trokken. Voorwaarde is echter, dat de rust en orde op Curasao zijn hersteld. Hij vroeg de Kamer hem niet te bin den aan een definitieve uitspraak over de terugtrekking. Maar hij hoopte dat de nieuwe verkiezingen in dit rijksdeel kalmerend zullen wer ken. Minister Bakker kon ook niets de finitiefs zeggen over de aangerichte schade. Zodra hij daar meer inzicht in heeft, zal hij de Kamer inlichten. L ilgesloten Staatssecretaris Van Es (marine) noemde het uitgesloten, dat de aan wezigheid van Nederlandse mariniers de hervormingen op de Antillen zou tegenhouden. Ook zijn deze militai ren'er niet om stakingen te breken, zoals enkele Kamerleden hadden gesuggereerd. Minister Bakker ten slotte zegde de Kamer toe, dat de reorganisatie van de Antilliaanse politie een punt van discussie zal zijn bij het gesprek met de regering in Willemstad. De rege ring heeft zaterdag en zondag geen kontakt opgenomen met enkele bui tenlandse regeringen (Amerika en Venezuela). Beide landen hebben evenwel groot belang bij rust op de Antillen. Voor vervolg zie pagina 2 (Van onze correspondente) BLEISWIJK Op de Spoorlaan is maandagavond de zeventienjarige Ger- rit de Graaff uit de Raadhuisstraat in Moerkapelle met zijn bromfiets veron- PARIJS Centrum-kandidaat Alain Poher zal zich niet terugtrek ken uit Je tweede verkiezingsronde voor het presidentschap van Frankrijk, waarin de gaullist Pom pidou zijn tegenstander is Hij zei dit gisteren op een persconferentie. Ik heb er nimmer aan gedacht mij terug te trekkea In een dergelijk geval zou het gaan tussen gaullisme of communisme, zei hij. Op Poher wordt druk uitgeoefend zich voor de tweede verkiezingsronde terug te trekken ten behoeve van de communist Duclos. Na de socialistische partij hebben nu ook de radicaal-socialisten beslo ten in de tweede ronde Alain Poher te steunen. Het zich van stemmen onthouden staat volgens het radicaal socialistische partijbestuur gelijk met stemmen op de gaullist Pompidou. Zoals oekenc1 zullen de communis ten in de tweede ronde niet stemmen. Pohers reactie hierop: „Dit bewijst dat zij een zwak hebben voor Pompidou. Dal zit me niet dwars, het geeft me een gevoel van bevrijding". De „republikeinse alliantie", de rechtse groepering onder leiding van Tixier Tignancourt, heeft besloten in de tweede ronde Pompidou te steu nen. In de eerste ronde had de alli- antie voor Poher gestemd. Zij ver- tegenwoordigt ongeveer drie procent I van de kiezers. Dit besluit betekent in feite de doodsteek voor de kansen van Poher. TV/TOSKOU zal er niet onderstebo ven van zijn, dat de CPN niet zal deelnemen aan de topconferen tie van communistische partijen die daar morgen begint. Behalve Nederland laat ook Joego slavië verstek gaan. China, Albanië, Korea. Vietnam, Cuba en Japan zullen evenmin van de partij zijn. Niemand zal er verbaasd over we zen. Het Kremlin heeft vele jaren nodig gehad om de topconferentie door gang te doen vinden. Sprekend is in dit verband, dat de laatste bijeen komst in 1960 werd gehouden. Doel van de Russen is steeds ge weest, de eenheid in de communis tische gelederen te herstellen. Of anders gezegd: het leiderschap van Moskou veilig te stellen. Oni die reden betreuren de Russi sche leiders dan ook geenszins het wegblijven van China en andere landen, waarvan de communistische partijen hun leiding niet meer aan vaarden. Niettemin is cr bezorgdheid in hel Kremlin, omdat de meer dan 60 de legaties nu niet bepaald een eenheid vormen mede door de gebeurte nissen in Tsjechoslowakijc. Nog steeds is men verdeeld over de motieven die de Russen en enkele Warschaupactlanden (Roemenië deed niet mee) opsommen voor hun inv.i- sie in Tsjechoslowakijc. Even groot is de onenigheid over de daarna gelanceerde Brezjncf-doctri- ne. die Moskou het recht zou geven in alle 'socialistische landen' tussen beide te komen. Het is begrijpelijk, dat instemming met de invasie in Tsjechoslowakije tegelijkertijd verwerping van ge noemde doctrine vrijwel onmogelijk zal maken. Vandaar dat de Tsjechoslowaa>kse delegatie onder leiding van Husak de taak heeft gekregen olie op de golven van het hardnekkige verzet (vooral van Italië) te laten lopen. Dan is het echter nog de