Britse vorstin op Schotse synode naar Avondmaal KERKEN VAN CUBA NIET UITGEROEID Spaanse protestanten zijn boos op de Billy Graham-organisatie R.k. waarnemer Paisleys protest Jean Darnall enkele dagen in ons land Een woord voor vandaag Conferentie van bond inwendige zending Uw Kunstgebit Uw probleem is het onze.... Baptisten bestuderen voorstel-Van Walsum BEROPPÏNGSWERK Cadeau voor paus te laat DINSDAG 3 JUNI 196! Gisteren schreven we over de nederigheid van Paulus die een speciaal karakter krijgt door zijn geestelijke waardigheid. We stappen nu in Philippenzen 1 27 ineens over op de waardig heid van de gelovigen in Philippi. Alleengedraagt u waar dig het evangelie van Christus." Ik ben niet zo gelukkig met deze vertaling. Waardigheid is een woord dat iets in zich heeft van „dikdoenerigheid". Het doet ons denken aan zwarte kleren en kopjes thee die met een stijve pink gedronken worden. Of met andere woorden: waardigheid is gekleurd door de gezeten burgerij van een vergaan tijdperk. Helaas wordt door sommigen geprobeerd dat soort waardigheid in de kerk in leven te houden. Maar dan hebben ze Paulus verkeerd begrepen. In het Grieks staat een woord waarvan ons woord politiek is afgeleid. Nu kunnen we niet zeggen: „Gedraagt u politiek", want dat heeft een heel negatieve klank. Het beste zou zijn om te vertalen: „Gedraagt u als burgers van het Rijk Gods." Daar gaat het om. Philippi nam een eigen plaats in het Romeinse Rijk in. De burgers van die stad hadden de rechten van „een klein Rome" en ze gedroegen zich als de Romeinen. De politici tooiden zich zelfs met de functies van Romeinse politici. Paulus zegt nu eigenlijk: Zoals jullie, Philippenzen, je gedraagt als Romein se burgers, zo moeten jullie christenen je gedragen als bur gers van het. Rijk van God. En dan ineens denk je niet meer aan die zwarte-pakken- waardigheid. Daar gaat het niet om. Het gaat erom dat je leeft naar de wetten van het hemelrijk, dat je leeft ter eer van God, dat wil zeggen dat mensen om je heen God gaan eren. We lezen vandaag: Handelingen 8 26-40. BENNEKOM De hervormde bond voor inwendige zending op gere formeerde grondslag belegt van 10 tot 12 juni voor de 24ste keer een evangelisatie-conferentie. Er zijn drie referaten: dinsdagmid dag drs. L. G. Zwanenburg uit Hui zen over „Wat bedoelen we met zalig heid?", woensdagmorgen ds. L. Blok uit Ridderkerk over „Geloof en Dia loog in het evangelisatiewerk?" De conferentie wordt gehouden op Woud- schoten. "Voor nadere inlichtingen en opgave Beatrixlaan 2a Bennekom. (door dr. J. D. Douglas) EDINBURGH Door twee feiten zal de algemene vergade ring van de Schotse Kerk, die vorige week in Edinghburgh, werd ge sloten, in de herinnering voorleven. In de eerste plaats door het protestantse oproer op de galerij, waardoor de vergadering twaalf minuten moest worden geschorst. In de tweede plaats door de per soonlijke aanwezigheid van de Britse vorstin. Tot nu toe liet ze zich altijd verte genwoordigen. Dit maal was ze zelf gekomen om de besprekingen offi cieel zoals haar recht is te openen. Ze had intrek genomen in het Schotse paleis Holyroodhouse en bezocht vele malen de besprekingen (Advertentie) veelt U de gehele dag niet! Geen vrees meer, dat de gebitsplaat van het gehemelte loslaat. Dentofix, het nieuwe, verbeterde, antiseptische poeder - 's morgens een weinig op de plaat ge strooid houdt het gebit de gehele dag onwrikbaar op zijn plaats. Geen onaan gename smaak. Dentofix verschaft U een gevoel van