Zenden van troepen geen gemakkelijk besluit' RADIOSTATIONS ONDER CENSUUR Doodstraf voor Betoging bij Antillenhuis zeventien arrestaties Oppositie: wijzig statuut Debat in tweede Kamer Schade op Curagao: ca 5 miljard Geen lof voor mariniers Afscheid van mariniers Weer onrust in Zuid-Amerika Vriendenpolitiek en lege beloften doen het nergens en nooit 5 MAANDAG 2 JUNI 1969 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De regering zal morgenmiddag in de Tweede Kamer een verklaring afleggen over de recente onlusten op Curagao en het zenden van een extra-contingent mariniers naar de Antillen. Zowel de PvdA als de CPN hebben Kamervoorzitter mr. Van Th iel gevraagd naar aanleiding van deze verklaring een debat te houden. Vele winkeletalages bezweken al rinkelend voor het geweld van aller lei projectielenmaar er waren er ookdie van meer oproerbestendig glas waren voorzien, hoewel een enkel spoor toch nog wel achter bleef Bijna alle oppositiepartijen hebben zich dit weekeinde in verklaringen tegen het ingrijpen van Nederlandse mariniers ge keerd. Het congres van D'66, dat in Den Haag bijeen was, nam een motie aan, waarin de partij zich uitspreekt tegen het mili taire optreden. Volgens D'66 behoren Nederlandse troepen geen taak te hebben bij het handhaven van de orde op de Neder landse Antillen en in Suriname. Het congres verzocht de Tweede-Kamer fractie met kracht te streven naar een wijziging van het statuut. Dat wil ook het bestuur van de Radikalen. In een verklaring wordt een grondige herziening van dit sta tuut noodzakelijk geacht .Volgens de PPR moet Nederland zich geheel los maken van de beide rijksdelen overzee. Om te voorkomen, dat men ons land zal verdenken van kolonia listische politiek, zal de regering on verwijld een initiatief moeten nemen. ..Onbegrijpelijk." PvdA-fraktieleider drs. Den Uyl heeft het zenden van 300 man extra naar de Antillen „onbegrijpelijk" ge noemd, tenzij ze de andere troepen j moeten aflossen. Is dat niet het ge val, dan zal het zenden van meer mariniers werken als „olie op het vragen het partijbestuur, dat het zich voor morgen duidelijk zal uitspreken over ■w?t zenden van mariniers naar Cu- ragwo. Mr. B. W. Biesheuvel heeft zater dag op het AR- convent in Utrecht gezegd, dat de uitbarsting in Willem stad „niet zomaar plotseling is ge komen". Er broeide al geruime tijd iets. De AR-fraktieleider wees op de bij zonder grote tegenstellingen tussen arm en rijk en sprak de hoop uit, dat de Antilliaanse regering van het ge beurde lering zal trekken. Volgens de heer Biesheuvel zou deze tegen stelling meer aandacht van de rege ring in Willemstad moeten krijgen. Vice-minister-president drs. J. A. niers naar de Antillen zullen worden i gezonden, of het zou ter vervanging moeten zijn. (Hij verklaarde zaterdag- avond voor de televisie, dat het zen- j den van troepen „geen gemakkelijk I besluit" was geweest. Hij hoopt, dat de mariniers, die vrijdag en zaterdag de Antilliaanse politie hielpen de on- lusten te bedwingen, snel kunnen wor- I den afgelost. I Geen rassenconflict De vermoeidheid van deze mari- j niers en van de politie van Willem stad, was een van de redenen, waar om tot troepenzending werd besloten. Het alternatief zou zijn geweest, dat „Willemstad dan geheel had moeten afbranden". Hij weet de onrust aan de slechte sociaal-economische toestand met veel werklozen en niet aan rassen tegenstellingen. De schade bedraagt zeker veertig tot vijftig miljoen gul den. Naar Nederlandse verhoudingen omgerekend, is dat vier a vijf mil jard gulden, wat neer komt op de kosten van twee Deltawerken. Bakker verwacht niet, dat op korte termijn nog meer Nederlandse mari- Voor dl de winkelwijken in Willemstad waren een prooi van de brandstichters. Hier gaate een personenauto in vlammen op. Hoe men dat aan_- pakt, laten deze drie foto's zien. (Vervolg van pag. 1) Volgens ooggetuigen begonnen de moeilijkheden toen de politie druk bezig was om een stakersoptocht te leiden en zo nodig tegen te houden. Toen begonnen kleine groepjes plotse ling ruiten in te gooien zonder daar bij verzet te ontmoeten. Daarop sneu velden grote en kleine