Een toverbal, meneer? krant van FORMAAT Op zes plaatsen landen op maan dankt lezers Koffie na alcohol werkt bedriegelijk TE ZACHTE BANDEN BIJ 60 PCT. AUTO'S Minder uitlaatgassen nieuwe modellen SOS f5700 BINNEN Vóór eind 70 vier landingen IN BRUSSEL Long overgeplant Veel minder kneusjes over grens GM waarschuwt eigenaars van bestelwagens Volvo: 1,5 min. Pech? Rij weg 1! DINSDAG 3 JUNI 1969 De Rotterdammers moeten niets van toverballen hebben. Dat zou de conclusie kunnen zijn van John Blad (18) en Aad Nieuwland (17), die gisteren een hele middag nodig hadden om 150 toverballen weg te geven. Maar John heeft een andere verklaring. ,.De meeste mensen denken aan het zakelijke aspect. Ze kunnen niet geloven dat iemand zomaar iets aanbiedt, zonder dat ze moeten betalen." Wat was dan het doel van de toverballen-actie? „De kleuren van de toverbal vormen een een heid. Zo moet ook de wereld een eenheid zijn, waarbij alle kleuren van alle rassen onmisbaar zijn. We dachten: als we nou eens toverballen uitdelen, gaan de mensen misschien hierover nadenken." Huib Goudriaan De meeste voorbijgangers, die de jongens gistermiddag in de Maasstad aanspraken, kwamen niet zover. Maar één op de twin tig was bereid stil te staan voor een praatje, of het aannemen van een van de kleurige tover ballen. Reacties van mensen, die nog een antwoord gaven, en niet bot weg doorliepen. „Nee, dank u, ik heb een hekel aan ballen. To- verbaaal? Nee, daar heb ik geen tjjd voor. Nee, nee, dank u, ik tover zelf." Reacties van anderen, die een toverbal accepteerden. „Mag ik er een? Maar ik betaal niks hoor! Werkt dat niet op mijn bewust zijn met al die kleuren? Ik denk namelijk nogal gekleurd. Ja, een toverbal, lekker; kenne we lache. Nou ja, willen de kinderen er wel een; is dat voorniks? Nou zeg, er zit zeker arsenicum in; moet je d'r een Willem?" Kreaksie Hebben de mensen van deze groep het stencil, dat de jongens bij het snoepje aanboden, nog gelezen? Een stencil, waarin John en Aad namens de werkgroep Kreaksie de toverbal tot symbool van vreedzaam naast el kaar bestaan van de rassen verkla ren. Het zullen er weinigen zijn ge weest. Maar John en Aad zien hun actie ook als vormgeven aan hun creativi teit. John zegt: „Als je goed nadenkt over wat in de wereld gebeurt, moet je veel uiten. En dan word je vanzelf expressief. Vandaar deze kleine blik semactie." John is zijn hippie-achtige stunts begonnen met in een sociëteit noten uit te delen. Onder het motto: „Als u noten kraakt, behoeft u geen mensen meer te kraken." Maar dat was maar een privé- activiteit. De toverballen werden uit gedeeld namens de 4 mei opgerich te werkgroep Kreaksie. Doelstelling van deze 20 man tellende groep is „creatief zijn in al zijn verscheiden heid: muziek maken, tekenen, schilde ren, schrijven, fotograferen, toneel spelen." Aad en John houden zich vooral bezig met cabaret. In het najaar zal dit pas goed op gang komen. R otterdam Een neveneffect van de werkzaam heid van Kreaksie zal moeten zijn het omhoog brengen van het culture le peil van Rottejdam. Dat is hard nódig, vinden de jongens. „In Rotter- John Blad (links) en Aad Nieuwland: „creatief zijn!" dam wordt wel veel geld in de haven gestoken, maar te weinig in het cultu rele leven. We zijn beiden geboren Rotterdammers, maar we vinden dat in Rotterdam nog de gedachte over heerst dat de kunstenaar gek is. De Rotterdammers denken chauvi nistisch: we hebben de grootste ha ven en we hebben Feijenoord. Maar ze vergeten dat de Rotterdammers, die creatief