zekerheid bij het eten, lachen, spreken en niezen. U vergeet, dat U een kunstgebit heeft. Verkrijgbaar in discrete, neutrale plastic flacons, prijs f. 2,51, bij apotheken en drogisterijen. Brieven die niet zijn voorzien ven naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge heimhouding U verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden geeteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Een werkneemster die in verwachting is, zou doorwerken, maar toen is ze ziek geworden. Ze is nog steeds thuis en voelt zich niet goed. De controlerend geneesheer zegt echter dat zij geen ziekengeld meer kan krijgen, hoewel zij van de specialist niet mag werken. Komt zij nu nog in aanmerking voor zwan gerschapsuitkering 6 weken voor de bevalling en wanneer moet zij daar voor verzekerd worden? En heeft zij misschien toch recht op ziekengeld? Antwoord: Zij kan enkele dagen proberen te werken en lukt dit niet, zich opnieuw ziek melden. Als zij meer dan zes weken voor de ver moedelijke bevalling wil ophouden met werken, kan zij een vrijwillige ziekengeldwrzekering sluiten om toch voor de zwangerschaps- en be vallingsuitkering gedurende ten minste zes weken voor en na de geboorte van het kind in aanmer king te komen. Daarvoor moet zij zich melden bij de bedrijfsvereni ging bij welke ze verplicht verze kerd Is (of was) uiterlijk een maand nadat ze met werken is opgehouden. Vraag: Waar, hoe en wanneer kan men vla de belastingdienst Ingehou den premies AOW terugkrijgen, als men principiële bezwaren heeft te gen het ontvangen van verze keringsuitkeringen Antwoord: Eenmaal ingehouden premies kan men op deze grond niet terugkrijgen. Wel kan men zich aanmelden als gemoedsbezwaarde. Er wordt dan geen AO W-premie in gehouden. doch wel moet men een gelijk bedrag aan loonbelasting meer betalen. Te zijner tijd kan men dan toch de AOW-uitkeringen krijgen, maar men hoeft ze niet aan te vragen als men dat niet wiL Vraag: Hoeveel rente kan ik krij gen op mijn postgirorekening? Antwoord: U kan een deel van uw tegoed, dat u niet onmiddellijk no dig heeft, rentegevend maken, door naast uw gewone postrekening een 3,48 pet. renterekening te openen. Nadere gegevens vindt u in de bro chure „Wat u met uw postrekening kunt doen", gratis bij het postkan toor verkrijgbaar. Vraag: Waar kan ik een marme ren borstbeeld van Beethoven en andere componisten kopen? Antwoord: Een echt marmeren borstbeeld van enig formaat van Beethoven is voorzover wij kun nen nagaan niet in de handel, maar u zou dit bij een beeldhou wer kunnenbestellen. U kan bij een muziekhandel een gipsen beeldje van ongeveer 20 cm. hoogte bestel len voor ongeveer een tientje. Vraag: Is het bedrag dat betaald moet worden voor stalling van een personenauto in een garage, ook on derworpen aan de BTW? Hoeveel bedraagt de BTW voor overige gara gewerkzaamheden? Antwoord: Ja, hierop berust 12 pet BTW. Deze kwam in de plaats van de oude 4,8 pet omzetbelasting, plus hetgeen reeds ln de huur zat opgenomen wegens de bouw van de garage e.d. Dit laatste krijgt een on dernemer thans terug, zodat er zui ver 12 pet. overblijft. Op de overige werkzaamheden is ook 12 pet BTW. Vraag: Ik heb gebreid voor Biaf- raanse vluchtelingen. Waar kan lk het inleveren? Antwoord: Het enige adres dat voorzover wij kunnen nagaan voor u van belang is, is de Stichting oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen. Corn. Houtmanstraat 17, Utrecht, telefoon 030 - 710614. Het stichtingsbestuur verzoekt u voor u iets toezendt, eerst even te telefoneren over de aard van de zending. (Van onze kerkredactie) DEN HAAG Een vooral in de Angelsaksische wereld bekende predi kante van de Pinksterbeweging, mrs. Jean Darnall uit Amerika, vertoeft enkele dagen in ons land. Donderdag avond 5 juni om acht uur spreekt zij 365 1 13 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Vul horizontaal in: 1. drukte, 2. vaste koper in een winkel. 