Geen systeem in excessen 0LGA Commentaar Gesprek met Statenleden vanmorgen voortgezet BIJNA 60 DODEN BIJ AANVARING Uw matras Het Kwartet De Jong concludeert: Wreedheden beperkt tot Verboden terrein incidentele gevallen m Vrij koud Man dood na val van 90 meter Pogingen gratie olie-employé's In welke brievenbus kwam f74.000 terecht? Klaarheid Nog steeds rustig op Curacao Akkoord met semi-metro ONDERZETTEGEL^SÊWOF PLACE-MAT nu kunt u kiezen Nieuwe Leidse Courant Dinsdag 3 juni 1969 - 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" J UrnwiUi Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG „Sober en kil, een klinisch verslag" noemt minister-president P. J. S. de Jong het vandaag verschenen rapport over het optreden van de Nederlandse troepen in Indië en de door hen gepleegde excessen. Hij concludeert dat er geen systeem school in de wreedheden, maar dit „gecon centreerde verslag van misdaad en ellende", dat juist daardoor een vertekend beeld geeft van het optreden van ons leger, heeft hem toch meer geschokt dan hij voor mogelijk had gehouden. Het winkelcentrum in Willem stad blijft voorlopig verboden terrein. Ten eerste is er toch weinig koopwaar na de recente ongeregeldheden meer overge bleven en ten tweede bestaat er groot gevaar dat de uitgebrande panden, die op instorten staan, het elk moment kunnen begeven. Daarom de wegversperring en het verbodsbord. Premier De Jong Niemand is rijk genoeg om zijn verleden terug te kunnen kopen. WILDE „Ik laat Tommy's broertje zien wat hij beslist niet mag doen." DE BILT Zonnige perioden met voornamelijk in het binnen land een enkele bui. Matige af en toe vrjj krachtige wind tussen noordwest en noord. Aanhoudend koud. DE BILT Een kleine storing welke gisteren ten noordwesten van Ierland lag trok uitdiepend naar het zuidoosten, het centrum lag vanmorgen over ons land. Deze storing werd vergezeld van een regengebied dat gisteravond het westen van ons land reeds bereikte. Het breidde gedurende de nacht zich verder over ons land uit en bracht vooral in het wes ten veel regen. Zo werd van morgen in Zierikzee 18 mm afge tapt en op Schiphol zelfs 20 mm. In het oQsten van het land wer den kleinere hoeveelheden ge meten. Inmiddels trekt de depressie verder naar het zuidoosten weg en komt ons land in een noorde lijke luchtstroming. Hierin kun nen zich morgen voornamelijk in het binnenland enkele buien ont wikkelen. De temperaturen blij ven dan ook vrij laag. Vooruitzichten voor donderdag: Aantal uren zon: 3 tot 11; min. temp: 1 tot 6 graden on der normaal; max. temp: 2 tot 6 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel' droog et maal: 70 procent. Een kleine aktieve depressie van Engeland gaf tot vanmor gen onverwacht veel regen. Neerslag 15 tot 20 mm. Een ho- gedrukgebied krijgt morgen met opklaringen en overwegend droog weer meer invloed. Ma tige noordwesten wind en nog te koel, overdag 13 ftot 15 graden, zeewater 13 graden. Vooruitzichten: Wel iets sta bieler, maar nog te koel door zeewind. 4 juni: 4.24 - 20.53: 0.30 - 8.21. 7 Juni L.K. Gegevens voor de nota zijn ge put uit ongeveer 1800 meter ar chief. Melding wordt gemaakt van 12.000 dossiers van strafza ken, waarvan 500 tot 600 exces- (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De 28-jarige schoor steenbouwer Johan A. Brons uit het Groningse Wagenborgen is maandag bij een ongeluk omgekomen. Hij werkte aan de schoorsteen van de elektrici teitscentrale aan de Waalhaven toen de bouwlift van een hoogte van negen tig meter viel. Een collega, zijn 32-jarige neef J. H. Brons die ook in de lift zat, wist zich op het laatste ogenblik vast te grijpen. Hij kon worden gered. De lift is aan- ègelegd