zijn naar Amsterdam gaan. Het culturele en het zakelijke gaan nu eenmaal niet samen. Als de ge meente iets wil doen voor de cultuur, moet niet direct worden gevraagd: Kunnen we dat wel rendabel maken? Onze actie van vanmiddag beves tigt verder weer dat de Rotterdam mer erg zakelijk is, en niet gauw de humor van iets inziet. We willen dat doorbreken, we willen dat de mensen speels, creatief gaan denken." Reactie? Denken jullie dat het in Rot terdam anders kan worden? „Het is mogelijk dat juist in deze stad een reactie van over- creativiteit komt, op de harde zakelijke mentaliteit die er nu heerst." De jongens staan op. Mèt hun mandje met toverballen. Ze wil len nog naar het stadhuis. Later hoor ik dat de bode ze niet bij burgemeester Thomassen wilde toelaten. John: „Neen, dit kan niet, dit heeft een politieke in slag, zei hij." De burgemeester heeft zijn toverbal gemist. Voor het werk van de zendelinge Trienske Beimers is er nu 5784,22 binnen. Mevrouw L. H. van der Ster—Bouw meester te Voorburg, die als contactpersoon voor zuster Beimers optreedt schrijft me: Er waren kleine bedragjes van AOW-ers, van mensen die een kruiswoordpuzzel ge wonnen hadden en het geld stuurden. In de psychiatrische inrichting Bloe- mendaal is een kerkcollecte gehouden, die ƒ95,22 opbracht. Er waren hartverwarmende brie ven met beloften van gebed. Als iemand meer over dit werk mocht willen weten: er worden kosteloos dia-avonden gegeven. Daarover kan men mij opbellen of schrijven. Het gironummer blijft: 191613. L. H. van der SterBouwmeester Westvlietweg 14 VOORBURG (tel. 070 - 86.42.22) Mevrouw Van der Ster kreeg de volgende brief van zuster Trienske Beimers uit Tanzania: Kilangala, 16 mei 1969. Aan allen die meehelpen om Gods werk in het Ufipadistrict te doen sla gen. Allereerst heel veel dank voor uw prachtige financiële steun. Ik ben er heel dankbaar voor. Het Ufipadistrict is vrij groot, ongeveer zo groot als Nederland. Het is een heel werk om al die mensen te bereiken. Er zijn heel weinig wegen en we hebben maar één auto. Het is dikwijls moeilijk om overal te komen, de wegen zijn in de regen tijd vaak onbegaanbaar en soms zijn de bruggen weggespoeld, zodat we een noodbrug moeten maken. Gelukkig zijn er enkele jonge man nen. die christen geworden zijn. Zij trekken er met de fiets op uit om het evangelie te brengen. Ook hebben we op een paar plaatsen een mwalisme, dat is een soort onderwijzer. Hij geeft lees- en schrijfles aan kinderen en volwassenen, maar ook bijbelon derricht. Hier is veel belangstelling voor. Helaas is er geen geld genoeg om overal waar dit nodig is een mwalisme heen te sturen, want die mensen moeten nu eenmaal eten. We geven in Kilangala Bijbellessen aan belangstellenden uit de dorpen in de omtrek. Als ze dan de eerste be ginselen wat onder de knie hebben en er is belangstelling om verder te studeren, kunnen deze jongelui naar een Bijbelschool die dicht bij Tabora is. In maart is een aantal van deze jongelui naar die Bijbelschool ge gaan. In juni zal de cursus aflopen, dan kunnen deze mensen ons helpen het evangelie te brengen. Ik ben zo blij dat dit mogelijk is. Zoudt uwil- len bidden voor deze jonge mannen? Ook dat er geld genoeg zal zijn om ze hun (klein) salaris te betalen. Er is zoveel werk te doen hier dat zonder uw gebed onmogelijk gedaan kan worden. Zoals ik al eerder geschreven heb ben ik geweldig blij met uw finan ciële steun, de waterleiding is in aan leg. Met de elektriciteitsvoorziening schiet het ook mooi op. Heel, heel