3. de don dergod bij de Germanen, 4. deel van een huis. 5. boom, 6. klinker, 7. mede klinker, 8. stap, 9. meubelstuk. 10. hoon. 11. deel van een jas. 12. stuk geschut. Bij juiste oplossing leest men vert. 13 een zegswijze. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal. 1. sandaal - as. 2. ide aal - ore, 3. met -drom - en. 4. pree - dem -nu, 5. eel - le -deel. 6. Lesse - Ares, 7. artist - Lent, 8. as - enige - re. 9. strekel - er. Verticaal. 1. simpel - aas. 2. ader - eerst. 3. netel - ster, 4. dadel - sine. 5. aarde - es - ik, 6. aloë - dal - ge. 7. lommer - eel, 8. aren - eenre. 9. sen - ulster. in een samenkomst in de Duitse kerk, Bleyenburg 5 in Den Haag. Gis teravond sprak zij in „De Oase" te Rotterdam. Mrs. Darnall is er van overtuigd, dat zij evenals haar man een bedie ning van de Heer ontvangen heeft voor genezing en bevrijding, en wel .speciaal om anderen te onderrichten aangaande de vruchten en gaven van de Heilige Geest. Toen zij vijftien jaar was, kreeg zij de ervaring, dat God haar vroeg om zendelinge te worden. Ze was in ge bed in de kerk en het was, alsof ze een grote letter A voor zich zag. Ze dacht toen, dat God wilde, dat ze naar Alaska zou gaan en begon zich voor te bereiden op een bijbelschool. Daar ontmoette ze Elmer Darnall. Zij trouwden en gingen als zendelingen naar Panama en vandaar na verloop van tijd naar Canada. Genezingen In een weg van veel strijd en te genslagen, ziekte en wonderlijke ge nezingen (mrs. Darnall zelf genas van galstenen en van een hersen bloeding, haar vader van multiple sclerose, haar oudste kind van astma en haar jongste van vreselijke uitslag en abcessen) leerde het echtpaar, dat de A, die de jonge Jean had gezien, Australië betekende. Daar richtten zij in Perth een bij belschool op om jonge mensen te trai nen. Ongeveer 25 zijn er nu op ver schillende zendingsvelden. Men ken de in Perth de dienst der genezing niet, maar na de komst van het echt paar Darnall gebeurden ook daar wonderlijke dingen en er kwam een opwekking in de gehele provincie. Vervolgens werkten de Darnalls enige tijd in een grote gemeente in Los Angeles en daarna werd eigenlijk de hele wereld hun werkterrein. Zij reisde door Europa, bezocht de Ma- rienschwestern in Darmstadt en preekte voor de mensen van het huis Dior in Parijs, terwijl hij een school oprichtte in Hongkong. Sinds vorig jaar werken zij in En geland. Ze spreken in kerken (vooral de Anglicaanse Kerk, Low Church) en samenkomsten, op conferenties, in kostscholen en voor parlementsleden, soms samen met Corrie ten Boom, Anne van de Bijl of David du Ples- sis. ARNHEM De Commissie der Unie van Baptistengemeenten heeft een studiecommissie benoemd, die de verhouding tussen kerk en staat zal bestuderen. De directe aanleiding is het voorstel van de staatscommis sie-Van Walsum, om een jaarlijkse uitkering te verlenen aan de kerken. die negen dagen in beslag namen. Vaak werd ze vergezeld door haar gemaal, prins Philip en door prinses Anne. De besprekingen gingen steeds ge woon door. Want hoewel ze met eer