vraag, of de tegenstanders van bevoogding door Moskou (waartoe ook Roeme nië behoort) zich zomaar gewonnen zullen geven. Minister Bakker tijdens zijn be toog in de Tweede Kamer. Op de voorgrond staatssecretaris van marine, de heer Van Es. i so gram van 125 voor 115 niet te geloven voor die prijs! Vice-president Spiro Agnew drukt president Nixon misschien iets te hartelijk de hand bij diens vertrek naar Midway Island voor een ge sprek met de Zuidvietnamese presi dent Thieu. Een „pijnlijk" voorteken, zou senator Kennedy kunnen zeggen. Op het vliegveld te Madison waren nog aanwezig Nixons dochter Tricia en (in het midden) generaal ft. Knobloch. Het slachtoffer, dat "s middags ge- j Weer slachtoffer in Rotterdam (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Na een korte hevige ruzie heeft dinsdag avond om half negen een Turkse gastarbeider in de Tochtstraat een 22-jarige vrouw met vijf schoten uit een Baretta-pistool doodgeschoten. De dader, de 36- jarige metaalarbeider Serif A. A. (geboren in Turkije), meldde zich om negen uur aan het politiebureau Bergsingel op precies een kilometer afstand van de woning. De Turk had het pistool nog bij zich. DEN HAAG De socialistische Tweede-Kamerleden Den Uyl en Vrolijk hebben vice-premier Bakker vragen gesteld over de zondagavond door de NCRV-televisie uitgezonden reportage over de sociale toestanden op de Nederlandse Antillen. Ze vragen of hij uitvoeriger dan in het Kamerdebat van gisteravond wil uitleggen „in welke mate en op wel ke gronden deze reportage als onvol ledige en minder juiste voorlichting zou moeten worden beschouwd". Veel wijzer is de politie onder lei ding van hoofdinspecteur K. Ar beider vannacht niet geworden van de Turk die zeer slecht Nederlands spreekt. In de loop van vanmorgen zou er een tolk worden bijgeroepen. Uit een snel onderzoek is gebleken dat de Turk schuin tegenover het slachtoffer, de 22-jarige Catherine Louise van Dijk-van der Wierden, woonde in een soort pension op de hoek van de Tochtstraat en de Blok- I landstraat. Er wonen daar meer Tur ken. Naar zijn zeggen is Serif om half negen naar het huis in de Tocht straat 70 b gegaan met hel pistool bij zich. Hij heeft aangebeld. Mevrouw Van Dijk deed open. Er is ruzie ontstaan waarbij een klap is geval len. Vlak daarop klonken in dit zoge naamde Oude Noorden vijf harde schoten. De vrouw moet onmiddellijk zijn overleden. Zij zakte in elkaar in het vrij kleine halletje onderaan de trap. Een kogel had haar linker dijbeen geraakt, nvee andere gingen in haar linkerborst, een in de linker oksel en een in de Imker bovenarm. Voor vervolg zie pagina l5 AMSTERDAM De ongeveer 600 bezetters van het Maagdenhuis zul len nog voor het begin van de zomervakantie worden berecht. De eerste zitting wordt op donderdag 12 juni gehouden. Er komen twee zittingen per dag. slaagd was aan de christelijke MAVO- school in Zoetermeer, ging met enkele vrienden een vriendinnetje in Benthui zen feliciteren. Ook dit meisje was ge slaagd voor haar examen. Het groepje fietsers werd gepasseerd door een vrachtwagen, waarvan de be stuurder even later plotseling moest afremmen voor een tegenligger. Waar schijnlijk heeft Gerrit dit te laat opge- ïnerkt en is tegen de laadbak gesla gen. De jongen werd met een ambulance naar het ziekenhuis „De Wijk" in Gou da vervoerd en later naar een zieken huis in Schiedam, waar hij nog werd geopereerd. Daar is hij zonder bij ken nis te zijn geweest overleden. De begrafenis is vrijdag 6 juni op de begraafplaats „Moerhaven" in Moerka pelle tussen 1 en 2 uur. Vooraf is er een rouwdienst in de hervormde kerk, die geleid zal worden door ds. C. Smit te Gouderak. PEARL HARBOR De Ameri kaanse marine heeft maandag liet zoeken naar de 73 vermiste opvaren den van de duikbootjager Frank E Evans in de Zuid-Chinese Zee ge staakt. Het achterschip van de duikboot jager, die door het Australische vlieg- dekschip Melbourne in tweeën werd gevaren waarbij het voorschip zonk, wordt naar de Philippijnen gesleept. Onder de 73 vermisten bevinden zich drie broers van 19, 21 en 23 jaar die op eigen verzoek met elkaar op de Frank E. Evans dienden. DJAJAPOERA Buiten de VN-waarnemers om is een aantal