hartelijk dank! Dat ik nog meer vraag doe ik niet voor mezelf, dat zou ik niet durven. Er zijn namelijk meer fietsen nodig, en er is behoefte aan schoolmateriaal. Er moeten schooltjes gebouwd wor den. Te veel om op te noemen. Maar met Gods hulp komt alles er. God zegene U. Hartelijke groet van Triens Beimers WASHINGTON Wanneer de landing met de Apollo-11 en de drie volgende volledig slagen is de NASA van plan ruimte vaarders te laten landen op zes andere plaatsen op de zichtbare kant van de maan. De eerste vier landingen (vóór eind 1970) ge schieden in gebieden in de nabij heid van de evenaar van de maan. De NASA heeft vijf mogelijke lan dingsplaatsen uitgekozen, waarvan er drie zijn verkend en uitgebreid zijn gefotografeerd door de ruimtevaar ders van de Apollo's 8 en 10. Op de tweede daarvan zullen twee ruimte vaarders van de Apollo-11 op 20 juli gaan landen. De vluchten van de Apollo's 11 tot en met 14 zijn door het congres goed gekeurd. Wanneer deze slagen, zal de NASA aan het congres vragen, nog zes landingen, die tussen 1971 en 1973 zouden vallen, goed te keuren. De maan kan dan veel uitgebreider wor den onderzocht. De plaatsen daarvoor liggen in ge bieden die geheel anders zijn dan de equatoriale Mares die dan al bezocht zijn. Er zullen dan landingspogingen worden ondernomen in dalen, in de buurt van bergen eil bij breuken. Vier Voor landingen zijn de volgende plaatsen uitgekozen: Apollo-11: in de kleurentelevisieuit zendingen van de Apollo-10 heeft men deze al kunnen zien. Zij ligt in het zuidwesten van de Mare Tran- quilitatis, de zee van de rust, tus sen de kraters Sabine en Maskelyn. Apollo-12: Peter Conrad en de leer ling-ruimtevaarder Alan Bean zul len in de herfst of in december landen in de Oceaan der stormen, niet ver van de krater Flamsteed (landingsgebied nummer vier). Apollo-13: Alan Shepard, acht jaar geleden de eerste Amerikaan die de ruimte inging, of Gordon Cooper, en een nog niet aangewezen ruim tevaarder zetten voet aan de grond nabij de krater Fra Mauro, ten zui den van de evenaar, tussen de lan dingsgebieden 3 en 4. Apollo-14: de hellingen van de krater Censorinus. De maankenners van de NASA vermoeden dat dit gebied rijk is aan mineralen die veel kun nen bijdragen tot de kennis van samenstelling en ouderdom van de maan. Nog zes Verleent het Congres goedkeuring, dan volgen: Apollo-15: eerste Amerikaanse lan ding ver van de maanevenaar. Twee ruimtevaarders bezoeken het noordoostelijke gebied bij de vul kaan Littrow aan de oostkant van de Mare Serenitatis. Apollo-16: op de hellingen van de helderste vulkaan, Tucho. Deze sector is door de Surveyor-17 van de NASA al verkend. De 4.380 me ter hoge Tycho domineert een ge bied dat bezaaid is met talloze se condaire kraters. Apollo-17: in het Marius-gebergte, dat van de aarde af gezien van vulkanische oorsprong lijkt. Dit ge bergte ligt midden in de Oceaan der stormen, aan de westkant van de maan. Apollo-18: daarmee hoopt de NASA meer te weten te komen van de merkwaardige rode licht verschijnselen in de Schroter-val- lei. Apollo-19: midden op het maanop pervlak, bij een breuk die gegevens kan opleveren over de vraag, of er in een min of meer verleden tijd perk water op de maan is geweest. Apollo-20: de krater Copernicus. De laatste jaren is uit de foto's van de Amerikaanse maancamera's geble ken dat deze zeer merkwaardig is. Verwacht wordt dat de bemanning daar geologische grondmonsters kan verzamelen die uit de inge wanden van de maan afkomstig zijn. Atoomenergie De Amerikaanse