STAKING UITGESTELD - RUST OP CURASAO Commentaar Pompidou kans in heeft tweede meeste ronde Frontale botsing van autobus: -|19 gewonden Praag verstoot laatste liberalen uit leiding Het Kwartet Geschakeerd SPREUK HET WEER Enige regen Gesprek met regering bepalend voor actie Moordzaak jongen (10) nog duister 0NDERZ ETTEGEL OF PLACE-MAT nu kunt u kiezen Overplanting long in Nederland? 30797* Nieuwe Leidse Courant Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Maandag 2 juni 1969 - 51ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Vakbondsleden tegen ultimatum? Mariniers hebben te doen Drie doden en 350 arrestaties De mariniers stappen in het vliegtuig naar de „West" Dikke rookwolken kolken boven Willemstad tijdens de felle branden van vrijdag. Overal smeulen nog de ruïnes na van wat eens trotse winkelpaleizen waren: voorlopig geen rondritten meer met Amerikaan se toeristenIn het midden op de foto onder is de bekende schip brug nog juist te zien. Op de foto boven een triest overzicht van de verwoestingen, die zich vrijdag over Willemstad voltrok. De tekenen van geweld zullen nog lang een bitter accent aan het stadsbeeld ver lenen Niemand spreekt zonder gevaar, als hij niet op tijd weet te zwijgen. A. KEMPIS „Ik zou Tommy op een ijsje willen traeteren. U kunt me zeker geen twee kwartjes lenen tot ik mijn zak geld heb." DE BILT VrU koude nacht met hier en daar mist. Morgen half tot zwaar bewolkt met plaat selijk enige regen. Zwakke tot ma tige wind, krimpend naar richtin gen tussen west en zuid. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. DE BILT .Om een lage drukgebied dat zich boven Fin land en Noordwest-Rusland be vindt werd het afgelopen week einde met een noordwestelijke stroming onstabiele lucht naar ons land getransporteerd. Hier in ontwikkelden zich voorna melijk in het zuidoosten van het land buien. Boven de Golf van Biskaje heeft zich de afgelopen 24 uur een rug van hoge luchtdruk ontwikkeld, die zich langzaam naar het oosten verplaatst. Aan de westzijde van deze rug bevindt zich voor de kust van Ierland een frontensysteem. Verwacht wordt dat deze fron ten morgen ons land zullen be reiken waardoor er veel be wolking zal zijn en waaruit af en toe regen of motregen kan vallen. Vooruitzichten voor woensdag: Aantal uren zon: 4 uur of meer; min. temp.: omstreeks nor maal; max. temp.: omstreeks nor maal: kans op droge periode van minstens 12 uur: 90 procens kans op een geheel droog et maal: 70 procent. 3 juni: 4.25 - 20.52 0.00 - 6.48. 7 juni L.K. STRANDWEER Een hogedrukgebied versterkt zich naar onze omgeving. Hier door morgen droog met flinke zonnige perioden. Zwakke tot matige zeewind. Temperatuur in de middag 14 tot 16 graden, zee water 14 graden. Vooruitzichten: Stabiel met zon en iets warmer. WILLEMSTAD Hoewel de aangekondigde algemene staking door de Curagaose Vakbonden is uitgesteld, blijft de dreiging van een grootscheepse actie bestaan. De arbeiders zijn vanmorgen ge woon naar hun werk gegaan nadat het gisteren en ook vannacht opmerkelijk rustig was gebleven. Alles hangt echter af van het gesprek dat de vakbondsbesturen vandaag met de regering zouden hebben. Politie onderzoekt tips AMSTERDAM Het onderzoek naar de moord op de tienjarige Dan ny Visser, die zaterdagochtend ge wurgd in een bosje in het Amster damse Beatrixpark werd gevonden, heeft nog geen enkel resultaat opge leverd. De jongen, die in het park had gevoetbald, en op weg was naar zijn huis is het slachtoffer geworden van een zedenmisdrijf. Hij is, volgens commissaris Sanders, chef van