winkelruiten en plunderde men uit de vitrines. Later ging men de zaken binnen om le plunderen. Toen de binnenstad al vernield was, trokken enkele plunderaars naar de buitenwijken om daar hun werk voort te zetten. De ruiten wer den ingegooid en de goederen meege nomen of vernield. Het KLM kantoor werd van binnen verwoest, het bis schoppelijk paleis, hotel American, het oude OGEM-gebouw en een fi liaal van HBU. werden een prooi der vlammen. Naar verluidt zou de vakbondslei der A. Nita zich onder de arrestanten bevinden. Hij werd gepakt nadat hij via een radiostation het aftreden van de regering had geëist. Volgens de laatste berichten zou hij echter weer op vrije voeten zijn. Censuur De radiostations op Curasao heb ben censuur gekregen. Er mogen geen berichten en ook geen nieuwsbe richten, worden omgeroepen, die niet voorzien zijn van een stempel van de politie. Dit is de radio-omroepsta- tions telefonisch meegedeeld door po- litie-autoriteiten. Het Amerikaanse ministerie van defensie in Washington noemde het bericht van zaterdag dat eenheden van de Amerikaanse vloot te Porto Rico in staat van alarm zouden zijn gebracht in verband met de inciden ten op Curagao, onjuist. Maar het Franse persbureau AFP weet te mel den dat twee Amerikaanse oorlogbo dems, een torpedobootjager en een kruiser, örnlerweg naar Curagao zijn. Ze kwamen uit St. Thomas op de Maagdeneilanden. De schepen kun nen, zo meent men, worden ingescha keld bij de eventuele evacuatie van Amerikaanse burgers. Een zegsman van de marine te Cu ragao zei echter hierover niets te we ten. Amerikaanse bedrijven hebben intussen de nodige maatregelen ge troffen. Minister-president Kroon zei zater dag in een toespraak via radio en tv dat het nu geen zin heeft op de schuldvraag bij de gebeurtenissen van vrijdag in te gaan. Daar waar de wet is overtreden zal echter worden gestraft. De premier deed een beroep op een ieder zich bewust te zijn van zijn verantwoordelijkheid en zich in te zetten voor de samenleving. „Ons wacht een enorme inspanning". Alles wat in jaren werd opgebouwd en on ze economische situatie zijn in een slag weggevaagd", aldus premier Kroon. GENèVE Achttien olie-em- ployés, veertien Italianen, drie West- j duitsers en een Libanees zijn door een Biafraans tribunaal ter dood ver oordeeld. Generaal Ojoekwoe van I Biafra die het vonnis nog moet be- j krachtigen, heeft de mannen ervan beschuldigd samen met de Nigeriaan- se strijdkrachten gevochten te heb ben. Van de dood van elf andere olie-employés, waarvan Nigeria vo- rige week melding maakte, zei de Biafraanse minister Eke niets af te weten. Hij opperde de mogelijkheid dat de mannen in het kruisvuur ge sneuveld zijn. Het zenden van mariniers naar Curagao heeft ook in Neder land weerstanden opgeroepen. Gisteren trok er een protest- stoet door Den Haag, die dui delijk de interventie afkeurde. Op de foto een overzicht van de demonstratieve optocht. Generaal-majoor Luyk, bevel hebber van de mariniers, in gesprek met de echtgenote van een van zijn mannen. Zij ivas naar Schiphol gekomen om haar man uitgeleide te doen, die met zijn wapenbroeders voor een (kort) verblijf naar Willemstad was gedirigeerd. BUENOS AIRES In verschil lende Zuidamerikaanse landen heb ben zich weer ongeregeldheden voor gedaan. In en nabij de Argentijnse suikerstad Tucuman, een centrum van sociale onrust, werd gevochten tussen arbeiders en politie. Voor zo ver bekend vielen daarbij tien ge wonden. In Bella Vista, in dezelfde provincie, vielen tweeduizend beto gers het hoofdbureau van politie aan met vuurwapens en bommen. Het bureau werd verwoest maar van slachtoffers is geen melding gemaakt. In Cordoba, waar vrijdag bloedige onlusten voorkwamen, maakten para chutisten jacht op sluipschutters. In die stad zijn 400 arrestaties verricht. Een vakbondsleider is al tot acht jaar en drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. Tenslotte leverde de poli tie bij de universiteit van La Plata slag met studenten, van wie er twee werden gewond. In Montevideo, hoofdstad van Uru guay, trad de politie zaterdagavond op tegen groepen studenten die barri cades oprichtten