atoomgeleerde Ed ward Teller, een van de „vaders" van de atoombom, heeft voor het onder zoek van de mac-n het gebruik van atoomenergie sterk aanbevolen. De verovering van de maan ziet hij niet alleen als een sportieve onderneming maar vooral omdat er geen lucht en water op de maan zijn. Wijzigingen van miljoenen jaren geleden zijn al die tijd onveranderd gebleven. De schikgolf van een atoomontploffing zou veel gegevens opleveren. Maar een onderzoekstation waarvoor de energie geleverd wordt door een kernreactor zou nog veel belangrijker zijn. De maanrotsen zouden daarmee sterk kunnen wor den verhit, waardoor de voor het le ven onmisbare zuurstof vrijgemaakt kan worden. Waarschijnlijk zou men daarmee ook water kunnen maken. Water dat in zuurstof en waterstof is gesplitst kan dan weer gebruikt worden als brandstof voor raketten met middel bare reikwijdte, aldus dr. Teller. BRUSSEL In het Sint Pic- tersziekenhuis van de Vrije universi teit van B-Tussel is een longtransplan tatie verricht. De toestand van de ontvangende patiënt, wiens identiteit niet werd bekendgemaakt, werd be vredigend genoemd. De long was af komstig van een vrouw, die aan een hersenbloeding was overleden. Het is de tweede longtransplantatie in België. Vorig jaar november werd in het academisch ziekenhuis van Gent een long overgeplant op een 23-jarige metaalarbeider, die inmid dels zover is hersteld, dat hij van tijd tot tijd het ziekenhuis kan verlaten om enkele dagen thuis door te bren gen. Deze jongeman zou de eerste longpatiënt ter wereld zijn, die een longtransplantatie meer dan slechts enkele weken overleefde. De Brusselse chirurgen zijn de long zelf bij de donor, die in het acade misch ziekenhuis van Leuven was overleden, gaan -wegnemen, waarna het orgaan in een speciaal uitgeruste wagen naar Brussel werd gebracht. Vier studenten liepen maandag in de Westvenezolaanse stad Valencia kogelwonden op, toen de politie een einde maakte aan een anti-Rockefel- lermars. De studenten, die de protest betoging door hadden laten gaan, hoewel het bezoek van de Newyorkse gouverneur aan Venezuela was afge last, plunderden en vernielden een supermarkt Ook gooiden zij zeven auto's van dit bedrijf omver, en sta ken die in brand. Dat koffie na een alcoholisch drankje het alcoholgehalte in het bloed verlaagt en het rijvermogen verhoogt, is een sprookje. Het wordt er, integendeel, door verhoogd. Tot deze conclusie kwam onlangs prof. dr. Ludwig Prokop van de Weense universiteit nadat hij met proef personen een onderzoek had in gesteld. Hij liet achttien mannen van 20 tot 26 jaar cognac drinken totdat het alcoholgehalte in hun bloed 0,8 pro- De import van gebruikte auto's is sinds 1 januari jj. aanzienlijk ge daald. Op die datum werd een nieu we regeling ingevoerd voor de waardebepaling van tweedehands auto's, waarvan West-Duitsland wel de voornaamste leverancier was. Deze regeling hief de voordelen op ten opzichte van de import van nieuwe wagens. In het eerste kwartaal van 1969 werden er in totaal 3.600 gebruikte auto's ingevoerd met een gemiddel de waarde van 1850. In 1968, in dezelfde periode, kwamen er liefst 14.500 „kneusjes" de grens over, ter wijl de gemiddelde waarde 722 bedroeg. De nieuwe regeling werd inge voerd ter verhoging van de algeme ne verkeersveiligheid en ter bescherming van al te goedgelovige kopers. mille bedroeg. Bij een andere groep liet men dit oplopen tot 1,3 promille. Een half uur later kregen zij een bepaalde hoeveelheid koffie te drin ken, waarna na drie uur