Teleurstellende keuze uit operarepertoire W\ IN HET HOLLAND FESTIVAL AMADEUS Actie van kunstenaars voor Griekenland Echtparen braken in op bestelling door John Knittel CAROLINA YES 10 DINSDAG 3 JUNI 1969 DEN HAAG In het programmaboekje van het Holland Festi val 1969 treft men vijf opera's aan, die uitgevoerd zullen worden in de periode van 17 juni tot 7 juli. Beziet men de keuze van deze opera's dan- krijgt men de indruk, dat eerder de voorhanden zijnde mogelijkheden worden benut, dan dat men op logische en verant woorde wijze een greep uit het rijke arsenaal heeft gedaan met de opzet opvoeringen op werkelijk festival-niveau te presenteren. Mozarts opera „Cost Jan Tutte" zal een opvoering krijgen, die onder leiding staat van de Schot Alexander Gibson. DEN HAAG Ongeveer 400 to neelkunstenaars uit ons land hebben hun handtekening gezet onder een petitie, die minister mr. J. M. A. H. Luns van buitenlandse zaken woensdagmorgen wordt aangeboden, en onder een oproep die aan de Griekse regering is gericht. De to neelkunstenaars bepleiten de terug keer te bevorderen tot de democra tische vrijheid in Griekenland. De petitie zal minister Luns wor den overhandigd door een delegatie van de toneelkunstenaars, onder wie Paul Steenbergen, Guus Hermus en Elisabeth Andersen. De actie werd ondernomen naar aanleiding van een directe oproep, die individuele to neelkunstenaars in ons land vanuit Griekenland bereikte. De onderteke naars roepen dr Nederlandse rege ring op. om samen met regeringen van andere landen al het mogelijke te doen, opdat de democratische vrij heid in Griekenland terugkeert. De Griekse regering wordt opge roepen de verklaring van de rechten van de mens strikt in acht te nemen, die de Griekse regering beloofde middels een verdrag na te leven. BREDA Twee echtparen uit Til burg moesten gisteren terechtstaan voor inbraken in textielfabrieken en -magazijnen in da jaren 1965 tot 1968. In totaal had het viertal voor 180.000 aan textiel buitgemaakt. De officier van justitie sprak van een compleet georganiseerde handels onderneming die ook op bestelling van helers in Amsterdam deze zullen vandaag terechtstaan e inbra ken had gepleegd. Tegen de beide mannen H.L. en J. B. eiste hij gevangenisstraffen van tweeëneenhalf jaar met aftrek. Te gen de vrouwen, Anna L. B. en Petro- nella B.-S., resp. twaalf maanden waarvan vier voorwaardelijk en ze ven maanden waarvan drie voor waardelijk. Kamerdebat vanavond op Nederland ticee HILVERSUM De NOS-telewisie komt vanavond van 21.10 tot 21.40 uur via Nederland twee met een sa menvatting van het debat in de Tweede Kamer over de gebeurtenis sen op Curacao. De documentaire „Onze buren zijn negers" komt hierdoor te vervallen. Na de debatten wordt een aflevering uit de serie Candid Camera uitgezon den. In hoeverre Reconstructie (wereld première) een opvoering waard en waardig is, zal men moeten afwachten al kunnen de verwachtingen moeilijk hoog gespannen zijn. Mozarts Cosi fan tutte lijkt qua opzet een belofte, doch waarom wederom deze opera en niet bijv. Le Nozze di Figaro of Ido- meneo in topbezetting? Zeer zwak en voor een festival beschamend is de reprise van Stra- winsky's opera Le Rossignol. Al evenzeer teleurstellend is de keuze van Petroesjka, dat eveneens op deze Strawinsky-avond zal worden her haald. Das Rheingold van Wagner is als keuze al even merkwaardig en aanvechtbaar, terwijl de opvoeringen beperkt blijven tot Den Haag en Amsterdam. Brittens muzikaal mira kelspel Noye's Fludde, een originele keuze, wordt slechts tweemaal in Den Haag