voor de technolo gische universitèit en met stenen en benzinebommen gooiden. Gouverneur Nelspn Rockefeller van New York, die in opdracht van presi dent Nixon een informatiereis door Zuid-Amerika maakt, moest zaterdag om veiligheidsredenen zijn bezoek aan de Boliviaanse hoofdstad La Paz van 22 tot drie uur bekorten. Op het zwaarbewaakte vliegveld van La Paz voerde hij besprekingen met Bolivi aanse autoriteiten, terwijl in de stad zelf heftig tegen zijn bezoek werd gedemonstreerd. Zijn reis leidde eer der vorige week al tot ernstige on lusten in Ecuador en Columbia, waarbij twee doden en tientallen ge wonden vielen. Op verzoek van de minister van buitenlandse zaken, Calvani, zal Roc kefeller geen bezoek brengen aan Venezuela met het oog op het politie ke klimaat in dit land. dat weinig geschikt is voor een dergelijk bezoek. Op een onbeveiligde spoorweg overgang tussen Breda en Gilze Rijen is zondagmiddag een personenauto tegen een goederentrein gereden. De auto werd enkele meters mee gesleurd, en belandde in een sloot. De inzittenden, een echtpaar met hun kinderen, kwamen met de schrik vrij. DEN HAAG De politie heeft zeventien arrestaties ver richt tijdens de rellen bjj de demonstratie die de organisatie Antiyas Liber gistermiddag in Den Haag hield tegen het n- zetten van mariniers op Cura cao. Het merendeel werd opge pakt wegens openlijke geweld pleging tegen de politie. Een agent werd gewond. De Haagse politie verklaarde gister avond dat de demonstratie waardig ynn y.iin uprlnnpn als nipt rlp Knrialis- tische jeugd de betoging had aange grepen om gevechten met de politie uit te lokken. De meeste arrestanten waren geen Antillianen maar Neder landers. Al tijdens de optocht van het Vre despaleis naar het Antillenhuis, waar het kabinet van de gevolmachtigde minister is gevestigd, kwam het tot vechtpartijen met de politie. De de monstranten droegen spandoeken mee met de leuzen als „mariniers, go home", „twee doden op Curagao: ko loniale moord", „moordenaars op weg naar Curagao" en „onafhankelijkheid voor Antillen". Eisen Een delegatie van de demonstranten bood de gevolmachtigd minister van de Nederlandse Antillen, dr. E. Jonckheer, een brief aan waarin de eisen werden uiteengezet Geprotes teerd werd tegen de collaboratie van de Antilliaanse regering met buiten landse kapitalisten, het laag houden van de lonen van de arbeiders, het aanwenden van Antilliaans geld voor buitenlandse, vooral Amerikaanse en Nederlandse ondernemingen, de slech te huisvesting en de grote werkloos heid op de Antillen. In de brief wordt ook het ongeldig verklaren van het Koninkrijksstatuut, de vrijlating van politieke gevangenen en het onverwijld uitschrijven van nieuwe verkiezingen geëist. Toen dr. Jonckheer weigerde naar buiten te komen om een verklaring af te leggen, werd het Antillenhuis met stenen bekogeld. De minister zei. instructies te hebben ontvangen geen officiële mededelingen te mogen doen over de ontwikkelingen op Curagao. Charges De politie die versterking in „op- roeruitrusting" liet aanrukken, ging over tot charges. Een politieman werd door een aantal damonstranten afgetuigd. Een tiental betogers werd gearresteerd. Velen zochten een veilig onderkomen in de nieuwe Scheve- ningse bosjes tegenover het Antillen huis. Dr. Jonckheer merkte naar aanlei ding van de rellen op dat hij niet ondersteboven was van de demonstra tie. Het gooien met stenen en rook bommen noemde hij „iets van de jeugd van tegenwoordig". Bjj de vechtpartijen werden enige geparkeerde auto's licht beschadigd. Tijdens het afvoeren van de gearres teerden werd herhaaldelijk de „ge balde vuist" opgestoken, het leken van de Zwarte Macht. Het Antillen huis kreeg extra bewaking nadat de orde gistermiddag om half zes was hersteld. Protest Antiyas Liber heeft een telegram naar burgemeester Marijnen gestuurd waarin wordt geprotesteerd tegen het optreden van de politie. Volgens or ganisator A. R. Rojer was het duide lijk dat de politie het speciaal had gemunt op kleurlingen. De Surinaamse studentenunie in Wageningen zegt in een verklaring „vol afschuw te zijn over de opzette lijke provocaties