betoon ontvangen wordt, zoals een koningin past, is zij niet het hoofd van de nationale Schotse kerft, zoals ze dat wel is van de Anglicaanse Kerk. Het oproer op de galerij ontstond toen tijdens de openingsbijeenkomst de moderator (of praeses), dr. T. M. Murchison de rooms-katholieke waarnemer, pater John Dalrymple welkom heette. Voor het eerst sinds de Reformatie woonde een rooms-ka tholiek de besprekingen bij. Oproer Het publiek op de galerij reageerde door op te springen, de vuisten te ballen en vooral door te gaan schel den. Zingend gaven zij steun aan ds. Ian Paisley, die enkele weken in een Ierse gevangenis gezeten heeft, maar vrij kwam, toen de nieuwe president van Ulster amnestie afkondigde. Vloeken klonken door het kerkge bouw. De uitroep van een vrouw: „O generatie van slangen" was zo onge veer het slapste scheldwoord dat de 1360 afgevaardigden werd toegeroe pen. Paisley en een Schotse collega had den van te voren officieel toestem ming gekregen om een petitie aan de algemene vergadering aan te bieden. Het moest bij een zwijgend aanbie den blijven, want ze hadden geen vergunning om een redevoering af te steken. Ze hadden de belofte afgelegd dat ze de vergadering niet zouden verstoren. Sommigen echter verwijten de kerkelijke leiding, dat zij een derge lijk oproer mogelijk gemaakt had, door de petitie toe te staan, hoewel geen van de beide protesterende pre dikanten tot de Schotse Kerk be hoort. Niemand die Paisley ook maar enigszins kende hechtte ook maar enige waarde aan zijn belofte om in alle rust de petitie aan te bieden. Koningin De aanwezigheid van de Koningin bracht ook een nieuwe kerkelijke ontwikkeling met zich mee. Niet al leen was een koninklijk bezoek aan een gewone zitting van de algemene vergadering al sedert 1603 niet meer voorgekomen, maar de Koningin nam bovendien deel aan het avond maal in de oude St. Giles kerk waar eens John Knox predikte. Sedert konigin Victoria heeft geen enkele regerende vorst of vorstin ooit aangezeten aan de avondmaalstafel van de Schotse Kerk, want de Angli caanse Kerk heeft daar altijd bezwa ren tegen gehad. Dit moet niet gezien worden als een doorbraak. Het is heel twijfel achtig dat de Anglicaanse Kerk in de nabije toekomst zal bijdraaien en haar verzet tegen een presbyteri aanse avondmaaldienst, geleid door predikanten die niet door bisschop pen zijn gewijd, zal opgeven. Trouwens, de Schotse Kerk maakte het de anglicanen ook niet gemakke lijk om hun verzet te laten varen. De avondmaalsbeker werd de Koninging aangeboden door een vrouwelijke ou derling. Zelfs sommige Schotten had den daar moeite mee en met name dr. H. C. Whitley de controversiële predikant van de St. Giles-kerk. De raad voor dogmatische vragen nam tijdens deze assemblee de eerste voozichtige stap in de richting van een afschaffing van de Westminster Belijdenis. Deze werd door de raad gezien als één van de na-reformato rische uitspraken, „die degenen die ze opstelden ertoe brachten om dog matisch over mysteries te spreken die boven het bevattingsvermogen uitgaan van sterfelijke en zondige schepselen." Een dergelijke belijdenis werd een „anachronisme" genoemd, iets wat niet meer past bij de huidige omstan digheden. De vergadering gaf de raad opdracht eerst eens de classicale ver gaderingen te vragen hoe die er over denken. Een luchtiger moment kwam toen Koningin Elisabeth op de Schot se synode. Het was voor het eerst sinds 1603 dat een Koning oj Koningin de algemene ver gadering van de Schotse