uitgevoerd. Cosi fan tutte De Schotse dirigent Alexander Gibson zal de zes opvoeringen van Mozarts opera Cosi fan tute leiden. Gibson (43), o.a. leerling van Marke- vitch en Paul van kempen, was meerdere jaren dirigent van de Sad ler's Wells Opera en van de Scottish National Orchestra. Met uitzondering van Peter v. d. Bilt heeft men hier te doen met een buitenlandse bezetting. Regisseur is Vlado Habunek (Zagreb opera) en bij de vocalisten treft men de Italiaanse Margherita Rinaldi, die hier reeds in La Traviata zong. Reeds eerder bracht men in een Holland Festival deze amusante in trige, gebaseerd op galante vermom mingen. Op het libretto van Lorenzo da Ponte is immer veel kritiek ge weest, doch indien men bij deze „Weense carnavalsopera van 1790" weet te voldoen aan de eisen van noblesse, ingetogenheid en humor en men zich in acht neemt voor over drijving, zal dit melodisch rijke en stralend geïnstrumenteerde werk, deze „Leerschool der liefde" de toe hoorders zeker wederom kunnen be koren. Na de première op 17 juni in Jean Fournet zal „Le Rossignol" dirigeren. Amsterdam volgen opvoeringen in Rotterdam (20 juni) en Den Haag (22 juni en 4 juli). Met de onderdelen van Der Ring des Nibelungen springt men bij de Nederlandse Opera Stichting wat willekeurig om. In 1967 presenteerde men de Götterdammerung en voor het komende winterseizoen staat Die Walküre op het programma. Wagner, de magiër van de klank, is de vader van het „Gesammtkunst- werk", het gebeuren waarbij alle kunsten betrokken worden. Tekst, muziek en het visuele beeld vormen een eenheid. De vier opera's waaruit Der Ring des Nibelungen bestaat noemt de componist „Ein Bühnen- festspiel für drei Tage und ein Vora- bend". Reeds in 1846 houdt Wagner zich bezig met een drama, dat de mytho logie tot onderwerp zou hebben. In 1852 is de tekst van Rheingold en Walküre gereed, in 1854 begint hij met de compositiè van de Walküre en voltooit het voorspel van deze tetra logie: Rheingold. De eerste Ring-op- voering vindt in 1876 te Bayreuth plaats. Men wordt in dit, qua opzet revo lutionaire werk, geconfronteerd met de wereld van Wotan, een wereld van macht en geweld, met de ring van goud als symbool van die macht Helaas blijkt een complete opvoe ring van de Ring niet tot de moge lijkheden te behoren, waardoor de eenheid wordt verbroken. De bezet ting van Rheingold schenkt echter hoopvolle verwachtingen. De muzika le leiding is in handen van prof. Heinrich Hollreiser; regie, decors en kostuums zijn van Herbert Graf, die o.a. bij de Metropolitan Opera werk te. Van de veertien vocale solisten noemen we Thomas Stewart (Wotan) van de Convent Gardenopera, Wolf gang Windgassen, Gustav Neidlin- ger, Heinz Hagenau (die in 1967 in Götterdammerung zong) en onze gro te Nederlandse bas Arnold van Mill. De data van de voorstellingen zijn: 18 en 25 juni in Scheveningen en 21 en 23 juni in het RAI-Congrescen- trum te Amsterdam. Strawinsky Het Holland Festival 1969 staat, in, het teken van Mozart en Strawinsky. Laatstgenoemde componist komt ér op het gebied van de opera niet al te best af met een herhaling van Le Rossignol. In januari van dit jaar bracht men dit werk reeds, en hoe succesvol de opvoering ook was, een reprise in een festival is weinig ele gant Le Rossignol is bekoorlijk, kleur rijk en sprookjesachtig. De opzet van dit werk dateert uit 1908, een tijd waarin Strawinsky onder invloed staat van de compositiestijl van De bussy. Na de eerste acte heeft hij het werk laten liggen en eerst na het ontstaan van L'oiseau de feu, Pe- trouchka en le Sacre du printemps voltooit hij de opera in 1914. Het gevolg daarvan is dat in Le Rossignol twee stijlen zijn te onderscheiden. Medewerking aan deze opvoeringen TELEV IMF. VAWVOMI Hilversum 1, 402 m. KRO 18.30 Nieuws. KRO: 18.41 Actu ally 19.00 Lloht ensemble en solisten. 