het gehalte opnieuw werd bepaald. Een week later werd bij dezelfde personen dezelfde proef gedaan, al leen zonder het drinken van koffie. Uit vergelijking van de resultaten bleek dat de koffiedrinkers van wie het gehalte op 0,8 promille was ge bracht na het nuttigen van de koffie 0,14 promile meer alcohol in het bloed bleken te hebben en de perso nen waarvoor men 1,3 promille no teerde hun gehalte met 0,11 promille omhoog zagen gaan. De oorzaak hiervan is, volgens prof. Prokop dat coffeïne de opname van alcohol in het bloed vertraagt, waardoor de maximale waarde van de alcoholconcentratie later wordt bereikt dan wanneer men geen kof fie gebruikt. Dit betekent dus, dat iemand, die daarna nog koffie drinkt: ken deze sneller weer kwijt is dan iemand, die daana nog koffie drinkt: zijn gehalte zal na een uur hoger zijn dan van de persoon, die geen koffie dronk. General Motors hebben de eigenaars van ongeveer 150.000 bestelwagens gewaarschuwd, dat de wielen van deze voertuigen kunnen bezwijken als het aangegeven laadvermogen wordt overschreden. Het gaat om de modellen GMC 1960-1965 en de Che vrolet van driekwart ton. Volgens de directeur van het Amerikaanse federale bureau voor de veiligheid op de weg, Robert Brenner, heeft General Motors deze brief doen uitgaan nadat het mi nisterie van verkeer had gedreigd de onderneming te verplichten de karakteristieke zwakheid van deze modellen te onthullen. Overigens was bij het onderzoek niet gebleken, dat de wielen gebre ken vertoonden. General Motors heeft laten weten, dat er nog nooit een wiel is bezwe ken van een voertuig, dat niet over belast was, maar raadt de eigenaars van de betrokken bestelwagens wèl aan de wielen op haar kosten te laten vervangen als zij van plan zijn hun voertuig zwaarder te beladen dan het aangegeven vermogen. Ruim 60 procent van de auto's in Nederland rijdt op te zachte banden. Dit is het resultaat van een onder zoek, dat de firma Uniroyal Engle- bert onlangs instelde op parkeerter- „Om te huilen", zeggen de onder zoekers, „de bandenconstructeurs doen moeite steeds weer nog betere en onverslijtbare banden te maken en de automobilist geeft de le vensduur van zijn banden gewoon wég". Bij 38 procent van de onderzochte wagens registreerde men een lucht- Dikte accukabel is belangrijk Een tip voor doe-het-zelvers: als de accukabels aan vervanging toe zijn, gebruik dan kabels van dezelf de dikte. Bij elk voertuig, dat door een mo tor aangedreven wordt, is de dikte van de accukabels nauwkeurig bere kend om een zo doeltreffend moge lijke overbrenging van elektrische stroom te krijgen. Gebruik in geval van nood liever dikkere dan dunnere kabels om op het moment, dat er een hoog voltage nodig is (bij starten bijvoorbeeld), niet in moeilijkheden te komen. druk, die ongeveer 20 procent te laag was. Dit betekent, dat deze banden maar 70 procent van hun normale rijprestaties bereiken, dus bijvoorbeeld in plaats van 50.000 km slechts 35.000 km meegaan. Zestien procent van de auto's bleek aan een onderdruk van 30 procent in de banden te „lijden" (waardoor maar de helft van de normale levensduur wordt bereikt) en 9 procent had zelfs 40 procent te weinig lucht. Dat de automobilist slordig om springt met zijn banden, bleek ook uit het voorbeeld van de wagen, waarvan de linker voorband 0,9 at mosfeer en de rechter voorband 1,5 atmosfeer druk had. Bij een andere auto werden links 0,7 en achter rechts 1,9 atmosfeer gemeten... Dit is de nieuwe Peugeot 504 Cabriolet, die binnenkort ook op de Nederlandse