in de schacht van de schoor steen. Over de oorzaak van het ongeluk is weinig bekend. Het tweetal was met de lift omhoog gegaan. Toen de lift defect raakte, vielen eerst de mannen er uit. J. H. Brons kon zich nog red den. Hij is licht gewond naar het zie kenhuis gebracht. Johan A. Brons was op slag dood. sen genoemd zouden kunnen worden: 450 plunderingen en 150 geweldmisdrijven. Premier De Jong constateert dat één op de duizend militairen wanda den pleegde. Er is geen sprake van dat de gesignaleerde gevallen slechts „het kopje van de ijsberg" zouden zijn. Naast een beschrijving van de ex cessen, waarbij overigens geen na men genoemd worden, zijn in het rapport opgenomen de conclusies van twee commissies: Enthoven en Van Rij-Stan. Verder een chronologisch overzicht van het Indonesië-conflict en een overzicht van de aandacht die de VN aan de zaak heefst besteed. Een mening over de politieke ver antwoordelijkheid zal pas gegeven worden nadat door bronnenpublika- tie een volledig beeld van de Indo- nesië-tijd verkregen kan worden en de juiste mate van objectiviteit in acht kan worden genomen. Zie voor een uitvoerig overzicht van deze regeringsnota elders in de ze krant. UTRECHT Na overleg met de bonden in de metaalnijverheid heeft de directie van de radiatorenfabriek Veha-Nedo in Wierden besloten 24 beambten te ontslaan. Voorts zouden zeventig Turkse gastarbeiders moe ten afvloeien. WILLEMSTAD Nog steeds werd vanmorgen op Curasao met spanning uitgezien naar het re sultaat van het gesprek tussen vakbondsbesturen en leden van de Staten. Het overleg werd gisteren af gebroken en zou vanmorgen worden voortgezet. Daarom ging de Statenvergadering van giste ren niet door. De voltallige ministerraad van de Nederlandse Antillen was aanwezig om verantwoording over het beleid af te leggen. Maar voorzitter L. A. Abraham deelde mee dat de bespre kingen nog niet waren voltooid en dat daarom de vergadering moest worden uitgesteld. Een van de afgevaardigden van de oppositie protesteerde en vroeg om schorsing der vergadering. Maar bij de regeringspartijen bleek hieraan geen behoefte te bestaan. Binnen en buiten het vergaderge bouw was het aan het begin van de bijeenkomst volkomen rustig. Avondklok Ook gisteren was er avondklok op heel Curagao. Nergens gebeurden, voorzover vanmorgen bekend was, onregelmatigheden; er werd normaal gewerkt. In het centrum van Willem stad kwamen duizenden bij de afge brande gebouwen en kijkje nemen. Het stadsbestuur vroeg de bevolking niet te lang in de binnenstad te blij ven, in verband met het opruimings- werk. De verstandhouding tussen burge rij, politie, vrijwilligers en militairen over en weer werd „uitstekend" ge noemd. Er waren maar enkele mili taire wachtposten uitgezet, in hoofd zaak bjj regeringsgebouwen, de in gang van het Shell-bcdrijf en het telegraafkantoor. Ook de begrafenis van de slachtoffers verliep zonder incidenten. Gefaald De voorzitter van de Nationale volkspartij op Curagao, de heer Evertsz, meent dat de regering vol komen heeft gefaald in haar sociaal- economische politiek. „We moeten zoeken naar een nieuw fundament met een maatschappij, waarin de so ciale rechtvaardigheid voorop staat" De Vereniging Protestantse gemeen schap Curagao, de Methodisten kerk, de Evangelische broedergemeente en Een archieffoto van de Amerikaanse onderzeebootjager Frank E. Evans. ROME Italiaanse en Westduitsc autoritciien stellen alles in het werk om het leven te redden van de acht tien olie-employés, die door een Biafraans tribunaal ter dood veroor deeld zijn. De Biafraanse leider generaal Ojoekwoe heeft gezegd dat de Euro peanen meer inzitten over het lot van achttien hunner, dan over