de groep bijzondere delicten van "de Amsterdamse politie, vrijdagavond, vermoedelijk tussen zes en zeven uur, om het leven gebracht. De recherche heeft verschillende mensen uit de omgeving van het park en parkwachters gehoord, om dat die mogelijk bepaalde aanwijzin gen zouden kunnen geven over personen die zij in het park hebben gezien. Uit verklaringen blijkt dat een man van tussen de dertig en veertig jaar zich in het park heeft opgehouden. Hij heeft een normaal postuur, is 1.70 a 1.80 meter lang, blond achterovergekamd haar, enigszins kalend met inhammen, mo gelijk een rond gelaat, en hij draagt een bril met donker montuur. Zondagavond werd op de televisie een foto van Danny getoond en het signalement van de man opgegeven. Eerder hadden de vakbonden de eis gesteld dat de regering binnen 48 uur moest aftreden. Bij nader inzien vonden ze deze termijn ie kort. Een andere overweging om de staking uit te stellei zou zijn geweest, dat veel leden van de vakbondenn iet met een dergelijk ultimatum akkoord kon den gaan. De regering had als voorwaarde voor een gesprek gesteld dat eerst de rust en de orde op Curasao moesten zijn hersteld. Datb lijkt thans her geval te zijn. want aan het verzoek van de autoriteiten om na het ingaan van de avondklok niet meer op straat te komen, heeft iedereen gister avond gevolg gegeven. Mariniers De politiemannen, die het centrum van Willemstad hadden afgesloten, de vrijwilligers en de mariniers had- denn iet veel te doen. Vooral de pas aangekomen Nederlandse mariniers gebruikten deze rust om op verhaal te komen na hun vermoeiende reis. Zij haalden onder de blote tropen- heml hun achterstallige slaap in. Met spanning wacht Curasao op het verloop van het gesprek tussen regering en vakbonden. De alatsten hadden gisteravond om een dergelij ke bijeenkomst verzocht in een tele gram aan de Statcnvoorzitter, de heer L. A. Abrahams. De driehonderd Nederlandse mari niers ondervonden bij hun aankomst veel meeleven van de bevolking, die met ijswater en andere verfrissingen klaar scond. Intussen hebben zij en kele wachtposten overgenomen. Het lijkt wel alsof de bevolking van Curagao van schrik verlamd is door de ontzettende gevolgen van de gebeurtenissen van vrijdag, toen drie doden vielen. Er zijn ruim 350 perso nen gearresteerd. De gevangenissen in Willemstad zijn overvol. Vooral de Otrabanda-wijk in het zuidelijke deel van de stad is ernstig door de bran den geteisterd. Machteloos Zowel bij de vakbonden als bij de particulieren vraagt men zich af of het eerder inzetten van de militairen niet veel van de ramp hajl kunnen voorkomen De mariniers werden pas naar het centrum gezonden toen de politie machteloos was. Doordat na melijk kleine kernen op verschil lende plaatsen opereerden werd de politiemacht te veel versnipperd. Voor vervolg zie pagina (.5 Het gevolg was dat ongeveer dertig telefoontjes op het hoofdbureau bin nenkwamen met tips die alle worden nagetrokken. wat u wilt hebben als u 'n nieuwe abonnee opgeeft! T7R was zaterdag op het convent van de ARP weinig eenstemmig applaus; op dat punt althans was er duidelijkheid. Maar voor het overige zullen verscheidenen zich afvragen waar men met deze partij aan ^oc 's- Onzeker is de houding ten aanzien van het kabinet. Het wordt niet af gevallen. maar gelegenheden om te laten zien dat men vrij staat worden ook niet onbenut gelaten. Met name de liberalen moesten het ditmaal ontgelden, soms op een wijze die men. als het dan toch moest, graag wat beter gefundeerd had ge zien. Misschien willen de liberalen het