kerk bezocht. sir Bernard Fergusson, de vroegere gouverneur-generaal van Nieuw-Zee- land, zijn aandeel in het dehat begon met de woorden: „Dames, heren en slangen", een herinnering aan het giftig scheldwoord van de volgelin gen van Paisley. Resoluties De vergadering sprak niet alleen over dogmatische kwesties, ook de huidige wereldsituatie werd niet ver geten. Zo keerde de assemblee zich tegen de wapenleveranties van de Britse regering aan het federale Ni geria. Een van de afgevaardigden zei tij dens het debat over deze resolutie: „Als Schotland onafhankelijkheid eist, moeten wij dan odk door bom men weer in het gareel gebracht worden?" Andere feiten: De vergadering sprak, zich in een resolutie uit tegen alle chemische en biologische wapens, weigerde het ingrijpen van de Vere nigde Staten in Vietnam af te keu ren, hoorde dat er dit jaar maar vijftig studenten zich hebben laten inschrijven voor de theologische studie, terwijl er minstens 100 no dig zijn, besloot dat de kennis van Hebreeuws en Grieks voortaan niet meer ver plicht is voor predikanten, en besloot de leden te vragen dit jaar een dagloon af te staan voor het werelddlakonaat. Tijdens een van de avondsamen komsten waarschuwde dr. Whitley de afgevaardigden dat als zij de oecu menische enthousiastelingen niet in toom wisten te houden de Schotse Kerk spoedig een ongelukkige kerk provincie zou zijn van de Angli caanse Kerk of op een andere manier verscheurd zou worden. Hoe het ook zij, in ieder geval zou Rome in de kaart worden gespeeld. Dr. Whitley waarschuwde: „De verheffing van een Schotse bisschop tot kardinaal en het feit dat een re- likwi van de heilige Andreas in Edinburgh is aangekomen z'jn meer dan een strootje in de wind." Het weep in Enropa (Van onze kerkredactie) HAVANNA De kerken van Cuba zetten hun werk op vrij wel dezelfde wijze voort als voordat het Castro*communis me de macht in handen nam. Na de felle vervolgingen van enkele jaren geleden, maken zij op het ogenblik een periode van betrekkelijke rust door. Maar kans op een plotseling geestelijk ontwaken is er niet, althans niet volgens dr. Herbert Caudill. Deze Amerikaans is veertig jaar zendeling op Cuba geweest. Hij werd uitgezonden door de zogenaamde „zuidelijke baptisten" van de Vere nigde Staten en had vooral contact met de baptistengemeenten op Cuba. Dr. Caudill en zijn schoonzoon Da vid Fite waren de twee Amerikanen die met 47 baptistenpredikanten en 13 gemeenteleden in 1965 gear resteerd werden wegens „spionage" voor de Verenigde Staten. De Ameri kanen werden na maanden tot ge vangenisstraffen veroordeeld wegens het illegaal inwisselen van dollars voor Cubaanse pesos. De dollars wer den door Cubanen gebruikt om pas sage naar Amerika te boeken. Niet geleden Beide Amerikanen konden eind vo rig jaar het land verlaten. Vogens dr. Caudill heeft de kerk niet al te veel geleden onder de felle vervolgingen. Wel is het lidmaatschap van de bap tistengemeenten sinds de machtsover name van Castro teruggelopen van 20.000 tot 15.000, maar niet alleen omdat mensen de kerk de rug heb- toegekeerd. Ongeveer duizend gemeenteleden weer max.temp gisteren neer slag Amsterdam regen 14 20 Brussel regen 16 0 Frankfort regen 18 1 Genève h.bew 17 0 Innsbruck h.bew. M 3 Kopenhagen geh bew 12 Locarno on bew 25 0 Londen regen 19 1 Luxemburg regen 16 0.1 Madrid on bew. 23 0 Majorca onbew 23 0 Müncheo zw bew 17 2 Nice 0 Parijs EK 17 0.1 Rome 20 0.5 Wenen zw.bew. 15 0.3 in onze correspondent) figuren. Hun adviezen zouden alleen maar van nut Volgens de grote meerderheid moet d< I.