dat van miljoenen lijdende Biafranen. VERGISSING VAN HOTELHOUDER ROTTERDAM Door een vergissing in een oververmoeide toestand is de 62-jarige Rotterdamse hotelhouder E. Vorstenberg 74.000 gulden kwijt geraakt. Hij deponeerde het geld niet zoals de bedoeling was in de nachtkluis van het bijkantoor van Slavenburgs bank aan de Nieuwe Binnen weg, maar gewoon in een brievenbus van een woning in die omgeving. Welke woning kan de heer Vorstenberg zich niet meer herinneren. G Het geld, in briefjes van duizend en vergezeld van een hypotheekakte, flwas eigendom van zijn compagnon. De vergissing gebeurde begin april, Jvlak voor de Paasdagen. De heer Vorstenberg looft nu via dagbladadvertenties 7400 uit aan de gene die inlichtingen kan verschaffen waardoor het geld terugkomt. Ook heeft hij de Rotterdamse politie en een particuliere detective in de arm genomen Onderzeebootjager in ttreeën gebroken PEARL HARBOR Gevreesd wordt dat vanmorgeu vroeg 57 opvarenden van de Amerikaanse dnikbootjager Frank E. Evans om het leven zijn gekomen hij een aanvaring met het Australische vliegdekschip Melbourne. Er is een dode geborgen, 56 matrozen worden vermist. De Frank E. Evans brak in tweeën, het voorschip verdween in de golven, het achterschip bleef aan de Melbourne vast zitten. De Melbourne kreeg een gat boven de waterlijn, het vliegdek raakte ontzet en de katapultinstallatie werd on bruikbaar. De oefeningen waaraan zo'n zestig oorlogsbodems deelnamen, werden direkt afgelast. Volgens de Australische lezing had de Melbourne in het kader van de oefeningen de Frank E. Evans opdracht gegeven naar een positie achter de Melbourne koers te zetten. Toen bleek dat de duikbootj ager een koers volgde die tot een aanvaring moest leiden, deed de Mel bourne nog vergeefse moeite de jager te ontwijken. De Frank E. Evans (3320 ton), in februari 1944 in dienst gesteld, was speciaal ontwor pen voor de strijd tegen de Japanse kruiser-torpedoboot- jagers en kreeg later een anti- duikboothelikopter. De Melbourne in de oorlog door Engeland gebouwd en in 1955 aan de Australische marine overgedragen is een onge- lukssohip. Na allerlei moeilijk heden met o.a. de ketels was er in 1963 sprake van dat het schip uit de vaart zou worden genomen. In februari 1964 kwam de Melbourne bij een oefening in aanvaring met de Australische duikbootjager Voyager. Dit vaartuig zonk, waarbij 82 op varenden om het leven kwa men. Na herstelwerkzaamhe den van ongeveer dertig mil joen gulden, botste de Mel bourne in januari in de haven van Sydney teren een Japanse vrachtboot. Koop 'm en win II. I.OOO.- de Anglikaanse kerk schrijven in een telegram aan premier De Jong en de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer dat de Antilliaanse politie niet in staat was veiligheid, orde en rust te handhaven. Opheffing van de mili taire bijstand zal volgens deze kerken ongetwijfeld leiden tot een chaos. Op een massavergadering in Am sterdam, belegd door het actiecomité Nederlandse Antillen, spraken gister avond PvdA-, PSP-, CPN- en PPR- vertegenwoordigers over de situatie op Curagao. Allen noemden het Sta tuut van het Koninkrijk uit de tijd. Meegedeeld werd dat twee verte genwoordigers van de vakbeweging naar Curagao zullen gaan om de pro blemen daar te bestuderen. De heer Van Zeil, die namens de drie vakcentralen sprak, drong aan op een actiever werkgelegenheidsbe leid en een ambitieus woningbouw programma. Levenslang geëist tegen Dominas DORTMUND In Dortmund heeft de openbare aanklager levens lange gevangenisstraf geëist tegen Petras Dominas, die voor de tweede maal terechtstaat op beschuldiging van moord op de 70-jarige herbergier Albrecht Hohman en diens 10 jaar