19.45 Zoekend gelo ven. 20.00 Stereo: Bel Canto: operamuz. (gr.). 20.45 Verzui ling - ontzulllngT. beschou wing. 21.00 Oude en mod. ka- mermuz. (opn.). 21.30 Stereo: Rad. FUh. Ork. met solist. 22.25 Overweging. 22.30 Nieuws. 22.38 Parlementair overz. 22.45 Me dedelingen. 22.50 De zingende n.Ö.S.' kerk. 23.06 Kontekst: mag. waarin op de dingen wordt doorgepraat. 23.30 Stereo: Licht platenprog. 23.56 - 24.00 Nieuws. Hilversum 2. 298 m. AVRO: 18.00 Nieuws. 18.11 Radlojourn. 18.25 Stereo: Metropole ork. 18.55 Paris vous parle. 19.00 A- mateurs musiceren. 19.30 Nieuws. 19.35 Ge var. prog. 21. oo Orgelconcert met zangsollst (opn.). 21.30 Hlering: v.d. Jeugd. 22.05 Cabaretprog. met Jonge arUesten. 22.30 Nieuws. 22.38 Radiojournaal. N.O.S. 22.55 Stereo: Muz. eeuw (opn.). Nieuws. Nederland 1. N.O.S.18.50 In kleur: Pluimpje. STER: 18.56 Reclame. N.O.S.: 19.00 Jour naal. STER: 19.03 Reclame. IKOR/CVK/ RKK: 19.07 Ken merk, de wek. inform.rub. 7-00 en samenleving. Malgret en de ter dood ver- 9-00 Stereo: teurs te gast ln de studio. 22.20 muz.prog. 9.40 Schoo&adio. oordeelde, tv-spel. 21.45 Au- 10.00 Lichte gramm. muz. 10.50 V.d. kleuters. 11.00 Nieuws. 1 11.02 Voor de vrouw. 11.40 Ste reo: Planorecital. 12.00 Stereo: Prom. ork. met zangsollste. 12.35 Stereo: Viool en plano. 12.54. Voor het platteland. 13.00 Nieuws. 13.11 Actuallt. 13.20 Stereo: Popul. klass. muz. gr.). 13.45 Gesproken portret. 14.00 V.d. kinderen. 15.00 Ste- 20.00 Journaal. STER: 20.16 Re clame. AVRO: 20.20 AVRO'S Televlzler. 20.50 In kleur: Vier: lledjesprog. 21.15 De Verra ders. TV-feulll. Morele Herbe wapening. 22.20 Indonesië een nieuwe blz.: gesprekken. 22.30 - 22.35 Journaal 8.00 Nieuws. 8.11 Verz.pl. prog. pie'ter Hellendaai met 'solist'. (8.30 - 8.32 Nieuws). 9.00 Gymn. ig.oo Nieuws. 16.02 Muz. verleent o.a. de stralende sopraan Eliane Manchet. De Strawinsky- avond wordt aangevuld met een voorstelling van Petroesjka in de choreografie van Armando Navarro gepresenteerd door het Nationale Ballet. De begeleiding op deze Stra- winsky-avonden is in handen van het Rotterdams Philharmonisch Orkest, dirigenten zijn Jean Fournet en André Presser. De voorstellingen worden gegeven op 3, 4 en 5 juli resp. te Schevenin gen, Rotterdam en Amsterdam. Reconstructie Reeds eerder werd in ons blad melding gemaakt van het werkstuk Reconstructie, waar gezamenlijk Jan van Vlijmen, Hugo Claus, Louis An- driessen, Misja Mengelberg, Peter Schat, Harry Mulisch en Reinbert de Leeuw voor tekenen. Een soort „Gesamtkunstwerk" Reconstructie is in de geschiedenis van de opera zeker niet het eerste theaterstuk, dat de politiek tot on derwerp heeft. Wat dat betreft bren gen deze kunstbroeders niets nieuws. Wel nieuw is de vorm waarin het geheel is gegoten. Harry Mulisch, één van de tekstschrijvers, formuleert de inhoud aldus: „Haat tegen het Amerikaanse kapitalisme en het geweld dat daar bij hoort". In de opzet gaat men uit van Mozarts Don Giovanni, waarbij Don Juan zelf tot imperialist, de Commendatore tot Che Guevara en Leporello tot Erasmus wordt uit geroepen. Zo reconstrueert men oude typen tot zij in een bepaald beeld passen. Het ten tonele voeren van Erasmus houdt in feite een beschuldiging om trent zijn houding en levenswijze in. Als centraal thema herkent men het heer knecht motief. Er