-unnpn 7Ün l'nnr Hot nrolclaffon iron rtit initiariof niat mot rïo mlitinl. r\- i1 (Van onze correspondent) MADRID Voor het eerst ln de protestantse geschiedenis van Spanje slaagde de Billy Graham organisatie erin een protestantse conferentie uitge zonden te krijgen via de Spaanse televisie. Maar de protestantse predikanten van het land waren ontsteld, toen zij op het scherm ook de falan- gistische minister Solis zagen. Velen hebben het gevoel dat hun getuigenis daardoor ernstig is geschaad. De conferentie was georganiseerd door Vangioni's nisatie van Billy Graham en was bedoeld om de Spaanse protestantse predikanten een hart onder de riem te steken. Sprekers waren de Argentijn Fer nando Vangioni en de Amerikaan Roy Gustafson. De conferentiewer d georganiseerd door de orga- zoon Esteban. Spaanse protestanten adviseerden hem contact te zoeken met de leidende kerkelijke figuren. Hun adviezen zouden alleen maar van nut kunnen zijn voor het welslagen van dit initiatief. In plaats daarvan ging Esteban tot schrik van velen zijn eigen weg. Om de conferentie meer cachet te verlenen en waarschijnlijk omv oor de televisie te komen no digde hij ook minister Solis uit, waarschijnlijk de meest Franco-gezinde minister uit het hele Spaanse kabinet Schade Volgens vele predikanten is nu via de televisie de indruk gewekt dat de protestanten het aardig kun nen vinden met het heersende regime. Daardoor echter is het getuigenis geschaad ten opzichte van de grote meerderheid van de bevolking, die Franco graag zou zien vervangen door een democratische regering. Bovendien hebben de Spaanse protestanten zich altijd afzijdig gehouden van politieke kwesties. Volgens de grote meerderheid moet de kerk zich niet met de politiek bemoeien. De indruk is echter gewekt dat de protestanten nu de kant van Franco hebben gekozen. Vragi en Mensen vragen ons nu reeds, zo zei een predikant in Barcelona „Jullie wilden toch niets met politiek te maken hebben? En nu lopen jullie aan het handje van het Franco-regime. Waarom? Omdat Franco jullie een klein beetje vrijheid heeft ge gund?" Deze predikant zei ook: „Toen de situatie hier wat verlicht werd vroegen we ons af of we niet in moeilijkheden zouden komen door allerlei sekten. We vreesden dat de mensen ons met die sekten zouden verwarren. Het tragische is dat de verwar ring nu veroorzaakt wordt door een evangelische organisatie als die van Graham." „WERELDOMVATTEND" Eens over kerk in Apostolicum (Van onze kerkredactie) WIESBADEN „Ik geloof in een heilige, wereldomvattende christelijke kerk." Zo zullen protestanten en rooms-katholieken in Duitsland voort aan hun geloof betreffende de kerk in het Apostolicum belijden. Enkele maanden geleden kwam een gemeenschappelijke tekst voor rooms-katholieken en protestanten van de Apostolische geloofsbelijdenis tot stand, zoals er ook al een van het Onze Vader gereed gekomen is. Maar over één woordje kon men het niet eens worden. De rooms-katholie ken wilden van de „katholieke" kerk blijven spreken, terwijl de protestan ten op de term „algemene" kerk stonden. Uiteindelijk is dan nu' als compromis het woord „wereldomvat tend" uit de bus gekomen. NED. HERV. KERK Beroepen te Middelburg (wijk een: vac. D. v. Boven): A. Krijger te Grijps- kerke (Z.)te Waarder (toez.): G. v. Estrik te Genemuiden. Aangenomen naar Achlum: L. Hyla- rides te Roodeschool: naar Rotterdam- Zuid (pred. v bijz. werkzaamh.