wegen zal verschijnen. Evenals de Coupé- uitvoering is hij ontworpen door Pininfarina. Beide modellen zijn uitgerust met een benzine-in jecticmotor. De Cabriolet is ge zien de prijs, wel een wagen voor de liefhebber. Hij kost, inclusief de BTW, 21.180. De 504 Coupé is zelfs nog iets duurder, name lijk 1 21.980. Volvo heeft z'n anderhalfmil- joenste exemplaar afgeleverd. Dit aantal werd in ruim veertig jaar bereikt. Sinds 1961 rolden er niet minder dan een miljoen Volvo's van de band. De huidige jaarproduktie bedraagt 70.000 eenheden, doch over zes jaar hoopt men hier 275.000 van te ma ken. Nog eens vijf jaar later, in 1980 dus, moet de jaarproduktie op 375.000 exemplaren gekomen zijn. Amerikaanse autoconstructeurs hebben het gehalte schadelijke stof fen, dat door auto's wordt vrijgela ten, op zo'n laag niveau gebracht, dat zij niet langer een echt gevaar De uitgeverij Kluwer in Deventer is pech vogels onder automobilisten te hulp gekomen met een bijzonder aardige serie boekjes, die als moedgevende titel dragen „Pech? Rij weg". De boekjes (geschreven door Dieter Korp en ver taald door Piet Olyslager) bepalen zich steeds tot één merk en geven zoveel tips, dat men er voor elk probleem een oplossing in vindt. Tot nu toe zijn verschenen de boekjes over Ford (12M/TS 1962 tot 1966 en de 12M/15M/TS vanaf 1966), Opel Kadett (vanaf augustus 1965), VW 1200/1300/1500 „Kever" en Karmann Ghia en VW 1500 (tot juli 1966)/1600 Va riant/'Karmann Ghia. Binnenkort zaï de serie worden uitgebreid met Fiat 850 Coupé Spider, BMW 1500/ 1600/1800 '2000'2002, Renault R4'R 4L en Opel Rekord B/C. Later volgt ook de DAF. Wie pech vreest, zal er goed aan doen de handige raadgever in het dashboardkastje te hebben. Voor ƒ4,50 zijn ze verkrijgbaar. vormen voor de gezondheid van de mens. Aldus een deskundige van de Chrysler Corporation inzake lucht verontreiniging. Volgens hem zou men nu, wan neer het hele wagenpark uit 1969- modellen zou bestaan, dezelfde zui vere lucht kunnen inademen van dertig jaar geleden, ondanks de enorme groei van het wagenpark. In vergelijking met de wagens, die in 1961 op de markt werden gebracht, werden de ontsnappingen van koolwaterstof van de thans ge bouwde modellen met 80 procent en die van koolmonoyde met 70 procent verminderd. In de toekomst zal dit nog verder worden verlaagd. „Alles wijst erop", zo zegt hij „dat de opgelegde normen voor 1970 (die het gehalte van het koolmono- xyde op 1 procent van de uitlaatgas sen bepalen) zullen worden nage komen". De uitlaat van koolwaterstof langs het carter werd geheel geëlimineerd en wat door verdamping uit de ben zinetank ontsnapt zal binnen afzien bare tijd geheel worden tegengehou den. Dit opvouwbare plastic strookje tan 22 centimeter lang past in een zoge naamde SOS-capsule, die al aan de armband van een polshorloge bevestigd kan worden. Er staan gegevens op vermeld, die in noodgevallen belangrijk zijn voor de behandelende geneesheer (bloedgroep, vaccinaties etc.). De capsule, die onlangs in Engeland werd geïntroduceerd, is waterbestendig. De Splendor Gloeilampenfa brieken in Nijmegen heeft onder de merknaam Brillanta naast de elec- trisch regelbare autospiegel nu ook een caravanspiegel uitgebracht, die met een knop op hetdashboard elek trisch kan worden gesteld. Het draaivermogen van de spiegel is in horizontale stand 360 graden en ver ticaal ongeveer 45 graden. De lengte in uitgeschoven stand is 255 mm, in ingeschoven stand 180 mm.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 11