zijn volgens de constructeurs vijf redenen om het werk Reconstructie te noemen n.l. het is een reconstructie van: de moord op Che Guevara, van de gestalte van Che Guevara, van het Don Juan thema, van Mozarts Don Giovanni en van de opera-vorm in het algemeen. Medewerking verlenen o.a. musici van zeven Nederlandse orkesten, Claudine Arnaud, Bert Olsson, Pieter v. d. Berg, Yoka Beretty, Ramses Shaffy; de muzikale leiding berust bij de componisten, de regie is in handen van de auteurs. Noye's Fludde Hoewel gerangschikt onder de ru briek opera is Noye's Fludde van Britten eerder een muzikaal mira kelspel voor de jeugd te noemen. Britten schreef dit religieus spel in 1958 Op tekst van één der Chester Miracle Plays. Het verhaal, dat de zondvloed tot onderwerp heeft, is gecomponeerd voor een schoolgemeenschap en het orkest bestaat dan ook hoofdzakelijk uit kinderen. Ook de zangpartijen zijn eenvoudig gehouden. Naast No- ach en zijn vrouw ontmoet men in dit stuk zijn drie zonen met hun Het werk van Igor Strawinsky staat centraal in liet Holland Festival. Zijn opera „Le Rossignol" zal in Scheveningen, Rotterdam en Amsterdam worden op gevoerd. VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 AVRO 7.32 uur Sport van blinden en andere gehandicapten. 8.20 uur Televizier. 9.15 uur De Verraders. Ned. 2 NOS 7.03 uur Kapitein Zeppos. 8.20 uur Dubbelspion. 9.10 uur Kamerdebat over Curagao. 10.05 uur Show rond Jean Toots Thielemans. VANAVOND TÉ HOREN Hilversum I KRO 7.45 uur Zoekend geloven. \00 uur Bel Canto. 8.45 uur Lezing over verzuiling-ontzuiling? 9.30 uur Radio Filharmonisch Orkest. 11.05 uur Korjtekst. Hilversum II AVRO 700 uur Amateurs musiceren (muziekvereniging Leer dam). 9.00 uur Zo speelde Pierre Palla. 10.05 uur Jonge artiesten. 10.55 uur Muziek van deze eeuw. vrouwen en twee groepen n.l. de z.g-,< gossips, het zondige volk en de die ren, die menigmaal aanleiding geven tot humorvolle momenten. Het werk wordt op 20 en 21 juni gegeven in de Haagse Grote Kerk met medewerking van o.a. leerlingen van de Vrije School. Hopelijk zal blijken dat de presen taties het predikaat „Festival-opvoe ring" verdienen. ADR. HAGER (Een wereld in wording) 'H:': 198 „Haar vader zal haar hiervoor onterven. Je bent alleen het bezit van haar bruidschat. Hou die vast en laat haa ervoor boeten. O, die schande, die vernedering." Moeder Elfenau sloot haar kaken vast op elkaar en om klemde met haar benige hand de rand van de tafel. Enige dagen later was de vlinderverzameling weer in d benedenkamers van Gusti's huis. Meubels, die Pauline ti; dens haar huiselijke onenigheid naar de zolder gebracht ha< namen hun oorspronkelijke plaatsen weer in. Moeder Elfe nau bezocht haar zoon bijna dagelijks. Terwijl hij vlinder kleurde, zat zij aan de andere kant van de tafel te breien ea gaf nu en dan aan haargevoelens lucht. Zij trachtte hei steeds te overreden van Pauline te scheiden, maar haa behouden. „Zij zou het fortuin van de Inwalds eens hebben gekrege en je zou dan miljonair zijn geweest. Je had een belangrijk postitie bij een grote bank kunnen krijgen. Als je zo doe blijft gaan, zullen de mensen in Zürich hun opinie over wijzigen. Je weet nooit! Vader Inwald is een excentriek oude man. Hij krijgt misschien medelijden met haar en a hij ziet, dat zij voet bij stuk houdt, neemt hij haar misschie weer in genade aan. Veronderstel eens, dat zij er met c zoon van misdadigers van door gaat en niet meer aa scheiding denkt, wat wordt er dan van jou? En als je eer een aardige vrouw ontmoet, die je graag zou willen