en terreur van de Haagse politie. Wij veroordelen ten strengste het willekeurig oppakken van tientallen demonstranten". BERGH Dc negentienjarige mo torrijder G. T. "A. van Emden uit Didam is zondagavond op de weg Kilder-Wehl tegen een boom gereden, en om het leven gekomen. De twintigjarige mejuffrouw J. B. Jansen uit Utrecht is zondag op de weg Utrecht - Amersfoort op slag gedood, nadat haar auto was geslipt en tegen een zware lichtmast gebotst. (Van een medewerker) Waar we, zo onverwachts in het einde van de vorige week werden opgeschrikt door rampzalige berichten uit Cu ragao, gaat men zich afvragen, wat de oorzaken hiervan kun nen zijn. Stakingen in verband met looneisen, waarbij het tot ongeregeldheden komt, zijn overal ter wereld aan de orde van de dag en, hoe verontrus tend het voor mensen, die conflicten liever op rustiger wijze zien opgelost, ook moge zijn, we zijn toch aan de andere kant aan deze geweldsvorm enigszins gewend geraakt. We schrikken er minder van de laatste jaren, dan in het ver leden. Maar anders wordt het, waar zulks geschiedt op vredige plaat sen. En daar hoort Curagao (en ook de andere eilanden der Neder landse Antillen) ongetwijfeld bij. De vestiging van de Shell op Cura- gao in 1916 en de start van de L.A.L.D. op Aruba, enige jaren la ter, waren daar zeker een bewijs van, maar ook de komst van de Amstel Brouwerij, de Antilliaanse Verffabriek en de pas gestarte «„Texas Instruments" vormden voor ons ongetwijfeld het bewijs van sta biele rust. Hierdoor kon de indu strie na de „streamlining" van de Shell en het overdragen van werkzaamheden door andere bedrij ven (b.v. door Wescar) op gang ko men, vooral doordat de Antilliaan se regering aan deze nieuw geves tigde industrieën de zo nodige facili teiten (b.v. in de belasting) verleen de. En daarbij kwam de bijna duize lingwekkende ontwikkeling van de toeristenindustrie van de laatste ja ren. Hotels kwamen als paddestoe len uit de grond en het bestuurscol lege (te vergelijken met het college van burgemeester en wethouders in de Nederlandse gemeenten) en de Eilandsraad (gemeenteraad) als mede de) landsregering, verleen den aan deze projecten prioriteit. Steun van buiten (en hier mag ze ker Nederland met ere genoemd worden) maakte dit alles mogelijk. Schaduwzijden Waar de olie-industrie steeds ineer mensen moest afstoten, kon den de nieuwe industrieën en de toenemende toeristenindustrie de vrijgCKomen en vele jongere werk krachten opvangen. Maar er waren veel schaduwzij den aan verbonden. Omscholingen zijn nu eenmaal niet altijd zo een voudig en beter opgeleide jongeren genieten dan gemakkelijker voor rang. De sociale voorzieningen voor werklozen zijn, in vergelijking met Nederland, sterk achterop, wat voor een groot deel te wijten is aan „de lege kas" van het gouver nement. Zo is ook de werkverschaf fing van enige jaren terug een groot fiasco geworden. Wel zochten verschillende Antillianen hun toe vlucht tot het opzetten van kleine eigen bedrijfjes. Wij denken hier b.v. aan het openen van, wel wat primitieve, maar toch enige winst opleverende autoreparatiebedrijf- jes, ri?e door weinig hinderende wettelijke bepalingen en met wei nig kapitaal uit de grond gestampt kunnen worden. Dat vele Antillianen in Neder land him emplooi vonden is al gemeen bekend, maar dit is dan een geselecteerde groep. Hun opge dane vakbekwaamheid kan voor de toekomst van de Antillen straks tot zegen strekken. Maar daartegenover staat een vrij groot aantal inerte lieden en juist bij hen vat ontevredenheid het gemakkelijkst vlam. een vlam. die zo licht verder overslaat. Dan wordt het moeilijk voor de autoriteiten, die in hun geldnood vaak ook geen uitkomst weten, om goede raad te schaffen. Luchtspiegelingen De politieke partijen, die meer op de leidende figuren dryven dan op beginselen, trachten door de dagbladen, die meer op partijorga- ncn dan op onafhankelijke voorlich tingsbladen lijken elkaar te bestrij den met niets ontziende aantijgin gen. Beloften tijdens verkiezings campagnes zijn luchtspiegelingen, die door noodlijdenden maar al te graag worden geloofd. Daar komt nog bij dat de voor