inderdaad nu en dan wat ..op een koopje". Maar hun bestrijding moet ook weer niet te goedkoop uit vallen. De leiding van de ARP heeft op dil ogenblik een samenbundelende tuk. Voor de wijze waarop zij zich daar» van kwijt hebben wij respect. Ze kan ook niet anders. Daarvoor is de partij naar binnen toe te zeer geschakeerd. Die schakering behoeft geen ramp t* zijn. Zelfs niet voor een partij die In het verleden tegen de mogelijkheid van geschakeerdheid nogal zorgelijk placht aan te kijken. De CHU wist daar beter weg mee, en de ARP aal het ook moeten leren. Niet erg, mits men oog heeft voor dc ander, mits radicaliteit erkenning van de ander niet in de weg staat, mits de anderen ook mee kunnen gaan voelen met de radicalen ze staan vele goede dingen voor en mits men zich bezint op het gemeenschap pelijke, dat gelukkig nog in ruime mate aanwezig is, en bovendien we zenlijk is. Maar we vermoeden zo. dat de bui tenstaander er zijn moeite mee zal hebben. En die althans straks zijn stem zal toch eens moeten worden gewonnen. Dat hoeft overigens niet van vandaag op morgen. Want we hebben nog een kah;- zelfs met liberalen er in, en bo i- dien voor het ogenblik geen alterna tief. BREMEN Jonge linkse de monstranten hebben zaterdag jn Bre men de kantoren van de extreem rechtse Nationale Partij Duitsland (NPD) geplunderd. Zij gooiden het meubilair en papieren op straat en staken het in brand. PARIJS De gaullistische ex-premies Georges Pompidou en de Centrumkandidaat en waarnemend-president Alain Poher gaan over naar de tweede ronde in de Franse presidents verkiezing, op 15 juni a.s., die nodig is geworden nu geen der zeven kandidaten gisteren in de eerste ronde de vereiste absolute meerderheid heeft behaald. Pompidou, die 44,14 procent van het kiezersvolk in Frankrijk zelf ach ter zich kreeg, schijnt in een goede positie te stijgen om de definitieve overwinning te behalen. Hij bracht het er beter af dan de opiniepeilingen hadden voorspeld (rond de 41 pro cent). Zijn krachtige verkiezingscam pagne, waarin hij per vliegtuig, heli kopter en auto Frankrijk doorkruis te, blijkt resultaten te hebben afge worpen en zijn poging om een bre dere aanhang buiten het orthodoxoe Schri|f op de bon duidelijk hel DAIMLER 1886VSS' 2. DURYEA 1893 3. PANHARD- LEVASSOR 1895 4 FIAT 1901 5. POPE WAVERLEY 1907 6. LANCHESTER 1 895 Inzenden aan Bureau van dit blad Ik geef op als nieuwe abonnee: plaats: betaalt: per kwartaal per maand plaats: als beloning voor mijn aktiviteit kies ik 1 ONDERZET-TEGEl, nr 1 PLACE-MAT en.... schrijf ons beslist eens als U 6 place-mats hebt of alle 6 tegels! Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden. I(Van een onzer verslaggevers) MIJNSHEERENLAND Van- I morgen rond kwart over zes zijn negentien mensen gewond geraakt bij een botsing tussen een autobus en een Volkswagenbusje op de pro- Ivinciale weg 43 in de buurt van Mijnsheerenland. De autobus was met pendelaars Iuit Stellendam onderweg naar Rot terdam, toen uit de tegenoverge stelde richting het Volkswagenbusje I naderde. Vermoedelijk door een klapband is het busje frontaal te gen de autobus gereden. De bus I kantelde daarna in de sloot. Daar bij liepen negentien mensen ver wondingen op, onder wie de be stuurder van het VW-busje. Twee mensen konden, na ver zorgd te zijn. op eigen gelegenheid naar huis terugkeren. Zeventien mensen zijn opgenomen in het Rot terdamse St.