trouwe) - wat dan? Dan zul je.spijt hebben. Er is geen jonge vrou onder mijn kennissen, die niet graag met je zou trouwen e een betere vrouw dan zij voor je zou zijn. Een grote knapi man als jij!" Na nieuwjaar ontving Gusti een tweede brief van Weckli, waarin wederom een scheiding ter sprake gebracl werd. De advocaat zinspeelde op een vriendschappelijl regeling der geldkwstie, indien Gusti daarin tegemoet wilc komen. Na deze brief slaagde moeder Elfenau erin haar zoc bij dr. Heldenbrod te brengen. „Vraag hem alleen om raad, Gusti. Hij heeft een scher zakenverstand en is bovendien een oude schoolvriend va je." „Het heeft geen zin, moeder. Ik wil zijn raad wel aanlx ren, maar ik wil niet scheiden. Ik zal haar laten lijden, zoa ik geleden heb." XIII Al hadden de gebeurtenissen van het vorige jaar Custi karakter niet kunnen veranderen, zij hadden hem toch me tot mens gemaakt. Zijn goed geordend leven gaf he ruhnschoots de gelegenheid tot ontspanning, jt kleuren v< vlinders was een heel aardige bezigheid, wanneer er e« Poulet in huis was. Thans moest hij andere bronnen opzo ken. Hij moest meer met mensen van zijn eigen star omgaan, ofschoon dit weieens een klein verlies aan geld 1 het kaartspelen meebracht of hij moest een avond ih oude stad op de kegelbaan doorbrengen. Hij zag er nu ge< reden het gezelschap van anderen te mijden. Het ergste w gebeurd. Poulet was weggelopen en iedereen wist het, ma hij zou de situatie het hoofd bieden. De laatste tijd was hij slordig geworden. Zijn moeder ha het opgemerkt en zei hem, dat hij afhangende schouder kreeg. Hij begon nu deze uiterlijke fouten te verbeterd Men kon zijn flinke gestalte weer in de straten van zij geboortestad met de vroegere waardigheid zien rondlopei Hij begon zich opnieuw goed te verzorgen en grotte al zij collega's, zowel hen, die boven hem, als hen die benede hem stonden, met voorbeeldige beleefdheid. Zelfs voor i klerken met celluloid kragen had hij een beschermend glimlach over. Elke zondagmorgen ging hij vroom als ed goed christen naar de kerk. Vele blikken volgden hem op dl plechtige tocht, vooral de blikken van hen, die zijn knapi vrouw kenden. Soms verbeeldde Gusti zich, dat hij medeli, dende zuchten hoorde. Hij voelde zich door een aureool vj romantiek omhuld en werd trots op zijn ongeluk. Er was pas een literaire vereniging door enkele voort' rende burgers gesticht. Een papierhandelaar had wat gej bij elkaar gebracht om een dergelijke .ereniging op richten, waarvan de beginselen uit vroegere eeu' ontleend waren. De tijden riepen een nieuwe stromii wakker, om het eraan te herinneren, dat Zwitserlan Zwitsers was, Bern, Berns en dat er in het land macht< sluimerden, die een nationale omwenteling teweeg zoud< kunn..i brengen. Het hoogste stond op het spel, de persoo| lijke waardigheid en de vrijheid. Het laatste kleine toi 'uchtsoord in een wereld van groeiend extremisme was gevaar. De ziel van het liberalisme werd bedreigd. (Wordt vervolgd listen. 11.45 Actualiteiten. 11.55 Mededel. KRO: 12.00 Gevar. prog. (12.22 WIJ van het land; STER: 18.56 12.26 Mededel. t.b.v. land- en tulnb.; 12.30 Nieuws; 12.41 Ac tually 13.00 Raden maar...; ÏY28 13.15 Ondernemend). NCRV: Nederland 2. N.O.S. 18.50 In kleur: Pluimpje. Reclame. N.O.S.: 19.00 Jour naal. 19.03 Kapitein Zeppos. tv-feulll. v. d. Jeugd. Scala: Inform, prog. STER: 19.56 Reclame. N.O.S.: 20.00 Journaal. STER: 20.16 Reclame, prog. N.O.S.: 20.20 In kleur: Dub- -fififc belspton. tv-fllm. 21.10 In kleur: Onze buren zijn negers, film. 22.05 Verbinding met België, muz. show. 22.50-22.55 Journaal. --- ----- België. Kanalen Nederlands 7.23 Stereo: Dag - en 10. 