-zieken- huis Ikazia): M. C. Don. aldaar. Bedankt voor Amsterdam-Water- graafsmeer: W. Radstake te Kralingen- Alexanderpolder: voor Willemstad: C. A. v. Harten te Bodegraven. GEREF. KERKEN Beroepen te Katwiik a. d. Rijn: H. J. Koffrie te Spijkenisse. Aangenomen naar Harkema-Opeinde: J. Koopmans te Doesburg: naar Wijhe: kand. J. P E. Verheul te Amsterdam, die bedankte voor Amerongen, voor Emmercompascuum en voor Gorredijk. GEREF. KERKEN (vrijgem.) Beroepen te Middelburg: P. Schel ling te Wetsinge-Sauwerd. slaagden er in naar Miami te ontko men en worden daar geestelijk ver zorgd door dertig predikanten die ook op de één of andere, manier het eiland hebben kunnen ontvluchten. De zuidelijke baptisten tellen op het ogenblik op Cuba nog 90 gemeen ten, die pastoraal verzorgd worden door 60 predikanten. Bovendien zijn er nog 50 zendingsposten waar op zondag diensten worden gehouden. Gevangenschap Dertien predikanten en een diako- nes bevinden zich nog steeds in ge- i vangenschap. Het aantal studenten op het seminarium is gedaald van 32 tot 16. Alle scholen die de kerk bezat zijn door de staat overgenomen. Het ziet er niet naar uit dat de gemeenten in de komende jaren in staat zullen zijn om nieuwe kerken te bouwen. Het onderhoud van de bestaande kerken is vaak al een wel haast ondragelijke last, omdat er een tekort aan materiaal is en de kerken meestal niet de noodzakelijke rege ringstoewijzingen krijgen om het ma teriaal te kopen. Maar met dat probleem worstelen niet alleen de kerken, maar ook alle andere gebouwen, zei dr. Caudill on- j. langs in een gesprek met een verslaggever van de Christian Ti- mes. MÜNCHEN De Wereldraad van Kerken wil paus Paulus volgende week dinsdag bij zijn bezoek aan Ge- nève een facsimile (fotografische her druk) schenken van een eerste druk van Maarten Luther. Maar het geschenk zal niet op tijd klaar zijn. De drukker te München zegt, dat de bestelling te laat geko men is. Het boek, dat de mensen van de Wereldraad hadden uitgekozen, is „De vrijheid van de christen", dat Luther in 1520 schreef en opdroeg aan paus Leo X. Maar door omstan digheden is het toen nooit naar Rome verzonden. Luther geeft er een samenvatting in van zijn theologie en ethiek. Bijbelgenootschap: Meer hulp voor buitenland (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Het Nederlands Bijbelgenootschap wil meer geld uit trekken voor het werk overzee. Op het ogenblik wordt voor buitenlandse hulp slechts 'ets meer besteed dan voor het werk m Nedprland, om pre cies te zijn f 32.000 gulden of twee procent. Het Nederlands Bijbelge nootschap meent dat minstens twin tig procent meer moei worden uitge trokken voor het werk in het buiten land dan lp het binnenland. Doel van het bijbelgenootschap is j te zorgen lat ieder in de wereld een i bijbel >an kopen in zijn eigen taal S voor een betaalbare Drijs. In Neder- i land «unnen de mensen de kostprijs van een bijbel wel opbrengen. Maar in vele ontwikkelingslanden is dat niet mogei ik. Het gevolg is dat de I bijbelgenootschappen daar op iedere biibel een edrag toeleggen. Onder de huidige omstandigheden 1 kan dit oexcentage niet worden opge- I voerd, tenzij er per jaar tien procent leden oijkomen Op het ogenblik heeft ->et Nederlands Bijbelge nootschap 250.000 leden. In 1969 zou het oijbeleenootschap daarom 2500 nieuwe leden moeten kunnen inschrij- ven. Eigenlijk meer natuurlijk, om dat er 'eder jaar ook door overlijden afvallen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2