-Claraziekenhuis. De hulpverlening kwam bijzonder snel op gang. Binnen een uur waren de gewonden afgevoerd. gaullisme te verwerven is blijkbaar gelukt. Zijn naaste tegenstander, Poher, kwam er iets slechter af dan de voor spellingen wilden. Hij kreeg 23,338 procent van het aantal uitgebrachte stemmen, tegen zo'n 27 procent vol gens de opiniepeilingen. Hoewel het behaalde percentage niet bijzonder gunstig is, zal Hij in elk geval mee doen in de tweede ronde. Poher zei er niet over te denken zich uit de verkiezingen terug te trekken. Hij zei dit, kort nadat Pom pidou een beroep op hem had ge daan, niet aan de tweede verkiezings ronde mee te doen. „Ik ben vastbeslo ten te strijden tot het einde", aldus Poher. Grote winnaar Als men het percentage van 21,43 dat de communist Duclos heeft be haald, vergelijkt met de verwachte 16 procent, dan kan men stellen dat de communistische kandidaat, vooral gezien dc magere resultaten van dc socialisten, de grote winnaar is. Er is nog geen zekerheid of de eommunis- j ten bereid zijn Poher op 15 juni hun steun te geven. In elk geval zou er I bij een overwinning van Poher een periode van grote politieke onzeker- i heid intreden, nu zowel Pompidou als Duclos zich van een krachtige aanhang hebben verzekerd. Voor vervolg zie pagina 2 LEIDEN In bepaalde medische centra in Nederland wordt een long transplantatie overwogen. De experi mentele fase is zover afgesloten dat binnen een jaar een dergelijke in greep wordt verwacht. Dit conclu deerden prof. dr. J. Swieringa en dr. J. P. M. Wagenaar na de besprekin gen van het negentiende congres van de „association internationale pour l'étude des bronches", dat in Leiden werd gehouden. Een probleem is nog welke mensen voor een longtransplantatie in aan merking komen. Hoogstwaarschijn lijk zijn het bij voorkeur jonge mensen, bij wie alleen de longen zijn aangetast, maar die verder over een gezond lichaam beschikken. Interim-president Alain Poher brengt hier nog vul vertrou wen zijn stem uit in Ablon (rechts). De Franse kiezers hebben gisteren echter een (voorlopige) duidelijke voor keur gegeven voor de gaullist Pompidou, op de foto links bij het stembureau te Orvilliers, PRAAG De laatste liberalen die nog zitting hadden in het centrale comité van de communistische partij in Tsjechoslowakije, zijn uit 'dit hoogste orgaan van het land gestoten. Dr. Ota Sik. de „vader" van de eco nomische hervormingen voor dc Russische inval, dr. Frantisck Krie gel, presidiumlid onder Dubcek, Frantisek Vodsion en anderen zijn verwijderd, omdat zij zich o.m. ver zetten tegen de goedkeuring van de aanwezigheid van Russische troepen in Tsjechoslowakije. Partijsecretaris Husak maakte een en ander bekend tijdens een toespraak, zaterdag, tot tweeduizend arbeiders van een groot metaalbe drijf in Praag. Hij deelde mee dat op de vrijdag geëindigde vergadering van het centrale comité geprobeerd is de betrokkenen tot andere gedachten te brengen: „Maar zij weigerden. Daarom moesten zij het centrale co mité verlaten". De arbeiders onderbraken de woor den van Husak herhaaldelijk met ap plaus, wanneer hij opriep tot een hardere strijd tegen anti-socia listische krachten. Husak eiste herstel van de leidende rol, die de communistische partij dient te spe len, en stelde vast dat alleen al in de vakbeweging zestig procent van de communisten er meningen op na houdt, die in strijd zijn met de par tijopvattingen. Hij verweet de massa media de bevolking anderhalf jaar lang op de verkeerde weg te hebben geleid. bel VOOR GRATIS HUISORGAAN, WAARIN KANTOORMEUBELEN BRANDKASTEN, KLUIZEN CIEBA-SYSTEMEN KANTINE-INRICHTING ORGANISATIE MIDDELEN DIRECT IE K AM ERS

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1