18.55 Zandmannetje, lichte gramm, m" Nieuws. 10.03 Nieuwe langspeelplaten met kritisch comm. N.O.S.: 11.00 Nieuws. 11.03 Muziek - lezen. 02.00 Nieuws.) AVRO: 13.00 Nieuws. 13.03 Radlojourn. 13.06 Platen prog. 04.00 Nieuws.) 15.00 16.00 Nieuws. 16.02 Ste- tenprog. 17.00 Nieuws. 17.02 V.d. jeugd. 17.00 Lichte Radiojournaal 17.05 - 18.00 Pop- en country muz. gramm. muz. voor de tieners. 17.50 Overheldsvoorl. NCRV: 18.00 Gewijde muz. (gr). Hilversum 2. 298 m. VARA: Nieuws en ochtendgymn. woensdag! (7.30 Afi 7.35 19.00 Schimmen op Maleisië. Van de voorpag.) VPRO: 7.54 prog. uit de B.B.C.-reeks ..Ad- Deze dag. VARA: 8.00 Nieuws televisie: "mórgen van deze 23.55 - 24.00 venture"). 19.30 De Hoge Velu- we. toeristische film. 19.55 Me en actuailt. 8.20 Stereo: Dag Nederland 1. VARA: 17.00 - woensdag! (vervolg), (plm. 8 30 17.35 Voor de Jeugd. Lappie Loep en de Molboor 19. Toen de Mol-boor op zijn punt stond, gesteund door stevige palen, werden er twee wachters voor gezet. „Die mannetjes denken", vervolgde Weetal ernstig, „dat wij aardgoden zijn, die hun een bezoek komen brengen. Ze zullen ons waarschijnlijk nooit vrijwillig laten gaan, om dat ze natuurlijk denken, dat wij geluk zullen brengen'. Jonas knikte. „Aardgoden, bah!" mompelde hij met zijn mond vol fruit. „Kom, ik ga eens een kijkje bij de molboor nemen", hernam Weetal. „Misschien kunnen we. aU ieder een slaapt, er tussenuit gaan". Hij sprong van de verho ging af en Lappie en Jonas volgden hem op de voet. Gezellig pratend over koetjes en kalfjes, om de inwoners niet argwanend te maken, liep het drietal met een omweg naar de molboor. Maar wat kregen ze een schrik, toen ze het toestel te dicht wilden naderen. Een schildwacht, gewa pend met een speer, duidde hen op afdoende wijze, dat de toegang verboden was. „Ik dacht dat goden èlles moch ten". mopperde Jonas... Smidje Verholen en het geheim van de Uylenborgh 1232 „Ja dat goud", zei smidje Verholen. „We we ten tenslotte helemaal niet zeker of het er nog wel ligt. Het kan in de loop der tijden best door de een of andere gouddief per onge luk ontdekt zijn en toen stiekem meegenomen. Bo vendien weten we niet eens waar het ligt" „En tóch geef ik de moed niet op" zei Gozewijn van Uylen vastbesloten. „In mijn winkel heb ik een boek en daar staat iets in over een gouddetector. Dat is een toestel, dat als een razende begint te tikken, als je het boven goud houdt. Ik denk, dat ik zo'n ding ga kopen om er het hele Rijkhuyzer Bos mee af te speuren." „Dat zijn pe perdure toestellen, meneer van Uylen", zei smidje Verholen waarschuwend. „Wel sakkerloot als wij van Uylens iets in ons hoofd hebben, dan zetten we het door en kan het ons geen sikkepit schelen wat het kost!" riep de boek handelaar geestdriftig uit „Kom mee, Verholen. We hebben lekker gegeten, en nou laat ik je nog wat van de oude stad zien." En zo zien we de twee heren hier over de Grote Markt slenteren, langs het standbeeld van Brinio Aquacephalus, die 2000 jaar geleden een Romeinse legerplaats bouwde op d plaats, waar nu. het oude stadje Ravelijn ligt„Het is een prachtig oü stadje, meneer van Uylen, en ik heb een fantastisch weekend", lachte smidj Verholen' dankbaar. Maar omdat aan alle pret nu eenmaal een eind komt, het begrijpelijk, dat we de smid hier alweer zien terugrijden. Die bossen dat is het Rijkhuyzer Bos. En bewéégt zich daar niet iets in de verte tusse de bomen? Een manmet een geweer

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 10