afgevaardigden gekozen voor de raadgevende vergaderingen die zich straks moeten uitspreken of West-Irian al dan niet bij Indo nesië blijft dat ongeveer de helft van de achthonderdduizend in woners van West-Irian vertegenwoordigt. Morgen zullen twee VN- waarnemers (op Biak) voor het eerst een verkiezing gaan bijwonen. De VN-afgezant Ortiz-Sanz is maandag vanuit Djakarta in Djaja- poera aangekomen om voor zover mogelijk het restant van de verkiezingen te volgen. Het is moeilijk te verklaren hoe het komt, dat het waarnemerskorps zo laat in actie is gekomen, speciaal in gemakkelijke gebieden als Biak. VN-ambtenaren hebben gezegd, dat ze niet tijdig van de verkiezingen op de hoogte waren gesteld, maar ieder een in Djajapocra wist dat de proce dure van „vrije keuze" was begon- De hoogste vertegenwoordiger van het Indonesische ministerie van bui tenlandse zaken in Djajapoera Joost Rotty zei op de vraag of hij de VN-waarnemers op de hoogte had gehouden: „Krachtens de overeenkomst van New York (tussen Nederland en In donesië) hebben zij het recht de ver kiezingen te volgen. Zij vergezelden ons tijdens de voorbereidende besprekingen met de regentschapsra den, en ze wisten dal de verkiezingen zo spoedig mogelijk zouden worden gehouden. De precieze data wisten we niet, omdat elk regentschap die zelf vaststelde. De Verenigde Naties ver- j wachtten een uitnodiging om sommi ge verkiezingen bij te wonen. Ze kre- gen die niet, omdat wij de data niet i wisten. Zo wist bijvoorbeeld dr. Soedjanvo (hoofd bureau West-Irian in Djakarta) niet eens wanneer de verkiezing in Merauke zou beginnen. I Die was nagenoeg voorbij, toen hij daar aankwam. De verbindingen zijn erg moeilijk." De VN-missie was half mei naar de verkiezingsdata gaan in formeren, zei Rotty. Voor vervolg zie pag. LONDEN De Britse Board of trade heeft geen bezwaar tegen een fusie van Unilever en Allied Brewe ries. Zet is tot de conclusie gekomen dat deze fusie niet in het nadeel van het openbaar belang zal werken. Allied Breweries zal nu nagaan of de onderhandelingen met Unilever zullen worden hervat. De president- commissaris van Unilever, Lord Cole, zei dat binnen enkele dagen een ver klaring over de fusie zal worden ge publiceerd. MOSKOU Tien Russen die het niet eens zijn met de huidige poltitiek van het Kremlin, hebben gisteren een be- beroep op de communistische wereld conferent ie gedaan hen te hel pen in hun strijd tegen het Stalinis me. Stalin herleeft. De tien hebben hun appel gezonden aan de communistische delegaties uit het buitenland naar de conferentie in Moskou die morgen begint. In het appel worden de jongste po litieke processen in de Sowjetunie en het opbergen van politieke tegenstan ders van het Kremlin in psychia trische klinieken een bezoedeling ge noemd van de gehele internationale communistische beweging. Nog een andere groep Sowjetbur- gers heeft een appel gericht tot de delegaties. Het is een groep Tartaren uit het gebied van de Krim die in 1944 uit eigen woongebieden werden verdreven omdat zij met de Duitsers zouden hebben samengewerkt. Vele Tartaren zeggen dat zij nog steeds worden vervolgd. wat u wilt hebben als u 'n nieuwe abonnee opgeeft! AMSTERDAM Overneming van het gerenom meerde Amstel Hotel kan worden verwacht. Er werd al beweerd dat vanuit Japan een bod zal worden uitgebracht, maar er werd ook over Duits- Zwitserse belangstelling gesproken. Gisteren werd de handel in de aandelen ge staakt. Vandaag zouden meer mededelingen wor den gedaan. Tot nu heeft het hotel een redelijke winst ge boekt, vorig jaar ruim 130.000. Het Amstel Hotel heeft meer dan honderd kamers. By Koninklijke bezoeken aan Amsterdam overnachten de vorste lijke personen er meestal. Schrijf op de bon duidelijk he> gewenste nummer: 1 DAIMLER 1886 2 DURYEA 1893 3. PANHARD- LEVASSOR 1895 4 FIAT 1901 5. POPE WAVERIEY 1907 6. LANCHFSTER 1895 Inzenden aan Bureau van dit blad Ik geef op als nieuwe abonnee: plaats: betaalt: per kwartaal per maand plaats: I als beloning voor mijn aktiviteit kies ik 1 ONDERZET-TEGEL, nrI 1 PLACE-MAT in.... schrijf ons beslist eens als U 6 ploce-mats lebt of alle 6 tegels! Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1