jongere zuster Lina op 25 augustus 1965. Dominas, die in 1964 twee roofover vallen op juweliers in Amsterdam heeft gepleegd, werd op 10 februari 1967 in Dortmund tot 15 jaar tucht huisstraf veroordeeld wegens tal rijke overvallen, maar vrijgesproken van de beschuldiging van moord. T^R is enige moed voor nodig ge weest de nota over de Indone- sië-excessen te publiceren in de vorm die de regering gekozen heeft. Het onderzoek was uitgebreid en, het moet gezegd, zeer voortvarend uit gevoerd. We hebben geen behoefte aan een discussie, of dit nu het „topje van de ijsberg" is of niet. Het is voldoen de. Dc nodige klaarheid is gescha pen, tenminste wat dc militaire en justitiële kant van de zaak betreft. Het is juist, te herinneren aan het feit dat slechts een klein deel direct bij de misdaden betrokken was. De grote meerderheid van dc soldaten, die misschien op bun aanwezigheid daar aangekeken worden, heeft recht op deze vermelding. Daarom had de regering er wellicht verstandiger aan gedaan, dc nadruk die zij zelf legt op het onbreken van systematische wreedheid, te accen tueren door een scherper oordeel op die punten waar de systematische wreedheid niet uitgesloten wordt: Celebes en het ondervragen van ge vangenen. Terecht heeft de regering nog geen oordeel gegeven over dc politieke verantwoordelijkheid, waarop de dis cussie zich overigens wel zal toe spitsen. De regering kan dat ook niet; de geschiedschrijving over die pe riode moet nog beginnen. De vraag is trouwens of een kabinet-De Jong of welk kabinet ook, of deze Staten- Generaal of een volgende, zo'n oor deel wel moet uitspreken. Als dat oordeel moet komen. lijkt ons dat meer voorbehouden aan het Nederlandse volk zelf. Want partijen en personen zijn bij dc zaak betrok ken geweest. En dan zal men daar hoeven we geen jaren op te studeren tot de ontdekking komen, dat sprake is van verantwoordelijkheid van de meer derheid. Van de ministers die het beleid heb ben uitgevoerd. Van het Nederlandse volk, dat niet altijd voldoende be grip heeft getoond voor het voort schrijdende proces van dekolonisa tie. DEN HAAG De gemeenteraad van Den Haag is gisteravond in prin cipe akkoord gegaan met de uit voering van een semi-metroproject dat ongeveer een half miljard gul den zal kosten. Als eerste fase zullen enkele viaducten worden .aangelegd met een totale lengte van 2,6 kilometer. De semi-metro gaat van het nieuwe NS-Centraal Station op viaduct richting Bezuidenhout en Maria- hoeve en naar de binnenstad met aansluitmogelijkheden voor railver bindingen naar Leidschendam en eventueel Zoetermeer. Engeland ontkent plan voor spionnenruil LONDEN Het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft tegen gesproken dat de regering zou over wegen het echtpaar Peter en Helen Kroger wegens spionage voor de Russen tot twintig jaar veroordeeld uit te wisselen voor de leraar Ge rald Brooke, die al vier jaar in de gevangenis in de Sowjet-Unie zit. De Britse minister van handel, Crosland, vertoeft thans in Moskou voor de ondertekening van een Brits-Sowjet handelsverdrag. Hij zou daar ook gesproken hebben over Brooke. wat u wilt hebben als u 'n nieuwe abonnee opgeeft! Inzenden aan Bureau van dit blad Schrijf op de bon du:deli<F he» gewenste nummer: 1 DAIMLER 1886^^ 2 DURYEA 1893 3. PANHARD- LEVASSOR 1895 4 FIAT 1901 5 POPEWAVERLEY 1907 6 LANCHESTER 1895 Ik geef op als nieuwe abonnee: betaalt: per kwartaal per maand plaats: als beloning voor mijn aktiviteit kies ik 1 ONDERZET-TEGEL, nr 1 PLACE-MAT en.... schrijf ons beslist eens als U 6 place-mats hebt sn.... scnri|t ons beslist eens als U 6 place-mats tebt of alle 6 tegels! Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1