lichting van pro ,door dik en door dun pro blijft, ook al moet zij ge 'ormen id, Cu- ïeuws- maakte fouten wel opmerken, en dat de tegensprekers bijna uit prin cipe haast even konsekwent anti zijn, m.a.w. er is weinig wederzijd se waardering. Dit wakkert de on tevredenheid aan en sticht eerder verwarring dan maning tot bezin ning op kritieke ogenblikken. Bovendien gaat men aan het be staansrecht der thans bestaande po litieke jartijen steeds meer twijfe len. De leiders van de leidende De mocratische Partij, die ongetwij feld vaak een goede k<fers varen, zijn veelal, doch niet allen, slechts door cie praktijk opgeleide figuren en met de oppositiepartij, de Natio nale Volkspartij, is na het heen gaan van hun voortreffelijke leider dr. mr. Da Costa Gomez, het jam merlijk gesteld. Dit laatste leidde tot afbrokkeling, waarvan, bij de laatste Eilandsraadsverkiezingen de Democratische Partij voordeel boekte. Progressiever Maar toch lijken deze partijen aan kracht te verliezenv De veel jongere partij, de U.R.A., vindt klimmende belangstelling en men zou haar progressiever kunnen noe men. Steeds meer jong-afgestu- deerden uit -Nederland koesteren voor de U.R.A.. 't zij openlijk, 't zij in stilte, sympathie. Door deze verbrokkeling van de N.V.P. kon dan op Curagao bij de laatste Filandsraadsverkiezingen de D.P. als sterkste uit de bus komen en ook zetelt rij als overwinnaar, dank zij het samengaan met de politieke broeders op Aruba, op het Fort Amsterdam. Samenwer king op Curagao tussen land en eiland was het gevolg en hoewel dit tot zegen van het bestuur op het eiland kon leiden, zette de ..vriendjespolitiek" in de andere kringen kwaad bloed, waardoor de ontevredenheid ernstiger vormen aannam. Het is maar een klein eiland, ragao. Niet groter dan Zeeuws- Vlaanderen. Een volk dat politiek sterk meeleeft, een volk, dat fouten van haar regering zo spoedig op merkt, druk bespreekt, maar ook zo spoedig geneigd is, onder de tro penzon. de dingen zo heftig te zeg gen. Andere cultuur Men heeft in Nederland deze da gen, we denken hier aan de „kriti sche leraren" en dergelijke groepjes, we] gedacht aan een ver keerd georiënteerd onderwijs op de Antillen. Woorden als het „opleg gen van een andere cultuur dan de eigene" zijn hierbij gevallen. Maar deze „beschuldiging" moet van de hand worden gewezen... ze kan daarom nooit als één van de oorza ken van onlusten worden gehan teerd. Het Departement van het onder wijs in Willemstad, heeft juist, met name in het laatste decennium, zijn uiterste Kracht gegeven aan de ver nieuwing van het onderwijs in An tilliaanse geest. Dat zulke vernieuwingen, die door onderwijzers en leraren met enthousiasme worden toegepast, niet in een handomdraai kunnen plaatsvinden, moet elk zinnig mens duidelijk zijn. En laten we dan ook niet vergeten, dat de mam moetwet momenteel veel energie dreigt weg te zuigen, die voor dit noodzakelijk veranderingsproces naar 't eigen Antilliaanse, zo hoog nodig is. Het zou diep te betreuren zijn, om met premier Kroon te spreken, naar schuld te gaan zoeken. Deze explosie moest wel komen, zolang sociale zekerheid zo afwezig bleef. Daarvoor dragen niet alleen de autoriteiten verantwoordelkheid, van welk diplomatiek pluimage ze ook mogen zijn. Sentimenten laaien onder de warme zon nu eenmaal hoger op. Men zou het zo mogen stellen: Nederland moet voortgaan zijn hulp te verlenen, ja die te ver groten. Fouten Aan dc politiek op dc Antillen kleven ongetwijfeld fouten. Wij maakten er enig gewag van: vrien denpolitiek en lege beloften doen het nergens en nooit. Daar dient men zich op de Antillen wel ernstig op te bezinnen, wil niet het gehele economische bestel uit de hand lopen. Het toerisme, dat voor de eilands- kas het laatste jaar al even hoge inkomsten bood als de Shell, heeft ongetwijfeld een knak gekregen, die men nog lang voelen zal. Dc kritiek is goed. zolang zij des kundig is en het goede zoekt en dan dient zij ter harte te worden genomen, maar ondeskundige en vernietigende veroordeling leidt tot ontydig uiteenvallen van het Ko ninkrijk der Nederlanden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5